Rak: zapobieganie, diagnostyka i leczenie nowotworów

Konsultant:dr n. med. Grzegorz Luboiński onkolog, Instytut Centrum Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie
7 komentarze
Autor: Beata Prasałek

Śmiertelne żniwo, jakie zbierają nowotwory mogłoby być mniejsze, gdybyśmy dbali o siebie, systematycznie badali się. Z rakiem naprawdę można wygrać! Skąd się bierze rak, jak się go wykrywa i leczy? Jak zapobiegać nowotworom?

Wiemy o nowotworach coraz więcej. Niestety, jeszcze nie wszystko. Ale naukowcy stale pracują nad rozszyfrowaniem naszego wroga numer jeden. Niemal co roku poznajemy nowe metody leczenia. I choć na razie nie umiemy zapobiegać chorobom nowotworowym, w wielu przypadkach umiemy wykrywać raka we wczesnym stadium jego rozwoju i skutecznie się leczyć.

Skąd się bierze rak?

Atakuje nas blisko 200 różnych nowotworów. Niemal każdy z nich ma inne podłoże i inaczej się rozwija. Naukowcy wciąż próbują dociec, dlaczego i w jaki sposób w organizmie tworzy się ta pierwsza odmienna od innych komórka, z której powstaje guz. Teorii jest wiele. Najwięcej uczonych skupia się na badaniach genetycznych. Ich zdaniem prawdopodobnie o tym, że w organizmie pojawia się wadliwa komórka, przesądzają uszkodzenia na poziomie DNA (kwas dezoksyrybonukleinowy - spiralnie skręcona cząsteczka tworząca chromosom; zawiera kompletny kod dotyczący budowy całego ciała).
Nasze komórki stale się dzielą. Przy każdym podziale stare obumierają, lecz wcześniej przekazują nowym swoją informację genetyczną. Oznacza to, że będą pełnić te same funkcje, co ich poprzedniczki. W tych procesach czasem dochodzi do błędów. Niektóre błędy powodują zmiany w zachowaniu komórki pochodnej. Taka zmiana dziedzicznego materiału genetycznego nazywana jest mutacją. Może ona spowodować np., że jakaś komórka zacznie się dzielić częściej i szybciej niż normalne i da początek nowotworowi. Niestety, mutacje mogą być dziedziczone, dlatego potomkowie osób chorych na raka są obciążeni skłonnością do choroby nowotworowej. 
Niestety, sami również działamy na swoją szkodę, np. wdychamy spaliny, dym z papierosów, często jadamy wędzone produkty, a to wszystko może uszkadzać DNA i zwiększać prawdopodobieństwo zachorowania na raka. Mało tego, lekarze są pewni, że także niektóre wirusy mogą przekształcić zdrową komórkę w nowotworową, np. do rozwoju raka szyjki macicy przyczynia się zarażenie wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV).

Jak rozwija się rak?

Jedna z częściej przyjmowanych teorii mówi, że w zdrowej komórce - żeby zmieniła się ona w rakową - musi dojść do zaburzenia kilku (co najmniej 5-6) systemów regulacji.

