Łuszczyca paznokci

2022-02-04 12:19

Łuszczyca paznokci występuje u około 50 proc. pacjentów z łuszczycą zwyczajną i powyżej 80 proc. osób z łuszczycą stawową. W przebiegu łuszczycy paznokci zmiany mogą mieć różnorodny charakter, z czego najczęściej występującym i stwarzającym największe problemy dla pacjentów jest naparstkowanie. Jakie są przyczyny i objawy łuszczycy paznokci? Na czym polega leczenie? Czy pomogą leki bez recepty?

Łuszczyca paznokci - przyczyny i objawy. Jak leczyć łuszczycę paznokci?
Autor: Getty Images Łuszczyca paznokci często dotyka osoby z łuszczycą zwyczajną i stawową.

Łuszczyca paznokci (łuszczycowe zmiany paznokciowe) występuje u około 50 proc. pacjentów z łuszczycą zwyczajną i powyżej 80 proc. osób z łuszczycą stawową.

Spis treści

  1. Łuszczyca paznokci - przyczyny
  2. Łuszczyca paznokci - objawy
  3. Łuszczyca paznokci - diagnostyka
  4. Łuszczyca paznokci - leczenie
  5. Dermatolog: Naświetlanie lampami pod kontrolą lekarza to dobry sposób na pozbycie się łuszczycy
  6. Łuszczyca paznokci a hybrydy

Łuszczyca paznokci - przyczyny

Nie wiadomo, co jest przyczyną łuszczycy. Część specjalistów przychyla się do opinii, że jest to choroba autoimmunologiczna, co oznacza, że z niewiadomego powodu organizm zaczyna atakować własne tkanki i niszczy je. Jednak jest cała lista czynników, które mogą być zarówno zapalnikiem, jak i powodować nawroty w przypadku łuszczycy u osób, które mają do niej predyspozycje, m.in.:

  • infekcje ostre i przewlekłe, np. angina paciorkowcowa i wirusowe, np. odra, ospa, półpasiec, różyczka, przewlekłe zapalenie zatok, próchnica, nawracające zapalenie pęcherza, przydatków, pęcherzyka żółciowego, przerośnięte migdałki
  • choroby przewlekłe - cukrzyca, dna moczanowa
  • leki - niektóre antybiotyki, np. tetracycliny, sole litu, betablokery, sterydy, interferon, leki hormonalne
  • stres - zarówno ostry, jak i przewlekły, każdy wstrząs psychiczny

Łuszczyca paznokci - objawy

Zmiany stwierdzane w obrębie paznokci zależą od lokalizacji procesu łuszczycowego. Gdy choroba zajmie macierz paznokcia, mogą się pojawić:

  • naparstkowanie - w płytce paznokciowej dochodzi do powstania pojedynczych wgłębień. Są one relatywnie duże, głębokie, nieregularnego kształtu, bezładnie zlokalizowane na płytce paznokciowej. Naparstkowanie obserwuje się głównie w obrębie palców rąk, natomiast w obrębie palców stóp występuje sporadycznie.

W niektórych przypadkach płytki paznokciowe stanowią  jedyną  lokalizację  łuszczycy,  częściej  jednak  zmiany  takie  towarzyszą  typowym tarczkom łuszczycowym w innych miejscach.

Naparstkowanie jest najczęstszym objawem zarówno u dorosłych, jak i dzieci, występującym u około 70 proc. pacjentów z łuszczycą i ze zmianami paznokciowymi. Jest niewątpliwym sygnałem aktywności procesu chorobowego, często poprzedzającym pojawienie się zmian skórnych, zwłaszcza u dzieci.

  • linie Beau - są linijnymi, poprzecznymi wgłębieniami w obrębie płytki paznokciowej
  • podłużne bruzdowanie
  • trachyonychia - nierówna powierzchnia całej płytki paznokciowej
  • dystrofia (kruszenie) - zmiany typu trachyonychii i naparstkowanie są bardzo nasilone i często dochodzi do kruszenia się płytki paznokciowej
  • leukonychia - odbarwienia w obrębie płytki paznokciowej
Warto wiedzieć

Zmiany paznokciowe w przebiegu łuszczycy mają duży wpływ na stan psychiczny chorego, gdyż są one, podobnie jak wykwity na skórze dłoni i twarzy, najbardziej widoczne. U 93 proc. pacjentów stanowią one problem kosmetyczny, u 52 proc. zmiany paznokci są bolesne, a u 58 proc. powodują trudności w czynnościach dnia codziennego. Nasilone zmiany w obrębie płytek paznokciowych w przebiegu łuszczycy wiążą się ze znacznym lękiem i depresją.

Gdy choroba zajmie łożysko paznokcia, mogą się pojawić:

  • plamy olejowe (łososiowe) - jest to drugi (po naparstkowaniu) co do częstości występowania objaw łuszczycy paznokci, świadczący również o aktywności procesu chorobowego. Plamy olejowe są widocznymi w obrębie płytki paznokciowej okrągłymi, owalnymi ogniskami barwy żółtawej. Na ogół bywają one pojedyncze, ale czasami można obserwować dwie lub trzy. Często, w pierwszym okresie, plamy olejowe nie są żółtawe, a jedynie stwierdza się ogniskowo zintensyfikowanie kolorytu płytki do bardziej różowego, czerwonego. W tym czasie pacjenci zwykle odczuwają tkliwość i bolesność paznokci

U niektórych osób zmiany na płytkach paznokciowych pojawiają się na wiele lat przed ujawnieniem się typowej łuszczycy na skórze.

