Łuszczyca paznokci - przyczyny i objawy. Jak leczyć łuszczycę paznokci?

98 komentarze
Autor: Monika Majewska

Łuszczyca paznokci występuje u około 50 proc. pacjentów z łuszczycą zwyczajną i powyżej 80 proc. osób z łuszczycą stawową. W przebiegu łuszczycy paznokci zmiany mogą mieć różnorodny charakter, z czego najczęściej występującym i stwarzającym największe problemy dla pacjentów jest naparstkowanie. Jakie są przyczyny i objawy łuszczycy paznokci? Na czym polega leczenie? Czy pomogą leki bez recepty?

Łuszczyca paznokci (łuszczycowe zmiany paznokciowe) występuje u około 50 proc. pacjentów z łuszczycą zwyczajną i powyżej 80 proc. osób z łuszczycą stawową.

Łuszczyca paznokci - przyczyny

Nie wiadomo, co jest przyczyną łuszczycy. Część specjalistów przychyla się do opinii, że jest to choroba autoimmunologiczna, co oznacza, że z niewiadomego powodu organizm zaczyna atakować własne tkanki i niszczy je. Jednak jest cała lista czynników, które mogą być zarówno zapalnikiem, jak i powodować nawroty w przypadku łuszczycy u osób, które mają do niej predyspozycje, m.in.:

 • infekcje ostre i przewlekłe, np. angina paciorkowcowa i wirusowe, np. odra, ospa, półpasiec, różyczka, przewlekłe zapalenie zatok, próchnica, nawracające zapalenie pęcherza, przydatków, pęcherzyka żółciowego, przerośnięte migdałki
 • choroby przewlekłe - cukrzyca, dna moczanowa
 • leki - niektóre antybiotyki, np. tetracycliny, sole litu, betablokery, sterydy, interferon, leki hormonalne
 • stres - zarówno ostry, jak i przewlekły, każdy wstrząs psychiczny

Łuszczyca paznokci - objawy

Zmiany stwierdzane w obrębie paznokci zależą od lokalizacji procesu łuszczycowego. Gdy choroba zajmie macierz paznokcia, mogą się pojawić:

 • naparstkowanie - w płytce paznokciowej dochodzi do powstania pojedynczych wgłębień. Są one relatywnie duże, głębokie, nieregularnego kształtu, bezładnie zlokalizowane na płytce paznokciowej. Naparstkowanie obserwuje się głównie w obrębie palców rąk, natomiast w obrębie palców stóp występuje sporadycznie.
W niektórych przypadkach płytki paznokciowe stanowią  jedyną  lokalizację  łuszczycy,  częściej  jednak  zmiany  takie  towarzyszą  typowym tarczkom łuszczycowym w innych miejscach.

Naparstkowanie jest najczęstszym objawem zarówno u dorosłych, jak i dzieci, występującym u około 70 proc. pacjentów z łuszczycą i ze zmianami paznokciowymi. Jest niewątpliwym sygnałem aktywności procesu chorobowego, często poprzedzającym pojawienie się zmian skórnych, zwłaszcza u dzieci.

 • linie Beau - są linijnymi, poprzecznymi wgłębieniami w obrębie płytki paznokciowej
 • podłużne bruzdowanie
 • trachyonychia - nierówna powierzchnia całej płytki paznokciowej
 • dystrofia (kruszenie) - zmiany typu trachyonychii i naparstkowanie są bardzo nasilone i często dochodzi do kruszenia się płytki paznokciowej
 • leukonychia - odbarwienia w obrębie płytki paznokciowej

Warto wiedzieć

Ważne

Zmiany paznokciowe w przebiegu łuszczycy mają duży wpływ na stan psychiczny chorego, gdyż są one, podobnie jak wykwity na skórze dłoni i twarzy, najbardziej widoczne. U 93 proc. pacjentów stanowią one problem kosmetyczny, u 52 proc. zmiany paznokci są bolesne, a u 58 proc. powodują trudności w czynnościach dnia codziennego. Nasilone zmiany w obrębie płytek paznokciowych w przebiegu łuszczycy wiążą się ze znacznym lękiem i depresją.

