Leczenie otyłości: czy wiesz jak z głową leczyć otyłość?

2012-10-25 17:43

Nie od dziś wiadomo, że otyłość to choroba, która wymaga odpowiedniego leczenia, zwiększa bowiem ryzyko zachorowania na różnego rodzaju inne schorzenia. Najczęściej mówi się o chorobach układu krążenia czy cukrzycy. Jednak to nie wszystko. Otyłość może doprowadzić do bezdechu sennego, nowotworów, zapalenia stawów lub kości.

Nieracjonalne odżywianie i brak ruchu sprawiają, że lawinowo rośnie liczba osób z nadwagą.
Autor: thinkstockphotos.com Nieracjonalne odżywianie i brak ruchu sprawiają, że lawinowo rośnie liczba osób z nadwagą.

Niestety,  na nadwagę i otyłość choruje już blisko 70 proc. polskiego społeczeństwa. Z każdym rokiem przybywa nie tylko osób dorosłych z nadwagą i otyłością, ale także i dzieci. Tymczasem leczenie otyłości to proces długotrwały, wymagający całkowitej zmiany sposobu odżywiania i aktywności ruchowej, często wprowadzenia leków lub poddania się operacji bariatrycznej.

Leczenie otyłości: czym jest otyłość?

Otyłość to złożona choroba przewlekła, a do jej powstania może przyczynić się wiele czynników tzw. środowiskowych, czyli nieprawidłowe odżywianie i mała aktywność ruchowa, a także psychologicznych i metabolicznych oraz hormonalnych. Badacze choroby coraz częściej podkreślają jak duży wpływ na powstawanie otyłości ma nieprawidłowa praca hormonów odpowiedzialnych za przesyłanie do mózgu sygnałów głodu i sytości. Czynniki te zwykle nie występują pojedynczo. Dlatego też konieczne jest diagnozowanie przyczyn otyłości u każdego chorego indywidualnie. Patologiczne nagromadzenie tkanki tłuszczowej w organizmie to objaw choroby otyłości. O otyłości mówimy wtedy, gdy tkanka tłuszczowa stanowi więcej niż 20 proc. całkowitej masy ciała u mężczyzn i 25 proc. u kobiet.

Gadaj Zdrów: Prof. Tarnowski: "Ludzie nie rozumieją, że skoro otyłość jest śmiertelna, to i leczenie nie jest lekkie"

Leczenie otyłości: jak się odchudzać?

Żeby, jak mówią lekarze: zredukować masę ciała, czyli "odchudzić się" trzeba zacząć od zmiany trybu życia i diety. W jedzeniu podstawą jest regularność. Nie trzeba się koniecznie przerzucać na jedzenie samej zieleniny. Ważne jest, żeby jeść regularnie. Istotne jest to, by po posiłku nie czuć nigdy pełnej sytości. Warto też zmienić tryb życia. Jeżeli nie mamy czasu czy pieniędzy na zapisanie się na siłownię czy do jakiejś sekcji sportowej, odbywajmy przynajmniej spacery. Półgodzinny spacer dziennie przyczyni się na pewno do zmiany kondycji na lepsze. Trzeba też uważać, by nie dać się skusić rozmaitym podszeptom do chodzenia "na skróty". "Zrzucenie" kilkunastu czy kilkudziesięciu kilogramów nie jest łatwe. Wymaga dużej pracy i wysiłku. Dlatego nie wolno decydować się na podejrzane diety czy nieznane preparaty. Owszem, na rynku są dostępne różnego rodzaju tabletki i środki odchudzające. Jednak nie powinniśmy ich zażywać samodzielnie tylko konsultować z lekarzem. Każdy człowiek jest przecież inny. Dlatego zdrowe i skuteczne chudnięcie powinno odbywać się pod okiem lekarza i dyplomowanego dietetyka, po uprzednim przeprowadzeniu kompleksowych badań. Lekarz lub dietetyk powinni też poinformować o możliwości poddania się operacji bariatrycznej, gdy BMI chorego, czyli jego wskaźnik masy ciała wynosi 35+ i cierpi on na inne choroby (np. cukrzycę typu 2, nadciśnienie tętnicze, stany zwyrodnieniowe stawów) lub gdy jego BMI wynosi 40 i więcej.

Ważne

Poradnikzdrowie.pl wspiera bezpieczne leczenie i godne życie osób chorych na otyłość. Ten artykuł nie zawiera treści dyskryminujących i stygmatyzujących osoby chore na otyłość.

Super Express