Rak płuc: przyczyny, objawy i leczenie nowotworów płuc

13 komentarze
Autor: Bożena Zwolińska

Rak płuc rozwija się długo. Można z nim wygrać, pod warunkiem, że wcześnie rozpocznie się walkę z tym groźnym nowotworem. Raka płuc można leczyć operacyjnie bądź stosować leki nowoczesne leki - bewacyzumab (avastin) i erlotynib (tarceva), dzięki którym nowotwór ginie z głodu.

Rak płuc - taką diagnozę słyszy w Polsce co roku 24 tysiące osób. I niewiele niższa co roku jest liczba zgonów (ok. 20 tys.) spowodowanych przez nowotwór płuc. Tak być nie musi. Bo chociaż medycyna molekularna poczyniła ogromne postępy w walce z nowotworem, ciągle najważniejsza są profilaktyka i regularne badania.

Nie przegap

Rak płuc: przyczyny

Najczęstszą przyczyną groźnej choroby jest palenie papierosów. Aż 80-95 proc. chorych to palacze. Szkodzi także palenie bierne. Ryzyko zachorowania wzrasta u osób, które mają długotrwały kontakt z azbestem i metalami ciężkimi.
Wśród innych przyczyn lekarze wymieniają przewlekłą obturacyjną chorobę płuc i podłoże genetyczne. - Wielu specjalistów prezentuje pogląd, że w 70 procentach przyczyną wszystkich nowotworów jest niewłaściwa dieta i niezdrowy tryb życia - mówi dr Dariusz M. Kowalski z Kliniki Nowotworów Płuca i Klatki Piersiowej z Centrum Onkologii w Warszawie. - Ciągle jednak nauka nie potrafi odpowiedzieć precyzyjnie jak i co powinno się znajdować w menu, a czego unikać. Poza naturalnie paleniem, ponieważ ta przyczyna jest bezsporna.

Rak płuc: leczenie chirurgiczne

Metodą stosowaną zawsze w leczeniu na wczesnym etapie rozwoju raka jest chirurgiczne usunięcie zaatakowanego fragmentu płuca. Po takiej operacji pacjent szybko wraca do formy, choć oczywiście powinien pozostawać pod opieka specjalistów. Według statystyk uzyskuje się wówczas 70 procent wyleczenia, a zatem nie mniej niż przy wielu innych schorzeniach. Tymczasem wielu chorych za największe zagrożenie uważa operację, bo wciąż pokutuje obiegowy pogląd, że „rak nie lubi noża”. Ta fałszywa teoria powstała kilkadziesiąt lat temu, kiedy próby usunięcia nowotworu w bardzo zaawansowanym stadium nie przynosiły pożądanych efektów i niewielu pacjentów dawało się uratować. Ale to odległa przeszłość.
Dziś skalpel jest niezawodny w walce z rakiem. Przy bardziej zaawansowanym stadium po operacji stosuje się chemioterapię, czasem także radioterapię. Nie jest dobrze wtedy, gdy zabieg chirurgiczny nie wchodzi w grę. Ale nie oznacza to, że nie ma ratunku. Bo leki najnowszej generacji oparte na badaniach genetycznych, należące do tzw. medycyny molekularnej potrafią znacznie przedłużyć życie.

Zdaniem eksperta

prof. Tadeusz Orłowski konsultant krajowy w dziedzinie chirurgii klatki piersiowej, kierownik Kliniki Chirurgii Instytutu Gruźlicy i Chorób Płuc w Warszawie
Gdy na zdjęciu rtg pojawią się niepokojące zmiany każdy lekarz pierwszego kontaktu powinien skierować pacjenta do specjalisty . Wprawdzie bywa, że na zdjęciu zmiana jest niewidoczna, ale wówczas, przy utrzymywaniu się objawów, specjalista zaordynuje dalsze badania, np. tomografię komputerową, bronchoskopię, która pozwala na bezpośrednie wzrokowe badanie krtani, tchawicy i oskrzeli, czy torakoskopię, umożliwiającą ogląd płuca i całej jamy opłucnej. Podczas tych badań można od razu pobrać próbki tkanek do badań histopatologicznych, które rozstrzygną, czy zmiany mają charakter złośliwy czy też nie. Rak rozwija się długo i można z nim wygrać, wtedy gdy wcześnie rozpocznie się walkę.

