Zbiórka Żywności Podziel się Posiłkiem:3-4.10.2014

Sprawdź, gdzie zbieramy »

Znamiona: pieprzyki pod lupą

Konsultant:Ewa Ordyńska, dermatolog, alergolog
31 komentarze
Autor: Agata Nowicka

Nie wszystkie znamiona są niebezpieczne, ale nawet tych niegroźnych, jeśli  tylko przeszkadzają albo nie można ich ukryć przed słońcem, warto się pozbyć. O metodzie usunięcia pieprzyka decyduje dermatolog. Na podstawie oględzin zmian – ich koloru, kształtu – potrafi odróżnić te „bezpieczne” od mogących przekształcić się w nowotwór.

Pieprzyki (inaczej znamiona barwnikowe) to skupiska komórek barwnikowych, czyli melanocytów. Zazwyczaj mają one podłoże genetyczne, czasem pojawiają się pod wpływem wirusów. Od rodzaju pieprzyka zależy, jak bardzo podatny jest on na rozwój nowotworu. Duże ryzyko czerniaka – najbardziej złośliwego nowotworu skóry – występuje w przypadku zmian atypowych. Jak je rozpoznać? Pomocna jest tzw. metoda ABCDE. Znamiona ocenia się na podstawie: A – asymetrii (im mniej symetryczne znamię, tym większe ryzyko czerniaka), B – brzegów (zmiana atypowa ma brzegi nieregularne), C – koloru (nierównomierny rozkład barwnika w obrębie pieprzyka), D – wielkości (powyżej 5 mm średnicy) i E – ewolucji (czyli jakichkolwiek zmian wyglądu znamienia w ciągu ostatnich 3 miesięcy). Jeśli twoje znamiona spełniają któreś z wymienionych kryteriów, zgłoś się do dermatologa. Nie jest potrzebne skierowanie, by pójść do niego w ramach ubezpieczenia w NFZ. Jak najszybciej wybierz się do specjalisty, jeśli znamię zaczyna swędzieć, łuszczyć się, krwawić albo coś się z niego sączy.
W grupie ryzyka zachorowania na czerniaka znajdują się osoby, które mają w rodzinie kogoś, kto chorował na tę chorobę, a także często się opalające, niestosujące filtrów przeciwsłonecznych, o jasnej karnacji i te, u których w dzieciństwie doszło do poparzeń słonecznych. „Podejrzane” znamiona należy badać u lekarza raz w roku, a poza tym co kilka miesięcy oglądać je samemu. Jeśli nie ufasz swojej pamięci, zrób im zdjęcia, łatwiej będzie zaobserwować, czy pieprzyki nie uległy jakiejś zmianie.

Pieprzyki: usuwać czy nie?

„Na wszelki wypadek lepiej nie usuwać” – to niebezpieczny w skutkach pogląd. Zasada jest wręcz odwrotna – lepiej pozbyć się zawczasu niepokojącego pieprzyka. Szkodliwy mit, że niektórych znamion nie można ruszać, a ich wycięcie kończy się tragicznie, powstał zapewne na skutek zbyt późnego zgłaszania się chorych do specjalisty, kiedy usunięcie znamienia nie mogło już pomóc.
Wycięcie zmiany w całości nie powoduje jego przemiany nowotworowej i powstania przerzutów. Jeżeli po prawidłowo wykonanym zabiegu chirurgicznym stwierdza się przerzuty, to znaczy, że usuwana zmiana była czerniakiem, który rozprzestrzenił się przez naczynia limfatyczne i krwionośne już przed zabiegiem. Do usunięcia kwalifikują się znamiona podrażniane przez pasek od spodni czy ramiączko stanika, a także odsłonięte, narażone na działanie słońca. Można też usuwać zupełnie niegroźne pieprzyki ze względów estetycznych.
O metodzie pozbycia się znamion decyduje dermatolog. Na podstawie oględzin zmian – ich koloru, kształtu – potrafi odróżnić te „bezpieczne” od mogących przekształcić się w nowotwór. Często jednak dodatkowo posługuje się dermatoskopem, czyli urządzeniem, które przykłada się do znamion, i ogląda je w 20-krotnym powiększeniu. Dermatoskopia jest bezbolesna i nieinwazyjna.
Badanie to jednak nie gwarantuje 100-procentowej pewności co do charakteru znamion. Daje ją tylko badanie histopatologiczne. Znamię po wycięciu metodą chirurgiczną (laser zniszczyłby materiał) bada się w laboratorium, aby rozpoznać jego rodzaj. Analiza ta rozstrzyga też, czy pieprzyk został wycięty w całości (z marginesem zdrowych tkanek). Lekarz zwykle zaleca badanie histopatologiczne każdej usuniętej chirurgicznie zmiany. Dzięki temu i lekarz, i pacjent zyskują pewność co do jej rodzaju.

