CHOROBY OCZU - objawy, przyczyny i leczenie

Konsultant: lek. med. Anna Spólnicka, okulistka
25 komentarze
Autor: Magdalena Moraszczyk - artykuł pochodzi z miesięcznika "Zdrowie"

Problemy ze wzrokiem mogą zwiastować schorzenia układu krążenia, cukrzycę czy miażdżycę albo choroby oczu, takie jak jaskra, zaćma, retinopatia cukrzycowa bądź różne zwyrodnienia. Poznaj objawy najczęstszych chorób oczu i sposoby ich leczenia.

Gdy na coś patrzymy, promienie świetlne są wychwytywane przez wypukłą, przezroczystą rogówkę. Następnie przenikają przez ciecz wodnistą, przeciskają się przez źrenicę i wpadają do oka. Źrenica pełni w oku taką samą rolę jak przesłona w aparacie fotograficznym: zwęża się (gdy jest widno) i rozszerza (w ciemności), regulując przepływ światła. Promienie docierają do soczewki, która dzięki skurczom mięśni akomodacyjnych spłaszcza się (gdy patrzymy w dal) lub staje się bardziej wypukła (gdy patrzymy z bliska). Na skutek tego promienie załamują się w niej pod różnymi kątami. Warunek jest jeden: kąt musi być taki, żeby po przejściu przez soczewkę skupiły się one na siatkówce.

Tam światło, dzięki specjalnym receptorom, jest zamieniane na impulsy elektryczne. Światłoczułe czopki odpowiadają za widzenie w dzień, pręciki wkraczają do akcji, gdy jest ciemno. Za pośrednictwem nerwu wzrokowego impulsy trafiają do mózgu, gdzie zostają "zmienione" na obrazy oglądanych przedmiotów. Najwięcej komórek światłoczułych jest w centrum siatkówki - plamce żółtej. Umożliwia ona ostre widzenie tego, co mamy na wprost oczu. Między soczewką a siatkówką znajduje się ciało szkliste, które utrzymuje w oku odpowiednie ciśnienie.

Błahe z pozoru problemy ze wzrokiem mogą sygnalizować poważne choroby oczu

Jeżeli któryś z elementów w tej skomplikowanej machinie niedomaga, zaczynamy źle widzieć. Pierwsze sygnały, że ze wzrokiem dzieje się coś niedobrego, pojawiają się po czterdziestce. Odsuwamy gazetę, bo litery rozmazują się, gdy trzymamy ją blisko. Oczy bolą nas i pieką. Z czasem dołączają się bóle głowy. Objawy te bagatelizujemy, przypisując je zmęczeniu albo "wiekowi".

To prawda, że wiele kłopotów ze wzrokiem pojawia się w miarę starzenia organizmu. Ale nie wolno ich lekceważyć i liczyć na to, że same przejdą. Problemy mogą zwiastować błahą wadę wzroku lub sygnalizować choroby oczu lub inne. Szczególnie niebezpieczne są schorzenia układu krążenia, miażdżyca naczyń i cukrzyca, ponieważ mogą doprowadzić do nieodwracalnych zmian w oku. Dlatego gdy zaobserwujesz, że wzrok ci szwankuje, nie zwlekaj z wizytą u okulisty, żeby ustalić, co ci dolega. Metoda leczenia zależy od rodzaju problemu. Czasem wystarczą okulary. Innym razem potrzebna jest operacja.

Ważne

Ważne

Na podstawie wywiadu lekarz może wstępnie zorientować się, co jest powodem dolegliwości. Wypytuje o wiek, zawód, warunki pracy, zażywane leki, odżywianie i styl życia. Ważne jest, czy cierpimy na nadciśnienie tętnicze, cukrzycę albo chorobę nowotworową. Okulista interesuje się też, czy w rodzinie ktoś chorował na oczy. Potem ogląda powieki, spojówki i przednią część oka. Następnie przystępuje do kolejnych badań okulistycznych. Sprawdza dokładnie każdy fragment naszego oka.

Poniżej przedstawiamy przegląd najczęściej występujących chorób oczu.

Nadwzroczność

Objawy nadwzroczności. Z bliska widzisz niewyraźnie. Masz kłopot z nawleczeniem igły. Ale gdy odsuniesz ją od oczu, widzisz dobrze.

