Jak uchronić się przed UDAREM MÓZGU - profilaktyka

maska lek. med. Grzegorz Borstern, specjalista chorób wewnętrznych
Konsultant: lek. med. Grzegorz Borstern, specjalista chorób wewnętrznych
14 komentarze
Autor: Anna Jarosz - artykuł pochodzi z miesięcznika "Zdrowie"

Dbajmy o swoje naczynia krwionośne, a wtedy nie tylko oddalimy ryzyko udaru mózgu, ale też ochronimy serce przed zawałem i dłużej będziemy młodzi. W profilaktyce udaru mózgu pomoże obniżenie ciśnienia, zrzucenie nadwagi, wysiłek fizyczny, ograniczenie czerwonego mięsa i alkoholu, rzucenie palenia.

Profilaktyka udaru mózgu: obniż ciśnienie krwi

Istnieje bezpośredni i niebudzący wątpliwości związek między nadciśnieniem tętniczym a udarami mózgu (niedokrwiennym i krwotocznym). Na szczęście nadciśnienie można skutecznie leczyć. Często wystarczy tylko zmienić dietę i zacząć się ruszać.
Radzimy: Ciśnienie nie powinno przekraczać wartości 140/90. Obniżenie ciśnienia skurczowego (górnego) o 20 mmHg, a rozkurczowego (dolnego) o 10 mmHg zmniejsza ryzyko udarów o ponad 40 proc. Regularne przyjmowanie leków obniżających ciśnienie tętnicze pozwala zmniejszyć ryzyko o kolejne 25 - 30 proc.

Profilaktyka udaru mózgu: zrzuć nadwagę

Dowiedziono, że kobiety, u których obwód pasa przekroczył 81 cm, mają o 60 proc. większe szanse na rozwój nadciśnienia, a tym samym rośnie ryzyko udaru mózgu. To samo dotyczy panów, którzy w pasie mają więcej niż 101 cm.
Radzimy: Każdy zrzucony kilogram przybliża cię do zdrowia. Nie stosuj cudownych diet ani tabletek odchudzających, ale ogranicz liczbę zjadanych kalorii. Zrezygnuj z białego pieczywa, słodyczy. Jedz mniej słono i pikantnie.

Profilaktyka udaru mózgu: trzymaj cukier na uwięzi

Chorzy na cukrzycę są bardziej narażeni na udary mózgu, ponieważ ta choroba sama w sobie uszkadza naczynia krwionośne.
Radzimy: Nowoczesne metody leczenia cukrzycy umożliwiają utrzymanie cukru w normie, można więc nie dopuścić do groźnych naczyniowych powikłań i uniknąć udaru.

Profilaktyka udaru mózgu: unikaj stresu

Wiemy, że stres wyniszcza organizm, ale nie walczymy z nim skutecznie. Pod wpływem stresu wytwarza się nadmiar adrenaliny. Ta sprawia, że do mięśni, także serca, napływa więcej krwi. Szybko podnosi się ciśnienie tętnicze, a to - zwłaszcza gdy trwa długo - bardzo źle oddziałuje na naczynia krwionośne.
Radzimy: Im mniej stresu, tym więcej zdrowia. Naucz się z nim skutecznie walczyć. Pomoże spacer przed snem, spotkanie z przyjaciółmi lub wypad do kina. Broń swojego wolnego czasu. Przede wszystkim nie pracuj w wolne dni i korzystaj z urlopu.

Ważne

Ważne

Nie ryzykuj - rocznie udaru doznaje ok. 75 tys. Polaków. Na 100 tys. rodaków udarem jest dotkniętych 177 mężczyzn i 125 kobiet. Zwykle występuje po 65. roku życia. Udar mózgu jest w Polsce, podobnie jak w świecie, trzecią przyczyną zgonów i główną przyczyną niesprawności osób po 40. roku życia. Ale ostatnie doniesienia mówią też, że coraz częściej pojawia się u ludzi o wiele młodszych, zwłaszcza tych, którzy mają słabe naczynia krwionośne z powodu miażdżycy, nadciśnienia, nerwowego życia, palenia papierosów i braku relaksu.

Profilaktyka udaru mózgu: alkohol pij z umiarem

Lekarze zgodnie twierdzą, że nadużywanie alkoholu poważnie zwiększa ryzyko wystąpienia udaru krwotocznego. 
Radzimy: Jeśli twój organizm pracuje bez zarzutów - możesz sobie pozwolić (nawet raz dziennie) na butelkę piwa, kieliszek wina czy 1 drinka. Jeżeli coś szwankuje (np. wątroba, nerki), każda dawka alkoholu pogarsza ogólny stan zdrowia.

Profilaktyka udaru mózgu: nie pal

Palenie jest bezpośrednią przyczyną zawału serca i udaru mózgu, ponieważ niszczy ścianki naczyń i zwiększa krzepliwość krwi. Nikotyna obkurcza naczynia, co grozi nad-ciśnieniem. Gdy palimy, z cząsteczkami hemoglobiny (jej rolą jest rozprowadzanie tlenu po organizmie) łączą się cząsteczki tlenku węgla i mózg otrzymuje mniej tlenu, niż potrzebuje. 
Radzimy: Im szybciej rzucisz palenie, tym większe masz szanse na uniknięcie choroby. Wypalanie 10 papierosów dziennie przez dłuższy czas zwiększa ryzyko udaru i niedokrwiennej choroby serca o ok. 100 proc.

