Rak ślinianki - ryzyko wystąpienia rośnie wraz z wiekiem

13 komentarze
Autor: Sylwia Gabryś

Nowotwór ślinianek należy do grupy nowotworów wywodzących się z komórek wchodzących w skład gruczołów ślinowych. Rak ślinianki stanowi około 1 proc. nowotworów człowieka oraz 5-10 proc. wszystkich guzów głowy i szyi. Jakie są przyczyny i objawy raka śliniaki? Na czym polega leczenie?

Rak ślinianki w około 70-80 proc. przypadków jest umiejscowiony w śliniance przyusznej. Rzadko daje przerzuty do innych struktur. W przypadku raka ślinianki podżuchwowej, około 50 proc. zmiany mają charakter złośliwy.

Rak ślinianki - przyczyny

W większości przypadków nowotworu ślinianki przyczyny nie są znane. Wiadomo, iż ryzyko wystąpienia tego typu raka rośnie wraz z wiekiem - im pacjent starszy, tym większe ryzyko wystąpienia nowotworu ślinianki. Przypuszcza się, że za nowotwór ten może odpowiadać wirus Epsteina Barra (EBV). Ponadto czynnikiem sprzyjającym jest radioterapia głowy i szyi oraz kontakt z niektórymi związkami chemicznymi w zakładach pracy.

Rak ślinianki - objawy

Rozrastający się guz ślinianki przyusznej może spowodować porażenie nerwu twarzowego, którego splot umiejscowiony jest wewnątrz chorego gruczołu. Na skutek porażenia nerwu nie dochodzi do zaopatrzenia ruchowego mięśni mimicznych twarzy, czego konsekwencją jest ich porażenie.

Innymi symptomami nowotworu ślinianki są: guzek w okolicy ślinianek, ucha, szczęki, żuchwy, ust lub wewnątrz jamy ustnej, sączenie się płynu z ucha, trudności z otwieraniem szeroko ust.

Innymi objawami guza ślinianki przyusznej są objawy neurologiczne, takie jak:

  • niemożność zaciśnięcia mięśni szpary powiek do końca (widoczna biała twardówka – objaw Bella),
  • niemożność marszczenia czoła
  • zanik fałdu nosowo-wargowego
  • trudności w połykaniu
  • zwisający luźno policzek, który może być przygryzany podczas posiłku
  • niewładny podczas przesuwania treści pokarmowej do jamy właściwej
  • zwisający kącik ust, który staje się ujściem dla śliny, co stanowi istotny dyskomfort podczas spożywania pokarmu oraz czyni groteskowym wyraz twarzy

Najpoważniejszym objawem jest porażenie mięśnia okrężnego oka, co prowadzi do wysychania i mętnienia rogówki oraz powstawania w jej obrębie stanów zapalnych. Objawy mogą prowadzić do konieczności usunięcie gałki ocznej.

Ponadto charakterystycznym objawem raka ślinianki są przerzuty do węzłów chłonnych, które stają się powiększone. Niekiedy choroba przebiega bezobjawowo.

Rak ślinianki - diagnostyka i leczenie

Raka ślinianki niekiedy wykrywa się przy okazji wizyty u dentysty lub przy okazji rutynowego badania lekarskiego. Diagnoza obejmuje badanie fizykalne, ultrasonografię, tomografię komputerową, obrazowanie rezonansu magnetycznego, endoskopię czy pozytonową tomografię emisyjną. Bardzo istotnych informacji dostarcza biopsja aspiracyjna cienkoigłowa, z której materiał poddaje się badaniu histopatologicznemu.

Rak ślinianki - leczenie

Leczenie raka ślinianki polega na chirurgicznym usunięciu całej lub części zmienionej chorobowo ślinianki. Podczas operacji chirurgicznej dokonuje się usunięcia węzłów chłonnych. W przypadku guzów złośliwych po zabiegu zazwyczaj konieczne jest wykonanie radioterapii.

Polecamy
Nowotwory jamy ustnej i gardła: objawy. Jak rozpoznać raka jamy ustnej i gardła?

Nowotwory jamy ustnej i gardła: objawy. Jak rozpoznać raka jamy ustnej i gardła?

Objawy nowotworów jamy ustnej i gardła nie są specyficzne. Pierwsze objawy raka jamy ustnej mogą przypominać zakażenia rozwijające się w ...