Przyczyny nadwzroczności. Stopniowo maleje elastyczność mięśni akomodacyjnych, a soczewka twardniejąc, traci zdolność do zaokrąglania się. Przy patrzeniu z bliska staje się jakby za płaska, więc źle załamuje promienie. W efekcie skupiają się one nie na siatkówce, tylko poza nią.

Leczenie nadwzroczności: problem rozwiążą okulary plusowe. Jeśli nosisz okulary do dali, teraz potrzebna będzie druga para do pracy z bliska. W takiej sytuacji wygodne są szkła dwuogniskowe albo progresywne.

Zwyrodnienie plamki żółtej (AMD)

Objawy AMD. Masz rozmyty obraz z pofałdowanymi krawędziami przedmiotów. W centrum pola widzenia pojawia się ciemna plama, dlatego musisz patrzeć bokiem.

Przyczyny AMD. Przyczyny choroby nie są jeszcze do końca poznane. Atakuje w starszym wieku, ale może też wystąpić u młodych. Częściej dotyka palaczy. Sprzyjają jej zaburzenia przemiany materii i wzrost ilości wolnych rodników w organizmie, które uszkadzają naczynia krwionośne oka oraz niszczą światłoczułe receptory siatkówki. Ale plamkę może uszkodzić na trwałe ostre światło, np. promień słońca odbity od lusterka.

Leczenie AMD. Zależy od rodzaju schorzenia. Przy odmianie suchej (nie ma wysięków krwi do plamki), która rozwija się powoli i prowadzi do częściowej utraty wzroku, stosuje się leki poprawiające krążenie oraz preparaty zawierające witaminy o działaniu antyoksydacyjnym (A, C, E) i luteinę, które spowalniają rozwój choroby. W przypadku rzadziej spotykanej postaci wysiękowej (rozwija się szybko i stanowi poważne zagrożenie dla wzroku) pomocna jest terapia fotodynamiczna. Podaje się dożylnie specjalny preparat, a następnie za pomocą promieni lasera niszczy się zwyrodniałe naczynia krwionośne. Proces utraty wzroku można zatrzymać, jeśli terapię zastosuje się we wczesnym stadium choroby.

Jaskra

Objawy jaskry. Brakuje skrajnych części obrazu, pojawiają się mroczki lub jasne obwódki wokół źródeł światła, masz trudności z adaptacją do widzenia w ciemności, boli cię głowa. Istotą choroby jest zwykle podwyższone ciśnienie śródgałkowe, spowodowane nadmierną produkcją cieczy wodnistej albo zaburzeniem jej odpływu z gałki ocznej. Nieprawidłowe ciśnienie wewnątrzgałkowe prowadzi do zmian w nerwie wzrokowym.

Przyczyny jaskry. Nie są do końca poznane, wiadomo jednak, że sprzyja jej wiek powyżej 35. roku życia, krótkowzroczność większa niż 4 dioptrie, niskie ciśnienie tętnicze, migreny i stres, a także skłonności genetyczne. Na rozwój jaskry mają też wpływ zmiany w naczyniach wywołane przez miażdżycę lub cukrzycę. Częściej atakuje kobiety. Zwykle rozwija się w obu oczach.

Leczenie jaskry. Podaje się krople obniżające ciśnienie w oku, a także leki poprawiające ukrwienie nerwu wzrokowego. W przewlekłej chorobie z zablokowaniem kąta przesączania (miejsce odpływu cieczy) wykonuje się zabiegi laserowe likwidujące "zaporę". Czasem konieczna jest operacja, która polega na wycięciu części tkanek i utworzeniu nowych dróg odpływu.

Zwyrodnienie siatkówki

Objawy zwyrodnienia siatkówki. Masz dziwne "dziury" w widzianych obrazach. Przed oczami pojawiają się mroczki i pajączki.

Przyczyny zwyrodnienia siatkówki. Poza procesami starzenia i zmianami uwarunkowanymi genetycznie na stan siatkówki wpływają choroby ogólnoustrojowe (cukrzyca, miażdżyca, nadciśnienie tętnicze). Prowadzą one do zmian w naczyniach tętniczych i żylnych. W efekcie dochodzi do niedotlenienia siatkówki. Czasem osłabione naczynia pękają, powodując wylewy krwi. Wchłania się ona powoli, pozostawiając blizny zakłócające widzenie. Najgroźniejsze są zatory i zakrzepy - mogą spowodować utratę wzroku.

