CIĄŻA z WADĄ WZROKU - jak ciąża i poród wpłyną na twoje oczy

Konsultant: dr Beata Wodyk-Zalewska, okulista, Lux-Med, dr Jolanta Proccarini, ginekolog, Lux-Med
37 komentarze
Autor: Anna Downarowicz

Nosisz silne soczewki, masz dużą wadę wzroku? Pewnie zastanawiasz się, jak ciąża i poród wpłyną na twoje oczy. Nie martw się, wszystko będzie dobrze, ale musisz być w kontakcie z okulistą. Sprawdź, na co powinnaś zwrócić uwagę, jeśli jesteś w ciąży i nosisz okulary.

Ciąża i poród z wadą wzroku nie budzą już takich emocji jak kiedyś. Na szczęście minęły już czasy, gdy panie noszące szkła były ostrzegane przed zajściem w ciążę ze względu na możliwość utraty wzroku. Teraz lekarze odradzają prokreację tylko wtedy, gdy wada wzroku jest bardzo duża (powyżej 20 dioptrii), a na siatkówce oka pojawiły się nieodwracalne zmiany. Słabszy wzrok nie jest już też wskazaniem do cesarskiego cięcia.

Żadne badania naukowe nie udowodniły, że poród drogami natury pogarsza wzrok.

Tym niemniej powinnaś dbać o oczy, gdyż w ciąży zazwyczaj wzrok ulega nieznacznemu pogorszeniu. Problemy mają nie tylko panie, które na co dzień widzą słabiej i muszą nosić szkła korekcyjne. Oczy słabną również i tym przyszłym mamom, które dotąd świetnie widziały – obraz, zwłaszcza po męczącym dniu, może być lekko rozmazany. Wszystko przez zmiany hormonalne, które mogą powodować powstawanie obrzęków w gałce ocznej. To prowadzi z kolei do pogorszenia widzenia i pogłębienia się wady wzroku. Zazwyczaj jest to sytuacja przejściowa i po urodzeniu dziecka wzrok wraca do stanu sprzed ciąży.

Ciąża z wadą wzroku - pod stałą opieką okulisty

Przyszła mama z wadą wzroku powinna być pod stałą opieką okulisty. Tylko on może bowiem ocenić, czy zmiany w ostrości widzenia są naturalne dla okresu ciąży, czy też są niepokojące. On również decyduje, czy przyszła mama może nosić te same szkła, czy też powinna zmienić je na silniejsze. A co z soczewkami kontaktowymi? Specjaliści radzą zwykle, by na czas ciąży zmienić je na okulary. Hormony ciążowe zmieniają bowiem skład łez, dlatego panie noszące soczewki często narzekają, że oczy pieką je i łzawią.

Gdy jesteś w ciąży i masz wadę wzroku

  • ciężarnej z wadą wzroku nie wolno dźwigać – nie tylko ze względu na ciążę, ale również dlatego, by zapobiec odklejeniu się siatkówki.
  • w ciąży lepiej unikać przesiadywania przed komputerem; lekarze zalecają przyszłym mamom, żeby nie spędzały przed monitorem więcej niż 4 godziny dziennie; istnieje ryzyko, że można się nabawić przypadłości zwanej zespołem suchego oka; objawia się pieczeniem, zaczerwienieniem, uczuciem „piasku w oczach”, to wymaga częstego sięgania po krople do oczu.
  • na wzrok dobrze wpływa odpowiednia dieta, dlatego ciężarne z wadą wzroku powinny jeść produkty bogate w witaminę A i beta-karoten (np. ryby, marchewka).
Ostatnio dodane na forum
zobacz wszystkie »
 
