Rak mózgu: jak wygrać z guzem mózgu

Konsultant:dr n. med. Grzegorz Luboiński, onkolog
59 komentarze
Autor: Anna Jarosz

Guzy mózgu najczęściej zdarzają się u dzieci i osób starszych. Od wczesnego rozpoznania raka mózgu zależy szansa na przeżycie. Niestety, w Polsce nowotwory mózgu są wykrywane w stadium zaawansowanym. Trudno je rozpoznać, ponieważ objawy nowotworu mózgu są często niejednoznaczne.

Co roku 3 tys. Polaków dowiaduje się, że ma złośliwy guz mózgu. Jego występowanie jest związane z wiekiem. Najczęściej chorują dzieci do 10. roku życia oraz dorośli po sześćdziesiątce. U dzieci zwykle występuje rdzeniak, u dorosłych zaś glejak lub oponiak. 
Z wielu przyczyn diagnoza nowotworu mózgu często bywa spóźniona. Za najpoważniejszy błąd, wytykany pediatrom i internistom, uważa się brak tzw. czujności onkologicznej. A właśnie od wczesnej diagnozy raka mózgu zależą losy pacjenta.

Nie przegap

Dzieci łatwiej wyleczyć z raka mózgu

Nowotwory złośliwe mózgu to 2 proc. wszystkich nowotworów złośliwych. Według Międzynarodowej Agencji Badań nad Rakiem Polska zajmuje czwarte miejsce wśród krajów europejskich pod względem częstości występowania tego schorzenia. W Europie blisko 17 proc. pacjentów z rozpoznanym guzem mózgu przeżywa 5 lat, w Polsce odsetek ten wynosi 12 proc. dla mężczyzn oraz 19 proc. dla kobiet. 
W zależności od rodzaju guza szansę na 5-letnie przeżycie, czyli praktycznie całkowite wyleczenie, ma 50–80 proc. dzieci. W przypadku osób dorosłych odsetek ten jest znacznie niższy. Ale taka sytuacja jest na całym świecie.

Objawy raka mózgu

Objawy guzów mózgu nie są charakterystyczne i zależą m.in. od tempa wzrostu guza, jego lokalizacji oraz wieku pacjenta. Inne symptomy obserwuje się u noworodków i niemowląt, a inne u dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym. 
U najmłodszych niepokój powinno wzbudzać uwypuklenie ciemienia czy nienaturalne powiększenie obwodu głowy. Bywa, że dziecko się pręży i często wymiotuje. Może dojść do zahamowania rozwoju psychoruchowego, a zwłaszcza do utraty zdobytych wcześniej umiejętności, np. chwytania zabawek.

Ostatnio dodane na forum
zobacz wszystkie »
 
 
Nie zarejestrowany, 18.08.2014 15:31
Z tego co ja wyczytałam to Gamma Knife zajmuje sie tego rodzaju problemami. Jeśli interesuje cię to to po prostu przejrzyj opis urządzenia na ich stronie: www.gammaknife.pl/technologia.html
Nie zarejestrowany, 06.08.2014 12:51
Jestem krótko po operacji oponiaka i to dużego.Powoli odzyskuje siły i bulgotanie w głowie jakby mniejsze . Zaczęło się od braku czucia powierzchniowego lewej ręki i lewej części twarzy.Wizyta u lekarza rodzinnego skierowanie w trybie natychmiastowym do neurologa a od neurologa w tym samym trybie do SOR AM w gdańsku badania TK i natychmiastowa operacja. To dobrze bo nie było czasu na umartwianie się.Mam już wyniki badań hispatologicznych i wiem że to w miarę łagodny drań . Teraz badania co pół roku czy nie odrósł.
 

U dzieci starszych często zmienia się charakter pisma lub pogarsza tzw. graficzny poziom rysunku. Oznacza to, że dziecko, które ładnie rysowało domki i drzewa, nagle nie potrafi tego zrobić. Dzieci w wieku szkolnym podświadomie rezygnują z jazdy na rowerze lub rolkach, bo mają zaburzenia równowagi. Czytając książkę, przysuwają ją blisko twarzy, ponieważ rozwijający się guz prowadzi do zaburzeń widzenia. W większości przypadków zmienia się również zachowanie dziecka. Można odnieść wrażenie, że jest ono nieprzystosowane społecznie, odczuwa lęk przed szkołą i chce się izolować od rówieśników. Dość częstym objawem są także poranne bóle i nudności, po których dziecko wymiotuje. U ponad 7 proc. dzieci występują zaburzenia hormonalne powodujące, że dziecko nie rośnie i nie rozwija się płciowo.