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Leczenie raka piersi – anastrozol lepszy od tamoksyfenu

Leczenie raka piersi – anastrozol lepszy od tamoksyfenu

Rak płuc - czynniki ryzyka, objawy, leczenie nowotworów płuc

Rak płuc - czynniki ryzyka, objawy, leczenie nowotworów płuc

Rak: zapobieganie, diagnostyka i leczenie nowotworów

Rak: zapobieganie, diagnostyka i leczenie nowotworów

Zdjęcia: Photos.com

Aktualizacja: 21.11.2016

Komentarze (1 - 10 z 13)
Justa, 11.07.2016 07.04
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Piecze przykleja się do podniebienia i szereg innych objawów . alergia na nikiel kobalt. Występują w pokarmach zwłaszcza z puszek.
 
warszawaa, 21.04.2016 20.42
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Czytanie ze zrozumieniem, wskazane! Wróć do szkoły, później się wypowiadaj!! ..a jednak to prawda, w moim przypadku guz został wykryty podczas wizyty u dentysty, który skierował mnie do onkologa. (napisał, napisała mm)
 
Ola, 12.10.2015 20.21
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Sprawdź wątrobę. Moja mama tak miała, szukała wszędzie i okazało się ze wątroba jest chora.
 
kaska1, 06.07.2015 21.43
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
leczcie się sutentem, to najnowsza chemia, cholernie droga ale daje efekty
 
kate, 25.05.2015 14.40
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Dr Andrzej Wojdas Szpital wojskowy na Szaserów - jako jeden z lekarzy w Polsce operuje nowotwory ślinianek.
 
alutka, 28.01.2015 13.15
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Czy ktos może mi powiedzieć co to jest, od jakiegoś czasu piecze mnie język a boki mam sine , dotego dochodzi suchość w ustach. .. Kiedyś sobie kilka razy go przegryzlam, bardzo mnie bolał i myślałam, że to od tego, ale pieczenie nadal nie ustępuje.
 
kakuska 13, 07.01.2015 18.22
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
prosze mi powiedziec siostra ma raka slinowego zlosliwego ,sa przezoty na wezly ,przelyk, jezyk,policzko,jakie ma szanse lekarze nie daja zadnych ,prosze o pomoc
 
mm, 19.12.2014 08.48
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
..a jednak to prawda, w moim przypadku guz został wykryty podczas wizyty u dentysty, który skierował mnie do onkologa. Wynik badania histopatologicznego po zabiegu usunięcia guza: guz nowotworowy ślinianki (Tumor mixtus...).
 
Agnes, 25.11.2014 22.27
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Sorry, co to ma byc, jak mozna raka wykryc podczas wizyty u dentysty, co za bzdura, no chyba ze ten lekarz przeprowadza biopsje aspiracyjna cienkoiglowa w obecnosci lekarza patomorfologa! Nie rozprzestrzeniajcie klamst.
 
mily, 21.07.2013 15.32
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Od pewnego czasu ciężko mi się przełyka ślinę, a w nocy leci mi ślina z ust - co może być tego powodem?
 
następne »
strona 1 z 2
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
Rak płuc - przyczyny, objawy, diagnostyka Rak płuc - przyczyny, objawy, diagnostyka

Rak płuc atakuje bez ostrzeżenia i najpierw rozwija się powoli, nie dając zwykle żadnych objawów....

więcej

264

Markery nowotworowe (wskaźniki nowotworowe)  - wykrywacze raka Markery nowotworowe (wskaźniki nowotworowe) - wykrywacze raka

Większość z nas podświadomie boi się raka. Strach jest większy, jeśli ktoś w najbliższej rodzinie...

więcej

261

Objawy raka przed śmiercią. Jak umiera się na raka? Objawy raka przed śmiercią. Jak umiera się na raka?

Jakie są objawy raka przed śmiercią? Jak umiera się na raka? Jak rozpoznać, że choremu zostało...

więcej

240

RAK WĄTROBY: przyczyny, objawy, leczenie RAK WĄTROBY: przyczyny, objawy, leczenie

Na raka wątroby chorują przede wszystkim mężczyźni. U osób młodych rak wątroby występuje rzadko....

więcej

238

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

W przypadku wymienionej terapii całe ciało należy chronić przed ekspozycją na słońce. W przeciwnym razie może dojść do nadmiernego przesuszenia skóry, w konsekwencji do jej podrażnienia i powstania...

Radzę wykonać test ciążowy. Jeśli będzie dodatni, zgłosić się do lekarza prowadzącego, a jeśli ujemny, to po siedmiu dniach przerwy kontynuować przyjmowanie tabletek. Gdyby jednak i po następnym...

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.