 
Nie zarejestrowany, 09.03.2015 14:21
Man trzech chlopcow i trzy cesarki ale powiem szczesze wolalam bym rodzic naturalnie bo teras mialam duzo zrostow po cesarkach i byly usuwane operacyjnie. Sama nie polecam ciecia cesarskiego bo to Nest koszmarne bo przy znieczulenu mozesz stracic wladze w nogach a naj gorsze zostac sparizowana
Nie zarejestrowany, 15.03.2011 10:22
Ja tez mam duza wade wzroku, nie jest to jednak jedyny powod mojej cesarki. Bez przesady w tych czasach kazda z nas powinna decydowac sama jak chce rodzic. Ja podjelam decyzje o cesarce nie tylko ze wzgledu na wzrok, ale rowniez na traume, ktora moglaby byc, ale oczywiscie nie musiala. Porody bywaja rozne, a ja zawsze chcialam miec trojke dzieci i nie bac sie porodow, dlatego wybralam cesarke. Jesli macie podobnie, a boicie sie ze lekarz nie wyrazi zgody, to najlepiej zrobic ja w prywatnej klinice. Na okolicznosc spokojnego porodu z milymi wspomnieniami warto wziac nawet kredyt. Pozdrawiam mamusie!!!
 

Poród z wadą wzroku bez komplikacji

Jeśli masz dużą wadę wzroku, 2-3 tygodnie przed porodem warto wybrać się do okulisty, by ten ocenił, czy wszystko jest w porządku, zbadał ciśnienie wewnątrzgałkowe i stan siatkówki. Taka konsultacja nie jest obowiązkowa, ale warto zrobić to dla własnego spokoju. Lekarz na pewno rozwieje wszystkie twoje wątpliwości związane z porodem drogami natury. Uwaga: wbrew temu, co można przeczytać w internecie, nie musisz brać od niego żadnego zaświadczenia o ilości dioptrii – taka informacja nie zrobi na ginekologu wielkiego wrażenia i nie spowoduje, że automatycznie zostaniesz zakwalifikowana do cesarskiego cięcia.

Kiedy cesarskie cięcie, gdy masz wadę wzroku?

Jest ona zalecane tylko wtedy, gdy kobieta przeszła wcześniej operację przyklejenia siatkówki. W takiej sytuacji istnieje bowiem ryzyko, że wysiłek fizyczny związany z porodem naturalnym, zwłaszcza w fazie parcia, może spowodować wzrost ciśnienia w gałce oka i odklejenie się siatkówki. A to grozi znacznym osłabieniem wzroku, a nawet jego utratą. Dlatego lekarze dmuchają na zimne i wyjmują dziecko z brzucha. W przypadkach pozostałych wad wzroku podejmuje się próbę porodu naturalnego. Czasem, przy większej wadzie, lekarze skracają fazę parcia. Bardzo rzadko zdarza się, że podczas porodu mama nagle zaczyna gorzej widzieć, a akcja porodowa nie postępuje – wtedy konieczne jest cesarskie cięcie. Podczas porodu możesz być w okularach (choć położne często proszą, by zdjąć szkła), ale musisz wyjąć soczewki kontaktowe. W razie konieczności podania narkozy (gdy nagle okaże się, że musisz mieć cesarskie cięcie) może nie być na to czasu, a dłuższe przebywanie w soczewkach, zwłaszcza jednodniowych, jest niezdrowe dla oczu.

Ważne

Ważne

Co dolega oczom w ciąży?

Do tej pory widziałaś doskonale, a teraz oczy sprawiają ci problemy? Koniecznie idź do okulisty, bo tylko on może ocenić, jaką masz wadę wzroku. Do najczęstszych należą:

  • krótkowzroczność – żeby dobrze widzieć przedmiot, krótkowidz przybliża go do oczu
  • nadwzroczność (popularnie nazywana dalekowzrocznością) – żeby wyraźnie widzieć np. litery w książce, dalekowidz odsuwa ją od siebie
  • astygmatyzm (najczęściej jest to wada wrodzona) polega na tym, że oglądany obraz jest częściowo zamazany
  • zez – nieprawidłowe ustawienie gałki ocznej (lub obu gałek) powoduje zmianę kąta patrzenia jednego oka względem drugiego. Obraz „rozjeżdża się”.
  • kurza ślepota – złe widzenie w nocy albo przy słabym świetle.
Polecamy
WADY WZROKU a PORÓD - jakie problemy z oczami są wskazaniem do cesarskiego cięcia