Rak płuc: nowoczesne leki - bewacyzumab (avastin) i erlotynib (tarceva)

Chodzi o dwa nowe leki doustne, czyli bewacyzumab (avastin) i erlotynib (tarceva), których wprowadzenie na rynek poprzedziły dwa duże międzynarodowe programy badawcze (ATLAS i SATURN). Jeden z leków jest przeciwciałem, które pełni istotną rolę w zahamowaniu odżywiania raka, poprzez wpływ na naczynia krwionośne. Pozbawiony dopływu substancji odżywczych, dostarczanych wraz z krwią, nowotwór jest "zagłodzony", co przyczynia się do zahamowania wzrostu i przerzutów guza. Drugi z kolei lek hamuje receptory wzrostu nowotworu. W przeciwieństwie do dotychczasowych leków takie nacelowane działanie preparatów przynosi o wiele lepsze efekty, chociaż nie przy wszystkich typach nowotworów możliwe jest ich zastosowanie. Prof. Frederico Capuzzo z Instytutu w Mediolanie, główny badacz w programie SATURN stwierdził, że badania ATLAS i SATURN przynoszą bardzo pozytywną wiadomość dla pacjentów i ich lekarzy, ponieważ wydłużenie przeżycia chorych bez postępu nowotworu stanowi główny cel leczenia chorych na raka płuc. Zahamowanie wzrostu guza na jak najdłuższy czas prowadzi do złagodzenia objawów choroby, co pozwala na poprawę jakości życia chorych.

Ostatnio dodane na forum
zobacz wszystkie »
 
 
Nie zarejestrowany, 12.08.2014 10:22
Moja mama 56 lat w kwietniu usłyszała diagnozę rak płuca ,paliła od 40 lat papierosy ,życie jej nie rozpieszczało,były 4 chemie po których moja mama schudła ,jej organizm jest wycieńczony ,oddycha przy pomocy aparatu tlenowego ,bardzo kaszle i pluje krwią ,ma zerwaną strunę głosową mówi szeptem,prawdopodobnie jest przerzut na węzły chłonne,ale mama o tym nie wie ,ponieważ baliśmy się mamie powiedzieć ,żeby nie straciła wiary i walczyła.Lekarz prowadzący zalecił badanie serca przed planowaną na dniach radioterapią ,niestety kardiolog powiedziała,że serce mamy pracuje tylko w 38% i jest ryzyko iż serce nie wytrzyma kolejnej próby ratowania życia stosując naświetlania.Jestem bezsilna ,ten rok jest moim koszmarem ,nie mogę pogodzić się z myślą ,że ją stracę.Nawet nie doczeka się emerytury by odpocząć ,co to za odpoczynek w postaci tak okrutnej choroby i cierpienia ! ! !.Nawet nie chcę wiedzieć co mama czuje ? świadoma ,że UMIERA !!! Jeszcze w kwietniu tryskała energią miała nadzieję ,teraz widzę w jej oczach strach przed śmiercią ,bezsilność i niewyobrażalne dla mnie cierpienie.Cierpi cała rodzina patrząc jak z tygodnia na tydzień choroba zżera świadomego śmierci człowieka.Wtym roku moja córka miała Komunię ,mama wiedząc o chorobie kupiła swojej wnuczce w prezencie złoty łańcuszek z serduszkiem,mama źle się czuła po chemii i nie przyszła do Kościoła,ja niestety zamiast cieszyć się z ważnego wydażenia rodzinnego ,płakałam bo myślami byłam z mamą i przypomniał mi się prezent który miała otrzymać moja córka od babci ,złoty łańcuszek na pamiątkę ,tylko tyle mi zostanie po mamie:(:(:( Pocieszam się ,że mam coś więcej TALIZMAN moją córkę ,która w genach po kobiecej linii będzie przypominać mi mamę ilekroć spojżę w oczy mojej najukochańszej córeczki. My niedawno dostaliśmy informację, ze aparat tlenowy też będzie niezbędny. Na wypożyczenei nei ma co liczyć, bo kolejki są ogromne. Jesteśmy zmuszeni kupić aparat, tylko szukam opinii od osób, które go już mają. Jaki najlepiej wybrać? Lekarz mówił, że ten jest dobry http://www.koncentratorytlenu.pl/koncentrator-tlenu-krober-o2.html bo cicho chodzi i łatwo go przenieść w inne miejsce. Jakie Wy macie w domu? Na co zwracać uwagę?
Nie zarejestrowany, 24.07.2014 11:37
Tlenoterapia w niektórych przypadkach jest bardzo pomocna. Daje pacjentom ulgę. Moja babcia ma http://www.koncentratorytlenu.pl/inogen-one-g2.html. Niemal całą dobę podlega tlenoterapii, ale dzięki temu, że sprzęt jest przenośny, za bardzo jej to nie przeszkadza.
 

