Skóra człowieka: budowa i rola

Konsultant: dr n. med. Magdalena Ciupińska, dermatolog, Szpital Dermatologiczny im. św. Łazarza w Warszawie
Autor: Anna Jarosz - artykuł pochodzi z miesięcznika "Zdrowie"

Skóra szczelnie cię otula, broni przed wpływem środowiska, zimnem, promieniami słonecznymi, chorobotwórczymi drobnoustrojami. To skomplikowany system przekazujący informacje ze świata zewnętrznego do organizmu. W trosce o nasze zdrowie i dobre samopoczucie ważne jest utrzymanie skóry w jak najlepszej kondycji, gdyż jej wygląd świadczy o nas.

Skóra współczesnego człowieka codziennie znosi wiele niedogodności. Stres, niewłaściwa dieta, kontakt ze sztucznymi tworzywami i chemikaliami - takiego obciążenia nie wytrzyma nie tylko delikatna skóra dziecka czy kobiety, ale także odporniejsza skóra mężczyzny. Jeżeli odpowiednio o nią nie zadbamy, nie pokona wszystkich przeciwności. Osłabieniu ulegnie jej naturalna warstwa ochronna, tzw. płaszcz wodno-lipidowy. A gdy zrobi się on cieńszy, skóra stanie się bardziej wrażliwa, podatna na infekcje, szybciej się zestarzeje i wreszcie poważnie zachoruje.

Budowa skóry

Ogólna powierzchnia skóry dorosłego człowieka zależy od jego budowy i wzrostu. Średnio przyjmuje się jednak, że jest jej od 1,5 do 2 m2. Grubość skóry waha się od 0,5 do 4 mm, choć osoby pracujące w trudnych warunkach mogą mieć na dłoniach skórę znacznie grubszą, nawet do 10 mm. Skóra zbudowana jest z naskórka oraz skóry właściwej, która z tkankami leżącymi głębiej łączy się za pomocą tkanki podskórnej.
Naskórek utworzony jest z wielowarstwowego nabłonka płaskiego, który nie posiada naczyń krwionośnych, dlatego rogowacieje, czyli obumiera, i systematycznie się złuszcza. A zrogowaciałe komórki zastępowane są przez nowe. Naskórek ma bowiem głęboką warstwę rozrodczą. Osadzone są w niej komórki barwnikowe (melanocyty), tam zachodzi synteza barwnika (melaniny), od których zależy nasza karnacja. Zdolność podziału (rozrodu), czyli tworzenia nowych struktur, posiadają komórki walcowate - i to one stanowią podstawową warstwę naskórka.
Skóra właściwa ma dwie warstwy: brodawkowatą i siateczkowatą. Pierwsza graniczy z naskórkiem i łączy się z nim niewielkimi wypustkami (brodawkami). Brodawki układają się w tzw. listewki skórne, co jest szczególnie dobrze widoczne na palcach dłoni. To nasze linie papilarne. Warstwa brodawkowata przechodzi w drugą warstwę skóry właściwej - warstwę siateczkowatą. Tu mogą się pojawiać komórki tłuszczowe.
W tkance podskórnej znajdują się włókna kolagenowe oraz sprężyste. Jest ona unaczyniona i unerwiona, a dzięki luźnej budowie może się przesuwać z miejsca na miejsce. W wolnych przestrzeniach chętnie gromadzą się komórki tłuszczowe, tworząc podściółkę tłuszczową.
W skórze znajdują się naczynia włosowate (naczynia krwionośne), które ulegają zwężeniu lub rozszerzeniu w zależności od warunków fizycznych (ciepło, zimno) lub psychicznych. Oziębienie lub strach powoduje zwężenie naczyń i tym samym zblednięcie skóry, natomiast wzrost temperatury, zawstydzenie lub pozytywne emocje rozszerzają naczynia, a to powoduje jej zaczerwienienie.

Ważne

Ważne

Skóra kobiety

Z wiekiem naskórek nie złuszcza się i nie odnawia tak szybko jak dawniej. Staje się coraz cieńszy i suchy. Skóra produkuje mniej melaniny, pojawiają się więc na niej tzw. starcze brązowawe plamy. W skórze właściwej zanika żelopodobna substancja wypełniająca przestrzeń między włóknami tkanki łącznej. Powoduje to ograniczenie zdolności do wiązania wody w tkankach, przez co zmniejsza się elastyczność i jędrność skóry. Włókna kolagenowe stają się kruche, skóra traci sprężystość, powstają zmarszczki. Coraz leniwsza warstwa podskórna powoduje, że do skóry właściwej i naskórka dociera mało składników odżywczych. Niedożywiona skóra wiotczeje i staje się podatna na urazy.

