Rak skóry: od pieprzyka do czerniaka

7 komentarze

Najpierw był pieprzyk o nieregularnym kształcie, potem zniknął, pozostała po nim biała plamka. Po kilku miesiącach znamię powróciło, ciemniejsze  i w towarzystwie krostki - opowiada pani Bożena, która wygrała walkę z nowotworem. To był rak skóry - czerniak.

O rozmowę na temat choroby zabiegałam wiele razy. Ale ciągle powtarzała: „Jeszcze nie teraz. Nie mogę o tym mówić”. Sytuacja się zmieniła. – Kilka tygodni temu na czerniaka zmarła moja dobra koleżanka. Nie chcę dalej milczeć. Opowiem, co przeżyłam – mówi na dzień dobry Bożena Grela. – Może to uświadomi dziewczynom, że ze słońcem się nie igra.

Taki sobie pieprzyk

To było 14 lat temu, ale w pamięci tamte wydarzenia tkwią jak zadry. – Przez wiele lat w zgięciu łokciowym miałam pieprzyk – mówi Bożena. – Taki placuszek o średnicy ok. 7 mm. Miał nieregularne brzegi. Uważałam, że szpeci mi rękę. Czasem, gdy miałam wełnianą bluzkę, coś mi przeszkadzało w tym miejscu. Po pewnym czasie znamię zniknęło, a w jego miejscu pojawiła się biała plamka na skórze. Nie przejęłam się tym. Po kilku miesiącach pieprzyk znów się pojawił. Był ciemniejszy niż poprzednio. Zaczęłam go oglądać. Zauważyłam, że z boku wyrosła krostka. Była niewielka, ale wyraźnie wystawała do góry. Nawet nie przyszło mi do głowy, że to może być coś groźnego. Irytował mnie tylko wygląd ręki, a nie znamię. No jak mam włożyć sukienkę czy bluzkę bez rękawów, zastanawiałam się każdego dnia. Wreszcie Bożena powiedziała sobie „dość”. – Muszę zrobić z tym świństwem porządek. Umówiła się do kosmetyczki na zabieg. Była bardzo zdziwiona, gdy odmówiono jej usunięcia znamienia. – To zwykły pieprzyk – przekonywała kosmetyczkę. – Ja tego nawet nie dotknę – usłyszała. – Jak to? – dociekała swego. – Musi pani iść do dermatologa. – Wracałam do domu wściekła – wspomina Bożena. – Za tydzień mam ważne spotkanie. Czym to przykryje? Jechałam samochodem i gadałam sama do siebie: Do jakiego dermatologa? Po co?

Dermatolog długo oglądała znamię i stwierdziła "to może być czerniak"

Minęły kolejne 2 tygodnie, zanim Bożena zdecydowała się iść do lekarza. Poszła na prywatną wizytę, bo termin w rejonie był dość odległy. – To był znak – mówi dzisiaj. – Gdybym doczekała terminu w przychodni rejonowej, nie wiem, czy dzisiaj rozmawiałybyśmy o mojej chorobie. Lekarka dokładnie i długo oglądała rękę. Stwierdziła, że konieczna będzie wizyta w Centrum Onkologii. „Nieładnie to wygląda. Potrzebna jest opinia onkologa. To może być czerniak”– powiedziała. – Wyszłam z gabinetu ogłupiała – mówi Bożena. – Nie mogłam uwierzyć, że muszę iść do onkologa. Czerniak? Jaki czerniak? – powtarzałam sobie. Co to w ogóle jest? W domu sięgnęłam do encyklopedii... i świat zawirował. „Nowotwór złośliwy, nowotwór złośliwy skóry...”. Czytałam kolejne wiersze i nie mogłam uwierzyć w to, co widzę.

