Nowotwory jajników - objawy, diagnostyka, leczenie raka jajnika

Konsultant: dr Jacek Tulimowski, ginekolog, Centrum Onkologii w Warszawie
67 komentarze
Autor: Beata Prasałek

Nowotwory jajników należą do najbardziej podstępnych. Rozwijając się, rak jajnika długo nie daje objawów. Zmiany w jajnikach można wykryć dzięki ultrasonografii. Za pomocą najnowszych aparatów USG - gdy mają zaledwie kilka milimetrów średnicy. Sprawdź, jakie objawy mogą świadczyć o raku jajnika. Dowiedz się, jak przebiega leczenie.

Nowotwory jajników nie jest łatwo wykryć. W wielu wypadkach rak jajnika rozpoznawany jest przypadkowo, gdy pacjentka zgłasza się do ginekologa z powodu okresowych bólów podbrzusza. Ten nowotwór, dopóki nie zacznie rozrastać się poza jajniki, prawie nie daje objawów lub są one mało charakterystyczne - o chorobie może świadczyć np.:

Dopiero w bardziej zaawansowanym stadium mogą pojawić się:

Natomiast rzadko występują krwawienia z dróg rodnych.

Nie przegap

Profilaktyczne usunięcie jajników może uchronić także przed rakiem piersi

Profilaktyczne usunięcie jajników zimniejsza do minimum ryzyko wystąpienia raka jajników u kobiet, które są do tego predysponowane. Jak jednak wynika z badań, prewencyjna adneksektomia zmniejsza także ryzyko zachorowania na raka piersi i to aż o 70 proc. Sprawdź, co jeszcze trzeba wiedzieć na temat profilaktycznego usunięcia jajników.

Nowotwór jajnika: badania profilaktyczne

Aby wykryć raka jajnika w jak najwcześniejszym stadium, każda kobieta powinna raz w roku poddać się profilaktycznemu badaniu ginekologicznemu. Jeśli lekarz wyczuje, że jajniki są powiększone, zleca wykonanie ultrasonografii (USG). Badanie przez powłoki brzuszne pozwala stwierdzić tylko obecność guza jajnika. Bardziej dokładne jest USG transwaginalne, czyli przezpochwowe (głowica badająca o długości ok. 20 cm jest wprowadzana do pochwy). Lekarz może się wtedy przekonać, czy ma do czynienia ze zmianą łagodną (np. torbiel jajnika), czy raczej powinien podejrzewać nowotwór.

Nowotwór jajnika: badania dodatkowe

Przy zmianach łagodnych zwykle stosuje się farmakoterapię i po 3-6 miesiącach wykonuje się kontrolne USG. W zależności od jego wyniku specjalista podejmuje decyzję o dalszej terapii (u niektórych chorych łagodną zmianę czasem usuwa się operacyjnie). Lekarz badający pacjentkę musi się upewnić, czy wykryty guz nie jest przerzutem z innego narządu, np. piersi, jelita grubego czy trzonu macicy. Dlatego zleca USG piersi lub mammografię, cytologię (mikroskopowa ocena komórek pobranych z szyjki macicy), kolonoskopię (badanie jelita grubego za pomocą specjalnego wziernika). Istotne są także tzw. analizy markerowe. Specjalny test wykrywa w surowicy krwi białko, które produkują komórki raka jajnika. O chorobie świadczy podwyższony poziom dwóch markerów: Ca 125 i Ca 19.9.

Ważne

Ważne

Rak jajnika atakuje kobiety w różnym wieku, lecz zwykle schorzenie to rozwija się u 50-70-latek. Przyczyny choroby nie są do końca znane, ale naukowcy sądzą, że w dużej mierze nowotwór ten uwarunkowany jest genetycznie. Częściej cierpią kobiety, których krewne chorowały - im bliższe pokrewieństwo (matka, siostra), tym ryzyko jest wyższe. Według ostatnich badań, obniża je nieco... brak owulacji. A więc kobiety, które stosują co najmniej przez 5 lat antykoncepcję hormonalną i te, które rodziły - rzadziej zapadają na to schorzenie. Ponadto z doświadczenia lekarzy wynika, że guzy, które są umiejscowione tylko w jednym jajniku, zwykle mają charakter łagodny, a zmiany w obu jajnikach - złośliwy.

Rak jajnika: rola USG w diagnozowaniu

Ultrasonografia nowej generacji USG, wydawałoby się, to badanie bardzo proste, jednak tylko dobry specjalista jest w stanie prawidłowo odczytać obraz powstający na ekranie monitora. Dużo zależy też od tego, jakim dysponuje sprzętem.

