CHOROBY OCZU - objawy, przyczyny i leczenie

Konsultant:lek. med. Anna Spólnicka, okulistka
15 komentarze
Autor: Magdalena Moraszczyk

Problemy ze wzrokiem mogą zwiastować schorzenia układu krążenia, cukrzycę czy miażdżycę albo choroby oczu, takie jak jaskra, zaćma, retinopatia cukrzycowa bądź różne zwyrodnienia. Poznaj objawy najczęstszych chorób oczu i sposoby ich leczenia.

Gdy na coś patrzymy, promienie świetlne są wychwytywane przez wypukłą, przezroczystą rogówkę. Następnie przenikają przez ciecz wodnistą, przeciskają się przez źrenicę i wpadają do oka. Źrenica pełni w oku taką samą rolę jak przesłona w aparacie fotograficznym: zwęża się (gdy jest widno) i rozszerza (w ciemności), regulując przepływ światła. Promienie docierają do soczewki, która dzięki skurczom mięśni akomodacyjnych spłaszcza się (gdy patrzymy w dal) lub staje się bardziej wypukła (gdy patrzymy z bliska). Na skutek tego promienie załamują się w niej pod różnymi kątami. Warunek jest jeden: kąt musi być taki, żeby po przejściu przez soczewkę skupiły się one na siatkówce.

Tam światło, dzięki specjalnym receptorom, jest zamieniane na impulsy elektryczne. Światłoczułe czopki odpowiadają za widzenie w dzień, pręciki wkraczają do akcji, gdy jest ciemno. Za pośrednictwem nerwu wzrokowego impulsy trafiają do mózgu, gdzie zostają "zmienione" na obrazy oglądanych przedmiotów. Najwięcej komórek światłoczułych jest w centrum siatkówki - plamce żółtej. Umożliwia ona ostre widzenie tego, co mamy na wprost oczu. Między soczewką a siatkówką znajduje się ciało szkliste, które utrzymuje w oku odpowiednie ciśnienie.

Nie przegap

Błahe z pozoru problemy ze wzrokiem mogą sygnalizować poważne choroby oczu

Jeżeli któryś z elementów w tej skomplikowanej machinie niedomaga, zaczynamy źle widzieć. Pierwsze sygnały, że ze wzrokiem dzieje się coś niedobrego, pojawiają się po czterdziestce. Odsuwamy gazetę, bo litery rozmazują się, gdy trzymamy ją blisko. Oczy bolą nas i pieką. Z czasem dołączają się bóle głowy. Objawy te bagatelizujemy, przypisując je zmęczeniu albo "wiekowi".

To prawda, że wiele kłopotów ze wzrokiem pojawia się w miarę starzenia organizmu. Ale nie wolno ich lekceważyć i liczyć na to, że same przejdą. Problemy mogą zwiastować błahą wadę wzroku lub sygnalizować choroby oczu lub inne. Szczególnie niebezpieczne są schorzenia układu krążenia, miażdżyca naczyń i cukrzyca, ponieważ mogą doprowadzić do nieodwracalnych zmian w oku. Dlatego gdy zaobserwujesz, że wzrok ci szwankuje, nie zwlekaj z wizytą u okulisty, żeby ustalić, co ci dolega. Metoda leczenia zależy od rodzaju problemu. Czasem wystarczą okulary. Innym razem potrzebna jest operacja.

Ważne

Ważne

Na podstawie wywiadu lekarz może wstępnie zorientować się, co jest powodem dolegliwości. Wypytuje o wiek, zawód, warunki pracy, zażywane leki, odżywianie i styl życia. Ważne jest, czy cierpimy na nadciśnienie tętnicze, cukrzycę albo chorobę nowotworową. Okulista interesuje się też, czy w rodzinie ktoś chorował na oczy. Potem ogląda powieki, spojówki i przednią część oka. Następnie przystępuje do kolejnych badań okulistycznych. Sprawdza dokładnie każdy fragment naszego oka.

Poniżej przedstawiamy przegląd najczęściej występujących chorób oczu.

Nadwzroczność

Objawy nadwzroczności. Z bliska widzisz niewyraźnie. Masz kłopot z nawleczeniem igły. Ale gdy odsuniesz ją od oczu, widzisz dobrze.

Przyczyny nadwzroczności. Stopniowo maleje elastyczność mięśni akomodacyjnych, a soczewka twardniejąc, traci zdolność do zaokrąglania się. Przy patrzeniu z bliska staje się jakby za płaska, więc źle załamuje promienie. W efekcie skupiają się one nie na siatkówce, tylko poza nią.

