Zioła na otyłość

2018-08-07 14:25

Zioła na otyłość nie leczą wprawdzie z samej choroby, ale są naturalnym wsparciem odchudzania. Przedstawiamy zioła, które w różny sposób sprzyjają redukcji nadmiernej masy ciała.

Zioła na otyłość: 10 ziół, które wspierają odchudzanie
Autor: GettyImages

Zioła na otyłość można wykorzystać w leczeniu tej choroby jako naturalny element diety odchudzającej zarówno u osób w tzw. stanie przedotyłościowym, czyli z nadwagą, jak i osobom już chorym na otyłość. Zioła bezpiecznie pobudzają metabolizm organizmu i dodatkowo przeciwdziałają schorzeniom będącym powikłaniami otyłości np. cukrzycy typu 2, chorobom serca i nowotworom.

Zioła wspierające redukcję nadmiaru tkanki tłuszczowej w otyłości działają na cztery główne sposoby:

  1. oczyszczają organizm,
  2. regulują proces trawienia,
  3. pomagają usunąć nadmiar wody z organizmu,
  4. zmniejszają apetyt - regulują łaknienie.

Zioła na otyłość najczęściej przyjmuje się pod postacią naparów, herbat i suplementów. Niektóre z nich można dodać w postaci naturalnej lub sproszkowanej do codziennych posiłków. Przedstawiamy 10 ziół, które warto włączyć do diety redukcyjnej oraz ich działanie na organizm osoby, która się odchudza.

Ważne

Składniki lecznicze ziół mogą wchodzić w szkodliwe interakcje z komponentami leków wykorzystywanych do terapii różnych schorzeń. Z ziół należy korzystać więc umiejętnie i koniecznie po konsultacji z lekarzem.

1. Rumianek
Rumianek, a dokładnie jego wysuszone koszyczki kwiatowe, stosuje się często na zwiększenie apetytu, co dla osób chorych na otyłość nie jest wskazane. Ale zioło to ma też właściwości bakteriobójcze. Pomaga oczyścić nie tylko układ pokarmowy, ale i cały organizm. Warto więc z niego skorzystać z umiarem jeszcze przed rozpoczęciem odchudzania. Rumianek pomoże także przejść łagodniej przez etap „odstawienia” lub radykalnego ograniczenia cukru w diecie. Działa uspokajająco, także podczas napięcia przedmiesiączkowego i łagodzi wzdęcia. Wykorzystywany jest także do higieny jamy ustnej.

Czytaj też:
Rumianek - zastosowanie rumianku pospolitego

2. Dziurawiec
Dziurawiec to kolejne zioło znane przede wszystkim ze swoich właściwości uspokajających. Działa kojąco w zaburzeniach snu, lękach i depresji. Chorym na otyłość, kwiaty dziurawca zalecane są ze względu na działanie moczopędne, a także rozkurczowe. Herbata z dziurawca wesprze żołądek, aby mógł szybciej strawić ciężkie potrawy.

Czytaj też:
Właściwości i zastosowanie dziurawca. Przepis na napar z dziurawca

3. Mniszek lekarski
Mniszek lekarski pomoże osobom chorym na otyłość nie tylko pozbyć się nadmiaru wody z organizmu, ale także pohamować apetyt i przeczyścić układ pokarmowy. Mniszek wspiera również regulację poziomu cukru we krwi, łagodzenie stanów zapalnych i usuwanie toksyn. Korzysta się z niego także przy anemii, kamicy nerkowej, paradontozie, chorobach reumatycznych, czyrakach i niewydolności wątroby.

Czytaj też:
Mniszek lekarski – zastosowanie mniszka lekarskiego

4. Mięta pieprzowa
Mięta pieprzowa stosowana jest jako zioło lecznicze od wieków. Po dziś dzień używa jej się na wszelkie dolegliwości żołądkowe, bo znana jest przede wszystkim z korzystnego wpływu na układ pokarmowy. Mięta łagodzi objawy wzdęć,  nudności, refluksu jelitowo-żołądkowego i zgagi. Stosowana jest np. przy nieżycie przewodu pokarmowego, kolce jelitowej lub lekkiej niewydolności wątroby. Świetnie stymuluje wydzielanie soków trawiennych oraz żółci z wątroby, co jest przydatne w diecie odchudzającej. Mięta łagodzi także bóle migrenowe, a także zmiany skórne przy opryszczce lub ospie wietrznej.

