Odleżyny: rany na skórze sprawiają ból i są trudne do wyleczenia

24 komentarze
Autor: lek. med. Anna Jaworska

Ludzie przykuci przez chorobę do łóżka często narzekają na odleżyny. Te trudno gojące się zmiany na skórze mogą powstać nawet w ciągu kilku godzin, sprawiają ogromny ból i mogą być przyczyną zakażeń. Co zrobić, by ryzyko takich powikłań było jak najmniejsze?

Pierwszym niepokojącym sygnałem jest zaczerwienienie skóry, zwłaszcza jeśli nie znika pod wpływem ucisku. Na tym etapie odleżynę można jeszcze w miarę łatwo wyleczyć. Potem zaczerwienione miejsce ciemnieje.
Niedokrwiona tkanka ulega obumarciu i staje się żółtawa, brązowa, aż wreszcie czarna. Martwa oddziela się od zdrowych, tworząc owrzodzenia odleżynowe. Takie zmiany leczy się bardzo trudno, a częste zakażenia rany dodatkowo komplikują terapię.

Odleżyny wymagają częstych zmian ułożenia chorego

Podstawą profilaktyki jest regularna - przynajmniej co dwie godziny - zmiana ułożenia chorego. Chory może to robić sam lub z pomocą drugiej osoby. Lepiej, aby nie leżał całkiem na boku, ponieważ w tej pozycji uciska szczególnie podatne na powstanie odleżyn okolice, w których kość udowa styka się z miednicą. W tym miejscu oraz w okolicy kości krzyżowej i ogonowej najczęściej powstają odleżyny. Należy ograniczyć także siedzenie w łóżku, ponieważ chory zwykle dość szybko się zsuwa i uciska dolne partie pleców.
Codzienne oklepywanie miejsc narażonych na ucisk usprawnia krążenie krwi. Jeśli chory jest szczególnie zagrożony powstaniem odleżyn, należy go oklepywać kilka razy dziennie. W tym celu dłoń ze złączonymi palcami układamy w “daszek”. Oklepujemy w ten sposób, aby między naszą dłonią a skórą chorego powstała tzw. poduszka powietrzna.
Nie wolno gwałtownie rozcierać ani masować ciała. Taki silny ucisk na skórę nie tylko boli, ale może także dać efekt odwrotny od zamierzonego, czyli zaburzać krążenie, zamiast je pobudzać.
Trzeba też codziennie dokładnie oglądać skórę chorego. Jeśli pojawią się niepokojące objawy, np. zaczerwienienie, pęknięcia naskórka, trzeba jak najszybciej zgłosić się do lekarza, aby nie dopuścić do rozwoju choroby.

Odpowiednia higiena odgrywa dużą rolę w profilaktyce odleżyn

Aby uniknąć podrażnień i nie niszczyć naturalnego, lekko kwaśnego odczynu skóry, do mycia najlepiej używać delikatnych mydeł o pH 5,5.
Po umyciu dokładnie osuszamy ciało ręcznikiem (ale bez pocierania), szczególną uwagę zwracając na okolicę fałdów. Gdy skóra pozostaje wilgotna, dochodzi do jej maceracji, czyli rozpulchniania naskórka, co sprzyja powstawaniu odleżyn.
Umytą i osuszoną skórę natłuszczamy, np. oliwką lub linomagiem, a jeśli jest nadmiernie sucha 0,5-proc. kremem propolisowym. Profilaktycznie w miejsca narażone na ucisk stosuje się także maść nagietkową lub lanolinową. Nie powinno się jednocześnie stosować środków natłuszczających i talku lub pudru (używa się ich, aby zapobiegać odparzeniom), bo wspólnie tworzą skorupkę, która drażni skórę.

Warto wiedzieć

Ważne

Odleżyny to uszkodzenie skóry w wyniku długotrwałego ucisku lub tarcia. Ucisk zaburza dopływ krwi do skóry, powoduje niedokrwienie i w konsekwencji obumieranie tkanek. Odleżyny tworzą się najszybciej tam, gdzie skóra i znajdująca się pod nią tkanka są blisko kości, np. w okolicy miednicy i kości krzyżowej, na łopatkach, łokciach, piętach, potylicy, a czasem także na... uszach.

