Znamiona: pieprzyki pod lupą

maska Ewa Ordyńska alergolog i dermatolog, www.2udermatologia.com.pl
Konsultant: Ewa Ordyńska alergolog i dermatolog, www.2udermatologia.com.pl
46 komentarze
Autor: Agata Nowicka

Nie wszystkie znamiona są niebezpieczne, ale nawet tych niegroźnych, jeśli  tylko przeszkadzają albo nie można ich ukryć przed słońcem, warto się pozbyć. O metodzie usunięcia pieprzyka decyduje dermatolog. Na podstawie oględzin zmian – ich koloru, kształtu – potrafi odróżnić te "bezpieczne" od mogących przekształcić się w nowotwór.

Pieprzyki (inaczej znamiona barwnikowe) to skupiska komórek barwnikowych, czyli melanocytów. Zazwyczaj mają one podłoże genetyczne, czasem pojawiają się pod wpływem wirusów. Od rodzaju pieprzyka zależy, jak bardzo podatny jest on na rozwój nowotworu.

Zwykły pieprzyk czy czerniak?

Duże ryzyko czerniaka – najbardziej złośliwego nowotworu skóry – występuje w przypadku zmian atypowych. Jak je rozpoznać? Pomocna jest tzw. metoda ABCDE. Znamiona ocenia się na podstawie:

  • A – asymetrii (im mniej symetryczne znamię, tym większe ryzyko czerniaka),
  • B – brzegów (zmiana atypowa ma brzegi nieregularne),
  • C – koloru (nierównomierny rozkład barwnika w obrębie pieprzyka),
  • D – wielkości (powyżej 5 mm średnicy)
  • E – ewolucji (czyli jakichkolwiek zmian wyglądu znamienia w ciągu ostatnich 3 miesięcy).

Jeśli twoje znamiona spełniają któreś z wymienionych kryteriów, zgłoś się do dermatologa. Nie jest potrzebne skierowanie, by pójść do niego w ramach ubezpieczenia w NFZ. Jak najszybciej wybierz się do specjalisty, jeśli znamię zaczyna swędzieć, łuszczyć się, krwawić albo coś się z niego sączy.

Pieprzyki: usuwać czy nie?

"Na wszelki wypadek lepiej nie usuwać" – to niebezpieczny w skutkach pogląd. Zasada jest wręcz odwrotna – lepiej pozbyć się zawczasu niepokojącego pieprzyka. Szkodliwy mit, że niektórych znamion nie można ruszać, a ich wycięcie kończy się tragicznie, powstał zapewne na skutek zbyt późnego zgłaszania się chorych do specjalisty, kiedy usunięcie znamienia nie mogło już pomóc.
Wycięcie zmiany w całości nie powoduje jego przemiany nowotworowej i powstania przerzutów. Jeżeli po prawidłowo wykonanym zabiegu chirurgicznym stwierdza się przerzuty, to znaczy, że usuwana zmiana była czerniakiem, który rozprzestrzenił się przez naczynia limfatyczne i krwionośne już przed zabiegiem. Do usunięcia kwalifikują się znamiona podrażniane przez pasek od spodni czy ramiączko stanika, a także odsłonięte, narażone na działanie słońca. Można też usuwać zupełnie niegroźne pieprzyki ze względów estetycznych.

O metodzie pozbycia się znamion decyduje dermatolog.

Dermatolog na podstawie oględzin zmian – ich koloru, kształtu – potrafi odróżnić te „bezpieczne” od mogących przekształcić się w nowotwór. Często jednak dodatkowo posługuje się dermatoskopem, czyli urządzeniem, które przykłada się do znamion, i ogląda je w 20-krotnym powiększeniu. Dermatoskopia jest bezbolesna i nieinwazyjna.
Badanie to jednak nie gwarantuje 100-procentowej pewności co do charakteru znamion. Daje ją tylko badanie histopatologiczne. Znamię po wycięciu metodą chirurgiczną (laser zniszczyłby materiał) bada się w laboratorium, aby rozpoznać jego rodzaj. Analiza ta rozstrzyga też, czy pieprzyk został wycięty w całości (z marginesem zdrowych tkanek). Lekarz zwykle zaleca badanie histopatologiczne każdej usuniętej chirurgicznie zmiany. Dzięki temu i lekarz, i pacjent zyskują pewność co do jej rodzaju.

Ważne

Ważne

W grupie ryzyka zachorowania na czerniaka znajdują się osoby, które mają w rodzinie kogoś, kto chorował na tę chorobę, a także często się opalające, niestosujące filtrów przeciwsłonecznych, o jasnej karnacji i te, u których w dzieciństwie doszło do poparzeń słonecznych. "Podejrzane" znamiona należy badać u lekarza raz w roku, a poza tym co kilka miesięcy oglądać je samemu. Jeśli nie ufasz swojej pamięci, zrób im zdjęcia, łatwiej będzie zaobserwować, czy pieprzyki nie uległy jakiejś zmianie.

CZY GROZI CI CZERNIAK (RAK SKÓRY)?

CZY GROZI CI CZERNIAK (RAK SKÓRY)?

Usuwanie znamion: laser, elektrokoagulacja albo chirurgia

Istnieje kilka sposobów usuwania znamion na skórze. Oprócz elektrokoagulacji  jest też metoda laserowa. W ten sposób można pozbyć się plam barwnikowych i innych, także tych głębiej zakorzenionych w skórze. Wiązka światła o bardzo dużej energii powoduje odparowanie znamienia powierzchniowo, możliwe jest też wycięcie głębokich zmian. W tym przypadku również można wykonać badanie histopatologiczne usuniętych tkanek. Gdy znieczulenie (zastrzyk lub maść) zacznie działać, lekarz wykonuje laserem tzw. strzały, które niszczą zmiany. Usunięcie jednej, w zależności od jej wielkości, trwa kilka minut. Większe znamiona usuwa się etapami – stopniowo są one spłycane. Między kolejnymi zabiegami robi się 4-8 tygodni przerwy. Ta metoda nie powoduje krwawienia i nie ma potrzeby zszywania, mniejsze jest też ryzyko powstania blizn.