U dorosłych zaś najczęściej pojawia się silny ból głowy, któremu towarzyszą wymioty. Z czasem występują niedowłady, zaburzenia mowy, wzroku i słuchu. W pierwszym okresie choroby jedynym objawem bywa zmiana nastroju lub zachowania. Osobie chorej trudniej się skoncentrować, odczuwa drżenie mięśni twarzy lub ma z pozoru niewinne zaburzenia pamięci.

Diagnoza guza mózgu

Na całym świecie lekarze mają kłopoty z rozpoznawaniem nowotworów mózgu. Przyczyną są niejednoznaczne objawy choroby, a im późniejsze rozpoznanie, tym gorsze rokowania. Gdy guz jest duży, konieczna staje się rozległa operacja, ale wówczas nie zawsze jest możliwe całkowite usunięcie nowotworu. Po zabiegu natomiast chory musi być poddany intensywniejszemu leczeniu uzupełniającemu, czyli chemio- i radioterapii.
Wczesne rozpoznawanie guzów mózgu zależy od lekarzy opieki podstawowej i pediatrów. To do nich zgłaszają się chorzy zaniepokojeni złym samopoczuciem. Niestety, lekarze nie są wyczuleni na występowanie kombinacji charakterystycznych objawów, które sugerują rozwój nowotworu układu nerwowego.
Błędem najczęściej popełnianym przez pediatrów jest diagnozowanie porannych bólów głowy i nudności jako fobii szkolnej lub robaczycy. Dość często zdarza się też błędne interpretowanie badań wykonywanych w ramach diagnostyki nowotworów ośrodkowego układu nerwowego. Jak twierdzą onkolodzy, lekarze opieki podstawowej często w ogóle nie biorą pod uwagę możliwości występowania guzów mózgu u dzieci. U seniorów silne bóle głowy, zmianę zachowań i brak pamięci uznaje się za zmiany miażdżycowe albo demencję starczą.

Ważne badania diagnozujące raka mózgu

Tymczasem nie jest trudno rozpoznać guza mózgu, ale trzeba wziąć pod uwagę, że w ogóle mógł się on rozwinąć. Prostym badaniem, które określa dalsze postępowanie, jest badanie dna oka oraz EEG, czyli badanie czynności elektrycznej mózgu.
Jeżeli wyniki nie są jednoznacznie korzystne dla pacjenta, należy wykonać tomografię komputerową lub rezonans magnetyczny. Oba badania pozwalają wcześnie, szybko i dokładnie określić rodzaj i wielkość guza. Niestety, większość chorych trafia na specjalistyczne badania, gdy choroba jest zaawansowana. Bywa jednak, że wykonanie tylko jednego z nich, np. tomografii lub rezonansu, może uśpić czujność nawet najlepszego specjalisty. Dzieje się tak, ponieważ niektóre rodzaje nowotworów mózgu, np. pnia mózgu, są widoczne tylko w badaniu rezonansem magnetycznym, a nie w tomograficznym.

Leczenie raka mózgu: wygrywa neurochirurgia

Niemal we wszystkich przypadkach i rodzajach nowotworów mózgu podstawową metodą leczenia jest zabieg neurochirurgiczny. Jego wynik prawie zawsze zależy od umiejscowienia, typu guza oraz wynikającej z tych uwarunkowań rozległości operacji. Jako uzupełnienie leczenia operacyjnego stosuje się radio- i chemioterapię. Jeżeli zaś nie można usunąć guza operacyjnie, chorego poddaje się radio- i chemioterapii. O powodzeniu leczenia decyduje ścisła współpraca lekarzy wielu dyscyplin medycznych, np. neurochirurgii, neuropatologii, radioterapii, onkologii klinicznej oraz biologii molekularnej.

Problem

Problem

Nie przegap objawów guza mózgu

W przypadku guza mózgu najczęściej występują:
» silne, narastające bóle głowy, zwłaszcza poranne, ustępujące po wymiotach (50,5 proc.) 
» 
wymioty poranne zwykle niepoprzedzone nudnościami (47,6 proc.)
» zaburzenia równowagi (23,2 proc.)
» zaburzenia dotyczące nerwów czaszkowych (25 proc.)
» niedowład kończyn, zaburzenia oddawania moczu i wypróżnień (11,6 proc.)
» zaburzenia świadomości (12,2 proc.)
» pojawienie się napadów padaczkowych, drgawek (8,7 proc.)
» zaburzenia endokrynologiczne, zaburzenia zachowania (7 proc.)

