HEMOROIDY: akcja operacja. Zabiegi usuwania ŻYLAKÓW ODBYTU

Konsultant: prpf.dr hab.med. Wiesław Tarnowski, chirurg
31 komentarze
Autor: Magdalena Moraszczyk - artykuł pochodzi z miesięcznika "Zdrowie"

Hemoroidy można usunąć bezboleśnie i szybko. To często jedyny sposób na uwolnienie się od bólu, wywoływanego przez guzki krwawnicze, kiedy leczenie farmakologiczne hemoroidów zawodzi. Klasyczna operacja hemoroidów nie jest jedynym rozwiązaniem problemu. Sprawdź, jakie sposoby usunięcia  hemoroidów oferuje współczesna medycyna.

Operacja hemoroidów jest konieczne, gdy leczenie zachowawcze hemoroidów nie pomaga albo choroba jest zaawansowana. Najnowocześniejsze zabiegi usuwania hemoroidów są mniej inwazyjne niż klasyczna operacja, wykonuje się je ambulatoryjnie albo w warunkach chirurgii jednego dnia. Z reguły nie wymagają znieczulenia, gdyż hemoroidy znajdują się w części odbytu niewrażliwej na ból. Niestety, za zabiegi trzeba płacić, NFZ refunduje tylko klasyczną operację guzków krwawniczych.
Lekarz wybiera optymalną metodę zależnie od stopnia rozwoju choroby:

  • hemoroidy są małe, często uwypuklają się w czasie wypróżniania, ale nie wysuwają się poza odbyt;
  • hemoroidy widać na brzegu odbytu podczas parcia, ale same powracają na miejsce;
  • hemoroidy wypadają poza odbyt  podczas wypróżniania, a w późniejszej fazie w czasie kaszlu i kichania, ale nie cofają się samoistnie;
  • hemoroidy są na stałe poza odbytem.

Leczenie hemoroidów - metody ambulatoryjne

  • Krioterapia

Zamrażanie hemoroidów parami ciekłego azotu lub podtlenkiem azotu hamuje przepływ krwi i powoduje niedokrwienie guzka, co prowadzi do jego martwicy. Zabieg ambulatoryjny, bez znieczulenia. Czas zamrażania to 2–5 sekund, podczas jednego zabiegu mrożeniu poddaje się 1–2 guzki. Metodę stosuje się w leczeniu hemoroidów I i II stopnia, gdy niemożliwe jest założenie podwiązki, w przypadku hemoroidów krwawiących, przy nawrotach po operacji.

Po zabiegu: zaleca się postępowanie jak w metodzie Barrona. Wadą tej metody jest długotrwałe gojenie (2–6 tygodni), często z wyciekiem ropy. Powikłaniem może być martwica tkanek z krwawieniem i zmianami ropnymi. Można tego uniknąć, zamrażając tylko szczyt żylaka, nawet za cenę powtórki zabiegu. Cena: sesja – ok. 2000 zł.

  • Gumkowanie” (metoda Barrona)

To najbardziej popularny zabieg stosowany w leczeniu żylaków odbytu II i III stopnia. Na nasadę hemoroidu zakłada się gumową podwiązkę (pierścień), która odcina dopływ krwi. Na skutek tego guzek obumiera i w ciągu 7–10 dni odpada. Podczas jednej sesji zakłada się 1–2 gumki. Założenie jednej trwa kilka minut. Całkowite wyleczenie następuje po 2–3 zabiegach (można je powtarzać po ok. 4 tygodniach).

Po zabiegu: od razu można wrócić do pracy. Niektórzy przez kilka dni odczuwają niewielki ból. Wówczas ulgę przynosi ciepła nasiadówka, np. z nadmanganianu potasu, ewentualnie tabletka przeciwbólowa. Przez dobę trzeba unikać wypróżnień, bo to grozi zsunięciem opaski. Przez 2 tygodnie nie wolno przyjmować leków obniżających krzepliwość krwi, a przez miesiąc stosować czopków. Metoda daje bardzo dobre efekty i jest bezpieczna. Sporadycznie może się zdarzyć niewielkie krwawienie, zwłaszcza podczas wypróżniania (nie wymaga to leczenia), albo łatwe do wyleczenia powierzchowne zapalenie. Cena: sesja – ok. 400 zł.

  • Skleroterapia

W ten sposób leczy się głównie małe hemoroidy. Pod śluzówkę wokół powiększonego hemoroidu wstrzykuje się specjalny preparat, który powoduje powstanie zakrzepu. Niedożywiony guzek odpada. 

