Rybia łuska: przyczyny, objawy i leczenie rzadkich chorób skóry

75 komentarze
Autor: Monika Majewska

Rybia łuska to grupa uwarunkowanych genetycznie chorób skóry, w przebiegu których na ciele pojawiają się zmiany przypominające łuskę ryb. Rybia łuska to bardzo uciążliwa choroba, z którą można zmagać się nawet przez całe życie. Jakie jeszcze dokuczliwe objawy daje rybia łuska? Jak przebiega leczenie tej grupy chorób?

Rybia łuska to rzadko występująca grupa uwarunkowanych genetycznie chorób skóry (tzw. genodermatozy). Ich istotą jest nadmierne i nieprawidłowe rogowacenie naskórka z jednoczesnym zaburzeniem jego usuwania, wskutek czego na skórze powstają zmiany przypominające łuskę ryb. Co watro podkreślić, tego typu zmianami skórnymi nie można się zarazić.

W zależności od typu rybiej łuski, zmiany skórne mogą pojawiać się na całym ciele lub obejmować tylko fragmenty skóry rąk i nóg, rozwijać się w różnym wieku oraz przybierać różnorodną postać.

Rybia łuska - przyczyny

Rybia łuska może być dziedziczona lub być następstwem mutacji genetycznej. Istnieje również nabyta postać choroby, która pojawia się głównie u osób osłabionych, których organizm jest wyniszczony, np. w przebiegu choroby nowotworowej (zwłaszcza ziarnicy złośliwej). Rybia łuska może być także następstwem zespołu złego wchłaniania, wrzodziejącego zapalenia jelita grubego i chorób wątroby.

Rybia łuska – rodzaje i objawy

Rybia łuska zwykła jest najczęstszą postacią choroby: pojawia się u 1 na 300-1000 osób. Ta postać rybiej łuski dziedziczona jest w sposób autosomalny dominujący, co oznacza, że geny dziedziczą się niezależnie od płci (zarówno mężczyźni, jak i kobiety mogą być nosicielami genu z mutacją). Ponadto wystarczy przekazanie tylko jednej kopii genu, decydującego o wystąpieniu schorzenia, aby pojawiły się objawy choroby.

Rybia łuska zwykła pojawia się już ok. 1. roku życia, a ustępuje zwykle w okresie dojrzewania. Charakterystycznym objawem choroby są żółte lub brązowe płaty (utworzone ze zrogowaciałych komórek powierzchownych warstw naskórka) wielkości kilku milimetrów do kilku centymetrów, które przypominają rybią łuskę. Jeśli jednak przyjrzeć się im bliżej, można zauważyć, że łuski nie zachodzą na siebie jak u ryby, lecz leżą obok siebie i przypominają raczej równo ułożoną kostkę brukową. Zmiany te zwykle są zlokalizowane w obrębie klatki piersiowej, pleców, kończyn górnych oraz dolnych. W tej postaci choroby zmiany nie pojawiają się w obrębie powierzchni zgięciowych stawów łokciowych i kolanowych. Rybia łuska zwykła często współistnieje z rogowaceniem mieszkowym, nadmiernym rogowaceniem skóry wewnętrznych powierzchni dłoni i stóp oraz z atopowym zapaleniem skóry.

Rybia łuska o dziedziczeniu recesywnym związanym z płcią (X-chromosomalna) - ten typ rybiej łuski pojawia się tylko u 1 na 6000 mężczyzn (kobiety są jedynie nosicielkami wadliwego genu). Duże, brunatne łuski pojawiają się już w chwili urodzenia. Zmiany te obejmują skórę całego ciała, a także doły pachowe, pachwiny oraz zgięcia łokciowe i podkolanowe i nasilają się z wiekiem.

Dodatkowo pojawiają się zaburzenia wzroku (zapalenie rogówki, zaćma), narządu ruchu (zaburzenia rozwojowe chrząstek i kości, zaniki lub niedorozwój mięśni), słuchu (głuchota), ośrodkowego układu nerwowego (skurcze mięśniowe i opóźnienie rozwoju umysłowego).