  1. Zdrowe komórki czekają na sygnał, żeby się podzielić. Komórki rakowe nie czekają i nieustannie się mnożą. Często same wysyłają sygnały rozpoczynające cykl podziałów.
  2. Gdyby zdrowa komórka chciała zająć więcej miejsca, niż jej przysługuje, sąsiadujące z nią tkanki zaczęłyby wysyłać w jej kierunku sygnały chemiczne, które miałyby powstrzymać ją od dalszych podziałów. Jednak komórki nowotworowe potrafią zignorować takie zakazy i guz zaczyna się rozrastać.
  3. Wielokrotne podziały komórek nowotworowych sprawiają, że część z nich zostaje odsunięta od naczyń krwionośnych, które dostarczają tlenu oraz substancji odżywczych, i powinna zginąć. Jednak jakimś sposobem udaje się im tego uniknąć. Co więcej, by żyć i nadal się dzielić, potrafią nakłonić okoliczne naczynia krwionośne, by wytworzyły odnóżki, którymi popłynie do komórek rakowych życiodajna krew.
  4. Na skutek licznych mutacji komórki rakowe mają poważne problemy z własnym DNA, dlatego sporo z nich ginie. Jednak te, które przetrwają, są niezwykle silne i dzielą się w nieskończoność. Nowotwór rośnie.
  5. Zdrowe komórki w ciągu swojego życia mogą się dzielić określoną ilość razy. Jest to naturalny proces odnowy naszego organizmu. Z jednej komórki powstają dwie, potem cztery, osiem itd. Przy każdym takim podziale najstarsze komórki obumierają, a nowe przejmują ich zadania. Pilnują tego telomery. Są to zakończenia wszystkich czterech ramion każdego chromosomu. Jeśli chromosom porównamy do dwóch sznurowadeł ułożonych w kształt liter U i zetkniętych ze sobą spodami, to telomery są skuwkami znajdującymi się na końcach tych sznurówek. Mają określoną długość. Skracają się przy każdym podziale komórki, dzięki czemu komórka może podzielić się najwyżej 70 razy. Ale nie komórka nowotworowa. Ona potrafi tak manipulować telomerami, że przełamuje barierę ograniczonej ilości podziałów. Tylko w ten sposób może ona utworzyć guz.
  6. Gdyby guz ograniczył się do jednego miejsca w organizmie, nowotwór byłby do pokonania (np. można by było go wyciąć). Komórki rakowe musiały więc pokonać jeszcze jedną barierę, by stać się nieśmiertelnymi i zabójczymi. Potrafią wnikać w sąsiadujące tkanki i naciekać je oraz tworzyć przerzuty do innych części organizmu. Oczywiście, nie wszystkie komórki rakowe mają tę cechę. Potrafi to tylko “elita”, która może oddzielić się od pierwotnego guza i przenosić poprzez układ krwionośny czy chłonny w odległe miejsca organizmu.

Nowotworowa statystyka

  • Na świecie z chorobą nowotworową żyje 40 mln osób.
  • Z danych Polskiej Unii Onkologicznej wynika, że każdego dnia 300 osób w Polsce dowiaduje się, że ma raka.
  • 220 z nich prawdopodobnie umrze. Trwale można wyleczyć ok. 30 proc. chorych .

Kobiety na początku lat 60. ubiegłego wieku najczęściej chorowały na raka szyjki macicy, a w drugiej kolejności na raka piersi. Obecnie częstszy jest rak piersi, po nim rak płuca, a następny - szyjki macicy.

Mężczyźni na początku lat 60. ubiegłego wieku najczęściej chorowali na raka żołądka, a w następnej kolejności na raka płuca. Teraz przoduje rak płuca, na drugim miejscu jest rak gruczołu krokowego (prostaty), a na trzecim - żołądka.

Ostatnio dodane na forum
zobacz wszystkie »
 
 
fufa007, 09.07.2012 5:53
zerknij na : www.pokonajraka.sos.pl
Nie zarejestrowany, 12.10.2010 23:37
Poczytaj sobie o witaminie B17 !
 

Diagnostyka nowotworów

Szanse na pokonanie raka w dużej mierze zależą od tego, jak wcześnie zostanie wykryty. W Polsce niemal 80 proc. chorych zgłasza się do lekarza zbyt późno. Jakie badania trzeba wykonywać, żeby jak najwcześniej wykrywać zmiany, a nawet tylko zagrożenie nowotworem?
Zdecydowana większość nowotworów wykrytych w tzw. przedinwazyjnym (zerowym) stadium rozwoju jest całkowicie wyleczalna. Niestety, na tym etapie rozwoju choroby sami nie jesteśmy w stanie zauważyć zmian chorobowych. Z tego powodu systematycznie powinniśmy poddawać się badaniom profilaktycznym.