Po zabiegu: większość osób nie odczuwa żadnych dolegliwości, niektórzy – lekki dyskomfort, ale od razu można wrócić do pracy. W pierwszych 2–3 dobach może wystąpić skąpe krwawienie, które samo ustępuje. Może pojawić się nieznaczne krwawienie na skutek uszkodzenia naczynia, niewielkie owrzodzenie w okolicy ukłucia, które samo mija, uczulenie na lek. W razie silnego bólu, obfitych krwawień, utrzymywania się skąpego krwawienia ponad 3 dni lub wystąpienia krwawienia 5–10 dni po zabiegu trzeba skonsultować się z lekarzem. Tego typu objawy zdarzają się niezmiernie rzadko. Cena: sesja – 150–300 zł.

  • Metoda DGHAL

To nieinwazyjna alternatywa dla tradycyjnej operacji. Może być stosowana we wszystkich fazach rozwoju hemoroidów, również wtedy, gdy guzki krwawią. Zabieg wykonuje się ambulatoryjnie lub w ramach jednodniowego pobytu w szpitalu, zwykle bez znieczulenia (poza zastosowaniem żelu), gdyż jest prawie bezbolesny. Polega na przerwaniu przepływu krwi w tętnicach hemoroidalnych poprzez selektywne zamknięcie naczyń. Pod kontrolą sondy Dopplera lekarz zakłada na tętnice szwy, które same się wchłaniają. 

Po zabiegu: pacjent wraca do domu i do pracy w ciągu 24 godzin. Jest to metoda bezpieczna, nie daje powikłań, minimalizuje ryzyko nawrotu choroby. Czasem kilka dni po zabiegu odczuwa się dyskomfort (wrażenie ciężkości) w okolicy odbytu. Cena: 1500–2000 zł.
Uwaga: istnieją ośrodki, które wykonują zabieg w ramach NFZ.

  • Laseroterapia

To dobry sposób na pozbycie się małych guzków. Zabieg ma na celu zniszczenie światłem lasera naczyń hemoroidalnych, które doprowadzają krew do guzka. W konsekwencji hemoroid obumiera. Zabieg wykonuje się w warunkach ambulatoryjnych, nie wymaga znieczulenia, jest całkowicie bezkrwawy. Trwa ok. 15 minut. 

Po zabiegu: od razu możliwy jest powrót do codziennych zajęć. Jedyną dolegliwością może być wrażenie obecności obcego ciała w odbycie. Ryzyko powikłań pozabiegowych jest znikome – mogą to być powierzchowne stany zapalne. Są jednak łatwe do wyleczenia. Cena: 600–800 zł.

Czym są hemoroidy? [wideo]

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: FOTOCHANNELS

Aktualizacja: 04.08.2017

Komentarze (1 - 10 z 31)
Judyta , 08.06.2017 14.55
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Nie wiem jak wy ale ja miałom opory iść do proktologa :) . Wstydziła się po prostu. Musiałam się zmobilizować.Tłumaczyłam sobie że nie jedną d..e widział, bo przecież od tego jest. Telefon w rękę i dzwonię.Umówiłam się na wizytę prywatna bo był najkrótszy termin. Bo jak nie teraz to nigdy. Poszłam lekko zażenowana, ale na poczekalni o dziwo sami faceci. Ten widok dodał mi odwagi ;) Lekarz do którego poszłam(facet) okazał się bardzo sympatyczny. Przed badaniem powiedział co i jak, trochę rozluźnił atmosferę. druga wizyta wiązała się z zabiegiem laserowym usunięcie problemu. I teraz mogą szczerze powiedzieć że moją głupota było czekanie/ zwlekanie . Jeśli macie problem to nie ma się co zastanawiać
 
Go ha, 06.02.2017 23.41
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
ja mieszkam w UK I w sobote mialam usuwane chyba laserowo, Tu mowia ze przypalanie. Jestem w straszny my bolu, na przeciw bolowych co 4-5 godzin Zimno mi I oblewaja mnie poty na zmiane. Czuje jak bym umierala :(
 