Rybia łuska jeżasta jest dziedziczona w sposób autosomalny dominujący. Zmiany obejmują niewielkie powierzchnie skóry i przybierają postać brodawkowatych i rogowaciejących wyrośli o linijnym lub drzewkowatym kształcie.

Erytrodermia ichtiotyczna ujawnia się już w chwili urodzenia. Ciężkie postacie mogą powodować śmierć noworodka w pierwszych dniach życia, a nawet obumarcie płodu jeszcze w łonie matki. Skóra chorych w całości pokryta jest nawarstwieniami rogowymi, które pękając, wytwarzają płytki barwy białej, a potem brunatnej, co wyglądem przypomina pancerz. Spomiędzy płytek skóry sączy się wydzielina surowiczo-krwista. Ponadto chorzy często mają zniekształconą twarz (wywinięte powieki i wargi, spłaszczony nos, zniekształcone uszy). Zdarzają się także przykurcze, które zniekształcają dłonie i stopy.

Rybia łuska: leczenie

Nie są znane metody pozwalające na wyleczenie choroby. Terapia polega jedynie na łagodzeniu objawów i zwykle trwa całe życie. Jedną z metod leczenia jest podawanie leków. Wówczas należy pamiętać, że nie wolno zmniejszać tzw. dawki podtrzymującej leków przyjmowanych doustnie, bo dolegliwości się nasilą. Czasem stosuje się też sterydy. Ponadto używa się specjalne maści złuszczające z dodatkiem kwasu salicylowego i mocznika. Choremu ulgę powinna przynieść także kąpiele w wodzie z dodatkiem soli kuchennej. Warto wiedzieć, że rybią łuskę jeżastą, ograniczoną do niewielkich powierzchni skóry, można leczyć chirurgicznie.

Rybia łuska nabyta zazwyczaj ustępuje samoistnie po zlikwidowaniu przyczyny jej pojawienia się, czyli wyleczeniu podstawowej choroby. Jeżeli choroba jest nieuleczalna, konieczne jest stosowanie leczenia miejscowego.

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: thinkstockphotos.com

Aktualizacja: 30.12.2014

Komentarze (1 - 10 z 75)
xyz, 27.09.2016 22.35
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Mi pomaga picie oleju lnianego regularnie, do tego smarowanie olejem kokosowym, choroba niemal całkowicie ustępuje, polecam
 
patrycja, 27.12.2015 19.42
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witam ma mam synka który ma 5 miesiecy i też choroje na rybia łuske byliśmy u dermatologa i przepisał nam maść cholesterolową i powiem wam że nie jest żle pozdrawiam
 
bard1981, 17.10.2015 22.31
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Polecam mydł○a naturalne bezzapachowe nie podrażniają dopiero teraz je odkryłem a mam tą chorobę od urodzenia skóra jest gładka czysta i nie swędzi po prysznicu
 
jola, 01.09.2014 11.21
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Krótka droga do raka skóry..
 
Marcel, 31.08.2014 17.07
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Ja mam to gówno na nogach i biodrach, wypracowałem już na to niezawodną metodę. W lato smaruję się filtrem oprócz nóg i bioder i opalam się aż do poparzenia słonecznego w miejscach nie nasmarowanych filtrem, potem szybciuto kąpiel w lodowatej wodzie i przykładanie lodem, następnego dnia zaczyna się łuszczyć masakrycznie skóra i wtedy do akcji wkracza piling i bez wody mocno wcieram w ciało (po 2 dniach mam jeszcze ładniejszą skóre niż ludzie bez tego gówna.
 
