Jaskra - choroba oczu o nieznanych przyczynach

29 komentarze

Jaskra - choroba groźna dla oczu, jest wykrywana najczęściej przypadkowo, podczas badania wzroku. Objawy jaskry pierwotnej są prawie niezauważalne, natomiast ostremu atakowi jaskry towarzyszy silny ból oka, a także nudności, wymioty, zaburzenia pracy serca, silne bóle brzucha i głowy.

Jak żadna inna choroba oczu, jaskra ma związek z ogólnym stanem zdrowia człowieka. Długo skrada się nie zauważona, by w końcu uderzyć boleśnie i na ślepo. Jaskra uszkadza nerw wzrokowy. Nerw, zbudowany podobnie jak gruby kabel elektryczny, ma w środku wiązkę włókien. Jaskra niszczy je po kolei, co powoduje wystąpienie ubytków w polu widzenia. Są one widoczne dopiero, gdy uszkodzony zostanie cały nerw. Ale wtedy na ratowanie oczu jest już za późno - to ostatnie, przed całkowitą ślepotą, stadium jaskry.

Jaskra - choroba oczu o nieznanych przyczynach

W oku stale krąży tzw. ciecz wodnista, która odżywia wszystkie tkanki i utrzymuje w nim prawidłowe ciśnienie śródgałkowe. U człowieka zdrowego ciecz ta znajduje naturalne ujścia, natomiast gdy jej odpływ zostanie zamknięty - jej ciśnienie wzrasta. Gdy wysokie ciśnienie utrzymuje się dłużej - dochodzi do wspomnianego już uszkodzenia nerwu wzrokowego. Przez wiele lat uważano, że jest to podstawowa przyczyna jaskry. Niestety, do tej pory naukowcom nie udało się stwierdzić, jakie są przyczyny powstawania i rozwoju tej choroby oczu. Uważa się, że najbardziej narażone są osoby z miażdżycą, hiperlipidemią (choroba polegająca na złej gospodarce tłuszczowej). Niebezpieczna jest także krótkowzroczność - powyżej 4 dioptrii - kiedy powstają zmiany w siatkówce i naczyniówce oka, znacznie upośledzające widzenie.

Nie przegap

Jaskra może być dziedziczna

Jaskra ma wiele odmian - najgroźniejsza z nich jest tzw. jaskra pierwotna - z niskim ciśnieniem śródgałkowym. Jaskra pierwotna toczy się bezobjawowo i dlatego wykrywana jest przypadkiem, np. podczas dobierania okularów. Gdy chory orientuje się sam, że źle widzi, jaskra jest już w pełnym rozkwicie, a ubytki w polu widzenia tak duże, że np. niewidoczny jest samochód nadjeżdżający z boku.
Co powinno cię szczególnie zaniepokoić? Niekiedy odczuwa się światłowstręt, często łzawią oczy, przy spoglądaniu na źródło światła widzi się tęczowe koła. Ale uwaga! Objawy jaskry są tak delikatne, że bardzo trudno je zarejestrować.

Silny ból oka to sygnał alarmowy

Ostre ataki jaskry dotykają najczęściej osoby ze specyficzną budową oka - bardzo silny ból oka, któremu  towarzyszą nudności, wymioty, zaburzenia pracy serca, silny ból brzucha - to objawy ostrego ataku jaskry. Charakterystyczny jest także ból głowy - zlokalizowany nad łukiem brwiowym i promieniujący ku tyłowi. Z takimi objawami pacjent trafia zwykle na internistyczną lub chirurgiczną izbę przyjęć. Od tego, czy lekarz zauważy jego przekrwioną, sinofioletową gałkę, matową rogówkę, porażoną, szeroką źrenicę, zależy wiele (często atak jaskry mylony jest z migreną lub zatruciem pokarmowym). W wielu przypadkach tylko natychmiastowa pomoc okulisty, często szybka operacja, jest w stanie uchronić chorego przed nieodwracalnymi zmianami. Zniszczenie nerwu wzrokowego może nastąpić nawet w ciągu 3-4 godzin.