Piotr, 17.01.2017 09.51
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Zmniejszenie bólu - sposób. Po operacji chirurgicznej żylaków najgorszy jest ból przy oddawaniu stolca przez pierwsze 2-3 , ew. kilka dni spowodowany przeciskającym się kałem przez miejsce ze swieżymi ranami po operacji. Można przygotować się w stosunkowo prosty sposób : pościć dłużej przed operacją niż zalecają lekarze. Wypraktykowałem 3 dniowy post przed zabiegiem przyjmując TYLKO rózne soki , napoje i przeciery oraz małą ilość pieczywa bez ziaren . Ważne, że by nie jeść NICZEGO ZIARNISTEGO, orzeszków itp. Pierwsze dni po operacji pokarm także bez ziaren i nie najadać się zbytnio. Chodzi o to, żeby w przewodzie pokarmowym było możliwie najmniej tego, co oddamy w postaci kału. Efekt nadzwyczaj dobry. Pierwsza kupka byłą dopiero 3-ciego dnia po operacji , po spożyciu Kolonu (dla przeciwdziałania ewentualnemu zatwardzeniu i rozluźnieniu kału). Poszło gładko, bo niewiele musiało się przecisnąć przez zoperowany wrażliwy odcinek. POLECAM WIĘC GŁODÓWECZKĘ. Stały ból - pieczenie, niezalezny od wypróżniania był przez kilka dni , warto robić ciepłe okłady albo moczenia z wywarem z kory kory i inne zalecane maści, śr. przeciwbólowe oraz polegiwać. Lekkie krwawienie kilka dni. Koniecznie na kontrolę dla sprawdzenia czy wszystko gra.
 
lucjano, 12.07.2016 07.57
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
zabazaba dzieki za podpowiec miska z woda wielka ulga ruznimy sie tym ze ja jestem kałmuk zaraz po operacj zjadłem 3 bułki maslane i przez tydzien przytyłem 2 kg. i w ciągu dnia wypruzniałem sie 7 razy ( nietaki diabeł straszny jak go piszą) trzeba sie psychicznie nastawić.MIAŁEM CHAMOROJDY 41 lat i załuje ze wczesniej sie nie zdobyłem na odwage i ich nie z operowałem, Jestem po operacj 31 dni i jeszcze sie dobrze nie wygoiło i musze sie podcierac chusteczkami nawilżajacymi, asz głupio ze tam nic nie wystaje.Przez te 41 lat to co przezyłem lepiej nie mówic teraz wiem ze zyje normalnie, jak bym musiał to bym zdecydował sie drogi raz na operacje (lepiej sie pomeczyc przez pare dni a nie jak ja przez tyle lat. na koniec powiem jedno czym dłuzej czekacie tym gozej dla was. POZDRAWIAM
 
zośka, 11.05.2016 17.59
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witam,walczylam z hemoroidami dlugo,zdecydowalam sie na gumki,pierwszy raz dwa,nawet nie bylo zle,moze ze trzy Ibuprofeny,dwa dni bolu i dobrze,po miesiacu nastepne dwa,szczesliwa bylam jak niektore kobiety po liftingu,myslalam nareszcie koniec cierpien i bolu,niestety nikt mi nie powiedzial ze nalezy przerwac stosowanie Acardu,no i po dwoch tyg.od zabiegu drugiego wyladowalam na ostrym dyzurze z intensywnym krwotokiem,strach,badania,pobyt na odziale,na szczescie kolonoskopia nie wykazala nic niepokojacego,guzki i stan po usunieciu tych poprzednich,ale nikt nie zrozumie co ja przezylam, uracilam-ok.5litrow krwi,jestem juz w domu,blada,slaba,lzejsza o 5kg,caly czas ponad tydzien na plynach,napisalam to celem ostrzezenia i zapytania lekarza o przyjmowanie roznych lekow. Pozdrawiam wszystkich walczacych z tym problemem.
 
zabazaba, 19.04.2016 16.48
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Właśnie minął tydzień od zabiegu usuwania chirurgicznego. Oto moje najważniejsze wnioski, które może komuś pomogą: 1. Do zabiegu warto się przygotować jak do kolonoskopii - tzn. najlepiej jak to możliwe oczyścić jelita. Mi niestety lekarz nie zalecił takiego przygotowania i [rzez to już 1 dzień po zabiegu umierałam z bólu bo trzeba było wypróżnić zaległy stolec :( 2. MOIM NAJWIĘKSZYM WYBAWIENIEM W BÓLU I WYPRÓŻNIENIACH OKAZAŁA SIĘ BYĆ MISKA Z WODĄ!!! Najpierw moczyłam tyłek w chłodnej, co trochę koiło ból, a potem okazało się że wypróżnianie się w ciepłej wodzie ułatwia sprawę niesamowicie! Oczywiście po każdym posiedzeniu myłam i dezynfekowałam miskę. Nie może być za gorąca woda. Ogólnie wyczytałam że nie powinno się rany moczyć W OGÓLE, ale mi lekarz pozwolił, oczywiście wszystko z umiarem. Zresztą NIE WYOBRAŻAM sobie, że miałabym sobie w ten sposób nie ulżyć!!! 3. Maść z lidokainą plus BALSAM SZOSTAKOWSKIEGO też przynosiły mi ulgę, a co do balsamu - jest super , bo można go stosować bez ograniczeń, 100% naturalny środek. 4. Radzę się już przed zabiegiem nastawić na trwałą zmianę stylu życia i odżywiania. I na długi czas pożegnać z rowerem :'( Przez pierwsze 3 dni po zabiegu prawie nic nie jadłam z bólu i schudłam 3 kg. Radzę się smarować jakimiś oliwkami, żeby nie pojawiły rozstępy z powodu tak nagłego spadku. 5. Po każdej wizycie w toalecie przemywałam krocze wywarem z kory dębu. 6. MISKA Z CIEPŁĄ WODĄ - POWTARZAM RAZ JESZCZE! niesamowita ulga!!!! Nigdzie wcześniej nie natrafiłam na taki pomysł i bardzo mnie to dziwi, bo ja jakoś intuicyjnie od razu poczułam taką potrzebę, by jej użyć.
 
