Jaskra w przebiegu zespołu rzekomego złuszczania (pseudoeksfoliacji, PEX) – jaskra torebkowa

Autor: dr n. med. Barbara Polaczek-Krupa, specjalista chorób oczu, Centrum Okulistyczne Targowa 2, Warszawa

Jaskra torebkowa należy do grupy jaskier wtórnych z otwartym kątem przesączania i rozwija się z powodu gromadzenia się materiału złuszczeniowego (pseudoeksfoliacyjnego) w kącie komory przedniej.

Jaskra torebkowa (inaczej jaskra w przebiegu zespołu rzekomego złuszczania - pseudoeksfoliacji, PEX) dotyka zwykle ludzi po 60. roku życia. Często zmiany dotyczą tylko jednego oka, chociaż w późniejszym okresie mogą rozwinąć się również w drugim oku. Prawdopodobieństwo rozwoju jaskry w przebiegu zespołu pseudoeksfoliacji wynosi ok. 40% w ciągu 10 lat.

Jaskra torebkowa: przyczyny

Zespół rzekomego złuszczania polega na odkładaniu się w strukturach przedniej komory oka charakterystycznego, nieprawidłowego materiału amyloidowego (białkowego). Lekarzowi najłatwiej jest go dostrzec na przedniej powierzchni soczewki, przy poszerzonej źrenicy. Złogi te przybierają wygląd położonego centralnie białego krążka. Zmiany pojawiają się również na brzegu źrenicznym tęczówki, włókienkach soczewki, przedniej powierzchni ciała szklistego, wyrostkach rzęskowych, śródbłonku rogówki i w kącie komory przedniej.
Odkładanie się złogów na włókienkach obwódki rzęskowej może powodować ich osłabienie i przyczyniać się do samoistnego podwichnięcia soczewki. W takich przypadkach może częściej dochodzić do powikłań w trakcie operacji zaćmy.

Odkładanie się materiału pseudoeksfoliacyjnego w strukturach kąta przesączania powoduje, że beleczkowanie, przez które odbywa się odpływ cieczy wodnistej z oka, wydaje się trochę jakby "pokryte łupieżem" i cechuje się zwiększoną ilością rozsypanego barwnika. Kąt przesączania może czasami ulec zwężeniu.

Odkładający się w beleczkowaniu kąta przesączania włóknisty materiał powoduje mechaniczne zatkanie dróg umożliwiających odpływ cieczy wodnistej z oka i jest przyczyną podwyższenia się ciśnienia w oku.

Jaskra torebkowa: objawy

Przy długotrwałym stanie wysokiego ciśnienia dochodzi do uszkodzenia nerwu wzrokowego. Jeżeli ciśnienie nie jest bardzo wysokie, nie daje zwykle żadnych objawów, dlatego w tym typie jaskry o jej rozpoznaniu najczęściej decyduje przypadkowa wizyta pacjenta u okulisty, najczęściej z powodu pogorszenia widzenia, które jest spowodowane tworzącą się zaćmą, a nie jaskrą. Jeżeli pacjent nie zgłasza się do okulisty, bo nie przeszkadza mu gorsze widzenie, to jaskra może rozwijać się niezauważalnie i może być wykryta dopiero w zaawansowanych stadiach, kiedy pacjent decyduje się na operację zaćmy i idzie do okulisty. Dlatego tak ważne u osób starszych są regularne kontrole okulistyczne, minimum raz w roku, a najlepiej dwa razy w roku.

Jaskra torebkowa: badania

U pacjentów z rozpoznanym zespołem pseudoeksfoliacji kontrole powinny być częstsze. W przypadku podejrzenia jaskry torebkowej pacjent powinien mieć wykonane badania diagnostyczne wchodzące w skład złotego standardu. Jest to:

  • ocena nerwu wzrokowego HRT
  • ocena warstwy włókien nerwowych siatkówki GDx i warstwy komórek zwojowych siatkówki GCL
  • ocena kąta przesączania AS-OCT
  • badanie pola widzenia, najlepiej w technologii FDT

Jaskra torebkowa: rokowania i leczenie

Rokowanie w tym typie jaskry jest gorsze niż w jaskrze pierwotnej ze względu na to, że ciśnienia w oku są wyższe i wykazują większe wahania. Również leczenie jest mniej satysfakcjonujące, z powodu mniejszej skuteczności leków i większych odczynów zapalnych po leczeniu zabiegowym.

Leczenie jaskry torebkowej polega na obniżeniu ciśnienia wewnątrzgałkowego przy pomocy leków w postaci kropli do oczu, zabiegów laserowych, operacji chirurgicznych usunięcia zaćmy i zabiegów przeciwjaskrowych.

