SKOKI CIŚNIENIA są niebezpieczne dla zdrowia

Konsultant: dr Iwonna Grzywanowska-Łaniewska, kardiolog
16 komentarze
Autor: Beata Prasałek

Ciśnienie to barometr naszych emocji. Rośnie, gdy się kłócimy. Spada, kiedy odpoczywamy. Źle, kiedy jest za niskie, jeszcze gorzej, kiedy za wysokie. Najbardziej niebezpieczne są skoki ciśnienia.

Wstałeś właśnie po kolejnej już bezsennej nocy. Z tępym bólem głowy golisz się. Z trudem dopinasz marynarkę kupioną zaledwie miesiąc temu. Na śniadanie zjadasz dwie kromki chleba, plaster szynki z tłuszczykiem i jajko na twardo. Nie smakuje ci bez soli, solisz więc każdy kawałek. Wsiadasz do samochodu i klniesz siarczyście: jakiś łobuz urwał ci tylną wycieraczkę. Zanim dotrzesz do pracy, zdenerwują cię korki i ten baran, który zajechał ci drogę. Wchodzisz do biura już wściekły, a przecież przed tobą narada. Czujesz, jak serce łomoce ci w piersi i pocisz się, choć działa klimatyzacja. Twoja usłużna sekretarka proponuje, że zaraz zamówi ci wizytę u lekarza w pobliskiej przychodni. Po namowach dajesz się przekonać. Mierzą ciciśnienie. Masz 155/100 mmHg. Jeżeli raz przyłapałeś organizm na wysokim ciśnieniu, zamień się w detektywa i śledź je przez jakiś czas. Upewnij się, że nie był to jednorazowy wyskok, tzw. „syndrom białego fartucha". U wielu mężczyzn sama wizyta u lekarza podwyższa ciśnienie, a cóż dopiero, gdy mierzy je atrakcyjna pielęgniarka. 

Nie przegap

Niebezpieczne skoki ciśnienia

O tym, że nasze ciśnienie niebezpiecznie wzrosło, dowiadujemy się  zwykle podczas badań przeprowadzonych z powodu zupełnie innych chorób. Warto zatem mierzyć je regularnie, nawet dzieciom.  Serce kurczy się mniej więcej 60-80 razy na minutę. Gdy krew zostaje wypchnięta z mięśnia sercowego do tętnicy głównej, ciśnienie krwi jest wyższe (skurczowe lub górne). Kiedy serce się rozkurcza i wypełnia krwią, ciśnienie (rozkurczowe lub dolne) jest niższe. A więc to nic innego, jak siła, z jaką krew napiera na ściany tętnic. Jego poziom podaje się w milimetrach słupka rtęci, czyli mmHg. Nawet u zdrowego człowieka ciśnienie może się zmieniać, np. pod wpływem stresu, a także w ciągu doby: najniższe jest około trzeciej nad ranem, najwyższe koło południa. Generalnie jednak powinno wynosić 120/80 mmHg. Zanim nie przekroczy 139/89 mmHg, nie ma powodów do zmartwień. Jeśli jednak któraś z liczb (nawet jedna) będzie stale wyższa, lekarz powie, że mamy nadciśnienie:

  • łagodne, gdy skurczowe wynosi 140-159 mmHg, a rozkurczowe nie przekracza 105 mmHg;
  • umiarkowane, jeśli skurczowe osiąga 160-179 mmHg, a rozkurczowe - 106-115 mmHg;
  • ciężkie, kiedy skurczowe ma 180 lub więcej mmHg, zaś rozkurczowe przekracza 115 mmHg.

Prawie 95 procent nadciśnieniowców cierpi na tzw. nadciśnienie pierwotne, zwane samoistnym. Jeśli w rodzinie były przypadki nadciśnienia, jest większe ryzyko, że zachorujemy. Sami też na nie pracujemy życiem w stresie, unikaniem ruchu, złą dietą, paleniem papierosów i nadużywaniem alkoholu. Czasami jest wynikiem kilkuletniego stosowania środków hormonalnych, m.in. pigułek antykoncepcyjnych, lub sterydów. Około 5 procent nadciśnieniowców cierpi na tzw. nadciśnienie wtórne (objawowe) spowodowane np. chorobami nerek, nadnerczy. Po ich całkowitym wyleczeniu ciśnienie wraca do normy.

