Chroń OCZY! - stosuj właściwą dietę i okulary przeciwsłoneczne

2009-06-23 11:54

Żeby jak najlepiej chronić oczy, trzeba stosować odpowiednią dietę bogatą w antyoksydanty, antocyjany i luteinę. Warto również zainwestować w dobre okulary przeciwsłoneczne - to bardzo modny i przydatny gadżet, dzięki któremu ochronisz oczy przed szkodliwym działaniem promieni UV.

Chroń OCZY! - stosuj właściwą dietę i okulary przeciwsłoneczne
Autor: thinkstockphotos.com Żeby jak najlepiej chronić oczy, trzeba stosować odpowiednią dietę bogatą w antyoksydanty, antocyjany i luteinę. Warto również zainwestować w dobre okulary przeciwsłoneczne - to bardzo modny i przydatny gadżet, dzięki któremu ochronisz oczy przed szkodliwym działaniem promieni UV.

Spis treści

  1. Okulary z filtrem osłonią oczy przed słońcem
  2. Jak wybrać dobre okulary przeciwsłoneczne?
  3. Odpowiednia dieta wspomoże oczy
Zdrowo Odpytani: Gdy oko łzawi, ropieje i boli. Co robić? Odpowiada okulistka dr Justyna Żyszko

Letnie zapalenie spojówek często jest skutkiem przebywania na ostrym słońcu, które wysusza i podrażnia oczy. Jednak pod wpływem intensywnych promieni UV powstają w oku wolne rodniki, które czynią znacznie większe szkody niż zapalenie spojówek – przyczyniają się do zmętnienia soczewki (zaćma) i zwyrodnienia plamki żółtej (AMD), czyli fragmentu siatkówki odpowiedzialnego za postrzeganie barw oraz ostrość widzenia. Następstwem niszczycielskiej działalności wolnych rodników jest upośledzenie widzenia, a nawet utrata wzroku.

Okulary z filtrem osłonią oczy przed słońcem

Na szkodliwy wpływ promieni ultrafioletowych szczególnie narażone są osoby o jasnych tęczówkach. Ale jeśli nawet masz bardzo ciemne oczy, musisz je chronić. Przede wszystkim kup dobre okulary przeciwsłoneczne z filtrem. Najlepszą ochronę zapewniają szkła brązowe, bursztynowe, zielone i szare. Sprawdź, czy jest na nich oznaczenie CE – świadczy o tym, że mają filtr pochłaniający ultrafiolet. Taki zakup najlepiej zrobić u optyka.Unikaj noszenia okularów o bardzo ciemnych szkłach – zwłaszcza jeśli nie masz pewności, czy rzeczywiście jest w nich filtr. Aby zapewnić dobre widzenie, źrenice mocno się wtedy rozszerzają i w głąb oka dociera przez nie więcej szkodliwych promieni ultrafioletowych, niż gdybyś w ogóle nie miała okularów na nosie. Ponadto szkła nie mogą być zbyt małe – powinny dokładnie osłaniać całe oczy. Na szczęście hitem tego lata są okulary przeciwsłoneczne o szkłach dużych, a nawet bardzo dużych.

Jak wybrać dobre okulary przeciwsłoneczne?

Ważne

Baw się kolorami

Otaczaj się barwami, które sprzyjają dobremu samopoczuciu. Teraz nie będzie to trudne, bo hitem tego lata są kolory „przyjazne” – fiolet (dobrze wpływa na pamięć), czerwony i pomarańczowy (pobudza, poprawia spostrzegawczość) niebieski (uspokaja), żółty (rozwesela), turkus (wzmaga dynamizm), zielony (przywraca wewnętrzną równowagę). Te barwy, nasycone i intensywne, dominują w letnich strojach i makijażu.

Odpowiednia dieta wspomoże oczy

Nie bagatelizuj roli diety – to, co jesz, może w znacznym stopniu ochronić oczy przed wolnymi rodnikami. Takie właściwości maja antyoksydanty – neutralizują niszczycielskie rodniki i hamują tworzenie się substancji uszkadzających naczynka krwionośne. Dla oczu szczególne znaczenie ma witamina A (żółtka jaj, masło, wątróbka) i beta-karoten (marchew, morele, dynia), który w organizmie przekształca się w witaminę A. Do ważnych antyoksydantów należy też witamina C (cytrusy, papryka, czarna porzeczka, aronia) i E (oliwa). Ale najsilniejszym ochroniarzem oczu są antocyjany pozyskiwane z czarnej jagody i borówki czernicy, a także luteina. Antocyjany walczą z wolnymi rodnikami i regenerują enzymy niezbędne do prawidłowego widzenia. Luteina (ciemnozielone warzywa, zwłaszcza szpinak, dynia, czerwona papryka) gromadzi się w centralnej części siatkówki, plamce żółtej i działa jak  filtr wyłapujący szkodliwe dla oczu światło. Dietę możesz dodatkowo wesprzeć preparatem zawierającym substancje, które działają ochronnie na oczy.

miesięcznik "Zdrowie"