Rak płuc: przyczyny, objawy i leczenie nowotworów płuc

24 komentarze
Autor: Bożena Zwolińska

Rak płuc rozwija się długo. Można z nim wygrać, pod warunkiem, że wcześnie rozpocznie się walkę z tym groźnym nowotworem. Raka płuc można leczyć operacyjnie bądź stosować leki nowoczesne leki - bewacyzumab (avastin) i erlotynib (tarceva), dzięki którym nowotwór ginie z głodu.

Rak płuc - taką diagnozę słyszy w Polsce co roku 24 tysiące osób. I niewiele niższa co roku jest liczba zgonów (ok. 20 tys.) spowodowanych przez nowotwór płuc. Tak być nie musi. Bo chociaż medycyna molekularna poczyniła ogromne postępy w walce z nowotworem, ciągle najważniejsza są profilaktyka i regularne badania.

Nie przegap

Dlaczego palę?

Każdy czerpie z palenia nieco inną przyjemność, delektuje się czym innym. Jeden niebanalną wonią i smakiem, drugi elegancję lub energią, jaka bije ruchu palacza, trzeci ceni palenie jako okazję spotkań towarzyskich. Sprawdź, jak jest z Tobą.

Rak płuc: przyczyny

Najczęstszą przyczyną groźnej choroby jest palenie papierosów. Aż 80-95 proc. chorych to palacze. Szkodzi także palenie bierne. Ryzyko zachorowania wzrasta u osób, które mają długotrwały kontakt z azbestem i metalami ciężkimi.
Wśród innych przyczyn lekarze wymieniają przewlekłą obturacyjną chorobę płuc i podłoże genetyczne. - Wielu specjalistów prezentuje pogląd, że w 70 procentach przyczyną wszystkich nowotworów jest niewłaściwa dieta i niezdrowy tryb życia - mówi dr Dariusz M. Kowalski z Kliniki Nowotworów Płuca i Klatki Piersiowej z Centrum Onkologii w Warszawie. - Ciągle jednak nauka nie potrafi odpowiedzieć precyzyjnie jak i co powinno się znajdować w menu, a czego unikać. Poza naturalnie paleniem, ponieważ ta przyczyna jest bezsporna.

Rak płuc: leczenie chirurgiczne

Metodą stosowaną zawsze w leczeniu na wczesnym etapie rozwoju raka jest chirurgiczne usunięcie zaatakowanego fragmentu płuca. Po takiej operacji pacjent szybko wraca do formy, choć oczywiście powinien pozostawać pod opieka specjalistów. Według statystyk uzyskuje się wówczas 70 procent wyleczenia, a zatem nie mniej niż przy wielu innych schorzeniach. Tymczasem wielu chorych za największe zagrożenie uważa operację, bo wciąż pokutuje obiegowy pogląd, że „rak nie lubi noża”. Ta fałszywa teoria powstała kilkadziesiąt lat temu, kiedy próby usunięcia nowotworu w bardzo zaawansowanym stadium nie przynosiły pożądanych efektów i niewielu pacjentów dawało się uratować. Ale to odległa przeszłość.
Dziś skalpel jest niezawodny w walce z rakiem. Przy bardziej zaawansowanym stadium po operacji stosuje się chemioterapię, czasem także radioterapię. Nie jest dobrze wtedy, gdy zabieg chirurgiczny nie wchodzi w grę. Ale nie oznacza to, że nie ma ratunku. Bo leki najnowszej generacji oparte na badaniach genetycznych, należące do tzw. medycyny molekularnej potrafią znacznie przedłużyć życie.