Niezwykłe funkcje skóry

Skóra jest powłoką ochronną dla całego organizmu. Pełni też rolę termoregulatora, dzięki czemu organizm może dobrze funkcjonować w różnych warunkach otoczenia.
Skóra ściśle współpracuje z układem odpornościowym. Po szczepieniu wstrzyknięte w skórę antygeny wywołują odczyn miejscowy. W ten sposób organizm zapamiętuje wroga. Przy kolejnym zetknięciu się z antygenem natychmiast podejmuje walkę. Ta zdolność przydaje się podczas robienia testów alergicznych.
Przez skórę można podawać także ważne leki (np. środki przeciwbólowe czy hormony). Tak stosowane nie drażnią żołądka, docierają do organizmu w stałym stężeniu i przez długi czas, bo wolniej się wchłaniają. Dzięki właściwościom skóry możemy także skutecznie oczyścić organizm z toksyn. Skóra bowiem samodzielnie oddycha, wydala i wchłania różne substancje. Dlatego np. podczas głodówki lub kuracji oczyszczającej przez pory w skórze wydostają się szkodliwe dla organizmu związki. Najlepszym dowodem na jej ciężką pracę jest wtedy nieprzyjemny zapach potu. Podobnie będzie się zachowywała, gdy zjemy dużo czosnku, cebuli i gdy palimy papierosy.

Ostatnio dodane na forum
zobacz wszystkie »
 
 
malwi, 17.08.2017 9:35
Potwierdzam i podpisuję śię dwoma rękoma! Po dłuuugiej walce z suchą skórą o skłonnościach do podrażnień odkryłam właśnie Toleriane Ultra. Głęboko nawilża, łagodzi, uspokaja podażnienia. POlecam. 581 Ja też go używam, z pośród przeróżnych kremów, których używałam zdecydowanie polecam ten na zdjęciu. Dla mnie krem jest numer jeden jesli chodzi o nawilżanie wrażliwej skóry.
PROCOLLAGEN, 26.07.2017 18:13
Zapraszam do sklepu www.procollagen.pl Kosmetyki firmy Larens , Wysoka skuteczność antiaging i przyjemność pielęgnacji w jednym Poznaj naszą receptę na nienaruszony czasem wygląd i przyjmij zaproszenie do świata rewolucji bez skalpela. Zapraszam do zapoznania się produktami WWW.PROCOLLAGEN.PL
 

Szybka regeneracja skóry i naprawa skóry

Choć nie zrzucamy skóry tak radykalnie jak np. stawonogi czy węże, które „zdejmują” ją niczym za ciasne ubranie, to jednak nasza skóra cały czas się odnawia. Stare komórki naskórka, złuszczając się, ustępują miejsca nowym. Z wiekiem ten proces się spowalnia (nie trwa już 28 dni, ale 35, a nawet 50). Niezłuszczone komórki pozostają na powierzchni, przez co skóra staje się szorstka i ma nieładny koloryt. Nocą skóra pracuje intensywniej niż w ciągu dnia – pozbywa się wszelkich zanieczyszczeń, które wędrują do układu limfatycznego. Regenerują się włókna elastyny, wyrównuje poziom wody w tkankach skóry, odbudowuje się warstwa lipidowa znajdująca się na powierzchni naskórka. Substancje czynne kosmetyków nałożonych przed snem wchłaniają się najlepiej. Efektem nocnego wypoczynku są dotlenione i odżywione tkanki skóry. Krótko mówiąc – piękniejemy.

Kiedy zostanie przerwana ciagłosc skóry (naskórka i skóry właściwej), zaczyna się proces gojenia. Do rany przedostaje się krew, a obecne w niej płytki krwi zlepiają się w czop, który nie pozwala na dalszy wypływ krwi. Dzieki uruchomieniu czynników odpowiedzialnych za krzepnięcie krwi tworzy się skrzep, który skleja brzegi rany. Nastepnie przy udziale komórek tkanki łącznej (fibroblastów i makrofagów) rana oczyszcza się z bakterii i rozpoczyna się synteza kolagenu. Tworzy się strup, który jest naturalnym opatrunkiem. Gdy odpadnie, na skórze zostaje ślad w postaci blizny.

