Witamina B17 w walce z rakiem. Czy amigdalina to bezpieczny lek na raka?

150 komentarze
Autor: Monika Majewska

Witamina B17 (amigdalina) w niektórych krajach jest traktowana jako niekonwencjonalny lek na raka. Jednak cały czas trwa spór o to, czy amigdalina to bezpieczny lek antynowotworowy. Jej zwolennicy twierdzą, że witamina B17 może zniszczyć każdy rodzaj guza nowotworowego. Jednak niektórzy lekarze ostrzegają, że terapia witaminą B17 może doprowadzić do zatrucia cyjanowodorem.

Amigdalina (witamina B17 - choć to błędne określenie, gdyż w rzeczywistości nie ma takiej witaminy), w niektórych krajach, np. w Meksyku, jest stosowana nie tylko jako lek na raka, lecz także jako terapia profilaktyczna. Jak zapewniają jej zwolennicy - amigdalina (witamina B17) to skuteczny lek antynowotworowy, który pozwala na usunięcie guzów nowotworowych bez konieczności chemioterapii czy operacji. Jednak niektórzy lekarze ostrzegają przed zatruciem substancją, na którą się rozkłada w organizmie - cyjanowodorem.

Witamina B17 (amigdalina) - gdzie występuje? Gdzie kupić? Jaka jest cena?

Amigdalina (witamina B17) to organiczny związek chemiczny z grupy glikozydów, występujący w wielu roślinach. W najwyższym stężeniu występuje w pestkach migdałowca (łac. Amygdalus communis - stąd nazwa amigdalina), a także pigwy, moreli, brzoskwini, śliwki i wiśni. To właśnie amigdalina nadaje im specyficzny gorzki smak i aromat.

Na bazie amigdaliny produkowano dawniej preparat pod nazwą Laetrile, będący syntetyczną pochodną amigdaliny - glukuronid nitrylu kwasu migdałowego. Jednak specyfik został wycofany z rynku przez FDA - Food and Drug Administration (amerykańska Agencja Żywności i Leków) - ze względu na brak dowodów jego skuteczności i duże ryzyko zatrucia cyjankiem.

Obecnie amigdalina (witamina B17) dostępna jest w niektórych sklepach zielarskich, gdzie można ją kupić pod postacią gorzkich migdałów lub gorzkich jąder pestek moreli. Cena za 500 g waha się od 30 do 50 zł.

Amigdalina (witamina B17) występuje w pestkach owoców

Źródło: x-news.pl/Agencja TVN

Terapia witaminą B17: czy jest skuteczna w walce z rakiem? Jak działa amigdalina?

Amigdalina w organizmie człowieka, pod wpływem reakcji enzymatycznych, rozkłada się na glukozę, aldehyd benzoesowy i cyjanowodór (kwas pruski), którego sole noszą nazwę cyjanków. Te dwie ostatnie substancje, a zwłaszcza cyjanowodór, są trujące i u osób, które przedawkowały amigdalinę, mogą doprowadzić do wystąpienia objawów zatrucia. Właśnie z tego powodu terapia witaminą B17 jest krytykowana przez niektórych lekarzy.

Z informacji zamieszczonej na stronie Polskiej Ligii Walki z Rakiem wynika, że w przypadku tej substancji badania laboratoryjne oraz badania na zwierzętach wykazały rozbieżne wyniki dotyczące jej przeciwnowotworowego. Nie prowadzono kontrolowanych badań na pacjentach, są jedynie niekompletne opisy leczenia o niewielkiej wartości na potwierdzenie ewentualnej skuteczności amigdaliny w leczeniu raka.