Zdaniem eksperta

prof. Tadeusz Orłowski konsultant krajowy w dziedzinie chirurgii klatki piersiowej, kierownik Kliniki Chirurgii Instytutu Gruźlicy i Chorób Płuc w Warszawie
Gdy na zdjęciu rtg pojawią się niepokojące zmiany każdy lekarz pierwszego kontaktu powinien skierować pacjenta do specjalisty . Wprawdzie bywa, że na zdjęciu zmiana jest niewidoczna, ale wówczas, przy utrzymywaniu się objawów, specjalista zaordynuje dalsze badania, np. tomografię komputerową, bronchoskopię, która pozwala na bezpośrednie wzrokowe badanie krtani, tchawicy i oskrzeli, czy torakoskopię, umożliwiającą ogląd płuca i całej jamy opłucnej. Podczas tych badań można od razu pobrać próbki tkanek do badań histopatologicznych, które rozstrzygną, czy zmiany mają charakter złośliwy czy też nie. Rak rozwija się długo i można z nim wygrać, wtedy gdy wcześnie rozpocznie się walkę.

Rak płuc: nowoczesne leki - bewacyzumab (avastin) i erlotynib (tarceva)

Chodzi o dwa nowe leki doustne, czyli bewacyzumab (avastin) i erlotynib (tarceva), których wprowadzenie na rynek poprzedziły dwa duże międzynarodowe programy badawcze (ATLAS i SATURN). Jeden z leków jest przeciwciałem, które pełni istotną rolę w zahamowaniu odżywiania raka, poprzez wpływ na naczynia krwionośne. Pozbawiony dopływu substancji odżywczych, dostarczanych wraz z krwią, nowotwór jest "zagłodzony", co przyczynia się do zahamowania wzrostu i przerzutów guza. Drugi z kolei lek hamuje receptory wzrostu nowotworu. W przeciwieństwie do dotychczasowych leków takie nacelowane działanie preparatów przynosi o wiele lepsze efekty, chociaż nie przy wszystkich typach nowotworów możliwe jest ich zastosowanie. Prof. Frederico Capuzzo z Instytutu w Mediolanie, główny badacz w programie SATURN stwierdził, że badania ATLAS i SATURN przynoszą bardzo pozytywną wiadomość dla pacjentów i ich lekarzy, ponieważ wydłużenie przeżycia chorych bez postępu nowotworu stanowi główny cel leczenia chorych na raka płuc. Zahamowanie wzrostu guza na jak najdłuższy czas prowadzi do złagodzenia objawów choroby, co pozwala na poprawę jakości życia chorych.

Ostatnio dodane na forum
zobacz wszystkie »
 
 
amberus, 16.02.2017 17:48
Szybka diagnoza i nie odkładanie walki, oraz szukanie wszelkich możliwości. Internet jest obecnie już pełen ciekawych porad, wskazówek. Warto też w leczeniu wykorzystać naturę, obecnie mamy już w kraju Buah Merah Sok z tej rośliny potrafi bardzo wiele, warto poczytać tu http://essensanaturaleb.pl.tl/ Masa pozytywnych opini w internecie.
olkafasolka, 10.01.2017 13:06
Nie poddawajcie się i nie rezygnujcie z leczenia.
 

Rak płuc: w profilaktyce ważne badania kontrolne

Nowe leki to kolejny krok na wcale niełatwej drodze pokonania choroby, ale przecież medycyna nie powiedziała ostatniego słowa. Wskazuje na to rozwój badań genetycznych. Ale bez względu na jak największe sukcesy medycyny najważniejsze są regularne badania. 

Po 50. roku życia przynajmniej raz na 3 lata warto wykonać prześwietlenie klatki piersiowej, palacze co rok. Do wizyty u specjalisty powinny także skłonić takie symptomy w układzie oddechowym jak:

  • przewlekły kaszel
  • nawracające infekcje
  • krew w odksztuszanej plwocinie.