5
4
3
2
1
fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia:

Aktualizacja: 07.07.2014

Komentarze (1 - 7 z 7)
Alicja, 06.08.2010 22.59
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Znalazłam super książkę ! Jestem w szoku, że można przeżyć chorobę tak agresywną. Ja też choruję i szukałam ratunku. Pani Prasałek napisała tu w publikacji bardzo fachowo, właściwie jakby była onkologiem ! Moja pochwała. Ta książkę, co tu wymieniłam znalazłam niedawno i mam już, teraz studiuję treść. Sporo stron - 365, ale wszystko jasno wyjaśnione, jak podręcznik z biologii i biochemii. Jeśli ktoś wie jaką jeszcze można zdobyć dobrą książkę na temat nowotworów, to proszę napisać - co i gdzie szukać ? Bardzo mi na tym zależy, bo też choruję. Mam już 3 dobre książki.
 
Basia, 12.05.2010 23.05
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
po wycięciu guza kolo żołądka okazało sie ze mial on komórki rakowe i prawdopodobnie zostały w organizmie:( co dalej robić ? da sie wyleczyć?
 
lewiossa, 03.03.2010 19.46
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Mieszkamy w dolnośląskim,mam 12 letnią córkę która 4 miesiące temu przeszła operację, wycięto jej prawy jajnik z guzem germinalnym o wadze 3,5kg.W mojej rodzinie to nie pierwszy przypadek ojciec mojej matki zmarł na raka jelita,a mój starszy brat miał pare lat temu usunietego guza przy uchu który oczywiscie tez był rakiem.I tak sie zastanawiam bo mam jeszcze córkę 4 letnią i jestem w ciąży czy moja rodzina nie powinna byc objeta jakąś ochroną??? poniwaz ostatnio gdzies wyczytałam ze istnieje duże ryzyko...ale żaden z lekarzy nie kwapi sie chociażby przebadac moją młodszą córkę-poza dotknieciem brzucha i powiedzeniem ze narazie nie widzi potrzeby a ja nie chce juz ryzykowac.U mojej starszej lekarz twierdził ze dziecko czesto boli brzuch bo jest nerwowe a jak brzuch zaczął sie powiekszac to stwierdził ze córka dojrzewa i cyt:tyłek jej urosnie cycki tez to brzuch zaniknie.Aż pewnego dnia córka wróciła do domu ze spaceru prawie na czworaka i zwijała sie z bólu,wtedy juz lekarz stwierdził że to wyrostek i skierował do pobliskiego miasta karetka do szpitala.Dzieki Bogu tam zrobiono jej USG i okazało sie że nie umieją znalesc w brzuchu wiekszości narządów np:wątroby itp. karetką wysłano nas do Wrocławia do szpitala na ul.Traugutta szpital Marciniaka i tam po badaniach usłyszałam ze moje dziecko ma potężnego nowotwora w brzuchu i dawano jej 70%szans.Na chwile obecną usunięto jej jajnik razem z guzem i przez około 5lat co dwa trzy miesiące musimy jezdzic na badania.
 
ala, 07.12.2009 19.41
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Wiele madrych porad.Co jednak mozna zrobic,gdy lekarze zawalili sprawe ,uznali czlowieka za zdrowego,a potem okazalo sie ,ze jest za pozno na leczenie?
 
