Szczepionka HPV - przeciwko wirusowi HPV

25 komentarze
Autor: Monika Majewska, www.zaszczepsiewiedza.pl

Szczepionka HPV (przeciwko wirusowi HPV - wirusowi brodawczaka ludzkiego) chroni przed rakiem szyjki macicy, a także przed kłykcinami kończystymi. Co istotne, wirus HPV odpowiada również za ponad 50 procent nowotworów pochwy i sromu. Z badań klinicznych wynika, że szczepionka przeciwko wirusowi HPV jest w 100 procentach skuteczna. Jednak szczepionkę należy przyjąć w odpowiednim czasie.

Szczepionka HPV (przeciwko HPV - wirusowi brodawczaka ludzkiego) jest skuteczną metodą zapobiegania zakażeniom wywołanym przez najważniejsze genitalne typy wirusa HPV, odpowiedzialne za większość przypadków raka szyjki macicy i brodawek płciowych. Szczepionka przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego skutecznie zapobiega zakażeniom wirusem HPV typu 6, 11, 16 i 18. Te właśnie onkogenne typy tego wirusa (16 i 18) są odpowiedzialne za 70 procent przypadków raka szyjki macicy na świecie. Z badań klinicznych wynika, że szczepionka przeciwko wirusowi HPV jest bardzo skuteczna. Jednak należy ją przyjąć w odpowiednim czasie.

Szczepionka HPV chroni przed rakiem szyjki macicy i nie tylko

- Profilaktyka raka szyjki macicy ma bardzo długą historię. Przełomowe w tej dziedzinie było właśnie badanie cytologiczne, które przez ponad 50 lat stanowiło jej podstawę - mówi prof. Jan Kotarski, ginekolog i onkolog, kierownik I Kliniki Ginekologii Onkologicznej i Ginekologii Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. - W wielu krajach jednak, na przykład w USA, badania profilaktyczne wyglądaj całkiem inaczej, są znacznie bardziej zaawansowane. Ich elementem są badania molekularne identyfikujące HPV, dzięki którym wiemy czy pacjentka, która na przykład ma nadżerkę, jest zagrożona onkologiczni czy też nie - zaznacza ekspert. - W USA właśnie badanie molekularne uzupełnia cytologię, ale jej nie zastępuje. Jeśli wynik badania pokaże, że nie mamy do czynienia z HPV, to wtedy kolejną cytologię można wykonać nie za rok, ale nawet za 5 lat. Natomiast w Australii szczepienia przeciwko HPV są elementem profilaktyki pierwotnej. Są to szczepienia populacyjne, czyli zaszczepić może się każdy, ale nie obowiązkowe. Szczepione są tam zarówno dziewczynki, jak i chłopcy, a naukowcy obserwują już statystyczne pozytywne efekty tego szczepieni. Rak szyjki macicy jest jedynym nowotworem, któremu można zapobiec poprzez szczepienie - dodaje prof. Kotarski.

Poza tym szczepionka przeciwko HPV chroni także przed kłykcinami kończystymi.

Szczepionka HPV - wskazania

Szczepienie należy wykonać przed rozpoczęciem aktywności seksualnej, najlepiej między 11. a 12. rokiem życia. Jednak szczepionka przeciwko HPV jest przeznaczona nie tylko dla nastolatek. - Każda kobieta zaszczepiona odniesie indywidualne korzyści z zaszczepienia, niezależnie od wieku - mówi prof. Kotarski. - Ale z punktu widzenia epidemiologii i farmakoekonomiki, czyli przeliczenia kosztów leczenia na rok życia kobiety, to zaszczepienie osób młodszych po prostu daje lepsze efekty populacyjne. Jeśli chcemy chorobę wyeliminować w społeczeństwie, to należy szczepić osoby młode, zarówno chłopców, jak i dziewczynki. Ale zaszczepić może się każda kobieta w każdym wieku. Na ten temat  najlepiej indywidualnie porozmawiać z lekarzem ginekologiem - dodaje ekspert.