O autorze
maska dr n. med. Barbara Polaczek-Krupa, specjalista chorób oczu, Centrum Okulistyczne Targowa 2, Warszawa
dr n. med. Barbara Polaczek-Krupa, specjalista chorób oczu, Centrum Okulistyczne Targowa 2, Warszawa

Dr n. med. Barbara Polaczek-Krupa, inicjatorka i założycielka Centrum Okulistycznego Targowa 2. Specjalizuje się w nowoczesnej diagnostyce i leczeniu jaskry – temu była poświęcona także jej praca doktorska obroniona z wyróżnieniem w 2010 r.

Dr n. med. Polaczek-Krupa doświadczenie zdobywa od 22 lat, odkąd rozpoczęła pracę w Klinice Okulistycznej CMKP w Warszawie, z którą była związana w latach 1994-2014. W tym okresie uzyskała dwa stopnie specjalizacji z okulistyki i tytuł doktora nauk medycznych.

W latach 2002-2016 pracowała w Instytucie Jaskry i Chorób Oka w Warszawie, gdzie zdobywała wiedzę i doświadczenie lekarskie konsultując pacjentów z całej Polski i z zagranicy.

Od lat w ramach współpracy z Centrum Medycznym Kształcenia Podyplomowego jest wykładowcą na kursach i szkoleniach prowadzonych dla lekarzy specjalizujących się w zakresie okulistyki i podstawowej opieki zdrowotnej.

Jest autorem lub współautorem licznych publikacji w czasopismach naukowych. Członek Polskiego Towarzystwa Okulistycznego (PTO) i Europejskiego Towarzystwa Jaskrowego (EGS).

Polecamy
Jaskra - jakie są przyczyny, objawy i rodzaje jaskry?

Jaskra - jakie są przyczyny, objawy i rodzaje jaskry?

Jaskra rozwija się powoli, często bezobjawowo, a wykrywa się ją zazwyczaj przypadkiem, podczas badania wzroku u okulisty czy dobierania okularów ...

Jaskra [wideo]

Jaskra rozwija się powoli, często bezobjawowo. Jaskrę wykrywa się zazwyczaj przypadkiem, podczas badania wzroku u okulisty czy dobierania okularów. Jakie są przyczyny tej choroby i jak rozpoznać pierwsze objawy jaskry? Posłuchaj naszego eksperta prof. Iwony Grabskiej-Liberek, ordynator oddziału okulistyki Szpitala Klinicznego im. W. Orłowskiego w Warszawie.

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także

Aktualizacja: 10.03.2017

DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
Astygmatyzm - objawy i leczenie astygmatyzmu Astygmatyzm - objawy i leczenie astygmatyzmu

Astygmatyzm jest jedną z trzech najczęstszych wad wzroku. Obraz widziany przez astygmatyka jest...

więcej

1545

CIENIE POD OCZAMI objawem choroby? Na jakie choroby wskazują sińce pod oczami? CIENIE POD OCZAMI objawem choroby? Na jakie choroby wskazują sińce pod oczami?

Czy cienie pod oczami mogą być objawem choroby? Według specjalistów chorób wewnętrznych tzw. sińce...

więcej

1486

Jęczmień na oku: przyczyny, objawy i leczenie Jęczmień na oku: przyczyny, objawy i leczenie

Jęczmień na oku to grudkowy ropień jednego lub kilku gruczołów, których ujście znajduje się na...

więcej

1423

Jaskra - jakie są przyczyny, objawy i rodzaje jaskry? Jaskra - jakie są przyczyny, objawy i rodzaje jaskry?

Jaskra rozwija się powoli, często bezobjawowo, a wykrywa się ją zazwyczaj przypadkiem, podczas...

więcej

1375

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

Biopsja szyjki macicy jest zabiegiem o niewielkim ryzyku powikłań w tym zatorowości, można go wykonać w znieczuleniu miejscowym co dodatkowo minimalizuje ryzyko powikłań.

Sama obecność tej bakterii w pochwie nie wymaga leczenia. Leczenia wymaga stan zapalny wywołany tą bakterią. Jeśli rutynowo stosowane leki przeciwbakteryjne nie są skuteczne, wykonuje się badanie jej...

Konieczna w opisywanym przypadku jest wizyta u dermatologa. W diagnostyce różnicowej należy uwzględnić między innymi rogowiec dłoni i stóp, wyprysk hiperkeratotyczny, łuszczycę i grzybicę. W tym celu...

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.