  • Po wprowadzeniu do pochwy głowicy najczęściej używanego aparatu, tzw. USG 2D, można obejrzeć guz jedynie z zewnątrz (widoczny obraz jest płaski). Lekarz nie sprawdzi więc, jaką ma wewnętrzną budowę, a jest to bardzo ważne, tak z punktu widzenia diagnozy, jak i wyboru właściwego sposobu leczenia.
  • W aparacie typu 3D guz widoczny jest jako mniej lub bardziej kształtna bryła, zamknięta w przezroczystym sześcianie. Komputer utrwala obraz guza z każdej strony, i to nie tylko z zewnątrz, ale także wewnątrz. Specjalista już po zakończeniu badania może ten obraz dokładnie zanalizować, przyglądając się powiększonym fragmentom guza, obserwując jego przekroje pod dowolnym kątem. Może też obejrzeć naczynia, które zaopatrują nowotworową zmianę w krew.
  • Dzięki urządzeniu typu 4D lekarz widzi to wszystko już w trakcie badania. Aparat ten pozwala przyjrzeć się zmianom wielkości zaledwie kilku milimetrów. Jeśli widoczny na monitorze guz ma gładką powierzchnię, a w środku jest jednolity - zmiana ma raczej charakter łagodny. Jeżeli jednak specjalista obserwuje na powierzchni guza lub w jego wnętrzu wyrośla brodawkowate (obrazowo mówi się, że guz ma budowę morwowatą) - musi przekonać się, jaki charakter ma zmiana. Ostatecznie można to rozstrzygnąć dopiero po zbadaniu pod mikroskopem wycinka. Pobiera się go albo w trakcie operacji z otwarciem jamy brzusznej (wyniki znane są już po 30 minutach), albo też korzystając z metody laparoskopowej (przez niewielkie nacięcie w okolicy pępka wprowadza się urządzenie optyczne oraz mikronarzędzia do pobrania próbek guza).

Rak jajnika: guzy hormonalnie czynne

Spośród wielu rodzajów guzów jajnika niektóre mogą wydzielać hormony. Są to m.in.:

  • ziarniszczak – produkuje estrogeny, a ich nadmiar powoduje przerost błony śluzowej macicy (endometrium), zwiększając ryzyko raka endometrium. Gdy ziarniszczak występuje w dzieciństwie, wywołuje przedwczesne dojrzewanie. U kobiet w wieku rozrodczym może powodować nieregularne miesiączki i obfite krwawienia, a u pań po menopauzie plamienia z dróg rodnych.
  • jądrzak – wytwarza androgeny. U dzieci powoduje przedwczesne dojrzewanie, zaś u dorosłych zaburzenia miesiączkowania, a następnie zanik menstruacji oraz wirylizację, czyli występowanie u kobiet cech męskich (m.in. zmiana sylwetki, obniżenie barwy głosu, trądzik, łysienie typu męskiego, hirsutyzm, powiększenie łechtaczki, zmniejszenie piersi).
  • gonadoblastoma – nowotwór mieszany, wydziela estradiol lub testosteron. Powoduje przedwczesne dojrzewanie u dzieci, objawy wirylizacji, a także nieregularne miesiączki.

Leczenie nowotworu jajnika

Leczenie raka jajnika zależy od zaawansowania choroby. U młodych kobiet, u których rak ograniczony jest do jednego jajnika i ma określone cechy (stwierdza się to podczas badania próbek pod mikroskopem) - można usunąć przydatki (jajnik i jajowód) z jednej strony. Zwykle jednak wycina się oba jajniki, jajowody, macicę oraz okoliczne węzły chłonne. Potem najczęściej zleca się chemioterapię. U młodszych kobiet usunięcie jajników oznacza przyspieszoną menopauzę. Bywa, że jej objawy są bardziej nasilone niż w przypadku naturalnego wygasania funkcji jajników. Wtedy lekarze decydują się w niektórych przypadkach na podanie pacjentce środków hormonalnych, łagodzących nieprzyjemne dolegliwości.