Metoda chirurgiczna polega na wycięciu znamienia skalpelem po znieczuleniu miejscowym – kremem lub zastrzykiem. Usuwa się je z marginesem zdrowej skóry, aby mieć pewność, że nie pozostały żadne potencjalnie niebezpieczne tkanki. Po wycięciu pieprzyka zakłada się szwy i opatrunek. Lekarz usuwający znamię posługuje się taką techniką zakładania szwów, jaką stosuje się w chirurgii plastycznej, co oznacza, że po wygojeniu pozostaje praktycznie niewidoczna blizna.

Chirurgiczne usuwanie znamion [wideo]

Chirurgiczne usuwanie znamienia to zabieg prosty i bezbolesny. Trwa zaledwie kilkanaście minut. Zapytaliśmy dermatologa jakie zmiany skórne kwalifikowane są do usunięcia, jak wygląda zabieg i czy można usunąć znamię z przyczyn estetycznych.

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: Thinkstockphotos.com

Aktualizacja: 17.11.2016

Komentarze (1 - 10 z 46)
Antypanikarz, 12.12.2016 14.26
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Ależ one nie są niebezpieczne, w niczym nie przeszkadzają, nie czuje się ich, nie są podatne na urazy, więc nie warto się nimi przejmować. Gorsze są włókniaki, które mogą się oderwać, krwawić, łatwo je podrażnić, ale takie plameczki, bez przesady, ludzie.
 
Kaliope, 31.03.2016 21.21
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Można i na kase chorych, ale to chyba zykły zabieg chirurgiczny. Ja usuwałam w luxmedzie za pomocą fal radiowych. Metoda o wiele bardziej bezpieczna i nie pozostawia dużych blizn.
 
niki, 28.03.2016 19.41
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
to, że pieprzyki mozna usuwać ze względow estetycznych juz wiem ale mozna je usunąć na kase chorych ?
 
Frytka, 29.02.2016 17.25
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Niestety mam wiele pieprzyków, sporo duzych i odstających. Dermatolog zaproponował usuniecie części zmian i chyba się zdecyduję, bo jednak lepiej działac za wczasu. Jak już będę usuwała to zapewne prywatnie, bo nie wiem czemu, ale jakoś na nfz zaufania nie mam. Moja znajoma usuwała swoje pieprzyki w luxmedzie na wilanowie i była bardzo zadowolona, sama musze umówić sie na wizytę tylko nie jestem pewna czy od razu do chirurga czy jeszcze dermatolog?
 
dris, 09.08.2015 04.18
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
ja juz mam 19 wycętych
 
blue, 19.04.2015 01.20
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Można usunąć pieprzyki tylko ze względu na to, że nam się nie podobają, mamy ich za dużo/ czy muszą być jakieś poważniejsze powody?
 
Ania, 19.04.2015 01.18
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
mama
 
katosu, 20.02.2015 09.05
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
w moim przypadku na usunięcie takich znaczków nie czekałam długo :) to są szybkie zabiegi, chociaż może zależy od przypadku... ale przy takich standardowych jak moje poszło sprawnie
 
kiwi, 29.01.2015 18.40
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
a w miare od ręki robią tam takie zabiegi? musze coś szybko usunąć, zależy mi na czasie
 
mini, 22.01.2015 23.42
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
no tak, z Warszawy jesteśmy, a te zabiegi to konkretnie przy Jerozolimskich w naszym przypadku
 
następne »
strona 1 z 5
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
KURZAJKI - jak wykurzyć WIRUSA HPV ze skóry? KURZAJKI - jak wykurzyć WIRUSA HPV ze skóry?

Krępujemy się podać usianą kurzajkami dłoń. A pozbyć się ich jest niełatwo, bo są uparte i...

więcej

299

Łuszczyca: objawy i leczenie łuszczycy. Komu grozi łuszczyca? Łuszczyca: objawy i leczenie łuszczycy. Komu grozi łuszczyca?

Łuszczyca to choroba skóry, której jeszcze nie udaje się wyleczyć. Ale można łagodzić przykre...

więcej

267

GRZYBICA PAZNOKCI: objawy, leczenie i profilaktyka GRZYBICA PAZNOKCI: objawy, leczenie i profilaktyka

Grzybica paznokci jest chorobą, którą bardzo łatwo jest się zarazić, a znacznie trudniej wyleczyć....

więcej

263

Leczenie ZAJADÓW. Sposoby na zajady w kącikach ust Leczenie ZAJADÓW. Sposoby na zajady w kącikach ust

Leczenie zajadów powinno przebiegać w dwóch kierunkach: objawowym (kremy i maści) i przyczynowym...

więcej

254

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

Torbiele jajników u kobiet w okresie prokreacyjnym najczęściej mają charakter czynnościowy, ich wymiar w cyklu może ulegać zmianie, tak że te różnice w wymiarze nie są czymś dziwnym, szczególnie...

Mirena jest wkładką z hormonem. Hormon ten uwalnia się w bardzo niewielkiej ilości i teoretycznie nie powinien mieć istotnego działania ogólnoustrojowego. Wprawdzie rzadko, ale bywa, że jednak...

Leczenie rozstępów jest procesem trudnym, w tej chwili stosuje się trzy główne metody: 1. kosmetyki, 2. peelingi chemiczne, 3. laseroterapię. Preparaty przeciw rozstępom powinny zawierać składniki...

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.