Usuwanie znamion: laser, elektrokoagulacja albo metoda chirurgiczna

Istnieje kilka sposobów usuwania znamion na skórze. Oprócz elektrokoagulacji  jest też metoda laserowa. W ten sposób można pozbyć się plam barwnikowych i innych, także tych głębiej zakorzenionych w skórze. Wiązka światła o bardzo dużej energii powoduje odparowanie znamienia powierzchniowo, możliwe jest też wycięcie głębokich zmian. W tym przypadku również można wykonać badanie histopatologiczne usuniętych tkanek. Gdy znieczulenie (zastrzyk lub maść) zacznie działać, lekarz wykonuje laserem tzw. strzały, które niszczą zmiany. Usunięcie jednej, w zależności od jej wielkości, trwa kilka minut. Większe znamiona usuwa się etapami – stopniowo są one spłycane. Między kolejnymi zabiegami robi się 4–8 tygodni przerwy. Ta metoda nie powoduje krwawienia i nie ma potrzeby zszywania, mniejsze jest też ryzyko powstania blizn.
Metoda chirurgiczna polega na wycięciu znamienia skalpelem po znieczuleniu miejscowym – kremem lub zastrzykiem. Usuwa się je z marginesem zdrowej skóry, aby mieć pewność, że nie pozostały żadne potencjalnie niebezpieczne tkanki. Po wycięciu pieprzyka zakłada się szwy i opatrunek. Lekarz usuwający znamię posługuje się taką techniką zakładania szwów, jaką stosuje się w chirurgii plastycznej, co oznacza, że po wygojeniu pozostaje praktycznie niewidoczna blizna.

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: Jupiterimages

Aktualizacja: 30.01.2014

Komentarze (1 - 10 z 31)
xxx, 10.09.2014 18.32
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
do dermatologa a on kieruje do chirurga i ten mówi gdzie i kiedy, zabieg traw 15 min (tyle dzisiaj trwał u mojego dziecka) i już mamy spokój. a dwa tyg dowiemy się czy z pieprzykiem było wszystko ok.
 
Olga, 04.09.2014 09.37
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
tez mam pieprzyk do usuniecia tylko nie wiem od czego zaczac? najpierw wizyta u dermatologa i on daje skierowanie na zabieg czy do onkologa? jak bylo w Waszej sytuacji?
 
Wento, 28.07.2014 01.04
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Miałam takie właśnie podejrzane znamię. Może i bym je pozostawiła w spokoju, ale dodatkowo przy ubieraniu za każdym razem je podrażniałam. Pieprzyk miałam na ramieniu. Zbadałam znamię na kazimierza wielkiego w krk i tam też mi go usunięto. Dla przestraszonych przed jakąkolwiek ingerencją: od razu mówię, wszystko było ok:) Polecam serdecznie, jeśli macie jakąś niepokojącą zmianę nie skórze, przebadajcie ją na wszelki wypadek, dla świętego spokoju.
 
miki, 22.07.2014 19.06
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Lekarze w Bydgoszczy są nie chętni usuwaniu brodawek czy pieprzyków tłomacząc, że pacjent robi to nie dla zdrowia a dla urody a za to trzeba zapłacić. Ja robię to co kilka lat jak usunę to się wysieją następne bo to trzeba zrobić badanie krwi HPV i wszystkie usunąć od razu. A na prywatne usunięcie mnie nie stać jak kiedyś to robiłam więc w tym roku skóra nie zobaczy słońca a szkoda bo to witamina D 3
 
majka, 23.06.2014 10.36
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
ja usunelam sobie pieprzyki laserem i jest to dla mnie najlepsza metoda.Wskazanie mialam od lekarza dermatologa.Polecil mi klinike beautymed z ktorej rowniez jestem bardzo zadowolona, lekarz bardzo delikatny,obsluga mila..polecam
 
Doris, 08.04.2014 12.31
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Zachęcam przed usunięciem zrobienie wideodermatoskopii :) Ja miałam znamię na brzuchu. Poszłam do dermatologa - dr Kozłowskiej, zleciła mi to badanie. Jest krótkie i przyjemne a dzięki temu mamy pewność, że możemy spokojnie usunąć znamię bądź nie. Ja byłam bardzo zadowolona z wizyty, pani doktor dba o pacjenta :)
 
natalia, 24.10.2013 07.20
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Nie wiem co wy piszecie. Ale ja wczoraj miałam usuwany pieprzyk był duży bardzo coś okropnego miałam 3 szczepionki no i wczoraj zabieg:) Lekarz Bardzo super w Krakowie w nowej Hucie:) za darmo wycina a dziś jadę zawieść do laboratorium do szpitala Żeromskiego na odział Histopatologiczny:] aż się boje jakie będą wyniki:(
 
