Odwarstwienie się siatkówki grozi utratą wzroku

Konsultant:lek. med. Piotr Fryczkowski, okulista
48 komentarze
Autor: Anna Jarosz

Odwarstwienie się siatkówki jest w okulistyce traktowane tak samo jak w kardiologii zawał serca. Grozi utratą wzroku, a często rozwija się bezobjawowo. W grupie ryzyka są ludzie po 50. roku życia, osoby z cukrzycą, dużą krótkowzrocznością, AZS, a także ci, którzy urodzili się jako wcześniaki.

Odwarstwienie siatkówki to niebezpieczne schorzenie, które grozi całkowitą i nieodwracalną utratą wzroku. Czas odgrywa tu niezwykle ważną rolę - przy pierwszych objawach choroby można bowiem przywrócić całkowitą lub bardzo dobrą ostrość widzenia. Dlatego nie wolno lekceważyć sygnałów, które świadczą o tym, że w którejś z warstw siatkówki doszło do uszkodzenia naczyń i wylewu, choć - niestety - takie sygnały nie zawsze się pojawiają.

Siatkówka umożliwia widzenie

Siatkówka to najważniejsza część oka, dzięki której możemy rozpoznawać kształty i obrazy, czyli po prostu widzieć. Jest tkanką o grubości 0,25-0,4 mm, zbudowaną z dziesięciu warstw, przez które musi przejść wiązka światła. Gdy dotrze do ostatniej warstwy fotoreceptorów, które zmieniają energię świetlną na elektryczną, przekazywaną poprzez komórki dwubiegowe i zwojowe do mózgu - powstaje obraz. W siatkówce istnieją aż cztery rodzaje komórek nerwowych.
Dzięki temu poprzez nerw wzrokowy docierają do mózgu impulsy i powstaje obraz, który potrafimy bezbłędnie rozpoznać. Tak zaczyna się proces widzenia.

Rola siatkówki

Abyśmy mogli coś zobaczyć, milion włókien nerwowych musi zebrać wszystkie informacje pochodzące z całej powierzchni siatkówki i poprzez nerw wzrokowy (czyli biologiczny kabel zbudowany z miliona włókien nerwowych) przesłać do mózgu.
W centralnym miejscu siatkówki, które odpowiada za widzenie szczegółów, znajduje się plamka żółta, zbudowana z sześciu warstw. Ponieważ jest cieńsza od siatkówki, promienie światła szybciej przez nią przechodzą. Jest zbudowana ze specjalnych fotoreceptorów nazywanych czopkami. To one gwarantują odróżnianie najmniejszych, najbardziej kolorowych i najbardziej precyzyjnych fragmentów, z których składa się obserwowany przez nas obraz.
Precyzja widzenia wynika z tego, że każdy czopek, czyli fotoreceptor, jest zakończony oddzielnym nerwem, który błyskawicznie przesyła informacje do mózgu.
W innych częściach siatkówki, które bezpośrednio nie uczestniczą w procesie widzenia, jeden nerw odbiera sygnały od kilkudziesięciu fotoreceptorów.

Odwarstwienie siatkówki - objawy

Nie zwlekajmy ani godziny i jedźmy na ostry dyżur okulistyczny, gdy przeszkadzają nam latające muszki, czarny deszcz, kropki lub farfocle przed oczami. To znak, że w siatkówce powstała wyrwa, dziura i prawdopodobnie przerwane zostało naczynie krwionośne. Wylewająca się z niego krew jest widziana przez pacjenta w postaci czarnego deszczu. Przez nią przesącza się też płyn wypełniający wnętrze oka. Im większe uszkodzenie, tym szybciej płyn przecieka pod siatkówkę i zaczyna ona coraz bardziej się odwarstwiać.
Pierwszym symptomem zaczynającego się odwarstwienia bywają błyski pojawiające się zarówno w dzień, jak i w nocy. Albo chory nagle przestaje widzieć jedną stroną oka - tak, jakby miał na nim zasłonę (jej wielkość zależy od tego, jak duży fragment siatkówki uległ odklejeniu). Jeśli siatkówka odkleiła się po stronie skroni, nie widzimy częścią oka bliższą nasadzie nosa.
Upośledzenie widzenia jest związane ze sposobem, w jaki siatkówka jest odżywiana. Jedną trzecią składników odżywczych dostarczają naczynia krwionośne znajdujące się na jej powierzchni. Dwie trzecie pokarmu pochodzi z naczyń przebiegających wewnątrz gałki ocznej.
Gdy siatkówka się odklei od wewnętrznej powierzchni ściany gałki, traci kontakt z naczyniami krwionośnymi, które ją odżywiają, i obumiera. To proces, którego nie da się odwrócić.