Leczenie nadwzroczności: problem rozwiążą okulary plusowe. Jeśli nosisz okulary do dali, teraz potrzebna będzie druga para do pracy z bliska. W takiej sytuacji wygodne są szkła dwuogniskowe albo progresywne.

Zwyrodnienie plamki żółtej (AMD)

Objawy AMD. Masz rozmyty obraz z pofałdowanymi krawędziami przedmiotów. W centrum pola widzenia pojawia się ciemna plama, dlatego musisz patrzeć bokiem.

Przyczyny AMD. Przyczyny choroby nie są jeszcze do końca poznane. Atakuje w starszym wieku, ale może też wystąpić u młodych. Częściej dotyka palaczy. Sprzyjają jej zaburzenia przemiany materii i wzrost ilości wolnych rodników w organizmie, które uszkadzają naczynia krwionośne oka oraz niszczą światłoczułe receptory siatkówki. Ale plamkę może uszkodzić na trwałe ostre światło, np. promień słońca odbity od lusterka.

Leczenie AMD. Zależy od rodzaju schorzenia. Przy odmianie suchej (nie ma wysięków krwi do plamki), która rozwija się powoli i prowadzi do częściowej utraty wzroku, stosuje się leki poprawiające krążenie oraz preparaty zawierające witaminy o działaniu antyoksydacyjnym (A, C, E) i luteinę, które spowalniają rozwój choroby. W przypadku rzadziej spotykanej postaci wysiękowej (rozwija się szybko i stanowi poważne zagrożenie dla wzroku) pomocna jest terapia fotodynamiczna. Podaje się dożylnie specjalny preparat, a następnie za pomocą promieni lasera niszczy się zwyrodniałe naczynia krwionośne. Proces utraty wzroku można zatrzymać, jeśli terapię zastosuje się we wczesnym stadium choroby.

Jaskra

Objawy jaskry. Brakuje skrajnych części obrazu, pojawiają się mroczki lub jasne obwódki wokół źródeł światła, masz trudności z adaptacją do widzenia w ciemności, boli cię głowa. Istotą choroby jest zwykle podwyższone ciśnienie śródgałkowe, spowodowane nadmierną produkcją cieczy wodnistej albo zaburzeniem jej odpływu z gałki ocznej. Nieprawidłowe ciśnienie wewnątrzgałkowe prowadzi do zmian w nerwie wzrokowym.

Przyczyny jaskry. Nie są do końca poznane, wiadomo jednak, że sprzyja jej wiek powyżej 35. roku życia, krótkowzroczność większa niż 4 dioptrie, niskie ciśnienie tętnicze, migreny i stres, a także skłonności genetyczne. Na rozwój jaskry mają też wpływ zmiany w naczyniach wywołane przez miażdżycę lub cukrzycę. Częściej atakuje kobiety. Zwykle rozwija się w obu oczach.

Leczenie jaskry. Podaje się krople obniżające ciśnienie w oku, a także leki poprawiające ukrwienie nerwu wzrokowego. W przewlekłej chorobie z zablokowaniem kąta przesączania (miejsce odpływu cieczy) wykonuje się zabiegi laserowe likwidujące "zaporę". Czasem konieczna jest operacja, która polega na wycięciu części tkanek i utworzeniu nowych dróg odpływu.

Zwyrodnienie siatkówki

Objawy zwyrodnienia siatkówki. Masz dziwne "dziury" w widzianych obrazach. Przed oczami pojawiają się mroczki i pajączki.

Przyczyny zwyrodnienia siatkówki. Poza procesami starzenia i zmianami uwarunkowanymi genetycznie na stan siatkówki wpływają choroby ogólnoustrojowe (cukrzyca, miażdżyca, nadciśnienie tętnicze). Prowadzą one do zmian w naczyniach tętniczych i żylnych. W efekcie dochodzi do niedotlenienia siatkówki. Czasem osłabione naczynia pękają, powodując wylewy krwi. Wchłania się ona powoli, pozostawiając blizny zakłócające widzenie. Najgroźniejsze są zatory i zakrzepy - mogą spowodować utratę wzroku.

Leczenie zwyrodnienia siatkówki. Trzeba leczyć chorobę, która wywołała zmiany zwyrodnieniowe siatkówki. Podawane są też leki poprawiające ukrwienie oraz witaminy.

