Sztuczne łzy - ulga dla twoich oczu

Pieczenie oczu i uczucie piasku pod powiekami to najczęściej objawy zespołu suchego oka. Rogówka i śluzówka nie są wystarczająco nawilżone i wysychają. Przyczyną jest zbyt mała ilość łez lub ich nieprawidłowy skład.

Sztuczne łzy - ulga dla twoich oczu

Zespół suchego oka może wystąpić u kobiet w okresie menopauzy, towarzyszy niektórym schorzeniom np. chorobom skóry czy metabolicznym. Przyczyną zespołu suchego oka mogą być nieprawidłowości w budowie oczu, zaburzenia funkcji powiek, urazy oka, zaburzenia unerwienia oka. Suchość oczu wywołują też niektóre leki np. antyalergiczne, moczopędne, antyarytmiczne (beta-blokery) i doustne środki antykoncepcyjne.

Zdradliwa klimatyzacja

Kondycji naszych oczu zdecydowanie nie służy biuro. Wpatrujemy się w monitor komputera, a z tego powodu rzadziej mrugamy i gorzej nawilżamy rogówkę. Klimatyzacja wysusza powietrze w pomieszczeniu i sprzyja szybszemu parowaniu łez. Zimą, gdy działa centralne ogrzewanie i wilgotność powietrza też jest bardzo niska, chorują również oczy. Źle znoszą nieprawidłowe oświetlenie stanowiska pracy i zanieczyszczenie powietrza kurzem czy pyłem.

Oczy kobiet muszą się dodatkowo zmagać z niekorzystnym wpływem kosmetyków. Oczom nie sprzyja też noszenie soczewek kontaktowych. Soczewki sprawiają, że łzy szybciej odparowują, dochodzi do podrażnień, a oczy stają się podatne na infekcje. Wszystkie te niekorzystne czynniki prowadzą do syndromu oka biurowego.

Niestety, na biurze nasz kontakt z urządzeniami elektronicznymi się nie kończy – długo oglądamy telewizję, korzystamy ze smartfona, tabletu, a nasze oczy pieką i bolą coraz bardziej. Wysusza je także dym z papierosów.

Oczy cierpią także na urlopie. Podróż klimatyzowanym samochodem czy pociągiem jest zabójcza dla rogówki. Lot samolotem również sprzyja wysuszeniu rogówki. Niekorzystnie działa na nią kontakt z chlorowaną wodą, w której pluskamy się w basenie. Intensywne letnie słońce męczy i podrażnia oczy.

Zrób to koniecznie

Zrób to koniecznie

Sposoby na zapobieganie wysuszaniu oczu

Starajmy się nawilżać pomieszczenia, w których przebywamy (przyda się biurkowy nawilżacz powietrza) i regularnie oczyszczać je z kurzu. Zadbajmy też o dobre oświetlenie. Podczas pracy przed ekranem komputera róbmy regularne przerwy. Przynajmniej raz na pół godziny oderwijmy wzrok od monitora i spójrzmy w dal.

Starajmy się również pamiętać, by regularnie mrugać, nawet, jeśli nie dzieje się to odruchowo. Pijmy dużo, przynajmniej 1,5 litra niegazowanej wody lub herbatek owocowych czy ziołowych (bez cukru) dziennie. Nośmy okulary z filtrem do komputera i słoneczne, by chronić oczy przed ekspozycją na słońce. To szczególnie ważne na wakacjach nad wodą czy zimowych na śniegu oraz podczas jazdy samochodem.

Koniecznie zaopatrzmy się w krople do oczu tzw. sztuczne łzy i stosujmy je systematycznie. Najlepiej używać ich zapobiegawczo np. przed rozpoczęciem pracy przed monitorem komputera, a po kilku godzinach zabieg powtórzyć.

Jakie krople wybrać?

W aptekach można kupić sztuczne łzy dwojakiego rodzaju – jednorazowe, malutkie opakowania tzw. minimsy i tradycyjne buteleczki z kropelkami. Krople różnią się od siebie nie tylko formą, w jakiej możemy je kupić, ale także zawartością konserwantów. W minimsach ich nie ma. W minimsach można ich uniknąć, bo krople sprzedawane są w opakowaniach jednorazowych. Zawartość minimsa zakrapla się na powierzchnię oka, a opakowanie od razu wyrzuca. Minimsy są sterylne i wygodne w stosowaniu, a także łatwo dostępne w każdej chwili - możemy je włożyć do torebki lub kieszeni i zastosować w razie potrzeby np. w pracy, samochodzie lub podczas wakacji.

