Objawy raka przed śmiercią. Jak umiera się na raka?

65 komentarze
Autor: ap

Jakie są objawy raka przed śmiercią? Jak umiera się na raka? Jak rozpoznać, że choremu zostało tylko kilka godzin życia? Nie ma jednego schematu, każdy umiera trochę inaczej. Pojawienie się niektórych objawów uzależnione jest również od rodzaju nowotworu. Są jednak pewne znaki, które pozwalają nam ocenić, że choremu nie zostało dużo czasu. Pierwsze sygnały, że to naprawdę już niedługo, można zaobserwować od 48 do 72 godzin przed śmiercią.

Jak umiera się na raka? Jakie są objawy śmierci na raka? Jak rozpoznać, że choremu zostało tylko kilka godzin życia? Prawdopodobieństwo, że również my będziemy szukać odpowiedzi na to pytanie wzrasta z każdym rokiem. Badacze z Międzynarodowej Agencji Badań nad Rakiem (IARC) doszli do wniosku, że do 2030 r. na świecie zapadalność na nowotwory złośliwe wzrośnie średnio o 75 procent.

Rak: objawy nadchodzącej śmierci - osłabienie i zmęczenie

Osłabienie i zmęczenie to pierwszy wyraźny objaw nadchodzącej śmierci. Zdarza się, że chory tuż przed opadnięciem z sił jest bardzo pobudzony, staje się aktywny, chce się ubrać, wyjść na zewnątrz, próbuje samodzielnie wykonywać czynności, przy których chwilę wcześniej potrzebował pomocy. Może pojawić się agresja. Bywa, że kontakt z chorym staje się utrudniony, bo ma on splątane myśli, omamy, problemy z wysłowieniem się, bełkotliwą mowę. Często ten okres aktywności kończy się dość nagle, chory opada z sił, wycisza się i zasypia.

Nie przegap

Rak: objawy nadchodzącej śmierci - brak apetytu i pragnienia

Brak apetytu, niechętne przyjmowanie płynu, to kolejny objaw nadchodzącego końca. Jedną z przyczyn jest na pewno to, że chory przestaje odczuwać smaki, a jego błony śluzowe są bardzo wysuszone, bo oddech jest przyspieszony, a chory oddycha przez usta. Na brak apetytu ma wpływ to, że w tym okresie zanika odruch połykania, a układ trawienny powoli się wyłącza. Nie należy chorego zmuszać ani do jedzenia, ani do picia. Pamiętać jednak należy, że karmienie przez kroplówki może być przyczyną obrzęku płuc i kłopotów z oddychaniem. Dlatego tak ważne jest częste (co 10-15 minut) zwilżanie ust chorego.

Rak: objawy nadchodzącej śmierci - zmniejszenie perfuzji (przepływu) krwi

Trzecim objawem zbliżającej się śmierci jest zmniejszenie przypływu krwi w organizmie chorego. Powoduje to spadek temperatury ciała, a przede wszystkim ochłodzenie dłoni i stóp, które zaczynają sinieć. To również czas, gdy gałki oczne zaczynają się zapadać, przy czym oczy chorego pozostają otwarte. Top ostatni moment, by chory (jeśli sobie tego życzy) przyjął księdza z ostatnim namaszczeniem).

Rak: objawy nadchodzącej śmierci - siność siatkowata

Siność siatkowata spowodowana jest tym, że krew nierówno wypełni a naczynia krwionośne chorego. Jeśli nerki przestają pracować, chory nie oddaje moczu, na skórze może być wyczuwalny zapach amoniaku (mocznik przedostaje się do krwi i tkanek). Pojawia się też charakterystyczna "woskowość" skóry. Śmierć następuje zazwyczaj z powodu zatrzymania oddechu lub akcji serca.

