Objawy raka przed śmiercią. Jak umiera się na raka?

71 komentarze
Autor: ap

Jakie są objawy raka przed śmiercią? Jak umiera się na raka? Jak rozpoznać, że choremu zostało tylko kilka godzin życia? Nie ma jednego schematu, każdy umiera trochę inaczej. Pojawienie się niektórych objawów uzależnione jest również od rodzaju nowotworu. Są jednak pewne znaki, które pozwalają nam ocenić, że choremu nie zostało dużo czasu. Pierwsze sygnały, że to naprawdę już niedługo, można zaobserwować od 48 do 72 godzin przed śmiercią.

Jak umiera się na raka? Jakie są objawy śmierci na raka? Jak rozpoznać, że choremu zostało tylko kilka godzin życia? Prawdopodobieństwo, że również my będziemy szukać odpowiedzi na to pytanie wzrasta z każdym rokiem. Badacze z Międzynarodowej Agencji Badań nad Rakiem (IARC) doszli do wniosku, że do 2030 r. na świecie zapadalność na nowotwory złośliwe wzrośnie średnio o 75 procent.

Rak: objawy nadchodzącej śmierci - osłabienie i zmęczenie

Osłabienie i zmęczenie to pierwszy wyraźny objaw nadchodzącej śmierci. Zdarza się, że chory tuż przed opadnięciem z sił jest bardzo pobudzony, staje się aktywny, chce się ubrać, wyjść na zewnątrz, próbuje samodzielnie wykonywać czynności, przy których chwilę wcześniej potrzebował pomocy. Może pojawić się agresja. Bywa, że kontakt z chorym staje się utrudniony, bo ma on splątane myśli, omamy, problemy z wysłowieniem się, bełkotliwą mowę. Często ten okres aktywności kończy się dość nagle, chory opada z sił, wycisza się i zasypia.

Nie przegap

Rak: objawy nadchodzącej śmierci - brak apetytu i pragnienia

Brak apetytu, niechętne przyjmowanie płynu, to kolejny objaw nadchodzącego końca. Jedną z przyczyn jest na pewno to, że chory przestaje odczuwać smaki, a jego błony śluzowe są bardzo wysuszone, bo oddech jest przyspieszony, a chory oddycha przez usta. Na brak apetytu ma wpływ to, że w tym okresie zanika odruch połykania, a układ trawienny powoli się wyłącza. Nie należy chorego zmuszać ani do jedzenia, ani do picia. Pamiętać jednak należy, że karmienie przez kroplówki może być przyczyną obrzęku płuc i kłopotów z oddychaniem. Dlatego tak ważne jest częste (co 10-15 minut) zwilżanie ust chorego.

Rak: objawy nadchodzącej śmierci - zmniejszenie perfuzji (przepływu) krwi

Trzecim objawem zbliżającej się śmierci jest zmniejszenie przypływu krwi w organizmie chorego. Powoduje to spadek temperatury ciała, a przede wszystkim ochłodzenie dłoni i stóp, które zaczynają sinieć. To również czas, gdy gałki oczne zaczynają się zapadać, przy czym oczy chorego pozostają otwarte. Top ostatni moment, by chory (jeśli sobie tego życzy) przyjął księdza z ostatnim namaszczeniem).

Rak: objawy nadchodzącej śmierci - siność siatkowata

Siność siatkowata spowodowana jest tym, że krew nierówno wypełni a naczynia krwionośne chorego. Jeśli nerki przestają pracować, chory nie oddaje moczu, na skórze może być wyczuwalny zapach amoniaku (mocznik przedostaje się do krwi i tkanek). Pojawia się też charakterystyczna "woskowość" skóry. Śmierć następuje zazwyczaj z powodu zatrzymania oddechu lub akcji serca.

Więcej o tym problemie znajdziecie na www.forum-onkologiczne.com.pl

Znani aktorzy, celebryci, którzy zmagali się z rakiem >>

Źródło: Agencja TVN/x-news.pl

Anna Przybylska w pamięci gwiazd

Źródło: Agencja TVN/x-news

Radosław Piwowarski wspomina Annę Przybylską

Źródło: Dzień dobry TVN/x-news

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: Photos.com

Aktualizacja: 13.10.2014

Komentarze (1 - 10 z 71)
Filip, 22.07.2015 16.31
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Właśnie dzisiaj odbył się pogrzeb mojej kochanej babci :'( Gdybym tylko wiedział, że tak szybko odejdzie...
 