Zdaniem eksperta
maska dr n. med. Magdalena Ciupińska, dermatolog
dr n. med. Magdalena Ciupińska, dermatolog

Słońce nie zawsze nas kocha

Czerniak jest nowotworem złośliwym skóry. Najczęściej powstaje w okolicy znamion barwnikowych, nazywanych potocznie pieprzykami. Jeśli jest wykryty w bardzo wczesnym stadium, może być w pełni wyleczony. Niestety, większość osób zgłasza się do lekarza, gdy choroba jest zaawansowana. W Polsce rocznie rejestruje się ponad 1500 zachorowań. Szczyt przypada na 4.–5. dekadę życia. Na 100 zachorowań na czerniaka 55 proc. kończy się zgonem. Ponad 90 proc. czerniaków rozwija się na skórze, ale nowotwór ten może umiejscawiać się wszędzie tam, gdzie są komórki barwnikowe – wewnątrz gałki ocznej, na błonie śluzowej narządów płciowych, w jamie ustnej itd. Szczególna złośliwość czerniaka jest uwarunkowana tym, że szybko daje przerzuty do innych narządów i nie poddaje się leczeniu. W grupie ryzyka znajdują się osoby z jasną karnacją, o włosach blond lub rudych i niebieskich oczach – ze względu na mniejszą zawartość barwnika (melaniny) w skórze, opalające się bez umiaru na słońcu, w solarium. Oprócz ekspozycji na promienie słoneczne dla rozwoju choroby ważne są także predyspozycje genetyczne. Czerniak atakuje często młode kobiety. Dlatego raz w roku warto iść do dermatologa, by obejrzał skórę. Częściej powinny to robić osoby, które mają dużo pieprzyków. Każde powiększenie się, zmiana kształtu, zabarwienia, swędzenie powinno skłonić do wizyty u lekarza. Znamion barwnikowych nie wolno wymrażać ani usuwać laserem, bo nie można wykonać badania histopatologicznego usuniętej zmiany. Pozostaje leczenie chirurgiczne, po którym pacjenci są pod obserwacją przez ok. 10 lat.

Zaczęłam się bać. To już koniec – myślałam, gdy dotarłam do statystyk medycznych. Świat się zapadł, myśli kołatały się po głowie bez ładu. Co będzie z córka, kilkunastoletnią Agnieszką? – O, Boże, co będzie? Przecież dopiero dostałam pracę... Nie było odpowiedzi. Nie było z kim rozmawiać, nie było się kogo poradzić. Strach paraliżował każdy ruch. Bezsenne noce, przepłakane dni. Bezsilność, złość i znów strach.

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: Kalbar

Aktualizacja: 17.11.2016

Komentarze (1 - 7 z 7)
radek, 15.09.2015 23.50
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
100% wyleczalny na terapii gersona. Pozdrawiam
 
nastolatka17082000, 04.10.2014 23.30
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
od niedawna zauważyłam że mam coraz więcej pieprzyków (szczególnie na twarzy, rękach, karku ) wkurza mnie to. Jeden na policzku jest czarny swędzi mnie i ma czerwoną otoczkę. Przyjrzałam się dokładniej moim pieprzykom i na wielu z nich mam ciemne wypukłe kropki. Boję się :( Nie wiem czy to może być czerniak, ostatnio mam też duszności ale czy to od tego?
 
marcin, 23.06.2014 15.38
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Polecam książkę o immunoterapii, o profilaktyce i wspomaganiu medycyny konwencjonalnej w leczeniu chorób onkologicznych, uwaga książkę dają za darmo, nie wiem czy wysyłają, odebrać można w Warszawie , podaję telefon 22 629 24 44. Moje zdanie: w Japonii, USA, i innych krajach stosują to od 15 lat, w Polsce wg przekazu telewizyjnego 5 mc temu, usłyszałem od specjalistów onkologów że zaczną nad tym pracować naukowo, poświęciłem ok. 6 miesięcy na sprawdzenie czy to nie lipa, moje zdanie -to ma naukowe podstawy, aby nie reklamować powiem, wyrób sobie własne zdanie, na koniec książkę można sobie poczytać on-line znalazłem to na stronie zielarnia.waw.pl z racji mojego wykształcenia to najlepsze są opisy przypadków klinicznych, to bardziej dla lekarzy.
 
ps, 29.07.2012 07.58
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
brawo za pozytywne przebudzenie i sukces wyzdrowienia!
 
