HEMOROIDY: akcja operacja. Zabiegi usuwania ŻYLAKÓW ODBYTU

Konsultant: prpf.dr hab.med. Wiesław Tarnowski, chirurg
29 komentarze
Autor: Magdalena Moraszczyk - artykuł pochodzi z miesięcznika "Zdrowie"

Hemoroidy można usunąć bezboleśnie i szybko. To często jedyny sposób na uwolnienie się od bólu, wywoływanego przez guzki krwawnicze, kiedy leczenie farmakologiczne hemoroidów zawodzi. Klasyczna operacja hemoroidów nie jest jedynym rozwiązaniem problemu. Sprawdź, jakie sposoby usunięcia  hemoroidów oferuje współczesna medycyna.

Operacja hemoroidów jest konieczne, gdy leczenie zachowawcze hemoroidów nie pomaga albo choroba jest zaawansowana. Najnowocześniejsze zabiegi usuwania hemoroidów są mniej inwazyjne niż klasyczna operacja, wykonuje się je ambulatoryjnie albo w warunkach chirurgii jednego dnia. Z reguły nie wymagają znieczulenia, gdyż hemoroidy znajdują się w części odbytu niewrażliwej na ból. Niestety, za zabiegi trzeba płacić, NFZ refunduje tylko klasyczną operację guzków krwawniczych.
Lekarz wybiera optymalną metodę zależnie od stopnia rozwoju choroby:

  • hemoroidy są małe, często uwypuklają się w czasie wypróżniania, ale nie wysuwają się poza odbyt;
  • hemoroidy widać na brzegu odbytu podczas parcia, ale same powracają na miejsce;
  • hemoroidy wypadają poza odbyt  podczas wypróżniania, a w późniejszej fazie w czasie kaszlu i kichania, ale nie cofają się samoistnie;
  • hemoroidy są na stałe poza odbytem.

Leczenie hemoroidów - metody ambulatoryjne

  • Krioterapia

Zamrażanie hemoroidów parami ciekłego azotu lub podtlenkiem azotu hamuje przepływ krwi i powoduje niedokrwienie guzka, co prowadzi do jego martwicy. Zabieg ambulatoryjny, bez znieczulenia. Czas zamrażania to 2–5 sekund, podczas jednego zabiegu mrożeniu poddaje się 1–2 guzki. Metodę stosuje się w leczeniu hemoroidów I i II stopnia, gdy niemożliwe jest założenie podwiązki, w przypadku hemoroidów krwawiących, przy nawrotach po operacji.

Po zabiegu: zaleca się postępowanie jak w metodzie Barrona. Wadą tej metody jest długotrwałe gojenie (2–6 tygodni), często z wyciekiem ropy. Powikłaniem może być martwica tkanek z krwawieniem i zmianami ropnymi. Można tego uniknąć, zamrażając tylko szczyt żylaka, nawet za cenę powtórki zabiegu. Cena: sesja – ok. 2000 zł.

Nie przegap
  • Gumkowanie” (metoda Barrona)

To najbardziej popularny zabieg stosowany w leczeniu żylaków odbytu II i III stopnia. Na nasadę hemoroidu zakłada się gumową podwiązkę (pierścień), która odcina dopływ krwi. Na skutek tego guzek obumiera i w ciągu 7–10 dni odpada. Podczas jednej sesji zakłada się 1–2 gumki. Założenie jednej trwa kilka minut. Całkowite wyleczenie następuje po 2–3 zabiegach (można je powtarzać po ok. 4 tygodniach).

Po zabiegu: od razu można wrócić do pracy. Niektórzy przez kilka dni odczuwają niewielki ból. Wówczas ulgę przynosi ciepła nasiadówka, np. z nadmanganianu potasu, ewentualnie tabletka przeciwbólowa. Przez dobę trzeba unikać wypróżnień, bo to grozi zsunięciem opaski. Przez 2 tygodnie nie wolno przyjmować leków obniżających krzepliwość krwi, a przez miesiąc stosować czopków. Metoda daje bardzo dobre efekty i jest bezpieczna. Sporadycznie może się zdarzyć niewielkie krwawienie, zwłaszcza podczas wypróżniania (nie wymaga to leczenia), albo łatwe do wyleczenia powierzchowne zapalenie. Cena: sesja – ok. 400 zł.