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zdjęcia: photos.com

Aktualizacja: 19.02.2014

Komentarze (1 - 10 z 24)
bogdan, 28.10.2016 06.24
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
We Wszystkich Świętych minie 4 lata jak się dowiedziałem że mam raka płuc. Naturalnie nie wierzyłem ale niepokój pozostał. Pojechałem do pewnego profesora, wizyta 200 zł i decyzja natychmiast na stół operacyjny. W grudniu byłem już po operacji. Płuco musieli wyciąć całe ,łącznie z węzłami chłonnymi bo były zajęte. Potem chemioterapia itd. Moja rada - na jakie konsultacje wy czekacie? omijać takich lekarzy z daleka? Napatrzyłem się dosyć w czasie pobytu w szpitalu i w czasie chemioterapia na tych co czekali na jakieś głupie badania w kolejkach. Rak drobno komórkowy jest nie do wyleczenia i tu nie ma się co oszukiwać a chemia czy naświetlanie może i przedłużą życie o miesiąc czy dwa ale nie będzie to życie tylko męczarnia. Natomiast wszyscy którzy mają raka nie drobno komórkowego natychmiast powinni się znaleźć na stole operacyjnym. Ja nadal żyję, palę nadal papierosy 40 sztuk , nadal pracuje. Jeśli ktoś chce to mój telefon 515445665 lub boguslawbak@wp.pl
 
LILA, 22.02.2015 18.00
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
NIEDAWNO ZMARŁA CIOCIA NA RAKA PŁÓC MIAŁA 52 LAT PÓŁ ROKU BO ZDIAGNOZOWANIU CHOROBY ZYŁA BYŁ TO RAK ZŁOSLIWY
 
H.K., 17.02.2015 15.16
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
ta terapia nie ma skutkòw ubocznych,powstrzymuje przerzuty komòrek rakowych,a we wczesnym stadium jest w stanie nawet wyleczyc. Jest sporo wpisòw na ten temat,wystarczy jak klikniesz;ORGANOTERAPIA-komentarze,wòwczas wyskoczy wiele postòw na ten temat- Wierze w dzialanie tej terapii,bo wielu ludziom POMOGLA !
 
Renata, 11.01.2015 15.49
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
No widzisz jak to jest,poza chemio iradioterapia polscy lekarze NIc nie stosuja.Szkoda,bo o tej ORGANOTERAPII,czyli regeneracji tkanek wielu ludzi zostalo wyleczonych.Na ten temat i na temat dr.Gordon napisano na wielu forach onkologicznych,same pozytywne komentarze. Jak ja czytam o tych "oszukanych"(to jest tylko jeden jehowy facet)to mnie smiecz poprostu dusi.On to robi cco roku,tylkoo w innej formie i pod innym nikiem.Jamam niestety jedno takie przemyslenie dot.wpisu na tym forum pod nikiem AnnaP. Ludzie napisali na innych forach na ten temat i wskazali na nadawce tego wpisu,ktòrym jest niejaki pan Rutecki,a nie AnnaP.On tym sposobem robin sobie reklame i sprzedaje swoje ziela/czy nalewki/,ale wcale nie jest zielarzem.Jak widzicie nie wystarczy wiara w ZIOLA,ale musi to robic tylko wykwalifikowany zielarz.
 
anonim, 02.01.2015 19.42
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
chcę się podzielić pewnym doświadczeniem moja mama miała raka płuc i zmarła męczyła się rok sama osobiście powiedziała mi że jak by wdziała że to tak się stanie nigdy w życiu nie wzioła by chemii ani lamp w trakcie chemioterapi automatycznie nastały przeżuty w jej przypadku poszło na mózg normalne jak bierzesz chemie nastają przeżuty nie polecam tej profesji,czysta bzdura lekarzy że 20prc wychodzi z tego tak i tak to powraca jest to choroba śmiertelna niestety
 
Len, 28.11.2014 15.18
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
to znowu ten "Oszukany" wypisuje bzdety na temat zgonu dr.dr.Gordona. Po co bierzesz ten plkan terapii?jak nie masz zaufania to nie stosòj,tylko ci tyle powiem,jeszcze nikomu ta terapia nie zaszkodzila.Tyle jest pozytywnych wpisòw na ten temat,a tak najlepiej to zatelefonuj do tej firmy vitorgan,co te preparaty produkuje.A tylko ci tyle powiem,lekarz w Polsce nic ci na ten temat nie powie,bo nawet nie wie co to jest ta organoterapia..Mòj wpis jest po czasie,a ty napewno jestes nadal sceptyczna co do tej terapii,a szkoda !i co dalej zrobisz?
 