Zdaniem eksperta
Dr Iwonna Grzywanowska-Łaniewska kardiolog

Podobno najgroźniejsze dla zdrowia są tzw. skoki ciśnienia. Dlaczego?

Dlatego, że raptowne, duże zwyżki ciśnienia tętniczego mogą doprowadzić do udaru krwotocznego mózgu. Natomiast tzw. nadciśnienie chwiejne (normalne i nagle podwyższone) trzeba leczyć, ale nie stanowi ono zagrożenia. Czy można ustabilizować  wahające się ciśnienie? Jest to trudne. Jeśli zwyżki są niewielkie, można stosować np. tylko lek moczopędny. A bywa, że pacjent musi zażywać 4-5 rodzajów leków, a i tak nie ma gwarancji, że skoki się nie pojawią. Na pewno jednak należy leczyć skaczące ciśnienie czy w ogóle nadciśnienie. Czego musimy unikać przy skokach ciśnienia? Przy dużych - ciężkiej pracy, stresu, emocji, ostrego słońca, słonych potraw, nieregularnego przyjmowania leków. Nie wolno zmieniać leczenia na własną rękę! Gdy wahania ciśnienia są znaczne, trzeba wystrzegać się raptownych zmian pozycji czy wysiłku, gdy ciśnienie mocno się obniża.

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: PhotoSpin

Aktualizacja: 22.01.2014

Komentarze (1 - 10 z 16)
Adam, 09.11.2014 02.40
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Biore leki na nadcisnienie.W sumie ostatnie 2 dni nie brałem a dzis zmierzyłem i mam 160-110 .Biore Lacipil 4. Czy wgdy biore leki grozi mi wylew -udar ?
 
KON, 16.10.2014 11.22
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Mam stresującą pracę. Ciągle coś muszę załatwiać na mieście ważne urzędowe sprawy, jak coś nie załatwię (ospałość po stronie urzędnika), mam op... od szefa że nic nie potrafię zrobić choć bardzo się staram żeby sprawa została pozytywnie załatwiona. W biurze bez przerwy mam dym. Codziennie skarżę się na zawroty i bóle głowy, przemęczenia, gwałtowne bicie serca a poza tym piję kawę i jem w pośpiechu bo na nic nie mam czasu. Jestem załamany tym wszystkim, wracam do domu to czuję się jakbym miał nóż na całym ciele. Na nic nie mam ochoty, ani na seks z żoną. Nie mogę ot tak zwolnić się z pracy bo mam kredyt do spłaty. Dzieci nie mamy, gdyż nie planuję i nie chcę mieć ich w ogóle. Jestem w rozterce, mam ochotę siąść i zalać się łzami.
 
kaesjot, 03.09.2014 13.57
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Zdarz mi się często, ze 3 - 5 kolejnych, bezpośrednio jeden po drugim pomiary ciśnienia dają rozrzut wyników sięgający 20 a nawet 30 mm słupa Hg i to w różnej sekwencji -wysokie, niskie, jeszcze nizsze lub wysokie-niskie-wysokie-niskie-wysokie.
 
Mari, 20.04.2014 23.05
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Ja już od paru miesięcy mam problemy z ciśnieniem ale co raz częściej od dwóch M. raz nawet trafiłam do szpitala bo najpierw miałam wysokie a później niskie ale nie zrobili mi badan spławili po prostu do kardiologa czekam na wizytę i poczekam i tak już mam ze raz mam nadciśnienie do 150 mm hg a niskie 100 na 60 ostatnio 94/65 puls 81 czy 83 . Jestem słaba mam bóle głowy kucie serca czasami jak gdyby nie prawidłowo mi bije. Czasami jak gdyby podchodzi mi pod gardło. Boje się jeść unikam słodkiego nie pije w ogóle ale muszę pracować i często jest tak ze źle się czuje czasami jest tak źle ze sama już nie wiem co robić czuje się tak źle ze momentami zastanawiam się czy nie upadnę. Zawsze muszę z kimś być sama nie mogę bo jak coś się stanie to kto mi pomoże. Słyszałam że jeśli ma się skoki ciśnienia to już do końca trzeba brać leki i nie można się denerwować wysilać bo można dostać wylewu a wtedy to już fatalnie . Mam dopiero 21 lat nie mogę już nawet normalnie funkcjonować czy to się da na 100 procent wyleczyć czy już tak zostanie bo to jest męczące dla mnie, nawet kąpać jest mi ciężko jest też mam problemy z oddychaniem jak już mnie łapie .
 