Ostatnio dodane na forum
zobacz wszystkie »
 
 
Basia16, 06.06.2013 17:15
Najlepiej pomoże chyba tylko dobry okulista. Możesz go znaleźć dzięki http://www.znanylekarz.pl/ranking-lekarzy/okulistyka, poza prezentacją okulistów są tam również opinie o danym gabinecie okulistycznym i formularz rejestracji do lekarza.
Nie zarejestrowany, 06.03.2013 21:47
Witam mam wadę wzroku -2,5 na oko zarówno lewe jak i prawe, gram w piłkę nożną i jestem dość wysoki poprzez co często dochodzi do tego że zagrywam, odbijam piłki lecące, dośrodkowania itd głową jako że ostatnio wyczytałem,że przy wadzie wzroku bardziej możliwe jest oderwanie się siatkówki od oka jednak głownie przy większych wadach to czy przy wadzie jaką mam siatkówka jest na tyle rozciągnięta, że może do takiego oderwania dojść przy takich "uderzeniach piłki" głową? Czy ta wada jest stosunkowo niewielka poprzez co siatkówka nie jest zbytnio rozciągnięta i spokojnie mogę uderzać piłki głową? Pozdrawiam i liczę na odpowiedź.
 

Odwarstwienie siatkówki - kto jest zagrożony

Lekarze od lat zastanawiają się, dlaczego u niektórych osób dochodzi do rozdarcia, a następnie odwarstwienia siatkówki. Poza wrodzonymi wadami głównym winowajcą jest wiek. Z upływem lat zmienia się bowiem struktura siatkówki oraz ciała szklistego, które około 50. roku życia odłącza się od niej. Jeżeli łączące je włókna są nie dość elastyczne, może dojść do ciągnięcia i oderwania siatkówki. 
Dlatego każdy, kto ukończył 50 lat, powinien iść do okulisty i poprosić o zbadanie siatkówki, by uniknąć poważniejszych kłopotów. 
Proste badanie okulistyczne pozwoli ustalić, czy istnieją w siatkówce miejsca o obniżonej odporności, które mogłyby stać się przyczyną przedarcia, a następnie odwarstwienia.
Do uszkodzeń siatkówki dochodzi także w efekcie chorób, które upośledzają krążenie. Należy do nich np. cukrzyca. W grupie ryzyka są też ludzie cierpiący na atopowe zapalenie skóry. Z obserwacji medycznych wiadomo, że tę skłonność mają również osoby, które urodziły się jako wcześniaki. 
I jeszcze jeden czynnik podwyższonego ryzyka: odwarstwienie siatkówki pojawia się częściej przy krótkowzroczności powyżej minus cztery dioptrie.

2
1
fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: Purestock

Aktualizacja: 20.12.2011

Komentarze (1 - 10 z 48)
pablo, 24.09.2014 11.35
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Szkoda tylko, że wujek na SOR po zgłoszeniu braku widzenia na 1 oko (w ogóle) został odesłany do domu z informacją by zgłosił się na następny dzień do okulisty. Ten był w szoku. I co teraz - sądzić się, kłócić...? Taką oto mamy służbę zdrowia... Minęło 3 dni od zdarzenia do zabiegu... Ciekawe jak to się skończy.
 