Ostatnio dodane na forum
zobacz wszystkie »
 
 
Nie zarejestrowany, 03.10.2013 14:09
Witam. Od 8 miesięcy mam powiększoną źrenicę. Po zrobieniu możliwych badań u okulisty nic nie stwierdzono, tomografia komputerowa nic niewykazała, w prześwietleniu rozszerzonym płuc też nic nie wyszło.Neurolog też nic nie stwierdził. Ponieważ, ta źrenica mnie bardzo nie pokoji,i zastanawiam się czym to może byc spowodowane i gdzie dalej mogę się udać.Proszę o szybką odpowiedz.Pozdrawiam.
Nie zarejestrowany, 15.12.2012 11:54
Jestem po badaniu oczu , i lekarz stwierdził u mnie jaskrę. Przepisał mi krople Betamann 0, 3 % , oczywiście do tego okularki do komputerka , samochodu , tv. Mam takie wrazenie że od jakiegoś czasu mam bóle oczu i głowy. Moje oczy sa takie czasami jak wyschnięte ( suche oko). Po założeniu okularów mam takie wrazenie że widzę gorzej . Może ktoś miał podobne objawy ? Czy tak musi być? Czy na jaskrę należała by się renta .
 

Leczenie jaskry

Nawet gdy pierwszy atak jaskry minął bez szkody dla oka, następne mogą być groźniejsze - nie licz na to, że to był jednorazowy incydent. Gdy nie zaczniesz się leczyć, choroba przerodzi się w stan przewlekły. Będzie rozwijała się w obu oczach, choć nie równocześnie. Prócz systematycznego przyjmowania leków, za wszelką cenę unikaj silnego zdenerwowania i zmartwień - powodują one wzrost ciśnienia śródgałkowego. W tym typie jaskry czynnikiem sprzyjającym występowaniu ataków jest przebywanie w ciemnych pomieszczeniach, a także stosowanie leków okulistycznych, poszerzających źrenice. Pamiętaj, że im częściej będziesz przeprowadzać badanie wzroku, tym większą masz szansę, że lekarz wykryje jaskrę zanim będzie za późno.

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: Purestock

Aktualizacja: 25.09.2014

Komentarze (1 - 10 z 29)
przypadkowy, 03.06.2014 10.26
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Czesc, Zastanawia mnie czy blada tarcza nerwu w polaczeniu z metami (czasami mam tez lekki swiatlowstret) moze stanowic powod do niepokoju... Cisnienie prawidlowe, ubytkow w widzeniu raczej nie ma, barwy ok, bolu brak; nie kojarze nic co mogloby przypominac zapalenie nerwu... Okulista nie kierowal mnie na dalsze badania. Stwierdzil tylko, ze jedna tarcza blada. Troszke mnie zaniepokoil (a chyba bardziej schorzenia wyczytane w sieci), bo przy poprzednim rutynowym badaniu inny okulista nic takiego nie mowil i nie zapisal. Czy ktos spotkal sie z podobnym przypadkiem?
 