Ewa, 17.12.2015 09.13
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Pierwsze gumki założone miałam rok temu. 3 dni potwornego bólu i w jednej sekundzie ból minął. W ciągu roku wszystko wróciło. Hemoroidy st.2 i 3. Zdecydowałam się powtórnie na gumki. 10 dni temu miałam założone 4 gumki na raz. Lekarz uprzedził, że będzie bolało, ale na coś takiego nie byłam przygotowana. W ciągu 10 dni przyjęłam 20 ketonali, 8 tramali, paracetamol i diclac. Wszystko ledwo co pomagało. Ból potworny. Wczoraj doszedł do tego ból żołądka. Można się wykończyć. Hemoroidy nadal się nie zagoiły. Został jeden wystający jak wiśnia. Czerwony i cholernie bolesny. Nic przeciwbólowego nie mogę już przyjmować, bo mi żołądek wysiadł. Mam 4 kg mniej na wadze. Jestem bliska rozpaczy.
 
beti32, 08.11.2015 14.41
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
mam problem od paru lat z hemoroidami mascie i czopki na krotko pomagaja bol i pieczenie dalej powraca chce sie tego cholerstwa pozbyc na stale co robic?
 
mortenga, 03.11.2015 10.01
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
A gdzie znajdę dobrego proktologa w Warszawie? Nie musi być na nfz, chodzi jedynie o to żeby był szybko i miał duże doświadczenie.
 
Legumina, 06.10.2015 23.29
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Dopiero co miałem wycinane guzki i nakładaną gumkę. Czwarty dzień po zabiegu jadę na ketonalu forte i już na samą myśl pójścia do kibla umieram z bólu... Najgorszemu wrogowi nie życzę takiej męczarni... Już wolałbym chyba żywcem na ruszcie być przypiekanym!!!!!!!
 
następne »
strona 1 z 4
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
Domowe metody na hemoroidy: 6 skutecznych sposobów Domowe metody na hemoroidy: 6 skutecznych sposobów

Domowe sposoby na hemoroidy są skuteczne, ale terapię trzeba prowadzić zgodnie z zaleceniem...

więcej

46

Domowe sposoby na nadciśnienie. Jak obniżyć ciśnienie tętnicze bez leków? Domowe sposoby na nadciśnienie. Jak obniżyć ciśnienie tętnicze bez leków?

Domowe sposoby na nadciśnienie tętnicze sprawią, że uchronisz serce przed skutkami często...

więcej

44

Ból w klatce piersiowej to objaw choroby. Przyczyny bólu w klatce piersiowej Ból w klatce piersiowej to objaw choroby. Przyczyny bólu w klatce piersiowej

Ból w klatce piersiowej występuje w przebiegu wielu schorzeń, nie tylko tych układu...

więcej

44

HEMOROIDY (żylaki odbytu): przyczyny, objawy i leczenie hemoroidów HEMOROIDY (żylaki odbytu): przyczyny, objawy i leczenie hemoroidów

Hemoroidy (guzki krwawnicze) ma każdy, żylaki odbytu - co drugi Polak. Objawy choroby hemoroidalnej...

więcej

40

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

Leczenie rozstępów jest procesem trudnym, w tej chwili stosuje się trzy główne metody: 1. kosmetyki, 2. peelingi chemiczne, 3. laseroterapię. Preparaty przeciw rozstępom powinny zawierać składniki...

Torbiele jajników u kobiet w okresie prokreacyjnym najczęściej mają charakter czynnościowy, ich wymiar w cyklu może ulegać zmianie, tak że te różnice w wymiarze nie są czymś dziwnym, szczególnie...

Nie wymienia się Mozarinu wśród preparatów wpływających na skuteczność hormonalnych tabletek antykoncepcyjnych. Najprawdopodobniej z powodu braku odpowiednich badań. Jednak znając mechanizm działania...

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.