Zdaniem eksperta
prof. Jan Kotarski, ginekolog i onkolog, kierownik I Kliniki Ginekologii Onkologicznej i Ginekologii Uniwersytetu Medycznego w Lublinie

Jak skuteczne jest szczepienie przeciwko HPV?

Zagadnienie skuteczności szczepionki jest zarówno bardzo ważne, jak i złożone. Zawsze w przypadku każdej szczepionki jest nieznaczny odsetek osób, które charakteryzuje słaba odpowiedź na szczepionkę, co może oznaczać, że trzeba podać większą liczbę dawek. W przypadku HPV ta grupa jest liczona w promilach, więc na szczęście niewielka. Druga kwestia to odpowiedź na pytanie, czemu chcemy zapobiec poprzez szczepienie. Docelowo jest to oczywiście rak szyjki macicy, ale na efekt szczepienia musimy czekać czasem wiele lat, dlatego łatwiej obserwować liczbę stanów przedrakowych, które zawsze poprzedzają pojawienie się choroby. Szczepienia więc muszą być połączone z badania cytologicznymi. Dziś można stwierdzić, że w sensie populacyjnym te kraje, które szczepią przeciwko HPV, obserwują duży sukces i zmniejszenie ilości wstępowania stanów przed nowotworowych. Dotyczy to tych krajów, w których liczba osób zaszczepionych wynosi powyżej 60% populacji. Tak więc można wnioskować po tym, iż ta szczepionka jest skuteczna. Czy można oszacować skuteczność w procentach? W przybliżeniu oczywiście można podać takie dane. Nie ma na rynku szczepionki, która obejmuje wszystkie typy onkogenne wirusa. Dostępna jest szczepionka dwuwalentna, która chroni przed typem 16 i 18 wirusa HPV, szczepionka czterowalenta zawierającą  antygeny  wirusów 16 i 18 a także typy 6 i 11 odpowiedzialne za  powstanie brodawek płciowych. Z nimi związane jest ponad 70% wszystkich raków szyjki macicy. Mamy też na rynku szczepionkę 9 walentną, gdzie dodatkowo jest jeszcze 5 typów wirusa, które wybrane zostały pod względem częstotliwości występowania. Ta szczepionka chroni przed 90% wszystkich nowotworów szyjki macicy.

Szczepionka przeciwko HPV zapobiega 70 proc. nowotworów szyjki macicy

Źródło: lifestyle.newseria.pl

Szczepionka HPV - kto i kiedy powinien zostać zaszczepiony?

Zgodnie z decyzją Komisji Europejskiej, szczepionka Silgard jest wskazana dla chłopców i dziewczynek w wieku 9-15 lat, kobiet od 16. do 45. roku życia, mężczyzn od 16. do 26. roku życia.

Szczepienie nie zmienia jednak przebiegu infekcji już nabytej. Z tego powodu nie można tą szczepionką leczyć już istniejących brodawek płciowych albo rozwijającego się raka szyjki macicy.

Na kompletne szczepienie składają się 3 dawki każdej ze szczepionek podawane w postaci iniekcji domięśniowej w ramię. Drugą dawkę podaje się 1-2 miesięcy po pierwszej, trzecią dawkę w odstępie 6 miesięcy od pierwszej. Szczepienie powinno się zakończyć w ciągu roku. Do wszystkich 3 dawek należy używać tej samej szczepionki, gdyż obie szczepionki znacznie różnią się składem i brakuje danych na temat zamiennego stosowania obu produktów.

Szczepionka HPV - skutki uboczne i powikłania

Najczęściej stwierdzanymi objawami niepożądanymi po podaniu szczepionki na HPV są:

Ponadto stwierdzono występowanie alergii, a niekiedy nawet przypadków zespołu Guillaina-Barrégo (zapalenie nerwów).