Dostępne są również krople w specjalnych butelkach systemowych, np. BIOLAN Max, które również nie zawierają środków konserwujących zapewniając jednocześnie brak zanieczyszczeń mikrobiologicznych stosowanego preparatu.

Inaczej rzecz się ma z kroplami w tradycyjnych butelkach – w nich konserwanty zwykle są niezbędne, by nie dopuścić do rozmnożenia się bakterii. Niestety, konserwanty działają toksycznie na powierzchnię oka - osoby mające wrażliwe oczy, i alergicy mogą ich nie tolerować. Dla tych osób najlepszym wyborem będzie stosowanie sztucznych łez na bazie hialuronianu sodu np. Biolanu. Hialuronian sodu jest naturalnym składnikiem ludzkiego oka, dlatego jest doskonale tolerowany przez człowieka. Ponadto nie powoduje długotrwałego zamglenia widzenia. Osoby używające soczewek kontaktowych także nie powinny stosować kropli z konserwantami. Konserwanty uszkadzają soczewki i mogą być przyczyną groźnych podrażnień powierzchni oka. Dla takich osób również zalecany jest hialuronian sodu.

Przyniesie ulgę oczom

Nowoczesny preparat, który przyniesie ulgę oczom zmagającym się z zespołem suchego oka to Biolan. Zawiera 0,15 proc. hialuronianu sodu. Sprzedawany jest w postaci jednorazowych, bardzo wygodnych w użyciu minimsów, nie zawiera konserwantów i działa błyskawicznie. Preparat może być stosowany nawet przez alergików i osoby noszące szkła kontaktowe. Biolan jest wiskoelastycznym preparatem, który tworzy warstwę ochronną na powierzchni rogówki oka. Na długi czas likwiduje dyskomfort oka spowodowany noszeniem soczewek (twardych i miękkich), okulistycznymi procedurami diagnostycznymi, niekorzystnym oddziaływaniem środowiska (np. klimatyzowane pomieszczenia, wiatr, zimno, dym papierosowy) oraz długotrwałą pracą obciążającą oczy.

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Tagi: łzy
Zdjęcia: Thinkstockphotos.com

Aktualizacja: 01.06.2017

DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
Jęczmień na oku: przyczyny, objawy i leczenie Jęczmień na oku: przyczyny, objawy i leczenie

Jęczmień na oku to grudkowy ropień jednego lub kilku gruczołów, których ujście znajduje się na...

więcej

127

JĘCZMIEŃ NA OKU. Domowe sposoby na jęczmień na oku JĘCZMIEŃ NA OKU. Domowe sposoby na jęczmień na oku

Jak skutecznie pozbyć się jęczmienia? Iść do okulisty, który przepisze krople z antybiotykiem....

więcej

127

ZAPALENIE SPOJÓWEK - objawy i leczenie ZAPALENIE SPOJÓWEK - objawy i leczenie

Zapalenie spojówek daje charakterystyczne objawy: oczy pieką i łzawią, czasem pojawia się...

więcej

120

Mroczki (muszki) przed oczami: przyczyny. Jaka choroba objawia się mroczkami przed oczami? Mroczki (muszki) przed oczami: przyczyny. Jaka choroba objawia się mroczkami przed oczami?

Mroczki (muszki) przed oczami to dolegliwość, która może być objawem wielu chorób, nie tylko oka. W...

więcej

112

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

Podróżowanie w ciąży, o ile przebiega prawidłowo, kobieta jest zdrowa i nie ma obciążonego wywiadu położniczego nie jest przeciwwskazane. Należy się jednak liczyć z ryzykiem powikłań zakrzepowych,...

W zależności od zaawansowania zmian oraz stanu pacjenta można rozważyć w tej chorobie terapię ogólną, między innymi: sterydami, chlorochiną, sulfonami lub fototerapią. Leczenie zawsze dobierane jest...

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.