  • Skleroterapia

W ten sposób leczy się głównie małe hemoroidy. Pod śluzówkę wokół powiększonego hemoroidu wstrzykuje się specjalny preparat, który powoduje powstanie zakrzepu. Niedożywiony guzek odpada. 

Po zabiegu: większość osób nie odczuwa żadnych dolegliwości, niektórzy – lekki dyskomfort, ale od razu można wrócić do pracy. W pierwszych 2–3 dobach może wystąpić skąpe krwawienie, które samo ustępuje. Może pojawić się nieznaczne krwawienie na skutek uszkodzenia naczynia, niewielkie owrzodzenie w okolicy ukłucia, które samo mija, uczulenie na lek. W razie silnego bólu, obfitych krwawień, utrzymywania się skąpego krwawienia ponad 3 dni lub wystąpienia krwawienia 5–10 dni po zabiegu trzeba skonsultować się z lekarzem. Tego typu objawy zdarzają się niezmiernie rzadko. Cena: sesja – 150–300 zł.

  • Metoda DGHAL

To nieinwazyjna alternatywa dla tradycyjnej operacji. Może być stosowana we wszystkich fazach rozwoju hemoroidów, również wtedy, gdy guzki krwawią. Zabieg wykonuje się ambulatoryjnie lub w ramach jednodniowego pobytu w szpitalu, zwykle bez znieczulenia (poza zastosowaniem żelu), gdyż jest prawie bezbolesny. Polega na przerwaniu przepływu krwi w tętnicach hemoroidalnych poprzez selektywne zamknięcie naczyń. Pod kontrolą sondy Dopplera lekarz zakłada na tętnice szwy, które same się wchłaniają. 

Po zabiegu: pacjent wraca do domu i do pracy w ciągu 24 godzin. Jest to metoda bezpieczna, nie daje powikłań, minimalizuje ryzyko nawrotu choroby. Czasem kilka dni po zabiegu odczuwa się dyskomfort (wrażenie ciężkości) w okolicy odbytu. Cena: 1500–2000 zł.
Uwaga: istnieją ośrodki, które wykonują zabieg w ramach NFZ.

  • Laseroterapia

To dobry sposób na pozbycie się małych guzków. Zabieg ma na celu zniszczenie światłem lasera naczyń hemoroidalnych, które doprowadzają krew do guzka. W konsekwencji hemoroid obumiera. Zabieg wykonuje się w warunkach ambulatoryjnych, nie wymaga znieczulenia, jest całkowicie bezkrwawy. Trwa ok. 15 minut. 

Po zabiegu: od razu możliwy jest powrót do codziennych zajęć. Jedyną dolegliwością może być wrażenie obecności obcego ciała w odbycie. Ryzyko powikłań pozabiegowych jest znikome – mogą to być powierzchowne stany zapalne. Są jednak łatwe do wyleczenia. Cena: 600–800 zł.

Czym są hemoroidy? [wideo]

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: FOTOCHANNELS

Aktualizacja: 20.05.2015

Komentarze (1 - 10 z 29)
zośka, 11.05.2016 17.59
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witam,walczylam z hemoroidami dlugo,zdecydowalam sie na gumki,pierwszy raz dwa,nawet nie bylo zle,moze ze trzy Ibuprofeny,dwa dni bolu i dobrze,po miesiacu nastepne dwa,szczesliwa bylam jak niektore kobiety po liftingu,myslalam nareszcie koniec cierpien i bolu,niestety nikt mi nie powiedzial ze nalezy przerwac stosowanie Acardu,no i po dwoch tyg.od zabiegu drugiego wyladowalam na ostrym dyzurze z intensywnym krwotokiem,strach,badania,pobyt na odziale,na szczescie kolonoskopia nie wykazala nic niepokojacego,guzki i stan po usunieciu tych poprzednich,ale nikt nie zrozumie co ja przezylam, uracilam-ok.5litrow krwi,jestem juz w domu,blada,slaba,lzejsza o 5kg,caly czas ponad tydzien na plynach,napisalam to celem ostrzezenia i zapytania lekarza o przyjmowanie roznych lekow. Pozdrawiam wszystkich walczacych z tym problemem.
 