Leczenie zwyrodnienia siatkówki. Trzeba leczyć chorobę, która wywołała zmiany zwyrodnieniowe siatkówki. Podawane są też leki poprawiające ukrwienie oraz witaminy.

 

>>> Na następnej stronie przeczytasz o objawach, przyczynach i leczeniu retinopatii cukrzycowej, zaćmy i zwyrodnienia ciała szklistego.

Retinopatia cukrzycowa

Objawy retinopatii cukrzycowej. Obraz stopniowo zamazuje się, w polu widzenia pojawiają się "paprochy".

Przyczyny retinopatii cukrzycowej. To najczęstsze powikłanie cukrzycy. W wyniku choroby dochodzi do uszkodzenia najpierw naczyń włosowatych, potem receptorów i włókien nerwowych siatkówki. Osłabione ściany naczynia krwionośnego przepuszczają krew, co prowadzi do powstawania wybroczyn, obrzęków i wysięków. Zmienione naczynia nie dostarczają siatkówce wystarczającej ilości składników odżywczych. W zaawansowanej chorobie naczynia krwionośne zamykają się, natomiast nad siatkówką tworzą się nowe, które mogą wrastać w ciało szkliste. Czasem dochodzi do rozwarstwienia siatkówki.

Leczenie retinopatii cukrzycowej. Zwykle stosuje się fotokoagulację laserową. Dzięki zabiegowi można zniszczyć nieprawidłowe naczynia i ochronić siatkówkę przed rozprzestrzenianiem się zmian. Choroby całkowicie wyleczyć się nie da.

Zaćma (katarakta)

Objawy zaćmy. Oczy łzawią, widzisz za mgłą lub podwójnie albo w kolorowych otoczkach. W końcu rozróżniasz jasne lub ciemne plamy albo masz tylko poczucie światła. Charakteryzuje ją zmętnienie soczewki.

Przyczyny zaćmy. Lekarze uważają to za naturalny przejaw starzenia się organizmu. Z wiekiem naczynia sztywnieją i przekazują do soczewki mniej pożywienia. Na skutek tego traci ona swą elastyczność i przezroczystość. Do oka wpada mniej światła i przez to widzimy gorzej. Proces mętnienia zwykle zaczyna się około sześćdziesiątki, przebiega powoli, występuje w jednym albo w obu oczach. Są nim zagrożone osoby z cukrzycą, przewlekłym zapaleniem oka, palacze. Obserwuje się też skłonności dziedziczne.

Leczenie zaćmy. Nie wynaleziono jeszcze leku, który zatrzymałby albo cofnął chorobę. Zwykle na początku podaje się krople do oczu (Vitreolent, Catalin, Quinax) zwalniające jej rozwój, ale i tak wcześniej czy później konieczna jest operacja polegająca na zastąpieniu zmętniałej soczewki sztuczną. Wykonuje się ją w znieczuleniu miejscowym. Trwa około pół godziny. W zależności od rodzaju wstawionej soczewki po trzech miesiącach dobiera się okulary do patrzenia w dal lub do czytania. Soczewki najnowszej generacji umożliwiają patrzenie w dal i z bliska bez okularów.

Zwyrodnienie ciała szklistego

Objawy zwyrodnienia ciała szklistego. Masz zamazany obraz. Paprochy i latające "muszki" utrudniają ci widzenie. W przejrzystej substancji mogą powstać zmętnienia, które "pływają" w polu widzenia. Czasem dochodzi do wylewu krwi do ciała szklistego. Gdy nie zostanie ona całkowicie wchłonięta, w polu widzenia pozostaje przeszkoda.

Przyczyny zwyrodnienia ciała szklistego. Chorobie sprzyja cukrzyca, miażdżyca i wysokie ciśnienie, a także zmiany zwyrodnieniowe odcinka szyjnego kręgosłupa (uciski prowadzą do niedotlenienia oka) oraz stres (powoduje skurcz naczyń).

