Witamina B17 w walce z rakiem. Czy amigdalina to bezpieczny lek na raka?

142 komentarze
Autor: Monika Majewska

Witamina B17 (amigdalina) w niektórych krajach jest traktowana jako niekonwencjonalny lek na raka. Jednak cały czas trwa spór o to, czy amigdalina to bezpieczny lek antynowotworowy. Jej zwolennicy twierdzą, że witamina B17 może zniszczyć każdy rodzaj guza nowotworowego. Jednak niektórzy lekarze ostrzegają, że terapia witaminą B17 może doprowadzić do zatrucia cyjanowodorem.

Amigdalina (witamina B17 - choć to błędne określenie, gdyż w rzeczywistości nie ma takiej witaminy), w niektórych krajach, np. w Meksyku, jest stosowana nie tylko jako lek na raka, lecz także jako terapia profilaktyczna. Jak zapewniają jej zwolennicy - amigdalina (witamina B17) to skuteczny lek antynowotworowy, który pozwala na usunięcie guzów nowotworowych bez konieczności chemioterapii czy operacji. Jednak niektórzy lekarze ostrzegają przed zatruciem substancją, na którą się rozkłada w organizmie - cyjanowodorem.

Witamina B17 (amigdalina) - gdzie występuje? Gdzie kupić? Jaka jest cena?

Amigdalina (witamina B17) to organiczny związek chemiczny z grupy glikozydów, występujący w wielu roślinach. W najwyższym stężeniu występuje w pestkach migdałowca (łac. Amygdalus communis - stąd nazwa amigdalina), a także pigwy, moreli, brzoskwini, śliwki i wiśni. To właśnie amigdalina nadaje im specyficzny gorzki smak i aromat.

Na bazie amigdaliny produkowano dawniej preparat pod nazwą Laetrile, będący syntetyczną pochodną amigdaliny - glukuronid nitrylu kwasu migdałowego. Jednak specyfik został wycofany z rynku przez FDA - Food and Drug Administration (amerykańska Agencja Żywności i Leków) - ze względu na brak dowodów jego skuteczności i duże ryzyko zatrucia cyjankiem.

Obecnie amigdalina (witamina B17) dostępna jest w niektórych sklepach zielarskich, gdzie można ją kupić pod postacią gorzkich migdałów lub gorzkich jąder pestek moreli. Cena za 500 g waha się od 30 do 50 zł.

Amigdalina (witamina B17) występuje w pestkach owoców

Źródło: x-news.pl/Agencja TVN

Terapia witaminą B17: czy jest skuteczna w walce z rakiem? Jak działa amigdalina?

Amigdalina w organizmie człowieka, pod wpływem reakcji enzymatycznych, rozkłada się na glukozę, aldehyd benzoesowy i cyjanowodór (kwas pruski), którego sole noszą nazwę cyjanków. Te dwie ostatnie substancje, a zwłaszcza cyjanowodór, są trujące i u osób, które przedawkowały amigdalinę, mogą doprowadzić do wystąpienia objawów zatrucia. Właśnie z tego powodu terapia witaminą B17 jest krytykowana przez niektórych lekarzy.

Z informacji zamieszczonej na stronie Polskiej Ligii Walki z Rakiem wynika, że w przypadku tej substancji badania laboratoryjne oraz badania na zwierzętach wykazały rozbieżne wyniki dotyczące jej przeciwnowotworowego. Nie prowadzono kontrolowanych badań na pacjentach, są jedynie niekompletne opisy leczenia o niewielkiej wartości na potwierdzenie ewentualnej skuteczności amigdaliny w leczeniu raka.

Jednak zwolennicy amigdaliny odpierają te zarzuty. Według nich, uwolnienie cyjanowodoru następuje tylko w komórkach nowotworowych, a zdrowe nie zostają naruszone, dlatego ryzyko zatrucia nie istnieje. Jak przekonują zwolennicy terapii amigdaliną, zdrowe komórki organizmu zawierają enzym zwany rodanazą, który nie pozwala na uwolnienie kwasu cyjanowodorowego. Tego enzymu nie posiadają komórki nowotworowe. Zawierają bowiem inny - beta-glukozydazę, pod wpływem którego cyjanowodór oraz aldehyd benzoesowy są uwalniane do wnętrza komórki nowotworowej i, współdziałając ze sobą, niszczą ją. W związku z tym stopniowo zmniejsza się objętość guza, a co za tym idzie - także ryzyko wystąpienia przerzutów.
Ponadto ustępują dolegliwości bólowe związane z chorobą, ponieważ cząsteczki aldehydu benzoesowego, po wydostaniu się z komórki nowotworowej, przenikają do komórek zdrowych, gdzie zostają utlenione do kwasu benzoesowego, który działa m.in. przeciwbólowo.

Jednak sceptycy powołują się na współczesne badania, które wykazały, iż poziom enzymu beta-glukozydazy w komórkach nowotworowych jest niewielki. Ponadto amigdalina i jej pochodne nie wchłaniają się dobrze z przewodu pokarmowego, więc szansa na dotarcie w postaci niezmienionej do komórki nowotworowej jest niewielka.