Gdy choroba zajmie łożysko paznokcia, mogą się pojawić:

 • plamy olejowe (łososiowe) - jest to drugi (po naparstkowaniu) co do częstości występowania objaw łuszczycy paznokci, świadczący również o aktywności procesu chorobowego. Plamy olejowe są widocznymi w obrębie płytki paznokciowej okrągłymi, owalnymi ogniskami barwy żółtawej. Na ogół bywają one pojedyncze, ale czasami można obserwować dwie lub trzy. Często, w pierwszym okresie, plamy olejowe nie są żółtawe, a jedynie stwierdza się ogniskowo zintensyfikowanie kolorytu płytki do bardziej różowego, czerwonego. W tym czasie pacjenci zwykle odczuwają tkliwość i bolesność paznokci
U niektórych osób zmiany na płytkach paznokciowych pojawiają się na wiele lat przed ujawnieniem się typowej łuszczycy na skórze.
 • onycholiza - oddzielanie się płytki paznokciowej od łożyska. W następstwie onycholizy pod płytką paznokciową tworzy się przestrzeń stanowiąca dogodne środowisko dla rozwoju drobnoustrojów, dlatego też w przypadku powyższych zmian istnieje groźba dołączenia się infekcji bakteryjnych
 • rogowacenie podpaznokciowe
 • linijne wylewy krwawe w obrębie płytki paznokciowej (ang. splintig haemorrhages) polegają na obecności podłużnych, kilkumilimetrowych, ciemnoczerwonych pasemek w obrębie płytki, które są następstwem urazów łożyska

Odrębny problem stanowią najcięższe zmiany w obrębie opuszek palców (głównie rąk), z obecnością bolesnych zmian krostkowych, występujące w bardzo rzadkiej odmianie łuszczycy krostkowej. Mogą one prowadzić do całkowitego zaniku płytki paznokciowej, a nawet do skrócenia paliczka dystalnego i przykurczów w stawach międzypaliczkowych.

Łuszczyca paznokci - diagnostyka

Powyższe objawy mogą występować również w innych schorzeniach dermatologicznych, co stwarza niejednokrotnie duże trudności w rozpoznaniu łuszczycy paznokci. W praktyce najistotniejsze bywa różnicowanie z grzybicą paznokci.

Zdaniem eksperta
maska Dr n. med. Elżbieta Szymańska, dermatolog
Dr n. med. Elżbieta Szymańska, dermatolog

Mój mąż ma problem z rękoma. Na początku bolały go dłonie, później pojawiły się krostki, następnie zaczęła schodzić mu skóra z całych dłoni, a teraz zaczynają schodzić mu paznokcie. Co to może być?

dr n. med. Elżbieta Szymańska, dermatolog: Pani mąż powinien zgłosić się do dermatologa. Opisywane zmiany należy różnicować między innymi z łuszczycą krostkową, wypryskiem rąk, grzybicą. W celu ustalenia rozpoznania konieczne jest wykonanie badania lekarskiego i ewentualnych badań dodatkowych (między innymi biopsja skóry).

Łuszczyca paznokci - leczenie

Leczenie łuszczycy paznokci jest bardzo skomplikowane. Z niewielkim skutkiem stosowane są miejscowo kortykosteroidy, 5-fluorouracyl, antralina, retinoidy (tazaroten) oraz pochodna witaminy 03 (kalcipotriol).Leczenie ogólne metotreksatem, retinoidami (acitretina) oraz lekami immunosupresyjnymi (cyklosporyna) pacjentów z uogólnioną łuszczycą poprawia także zmiany miejscowe w obrębie płytek paznokciowych.

Również fototerapia metodą PUVA wpływa korzystnie na płytki paznokciowe w przebiegu łuszczycy. Jak dotąd nie ustalono jednak optymalnej terapii dla zmian płytek paznokciowych w łuszczycy pospolitej. Nadzieje wiążee się z nowymi lekami biologicznymi. Pierwsze doniesienia wskazują na korzystne działanie infliximabu na łuszczycę paznokci, jednak osiągnięcie dobrego efektu wymaga długiego leczenia.

Zdaniem eksperta
maska Dr n. med. Elżbieta Szymańska, dermatolog
Dr n. med. Elżbieta Szymańska, dermatolog

Leczenie łuszczycy paznokci. Dieta przy łuszczycy paznokci

Czy istnieje lek pomocny w leczeniu łuszczycy paznokci? Czy dieta ma wpływ na stan skóry w łuszczycy?

dr n. med. Elżbieta Szymańska, dermatolog: Leczenie łuszczycy paznokci jest bardzo trudne. Metoda leczenia zależy od zaawansowania zmian. Najlepiej zmiany ustępują przy terapii ogólnej tabletkami, jednakże trzeba pamiętać o możliwości objawów ubocznych po tych lekach i konieczności monitorowania terapii przez lekarza. Można spróbować stosować także leki zewnętrzne, np. steroidy lub pochodne witaminy D3, lecz oczekiwany w tych przypadkach efekt jest słabszy.