zabazaba, 19.04.2016 16.48
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Właśnie minął tydzień od zabiegu usuwania chirurgicznego. Oto moje najważniejsze wnioski, które może komuś pomogą: 1. Do zabiegu warto się przygotować jak do kolonoskopii - tzn. najlepiej jak to możliwe oczyścić jelita. Mi niestety lekarz nie zalecił takiego przygotowania i [rzez to już 1 dzień po zabiegu umierałam z bólu bo trzeba było wypróżnić zaległy stolec :( 2. MOIM NAJWIĘKSZYM WYBAWIENIEM W BÓLU I WYPRÓŻNIENIACH OKAZAŁA SIĘ BYĆ MISKA Z WODĄ!!! Najpierw moczyłam tyłek w chłodnej, co trochę koiło ból, a potem okazało się że wypróżnianie się w ciepłej wodzie ułatwia sprawę niesamowicie! Oczywiście po każdym posiedzeniu myłam i dezynfekowałam miskę. Nie może być za gorąca woda. Ogólnie wyczytałam że nie powinno się rany moczyć W OGÓLE, ale mi lekarz pozwolił, oczywiście wszystko z umiarem. Zresztą NIE WYOBRAŻAM sobie, że miałabym sobie w ten sposób nie ulżyć!!! 3. Maść z lidokainą plus BALSAM SZOSTAKOWSKIEGO też przynosiły mi ulgę, a co do balsamu - jest super , bo można go stosować bez ograniczeń, 100% naturalny środek. 4. Radzę się już przed zabiegiem nastawić na trwałą zmianę stylu życia i odżywiania. I na długi czas pożegnać z rowerem :'( Przez pierwsze 3 dni po zabiegu prawie nic nie jadłam z bólu i schudłam 3 kg. Radzę się smarować jakimiś oliwkami, żeby nie pojawiły rozstępy z powodu tak nagłego spadku. 5. Po każdej wizycie w toalecie przemywałam krocze wywarem z kory dębu. 6. MISKA Z CIEPŁĄ WODĄ - POWTARZAM RAZ JESZCZE! niesamowita ulga!!!! Nigdzie wcześniej nie natrafiłam na taki pomysł i bardzo mnie to dziwi, bo ja jakoś intuicyjnie od razu poczułam taką potrzebę, by jej użyć.
 
Ewa, 17.12.2015 09.13
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Pierwsze gumki założone miałam rok temu. 3 dni potwornego bólu i w jednej sekundzie ból minął. W ciągu roku wszystko wróciło. Hemoroidy st.2 i 3. Zdecydowałam się powtórnie na gumki. 10 dni temu miałam założone 4 gumki na raz. Lekarz uprzedził, że będzie bolało, ale na coś takiego nie byłam przygotowana. W ciągu 10 dni przyjęłam 20 ketonali, 8 tramali, paracetamol i diclac. Wszystko ledwo co pomagało. Ból potworny. Wczoraj doszedł do tego ból żołądka. Można się wykończyć. Hemoroidy nadal się nie zagoiły. Został jeden wystający jak wiśnia. Czerwony i cholernie bolesny. Nic przeciwbólowego nie mogę już przyjmować, bo mi żołądek wysiadł. Mam 4 kg mniej na wadze. Jestem bliska rozpaczy.
 
beti32, 08.11.2015 14.41
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
mam problem od paru lat z hemoroidami mascie i czopki na krotko pomagaja bol i pieczenie dalej powraca chce sie tego cholerstwa pozbyc na stale co robic?
 
mortenga, 03.11.2015 10.01
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
A gdzie znajdę dobrego proktologa w Warszawie? Nie musi być na nfz, chodzi jedynie o to żeby był szybko i miał duże doświadczenie.
 