Jednak zwolennicy amigdaliny odpierają te zarzuty. Według nich, uwolnienie cyjanowodoru następuje tylko w komórkach nowotworowych, a zdrowe nie zostają naruszone, dlatego ryzyko zatrucia nie istnieje. Jak przekonują zwolennicy terapii amigdaliną, zdrowe komórki organizmu zawierają enzym zwany rodanazą, który nie pozwala na uwolnienie kwasu cyjanowodorowego. Tego enzymu nie posiadają komórki nowotworowe. Zawierają bowiem inny - beta-glukozydazę, pod wpływem którego cyjanowodór oraz aldehyd benzoesowy są uwalniane do wnętrza komórki nowotworowej i, współdziałając ze sobą, niszczą ją. W związku z tym stopniowo zmniejsza się objętość guza, a co za tym idzie - także ryzyko wystąpienia przerzutów.
Ponadto ustępują dolegliwości bólowe związane z chorobą, ponieważ cząsteczki aldehydu benzoesowego, po wydostaniu się z komórki nowotworowej, przenikają do komórek zdrowych, gdzie zostają utlenione do kwasu benzoesowego, który działa m.in. przeciwbólowo.

Amigdalina (witamina B17) - badania naukowe

Prowadzono badania przedkliniczne (laboratoryjne oraz na zwierzętach) z użyciem amigdaliny. Dwa badania na zwierzętach dotyczące działania letrilu/amigdaliny przeprowadzone przez amerykański Narodowy Instytut Raka (NCI) wykazały brak odpowiedzi na leczenie, zarówno gdy letril/amigdalina był podawany samodzielnie, jak i w połączeniu z enzymem, który aktywuje wydzielanie w organizmie cyjanku z letrilu/amigdaliny.

Amigdalina i jej pochodne nie wchłaniają się dobrze z przewodu pokarmowego, więc szansa na dotarcie w postaci niezmienionej do komórki nowotworowej jest niewielka.

U zwierząt występowało więcej efektów ubocznych, wówczas gdy letril/amigdalina był podawany łącznie z enzymem. Podobne wyniki uzyskano na modelu, w którym ludzkie guzy piersi i jelita grubego zostały wszczepione myszom.²

W innych badaniach laboratoryjnych nad amigdaliną wykazało nieco wolniejszy wzrost komórek raka jelita grubego. Z kolei jeszcze inne badania wykazały, że im wyższe dawki amigdaliny, tym bardziej prawdopodobna jest odpowiedź komórek raka prostaty na leczenie. Jedno badanie wykazało odpowiedź na leczenie u myszy z guzami piersi, gdy amigdalina była podawana razem z enzymami oraz z witaminą A, ale nie, kiedy była podawana samodzielnie. Natomiast inne badanie na szczurach wykazało, że amigdalina była nieskuteczna w leczeniu, zapobieganiu czy opóźnianiu rozwoju nowotworów.

Nie prowadzono kontrolowanych badań klinicznych (badań porównujących grupę pacjentów, która otrzymuje nowy lek, z grupą, która nie otrzymuje leczenia) nad letrilem/amigdaliną.

Znany jest przypadek, gdy kombinacja amigdaliny z witaminą C doprowadziła do śmierci - pacjent, który zażywał duże dawki kwasu askorbinowego i połączył je z amigdaliną, zmarł.

Mimo że dostępnych jest wiele pojedynczych doniesień (niekompletnych opisów leczenia jednego lub kilku pacjentów) oraz opisów przypadków (szczegółowych raportów na temat rozpoznawania, leczenia i dalszej obserwacji poszczególnych pacjentów), stanowią one dowody naukowe o niewielkiej wartości na potwierdzenie ewentualnej skuteczności letrilu/amigdaliny w leczeniu raka.² Na przykład, w 1953 roku została opublikowana seria przypadków (grupa lub seria opisów przypadków obejmująca pacjentów poddanych podobnemu leczeniu) 44 chorych leczonych letrilem/amigdaliną. Większość pacjentów, u których zaobserwowano pewną poprawę, była również poddawana radioterapii lub leczeniu onkologicznemu, nie wiadomo zatem, który rodzaj leczenia przyniósł obserwowaną korzyść terapeutyczną.²

Zdaniem eksperta
Ewa Ceborska-Scheiterbauer, dietetyk. Specjalista ds. żywienia w chorobach cywilizacyjnych

Witamina B17 (amigdalina) w gorzkich pestkach moreli na raka

Czytałem, że witamina B17, czyli amigdalina, może pomóc chorym na raka? Czy to prawda? Czy jedzenie gorzkich pestek moreli w czasie choroby nowotworowej ma sens?