Dermatolog: Naświetlanie lampami pod kontrolą lekarza to dobry sposób na pozbycie się łuszczycy

Źródło: x-news.pl/Dzień Dobry TVN/

Łuszczyca paznokci a hybrydy

Teoretycznie łuszczyca paznokci jest przeciwwskazaniem do wykonania manicure hybrydowego, głównie dlatego, że może przyczynić się do pogorszenia stanu paznokci. Jednak na forach internetowych można przeczytać różne opinie - jedne internautki piszą o wystąpieniu onycholizy po stosowaniu akrylu i hybrydy przez dłuższy czas, a inne piszą o wzmocnieniu płytki i ochronienie przed wyginaniem.

Bibliografia:

1. Wolska H., Łuszczyca paznokci, "Przegląd Dermatologiczny" 2010

2. Michalak-Stoma A., Juszkiewicz-Borowiec M., Wojnowska D., Charakterystyka zmian paznokciowych w łuszczycy pospolitej, Nowa Medycyna 2006, nr 1

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: Thinkstockphotos.com

Aktualizacja: 20.04.2017

Komentarze (1 - 10 z 98)
mat, 11.01.2017 17.22
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Dr Rutton LLC. 11.01.2017 zwrócili 314 zł. Szkoda, że tyle to trwało.
 
mat, 09.01.2017 10.31
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Uważajcie na sprzedawcę Dr Rutton LLC. Przysłali jakiś dziwny olej, bez nazwy producenta, bez opisanego składu, bez daty ważności, bez paragonu fiskalnego. Odesłałem 2 misiące temu, do dziś nie zwrócili 314 zł. Złodzieje.
 
Hania, 04.12.2016 22.07
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witam chciałabym wiedzieć Co to za dermatolog Panu pomógł w Bydgoszczy i czy zaleczyl Pan zmiany skórne naswietlaniami?
 
Kropelek Krwi, 10.06.2016 10.47
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
U mnie łuszczyca się pojawiła niedawno dwa miesiące temu wysiew jej był po prostu w okresie dojrzewania od strony ojca męskiej strony każdy facet który ukończył dostawał łuszczycę . Ja się ciesze że mam na łokciach bo mam małe kropeczki smaruje maścią do końca . Potem będę musiał nawilżać skóre . Badam tą chorobę bo to choroba nieuleczalna a na każdego inaczej działa . Pozdrawiam i życzę wam mniejszych plam trzymajcie sie . KK
 
wyleczona, 12.07.2015 10.49
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
U mnie luszczyza zaatakowala po anginie w wieku 32 lat. Ciezki przebieg na calej skorze ciala. Po 7 miesiacach leczenia sterydami nie bylo zadnej widocznej poprawy. Bylam zalamana. Moja mama zmusila mnie do glodowki urynowej. Po 2 tyg kuracjii luszczyzca znikla bezpowrotnie. Moim zdaniem jest calkowicie wyleczalna ta metoda. Oprocz picia moczu I wody robilam oklady z uryny na noc zawijajac cialo w folie kuchenna. U mnie bylo ciezko bo luszczyca wystepowala wszedzie. To naprawde dziala I szkoda ze tyle ludzi sie z ta choroba meczy cale zycie.
 
zbiqu, 02.06.2015 16.54
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
ja zawsze mialam suche lokcie,nierobilam z tego tragedii.Terazw wieku 36lat zaczelam leczyc nadcisnienie, bisocard... najpierw jedna krostka,potem wiecej i teraz mam cale plecy,nogi,dekold,twarz w latkach. Coz nadermatologasie czeka ,wiec czekam, 9 czerwca rtafie..
 
Asia, 10.04.2015 12.19
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Jakie kremy , maści polecacie na łuszczycę ?
 
Aaa, 05.01.2015 13.41
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Mnie też pomogło dopiero Dermovate w wieku dojrzewania, choć nie stwierdzono oficjalnie łuszczycy. Teraz dopiero okazało się, że moja mama tę chorobę a jest po 50 roku życia
 
kasia, 31.12.2014 03.23
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
mi pomaga dermovate już po kilku kilkunastu dniach smarowania widać efekty mam 19 lat i choruje od 9 roku życia lekarze od samego początku potraktowali mnie jak królika doświadczalnego testowali na mnie chyba większość możliwych leków. Nie wstydźcie się swojej choroby niech to nie będzie dla was-chorych temat tabu. Ja staram się żyć normalnie mam przyjaciół kochającego chłopaka. Problem tkwi nie w tym jak wyglądacie tylko jak siebie postrzegacie...
 