Mona, 06.12.2013 12.40
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Ja całe życie miałam ciśnienie 90/60 Pasowało mi bo czułam się z nim dobrze. A tu od kilku miesiecy 130/90 a od kilku tygodni skacze do 160/110. Czuje sie bardzo źle. Lekarz zapisał mi tabletki co-bexpres ale trochę boję się ich brać. Przede wszystkim nawet nie usiłował dociec z jakiego powodu tak się dzieje. Na podstawie wywiadu i badania ciśnienia w gabinecie stwierdził nadciśnienie i dał leki. A to nie trzeba najpierw przeprowadzić badań? Może echo serca, ekg, badania krwi, moczu. To znaczy że ja juz mam brać leki do końca życia ( podobno jak się zacznie brać to już nie mozna przestawać). Na podstawie tylko oceny lekarza, który z góry załozył ze to nadicśnienie?
 
piotrek, 23.11.2013 13.14
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
200ml wódeczki i po sprawie
 
beti, 19.11.2013 17.02
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
ja mam wahające się ciśnienie 139/90 tętno 93, jest mi słabo, boli mnie głowa i bardzo ciężko mi się oddycha, a kilka dni później miałam 135/80 tętno było aż 110. nie wiem co robić.
 
Kasia, 18.03.2013 02.18
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
ja mam 163/101 tetno 93
 
anka, 15.10.2010 13.36
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
bardzo niskie ciśnienie, prawie zawsze kolo 90/60. Zawroty i bóle głowy, brak sił, kłopoty z koncentracją, czasami nudności. Bardzo utrudnia mi to funkcjonowanie, często w drodze do pracy robi mi się po prostu słabo na ulicy. Nie wiem jak sobie z tym radzić.
 
Zaspana, 15.08.2010 21.55
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
moje cisnienie to np.dzisiaj 66/43 masakra ..po dwóch kawach juz ...
 
następne »
strona 1 z 2
reklama
reklama
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
ANEMIA - przyczyny niedokrwistości ANEMIA - przyczyny niedokrwistości

Odczuwasz ciągłe zmęczenie, senność i najchętniej spędzałabyś czas na kanapie otulona pledem? Może...

więcej

19893

Anemia: jak poprawić złe wchłanianie żelaza Anemia: jak poprawić złe wchłanianie żelaza

Anemia rozwija się, gdy organizm produkuje za mało czerwonych krwinek. Najczęściej mamy anemię z...

więcej

20307

Zawał serca - jak go rozpoznać? Nietypowe objawy ZAWAŁU SERCA Zawał serca - jak go rozpoznać? Nietypowe objawy ZAWAŁU SERCA

W Polsce każdego dnia około 300 osób ma zawał serca. Nie zawsze jego objawem jest ostry ból w...

więcej

43614

CHOROBY KRWI: anemia, czerwienica, białaczka, hemofilia CHOROBY KRWI: anemia, czerwienica, białaczka, hemofilia

Gdy krew jest zdrowa, narządy wewnętrzne są dobrze odżywione, system obronny działa sprawnie. Ale...

więcej

27845

Znajdź badanie

Wybierz badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

Na pewno nie świadczy to o chorobie, więc proszę być spokojną. Wszystkie problemy, które pani opisuje mają podłoże nerwowe i stresowe. Napięcie, które w takich sytuacjach powstaje, może powodować...

Zachować tabletkę, może się jeszcze przyda, i kontynuować przyjmowanie tabletek według schematu.

O wyjaśnienie proszę pytać swojego lekarza prowadzącego. Powiększać jajnik mogą zawarte w nim pęcherzyki, torbiele i guzy lite oraz stan zapalny.

reklama
Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.