moskwiczka, 23.06.2014 17.56
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Moja ciocia ma 62 lata i również odkleja jej się siatkówka przez torbiel która jest tuż za nią, proszę o kontakt do dobrego lekarza okulisty na priv. moskwiczka244@wp.pl
 
marianna, 10.06.2014 19.11
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
10.06.2014 tez mam problem z siatkowkamialam 4 operacje ale musze prowadzic ozczedny tryb zycia narazie jest okale w prawym oku pojawily sie mety lewe oko bylo operowane wlasnie 4 razy to tyle
 
Leszek Borek, 19.01.2014 11.50
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Po nocy moje oko prawe przestało dobrze widzieć-stało się mocno czerwone z załona od strony nosa i błyskami swiatła.Nie nawidze chodzić po lekarzach- pieczenie, swędzenie,złe widzenie -spowodowały ze poszedłem do Okulisty.W/w natychmiast wysłała mnie do Szpitala wojewódzkiego w Siedlcach.Po obejrzeniu oka pani Ordynator skierowała mnie :do Lublina lub Warszawy do kliniki.Wybrałem Lublin i Klinike Okulistyczna Prof.doc.dr nauk medycznych Robert Rejdka.Zdumiała mnie profesjonalna kadra lekarska i przemiła obsługa pielęgniarska.Przyjechałem do Lublina w dzień sylwestrowy-Profesor / człowiek wybitny- w wieku 40-latek -taki tytuł i niesamowite doświadczenie praktyczne / podjał decyzje o operacji i ja wraz z zespołem wykonał.Efekt> widze lepiej niż przed operacją>stan 3 tygod. po operacji.Jeśli ktoś z państwa ma problem z siatkówką oka w Polsce >jedzcie Ludzie do Lublina do Prof.REJDKA >ten człowiek to wasza gwarancja na odzyskanie dobrego widzenia.Panie Minisrze Arłukowicz Doceń Pan wybitnego fachowca z polski wschodniej> znakomitego kontynuatora >wybitnego OKULISTY Światowej sławy> Prof.KRWAWICZA.
 
Kasia, 25.12.2013 11.14
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
proszę o kontakt na prive. mam podobną sytuację. email: catrina969@onet.eu pozdrawiam
 
Barbara, 15.11.2013 20.35
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Mnie też oderwała się siatkówka, mam tylko na oku fioletową plamę, nic nie widzę. Lekarz mi powiedział, że nie ma szans na leczenie, ale skierował mnie do lekarza do Kobylanki k/Poznania i tam mam uzyskać odpowiedź czy mam szanse na jakieś leczenie i pomoc. Mam nadzieję że wszystko będzie dobrze i jakieś światełko zobaczę.
 
Dominika, 05.08.2013 22.35
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Mój chłopak dzisiaj miał robioną 2 już witrektomię.... Tym razem wpuścili mu olej 5000 a nie 1000 jak poprzednio.. Nie mam pojęcia jak to dalej będzie... Praca odpada... A jeszcze czeka Go 2.oko do tej samej operacji...Strasznie się boję... Osobiście polecam Akademicki Szpital Kliniczny we Wrocławiu to tego typu zabiegów. Najlepszymi lekarzami są moim zdaniem Pani dr Zając oraz Pan dr Szaliński.
 
Wiktoria, 25.02.2013 14.24
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Ja mam też odwarstwienie siatkówki z rozdarciem i czekam na zabieg. Niestety mi siatkówka walnęła po upadku,poprostu do połowy prawego oka mam zasłonkę. Boję się tego zabiegu jak diabli,zwłaszcza że okulista mówi że i tak mogę mieć ubytki wzroku,słowem szambo.Najbardziej wkurza mnie ta bezczynność czyli tzw.oszczędzający tryb życia.
 