Leczenie zwyrodnienia ciała szklistego. Najczęściej polega na podawaniu kropli (Vitreolent), które częściowo rozpuszczają zmętnienia. Natomiast w ciężkich stanach wykonuje się zabieg operacyjny (witrektomię), polegający na usunięciu ciała szklistego i zastąpieniu go specjalnym preparatem.

Zrób to koniecznie

Zrób to koniecznie

Jak przedłużyć młodość oczu

  • Nie zaniedbuj kontrolnych wizyt u okulisty. Osoba zdrowa po 50. roku życia powinna raz w roku zbadać oczy.
  • Oszczędzaj oczy. Jeśli pracujesz wzrokiem, rób przerwy. Długotrwałe wpatrywanie się w drobny druk albo w ekran komputera sprawia, że mięśnie akomodacyjne i soczewka szybciej tracą elastyczność.
  • Nie pal papierosów. Palenie tytoniu sprzyja chorobom naczyń krwionośnych oka, zwiększa ryzyko wystąpienia zaćmy i zwyrodnień plamki żółtej.
  • Dbaj o zdrową dietę. Jedz dużo warzyw i owoców, zwłaszcza zawierających witaminę A, C i E, beta-karoten oraz luteinę. Witaminę A znajdziesz w wątróbce i rybach, C - w czarnych porzeczkach, natce, owocach cytrusowych, E - w soi, selerze, papryce, beta-karoten - w marchwi, morelach, szpinaku, a luteinę w borówce amerykańskiej, kapuście włoskiej, szpinaku, brokułach, żółtku, pomarańczach.
  • Obowiązkowo chroń oczy przed słońcem. Noś okulary przeciwsłoneczne z filtrami i unikaj patrzenia prosto w słońce.
Polecamy
Nowe metody leczenia chorób oczu. Wywiad z prof. Jerzym Szaflikiem

Nowe metody leczenia chorób oczu. Wywiad z prof. Jerzym Szaflikiem

O nowych metodach leczenia chorób oczu: jaskry, zaćmy, zwyrodnienia plamki żółtej (AMD) opowiada profesor Jerzy Szaflik, wybitny okulista. Jakie są ...

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: East News

Aktualizacja: 17.07.2017

Komentarze (1 - 10 z 25)
Malgorzata, 09.01.2017 13.25
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Mam pytanie: patrzac na komorke badz czytajac ksiazke po kilku minutach kiedy chce spojrzec w dal widze lekko rozmazany obraz. Czy to w wieku 45 lat starzenie sie oka czy zaczyna sie wada. Mam to od 5 lat. Minimalnie to postepuje. Etykiety na sloiczkach w sklepie musze oddalac albo wogole mam roxmyte. Dodam iz patrzac w tv widze wszystko dokladnie. Po czytaniu z bliska zmieniajac odleblisc patrzenia zacxyna mi sie obraz mazac.
 
plamka żółta , 17.04.2016 23.30
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Jakieś sposoby leczenia przegrupowania barwnika na plamce żółtej są?
 
seba, 04.03.2016 12.36
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
mam to od ponad 6 miesiecy , ale dopiero zauwazylem teraz ze to wina prawego oka . przy zamknietym prawym oku w lewym obraz nie skacze . wczesniej chodzilem do lekarza przepisywal mi dziwne tabletki po ktorych zle sie czulem i w zasadzie nic nie przechodzilo . Moze teraz trzeba do okulisty ? bede musial cos z tym zrobic .
 
kwiatek678, 23.10.2015 20.59
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Gdy patrzę na ostre światło oślepia mnie i robi mi się ciemno w oczach,z bliska widzę rozmazane litery i cyfry,z daleka widzę dobrze litery i cyfry.Często myślę,że mam problemy z widzeniem
 
Endriu, 07.07.2015 16.21
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Zauważyłem ostatnio jak patrze w błękit nieba bądź mam zamknięte oczy ale głowę mam skierowaną w stronę nieba (w coś jasnego) to tak jakbym miał jakąś skazę na oku. to wygląda tak jak po przejściu kornika w drzewie bądź tak jakbym miał na źrenicy okruszynkę nici z wełny. Przy normalnym patrzeniu nie zwracam na to uwagę bo tak jakbym tego nie widział, ale jak leże na leżaku bądź na materacu w wodzie i patrze w błękit nieba to wyraźnie widać. Nie wiem czy mam się tym przejmować tym bardziej że zauważyłem to dwa dni temu i nie chce zniknąć.
 