 

>>> Na następnej stronie przeczytasz o objawach, przyczynach i leczeniu retinopatii cukrzycowej, zaćmy i zwyrodnienia ciała szklistego.

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: East News

Aktualizacja: 29.07.2014

Komentarze (1 - 10 z 15)
minutka, 21.10.2014 17.15
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Nie lekcewarzcie zadnego bolu oka bo skutki moga byc katastrofalne . W sobote to jest 18 pazdziernika wieczorem zlapal mnie przeokropny bol lewego oka wzielam tabletki przeciwbolowe i po 2 godzinach przeszlo i poszlam spac nad ranem obudzilam sie z jeszcze potwrniejszym bolem ipostanowilam jechac do szpitala . Badajac moje cisnienie w oku z przerazeniem spojrzal na mnie mowiac mi ze w jego kadencji okulistycznej nie widzial takiego cisnienia moje cisnienie wynosilo 60 a norma jest 21 walka ze zbiciem cisnienia w oku trwala12 godzin w okropnym bolu wymiotach tego dnia nie zapomne do konca zycia az wreszcie osleplam .Ale walka trwa dalej .
 
darek10001989@gmail.com, 16.10.2014 01.57
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Ale plamkę może uszkodzić na trwałe ostre światło, np. promień słońca odbity od lusterka. Przepraszam za moje stwierdzenie ale autorka jest kompletnym idiotą! Czy w takim razie oprzyrządowanie jakim jest fundoskop nie uczyni tego samego?. Zjawisko do jakiego może dojść przy kontakcie z nagłym ostrym światłem z ang. nazywa się Solar retinopathy i jest w większości przypadków odwracalne http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15575813?dopt=Abstract Jeżeli się mylę bardzo proszę autorkę o przedstawienie dowodu w postaci udokumentowanego przypadku wystąpienia AMD z powodu odbitego promienia słońca odbity od lusterka
 
bratek, 22.09.2014 12.05
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
A ja właśnie przechodzę bakteryjne zapalenie spojówek. Co za masakra. Oczy ropieją, pieką, bolą, normalnie koszmar. W końcu udało mi się dostać w miarę szybko do okulisty i przepisał mi sulfacetamid do zakraplania i teraz jest już znacznie lepiej, ale nikomu nie życzę przez to przechodzić.
 
liberta, 27.03.2014 14.10
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
No i też jak się jest w pewnym wieku, wzrok nie ten sam. Jak ja skończyłam 40 lat, zaczęłam odczuwać problemy z widzeniem. Na początku je bagatelizowałam, ale z czasem stały się bardzo uciążliwe, więc poszłam do okulisty. Dowiedziałam się, że to zupełnie normalne i naturalne, ale okulary nosić trzeba, noszę teraz z soczewkami progresywnymi i bardzo jestem z nich zadowolona. Widzę wszystko dokładnie.
 
Antoni, 24.03.2014 14.41
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Zaniepokoiły mnie jasne (błękitne) obwódki na oczach - wokół soczewek. Mam brązowe oczy. Korzystam z okularów +2 (do czytania). Czy jest to jakiś objaw chorobowy?
 
NANA, 05.02.2014 17.10
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
mam wade wzroku(minusy) jednak zdarza sie, ze gdy potre oko coś jakby w nim ,,zaskakuje" i zaczynam wszystko widziec(bez okularow). nie trwa to jednak dlugo, wystarczy ze mrugne okiem... co to moze oznaczac?
 
optyk Adam, 09.01.2014 12.27
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Zrób sobie miesięczną przerwę w noszeniu soczewek kontaktowych, najlepsze są jednodniowe ale wiadomo - koszt. Może zacząć występować w twoim przypadku zespół suchego oka.
 
aga, 20.02.2013 16.14
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Zauważyłam, że często po przyjściu z dworu do domu (tu jest ciemniej, a w ciemnym pomieszczeniu jest to bardziej widoczne dla mnie) migocze mi obraz w lewym oku tak jakby w dolnej krawędzi. gdy spojrzę w dół, to znika to migotanie, ale jak patrzę przed siebie to jest jak stroboskop. Mija dopiero po chwili. Czy to są objawy jakiejś choroby? Mam wadę wzroku -7 w obu oczach, noszę kontakty i pracuję przy komputerze, ale do tej pory okulista twierdził, że wszystko jest ok - nie ma zwyrodnień żadnych ani przerostu naczynek itp. Co to może być?
 