Zbigniew, 11.11.2009 11.57
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Proszę ten tytuł wpisać w youtube i zobaczyć jak się w prosty sposób leczy raka i nie tylko!!!!! ten artykuł służy jedynie mafii farmaceutycznej aby ludzie jedynie stosowali metodę kosztowną i nie skuteczną, ale dla nich zyskowną...
 
qq, 08.07.2009 19.41
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witam Mam 27 lat mam przepuchline rozworu przełykowego i refluks żóładka ponadto miałem ostatnio zapalenie wezłów chłonnych jelita zrobiłem pełna morfologie i biochemie wszystkie badania wyszły ok ale nadal czuje sie bardzo żle ,chciałem zrobić badanie markerów ale nie wiem jakich czy mógł by mi ktos pomódz i napsiac jakie badanie markerów musze dokonac Pozdrawiam i z góry dziekuje za odpowiedz
 
Jasia, 24.05.2009 00.27
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Bardzo rzeczowy i przydatny artykuł! Dziękuję.
 
reklama
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
RAK WĄTROBY to często nowotwór złośliwy - wszystko o raku wątroby RAK WĄTROBY to często nowotwór złośliwy - wszystko o raku wątroby

Rak wątroby jest jednym z najczęstszych nowotworów złośliwych. W 95 proc. są to nowotwory...

więcej

10966

Rak mózgu: jak wygrać z guzem mózgu Rak mózgu: jak wygrać z guzem mózgu

Guzy mózgu najczęściej zdarzają się u dzieci i osób starszych. Od wczesnego rozpoznania raka...

więcej

11051

Rak trzonu macicy.  Jakie są objawy raka macicy? Rak trzonu macicy. Jakie są objawy raka macicy?

Objawy raka macicy są wyraźne. Wystarczy ich nie zlekceważyć, by wykryć chorobę na bardzo wczesnym...

więcej

8697

Rak gardła: objawy. Jak rozpoznać raka gardła? Rak gardła: objawy. Jak rozpoznać raka gardła?

Objawy raka gardła przypominają symptomy infekcji górnych dróg oddechowych i z tego powodu...

więcej

9912

Zamów bezpłatny newsletter

zapisz się
Autodiagnoza

Wybierz badanie

albo

Alfabetyczny indeks badań

A B C D E F G H I J
K L Ł M N O P R S Ś
T U W Z Ż
Eksperci

Obecność skrzepów krwi we krwi miesiączkowej jest objawem bardzo obfitych krwawień miesiączkowych, zwykle towarzyszą im bóle brzucha. Obfite krwawienia miesiączkowe, zwłaszcza jeśli występują od...

W przypadku przesuszenia skóry rąk proponuję zastosowanie (wielokrotnie w ciągu dnia) preparatów intensywnie natłuszczających dostępnych w aptekach, takich jak Diprobaza, Nanobaza, Dermobaza, maść...

Korony porcelanowe nie mają określonej na stałe żywotności. Wszystko zależy od użytkowania ich przez pacjenta. Są korony, które przetrwały 20 lat, ale zdarzają się również takie, które pękają po...

Grupy wsparcia
data

Wrzesień 20, 2014

Mogę tylko potwierdzić pozytywną opinie na temat Foreverslimu.Moje zdanie jest takie że jeżeli ktoś wie że nie da rady na samej diecie powinien się zdecydować na te tabletki.Nie namawiam nikogo do zakupu bo każdy ma swój rozum ale moim zdaniem warto.

data

Wrzesień 20, 2014

Odchudzanie bez diety nie ma czegoś takiego.Dieta i aktywność fizyczna to podstawa.Można jeszcze do tych dwóch rzeczy dołączyć jeszcze Foreverslim.Ten suplement sporo wnosi w cały proces odchudzania.Pozwala na stopniowe wprowadzanie zmian co procenuje szybszą utrata wagi.Po skończonej...

data

Wrzesień 17, 2014

Polecam osobiście wszystkim szybką i skuteczną dietę http://www.expressdiet.pl

data

Wrzesień 20, 2014

Zdecydowanie nie jeżeli chodzi o zielona kawe.A na pewno nie polecam tabletek Green Coffee plus.Lepiej zainwestować w jakiś aerobik lub basen.Wyjdzie wam to na zdrowie a te tabletki można spuścić w kiblu.

reklama
Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody MURATOR S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody MURATOR S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.