WADY WZROKU a PORÓD - jakie problemy z oczami są wskazaniem do cesarskiego cięcia

Nawet jeśli słyszałaś, że przy twojej krótkowzroczności czeka cię cesarskie cięcie zamiast porodu siłami natury, dziś wiadomo, że to nieprawda ...

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także

Aktualizacja: 11.09.2015

Komentarze (1 - 10 z 37)
nikus, 07.01.2015 16.55
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
czytam artykuly duza wada wzroku przy astygmatyzmie to -20 jak masz - 25 nie kwalfikujesz sie do transplantacji ponizej 20 to jest mala wada
 
candygirl1, 26.08.2014 18.28
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Rodziłam i w ciąży byłam w Belgii i nie powiem że wyśmiali mnie ale dziwnie lub lekceważąco spoglądali gdy wspomniałam o swojej wadzie wzroku (-4,5 + lekki astygmatyzm, ale nawet nie interesowali się wielkością tej wady) i czy nie muszę być specjalnie traktowana. W końcu pod moim naciskiem, po opowieściach o cesarkach mojej mamy - także krótkowzroczność - lekarz rodzinny wystawił skierowanie do okulisty, do którego jednak zniechęcona czy też 'uspokojona" (mam dużą wiarę w lekarzy) nie poszłam. Zarówno od ciąży jak i porodu nic mi się ze wzrokiem nie stało. Cieszę się więc, że mądrzy lekarze, posiadający zaktualizowaną wiedzę (a nie trzymanie się kurczowo starych nawyków w zacofanej jeszcze ciągle PL) nie narazili mnie na dodatkowy stres badania niepotrzebnie. Pokażcie mi w takim razie artykuły że wada wzroku jest bezpośrednią przyczyną oderwania siatkówki podczas porodu ???
 
Klekotka, 13.08.2014 09.00
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
poświęcenie z zasady jest obrzydliwe i nikt, nawet dziecko za nie okaże za nie wdzięczności, a matka męczennica poświęcająca się bez reszty to takie puste opakowanie i w końcu zgorzknieje. Ale to już błędne koło, każdy sam decyduje na ile się "poświęca" lub nie. Mnie się wydaje że pielęgnowanie, otaczanie opieka i uczuciem dziecka nie jest poświęceniem tylko czymś naturalnym, a zdrowie jest tylko jedno i jeśli trzeba o nie dbać i po to jest medycyna. Powodzenia przyszłym mamom życzy pierworódka w wieku 38 lat z wadą wzroku i astygmatyzmem po cc :)
 