Odpowiednie akcesoria chronią przed odleżynami

Choć najważniejsza jest właściwa opieka i częste zmiany pozycji chorego, warto też pomyśleć o odpowiednim wyposażeniu, które chroni przed odleżynami.
Ważne jest łóżko. Chory spędza w nim ok. 720 godzin miesięcznie! Ustawiamy je tak, aby mieć swobodny dostęp do chorego z każdej strony. Pościel powinna być miękka, bez zagnieceń, prześcieradło naciągnięte, aby nie powstały na nim żadne fałdki. Można je wyłożyć flanelą lub skórą baranią - zawierają lanolinę łagodzącą podrażnienia. W łóżku nie może być żadnych okruchów.
Powstawaniu odleżyn zapobiega też specjalny materac (choć nawet najlepszy nie zastąpi właściwej opieki i częstej zmiany pozycji chorego). Bardzo dobre są materace zmiennociśnieniowe ze specjalnymi komorami, w które wtłaczane jest powietrze. Dzięki silniejszemu lub słabszemu napompowaniu zmienia się nacisk na różne partie ciała stykające się z materacem oraz poprawia ukrwienie.
Stosuje się także materace żelowe, z lateksu lub innego mikroporowatego materiału. Materac może być też wykonany z falistej gąbki - przypomina jeża, którego kolce przy każdym ruchu wywierają ucisk na inne partie ciała.
W sklepach ze sprzętem rehabilitacyjnym dostępne są też specjalne krążki przeciwodleżynowe (np. pod pośladki), kliny, ochraniacze na stopy, podpórki na łokcie i pięty, wałki pod kark i kolana.

Co sprzyja powstawaniu odleżyn

Przede wszystkim długotrwałe unieruchomienie w jednej pozycji. Ale odleżyny mogą powstać nawet w kilka godzin, np. gdy chory jest w podeszłym wieku i złym stanie ogólnym. Skóra osób starszych jest gorzej ukrwiona z powodu ograniczonej aktywności ruchowej, a także często występujących w tym wieku zaburzeń krążenia. Przyczyną odleżyn może być też zawilgocenie skóry, niedostateczna higiena, nierówności pościeli, wychudzenie lub przeciwnie - otyłość. Ryzyko jest większe, gdy osoba skazana na leżenie cierpi z powodu innych chorób, np. cukrzycy, niewydolności krążenia, nietrzymania zwieraczy.

Pod kontrolą lekarza

Odleżyny można leczyć w domu, ale pod kontrolą lekarza, który zadecyduje o sposobie leczenia: przykładaniu opatrunków, stosowaniu antybiotyków lub interwencji chirurga (np. oczyszczenie rany przez usunięcie martwiczych tkanek).

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: Purestock

Aktualizacja: 19.03.2014

Komentarze (1 - 10 z 24)
Krzysztof, 05.11.2014 22.39
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Tylko ze ja na owrzodzenie podudzi. Pomogło super. Miałem wrastających pazur u nogi zacząłem smarować i te pomogło. Cud czy co?
 
Marek, 02.11.2014 01.34
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Hyperoil. Moi drodzy! Kto korzystał ten wie! Przeglądam internet i tak niewiele o tym piszą! Pewnie dlatego, ze to dość nowe w Polsce. Ja posłuchałem znajomego i kupiłem w internecie. Poprostu super! Na początku mysalelem ze to ściema bo nie wolno niczym rany dezynfekować tylko sola fizjologiczna przemyć, ale o dziwo zadziałało i to szybko!!! Jak by co to podeśle strone !
 
Marcin, 28.07.2014 09.58
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Czy mogę odwołać się do tego artykułu na moim blogu http://medycynaseniora.pl/
 
teresa, 27.06.2014 12.18
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Przy odleżynach bardzo pomocny jest sudocrem, ta maść sprawdza się u mojej teściowej najlepiej, a skłonności do powstawania ran ma duże mimo przestrzegania wszystkich zasad higieny i częstym obracaniu. Dlatego bez Sudocremu byłoby ciężko
 
makulka33, 22.06.2014 19.12
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Chyba nie dałabym sobie wpuścić larw, bałabym się. Przy odleżynach używałam curiosinu na przyspieszenie gojenia i byłam cały czas pod opieką lekarza, przepisywał mi maści na zamówienie. Na szczęście pomogło.
 
Ecik, 09.06.2014 14.50
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Ostatnio zetknąłem się z bio chirurgią - jest to wykorzystanie żywych larw muchy do oczyszczenia rany i przyśpieszenia jej gojenia. W USA, Wielkiej Brytanii i innych krajach europy zachodniej w szpitalach do leczenia trudno gojących się ran wykorzystuje się specjalne opatrunki z żywymi larwami muchy. Larwy znakomicie oczyszczają ranę z martwej tkanki, również z bakterii. Poprzez zmianę odczyny pH rany stymulują tworzenie się ziarniny. W Polsce są już laboratoria hodujące larwy do tego rodzaju opatrunków, są też osoby które potrafią wykonać taki opatrunek - niestety nie jest to metoda refundowana przez NFZ - ale jest 5-cio krotnie tańsza od leczenia ran z wykorzystaniem specjalistycznych konwencjonalnych opatrunków. Jeśli potrzebujecie poszukajcie. Warto wiedzieć więcej. pijawki-nowysacz.pl
 
martha, 25.05.2014 21.27
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
U nas sprawdzał się dobrze żel curiosin, przyspiesza gojenie i chroni rany żeby sie nie zainfekowały i rozprzestrzeniały.
 