Iren, 06.11.2011 19.48
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Badać skórę powinien każdy, nie tylko osoby które się opalają. Ja dostałam jeszcze szanse na dalsze życie przez przypadek, badanie, na które zapisałam się ot tak przez impuls. Nigdy się nie opalalam zbyt intensywnie, ale od urodzenia miałam znamię. Pewnego dnia postanowiłam je zbadać. Szybka reakcja dermatologa i po 2 dniach pieprzyk został wycięty przez chirurga onkologa. Niestety pieprzyk okazał się czerniakiem.Wiadomość taka dla osoby przed 30 rokiem życia jest wielkim szokiem. Najgorszy jest strach o osoby, które by się zostawiło (rodzice).Na szczęście po biopsji węzły chlonne okazały się bez komórek nowotworowych. Teraz czekają mnie badania kontrolne i nadzieja , że już to wszystko mam za sobą. Piszę to jedynie po to, aby choć jedna osoba postanowiła się zbadać. Wcześnie wykryty czerniak jest całkowicie wyleczalny.....
 
krystyna, 05.11.2009 10.33
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
dzięki Bogu kobiecie się udało,ja też mam czarne podejrzane znamię i dziś idę prosto do onkologa na zbadanie tego znamienia,boję się bo mam dwie małe córki 7 i 11lat i sama je wychowuję,módlcie się zamnie i trzymajcie kciuki.
 
beta, 15.09.2009 18.48
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Swiete slowa, ja rowniez gorzko przyplacilam mode na brazowa opalenizne. Czerniaka na szczescie wychwycilam wczesnie (wtedy nie wiedzialam, ze to czerniak) i tylko dzieki temu jeszcze zyje.Uwazajecie na slonce dziewczyny szczegolnie gdy macie jasna karnacje i znamiona barwinkowe.
 
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
Rak płuc - przyczyny, objawy, diagnostyka Rak płuc - przyczyny, objawy, diagnostyka

Rak płuc atakuje bez ostrzeżenia i najpierw rozwija się powoli, nie dając zwykle żadnych objawów....

więcej

256

Objawy raka przed śmiercią. Jak umiera się na raka? Objawy raka przed śmiercią. Jak umiera się na raka?

Jakie są objawy raka przed śmiercią? Jak umiera się na raka? Jak rozpoznać, że choremu zostało...

więcej

253

RAK TRZUSTKI - objawy i leczenie raka trzustki RAK TRZUSTKI - objawy i leczenie raka trzustki

Rak trzustki jest wyjątkowo trudnym do leczenia nowotworem. Ta odmiana raka długo nie daje żadnych...

więcej

244

Amigdalina (witamina B17) nie leczy raka! Amigdalina (witamina B17) nie leczy raka!

Amigdalina (witamina B17, letril lub laetrile) w niektórych krajach jest traktowana jako...

więcej

241

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

Torbiele jajników u kobiet w okresie prokreacyjnym najczęściej mają charakter czynnościowy, ich wymiar w cyklu może ulegać zmianie, tak że te różnice w wymiarze nie są czymś dziwnym, szczególnie...

Mirena jest wkładką z hormonem. Hormon ten uwalnia się w bardzo niewielkiej ilości i teoretycznie nie powinien mieć istotnego działania ogólnoustrojowego. Wprawdzie rzadko, ale bywa, że jednak...

Leczenie rozstępów jest procesem trudnym, w tej chwili stosuje się trzy główne metody: 1. kosmetyki, 2. peelingi chemiczne, 3. laseroterapię. Preparaty przeciw rozstępom powinny zawierać składniki...

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.