Więcej o tym problemie znajdziecie na www.forum-onkologiczne.com.pl

Znani aktorzy, celebryci, którzy zmagali się z rakiem >>

Źródło: Agencja TVN/x-news.pl

Anna Przybylska w pamięci gwiazd

Źródło: Agencja TVN/x-news

Radosław Piwowarski wspomina Annę Przybylską

Źródło: Dzień dobry TVN/x-news

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: Photos.com

Aktualizacja: 13.10.2014

Komentarze (1 - 10 z 65)
Wampir - wyborca PO, 09.05.2015 09.10
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Nowotwór nie jest chorobą, taką jak te powodowane przez infekcje bakteryjne i wirusowe. Nowotwór to nowa, patologiczna tkanka która powstaje w wyniku nieprawidłowej replikacji komórek ciała, która jest nieprawidłowa z powodu uszkodzenia kodu wzorcowego w obrębie łańcuchów DNA w tych komórkach. Natomiast łańcuchy DNA są uszkadzane przez chemiczne substancje toksyczne gromadzące się w ciele. Najlepszą ochroną jest zachowywanie wysokiego tempa przemiany materii, dzięki której poszczególne pokolenia komórek ciała się relatywnie szybko złuszczane i wymieniane na nowe, co minimalizuje prawdopodobieństwo wystąpienia mutacji w obrębie którejś z komórek danego pokolenia.
 
-ja-, 06.05.2015 22.37
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
smutne to :(
 
Perfect Driver Kalisz, 29.04.2015 10.51
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Moja Mama miała 66 lat. Zmarła z powodu nowotworu złośliwego jajnika. Pod koniec stycznia 2015 trafiła do szpitala, na początku lutego 2015 miała operację wycięcia jajników. Od początku marca 2015 była w domu. Umierała w oczach z każdym dniem. Nie miała siły jeść, nie mogła się wypróżniać. Lekarz powiedział Jej po wypisie ze szpitala, że będzie jeszcze żyć 15 lat. Tymczasem dwa dni po swojej śmierci miała mieć pierwszą chemioterapię. Niestety nie doczekała. 26.03.2015 miała jechać do szpitala na terapię, ja 27.03.2015 miałem 36 urodziny, a Mama odeszła 24.03.2015. Nie doczekała ani chemioterapii, ani moich urodzin. Swoje urodziny miał mieć 15.05.2015. Takie życie. Najgorsze jest to, że lekarz rodzinny leczył moją Mamę na zapalenie korzonków... Tak się leczy w Polsce. Życie to krótki film. Kocham Cię Mamo. Twój syn Robert
 
mz, 25.03.2015 09.42
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Bardzo mało jest lekarzy i pielęgniarek którzy walczą o życie chorych, dla nich to zwykła rutyna i praca zarobkowa. Tak samo jest w hospicjach oni są tylko mili i udają, że nam współczują a naprawdę mało ich obchodzi cierpienie innych ludzi. Myślę, że wrażliwych można spotkać tylko wolontariuszy. Musicie sami zadbać o swoich bliskich i o ich prawa, wiem bo sama przez to przechodzę. Życzę wszystkim, którzy borykają się z rakiem dużo zdrowia, cierpliwości i wytrwałości ...
 
Rosa, 23.03.2015 19.46
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Nowoczesną metodą leczenia za pomocą Gamma Knife zajmuje się klinika w Katowicach http://gammaknife-exira.pl/guzy-przerzutowe-do-mozgu.html
 
paula8829, 26.02.2015 23.33
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
LULINA - i co z twoim sąsiadem? Jak się czuje teraz? Jestem bardzo ciekawa bo mój tato ma takie same objawy i nie wiemy co robić.
 
Baśka, 22.02.2015 11.24
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Może więc warto spróbować, chyba, na pewno nie zaszkodzi a da jakąś nadzieję.
 
olusia, 20.02.2015 14.52
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
od 8 listpada umiera moj przyjaciel na raka trzustki ,przykro patrzec jak szpital i reszta olewa mlodego czlowieka ,hospicjum domowe bardzo pomoglo ,a pani doktor do ktorej chodzil z opisem usg i pisalo trzustka newidoczna przepisywala no-spe i biseptol od 3 lat.ze takie konowaly istnieja to zgroza.gdyby nie milosc zony dawno by go nie bylo na tym swiecie,jest przy nim 24-godz,na dobe,,,,zdrowia wszystkim bo to najwazniejsze
 
LULINA, 18.02.2015 07.43
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Proszę wszystkich, których bliscy mają to paskudztwo - raka. Mój sąsiad miał raka płuc z przerzutami do kości, ból niesamowity, przez dwa tygodnie na okrągło morfina,jego żona wyczytała w rosyjskiej publikacji, że rak to grzyb o środowisku kwaśnym, żeby go zabić należy wprowadzić środowisko zasadowe, przez cały tydzień podawała mu 1 łyżkę sody oczyszczonej rozpuszczonej w ciepłej wodzie z dodatkiem odrobiny miodu. Wszyscy domownicy byli temu przeciwni, więc ona tym bardziej starała się jak najczęściej mu to podawać, nawet 3 razy dziennie, dzisiaj jest środa a mój sąsiad od 3 dni jest bez morfiny, mało tego nawet wstaje, zwymiotował flegmą kwaśną i od poniedziałku nie ma żadnych bóli, chyba jest wyleczony. Proszę spróbujcie, żeby uratować swoich najbliższych.
 
