Grupy Wsparcia Pacjentów Bariatrycznych

2019-05-07 11:46

Grupy Wsparcia dla pacjentów przed i po zabiegach chirurgicznego leczenia otyłości tworzy Stowarzyszenie Pacjentów Bariatrycznych CHLO przy współpracy z Fundacją Osób Chorych na Otyłość OD-WAGA. Grupy Wsparcia Pacjentów Bariatrycznych działają już 9 miastach, m.in. w Krakowie, Warszawie i Łęcznej. Organizacje pacjenckie tworzą kolejne grupy przy szpitalach wykonujących operacje bariatryczne. Wstęp na spotkania grup wsparcia jest bezpłatny i nie wymaga zapisów.

W Białymstoku powstała Grupa Wsparcia Pacjentów Bariatrycznych
Autor: Materiały prasowe Chorzy na otyłość po operacjach bariatrycznych.

Spis treści

  1. Operacje bariatryczne – wciąż za mało
  2. Grupa Wsparcia pomaga dotrzeć do specjalistów

Operacje bariatryczne – wciąż za mało

Szpitale wykonujące operacje bariatryczne szacują, że w Polsce żyje od 500 do 700 tys. osób chorych na otyłość III stopnia tzw. olbrzymią, czyli z BMI (wskaźnikiem masy ciała) – 40 i więcej. Dla tych chorych, zabiegi chirurgicznego leczenia otyłości to metoda leczenia, która przynosi najlepsze rezultaty. Chirurgia bariatryczna wykorzystywana jest także w leczeniu osób z otyłością II stopnia (BMI 35+) i schorzeniami, które są powikłaniami otyłości, np. cukrzycą typu 2, nadciśnieniem tętniczym, chorobami serca, zwyrodnieniem stawów.  Rocznie wykonuje się u nas ok. 2-3 tys. operacji bariatrycznych. To dużo na tle wielu innych krajów. Na przykład w 2017 r. w Kanadzie wykonano tylko 153 takie zabiegi przy porównywalnej liczbie chorych kwalifikujących się do takiego leczenia. Ale też i mało biorąc pod uwagę liczbę Polaków, dla których chirurgia bariatryczna to ratunek przed dalszym rozwojem otyłości i śmiercią. Ponadto, w Polsce nie ma jednolitego systemu diagnostyki, opieki szpitalnej i monitoringu pooperacyjnego dla pacjentów tzw. bariatrycznych.

Grupa Wsparcia pomaga dotrzeć do specjalistów

- Operacja to dla nas, chorych na otyłość, dopiero początek leczenia - tłumaczy Katarzyna Partyka, Prezes Stowarzyszenia Pacjentów Bariatrycznych CHLO. - Po redukcji masy ciała musimy zmienić całe swoje życie i nauczyć się kontrolować chorobę, aby nie wróciła. Pomagają nam w tym specjaliści: dietetycy, psychologowie, fizjoterapeuci, a także lekarze różnych specjalności. A wielu z nas nie ma do nich dostępu. Albo z powodów finansowych, bo nie stać nas na konsultacje. Albo z powodów organizacyjnych, bo nie możemy się do nich dostać na wizytę w określonym czasie – wyjaśnia Partyka. Aby pomóc chorym bariatrycznym dotrzeć do specjalistów oraz aby umożliwić im wymianę własnych doświadczeń, Stowarzyszenie tworzy przy współpracy ze szpitalami Grupy Wsparcia Pacjentów Bariatrycznych. Grupy zbierają się raz na miesiąc na specjalnych spotkaniach informacyjnych: Info-CHLO-Spot.

Każde spotkanie składa się z 4 elementów:

  • wykładu chirurga bariatry na temat operacji dla nowych pacjentów,
  • warsztatów ze specjalistami wspierającymi leczenie otyłości,
  • konsultacji indywidualnych ze specjalistami,
  • rozmów samych pacjentów o swoich sukcesach i problemach.

- Na spotkania informacyjne Grup Wsparcia Pacjentów Bariatrycznych zapraszamy wszystkich pacjentów, którzy są przed i po operacji, ale też osoby, które z jakiegoś powodu interesują się tematem chirurgii bariatrycznej. Na przykład dlatego, że na otyłość choruje ktoś im bliski i chcą mu pomóc. Wstęp na spotkania Grup Wsparcia dla wszystkich jest bezpłatny i nie wymaga wcześniejszych zapisów– mówi Katarzyna Partyka.

Chirurgiczne leczenie otyłości
Grupy Wsparcia Pacjentów Bariatrycznych
  • Kraków: Szpital Uniwersytecki, ul. Kopernika 21, Biblioteka Czerwonej Chirurgii,
  • Łęczna: Szpital Powiatowy w Łęcznej, ul. Krasnystawska 52,
  • Łódź: Uniwersytecki Szpital Kliniczny nr 1 im. Barlickiego, ul. Kopcińskiego 22,
  • Warszawa: Szpital Kliniczny CMKP im. Orłowskiego, ul. Czerniakowska 231,
  • Zabrze: Szpital Specjalistyczny, ul. M. Skłodowskiej - Curie 10,
  • Olsztyn: Miejski Szpital Zespolony, ul. Niepodległości 44.
  • Słupsk: Wojewódzki Szpital Specjalistyczny, ul. Hubalczyków 1,
  • Ciechanów: Specjalistyczny Szpital Wojewódzki, ul. Powstańców Wielkopolskich 2,
  • Lubin: Szpital EMC, ul. Gen. Józefa Bema 5-6.

Informacji o terminach spotkań i lokalizacji nowych Grup Wsparcia szukaj na: www.chlo.com.pl

Ważne

Poradnikzdrowie.pl wspiera bezpieczne leczenie i godne życie osób chorych na otyłość. Ten artykuł nie zawiera treści dyskryminujących i stygmatyzujących osoby chore na otyłość.

O autorze
Magdalena Gajda
Magdalena Gajda
Specjalistka ds. choroby otyłości i dyskryminacji osób chorób na otyłość. Prezes Fundacji Osób Chorych na Otyłość OD-WAGA, Społeczny Rzecznik Praw Osób Chorych na Otyłość w Polsce oraz przedstawicielka Polski w Europejskiej Koalicji na Rzecz Osób Żyjących z Otyłością. Z zawodu – dziennikarka specjalizująca się w tematyce zdrowotnej, a także specjalistka PR, komunikacji społecznej, storytellingu i CSR. Prywatnie – od dzieciństwa chora na otyłość, po operacji bariatrycznej w 2010 r. Waga wyjściowa – 136 kg, waga obecna – 78 kg.