Czytaj też:
Mięta pieprzowa – zastosowanie i działanie mięty pieprzowej

5. Szałwia lekarska
Szałwia lekarska to następne zioło, które wspiera wydzielanie soków żołądkowych i reguluje pracę jelit – zapobiega fermentacji treści pokarmowej, zwiększa wydzielanie żółci, przeciwdziała wzdęciom i gazom. Szałwia lekarska wykorzystywana jest także przy ranach skóry, bólach zębów, anemii, astmie, zaburzeniach miesiączkowania i zapaleniu oskrzeli.

Czytaj też:
Szałwia lekarska: zastosowanie, działanie i właściwości

6. Lubczyk lekarski
Lubczyk lekarski może być stosowany przy dietach odchudzających jako zioło wspierające oczyszczenie organizmu z nadmiernej ilości wody a także zmniejszające fermentację w jelitach. Lubczyk łagodzi niestrawność i bóle brzucha oraz zapobiega wzdęciom. Wykorzystywany jest także przy chorobach dróg moczowych i niewydolności nerek. Łagodzi bóle menstruacyjne u kobiet i zwiększa libido, czyli popęd seksualny.

7. Krwawnik pospolity
Krwawnik pospolity wpiera trawienie zwiększając wydzielanie soków żołądkowych i pomaga w lepszym przyswojeniu składników odżywczych z pokarmu. Działa także przeciwzapalnie. Trzeba go jednak używać ostrożnie, bo może wywołać alergię w postaci wysypki.

Czytaj też:
Krwawnik pospolity - zastosowanie krwawnika jako rośliny leczniczej

8. Poziomka pospolita
Wyciąg z liści poziomki pospolitej wpiera przemianę materii – poprawia trawienie i działa bakteriobójczo. Korzysta się także z niego przy bolesnych bólach miesiączkowych, stanach zapalnych i dolegliwościach układu moczowego.

Czytaj też:
POZIOMKA - właściwości, wartości odżywcze, witaminy

9. Fiołek trójbarwny
Fiołek trójbarwny, nazywany też potocznie bratkiem, jest mniej znanym ziołem, ale jego właściwości w diecie osób z otyłością są ogromne. Wyciąg z fiołka pobudza przemianę materii i zwiększa poczucie sytości ograniczając łaknienie. Fiołek wykorzystuje się także przy dolegliwościach skórnych, na wzmocnienie naczyń krwionośnych, a także na złagodzenie dolegliwości przy chorobach reumatycznych i podrażnieniach oczu.

Czytaj też:
Bratek czyli fiołek trójbarwny: właściwości i zastosowanie

10. Morszczyn
Morszczyn pomaga wyregulować wydzielanie hormonów decydujących o odczuwaniu głodu i sytości oraz wspierających trawienie. Dzięki tej funkcji zapobiega gwałtownemu przyrostowi masy ciała i powstawianiu efektu jojo. Morszczyn jest bogatym źródłem jodu, który reguluje pracą tarczycy. Wspiera leczenie otyłości, która jest efektem niedoczynności tarczycy. Morszczyn ma także mannitol – substancję o łagodnych właściwościach przeczyszczających. Ziele wykorzystuje się także w profilaktyce przeciwmiażdżycowej i do łagodzenia objawów zapalenia stawów.

Chorujesz na otyłość II lub III stopnia?
Szukasz informacji o operacjach bariatrycznych,
czyli chirurgicznym leczeniu otyłości?
Zapraszamy do serwisu: OTYŁOŚĆ pod SKALPEL

Ważne

Poradnikzdrowie.pl wspiera bezpieczne leczenie i godne życie osób chorych na otyłość.
Ten artykuł nie zawiera treści dyskryminujących i stygmatyzujących osoby chore na otyłość.

O autorze
Magdalena Gajda
Magdalena Gajda
Specjalistka ds. choroby otyłości i dyskryminacji osób chorób na otyłość. Prezes Fundacji Osób Chorych na Otyłość OD-WAGA, Społeczny Rzecznik Praw Osób Chorych na Otyłość w Polsce oraz przedstawicielka Polski w Europejskiej Koalicji na Rzecz Osób Żyjących z Otyłością. Z zawodu – dziennikarka specjalizująca się w tematyce zdrowotnej, a także specjalistka PR, komunikacji społecznej, storytellingu i CSR. Prywatnie – od dzieciństwa chora na otyłość, po operacji bariatrycznej w 2010 r. Waga wyjściowa – 136 kg, waga obecna – 78 kg.

Rośliny doniczkowe jako naturalne leki. Czy wiesz jakie mają działania lecznicze?

Pytanie 1 z 4
Anginowiec - na co stosować?
Anginowiec