Armina, 28.01.2015 13.02
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Ludzie powinni zacząć dbać o swoje zdrowie, a nie płakać nad rozlanym mlekiem. Ciekawym rozwiązaniem jest np. sprawdzenie swojej podatności na raka, prosty sposób na monogen life, i wtedy zacząć działać. Nieważne, że nic nam dziś nie dolega, rak może rozwijać się latami! Ważne to podjąć odpowiednie kroki profilaktyczne, które pozwolą nam świadomie zadbać o swoje zdrowie.
 
następne »
strona 1 z 7
reklama
reklama
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
Objawy raka mózgu. Jakie objawy daje guz mózgu? Objawy raka mózgu. Jakie objawy daje guz mózgu?

Objawy raka mózgu pojawiają się po powstaniu tzw. ciasnoty śródczaszkowej. Guz, który rośnie w...

więcej

22106

Szpiczak mnogi (choroba Kahlera) - nowotwór szpiku kostnego Szpiczak mnogi (choroba Kahlera) - nowotwór szpiku kostnego

Szpiczak mnogi (inaczej choroba Kahlera) to choroba, którą na początku łatwo pomylić z...

więcej

29028

Wczesne objawy nowotworów przewodu pokarmowego: raka trzustki, żołądka, przełyku, jelit Wczesne objawy nowotworów przewodu pokarmowego: raka trzustki, żołądka, przełyku, jelit

Nowotwory przewodu pokarmowego to nowotwory przełyku, żołądka, jelit oraz trzustki i dróg...

więcej

31702

RAK TRZUSTKI - objawy i leczenie raka trzustki RAK TRZUSTKI - objawy i leczenie raka trzustki

Rak trzustki jest wyjątkowo trudnym do leczenia nowotworem. Ta odmiana raka długo nie daje żadnych...

więcej

51341

Zamów bezpłatny newsletter

zapisz się
Znajdź badanie

Wybierz badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

Bóle piersi pojawią się w II fazie cyklu miesiączkowego niezależnie od tego, czy doszło do zapłodnienia czy nie. Gdy nie ma ciąży ustępują w pierwszych dniach cyklu, gdy ciąża się rozwija utrzymują...

Jeśli jest skuteczny, nie ma przeciwwskazań, aby go pani przyjmowała. Jeśli nadal źle się pani czuje, radzę rozważyć terapię hormonalną.

Przebarwienie pozapalne jest niekorzystnym objawem ubocznym po zabiegu. Powinna pani zgłosić się do dermatologa w celu oceny skóry i ustalenia właściwego postępowania.

Grupy wsparcia
data

Maj 30, 2015

Aby zlikwidować uczucie głodu należy wprowadzić organizm w ketozę - przełączyć z zasilania węglowodanami na zasilanie tłuszczem. Ketoza skutecznie tłumi uczucie głodu. Jem ok 1200kcal dziennie w dwóch posiłkach, waga leci po 2kg na tydzień już czwarty miesiąc. Jak to się robi? Czy się...

data

Maj 29, 2015

Jak chcecie robić soki to musicie troszkę bardziej się postarać. Ponieważ piszecie takie bzdury, że tego czytać się nie da. Po pierwsze najważniejsza jest wyciskarka która ma jak najmniej obrotów. Z tego co wiem to hurom ma dwie generacje, 1 posiada obroty w granicach 80 obr/min. Za to...

data

Maj 29, 2015

Widzę, że Green Barley Slim coraz popularniejszy :) I super bo to na prawdę fajny wspomagacz odchudzania. Stosuję razem z dietą i ćwiczeniami już od miesiąca i póki co 4 kg mniej :)

data

Maj 30, 2015

Polecam również Slimcea, choć bez odpowiedniej diety, nie da to oczekiwanych efektów

reklama
Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.