Daria, 13.02.2013 10.23
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
moja babcia po tygodniu w szpitalu dostała około 10 odleżyn na n ogach pupie plecach wszędzie. My w domu leczymy te ranu Atraumanem Ag (jest to siateczka ze srebrem któłra wycinamy tylko w kształcie rany) na Atrauman i rane naklejamy plaster Granuflex. Zmiany opatrunków w zależności od odleżyny , jeżeli przecieka to wcześniej ale okolo 6 dni plaster powinien być na razie. Odleżyny wyleczyły sie w ok 3 tygodnie z dodatkiem diety wysokobiałkowej ( indyk kurczak sery) oraz jogust z apteki Cubitan . Polecam
 
Beata, 21.12.2012 21.15
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
witam Mam znajomego który jest sparaliżowany młody człowiek bardzo dowcipny wesoły mimo tragedii która go spotkała . Jednak po miesięcznym pobycie w szpitalu dostał paskudnej odleżyny którą rodzina nie potrafi już kolejny miesiąc wyleczyć a samopoczucie chłopaka jest gorsze doszło do tego ,ze nie chce jeść! Może dojśc to powikłań ale do szpitala nie chcą przyjąc aby zrobić zadość uczynienie!!! Matka wydaje krocie na leczenie tego paskudztwa !!!!!!!!!!!!!!! Pytanie czy to jest mozliwe aby ozonowanie rany przyspieszyło gojenie odlezyny rana zmniejszyła się po 10 ozonowaniach ale gdy chłopak zachorował na grypę wciągu dwóch dni odnowiła się i znowu jest tak jak poprzednio ???? Czy ktoś wie czy to może powodem było czestsze pocenie sięmpodczas choroby??? Dodam ,ze chłopak ciągle leży na plecach i odleżyna jest przy kości ogonowej :((( proszę o radę czy warto nadal ozonować czy chirurg czy jakaś maść cud????????????????Niech się odezwie jakiś fachowiec i poprawi nam nastrój na święta????????dziękujemy
 
renata, 22.06.2012 18.51
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Ja tez potwierdzam ze Curiosin jest naprawde świetny i przy takich ranach i problemach z ranami.
 
następne »
strona 1 z 3
reklama
reklama
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
Leczenie grzybicy paznokci. Czy można leczyć grzybicę paznokci w domu? Leczenie grzybicy paznokci. Czy można leczyć grzybicę paznokci w domu?

Grzybica paznokci najczęściej dotyczy paznokci stóp. Jak leczyć grzybicę paznokci: iść do lekarza...

więcej

30780

KURZAJKI - jak wykurzyć WIRUSA HPV ze skóry? KURZAJKI - jak wykurzyć WIRUSA HPV ze skóry?

Krępujemy się podać usianą kurzajkami dłoń. A pozbyć się ich jest niełatwo, bo są uparte i...

więcej

30154

MODZELE na stopach. Jak leczyć i usuwać bolesne odciski? MODZELE na stopach. Jak leczyć i usuwać bolesne odciski?

Modzele to odciski, które pojawiają się na dłoniach i stopach. Zazwyczaj nie powodują większego...

więcej

34301

PĘCHERZE NA STOPACH - zapobieganie i leczenie PĘCHERZE NA STOPACH - zapobieganie i leczenie

Bąbel na stopie utrudnia chodzenie i boli? Twoje buty powodują otarcia i bolesne pęcherze?...

więcej

23432

Znajdź badanie

Wybierz badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

Miesiączka powinna pojawić się do dwóch tygodni (14 dni) po ostatniej tabletce. Gdyby tak się nie stało, należy zgłosić się ponownie do lekarza. Brak miesiączki po lekach jest informacją dla lekarza.

Kręgozmyk jest to schorzenie kręgosłupa, które polega na przemieszczeniu się do przodu kręgów leżących wyżej w stosunku do kręgów położonych niżej. W wyniku przesunięcia może dojść do zwężenia kanału...

Ja przeciwwskazań nie widzę. Należy jednak zapytać o to lekarza wykonującego kolonoskopię, może jakieś przeciwwskazania do stosowania antykoncepcji hormonalnej pojawią się.

reklama
Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.