Warto wiedzieć, że do tej pory nie stwierdzono zmniejszenia wielkości guzów, złagodzenia objawów choroby nowotworowej, a tym samym wydłużenia czasu przeżycia pacjentów onkologicznych, u których stosowano terapię witaminą B17. Niestety, znany jest przypadek, gdy kombinacja amigdaliny z witaminą C doprowadziła do śmierci - pacjent, który zażywał duże dawki kwasu askorbinowego i połączył je z amigdaliną, zmarł.

Zdaniem eksperta
Ewa Ceborska-Scheiterbauer, dietetyk. Specjalista ds. żywienia w chorobach cywilizacyjnych

Witamina B17 (amigdalina) w gorzkich pestkach moreli na raka

Czytałem, że witamina B17, czyli amigdalina, może pomóc chorym na raka? Czy to prawda? Czy jedzenie gorzkich pestek moreli w czasie choroby nowotworowej ma sens?

Ewa Ceborska-Scheiterbauer: zdecydowanie odradzam przyjmowanie pestek z amigdaliną. Można bowiem się spodziewać pogorszenia funkcji trawiennych, takich jak niestrawność, zgaga, ból brzucha, wzdęcia, nudności. U pacjentów z zespołem złego wchłaniania może pogorszyć się wchłanianie innych, cennych składników odżywczych. Ponadto, niestety, nie znane są interakcje pomiędzy witaminą B17, a cytostatykami.

Polecamy
Gorzkie pestki moreli na raka? Właściwości i zastosowanie gorzkich pestek moreli

Gorzkie pestki moreli na raka? Właściwości i zastosowanie gorzkich pestek moreli

Gorzkie pestki moreli już dawno znalazły zastosowanie w medycynie niekonwencjonalnej, głównie ze względu na swoje rzekome właściwości przeciwnowotworowe. Niektórzy uważają ...

Ważne

Ważne

Osoby zainteresowane terapią witaminą B17 jako terapią profilaktyczną, powinny wcześniej zgłosić się do lekarza po poradę, zwłaszcza jeśli cierpią na choroby układu krążenia. Preparaty z amigdaliną obniżają bowiem ciśnienie krwi.

Osoby zmagające się już z chorobą nowotworową, również powinny porozmawiać z lekarzem o terapii amigdaliną. Należy pamiętać, że zaniechanie szpitalnego leczenia onkologicznego i zdecydowanie się na alternatywne metody leczenia nowotworów może mieć tragiczne w skutkach konsekwencje.

Jeśli już zdecydujesz się na terapię witaminą B17, uważaj, jakie preparaty kupujesz. Lepiej unikać niepewnych produktów ze sklepów internetowych.

Polecamy
Czy witamina C leczy raka? Czy dożylne wlewy witaminy C mogą wyleczyć nowotwory?

Czy witamina C leczy raka? Czy dożylne wlewy witaminy C mogą wyleczyć nowotwory?

Czy witamina C leczy raka? Czy dożylne wlewy witaminy C mogą wyleczyć nowotwory? Zwolennicy terapii witaminą C przekonują, że to ...

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: Photos.com

Aktualizacja: 23.02.2017

Komentarze (1 - 10 z 142)
paolo, 20.03.2017 08.09
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
co nie możesz tego znieść wypłochu, że twoje farmakologiczne dyrdymały powoli stają się nieopłacalne?
 
XXX, 14.02.2017 14.06
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
BZDURA !!! https://www.youtube.com/watch?v=hKnYpa7mgOA
 
sprawdziłem B17, 03.02.2017 00.01
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
amigdalina jest niestety trująca, i sprawdzałem badania (nie ma), sa publikacje na stronach inetrnetowych i różnych takich pseudo-klinik, ktore opisuja cuda po amigdalinie, ale niedowiarkom proponuję poczytac u dr Różńskiego (chyba najlepszy obecnie w Polsce ekspert od roślinnych "leków", w tym opisuje dokładnie jak z amigdaliną było. No a na dobitkę dla anglojęzycznych poszukajcie sobie o całym kłamstwie nt ludu HUNZA, od którego się zaczęło wcinanie pestek migdałów na raka. Historia ludu Hunza jest pasjonująca, potomkowie wojsk Aleksandra Macedońśkiego, ukryci przed ok 2300 lat przed cywilizajcą w dolinie Hunza, odkryci przez kolonistów Brytyjskich ok 1870 roku. W celach samobójczych ich kobiety używały gorzkich migdałów (czyli z amigdaliną), natomiast słodkie były jadalne, i etgo nauczyli się naturalnie osewując co można jeśc a czego nie przez 2000 lat życia w TOTALNEJ BIEDZIE I GŁODZIE w dolinie skał i kamieni. I jak się okazuje jedli mięso i pili mleko, ale nie w lecie bo wtedy wypasali swoje zwierzeta wysoko w górach... a latem jedli roslinne rzeczy jakie im ledwo rosły na tych skałach. Do tego stopnia głodowali, ze wcinali pestki z owoców. W tym migdałów, ale zaobserwowali, że po tych gorzkich się umiera!! Więc z tych gorzkich wyciskali olej do lampek (prądu nie było!). Ale jak ktoś już nie dawał rady to skakał z wysokości (bolało pewnie) albo TRUŁ SIĘ GORZKIM MIGDAŁEM - czyli amigdalina działa poprzez cyjanek. Ot taka prawda. Trujcie się dalej i powielajcie niedouczeni fałsz o jakichś badaniach z Laetrilem, czy amigdaliną. NIE MA. I nie jest to spisek firm farmacutycznych tylko fakty. Poszukaj HUNZA PEOPLE w goglach. Dramat i fałsz wyjdzie.
 