 

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: Jupiterimages

Aktualizacja: 19.02.2014

Komentarze (1 - 10 z 59)
kasia_sia, 18.08.2014 15.38
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
wiesz... szansa jest zawsze. Ja osobiście miałam w rodzinie przypadek bardzo poważny, ale na szczęście jest to już za nami. Teraz tylko wizyty kontrolne pozostały. Moja szwagierka miała usuwanego nerwiaka z głowy i dzięki najnowszej technologii nerwiak został został bezoperacyjnie usunięty i wróciła do codzienności.
 
Ola, 26.07.2014 20.36
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Mój tata (lat 85) przeszedł zabieg usunięcia guza przerzutowego w mózgu 3 miesiace temu (guz duży) około 1mc było ok. w miarę normalnie funkcjonował , a teraz tak od 2-3 tygodni masakra , fizycznie jest ok. potrzeby fizjologicznie ok , ale stan umysłowy fatalnie , z terażniejszosci nie pamięta nic ( jaki dzień , która godzina.... ile ma dzieci) . Pamięta to co było 20-30 lat temu lub jeszcze dawniej . Wczoraj przypominiał sobie że 54 lata temu umarł mój brat (był maluszkiem) no i koniec cały dzień płakał i chciał jechać na cmentarz ( rodzice wtedy mieszkali 200 km.dalej niż teraz). Ma kłopoty z snem , z iloscią zjadanego jedzenia (je co godzinę , mówiąc ciągle ze nie daliśmy mu jeść). Brakuje nam już sił ,a szczególnie mojej mamie ( ma 77 lat) :{
 
Sandrusia♥, 09.07.2014 17.39
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Zosia ma rdzeniaka (medulloblastomę) ? Mają Państwo blog/ stronę na Facebooku o córeczce ? Pozdrawiam Rodziców i Zosię !
 
konrad, 11.06.2014 23.05
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
my wczoraj dowiedzielismy sie ze nasza zosia bedzie musiala z tym walczyc
 
ada, 11.06.2014 13.12
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
A czytaliście że w centrum gamma knife można leczyć nawet guzy, które nie nadają się do operacji? Ograniczeniem jest tylko wielkość guza, do zabiegu kwalifikują się guzy, które nie przekraczają 4 cm średnicy. Moja mama tam właśnie trafiła i już jest po zabiegu, mówiła że odczuwa takie jak gdyby muskanie prądem, ale to przechodzi z czasem, ale grunt, że guza nie ma i wraca do zdrowia.
 
michal, 10.02.2014 11.47
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
diagnoza czy operowac czy nie zalezy glownie od specjalisty, ktory czesto boi sie wykonac zabieg. prosze sprobowac zasiegnac opinni ordynatora Kostkiewicza i jego zespolu w szpitalu CSK MSWIA w Warszawie na Wolołowskiej. Ci ludzie robia rozne przypadki nawet te wg niektorych nieoperacjyjne
 
mama, 04.02.2014 19.08
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
MOJA CÓRKA WYGRAŁA Z pnet-EM
 
jaa, 26.06.2013 16.08
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Mój teść ponad 3 miesiące temu miał operację glejaka mózgu, lekarze powiedzieli, że był w woreczku zamknięty i wszystko udało się usunąć. Po operacji spędził w szpitalu 7 tyg na chemii i naświetlaniach. Wszystko zniósł super. Wyszedł ze szpitala niecałe 2 tyg temu, a od wtorku leży w szpitalu, ponieważ okazało się, że guz odrósł, pękł i cały płyn ma w głowie. Nie mówi, słabo rusza kończynami, wierzymy, że zdarzy się cud bo to dobry człowiek. Wychował już 4 dorosłych dzieci, a ma jeszcze 2 w wieku szkolnym. Serce płacze i boli, że tak wspaniały człowiek tak cierpi. Całe życie poświęcał się dla rodziny i spotkało go coś takiego. Boże daj mu siłę do walki i życia. Spraw, by był z nami jeszcze przez długie lata. Niech się zdarzy cud, mimo że lekarze kazali się przygotować na najgorsze.
 