Szczepionka przeciw HPV może dawać także inne działania niepożądane. Zastrzeżenia dotyczą głównie Gardasilu. Jak dowiadujemy się z filmu dokumentalnego "De Vaccinerede Piger", w Danii zgłoszono ponad 1 000 przypadków działań niepożądanych po przyjęciu szczepionki Gardasil, w tym 283 poważnych. Wśród tych ostatnich wymienia się m.in. POTS - Zespół Posturalnej Tachykardii Ortostatycznej. Głównymi objawami choroby są uporczywa tachykardia ortostatyczna, czyli wzrost częstości akcji serca o co najmniej 30 uderzeń/min, utrzymujący się przez co najmniej 10 minut od przyjęcia pozycji stojącej. Wywołuje to takie objawy, jak: zawroty głowy, omdlenia oraz bóle głowy, bóle klatki piersiowej i osłabienie. Objawy POTS pojawiają się wyraźnie po przyjęciu pozycji stojącej i ustępują  lub zmniejszają swoje nasilenie w pozycji leżącej. Europejska Agencja Leków nie może potwierdzić ani zaprzeczyć, że POTS jest spowodowane przez szczepionkę Gardasil. Jak jednak przekonują lekarze, brak jest podstaw do twierdzenia, że te choroby związane są ze szczepieniami przeciw zakażeniom HPV.

Czy w Polsce szczepienia przeciwko wirusowi HPV powinny być obowiązkowe?

Źródło: x-news.pl/Dzień Dobry TVN

Jakie szczepionki przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego są dostępne w Polsce? Jaka jest ich cena?

W Polsce dostępne są 3 różne szczepionki przeciwko wirusom brodawczaka ludzkiego w postaci zastrzyków do podawania domięśniowego:

  • Cervarix przeciwko 2 rakotwórczym typom wirusa: HPV16 i HPV18. Cena - ok. 400 zł (jedna dawka)
  • Silgard przeciwko 4 typom wirusa, w tym dwóm rakotwórczym typom HPV16 i HPV18 i dwóm typom HPV6 i HPV11 odpowiedzialnym za brodawki płciowe (kłykciny kończyste). Cena - ok. 400 zł (jedna dawka)
  • Gardasil 9 - przeciwko 7 rakotwórczym typom HPV (HPV16, 18, 31, 33, 45, 52 i 58) oraz dwóm typom HPV6 i HPV11 odpowiedzialnym za brodawki płciowe (kłykciny kończyste). Cena - ok. 500 zł (jedna dawka)

Wszystkie wymienione szczepionki wymagają podania 3 dawek. Każda z nich jest wydawana na receptę.

W artykule wykorzystano materiały zaszczepsiewiedza.pl

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
BRODAWCZAK może powodować raka. Co to jest wirus brodawczaka ludzkiego?

BRODAWCZAK może powodować raka. Co to jest wirus brodawczaka ludzkiego?

Wirus HPV u mężczyzn: objawy i leczenie

Wirus HPV u mężczyzn: objawy i leczenie

Kłykciny kończyste czyli zakażenie wirusem HPV

Kłykciny kończyste czyli zakażenie wirusem HPV

Brodawczak odwrócony: czynniki ryzyka, objawy, leczenie

Brodawczak odwrócony: czynniki ryzyka, objawy, leczenie

Zdjęcia: Thinkstockphotos.com

Aktualizacja: 24.05.2017

Komentarze (1 - 10 z 25)
ED, 23.05.2017 19.26
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
wstrząsające, to samo usłyszałam od mojego lekarza-nie szczepić się!!!
 
Fredka, 18.05.2017 18.08
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Powiklania neurologiczne, wieksza smiertelnosc, bezplodnosc, niedowlady konczyn- oto co niesie za soba ta rewelacyjna szczepionka !! Przestancie poradnikuzdrowie wieszcie klamac i lobbowac na rzecz firm farmaceutynych bo faky pokazuja zupelnie cos innego !
 
Rafff, 27.03.2017 22.14
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Czy są już jakieś dane kto gorzej kończy czy Ci którzy zażyli Szczepionki na HPV czy Ci którzy borykają się z Wirusem HPV i nie zażyli szczepionki? Czyje decyzje się bardziej opłacają.
 
heheszki, 06.03.2017 22.53
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Buahaha zaczepiono w Japonii ponad 3 mln dziewcząt gdzie wiele dostało powikłań, czyli padaczka, migreny, bóle głowy itp. Wypieprzyli ją w cholerę bo przeprowadzili badania poszczepienne, a ty będziesz pisał żeby ludzie się szczepili, a jak nie to niech zdychają. Karma jest dziwką i wraca. Wróci i do ciebie i zapłaczesz prędzej czy później.
 