  • onycholiza - oddzielanie się płytki paznokciowej od łożyska. W następstwie onycholizy pod płytką paznokciową tworzy się przestrzeń stanowiąca dogodne środowisko dla rozwoju drobnoustrojów, dlatego też w przypadku powyższych zmian istnieje groźba dołączenia się infekcji bakteryjnych
  • rogowacenie podpaznokciowe
  • linijne wylewy krwawe w obrębie płytki paznokciowej (ang. splintig haemorrhages) polegają na obecności podłużnych, kilkumilimetrowych, ciemnoczerwonych pasemek w obrębie płytki, które są następstwem urazów łożyska

Odrębny problem stanowią najcięższe zmiany w obrębie opuszek palców (głównie rąk), z obecnością bolesnych zmian krostkowych, występujące w bardzo rzadkiej odmianie łuszczycy krostkowej. Mogą one prowadzić do całkowitego zaniku płytki paznokciowej, a nawet do skrócenia paliczka dystalnego i przykurczów w stawach międzypaliczkowych.

Łuszczyca paznokci - diagnostyka

Powyższe objawy mogą występować również w innych schorzeniach dermatologicznych, co stwarza niejednokrotnie duże trudności w rozpoznaniu łuszczycy paznokci. W praktyce najistotniejsze bywa różnicowanie z grzybicą paznokci.

Zdaniem eksperta
Dr n. med. Elżbieta Szymańska, dermatolog

Mój mąż ma problem z rękoma. Na początku bolały go dłonie, później pojawiły się krostki, następnie zaczęła schodzić mu skóra z całych dłoni, a teraz zaczynają schodzić mu paznokcie. Co to może być?

dr n. med. Elżbieta Szymańska, dermatolog: Pani mąż powinien zgłosić się do dermatologa. Opisywane zmiany należy różnicować między innymi z łuszczycą krostkową, wypryskiem rąk, grzybicą. W celu ustalenia rozpoznania konieczne jest wykonanie badania lekarskiego i ewentualnych badań dodatkowych (między innymi biopsja skóry).

Łuszczyca paznokci - leczenie

Leczenie łuszczycy paznokci jest bardzo skomplikowane. Z niewielkim skutkiem stosowane są miejscowo kortykosteroidy, 5-fluorouracyl, antralina, retinoidy (tazaroten) oraz pochodna witaminy 03 (kalcipotriol).Leczenie ogólne metotreksatem, retinoidami (acitretina) oraz lekami immunosupresyjnymi (cyklosporyna) pacjentów z uogólnioną łuszczycą poprawia także zmiany miejscowe w obrębie płytek paznokciowych.

Również fototerapia metodą PUVA wpływa korzystnie na płytki paznokciowe w przebiegu łuszczycy. Jak dotąd nie ustalono jednak optymalnej terapii dla zmian płytek paznokciowych w łuszczycy pospolitej. Nadzieje wiążee się z nowymi lekami biologicznymi. Pierwsze doniesienia wskazują na korzystne działanie infliximabu na łuszczycę paznokci, jednak osiągnięcie dobrego efektu wymaga długiego leczenia.

Zdaniem eksperta
Dr n. med. Elżbieta Szymańska, dermatolog

Leczenie łuszczycy paznokci. Dieta przy łuszczycy paznokci

Czy istnieje lek pomocny w leczeniu łuszczycy paznokci? Czy dieta ma wpływ na stan skóry w łuszczycy?

dr n. med. Elżbieta Szymańska, dermatolog: Leczenie łuszczycy paznokci jest bardzo trudne. Metoda leczenia zależy od zaawansowania zmian. Najlepiej zmiany ustępują przy terapii ogólnej tabletkami, jednakże trzeba pamiętać o możliwości objawów ubocznych po tych lekach i konieczności monitorowania terapii przez lekarza. Można spróbować stosować także leki zewnętrzne, np. steroidy lub pochodne witaminy D3, lecz oczekiwany w tych przypadkach efekt jest słabszy.

Dermatolog: Naświetlanie lampami pod kontrolą lekarza to dobry sposób na pozbycie się łuszczycy

Źródło: x-news.pl/Dzień Dobry TVN/

Łuszczyca paznokci a hybrydy

Teoretycznie łuszczyca paznokci jest przeciwwskazaniem do wykonania manicure hybrydowego, głównie dlatego, że może przyczynić się do pogorszenia stanu paznokci. Jednak na forach internetowych można przeczytać różne opinie - jedne internautki piszą o wystąpieniu onycholizy po stosowaniu akrylu i hybrydy przez dłuższy czas, a inne piszą o wzmocnieniu płytki i ochronienie przed wyginaniem.