Rak płuc: w profilaktyce ważne badania kontrolne

Nowe leki to kolejny krok na wcale niełatwej drodze pokonania choroby, ale przecież medycyna nie powiedziała ostatniego słowa. Wskazuje na to rozwój badań genetycznych. Ale bez względu na jak największe sukcesy medycyny najważniejsze są regularne badania. 

Po 50. roku życia przynajmniej raz na 3 lata warto wykonać prześwietlenie klatki piersiowej, palacze co rok. Do wizyty u specjalisty powinny także skłonić takie symptomy w układzie oddechowym jak:

  • przewlekły kaszel
  • nawracające infekcje
  • krew w odksztuszanej plwocinie.

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także

Aktualizacja: 19.02.2014

Komentarze (1 - 10 z 13)
Jolka, 23.08.2014 23.53
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Całkowicie zgadzam się z Anną. Każde leczenie, nie tylko nowotworu powinno być prowadzone razem z leczeniem niekonwencjonalnym. Proszę poczytać informacje na temat Flavonu, który również ma dobroczynne działanie na organizm każdego chorego i jest całkowicie naturalnym produktem.
 
AnnaP, 27.06.2014 15.54
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Próbowałam wszystkiego , metody konwencjonalnej oraz innych , bez skutku , byłam już u kresu swych sił . Nic nie pomagało ,dopiero mieszanka ziół, nasion, przypraw, po trzech miesiącach , systematycznego spożywania, zaczęła bardzo wolno działać , czuje i widzę stopniową poprawę zdrowia . Jednak natura jest ponad wszystko, przeczytaj - natanael.eu , pozdrawiam Anna
 
kat., 10.02.2014 23.18
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Podobno dr Gordon nie żyje od wielu lat. Terez podszywają się pod niego oszuści, poczytaj w Internecie.
 
anna, 05.01.2014 22.05
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
moj tata na razie nie ma zdiagnozowanego rodzaju nowotworu pierwotnego. Ja pracuje na oddziale chirurgii ogolnej i powiem szczerze, ze lekarze powiedza Ci ze dieta nic nie da. Przerabiam to wlasnie z moimi na oddziale. Ja wprowadzilam diete zasadowa, w polaczeniu z dr Budwig i sokami Gersona. Mimo, ze czekamy na wyniki bronchoskopii juz umowilismy sie z dr Krzysztofem Krupka na jego diagnostyke. Nie wiem tez co robic dalej, ale osobiscie uwazam, ze trzeba korzystac z metod konwencjonalnych i niekonwencjonalnych. I oczywiscie konsultowac wyniki z kilkoma specjalistami, bo jeden drugiemu nie rowny...
 
renia, 03.01.2014 21.54
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
BŁAGAM o POMOC!!!!! moja mama ma raka płuc i nie nadaje się na operację. Dostałam receptę od dr Gordona i nie jestem pewna czy mam ją wykupić, mama moja ma wątpliwości, lekarz rodzinny powiedział NIE - co mam robić??? 05.01.2014 jadę do Bydgoszczy na chemie z mamą i spytam się lekarzy tam co sądzą o tym. Bardzo proszę was o komentarze i opinie. Z góry bardzo dziękuję !!!!!
 