darek, 27.01.2017 10.28
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
znam runner2@vp.pl
 
Harry, 13.01.2017 09.41
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
bez problemu sa tanie jak barszcz ja kupilem pol kg jadlem na raz po2-3 lyzki nieswiadomie ,nic mi nie bylo ale jak tu czytam te wypociny to juz nie wiem komu mam wierzyc
 
ola, 18.12.2016 10.49
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
witam, czy ma pani dostep do witaminy b17?? sprawdzonej.. jaka byłaby cena?? mój tata kilka dni temu dowiedzielismy się że ma raka gruczołowego płuc..
 
Michał, 12.12.2016 10.07
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
W nawiązaniu do artykułu, nie jest prawdą że nie ma dowodów na skuteczne leczenie nowotworów, jest ich i to bardzo wiele, w tym udokumentowane klinicznie, niestety nie w Polsce, bo wiedza lekarzy na temat B17 jest bardzo mizerna, większość z nich przyjmuje tylko wiedzę jaką przekazują koncerny farmaceutyczne, a wiadomo że żaden koncern nie jest zainteresowany propagowaniem leczenia B17 czy witaminą C, ponieważ nie może ich opatentować a co idzie za tym czerpać wielomilionowych zysków . Na chwilę obecną więcej szkody pacjentom wyrządziła chemio terapia i radio terapia jak wit B17 czy C, osoby chore powinny mieć wybór z jakiej terapi chcą skorzystać, a takiej możliwości niestety nie mają
 
amigdalinka, 12.12.2016 09.59
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Amigdalina (witamina B17) - czy ktoś zna sklep, gdzie można kupić tanio amigdalinę. Zależy mi, żeby cena nie była wysoka, bo potrzebuję jej dużo. Z góry dziękuję za info.
 
wimat, 05.12.2016 11.33
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
U mojej mamy wycięto gruczoraka jelita grubego T4 bez przerzutów do węzłów pNO z naciekiem na jajnik > połączono jelito bez przerzutów w lini cięcia > wycięto jajnik . Onkolog w poradni powiedział że że wzgledu na wiek 72 lata nie bedzie podawana chemia. I jak to się ma do leczenia , jedni wrzeszczą chemia tylko ona ci pomoże a inni odsyłają cię bez pomocy mówiąc że będziemy sie przyglądać co 3 miesiące
 
Bea66, 21.11.2016 01.22
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Prozę poszukać kontaktu z dr.Wandelem. Ja mogę dać namiar na lekarza który ma bezpośredni.kontakt. Sama brałam i jeśli lekarz państwu doradzi mogę wysłać z Anglii.beata sikorska mój email beatamidwife@gmail.com
 
następne »
strona 1 z 15
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
Markery nowotworowe (wskaźniki nowotworowe)  - wykrywacze raka Markery nowotworowe (wskaźniki nowotworowe) - wykrywacze raka

Większość z nas podświadomie boi się raka. Strach jest większy, jeśli ktoś w najbliższej rodzinie...

więcej

56

RAK TRZUSTKI - objawy i leczenie raka trzustki RAK TRZUSTKI - objawy i leczenie raka trzustki

Rak trzustki jest wyjątkowo trudnym do leczenia nowotworem. Ta odmiana raka długo nie daje żadnych...

więcej

52

Rak jelita grubego – objawy, leczenie i rokowania Rak jelita grubego – objawy, leczenie i rokowania

Rak jelita grubego to jeden z  najczęściej występujących nowotworów. Rak jelita grubego rozwija się...

więcej

51

Witamina B17 w walce z rakiem. Czy amigdalina to bezpieczny lek na raka? Witamina B17 w walce z rakiem. Czy amigdalina to bezpieczny lek na raka?

Witamina B17 (amigdalina) w niektórych krajach jest traktowana jako niekonwencjonalny lek na raka....

więcej

50

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

W każdej chwili można zaprzestać stosowania Evry. Jeśli zrobi się to jeszcze przed zakończeniem cyklu, to może pojawić się krwawienie i na jakiś czas zaburzyć cykl miesiączkowy. O ponownym...

Biopsja szyjki macicy jest zabiegiem o niewielkim ryzyku powikłań w tym zatorowości, można go wykonać w znieczuleniu miejscowym co dodatkowo minimalizuje ryzyko powikłań.

Jeżeli terapia logopedyczna nie jest kontynuowana w domu podczas samodzielnych ćwiczeń zaleconych przez logopedę, nie może być skuteczna. Zajęcia ze specjalistą raz w tygodniu wystarczą, powinny...

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.