Aleksander, 14.12.2011 16.41
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Składam Serdeczne podziękowanie za uratowanie oka z odwarstwioną siatkówką ordynatorowi "Weuiss Klinic " Chorzów ul. Wiejska 4 Dr Wojciechowi Mydze oraz całemu personelowi . Sołtysik Aleksander Lublin XII 2011
 
Andy, 08.12.2011 14.00
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Od przeszło tygodnia coś się dzieje z moim prawym okiem-widzę normalnie ale gdy wodzę gałką oczną od nosa w prawo i tak samo - od góry w dół - widzę delikatny czarny obrys elipsy. A zaczęło się to przed tygodniem - błyskami, które ustąpiły. Jestem w tej chwili poza miejscem zamieszkania - czy powinienem natychmiast zgłosić się do okulisty? Proszę o pomoc, mój e-mail: an.tabor@interia.eu
 
następne »
strona 1 z 5
reklama
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
Zaburzenia widzenia to objaw choroby. Przyczyny zaburzeń widzenia Zaburzenia widzenia to objaw choroby. Przyczyny zaburzeń widzenia

Zaburzenia widzenia to zwykle problem okulistyczny. Najczęstsze przyczyny zaburzeń widzenia to...

więcej

6538

ODWARSTWIENIE SIATKÓWKI - choroba oka, podczas której siatkówka ulega rozerwaniu lub odklejeniu ODWARSTWIENIE SIATKÓWKI - choroba oka, podczas której siatkówka ulega rozerwaniu lub odklejeniu

Siatkówka jest najważniejszą częścią oka, dzięki której widzimy. To w tej złożonej z dziesięciu...

więcej

12127

CIENIE POD OCZAMI objawem choroby? Na jakie choroby wskazują sińce pod oczami? CIENIE POD OCZAMI objawem choroby? Na jakie choroby wskazują sińce pod oczami?

Czy cienie pod oczami mogą być objawem choroby? Według specjalistów chorób wewnętrznych tzw....

więcej

20392

Męty ciała szklistego: przyczyny i leczenie zmętnienia ciała szklistego Męty ciała szklistego: przyczyny i leczenie zmętnienia ciała szklistego

Męty ciała szklistego (fachowo zmętnienie ciała szklistego) objawiają się zwykle w postaci...

więcej

5725

Zamów bezpłatny newsletter

zapisz się
Autodiagnoza

Wybierz badanie

albo

Alfabetyczny indeks badań

A B C D E F G H I J
K L Ł M N O P R S Ś
T U W Z Ż
Eksperci

W przypadku przesuszenia skóry rąk proponuję zastosowanie (wielokrotnie w ciągu dnia) preparatów intensywnie natłuszczających dostępnych w aptekach, takich jak Diprobaza, Nanobaza, Dermobaza, maść...

Obecność skrzepów krwi we krwi miesiączkowej jest objawem bardzo obfitych krwawień miesiączkowych, zwykle towarzyszą im bóle brzucha. Obfite krwawienia miesiączkowe, zwłaszcza jeśli występują od...

Korony porcelanowe nie mają określonej na stałe żywotności. Wszystko zależy od użytkowania ich przez pacjenta. Są korony, które przetrwały 20 lat, ale zdarzają się również takie, które pękają po...

Grupy wsparcia
data

Październik 25, 2014

Chciałem schudnąć i kupiłem wszystkie reklamowane środki. Wydałem na nie tyle, że z ledwością starczyło mi tylko na najprostsze jedzenie. I nastąpił cud! Schudłem! Dziękuję droga redakcjo.

data

Październik 25, 2014

Zostawić faceta, może się wówczas opamięta z obżarstwem. Poza tym nie jesteś jeszcze jego żoną, jak mniemam. A jest w stanie zarobić na tyle jedzenia?

data

Październik 23, 2014

Novoslim jeeeeeest najlepszy! właśnie się ważyłam minął miesiąc i już 3 kg mniej jak tak dalej pójdzie to sukces życia!

data

Październik 23, 2014

Jeżeli sie odchudzać to na prawdę w sposób zdrowy i bezpieczny.Sama nie muszę i nie musiałam się nigdy odchudzać ale moja koleżanka stosowała właśnie tabletki Foreverslim.I schudła sporo ale z tego co mi wiadomo jest zdrowa i do dnia dzisiejszego nie przytyła.

reklama
Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody MURATOR S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody MURATOR S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.