nikolet, 07.07.2015 18.29
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
witam czy ktoś tu jest proszę niech ktoś się odezwie u mojej mamy wykryto raka złośliwego jelita grubego w październiku ubiegłego roku był to 2 stopień złośliwości z niewielkimi przeżutami do wątroby szybko dostała radioterapie i łagodną chemie lekarz nie wyciął jej guza bo powiedział że nie jest duży i chemia powinna go zmniejszyć lub całkowicie usunąć w najgorszym przypadku zatrzyma chorobe w miejscu niestety nie miał racji po 24 dawce chemii mamie urósł brzuch i dostała okropnych boleści spuchły nogi czyli woda i już wszystko poszło błyskawicznie rak się rozmnożył na wątrobie operacja wyłonienia stomii lekarze nie dawali szans kazali się żegnać ale moja mamunia na złoś i ku ich zdziwieniu dała rade mineły święta wielkiej nocy było naprawdę nieźle przybrała na wadze apetyt był ogromny miała iść na chemie umówione wizyty u onkologa przepadły pojawiła się niedokrwistość dwa pobyty w szpitalu dwa przetoczenie jeszcze nie było tak źle lekarze gadali za mało białka pić nutridrinki potem skierowanie na dożylne podanie białka i po tym dożylnym podaniu białka w ciągu półtora tygodnia coroba tak zaatakowała że mame dziś zabrała karetka jest w krytycznym stanie umiera w szpitalu kazali zamówić księdza ostatnie namaszczenie mama ma omamy ciężko jest się z nią porozumieć woła zmarłe rodzeństwo swoją mame są chwile gdy rozmawia z nami ale to ułamki sekund ja się mamą opiekowałam z moją córcią 15 letnią nikomu nie życze patrzenia na takie cierpienie
 
monika, 01.07.2015 23.52
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Moja Mama w maju tego roku uslyzala diagnoze rak endometrium,operacja usuniecia macicy,jjnikow ,wezlow.wczoraj miala zaczac adiotepie,ale na tomografii komp.zachaczono o jedno pluco lekko i niestety dzisiaj wiem ze Mama ma przezuty do pluc.rak macicy byl zlosliwy.mame wypisali z onkologi,ma isc na pulmonologie 15 stego lipca ,a potem wrucic na Onkologie.moja Mama jest schorowana na wozku inwalidzkim od roku po udarze mozgu,cukrzyca ,chore serce boja sie podac Chemie bo ma zle wyniki.wypisali ja do domu...15 ni czekania na pulmonologie.jestem zalamana ,nie moge spac i nie moge sie skoncentowac na niczym.
 
eliza, 25.06.2015 19.39
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Moja mama miała 60 lat kiedy lekarze postawili diagnozę RAK. Po diagnozie żyła tylko dwa miesiące!!!!!!!!! Bolał ją kręgosłup poszła do lekarza nic nie stwierdzono tylko przepisano ketonal.Widziałam jak gaśnie w oczach to było przykre. Zawiozłam mamę na rezonans magnetyczny kręgosłupa i okazało się ....Rak z przerzutami nie było szans do wyleczenia.....Tak lekarz leczył mamę,!!!!!! zjadła trzy opakowania ketonalu!!!!!!!! To była dla mnie ogromna tragedia !!!!!!!! Nawet ten ,,konował,, nie chciał przyjechać na wizytę domową!!!!!! Po prostu brak słów!!!!!!!!!!
 
ewa, 19.06.2015 11.52
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
u nas leczenie w Polsce jest tragiczne !!! często lekarz rodziny zle stwierdza diagnozę , leczy na inne dolegliwości co mu przyjdzie do głowy , a skierowania nie chce wydac bo myśli ze on ma racje i mu się uda wyleczyć. ale najczęściej chory trafia do szpitala i w stanie krytycznym . :( w szpitalu te jest nie najlepiej bo jak już widza ze nie da się uratować to wypisują do domu i rob co chcesz ( wytłumaczenie ich zajmuje miejsce innym ) .... masakra składki płacone, ubezpieczony człowiek jest ale co z tego wypisują na sile i co dalej??????? dla mnie to jest szok !!!!!!
 
aneczka205, 11.06.2015 22.23
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Wspolczuje Robercie :( Moja mama byla leczona na zapalenie oskrzeli i tak dlugi czas co sie okazalo ma raka zlosliwego oskrzeli ,pluc .Jest po 3 chemiach a teraz ja czeka naswietlanie .Ma 56 lat i nie wyobrazam sobie ze moglabym ja stracic .Niby sie zmniejszyl rak ale mama coraz gorzej sie czuje.A ja wierze i modle sie o zdrowie dla Niej bo Kocham ja z calych sil
 
