Łupież biały: przyczyny, objawy, leczenie

Autor: opracowanie ap

Łupież biały skóry gładkiej charakteryzuje się obecnością białych, dobrze odgraniczonych ognisk. Zmiany te najczęściej umiejscawiają się na twarzy i kończynach i są częstsze u dzieci i młodych dorosłych. Jakie są przyczyny występowania łupieżu białego i jak przebiega jego leczenie?

Łupież biały (pityriasis alba) manifestuje się białymi, dobrze odgraniczonymi plamami przede wszystkim na policzkach, dłoniach i ramionach. Na łupież biały narażone są przede wszystkim dzieci, młodzież i młodzi dorośli - częściej chłopcy i mężczyźni. Wiadomo, że jego pojawieniu się sprzyja atopowe zapalenie skory - wystąpienie łupieżu białego jest nawet jednym z kryteriów diagnostycznych AZS. Przyczyna powstania tego schorzenia jest nieznana, obok AZS za jej wystąpienie być może odpowiadają zaburzenia syntezy melaniny. Objawy często pojawiają się lub nasilają się po ekspozycji na słońce czy wizycie w solarium.

Łupież biały: objawy

Objawy, które mogą wskazywać na łupież biały, to:

 • niewielkie białe zmiany skórne
 • zmiany występują przede wszystkim na policzkach oraz rękach
 • powierzchnia zmian jest sucha, gładka lub lekko szorstka, lekko się złuszcza
 • można zaobserwować drobne białawe grudki, które powstają w wyniku wzmożonego rogowacenia ujść mieszków włosowych
 • świąd występuje stosunkowo rzadko
 • pod wpływem promieni UV zmiany ulegają zaczerwienieniu
 • zmian nie udaje się opalić
Nie przegap

Łupież różowy Giberta: przyczyny, objawy, leczenie

Łupież różowy Giberta to dziwaczna choroba skóry. Nie ma nic wspólnego z włosami, samo przechodzi, ale urody nie dodaje. Łupież różowy trwa około miesiąca i dotyka zwykle dzieci i ludzi młodych. Sprawdź jakie są przyczyny, objawy i jak przebiega leczenie łupieżu różowego Giberta.

Łupież biały: diagnoza

Podstawowe badanie, które często jest wystarczające do postawienia diagnozy, to badanie podmiotowe i przedmiotowe plus obejrzenie zmian w w lampie Wooda. Ze względu jednak na to, że objawy łupieżu białego potrafią do złudzenia przypominać objawy innych chorób skóry, często trzeba przeprowadzić badania dodatkowe w celu ich wykluczenia. W trakcie takiej diagnozy różnicowej przede wszystkim należy wykluczyć bielactwo.
W tym celu wykonuje się biopsję, pobierając fragment zmienionej skóry - gdy w pobranej próbce ilość barwnika jest wyraźnie zmniejszona (hipopigmentacja) to mamy do czynienia z łupieżem białym, gdy barwnika nie ma wcale (depigmentacja) - to mamy do czynienia z bielactwem. biopsja skóry w zmienionym miejscu. Łupież pstry różnicuje się również z innymi chorobami, takimi jak:

 • łupież pstry
 • pseudobielactwo chemiczne
 • idiopatyczna hipomelanoza
 • zespół Waardenburga
 • liszaj twardzinowy

Łupież biały: leczenie

Przy łupieżu białym do codziennej pielęgnacji zalecane jest stosowanie kosmetyków hipoalergicznych, przeznaczonych dla chorych z AZS, a o środkach farmakologicznych powinien decydować lekarz.

Wyrównać koloryt skóry pomagają peelingi złuszczające - o tym, który dla danego pacjenta będzie najlepszy, zdecyduje lekarz, po obejrzeniu skóry.

Zwykle przepisywane są leki przeciwgrzybicze zawierające kwas salicylowy, irytonian cynku, siarczek selenu, ketokonazol, chlorek 1-metylonikotynamidu lub inne pochodne imidazolowe. Ich stężenie zależy od zaawansowania choroby i dobierane jest indywidualnie dla każdego pacjenta. Niekiedy może okazać się konieczne zastosowanie leków złożonych, zawierających mieszankę kortykosteroidów, substancji przeciwgrzybiczych i antybiotyku.

Nie jest prawdą, że opalanie w przypadku łupieżu białego pomaga i pozwala zatuszować zmiany. Pod wpływem promini UV skóra staje się podrażniona, zaczerwienieniona, wysuszona, zaczyna swędzieć i łuszczyć się. Dlatego w przypadku łupieżu białego bardzo ważne jest unikanie promieniowania UV. Osoby chore powinny każdorazowo przed wyjściem z domu stosować kosmetyki z mocnymi filtrami.

Polecamy
Łupież: przyczyny, leczenie i zapobieganie

Łupież: przyczyny, leczenie i zapobieganie

Łupież to łuszczący się naskórek głowy. Jest problemem natury estetycznej, który, gdy nas dotyka, powoduje także dyskomfort psychiczny, zawstydzenie. Ale ...

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia:

Aktualizacja: 29.03.2017

DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
GRZYBICA PAZNOKCI: objawy, leczenie i profilaktyka GRZYBICA PAZNOKCI: objawy, leczenie i profilaktyka

Grzybica paznokci jest chorobą, którą bardzo łatwo jest się zarazić, a znacznie trudniej wyleczyć....

więcej

185

KURZAJKI - jak wykurzyć WIRUSA HPV ze skóry? KURZAJKI - jak wykurzyć WIRUSA HPV ze skóry?

Krępujemy się podać usianą kurzajkami dłoń. A pozbyć się ich jest niełatwo, bo są uparte i...

więcej

144

Łuszczyca: objawy i leczenie łuszczycy. Komu grozi łuszczyca? Łuszczyca: objawy i leczenie łuszczycy. Komu grozi łuszczyca?

Łuszczyca to choroba skóry, której jeszcze nie udaje się wyleczyć. Ale można łagodzić przykre...

więcej

144

Trądzik różowaty: objawy i leczenie trądziku Trądzik różowaty: objawy i leczenie trądziku

Trądzik różowaty charakteryzują: zaczerwienienie, pajączki oraz krostki. Przyczyny pojawienia się...

więcej

141

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

Przede wszystkim należy chronić w tym przypadku skórę przed czynnikami drażniącymi (detergenty, zmiany temperatur, alergeny kontaktowe) oraz intensywnie natłuszczać. Warto dodatkowo ocenić skórę...

Nie pisze Pani, czy coś w ostatnim czasie zmieniło się u Pani w życiu, może pojawił się jakiś stres, który może powodować problemy z mową albo np. korygowała sobie Pani uzębienie, co też ma...

Ważna jest dawka jodu, którą powinna Pani przyjmować. Mogę tylko napisać, że zapotrzebowanie na jod w ciąży fizjologicznej i jak mama jest zdrowa, wynosi 250 ug/dobę.

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.