Ania, 21.05.2014 22.49
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Kochani, od urodzenia borykam się z tą wstrętną chorobą. Mnie dobrze zrobiło sanatorium w Busku Z. czyli siarka. Terapeutycznie należałoby jechać do ciepłych krajów. Tydzień w Grecji to jak dla mnie - na całe lato wystarczy. Na co dzień smaruję się Medidermem, Dexerylem a na twarz - maść robiona od dermatologa. Od czasu do czasu (właściwie dość często), używam maści witaminowej. Z plusów tej sytuacji- wyglądam na twarzy o 10 lat mniej niż mam - bo całe życie się tymi tłustymi maściami smaruję. Reszta ciała- z wiekiem lepiej - ale mini to ja już w lecie nigdy nie nałożę. Jednak mam rodzinę i nigdy nie brakowało mi przyjaciół. Resztę mam gdzieś!
 
monika zdrowa, 26.01.2014 22.42
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
czesc wam wszystkim bardzo dobrze was rozumiem. ja niejestem chora ale mam chlopaka ktury ma rybia luskie. w zime ma ciezko ale jak jest lato to sie opala i mu to znika. sprubujcie isc do solarium na delikatne opalanie sie oraz kapiel w soli kuchennej
 
ola, 21.11.2013 11.49
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Mam synka, który żyje z rybią łuską już pięć lat... Jest to okropna choroba ale wmawiam sobie, że są jeszcze gorsze przypadki. Pozdrawiam i życzę dużo zdrowia.
 
Ewelina, 02.10.2013 09.19
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witam, proszę o pomoc - w mojej rodzinie urodziło się dziecko z rybią łuską, stan jest poważny, ale nie ciężki bo wiem, że są też gorsze przypadki. Czy może ktoś powiedzieć gdzie leczyć taką chorobe? Będziemy szukać pomocy wszędzie ale może ktoś zna sprawdzoną i konkretną klinikę bądź szpital, może jakiegoś lekarza?
 
marcin , 06.07.2013 18.47
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Hej też mam rybią łuskę. Mam 27 lat i da się z tym żyć. Jeśli chce ktoś pogadać, zapraszam mój numer gg 25879792
 
następne »
strona 1 z 8
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
GRZYBICA PAZNOKCI: objawy, leczenie i profilaktyka GRZYBICA PAZNOKCI: objawy, leczenie i profilaktyka

Grzybica paznokci jest chorobą, którą bardzo łatwo jest się zarazić, a znacznie trudniej wyleczyć....

więcej

151

KURZAJKI - jak wykurzyć WIRUSA HPV ze skóry? KURZAJKI - jak wykurzyć WIRUSA HPV ze skóry?

Krępujemy się podać usianą kurzajkami dłoń. A pozbyć się ich jest niełatwo, bo są uparte i...

więcej

148

ATOPOWE ZAPALENIE SKÓRY: przyczyny, objawy i leczenie ATOPOWE ZAPALENIE SKÓRY: przyczyny, objawy i leczenie

Atopowe zapalenie skóry (AZS) to schorzenie, na które nie ma jeszcze lekarstwa. Możesz jedynie...

więcej

140

Domowe sposoby na grzybicę stóp. Jak wyleczyć grzybicę stóp naturalnymi środkami? Domowe sposoby na grzybicę stóp. Jak wyleczyć grzybicę stóp naturalnymi środkami?

Domowe sposoby na grzybicę stóp pozwolą nam szybko zwalczyć infekcję grzybiczą o łagodnym przebiegu...

więcej

136

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

Nie sądzę, aby nikt z lekarzy nie wyjaśnił Pani na czym polega Pani problem. Z Pani opisu wynika, że ma Pani wadę rozwojową macicy i pochwy. W takim przypadku postępowanie jest objawowe. Jeśli nie ma...

Torbiele jajników u kobiet w okresie prokreacyjnym najczęściej mają charakter czynnościowy, ich wymiar w cyklu może ulegać zmianie, tak że te różnice w wymiarze nie są czymś dziwnym, szczególnie...

Leczenie rozstępów jest procesem trudnym, w tej chwili stosuje się trzy główne metody: 1. kosmetyki, 2. peelingi chemiczne, 3. laseroterapię. Preparaty przeciw rozstępom powinny zawierać składniki...

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.