dietetyk, 31.10.2013 16.59
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Zaćma? Kwasy omega 3 (słonecznik, siemię lniane, oliwa z oliwek extra virgin). Dodatkowo polecam z całego serca dietę Dr Ewy Dąbrowskiej, bo działa, albo dietę Dr Budwig albo terapię Gersona. Nie jest konieczne przechodzenie na 100% post wodny, aczkolwiek post o wodzie działa 2 razy szybciej (tak samo głęboko). Dużo łatwiej jest "coś" włożyć do ust i nie obawiać się, że się zemdleje. Proszę poczytać na ten temat. Terapie włączające post (niekoniecznie głodówkę o wodzie bądź wodzie i sokach) działają na poziomie GENOWYM. My sterujemy genami, nasz styl życia, odżywianie, stres, wszelkie złe emocje, brak umiejętności "odpuszczania sobie i ludziom", brak chociażby chęci relaksu- nie mówiąc o próbach..... Geny owszem - dziedziczymy wszyscy - ale PRZEDE WSZYSTKIM dziedziczymy skłonności do przyjmowania "rzeczy" i życia ciężko bądź optymistycznie, dziedziczymy tradycje żywienia (NIE ma ona ABSOLUTNIE związku z rozsądkiem, logiką i zgodnością z naturą człowieka, religią o ile już nie jesteś weganinem jedzącym mało przetworzoną żywność - jedynie gotowanie, piklowanie, surówki. Tradycja NIGDY nie szła i nie idzie w parze z rozsądkiem i potrzebami ludzkiego ciała i Ducha, które zasługują na szacunek. "Jak nie szanujesz czy nie kochasz siebie, to samo otrzymasz" (pokazujesz innym jak mają Cię traktować) - żadna w tym magia powtarzam. Dieta - post zwłaszcza uruchamia geny, odżywia komórki od środka, leczy na poziomie genowym (posty), komórkowym (dieta), leki chemiczne jedynie tłumią objawy, jeszcze raz: TŁUMIĄ, są odpowiednikiem protezy nogi, ręki czy okularów, aparatu słuchowego, w dodatku powodują skutki uboczne, powikłania jako że nie leczy się "korzenia" choroby, przyczyny - leki chemiczne "zaleczają" narządy, nigdy układy narządów, nigdy tkanki, nigdy komórki, wreszcie NIGDY nie uaktywniają genów. Jeśli urodziłeś się bez żadnego upośledzenia umysłowego, kalectwa fizycznego, nie odcięto Ci kończyny, nie wycięto narządu - pokonasz choroby. Wszystkie. O ile będziesz przeprowadzał posty (ewentualnie głodówki), wprowadzisz minimum w 85% warzywno-owocową dietę na stałe (tylko kuchnia będzie jedynym miejscem przetworzenia Twojego posiłku), nauczysz się wybaczać ludziom, wyzbywać traum (psychoterapia). Człowiek umiera w wyniku powikłań (współczesny człowiek, tzn. ponad 99% populacji świata). Powikłania chorób to np. zawał, wylew, rak... toksemia, gangrena. Naturalna śmierć to zaśnięcie człowieka około stuletniego, nawet 120-150, gdzie metabolizm komórek zwalnia, człowiek robi się senny, zamyka oczy, tętno, ciśnienie, temperatura ciała spadają, gałki oczne przestają drgać, człowiek zasypia bez bólu, bez przewlekłych chorób które wywołują: NADMIAR BIAŁKA, MLEKO I JEGO PRZETWORY (zawsze), dodatki żywnościowe, pestycydy, kosmetyki, leki, zanieczyszczenia powietrza, alkohol, papierosy, narkotyki, nadmiar mięsa (limit to góra 3 razy w tygodniu filet z ryby bądź kurczaka, wędliny, kiełbasy, parówki, pasztety i zupy na korpusach, kościach to już NADMIAR).
 
halina,16.02.2012., 16.02.2012 22.25
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
na jaskre choruje od okolo 7 lat. jak w większosci przypadkow chorobe wykryła okulistka gdy poszłam po okulary do czytania. przed tą wizytą faktycznie coraz cześciej bolala mnie glowaz nudno sciami do wymiotów. gdy zaczełam stosować krople nie wiem co to znaczy bol glowy. kropli używałam różnych trusopt, azopt, xalatan a ostatnio używam rozalin/to samo co trusopt ale tańsze bo polskiej firmy/. mam taki problem bo czuje się fatalnie . z powodu piasku w oczach po wszyskich kroplach. nie pomagają żadne nawilzacze./a uzywałam; sztuczne lzy,lakrimal/ może ktoś mi podpowie i ulzy w cierpieniu.
 
ewa, 25.11.2011 18.46
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Ja jestem w tej chwili po iridotomi obu oczu. Miałam ostry atak jaskry , nie wiedziałam co to jest , często bolała mnie głowa i oko , ale myslałam ze to migrena.. Teraz jestem szczęśliwa , bo wiem co mi dolega . Lekarze nie reagowali na moje doleglowości, nikt nie poradził mi bym poszła do okulisty, dopiero gdy dostalam atak , pojechalam do szpitala i zostałam . Teraz juz czuje sie lepiej , nie miewam już codziennie bólu glowy i oka,, dlatego tez chcialabym poradzić wszystkim , należy pójść do okulisty wówczas gdy boli, bo wtedy wzrasta ciśnienie w gałce ocznej i lekarzowi jest łatwiej wykryć jaskrę, pozdrawiam wszystkich.
 
iwona36, 08.08.2011 13.47
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
syn chce pomagac ludziom i leczyc ich oczy a sam zachrował mimo to jestem z niego dumna
 
iwona36, 08.08.2011 13.44
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
mam 17 letniego syna u kturego rozpoznano poczatek jaskry jestem załamana boję sie strasznie wiem dużo na temat tej choroby bo syn jest na pierwszym roku okulistyki robie wszystko co moge ale mimo to boje sie
 
lidzia61, 03.09.2010 08.24
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Chętnie pogadam z kimś zainteresowanym na temat odjawów jakie mam za sobą.mail-jadzia 200010@wp.pl.
 