Gosia , 05.06.2013 09.58
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Moi rodzice chorowali na raka płuc, na początku były to zwykłe infekcje, oczywiście lekarze leczyli zwykłe przeziębienie. Nie zrobiono szczegółowych badań, dostali antybiotyk i dolegliwości trochę się zmniejszyły, a choroba się rozwijała. Taki stan utrzymywał się około roku, dopiero kiedy zaczęły się problemy z oddychaniem lekarz zdecydował o zrobieniu dodatkowych badań, zbyt późno. Więc jeżeli ktoś z nas, czy naszych bliskich czuje się niepewnie i leczenie nie przynosi efektów to radzę zasięgnąć opinii innego lekarza.
 
Olivia, 03.02.2012 02.14
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Niewiem czy te wszystkie leki ktore podaje prasa ,sa przereklamowane.W gazecie znalazlam,gdzie byl opisana cudowna szczepionka na raka z przerzutami, gdy odnalazlam szpital gdzie maja ta szczepionke dowiedzialam sie ze maja, ale daja dopiero po naswietlaniach i sa wymagane pewne warunki.Ta osoba nie moze miec naswietlen,bo jest w ciezkim stanie.Rownierz szczepionka krzemowa na raka pluc i ta pani odpowiedziala mi tak samo , wiec gdzie tu jest prawda tych cudownych lekow
 
Hanna, 19.03.2010 16.24
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Czytam Magdalenko to co tutaj piszesz,rozumiem,bo sama to przeszlam z moim bratem przed wieloma laty.Wtedy nie wiedzialam nic o leczeniu pooperacyjnym,ktore ma za zadanie ;powstrzymanie przerzutow do organizmu.Ja znalazlam Webseite tego doktora Gordona z Düsseldorfu, jestem zaskoczona wynikami leczenia raka pluc po operacji.Zastanow sie czy to nie byloby dobre dla Twego Ojca.Ja mysle,ze warto by bylo uzyskac dokladne informacje od samego dr.Gordona.Zapytaj,to przeciez nic nie kosztuje.Aha,ja Tobie podam jego Web:www.schmerzenzentrunm.de. Jak Ojciec Twoj wroci po operacji do domu,to niech przeczyta w internecie tam jest taki przypadek wyleczenia raka pluc pacjenta dr.med.Krügera. Pozdrawiam ciebie serdecznie,a Ojcu Twemu zycze poprawy zdrowia !
 
Magdalena, 18.03.2010 22.07
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Dwa dni temu dowiedziałam się, że u mojego tata zostały wykryty guz na płucach. Jestem bardzo się martwi schudł kilo nie ma apetytu. Czeka na miejsce w jakiejś klinice pod ESSEN. Mój tata jest Niemcem i mieszka w Wuppertalu. Z uwagi na fakt, iż ja nie mówię w języku niemieckim a tata dobrze w języku polskim mam problem aby zrozumieć to co się dzieje. Boję się bardzo.
 
Helena , 09.02.2010 01.27
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Mieszkam w Düsseldorfie od lat 18-tu.Przed trzema laty zachorowalam na raka pluc.Bylam operowana,aponiewaz nie chcialam pooperacyjnej chemioterapii,wiec zglosilam sie do Dr.Gordona,ktöry jest tutaj bardzo znany z udanych leczen raköw pooperacyjnych.Bylam leczona metoda alternatywna-biologiczna,ktörej celem jest wstrzymanie przerzutow komörek rakowych do krwi..Wszystko jest teraz w porzadku,terapia sie udala,jestem zdrowa.POniewaz wlasnie wczoraj bylam na badaniu kontrolnym,,wiec zaraz tutaj podaje ten pozytywny wynik leczenia biologicznego.Szkoda,ze w Polsce nie ma takich mozliwosci,bo przeciez jest wszystkim wiadomo,ze chemioterapia niszczy zaröwno komörki rakowe,jak i te dobre komörki.Poprostu chemia niszczy caly system immunologiczny.No tak,ale kazdy pacjent ma prawo wyboru,co do leczenia pooperacyjnego,kazdy ma swoje zdanie i swöj rozum. Moim zdaniem,kazda terapia jest dobra,o ile pomaga i wyleczy.
 