Teresa, 20.04.2012 01.03
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Dzisiaj bylam u okulisty gdyz widze jakby z cieniem kazda literke, mam jakies jakby malutkie blyski czy blyskawice a przede wszystkim bardzo zle widze. Dowiedzialam sie, ze mam zmiany w ciele szklistym i zacme albo moze katarakte jeszcze nie doczytalam czy to jest to samo. Otrzymalam dwie odpowiedzi mnie niezadawalajace. A wiec na zmiany w ciele szklistym nic nie mozna poradzic, ale mozna z tym zyc, a zacme jeszcze za wczesnie operowac .... Bardzo prosze o porade. Dziekuje z gory i pozdrawiam
 
calineczka, 31.08.2011 14.06
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Dziękuję za odpowiedź, poczytałam więcej o objawach zacmy i faktycznie wiele pasuje do moich. Mam nadzieję, że operacja nie będzie konieczna:(
 
następne »
strona 1 z 2
reklama
reklama
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
Odwarstwienie siatkówki grozi utratą wzroku Odwarstwienie siatkówki grozi utratą wzroku

Odwarstwienie siatkówki jest w okulistyce traktowane tak samo jak w kardiologii zawał serca. Grozi...

więcej

10858

Odklejenie siatkówki: przyczyny, objawy, leczenie Odklejenie siatkówki: przyczyny, objawy, leczenie

Siatkówka jest najważniejszą częścią oka, dzięki której widzimy. To w tej złożonej z dziesięciu...

więcej

14025

Zaburzenia widzenia to objaw choroby. Przyczyny zaburzeń widzenia Zaburzenia widzenia to objaw choroby. Przyczyny zaburzeń widzenia

Zaburzenia widzenia to zwykle problem okulistyczny. Najczęstsze przyczyny zaburzeń widzenia to...

więcej

8040

PĘKNIĘTE NACZYNKO W OKU - co robić, gdy się pojawi? Jak wyleczyć popękane naczynka w oku? PĘKNIĘTE NACZYNKO W OKU - co robić, gdy się pojawi? Jak wyleczyć popękane naczynka w oku?

Co robić, gdy pojawi się pęknięte naczynko w oku? W pierwszej kolejności należy udać się do...

więcej

15535

Zamów bezpłatny newsletter

zapisz się
Autodiagnoza

Wybierz badanie

albo

Alfabetyczny indeks badań

A B C D E F G H I J
K L Ł M N O P R S Ś
T U W Z Ż
Eksperci

Obecność skrzepów krwi we krwi miesiączkowej jest objawem bardzo obfitych krwawień miesiączkowych, zwykle towarzyszą im bóle brzucha. Obfite krwawienia miesiączkowe, zwłaszcza jeśli występują od...

Korony porcelanowe nie mają określonej na stałe żywotności. Wszystko zależy od użytkowania ich przez pacjenta. Są korony, które przetrwały 20 lat, ale zdarzają się również takie, które pękają po...

W przypadku przesuszenia skóry rąk proponuję zastosowanie (wielokrotnie w ciągu dnia) preparatów intensywnie natłuszczających dostępnych w aptekach, takich jak Diprobaza, Nanobaza, Dermobaza, maść...

Grupy wsparcia
data

Listopad 20, 2014

Gdzie ja napisałam, że ocet jabłkowy odchudza? Ocet jabłkowy wspomaga odchudzanie, jest eliksirem dla organizmu, dostarcza masę witamin i mikroelementów. Gdy się odchudzasz, on uzupełni Twoje braki, ale trzeba zapoznać się z jego właściwościami, zrobić go samemu, ze sprawdzonych...

data

Listopad 20, 2014

Ale nikt nie powiedział że tabletki mają być podstawą .Tabletki mają wspomagać odchudzanie.Podstawą zawsze powinna być dieta i ruch.Przynajmniej ja do tego tak podeszłam ale znacznie łatwiej odchudzało mi sie stosując tabletki.

data

Listopad 18, 2014

Co do skuteczności ja jestem bardzo zadowolona bo waga w ciągu trzech miesięcy spadła 0 14 kg...??

data

Listopad 20, 2014

Jest na to sposób aby oszukać głod i nie koniecznie musi być to woda.Z tego typu problemami w trakcie diety rewelacyjnie radzą sobie tabletki Foreverslim.Przyspieszają metabolizm zapobiegają napadom głodu chęć sięgania po słodycze jest zerowa.Dzięki tym tabletką chudnie się znacznie...

reklama
Aktywna społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.