Lidzia61, 03.09.2010 08.20
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
jestem leczona na jaskrę od kilkunastu lat,mam bardzo wysoka krótkowzroczność.Okulisci przestrzegają przed gorącymi kąpielami,dlatego proszę unikaj sauny,to tylko może zaszkodzić.Słońca też należy unikać!!!
 
ALINKA9917, 13.07.2010 07.56
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Oczywiście ,sa przypadki ,że dziec choruja na jaskre.Bardzo to smutne, dzieci teraz spotyka to samo co dorosłych , sama mam problem z oczami, niewidze juz na jedno a na drugie planuje sie powoli jaskra...a mam 20 lat:)pozdrawiam
 
kol3q, 27.01.2010 19.25
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
jaskra objawia się światłowstrętem i wieczorem widać aureole wokoło światła,czasem mocno boli głowa.
 
następne »
strona 1 z 3
reklama
reklama
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
ZAPALENIE SPOJÓWEK wywołane przez bakterie, wirusy lub grzyby ZAPALENIE SPOJÓWEK wywołane przez bakterie, wirusy lub grzyby

Zaczerwienienie powiek, łzy, pieczenie i światłowstręt mogą oznaczać zapalenie spojówek....

więcej

10514

Odwarstwienie siatkówki grozi utratą wzroku Odwarstwienie siatkówki grozi utratą wzroku

Odwarstwienie siatkówki jest w okulistyce traktowane tak samo jak w kardiologii zawał serca. Grozi...

więcej

15497

Zaburzenia widzenia to objaw choroby. Przyczyny zaburzeń widzenia Zaburzenia widzenia to objaw choroby. Przyczyny zaburzeń widzenia

Zaburzenia widzenia to zwykle problem okulistyczny. Najczęstsze przyczyny zaburzeń widzenia to...

więcej

13369

Astygmatyzm - objawy i leczenie astygmatyzmu Astygmatyzm - objawy i leczenie astygmatyzmu

Astygmatyzm jest jedną z trzech najczęstszych wad wzroku. Obraz widziany przez astygmatyka jest...

więcej

38882

Zamów bezpłatny newsletter

zapisz się
Autodiagnoza

Wybierz badanie

albo

Alfabetyczny indeks badań

A B C D E F G H I J
K L Ł M N O P R S Ś
T U W Z Ż
Eksperci

Metalowa korona zębowa nie jest przeciwwskazaniem do wykonania rezonansu wątroby. Sugeruje jednak, aby uprzedzić o tym fakcie lekarza wykonującego to badanie.

Warto w tej kwestii skontaktować się z Rzecznikiem Praw Pacjenta. W mojej ocenie kwestia odszkodowania jest możliwa , ale należałoby wykazać , że błąd lekarza kardiologa nastąpił bezsprzecznie z jego...

Dokładne wskazanie terminu wystąpienie menopauzy jest niemożliwe z uwagi na stosowanie Evry. Badania hormonalne wskazują, że jest pani po menopauzie i już w ciążę nie zajdzie.

Grupy wsparcia
data

Marzec 06, 2015

Polecam suplementy ze strony: http://esuplementy24.pl/suplementy-diety-c-1.html

data

Marzec 06, 2015

Byłam wieczorem w aptece u mnie po jakieś tam tabletki i szukałam IQGreen ale nie mogłam ich znaleźć a to duża apteka z kosmetykami i w ogóle była, więc moje pytanie czy one są w aptekach? a jak nie to gdzie? Z góry dziękuję za pomocną dlon

data

Marzec 06, 2015

i tutaj mogę potwierdzić, stosowanie kapsułek z mango afrykańskim daje efekty w postaci przyspieszenia metabolizmu i ograniczenia wchłaniania tłuszczów

data

Marzec 06, 2015

Ważyłem 106 kg (wzrost 184 cm). Przez pół roku schudłem do 84 kg, czyli tyle, ile ważyłem w liceum: głodówki, różne diety itp. W lutym 2015 (po roku) przybrałem do 93,4 kg z tym, że to inna nadwaga, bo w międzyczasie dość często byłem na siłowni (średnio 2-3 razy w tyg.) - ta nadwaga...

reklama
Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.