Rak jelita grubego w liczbach

2008-06-05 11:58

Rak jelita grubego nazywany jest cichym zabójcą, jednak wykryty we wczesnej fazie jest w 100% wyleczalny. W Polsce rak jelita grubego jest jednym z najczęściej występujących, ale niestety zbyt późno wykrywanych nowotworów.

Rak jelita grubego w liczbach
Autor: thinkstockphotos.com

Rak jelita grubego należy do najczęstszych nowotworów złośliwych – jest wśród nich drugim zabójcą (po rakach piersi u kobiet i płuc u mężczyzn). W Europie rocznie diagnozuje się 400 tys. nowych zachorowań, a ponad 200 tys. chorych w tym czasie umiera.
Co roku diagnozę – rak jelita grubego – słyszy ok. 12 tys. Polaków. Tylko 13% naszego społeczeństwa ma świadomość zagrożenia tym schorzeniem, a ponad 80% nie wie o badaniach przesiewowych lub nie sygnalizuje dolegliwości lekarzowi, często z powodu zażenowania (aż 77% Polaków uważa tę chorobę za wstydliwą!). Pod względem efektów leczenia raka jelita grubego Polska zajmuje jedno z ostatnich miejsc w Europie. Jest to spowodowane błędami w diagnostyce, wyborem niewłaściwego leczenia oraz małą wiedzą pacjentów o tym schorzeniu.

Świadomość społeczna dotycząca raka jelita grubego

Wiemy, że konsekwentne uświadamianie społeczeństwa jest istotnym elementem walki z nowotworem jelita grubego. Do tej pory mieliśmy pewne podejrzenia, że Polacy niewiele wiedzą na temat tego schorzenia (jedynie 4% respondentów zdaje sobie sprawę, jak poważna jest to choroba!). Nie wiedzieliśmy jednak, w których obszarach wiedza ta jest najbardziej uboga i, w związku z tym, na czym powinniśmy skoncentrować nasze działania edukacyjne. Dlatego, wykorzystując marcowe obchody miesiąca świadomości raka jelita grubego, przeprowadziliśmy badania świadomości społecznej w tym zakresie. Ich wyniki nas przeraziły – przyznaje Elżbieta Rybicka, Dyrektor Zarządzający Europacolon Polska.

Zrób to koniecznie

Badania przesiewowe

Na badanie powinny zgłosić się:

  • wszystkie osoby w wieku 50–65 lat bez objawów raka jelita grubego
  • osoby w wieku 40–65 lat bez objawów raka jelita grubego, mające w rodzinie przynajmniej jednego krewnego I° (rodzice, rodzeństwo, dzieci) z rakiem jelita grubego
  • osoby w wieku 25–65 lat pochodzące z rodziny HNPCC lub FAP (z potwierdzonym obciążeniem genetycznym).

Wyniki badania świadomości społecznej

Analizując wyniki badania świadomości społecznej na temat tej choroby, można stwierdzić, że Polacy są niedoinformowani i skrępowani tą tematyką, ale jednocześnie są otwarci na leczenie i badania profilaktyczne.

  • Duża śmiertelność z powodu raka jelita grubego jest zupełnie niezauważalna w społeczeństwie. Jako najgroźniejsze postrzegane są nowotwory na temat których prowadzone są głośne kampanie społeczne – rak piersi, płuc, szyjki macicy.
  • Świadomość istnienia programu wczesnego wykrywania tego schorzenia jest znikoma – wie o tym jedynie 4% naszego społeczeństwa (nieznacznie lepiej – 11% – jest wśród osób z wykształceniem wyższym). Zdecydowana większość Polaków powyżej 50. roku życia (66%) jest zainteresowana wykonaniem bezpłatnego badania przesiewowego (kolonoskopii).
  • Jednocześnie zdecydowana większość badanych jest przekonana, że wczesne wykrycie tej choroby może znacząco zmniejszyć śmiertelność (oraz pozwolić na pełne wyleczenie).
  • Lekarze pierwszego kontaktu nie są zainteresowani wprowadzaniem swoich pacjentów w tematykę rozpoznawania i profilaktyki tego schorzenia. Tylko 15% badanych rozmawiało na ten temat ze swoim lekarzem.
Gdzie szukać pomocy

W Polsce od roku 2007 działa Stowarzyszenie Europacolon Polska (Stowarzyszenie na Rzecz Chorych na Raka Jelita Grubego), będące częścią międzynarodowej organizacji pacjenckiej Europacolon.

ul. Ciołka 13 lok. 305a, 01-445 Warszawa
tel.: 022 533 62 61, 0 792 207 220
fax: 022 533 62 91

– Wnioski płynące z ankiety potwierdziły konieczność przybliżenia naszemu społeczeństwu problematyki związanej z rakiem jelita grubego. Jest to dla nas zadanie priorytetowe, ponieważ bez edukacji nie uda się nam wypełnić misji stowarzyszenia, czyli zmniejszyć śmiertelności wśród chorych – przekonuje Rybicka. – Postanowiliśmy zacząć od rozpowszechniania wiedzy na temat badań przesiewowych zorientowanych na wczesne wykrycie schorzenia.