Ewa Ceborska-Scheiterbauer: zdecydowanie odradzam przyjmowanie pestek z amigdaliną. Można bowiem się spodziewać pogorszenia funkcji trawiennych, takich jak niestrawność, zgaga, ból brzucha, wzdęcia, nudności. U pacjentów z zespołem złego wchłaniania może pogorszyć się wchłanianie innych, cennych składników odżywczych. Ponadto, niestety, nie znane są interakcje pomiędzy witaminą B17, a cytostatykami.

Polecamy
Gorzkie pestki moreli na raka? Właściwości i zastosowanie gorzkich pestek moreli

Gorzkie pestki moreli na raka? Właściwości i zastosowanie gorzkich pestek moreli

Gorzkie pestki moreli już dawno znalazły zastosowanie w medycynie niekonwencjonalnej, głównie ze względu na swoje rzekome właściwości przeciwnowotworowe. Niektórzy uważają ...

Ważne

Ważne

Osoby zainteresowane terapią witaminą B17 jako terapią profilaktyczną, powinny wcześniej zgłosić się do lekarza po poradę, zwłaszcza jeśli cierpią na choroby układu krążenia. Preparaty z amigdaliną obniżają bowiem ciśnienie krwi.

Osoby zmagające się już z chorobą nowotworową, również powinny porozmawiać z lekarzem o terapii amigdaliną. Należy pamiętać, że zaniechanie szpitalnego leczenia onkologicznego i zdecydowanie się na alternatywne metody leczenia nowotworów może mieć tragiczne w skutkach konsekwencje.

Jeśli już zdecydujesz się na terapię witaminą B17, uważaj, jakie preparaty kupujesz. Lepiej unikać niepewnych produktów ze sklepów internetowych.

Polecamy
Czy witamina C leczy raka? Czy dożylne wlewy witaminy C mogą wyleczyć nowotwory?

Czy witamina C leczy raka? Czy dożylne wlewy witaminy C mogą wyleczyć nowotwory?

Czy witamina C leczy raka? Czy dożylne wlewy witaminy C mogą wyleczyć nowotwory? Zwolennicy terapii witaminą C przekonują, że to ...

Źródło:

1. Kapała A., broszura "Fakty i mity żywienia w chorobie nowotworowej".

2. Polska Liga Walki z Rakiem: ligawalkizrakiem.pl/rak-niekonwencjonalnie/przeglad-terapii/amigdalina-letril-witamina-b17

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: Photos.com

Aktualizacja: 30.05.2017

Komentarze (1 - 10 z 150)
Robert, 01.06.2017 08.44
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Pani Kasiu, jesli mogę to proszę o kontakt do Pani na mój email: meyl@poczta.onet.pl
 
Michał, 24.05.2017 12.08
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Kasialog prosiłbym o maila lub odzew na mojego maila : prywatnemichal@gmail.com również mam chorego tatę na nowotwór chciałbym się poradzić. Pozdrawiam
 
LIlia, 20.05.2017 10.58
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
No właśnie, ja też oglądałam film na temat witaminy B 17 i jej działania przeciwko rakowi, a także samego leczenia raka. I teraz czytając tutaj w komentarzach wypowiedzi niektórych osób piszących o tym, że to jest niedobre, trujące i niebezpieczne i że wcale nie pomaga zapobiegać ani leczyć raka to już nie wiadomo, komu wierzyć, co jest prawdą, czym sie kierować.
 