Skóra to zmysłowy narząd

Skóra jest nie tylko płaszczem ochronnym. To jeden z narządów zmysłów. Dzięki tzw. ciałom krańcowym, które znajdują się w skórze, odbieramy wrażenia powierzchniowe, czyli ciepło, zimno, dotyk, ból, swędzenie i pieczenie. 
Nieco głębiej umiejscowione są kolejne grupy receptorów połączone z mięśniami, więzadłami i stawami. To dzięki temu możemy ocenić ciężar, kształt, twardość czy plastyczność przedmiotów, których dotykamy.

Tajemnica karnacji skóry

Kolor skóry zależy od trzech barwników: melaniny, karotenu i hemoglobiny. Melanina - o barwie od czerwieni do brązu, a nawet czerni - powstaje w melanocytach, komórkach leżących w dolnej warstwie naskórka. Wszyscy ludzie niezależnie od rasy i koloru skóry mają tyle samo melanocytów. Ale melanocyty osób ciemnoskórych wytwarzają więcej melaniny. Karoten jest pomarańczowym barwnikiem wchłanianym np. z warzyw takich jak marchew. Odkłada się on w zewnętrznej warstwie naskórka i jest najbardziej widoczny na dłoniach i podeszwach. Hemoglobina znajdująca się w naczyniach krwionośnych skóry nadaje jej różowe zabarwienie, szczególnie wtedy, gdy w skórze znajduje się niewielka ilość melaniny.

Wygląd skóry świadczy o naszym zdrowiu

Po wyglądzie skóry można rozpoznać, czy coś nam dolega. Np. na tej podstawie lekarze wykrywają 20 proc. przypadków cukrzycy. Podobnie jest z chorobami tarczycy, które powodują, że skóra staje się sucha, łuszcząca się i podrażniona.

Skóra pełni funkcję płaszcza ochronnego

Podstawowym zadaniem skóry jest ochrona przed czynnikami zewnętrznymi oraz regulacja temperatury ciała. Na sprostanie mu pracuje wiele elementów:

1. Grzebień skóry
2. Włos
3. Naskórek
4. Gruczoł potowy
5. Gruczoł łojowy
6. Mieszek włosowy
7. Korzeń włosa
8. Skóra właściwa
9. Żyła
10. Tętnica

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: thinkstockphotos.com

Aktualizacja: 14.06.2017

DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
KURZAJKI - jak wykurzyć WIRUSA HPV ze skóry? KURZAJKI - jak wykurzyć WIRUSA HPV ze skóry?

Krępujemy się podać usianą kurzajkami dłoń. A pozbyć się ich jest niełatwo, bo są uparte i...

więcej

43

Domowe sposoby na grzybicę stóp. Jak wyleczyć grzybicę stóp naturalnymi środkami? Domowe sposoby na grzybicę stóp. Jak wyleczyć grzybicę stóp naturalnymi środkami?

Domowe sposoby na grzybicę stóp pozwolą nam szybko zwalczyć infekcję grzybiczą o łagodnym przebiegu...

więcej

41

Zanokcica czy zastrzał: przyczyny, objawy i leczenie Zanokcica czy zastrzał: przyczyny, objawy i leczenie

Zanokcica nie jest tym samym co zastrzał. Zanokcica to wywołany zakażeniem bakteryjnym naciek...

więcej

40

GRZYBICA PAZNOKCI: objawy, leczenie i profilaktyka GRZYBICA PAZNOKCI: objawy, leczenie i profilaktyka

Grzybica paznokci jest chorobą, którą bardzo łatwo jest się zarazić, a znacznie trudniej wyleczyć....

więcej

39

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

Leczenie rozstępów jest procesem trudnym, w tej chwili stosuje się trzy główne metody: 1. kosmetyki, 2. peelingi chemiczne, 3. laseroterapię. Preparaty przeciw rozstępom powinny zawierać składniki...

Nie wymienia się Mozarinu wśród preparatów wpływających na skuteczność hormonalnych tabletek antykoncepcyjnych. Najprawdopodobniej z powodu braku odpowiednich badań. Jednak znając mechanizm działania...

Torbiele jajników u kobiet w okresie prokreacyjnym najczęściej mają charakter czynnościowy, ich wymiar w cyklu może ulegać zmianie, tak że te różnice w wymiarze nie są czymś dziwnym, szczególnie...

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.