Paula, 22.06.2013 11.55
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Czy po usunięciu pieprzyka na piersi będzie ryzyko że pozostał po nim rak?
 
helga, 28.02.2013 10.54
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Ja mam 350 pieprzyków albo i więcej, nie jestem w stanie policzyć ich wszystkich bo niektóre znajdują się na głowie a mam kręcone gęste włosy. Moje znamiona są w różnych wielkościach od malutkich do większych które osiągają nawet do 2 cm, w większej postaci na całym ciele są one wypukłe i zmieniają barwy na ciemniejsze z czasem od jasnego brązu do ciemnego prawie czarnego, na plecach mam kilka większych od 7mm do 2 cm które narastają na siebie i mają chropowatą powierzchnię. Czytałam, że czerniaki powstają w większości u osób o niebieskich oczach i jasnej karnacji a także blond włosach, nie wiem czy to prawda ? a co do pieprzy to ostatnio zaczely się zaczerwieniac i piec, nie chodze na nie bylam na solarium już ponad 6 miesięcy a jak chodziłam to nigdy w większych ilościach. Nie wiem czy warto isc do lekarza bo musial by mi wyciąć prawie przynajmniej z 60 największych pieprzy?
 
Wigantol2, 03.12.2012 21.16
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
To sa klamstwa chyba
 
następne »
strona 1 z 4
reklama
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
GRZYBICA PAZNOKCI: objawy, leczenie i profilaktyka GRZYBICA PAZNOKCI: objawy, leczenie i profilaktyka

Grzybica paznokci jest chorobą, którą bardzo łatwo jest się zarazić, a znacznie trudniej wyleczyć....

więcej

28383

Łuszczyca: objawy i leczenie łuszczycy. Komu grozi łuszczyca? Łuszczyca: objawy i leczenie łuszczycy. Komu grozi łuszczyca?

Łuszczyca to choroba skóry, której jeszcze nie udaje się wyleczyć. Ale można łagodzić przykre...

więcej

21615

Czyrak: nieestetyczny wrzód czy choroba zagrażająca zdrowiu? Czyrak: nieestetyczny wrzód czy choroba zagrażająca zdrowiu?

Czyrak to bolesny, brzydki wrzód. Najpierw pojawia się krostka, w której zaczyna zbierać się ropa...

więcej

21248

Leczenie ZAJADÓW. Sposoby na zajady w kącikach ust Leczenie ZAJADÓW. Sposoby na zajady w kącikach ust

Leczenie zajadów powinno przebiegać w dwóch kierunkach: objawowym i przyczynowym. Aby złagodzić...

więcej

27628

Zamów bezpłatny newsletter

zapisz się
Autodiagnoza

Wybierz badanie

albo

Alfabetyczny indeks badań

A B C D E F G H I J
K L Ł M N O P R S Ś
T U W Z Ż
Eksperci

Korony porcelanowe nie mają określonej na stałe żywotności. Wszystko zależy od użytkowania ich przez pacjenta. Są korony, które przetrwały 20 lat, ale zdarzają się również takie, które pękają po...

Korony porcelanowe nie mają określonej na stałe żywotności. Wszystko zależy od użytkowania ich przez pacjenta. Są korony, które przetrwały 20 lat, ale zdarzają się również takie, które pękają po...

Obecność skrzepów krwi we krwi miesiączkowej jest objawem bardzo obfitych krwawień miesiączkowych, zwykle towarzyszą im bóle brzucha. Obfite krwawienia miesiączkowe, zwłaszcza jeśli występują od...

Grupy wsparcia
data

Październik 01, 2014

Ja już jestem po kuracji limvena na której schudłam 13 kiloragmów, nie mam najmniejszego problemu z utrzymaniem wagi

data

Październik 01, 2014

Mam 17 lat mierze 167 cm i waze 48 kg. Ludzie mówią po co się odchudzasz... A ja na to ze po prostu dobrze mi z niedowaga. Rano mocna kawa bez cukru i mleka i papieros w szkole nie jadam śniadan kiedy wracam jem polowe tego co na talerzu i czasami po 3 godz jakaś kolacja...nie jadam dużo...

data

Październik 01, 2014

Ludzie, zastanówcie się, co piszecie! 20 kg w 2 miesiące to może schudnąć osoba, która waży 150 kg! Przeważnie jeśli nie macie aż takiej nadwagi, to żeby schudnąć zdrowo (!!!) i skutecznie, potrzebujecie kilku miesięcy. Utrata 1 kg tygodniowo może nie jest super efektowna od razu, ale...

data

Październik 01, 2014

a co to znaczy zgodnie z zaleceniemi? byłaś na diecie która jest dołączona do opakowania Ja właśnie z dietą mam największy problem tnz. szybko mi się nudzi i nie potrafię wytrwać do końca ale ponoć po Novoslimie jest lepiej...

reklama
Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody MURATOR S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody MURATOR S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.