następne »
strona 1 z 2
reklama
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
Rak płuc - czynniki ryzyka, objawy, leczenie nowotworów płuc Rak płuc - czynniki ryzyka, objawy, leczenie nowotworów płuc

Rak płuca jest chorobą polegającą na niekontrolowanym rozroście złośliwych komórek nowotworowych w...

więcej

9162

Nowotwory jajników - objawy, diagnostyka, leczenie raka jajnika Nowotwory jajników - objawy, diagnostyka, leczenie raka jajnika

Nowotwory jajników należą do najbardziej podstępnych. Rozwijając się, rak jajnika długo nie daje...

więcej

18928

Ziarnica złośliwa - jeden z chłoniaków. Objawy ziarnicy złośliwej Ziarnica złośliwa - jeden z chłoniaków. Objawy ziarnicy złośliwej

Ziarnica złośliwa jest jednym z rodzajów chłoniaka - nowotworu układu limfatycznego. Jej objawy...

więcej

12905

Rak płuc - przyczyny, objawy, diagnostyka Rak płuc - przyczyny, objawy, diagnostyka

Rak płuc atakuje bez ostrzeżenia i najpierw rozwija się powoli, nie dając zwykle żadnych objawów....

więcej

24303

Zamów bezpłatny newsletter

zapisz się
Autodiagnoza

Wybierz badanie

albo

Alfabetyczny indeks badań

A B C D E F G H I J
K L Ł M N O P R S Ś
T U W Z Ż
Eksperci

Korony porcelanowe nie mają określonej na stałe żywotności. Wszystko zależy od użytkowania ich przez pacjenta. Są korony, które przetrwały 20 lat, ale zdarzają się również takie, które pękają po...

Obecność skrzepów krwi we krwi miesiączkowej jest objawem bardzo obfitych krwawień miesiączkowych, zwykle towarzyszą im bóle brzucha. Obfite krwawienia miesiączkowe, zwłaszcza jeśli występują od...

W przypadku przesuszenia skóry rąk proponuję zastosowanie (wielokrotnie w ciągu dnia) preparatów intensywnie natłuszczających dostępnych w aptekach, takich jak Diprobaza, Nanobaza, Dermobaza, maść...

Grupy wsparcia
data

Wrzesień 16, 2014

Do diety dorzuciłabym czerwoną herbatę, zwłaszcza gdy czujemy się ociężałe.

data

Wrzesień 16, 2014

Synthol to oficjalnie nazwa handlowa olejku do pozowania dla kulturystów. W rzeczywistości to środek zapewniający szybki przyrost masy mięśniowej - preparat gwałtownie i w sposób niekontrolowany powiększa mięśnie do nienaturalnych rozmiarów. Jego stosowanie grozi kalectwem, a nawet...

data

Wrzesień 15, 2014

Nie wiem czy robiłam coś źle ale niestety Novoslim nic kompletnie nie wniósł w moje odchudzanie.Przykre to bo myślałam że te tabletki sa tak skuteczne jak sie o nich pisze.

data

Wrzesień 15, 2014

Jeżeli chodzi o zielona kawe to na pewno nie polecam tabletek Green Coffee Plus.Te tabletki to kompletny nie wypał niestety.Szkoda że dałam się nabrać na te wszystkie pozytywne opinie .Zamiast wydawać kasę na ten bubel mogłam zainwestować w coś bardziej pożytecznego

reklama
Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody MURATOR S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody MURATOR S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.