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: thinkstockphotos.com

Aktualizacja: 14.05.2014

Komentarze (1 - 10 z 14)
Martas, 07.02.2016 11.55
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Ludzie twierdzą ,że się zdrowo odżywiają a ja się pytam co rozumiecie pod pojęciem zdrowo?Dietetycy często głupoty wam opowiadają ,a polecanie alkoholu w tym artykule to jakaś kpina.Pijcie dużo wody ,wody nie soki ,napoje i nie zapominajcie o takim cudownym chwaście jak pokrzywa ,zamiast herbaty lub innych cudowności ,wypić przynajmniej 1 szklankę dziennie naparu lub wywaru z pokrzywy.Uszczelnia naczynia i oczyszcza krew
 
Matylda, 30.10.2015 17.08
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Zgadza się - dieta ma tu istotne znaczenie, ale nie zawsze da się wszystko przewidzieć niestety :( Moja mama bardzo aktywna kobieta, która lubiła zdrowo się odżywiać, często uprawiała rózne sporty miała udar... Poźniej potrzebna była bardzo długa i nie da sie ukryc dośc kosztowna rehabilitacja. Akurat w naszym przypadku mogliśmy sobie na to pozwolic. Mama rehabilitowana była w Tabicie w Konstancinie. Z czystym sumieniem polecem ten ośrodek.
 
Wiktor, 03.08.2015 13.34
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Szczególnie przeanalizować dietę pod kątem tłuszczów nasyconych: słodycze, produkty zawierające utwardzone oleje roślinne szczególnie palmowy. Aktywność fizyczna i w ostateczności leki.
 
Wiktor, 03.08.2015 13.28
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Metionina jest niezbędnym aminokwasem, który występuje przede wszystkim w jajach, ale i sezamie czy orzechach brazylijskich. Kurczak i ryby takie jak tuńczyk, zawierają jej więcej niż wołowina i wieprzowina. Ciekawy jestem też źródło informacji o związku metioniny z udarem. Wątpliwy jest też związek zawartości cholesterolu z chorobami naczyń krwionośnych. To kwasy tłuszczowe wpływające na stężeni poszczególnych frakcji lipoprotein i ich późniejsze odkładanie się w ścianach naczyń jest groźne.
 
Danusia, 27.01.2015 10.34
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
nie palą ,nie piję. zdrowo się odżywiam. W 2013r w pracy dostałam( udaru niedokrwienny).. gdzie przyczyna. Teraz jestem na rencie inwalickiej. Do dziś mam niesprawną rękę. Umysł też..
 
geniusz, 24.01.2015 17.32
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
profilaktyka rodem z alternatywy 4 ...nie pij nie pal unikaj przeciągów ... ot porada medycyny XXI wieku
 
Adziu, 21.11.2013 13.31
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
napisali co wiedzieli, a nie co czytelnicy chcieli...........źle !!!
 
Anna, 07.05.2013 18.45
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Od lat stosuję się do wszystkich tych wskazówek a i tak nastąpiło u mnie zwężenie naczyń szyjnych co doprowadziło do drżenia głowy.Więc gdzie przyczyna?
 
Wowa, 15.03.2012 12.22
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Ale jaką dietę stosować? Z tego portalu się nie dowiedziałem!!!! Bardzo słaba stronka
 
yyy, 31.05.2010 06.10
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Po odwróceniu wychodzi, że "Zdrowy duch w zdrowym ciele" :)
 
następne »
strona 1 z 2
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
HEMOROIDY (żylaki odbytu): przyczyny, objawy i leczenie hemoroidów HEMOROIDY (żylaki odbytu): przyczyny, objawy i leczenie hemoroidów

Hemoroidy ma co drugi Polak. A przecież żylaki odbytu da się pokonać prostymi metodami. Dlatego nie...

więcej

55

Domowe sposoby na nadciśnienie. Jak obniżyć ciśnienie tętnicze bez leków? Domowe sposoby na nadciśnienie. Jak obniżyć ciśnienie tętnicze bez leków?

Domowe sposoby na nadciśnienie tętnicze sprawią, że uchronisz serce przed skutkami często...

więcej

49

Ból w klatce piersiowej to objaw choroby. Przyczyny bólu w klatce piersiowej Ból w klatce piersiowej to objaw choroby. Przyczyny bólu w klatce piersiowej

Ból w klatce piersiowej występuje w przebiegu wielu schorzeń, nie tylko tych układu...

więcej

44

Domowe metody na hemoroidy: 6 skutecznych sposobów Domowe metody na hemoroidy: 6 skutecznych sposobów

Domowe sposoby na hemoroidy są skuteczne, ale terapię trzeba prowadzić zgodnie z zaleceniem...

więcej

44

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

Nie jest wskazane wykonywanie tatuażu w przypadku twardziny. Istnieje ryzyko powstania aktywnych zmian skórnych po mikrourazach oraz w przebiegu tej choroby może dochodzić do nieprawidłowego gojenia...

Gęsty płyn owodniowy może być w przypadku, gdy płód odda smółkę lub gdy w płynie jest krew albo zakażenie. Nie bardzo wiem, jak na prawdę wyglądał płyn owodniowy, ale jeśli budził jakikolwiek...

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.