Ola, 11.10.2014 11.22
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
ale bzdury ,niejaki "oszukany" pròbuje znowu swoich metod zniszczenia nazwiska dr.Gordona.,ale to nie zdaje egzaminu,nikt w to nie WIERZY.
 
Bronia, 11.10.2014 11.04
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
czy Twoja Mama jeszcze chodzi po tej ziemi???chyba nie,a ci panowie.med z Polski to wielkie asy,ale pomòc to nie umieja,tylko ich niewiedza o tej Organoteraopii to wielki skandal,wydanie wsyroku na pacjenta.Szkoda mi ciebie i twojej mamy,a niedowiarstwo to domena polakòw.Powiem ci tylko tyle,DZIEKI TEJ TERAPII JA JEWSZCZEW ZYJE
 
D.K., 09.10.2014 18.10
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Nie mam pozatem nic do powiedzenia,tylko tyle,to Oszust,ktòry wstawia sobie reklame na WSZYSTKICH forach onkologicznych
 
S.T, 09.10.2014 18.06
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Ten zielarz jest oszustem - ma strone natanael@eclipso.eu na której nie podaje swego nazwiska i adresu.Ta niby AnnaP to jest jego wpis i to na licznych forach onkologicznych. Teraz egzystuje sporo komentarzy na temat tego anonimowego faceta, który leczy nielegalnie RAKA. Prosimy o sprawdzenie. Piszemy bo nie chcemy, aby dalej te paskudne reklamy tutaj i gdzie indziej miały miejsce.
 
następne »
strona 1 z 3
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
RAK WĄTROBY: przyczyny, objawy, leczenie RAK WĄTROBY: przyczyny, objawy, leczenie

Na raka wątroby chorują przede wszystkim mężczyźni. U osób młodych rak wątroby występuje rzadko....

więcej

1169

RAK TRZUSTKI - objawy i leczenie raka trzustki RAK TRZUSTKI - objawy i leczenie raka trzustki

Rak trzustki jest wyjątkowo trudnym do leczenia nowotworem. Ta odmiana raka długo nie daje żadnych...

więcej

1160

Rak płuc - przyczyny, objawy, diagnostyka Rak płuc - przyczyny, objawy, diagnostyka

Rak płuc atakuje bez ostrzeżenia i najpierw rozwija się powoli, nie dając zwykle żadnych objawów....

więcej

1020

Witamina B17 w walce z rakiem. Czy amigdalina to bezpieczny lek na raka? Witamina B17 w walce z rakiem. Czy amigdalina to bezpieczny lek na raka?

Witamina B17 (amigdalina) w niektórych krajach jest traktowana jako niekonwencjonalny lek na raka....

więcej

958

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

Z doświadczenia wydaje mi się, że ma Pani za małą, niedoczynną tarczycę. Pewnie kobiety w rodzinie też mają. Nie wiem, czy ma Pani mięśniaki, ale pewnie to by też się zgadzało. Jeśli są więc...

EllaOne wpływa na wydzielanie hormonów i może w różny sposób zaburzać własny cykl hormonalny, niezależnie od dnia cyklu.

Jeżeli pani zapomniała o przyjęciu 2 lub więcej tabletek (ostatnia tabletka była zażyta 48 lub więcej godzin wcześniej), powinna pani zażyć natychmiast obydwie tabletki (tę zapomnianą i tę właściwą...

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.