Z.E.J., 08.07.2014 17.24
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witam, jestem wynalazcą skutecznej maści i żelu na łuszczycę, które leczą bezpiecznie. Niestety "aprobatę leczniczą" mogę uzyskać dopiero za czternaście lat jeżeli konkurencja nie wniesie sprzeciwu. Dzisiaj dopuszczone przez decydentów tzw. leki na łuszczycę, więcej robią złego w naszych organizmach niż pomagają w leczeniu. Wygląda to na to że "jak nie wiadomo o co chodzi to chodzi o kasę", tak się wszędzie dzieje gdzie nie ma wolnego rynku a są decydenci, którzy nie są rybą a decydują i wydają: koncesje, akcyzy, aprobaty, zakazy, pozwolenia, decyzje o handlu na krawężniku itp.............! Nie słyszałem jeszcze o skuteczniejszej metodzie leczenia niż moją maścią "ZEJ-a", nawet leczenie biologiczne chętnie zalecane przez lekarzy służy jedynie do skutecznego wyciągania dużej kasy z NFZ lub z determinowanego chorego, po częściowym osłabieniu łuszczycy i oczywiście organizmu wraca ona ze zdwojoną siłą jeszcze bardziej uodporniona. Zioła, które znajdują się w zestawie maści "ZEJ-a" z powodzeniem leczą łuszczycę powierzchniową skóry jak i łuszczycę stawową. Średni czas skutecznego leczenia to dwa miesiące. Niekiedy mam problemy przy leczeniu łuszczycy głowy zwłaszcza gdy uprzednio osoba leczyła się lekami z zawartością sterydów, wówczas leczenie może trwać nawet do czterech miesięcy bo skóra na głowie jest delikatna i potrzebny jest czas na jej regenerację, mój rekord w leczeniu łuszczycy na głowie to trzy tygodnie ale to była łuszczyca roczna bez używania maści sterydowych. Wracając do aprobaty to ja nie mając chroniących mnie atestów i dopisków drobnym drukiem w formie: skontaktuj się z lekarzem lub farmaceutą i ble.....ble..... , muszę być pewny że nikomu mój lek nie zrobi krzywdy bo w pełni świadomie biorę na siebie pełną odpowiedzialność za skuteczność i nieszkodliwość tego leku. Zapraszam do współpracy prawdziwych lekarzy, właścicieli klinik i sanatoriów, którzy są zainteresowani wyleczeniem chorych z łuszczycy a nie tylko ich zaleczeniem. Sam chorowałem na tę zarazę przez dziesięć lat to wiem co to znaczy być "trędowatym". Więcej szczegółów o stosowaniu maści i żelu oraz dostępne kontakty do osób już wyleczonych lub będących w końcowej fazie leczenia, można znaleźć na moim Blogu: plamisty.blogspot.com. Pozdrawiam Z.E.J. tel. 661 336 858
 
następne »
strona 1 z 10
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
GRZYBICA PAZNOKCI: objawy, leczenie i profilaktyka GRZYBICA PAZNOKCI: objawy, leczenie i profilaktyka

Grzybica paznokci jest chorobą, którą bardzo łatwo jest się zarazić, a znacznie trudniej wyleczyć....

więcej

150

Domowe sposoby na grzybicę stóp. Jak wyleczyć grzybicę stóp naturalnymi środkami? Domowe sposoby na grzybicę stóp. Jak wyleczyć grzybicę stóp naturalnymi środkami?

Domowe sposoby na grzybicę stóp pozwolą nam szybko zwalczyć infekcję grzybiczą o łagodnym przebiegu...

więcej

128

KURZAJKI - jak wykurzyć WIRUSA HPV ze skóry? KURZAJKI - jak wykurzyć WIRUSA HPV ze skóry?

Krępujemy się podać usianą kurzajkami dłoń. A pozbyć się ich jest niełatwo, bo są uparte i...

więcej

122

Łuszczyca: objawy i leczenie łuszczycy. Komu grozi łuszczyca? Łuszczyca: objawy i leczenie łuszczycy. Komu grozi łuszczyca?

Łuszczyca to choroba skóry, której jeszcze nie udaje się wyleczyć. Ale można łagodzić przykre...

więcej

120

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

W przypadku przetłuszczających się włosów warto stosować szampony zawierające miedzy innymi: kwas salicylowy, cynk, selen, ketokonazol.

Niestety, bez pomocy logopedy nie wyćwiczy Pani sama prawidłowej głoski r. Logopeda musi zdiagnozować rodzaj wady (głoska r może mieć różne formy), dobrać odpowiednie ćwiczenia, które będzie Pani...

1. Są bardzo małe szansa na zmianę położenia z główkowego na miednicowe po 36. tygodniu ciąży. 2. Do oceny położenia płodu nie potrzebne jest badanie USG. Położenie rozpoznaje się w badaniu...

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.