Wampir - wyborca PO, 09.05.2015 09.10
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Nowotwór nie jest chorobą, taką jak te powodowane przez infekcje bakteryjne i wirusowe. Nowotwór to nowa, patologiczna tkanka która powstaje w wyniku nieprawidłowej replikacji komórek ciała, która jest nieprawidłowa z powodu uszkodzenia kodu wzorcowego w obrębie łańcuchów DNA w tych komórkach. Natomiast łańcuchy DNA są uszkadzane przez chemiczne substancje toksyczne gromadzące się w ciele. Najlepszą ochroną jest zachowywanie wysokiego tempa przemiany materii, dzięki której poszczególne pokolenia komórek ciała się relatywnie szybko złuszczane i wymieniane na nowe, co minimalizuje prawdopodobieństwo wystąpienia mutacji w obrębie którejś z komórek danego pokolenia.
 
-ja-, 06.05.2015 22.37
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
smutne to :(
 
Perfect Driver Kalisz, 29.04.2015 10.51
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Moja Mama miała 66 lat. Zmarła z powodu nowotworu złośliwego jajnika. Pod koniec stycznia 2015 trafiła do szpitala, na początku lutego 2015 miała operację wycięcia jajników. Od początku marca 2015 była w domu. Umierała w oczach z każdym dniem. Nie miała siły jeść, nie mogła się wypróżniać. Lekarz powiedział Jej po wypisie ze szpitala, że będzie jeszcze żyć 15 lat. Tymczasem dwa dni po swojej śmierci miała mieć pierwszą chemioterapię. Niestety nie doczekała. 26.03.2015 miała jechać do szpitala na terapię, ja 27.03.2015 miałem 36 urodziny, a Mama odeszła 24.03.2015. Nie doczekała ani chemioterapii, ani moich urodzin. Swoje urodziny miał mieć 15.05.2015. Takie życie. Najgorsze jest to, że lekarz rodzinny leczył moją Mamę na zapalenie korzonków... Tak się leczy w Polsce. Życie to krótki film. Kocham Cię Mamo. Twój syn Robert
 
mz, 25.03.2015 09.42
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Bardzo mało jest lekarzy i pielęgniarek którzy walczą o życie chorych, dla nich to zwykła rutyna i praca zarobkowa. Tak samo jest w hospicjach oni są tylko mili i udają, że nam współczują a naprawdę mało ich obchodzi cierpienie innych ludzi. Myślę, że wrażliwych można spotkać tylko wolontariuszy. Musicie sami zadbać o swoich bliskich i o ich prawa, wiem bo sama przez to przechodzę. Życzę wszystkim, którzy borykają się z rakiem dużo zdrowia, cierpliwości i wytrwałości ...
 
następne »
strona 1 z 8
reklama
reklama
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
Rak prostaty - objawy i leczenie nowotworu stercza Rak prostaty - objawy i leczenie nowotworu stercza

Rak prostaty dotyka sedna męskości i dlatego, mimo że jest jednym z najczęściej występujących...

więcej

23719

Wczesne objawy nowotworów przewodu pokarmowego: raka trzustki, żołądka, przełyku, jelit Wczesne objawy nowotworów przewodu pokarmowego: raka trzustki, żołądka, przełyku, jelit

Nowotwory przewodu pokarmowego to nowotwory przełyku, żołądka, jelit oraz trzustki i dróg...

więcej

31702

Markery nowotworowe (wskaźniki nowotworowe)  - wykrywacze raka Markery nowotworowe (wskaźniki nowotworowe) - wykrywacze raka

Większość z nas podświadomie boi się raka. Strach jest większy, jeśli ktoś w najbliższej rodzinie...

więcej

37847

Witamina B17 w walce z rakiem. Czy amigdalina to bezpieczny lek na raka? Witamina B17 w walce z rakiem. Czy amigdalina to bezpieczny lek na raka?

Witamina B17, czyli amigdalina, w niektórych krajach jest traktowana jako niekonwencjonalny lek na...

więcej

25957

Znajdź badanie

Wybierz badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

Istniej możliwość wystąpienia bielactwa u małego dziecka. Sugeruję wizytę u dermatologa w celu weryfikacji rozpoznania.

Radzę zabieg higieny jemy ustnej. Nie pisze pani, kiedy miała ostatni raz wykonany taki zabieg. Przy problemach z przyzębiem zabieg taki wykonuje się częściej niż dwa razy w roku, zgodnie z...

Nie stosuje się leczenia operacyjnego rozstępów. Polecane są to raczej inne techniki z zakresu medycyny estetycznej. Leczenie zabiegowe rozstępów jest terapią plastyczną, która nie jest objęta...

reklama
Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.