MatkaPolka, 05.07.2012 16.46
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
w tym artykule bzdura goni bzdurę! "...taka informacja nie zrobi na ginekologu wielkiego wrażenia i nie spowoduje, że automatycznie zostaniesz zakwalifikowana do cesarskiego cięcia...." Jakim prawem decyzje o moim stanie zdrowia, o moim dalszym życiu zapadają za moimi plecami! Gdzie są badania wykazujące, że poród naturalny nie ma wpływu na pogorszenie wzroku? Proszę je udostępnić! Ciężarnej nie wolno dżwigać, ale przeć to już tak. Waszym zdaniem poród naturalny wiąże się z mniejszym wysiłkiem niż targanie siatek z zakupami? Gdy byłam nastolatką przy każdej wizycie u okulisty utwierdzano mnie w przekonaniu, że nie będę mogła rodzić naturalnie. Teraz jestem w 30 tygodniu ciąży i nagle odmawia mi się prawa do cc. Ten sam okulista, który pare lat temu mówił, że u mnie to będzie konieczność nie widzi teraz podstaw do wypisania skierowania. Przed zajściem w ciążę miałam wadę -8 i -8,5 W ciąży wzrok mi poleciał o kolejne dioptrie. Borykam się teraz z poważnym zapaleniem rogówki, na której mam nacieki i blizny. I nawet jesli rzeczywiście nie kwalifikuję się do cc to żądam, żeby okulista w rozmowie wytoczył jakiekolwiek argumenty. Ba! żeby w ogóle ze mną o tym porozmawiał. A ja chodząc od gabinetu do gabinetu słyszę tylko nie i koniec! Żdnych konkretów. O co w tym wszystkim chodzi? W internecie każdy może napisać wszystko co tylko chce. Przykre, że brakuje rzetelnych informacji popartych faktami, badaniami, dowodami. Tak jak któraś z Pań napisała powyżej - może rzeczywiście przydałaby się jakaś kampania społeczna na ten temat. Moze debata publiczna. Takich kobiet jak my, które się boją, są pełne obaw, jest całe mnóstwo.
 
mama, 14.06.2012 15.04
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Nie ważne ile ma się dioprii tylko w jakiej kondycji jest oko. Zawsze powtarzano mi że w moim przypadku cc jest koniecznością a jednak... Mimo wady -12 i astygmatyzm -2 , 3 lata temu urodziłam naturalnie i wada się nie pogłębiła :) teraz jestem w drugiej ciąży i też mam nadzieję rodzic naturalnie a nie jak moja siotra męczyc się po koniecznej niestety cesarce. Najważniejszy jest dobry okulista!!! Ale dla takich "ślepaków" jak ja to naturalne nie tylko w ciąży.
 
confi, 05.01.2012 11.07
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
co to znaczy DUZA WADA WZROKU??? dla jednego duzo jest -2 dla innych -7 niech ktos sprecyzuje ile minusa trzeba miec aby zaliczyc sie do duzej wady wzroku
 
jola, 05.12.2011 09.15
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Hahaha! Nie wolno dzwigac bo grozi odklejenie siatkówki ale rodzić naturalnie to już można (wysiłek jest większy niż przy dzwiganiu) Dobre, naprawdę!
 
patijana, 06.11.2011 10.22
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
DO MIKI: o jakim Ty poświęceniu mówisz? Temat nie dotyczy pytania "rodzić czy nie rodzić" tylko "w jaki sposób rodzic", nie roztrzygamy sytuacji czy nam sie opłaca zostać mamą tylko co zrobić aby zapewnić dobrą opiekę dziecku. Ja mam wrodzoną wadę astygmatyzm na tak wysokim poziomie że nie produkują dla takiej wady miękkich soczewek kontaktowych, jestem zmuszona nosić okulary, więc noszę. Bez nich widzę obraz rozmazany i nie widzę twarzy drugiej osoby z odległosci 1,5 metra. Mam 28 lat i obecnie jestem w 18 tc i jeśli mam możliwość w jakikolwiek sposób wpłynąc na to aby mój wzrok bardziej się nie pogorszył to oczywiście że wybieram tą opcję. Tylko tak jak mówi Poirotka lekarze mają w nosie to czy Twój wzrok się pogorszy albo w najgorszym przypadku stracisz go. Wolą aby kobieta rodziła siłami natury bo mniejszy wtedy jest ich udział w porodzie i mają wiecej czasu na "inne" sprawy. Cesarka jednak wymaga ciągłego udziału lekarza a nie tylko "doglądania".Lekarze podchodzą do kobiet przedmiotowo a nie indywidualnie do kazdego przypadku. A jak niby matka ma zająć się noworodkiem jeśli straci wzrok? I nie chodzi tu o to czy dziecko będzie kochało taką mamę bo odpowiedź jest oczywista, raczej problem polega na tym że każda matka chce zapewnić swojemu dziecku jak najlepszą opiekę a przy wciaż pogarszającym sie wzroku trudniej o to bo można czegos "nie zauważyć". A że poród ma wpływ na pogarszanie sie wzroku to wiadomo od lat... Kobieta powinna znać każde ryzyko porodu naturalnego i cesarskiego i sama decydować co dla niej jest lepsze a nie być zdana na lekarza, który akurat tego dnia może miec zły humor i podjąć nietrafną decyzję.
 