Marek, 28.05.2013 14.49
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Od października 2012 r. dowiedziałem się, że mam guza mózgu prawdopodobnie glejaka (brak całkowitej pewności), przy prawym płacie skroniowym. Okazało się to po objawie epilepsji w nocy, podczas snu. Dotychczasowe badania wykazały, że jest niewielki, niezłośliwy i słabo rozwojowy. Mam prawie 64 lata i dotychczas byłem całkowicie pełnosprawny.Owszem mam teraz pewne kłopoty z pamięcią, ale to jedyny obecny objaw. Zażywam Tegretol 2x dziennie. Jeden neurochirurg stwierdził, że nie nadaje się do operacji chirurgicznej z uwagi na głębokie położenie, druki iż nie nadaje się do napromieniowania z tego samego powodu, a trzeci zalecił operację. Obawiam się operacji chirurgicznej z powodu jej ewentualnych skutków (wzrok, słuch, mowa, niedowład i.t.p.), które nie są w pełni do przewidzenia. Z tego samego powodu obawiam się biopsji. Na razie mam powtarzać co 6 mies. badanie rezonansu magnetycznego, a w międzyczasie jedno badanie spektroskopii MRI.
 
zuzka, 02.04.2013 19.04
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
moze mi ktos w koncu odpowiedziec czy jest jaka szansa na walke z guzem mozgu mimo ze jest b,zlosliwy
 
następne »
strona 1 z 6
reklama
Najpopularniejsze artykuły
Nowotwory jajników - objawy, diagnostyka, leczenie raka jajnika Nowotwory jajników - objawy, diagnostyka, leczenie raka jajnika

Nowotwory jajników należą do najbardziej podstępnych. Rozwijając się, rak jajnika długo nie daje...

więcej

17433

Radioterapia: promienie, które leczą raka Radioterapia: promienie, które leczą raka

Radioterapia – najstarsza po chirurgii metoda leczenia chorób nowotworowych – wciąż...

więcej

8896

Ziarnica złośliwa - jeden z chłoniaków. Objawy ziarnicy złośliwej Ziarnica złośliwa - jeden z chłoniaków. Objawy ziarnicy złośliwej

Ziarnica złośliwa jest jednym z rodzajów chłoniaka - nowotworu układu limfatycznego. Jej objawy...

więcej

11688

Rak skóry: od pieprzyka do czerniaka Rak skóry: od pieprzyka do czerniaka

Najpierw był pieprzyk o nieregularnym kształcie, potem zniknął, pozostała po nim biała plamka. Po...

więcej

10028

Zamów bezpłatny newsletter

zapisz się
Autodiagnoza

Wybierz badanie

albo

Alfabetyczny indeks badań

A B C D E F G H I J
K L Ł M N O P R S Ś
T U W Z Ż
Eksperci

Korony porcelanowe nie mają określonej na stałe żywotności. Wszystko zależy od użytkowania ich przez pacjenta. Są korony, które przetrwały 20 lat, ale zdarzają się również takie, które pękają po...

W przypadku przesuszenia skóry rąk proponuję zastosowanie (wielokrotnie w ciągu dnia) preparatów intensywnie natłuszczających dostępnych w aptekach, takich jak Diprobaza, Nanobaza, Dermobaza, maść...

Obecność skrzepów krwi we krwi miesiączkowej jest objawem bardzo obfitych krwawień miesiączkowych, zwykle towarzyszą im bóle brzucha. Obfite krwawienia miesiączkowe, zwłaszcza jeśli występują od...

Grupy wsparcia
data

Wrzesień 02, 2014

Kiedyś myślałam, że problem z nadwagą to faktycznie problem z żarciem. Do czasu. Po pierwszej ciąży pięknie wróciłam do swojej wagi (zbliżonej). Przytyłam 25 kg, ale po 6 miesiącach zostało mi tylko 8 kg do zgubienia. I traf chciał, że zaciążyłam. Niestety w drugiej ciąży nie było już tak...

data

Sierpień 31, 2014

no muszę przyznać że Aqua Slim działa, warto było w niego zainwestować:)

data

Sierpień 31, 2014

Taka szybka utrata wagi nie jest oznaką zdrowia (przy założeniu, że dieta była rozsądna). Lepiej przebadać się w kierunku wykluczenia choroby nowotworowej, która zazwyczaj powoduje nagłą i niekontrolowaną utratę wagi. Życzę negatywnych wyników badań.

data

Wrzesień 01, 2014

A orientujecie się może czy mogę pić ten slim coffee jak mam cukrzycę? Nie zaszkodzi mi to? Dla cukrzyków jest slim coffee diabetyk . Mój mąż ma cukrzycę i pije właśnie tą kawę. Nie zapominaj jednak o ćwiczeniach i odpowiedniej diecie dla tej choroby.

reklama
Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody MURATOR S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody MURATOR S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.