Legumina, 06.10.2015 23.29
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Dopiero co miałem wycinane guzki i nakładaną gumkę. Czwarty dzień po zabiegu jadę na ketonalu forte i już na samą myśl pójścia do kibla umieram z bólu... Najgorszemu wrogowi nie życzę takiej męczarni... Już wolałbym chyba żywcem na ruszcie być przypiekanym!!!!!!!
 
ela, 31.08.2015 15.44
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
mnie po zabiegu lekarz zwrócił uwagę na prawidłową dietę ,ruch , oraz utrzymanie właściwej flory jelitowej( zapisał mi lactoral- probiotyk)
 
hanka, 31.08.2015 11.29
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
hemoroidy to naprawdę ciężka i nieciekawa sprawa. mój mąż miał z nimi problemy i zajęliśmy się tym natychmiastowo. miał usuwane na szczęście nie operacyjnie w euro-klinice w siemianowicach. zabieg jest krótki i z tego co mówił mąż nie boli. tak ogólnie niestety wiele osób odkłada wizytę u proktologa w czasie a często powodem tego jest po prostu ? wstyd. no cóż po to jest właśnie chyba proktolog żeby właśnie z taką sprawą iść do niego bez wstydu. Zdrowie jest najważniejsze !
 
Piter1111, 10.08.2015 19.35
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
A ja natrfaiłem chyba na jakiegoś normalnego lekarza, powiedział, ze z zabiegiem mam czekać , chociaż chciałem się już pozbyć tego dziadostwa, nic mi nie pomagało a jak już to na malą chwile. Kazał mi jeszcze poczekać i stosować Criorectum. No i dobrze chłop mi zrobił. Wszystko się uspokoiło, a jak czytam o tym co się dzieje po zabiegach to az mnie ciary telepią
 
sylwia, 08.07.2015 08.59
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
pijcie kwiat kasztanowca codziennie to udroznia przeplyw krwi, sudocrem tez pomaga i spray do nosa.
 
następne »
strona 1 z 3
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
HEMOROIDY (żylaki odbytu): przyczyny, objawy i leczenie hemoroidów HEMOROIDY (żylaki odbytu): przyczyny, objawy i leczenie hemoroidów

Hemoroidy ma co drugi Polak. A przecież żylaki odbytu da się pokonać prostymi metodami. Dlatego nie...

więcej

49640

Domowe metody na hemoroidy: 6 skutecznych sposobów Domowe metody na hemoroidy: 6 skutecznych sposobów

Domowe sposoby na hemoroidy są skuteczne, ale terapię trzeba prowadzić zgodnie z zaleceniem...

więcej

34980

Ból w klatce piersiowej to objaw choroby. Przyczyny bólu w klatce piersiowej Ból w klatce piersiowej to objaw choroby. Przyczyny bólu w klatce piersiowej

Ból w klatce piersiowej występuje w przebiegu wielu schorzeń, nie tylko tych układu...

więcej

34295

Zakrzepica: przyczyny, objawy i leczenie Zakrzepica: przyczyny, objawy i leczenie

Zakrzepica - żylna choroba zakrzepowo-zatorowa czyli zakrzepowe zapalenie żył głębokich, może się...

więcej

32563

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

Jeśli korzeń zęba jest zdrowy, to można za pomocą wkładu koronowo-korzeniowego osadzić koronę. Jeśli nie ma takiej możliwości, bo korzeń jest pęknięty, radzę zabieg wszczepienia implantu.

Zaleca się, aby stosować tabletki antykoncepcyjne w sposób ciągły przez 3-4 cykle. Stałe przyjmowanie może bardzo zahamować wydzielanie hormonów na poziomie podwzgórzowo-przysadkowym i spowodować...

Same te mutacje są jedynie czynnikiem ryzyka powikłań położniczych, stąd prowadzący ginekolog powinien rozważyć stosowanie leczenia przeciwzakrzepowego (co jest zależne od wywiadu rodzinnego oraz...

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.