tina, 30.04.2017 21.04
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
zrobiłam błąd w moim adresie mailowym Prosze Pania Kasię o kontakt - podaje maila jeszcze raz lenartowiczmartyna@gmail.com
 
tina, 26.04.2017 12.48
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
prosze o maila ilnie potrzebne info ! mój lenartowiczmrtyna@gmail.com tel 607 870 937
 
kasialog, 19.04.2017 06.36
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Moj tata jest wlasnie taka osoba, ktora wygrala walke z nowotworem wlasnie dzieki witB17 i wit C. Dzieki tej kuracji stosowanej prze ok 3 miesiace guz zmniejszyl sie z 10 cm na 1 cm. Po kolejnym miesiacu stosowania zniknal zupelnie. Jesli chce Pan wiecej informacji moge podac adres emailowy. Pozdrawiam Katarzyna Cywinska
 
Sławek, 12.04.2017 09.37
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Dużo czytam o tym ,że B17 pomogła chorym na raka. Tylko nie ma takich rzetelnych informacji.Popierający terapię B17,odnoszę wrażenie ,to dystrybutorzy. Oni wiedzą o tym,że chory na raka podejmie się każdej terapii by się wyleczyć.Zatem niech piszą osoby ,które wyleczyły się dzięki stosowaniu amigdaliny,kapsaicyny czy wit.C/Laskorbinian wapnia lub sodu. Jeżeli są takie osoby ,to niech się podpisują imieniem i nazwiskiem lub podaja adres e-mail.Niech podzielą się tak cudowną informacją jaką jest wyleczenie z raka za pomocą terapii alternatywnych.Sam mam raka i z lektury tego co jest w internecie pozostaje tylko wyciąć,okaleczyć się by przeżyć jeszcze jakiś czas.
 
ktosia, 11.04.2017 15.25
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witamina to związek niezbędny do funkcjonowania organizmu. Amygdalina niezbędna nie jest. Wręcz przeciwnie. Vide NIE JEST witaminą.
 
paolo, 20.03.2017 08.09
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
co nie możesz tego znieść wypłochu, że twoje farmakologiczne dyrdymały powoli stają się nieopłacalne?
 
XXX, 14.02.2017 14.06
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
BZDURA !!! https://www.youtube.com/watch?v=hKnYpa7mgOA
 
następne »
strona 1 z 15
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
Witamina B17 w walce z rakiem. Czy amigdalina to bezpieczny lek na raka? Witamina B17 w walce z rakiem. Czy amigdalina to bezpieczny lek na raka?

Witamina B17 (amigdalina) w niektórych krajach jest traktowana jako niekonwencjonalny lek na raka....

więcej

90

Rak płuc - przyczyny, objawy, diagnostyka Rak płuc - przyczyny, objawy, diagnostyka

Rak płuc atakuje bez ostrzeżenia i najpierw rozwija się powoli, nie dając zwykle żadnych objawów....

więcej

84

RAK TRZUSTKI - objawy i leczenie raka trzustki RAK TRZUSTKI - objawy i leczenie raka trzustki

Rak trzustki jest wyjątkowo trudnym do leczenia nowotworem. Ta odmiana raka długo nie daje żadnych...

więcej

82

Objawy raka przed śmiercią. Jak umiera się na raka? Objawy raka przed śmiercią. Jak umiera się na raka?

Jakie są objawy raka przed śmiercią? Jak umiera się na raka? Jak rozpoznać, że choremu zostało...

więcej

81

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

Tak, jednym z powikłań przyjmowania doustnie tabletek antykoncepcyjnych są bóle żołądka. Radzę powiedzieć o tym lekarzowi prowadzącemu i zastanowić się nad zamianą drogi podania hormonów.

W zależności od zaawansowania zmian oraz stanu pacjenta można rozważyć w tej chorobie terapię ogólną, między innymi: sterydami, chlorochiną, sulfonami lub fototerapią. Leczenie zawsze dobierane jest...

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.