Maciej, 24.02.2017 14.11
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
co widać po komentarzach wyżej. Dla was rada jest jedyna - nie szczepcie się i zdychajcie, najlepiej przed przekazaniem genów głupoty
 
zzz, 23.02.2017 14.17
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
A od kiedy rtęć i aluminium wprowadzana do organizmu to zdrowie? Mozna by stwierdzić że inhalacja gazem cyklon B miały właściwości zdrowotne...
 
stop HPV, 19.02.2017 03.45
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
ogladnijcie zanim podejmiecie decyzje https://www.youtube.com/watch?v=x1nsTGqVyEE
 
WellasGuess, 30.12.2016 15.33
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
UWAGA NA TĄ SZCZEPIONKĘ NA HPV! Nie macie potrzeby to lepiej się nie szczepcie! Ryzyko powikłań istnieje a działanie nie jest potwierdzone! Testowano też b.krótko co jest podejrzane a teraz wszędzie tak wciskają na siłę i piszą żeby się szczepić - nagle ni stąd ni z owąd - wygląda na to że poszła gruuba kasa za akcje propagandowo-reklamową od korporacji farmaceutycznych! A nasze urzedasy i media nas jak zwykle okłamują za pare srebrników zniszczą życie dzieci! UWażajcie - nie wierzcie nikomu! Takie mamy czasy!
 
Matka Polka, 16.09.2016 10.19
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
A gdzie napisane, że ta szczepiona miała "fast track" tzn tylko 6 mcy badań? Że jest praktycznie nieprzebadana, że zawarty w niej boran sodu spowodował kalectwo i powolną straszną śmierć wielu dziewcząt na świecie? Gdzie jest napisane, że ta szczepionka jest zakazana w wielu krajach (np. w Japonii)? Dlaczego Państwo nie piszą o POWIKŁANIACH PO TEJ SZCZEPIONCE??? Czy to jest poradnik czy strona reklamowa???
 
marzena, 28.04.2016 22.47
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
witam chciałam zapytać czy zrobenie tej szczepionki jest niebezpieczne bo mój lek.ginekolog zapropował mi tą szczepionkę ,czy ktoś może mi odpowiedzieć dziękuję
 
następne »
strona 1 z 3
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
Rak płuc - przyczyny, objawy, diagnostyka Rak płuc - przyczyny, objawy, diagnostyka

Rak płuc atakuje bez ostrzeżenia i najpierw rozwija się powoli, nie dając zwykle żadnych objawów....

więcej

35

Rak gardła: objawy. Jak rozpoznać raka gardła? Rak gardła: objawy. Jak rozpoznać raka gardła?

Objawy raka gardła przypominają symptomy infekcji górnych dróg oddechowych i z tego powodu często...

więcej

29

Witamina B17 w walce z rakiem. Czy amigdalina to bezpieczny lek na raka? Witamina B17 w walce z rakiem. Czy amigdalina to bezpieczny lek na raka?

Witamina B17 (amigdalina) w niektórych krajach jest traktowana jako niekonwencjonalny lek na raka....

więcej

27

Zioła kontra rak: o niekonwencjonalnych metodach leczenia raka [WYWIAD] Zioła kontra rak: o niekonwencjonalnych metodach leczenia raka [WYWIAD]

Leczenie nowotworów złośliwych to ciągle wyzwanie dla medycyny, naukowcy nie ustają w poszukiwaniu...

więcej

26

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

W przypadku alergii zawsze istnieje ryzyko uczulenia na kolejny czynnik, czyli po jakimś czasie po zrobieniu tatuażu, np. na barwniki. Odradzam wykonywanie u osób z potwierdzoną alergią tego typu...

Na temat tego, co to oznacza i jakie leki powinna Pani stosować, powinna Pani rozmawiać wyłącznie z lekarzem prowadzącym. Zespół policystycznych jajników należy leczyć, ale nie można go wyleczyć....

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.