Nowotwory ucha: rodzaje, przyczyny, objawy, leczenie

Autor: Tomasz Nęcki

Nowotwory ucha są dość rzadkie i dotyczą one przede wszystkim starszych osób. Wyróżnia się zarówno łagodne, jak i złośliwe nowotwory ucha. Objawy tych zmian bywają bardzo różne – nowotwór ucha może prowadzić zarówno do krwistych wycieków z małżowiny usznej, jak i do zaburzeń słuchu czy porażenia nerwu twarzowego.

Nowotwory ucha są rzadkie - w statystykach dotyczących częstości różnych nowotworów zmiany rozrostowe dotyczące uszu są grupowane razem z innymi nowotworami głowy i szyi, i nawet wtedy ich udział w całościowej ilości zachorowań na choroby nowotworowe wynosi około 5% wszystkich zachorowań. Najczęściej nowotwory ucha występują u ludzi starszych, mających 60-80 lat.

W obrębie ucha wyróżnia się trzy części: ucho zewnętrzne, ucho środkowe oraz ucho wewnętrzne. W każdej z wymienionych części narządu słuchu mogą rozwijać się zmiany nowotworowe, patologie mogą dotyczyć nie tylko samych elementów ucha, ale i otaczających ten narząd struktur kostnych.

Nowotwory ucha: rodzaje

Podstawowy podział nowotworów ucha bazuje na wyróżnianiu zmian łagodnych oraz złośliwych. Wśród łagodnych nowotworów ucha wymienia się:

Złośliwymi nowotworami rozwijającymi się w obrębie ucha mogą być natomiast:

 • rak podstawnokomórkowy skóry
 • rak płaskonabłonkowy skóry
 • czerniak
 • guz woreczka endolimfatycznego (zmiana cechująca się zwykle miejscową złośliwością)
Nie przegap

Nerwiak nerwu słuchowego (ósmego) – przyczyny, objawy i leczenie

Nerwiak nerwu słuchowego (ósmego) to łagodny nowotwór układu nerwowego, który zlokalizowany jest w tej części mózgu, przez którą przechodzi nerw słuchowy. Objawy nerwiaka nerwu słuchowego nie są specyficzne, co może opóźnić postawienie właściwej diagnozy. Jakie są przyczyny i objawy nerwiaka nerwu słuchowego? Na czym polega leczenie?

Nowotwory ucha: przyczyny

Czynniki zaangażowane w pojawianie się nowotworów ucha nie zostały dotychczas dobrze poznane. Zwiększone ryzyko rozwoju tych zmian może być związane z paleniem papierosów czy z przewlekłymi, trwającymi wiele lat zakażeniami ucha – u pacjentów narażonych na wymienione obserwuje się bowiem częstsze występowania nowotworów ucha. W przypadku zmian złośliwych rozwijających się w obrębie małżowiny usznej, takich jak np. rak podstawnokomórkowy, prowadzić do jego rozwoju może częsta ekspozycja ucha na promieniowanie ultrafioletowe.

Nowotwory ucha: objawy

U pacjentów z nowotworem ucha pojawiać się mogą różne dolegliwości – zależne są one od tego, w której części ucha rozwija się zmiana nowotworowa. Wśród objawów nowotworów ucha można wymienić:

 • krwawienia z ucha
 • wydostawania się różnego rodzaju wydzieliny z ucha
 • szumy uszne
 • silne bóle uszu (szczególnie takie, które nie ustępują mimo stosowania leków przeciwbólowych)
 • zaburzenia słuchu (najczęściej pod postacią niedosłuchu)
 • zaburzenia równowagi
 • porażenie nerwu twarzowego
 • zmiany w obrębie małżowiny usznej (np. w postaci owrzodzeń czy grudkowatych, twardych tworów)
 • zawroty głowy
 • występowanie poczucia istnienia ciała obcego w obrębie ucha

Nowotwory ucha: diagnostyka

W rozpoznawaniu nowotworów ucha podstawowe znaczenie ma badanie otolaryngologiczne. Dokładne postępowanie zależne jest od typu zmiany obecnej u pacjenta – rozrosty rozwijające się w obrębie małżowiny usznej widoczne są najczęściej na pierwszy rzut oka, w przypadku zmian znajdujących się we wnętrzu ucha konieczne jest przeprowadzenie otoskopii, czyli wziernikowania ucha. Zmiany obecne na skórze małżowiny usznej mogą podlegać badaniu dermatoskopowemu, pobierane mogą być też z nich wycinki celem dokonania oceny histopatologicznej zmiany. W razie podejrzenia znacznego zaawansowania nowotworu lub jego istnienia w obrębie ucha wewnętrznego, zastosowanie znajdują badania obrazowe, takie jak np. tomografia komputerowa czy rezonans magnetyczny głowy.

Nowotwory ucha: leczenie

Nowotwory ucha leczone są przede wszystkim chirurgicznie. U chorych z omawianymi zmianami znajduje również zastosowanie radioterapia. Stosowana ona może być jako metoda uzupełniająca po leczeniu chirurgicznym, czasami – w przypadku zaawansowanych zmian – radioterapia może poprzedzać przeprowadzenie operacji nowotworu ucha. W rzadkich przypadkach, kiedy nowotwór małżowiny usznej posiada bardzo duże zaawansowanie, może zaistnieć konieczność usunięcia małżowiny z późniejszą jej rekonstrukcją. Chemioterapia raczej nie jest wykorzystywana w leczeniu nowotworów ucha ze względu na to, że tego rodzaju zmiany nowotworowe raczej nie są na nią wrażliwe.

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: thinkstockphotos.com

Aktualizacja: 13.03.2017

DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
RAK TRZUSTKI - objawy i leczenie raka trzustki RAK TRZUSTKI - objawy i leczenie raka trzustki

Rak trzustki jest wyjątkowo trudnym do leczenia nowotworem. Ta odmiana raka długo nie daje żadnych...

więcej

286

Rak płuc - przyczyny, objawy, diagnostyka Rak płuc - przyczyny, objawy, diagnostyka

Rak płuc atakuje bez ostrzeżenia i najpierw rozwija się powoli, nie dając zwykle żadnych objawów....

więcej

276

Witamina B17 w walce z rakiem. Czy amigdalina to bezpieczny lek na raka? Witamina B17 w walce z rakiem. Czy amigdalina to bezpieczny lek na raka?

Witamina B17 (amigdalina) w niektórych krajach jest traktowana jako niekonwencjonalny lek na raka....

więcej

238

Objawy raka przed śmiercią. Jak umiera się na raka? Objawy raka przed śmiercią. Jak umiera się na raka?

Jakie są objawy raka przed śmiercią? Jak umiera się na raka? Jak rozpoznać, że choremu zostało...

więcej

221

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

Na temat tego, co to oznacza i jakie leki powinna Pani stosować, powinna Pani rozmawiać wyłącznie z lekarzem prowadzącym. Zespół policystycznych jajników należy leczyć, ale nie można go wyleczyć....

W przypadku alergii zawsze istnieje ryzyko uczulenia na kolejny czynnik, czyli po jakimś czasie po zrobieniu tatuażu, np. na barwniki. Odradzam wykonywanie u osób z potwierdzoną alergią tego typu...

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.