misty, 04.05.2015 15.11
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
na pewno są różne przyczyny tego, że wzrok się psuje, ale dla mnie największym zaskoczeniem było to, że jak skonczyłam 40 lat zaczęło mi się pograszać. Jak zaczęłam szperać i szukać informacji okazało się, że to jest normalne i naturalne. I radą na to były soczewki progresywne JZO. Teraz nie mam żadnych kłopotów z widzeniem.
 
blooom, 03.05.2015 14.28
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
przyczyny kłopotów z widzeniem mogą być różne i niekoniecznie to musi być coś bardzo poważnego, może to być też po prostu tak, że przytrafi się nam zupełnie naturalne zjawisko, jak mnie - prezbiopia. Trochę było dziwnie na początku się przyzwyczaić, że widzę gorzej, ale okulary z soczewkami progresywnymi Jzo dały radę. Nie mam teraz żadnych kłopotów z widzeniem.
 
TeresaFechner@gmail.com, 15.04.2015 11.10
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Mam 60 lat i od jakiegoś czasu mam problem z lewym okiem - tak jakby mi zasłaniało coś w oku i odczuwam lekki ból. Proszę o poradę.
 
Kuzynka.cos, 05.02.2015 14.40
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witam. Jakieś pół roku temu zauważyłam u siebie, że gdy jestem zmęczona ucieka mi prawe oko. W tedy tracę na chwile obraz przed oczami robi się czarno, po czym czuje jak oko wraca na swoją pozycję. Często przy tym kręci mi się w głowie. Okulista powiedziała mi abym zbadała sobie kręgosłup co mnie lekko zdziwiło. Co powinnam zrobić? http://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/oczy/oczoplas-przyczyny-objawy-leczenie_38400.html
 
klara, 29.11.2014 14.39
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witam po 20 dniowym pobycie w szpitalu nie zdiagnozowali u mnie nic a wiec zaczne od tego co sie dzieje moje lewe oko nie reaguje wogóle w prawą strone i widze podwójnie lekarze i okuliści nie wiedza co mi jest i dlaczego tak sie stało czy miał może ktoś coś podobnego?? Czy to może być od zęba którego wcześniej zrobiłam a dalej mnie boli ???
 
następne »
strona 1 z 3
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
Fakty i mity na temat laserowej korekcji wad wzroku Fakty i mity na temat laserowej korekcji wad wzroku

Krótkowzroczność i astygmatyzm to najczęściej występujące wady wzroku. Można je skorygować za...

więcej

35

JĘCZMIEŃ NA OKU. Domowe sposoby na jęczmień na oku JĘCZMIEŃ NA OKU. Domowe sposoby na jęczmień na oku

Jak skutecznie pozbyć się jęczmienia? Iść do okulisty, który przepisze krople z antybiotykiem....

więcej

14

Jęczmień na oku: przyczyny, objawy i leczenie Jęczmień na oku: przyczyny, objawy i leczenie

Jęczmień na oku to grudkowy ropień jednego lub kilku gruczołów, których ujście znajduje się na...

więcej

13

Mroczki (muszki) przed oczami: przyczyny. Jaka choroba objawia się mroczkami przed oczami? Mroczki (muszki) przed oczami: przyczyny. Jaka choroba objawia się mroczkami przed oczami?

Mroczki (muszki) przed oczami to dolegliwość, która może być objawem wielu chorób, nie tylko oka. W...

więcej

9

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

Szansa na ciążę jest, ponieważ prezerwatywa nie ma 100% skuteczności, tym bardziej dziurowa. Nie napisała Pani, jaka była to prezerwatywa, w związku z tym pozwolę sobie na uwagę, że lateksowych...

Leczenie rozstępów jest procesem trudnym, w tej chwili stosuje się trzy główne metody: 1. kosmetyki, 2. peelingi chemiczne, 3. laseroterapię. Preparaty przeciw rozstępom powinny zawierać składniki...

Torbiele jajników u kobiet w okresie prokreacyjnym najczęściej mają charakter czynnościowy, ich wymiar w cyklu może ulegać zmianie, tak że te różnice w wymiarze nie są czymś dziwnym, szczególnie...

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.