Gosia, 26.10.2011 13.49
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Jestem dalekowidzem od urodzenia; moja wada nie zmienia się (mam 32 lata); lewe oko mam ciutkę słabsze. Zawsze nosiłam okulary + 5 na prawe i +5,5 / +6 na lewe (w lewym jako dziecko miałam zeza). Oczywiście od zawsze jestem pod kontrolą okulisty. Boję się porodu naturalnego ze względu na oczy :( Raz już u okulisty byłam, mam iść jeszcze bliżej porodu, ale boję się...
 
Poirotka, 06.10.2010 10.00
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Czytam te artykuły i komentarze i po prostu brak mi słów. Kiedy w końcu w naszym kraju macierzyństwo przestanie być równoznaczne z męczennictwem? Dlaczego muszę wybierać pomiędzy moim wzrokiem a moim dzieckiem? Cesarka jest bardziej niebezpieczna niż oślepnięcie, czy może po prostu lekarzom się nie chce operować i nie obchodzi ich, jak sobie poradzi po porodzie ślepa matka? Jestem w 35 tygodniu ciąży, już raz odwarstwiła mi się siatkówka, ale okulista nie chce wskazać cesarki jako najlepszej drogi rozwiązania. Bo nie i tyle. We wszystkich artykułach pada stwierdzenie, że poród naturalny nie wpływa na pogorszenie wzroku. Czyżby? Od kobiet, które rodziły, słyszę co innego. Gdzie są te badania? Gdzie mogę się z nimi zapoznać? Ile kobiet przebadano? W jakich krajach? Kto to zrobił? Może czas na nową akcję społeczną "Rodzić i widzieć". To jest po prostu skandal.
 
następne »
strona 1 z 4
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
Fakty i mity na temat laserowej korekcji wad wzroku Fakty i mity na temat laserowej korekcji wad wzroku

Krótkowzroczność i astygmatyzm to najczęściej występujące wady wzroku. Można je skorygować za...

więcej

534

Jęczmień na oku: przyczyny, objawy i leczenie Jęczmień na oku: przyczyny, objawy i leczenie

Jęczmień na oku to grudkowy ropień jednego lub kilku gruczołów, których ujście znajduje się na...

więcej

199

JĘCZMIEŃ NA OKU. Domowe sposoby na jęczmień na oku JĘCZMIEŃ NA OKU. Domowe sposoby na jęczmień na oku

Jak skutecznie pozbyć się jęczmienia? Iść do okulisty, który przepisze krople z antybiotykiem....

więcej

196

Gradówka - guzek na powiece Gradówka - guzek na powiece

Gradówka to nieduży guzek, zbudowanym z ropno-krwistej galaretowatej masy, który rośnie na dolnej...

więcej

156

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

Torbiele jajników u kobiet w okresie prokreacyjnym najczęściej mają charakter czynnościowy, ich wymiar w cyklu może ulegać zmianie, tak że te różnice w wymiarze nie są czymś dziwnym, szczególnie...

Wazelina może być zbyt ciężka i zatykająca ujścia gruczołów łojowych. Sugeruję zastosowanie specjalnych kremów ochronnych przeznaczonych na zimę (zawierają kompleksy lipidowe) dostępnych w aptekach.

Nic nie wiadomo, aby mleko miało wpływ na wchłanianie tabletek antykoncepcyjnych. Radzę jednak popijać tabletkę wodą.

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.