Nowotwory ucha: rodzaje, przyczyny, objawy, leczenie

Autor: lek. Tomasz Nęcki

Nowotwory ucha są dość rzadkie i dotyczą one przede wszystkim starszych osób. Wyróżnia się zarówno łagodne, jak i złośliwe nowotwory ucha. Objawy tych zmian bywają bardzo różne – nowotwór ucha może prowadzić zarówno do krwistych wycieków z małżowiny usznej, jak i do zaburzeń słuchu czy porażenia nerwu twarzowego.

Nowotwory ucha są rzadkie - w statystykach dotyczących częstości różnych nowotworów zmiany rozrostowe dotyczące uszu są grupowane razem z innymi nowotworami głowy i szyi, i nawet wtedy ich udział w całościowej ilości zachorowań na choroby nowotworowe wynosi około 5% wszystkich zachorowań. Najczęściej nowotwory ucha występują u ludzi starszych, mających 60-80 lat.

W obrębie ucha wyróżnia się trzy części: ucho zewnętrzne, ucho środkowe oraz ucho wewnętrzne. W każdej z wymienionych części narządu słuchu mogą rozwijać się zmiany nowotworowe, patologie mogą dotyczyć nie tylko samych elementów ucha, ale i otaczających ten narząd struktur kostnych.

Nowotwory ucha: rodzaje

Podstawowy podział nowotworów ucha bazuje na wyróżnianiu zmian łagodnych oraz złośliwych. Wśród łagodnych nowotworów ucha wymienia się:

Złośliwymi nowotworami rozwijającymi się w obrębie ucha mogą być natomiast:

 • rak podstawnokomórkowy skóry
 • rak płaskonabłonkowy skóry
 • czerniak
 • guz woreczka endolimfatycznego (zmiana cechująca się zwykle miejscową złośliwością)
Nie przegap

Nerwiak nerwu słuchowego (ósmego) – przyczyny, objawy i leczenie

Nerwiak nerwu słuchowego (ósmego) to łagodny nowotwór układu nerwowego, który zlokalizowany jest w tej części mózgu, przez którą przechodzi nerw słuchowy. Objawy nerwiaka nerwu słuchowego nie są specyficzne, co może opóźnić postawienie właściwej diagnozy. Jakie są przyczyny i objawy nerwiaka nerwu słuchowego? Na czym polega leczenie?

Nowotwory ucha: przyczyny

Czynniki zaangażowane w pojawianie się nowotworów ucha nie zostały dotychczas dobrze poznane. Zwiększone ryzyko rozwoju tych zmian może być związane z paleniem papierosów czy z przewlekłymi, trwającymi wiele lat zakażeniami ucha – u pacjentów narażonych na wymienione obserwuje się bowiem częstsze występowania nowotworów ucha. W przypadku zmian złośliwych rozwijających się w obrębie małżowiny usznej, takich jak np. rak podstawnokomórkowy, prowadzić do jego rozwoju może częsta ekspozycja ucha na promieniowanie ultrafioletowe.

Nowotwory ucha: objawy

U pacjentów z nowotworem ucha pojawiać się mogą różne dolegliwości – zależne są one od tego, w której części ucha rozwija się zmiana nowotworowa. Wśród objawów nowotworów ucha można wymienić:

 • krwawienia z ucha
 • wydostawania się różnego rodzaju wydzieliny z ucha
 • szumy uszne
 • silne bóle uszu (szczególnie takie, które nie ustępują mimo stosowania leków przeciwbólowych)
 • zaburzenia słuchu (najczęściej pod postacią niedosłuchu)
 • zaburzenia równowagi
 • porażenie nerwu twarzowego
 • zmiany w obrębie małżowiny usznej (np. w postaci owrzodzeń czy grudkowatych, twardych tworów)
 • zawroty głowy
 • występowanie poczucia istnienia ciała obcego w obrębie ucha

Nowotwory ucha: diagnostyka

W rozpoznawaniu nowotworów ucha podstawowe znaczenie ma badanie otolaryngologiczne. Dokładne postępowanie zależne jest od typu zmiany obecnej u pacjenta – rozrosty rozwijające się w obrębie małżowiny usznej widoczne są najczęściej na pierwszy rzut oka, w przypadku zmian znajdujących się we wnętrzu ucha konieczne jest przeprowadzenie otoskopii, czyli wziernikowania ucha. Zmiany obecne na skórze małżowiny usznej mogą podlegać badaniu dermatoskopowemu, pobierane mogą być też z nich wycinki celem dokonania oceny histopatologicznej zmiany. W razie podejrzenia znacznego zaawansowania nowotworu lub jego istnienia w obrębie ucha wewnętrznego, zastosowanie znajdują badania obrazowe, takie jak np. tomografia komputerowa czy rezonans magnetyczny głowy.

Nowotwory ucha: leczenie

Nowotwory ucha leczone są przede wszystkim chirurgicznie. U chorych z omawianymi zmianami znajduje również zastosowanie radioterapia. Stosowana ona może być jako metoda uzupełniająca po leczeniu chirurgicznym, czasami – w przypadku zaawansowanych zmian – radioterapia może poprzedzać przeprowadzenie operacji nowotworu ucha. W rzadkich przypadkach, kiedy nowotwór małżowiny usznej posiada bardzo duże zaawansowanie, może zaistnieć konieczność usunięcia małżowiny z późniejszą jej rekonstrukcją. Chemioterapia raczej nie jest wykorzystywana w leczeniu nowotworów ucha ze względu na to, że tego rodzaju zmiany nowotworowe raczej nie są na nią wrażliwe.

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: thinkstockphotos.com

Aktualizacja: 13.03.2017

DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
RAK TRZUSTKI - objawy i leczenie raka trzustki RAK TRZUSTKI - objawy i leczenie raka trzustki

Rak trzustki jest wyjątkowo trudnym do leczenia nowotworem. Ta odmiana raka długo nie daje żadnych...

więcej

126

RAK SKÓRY - objawy i rodzaje [ZDJĘCIA] RAK SKÓRY - objawy i rodzaje [ZDJĘCIA]

Rak skóry to nie tylko czerniak. Różne mogą być nie tylko rodzaje, lecz także objawy raka skóry....

więcej

114

Rak płuc - przyczyny, objawy, diagnostyka Rak płuc - przyczyny, objawy, diagnostyka

Rak płuc atakuje bez ostrzeżenia i najpierw rozwija się powoli, nie dając zwykle żadnych objawów....

więcej

113

Rak gardła: objawy. Jak rozpoznać raka gardła? Rak gardła: objawy. Jak rozpoznać raka gardła?

Objawy raka gardła przypominają symptomy infekcji górnych dróg oddechowych i z tego powodu często...

więcej

109

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

1. Są bardzo małe szansa na zmianę położenia z główkowego na miednicowe po 36. tygodniu ciąży. 2. Do oceny położenia płodu nie potrzebne jest badanie USG. Położenie rozpoznaje się w badaniu...

Niestety, bez pomocy logopedy nie wyćwiczy Pani sama prawidłowej głoski r. Logopeda musi zdiagnozować rodzaj wady (głoska r może mieć różne formy), dobrać odpowiednie ćwiczenia, które będzie Pani...

W przypadku przetłuszczających się włosów warto stosować szampony zawierające miedzy innymi: kwas salicylowy, cynk, selen, ketokonazol.

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.