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: Photos.com

Aktualizacja: 08.04.2016

Komentarze (1 - 10 z 67)
jeannette_93, 12.08.2015 22.36
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Cześć dziewczyny. Trafiłam na tą stronę przypadkiem... Ale może zacznę od początku. W ciągu ostatnich 6 tygodni, miałam 3 razy miesiączkę, mam 22 lata, a jak byłam młodsza to miałam zaburzenia miesiączkowania, kilka razy byłam w szpitalu na zapalenie przydatków, miałam też zapalenie miednicy mniejszej, bolesne obfite miesiączki, ale w końcu wszystko się unormowało- no właśnie do teraz... nie dawno zaczęłam nową pracę i tłumaczyłam sobie, że te krwawienia to ze stresu, ze zmiany środowiska itd. No ale podczas ostatnich dni ostatniego krwawienia pojawił się ból przydatków. Ból który, raz przypomina skurcz, po chwili przechodzi w ból przeszywający... Obustronny, nasila się wieczorami i w nocy. w dodatku całkowicie straciłam odporność. Od 19.06 jestem już drugi raz na L4. W połowie lipca miałam jelitówkę, wymioty i biegunka. Leki nie przynosiły wielkiej ulgi, a teraz mam zapalenie oskrzeli... nie stać mnie na wizytę prywatną u ginekologa a na nfz mam czekać do 1 września. czuję się coraz gorzej, bóle przydatków są coraz silniejsze. Obawiam się tego najgorszego. Mojej mamie usuneli jajnik jak miałam 9 lat, każda z sióstr mojej mamy również miała jakieś problemy ginekologiczne. Jedna choruje na endriometrioze, leczyła się na bezpłodność, drugiej po urodzeniu drugiego dziecka usuneli przydatki... Pomóżcie, bo nie mam pojęcia co robić!
 
36 lat n, 29.07.2015 20.40
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
To znów ja i czuję się dobrze
 
dyzio, 17.06.2015 00.03
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Mój ojciec miał raka jelita grubego. Operowali go, ale jako że nie chciał zmienił diety, gdyż wierzył w powszechne zalecenie odżywiania się chudo, czyli węglowodanami miał nawroty. Dopiero po zmianie diety, suplementacji witamin, minerałów, spożywania ziół, antyrakowych przypraw, jego stan polepszył się i od dwóch lat jest bardzo OK! Poświęciłem prawie rok wolnego czasu aby opracować mu dietę i suplementację. Mój artykuł, który jest w zasadzie kompilacją opracowań naukowych jest do ściągnięcia za darmo z chomika: http://chomikuj.pl/diesel34/Dokumenty Sukces zależy od żelaznej konsekwencji w ograniczeniu węglowodanów, którymi głównie żywi się rak (cukier) oraz spożywania przypraw, ziół i warzyw antyrakowych.
 
blanka, 05.06.2015 08.52
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
pani aniu jeżeli lekarz nie zlecił pani żadnych badań np. tomografię komputerową czy tam USG brzucha to powinna pani iść w takim razie do innego lekarza. ja tez tak miałam i dziś jestem już po 2 operacjach a teraz czeka mnie prawdopodobnie już 3 operacja na brzuch tym razem na torbielą jajnika. torbiel na prawym jajniku jest w wielkości 3,5cm brzuch boli ponad tydzień już. musze iść jeszcze do ginekologa.
 
poradnia.onkologiczna.KZ, 08.04.2015 15.48
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Obecnie czas oczekiwania na wizytę u onkologa jest stanowczo za długi… Na szczęście, niedawno ruszył nowatorski projekt PGU – pierwsza Uzdrowiskowa Poradnia Onkologiczna w Kudowie-Zdroju (www.zuk-sa.pl ). Tu czas oczekiwania na wizytę wynosi tylko około 2 tygodni! Zapisów można dokonać dzwoniąc pod numer tel. 74 86 80 439
 
edka, 19.03.2015 17.21
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
hej, ja tez mam torbile 6cm na 5 i jest dwukomorowa 4cm na 4cm mam miec lapro i sie boje, dopiero za 3 mies
 
ania, 24.02.2015 22.15
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
mam 20 lat pytanie sama nie wiem co mam zrobić trzy razy byłam już u lekarza wykrył mi guza jajnika i przepisuje mi te same lekarstwa i nigdzie nie wysyła nawet nie zrobił mi usg. http://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/nowotwory/nowotwory-jajnikow-objawy-diagnostyka-leczenie-raka-jajnika_34027.html
 
miriam, 15.12.2014 22.58
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
czytam prawdziwą historię na wiola.cba.pl, warto zachęcam
 
Marian, 19.09.2014 23.10
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witam! Opowiem historie mojej mamy. Rok temu miała zabieg związany z torbielami na jajnikach. Wykonana wcześnie cytologia wzorowa. Po roku mama skarżyła się na bóle, USG wykazało mięśniak macicy. Mama uparła się, żeby go zoperować, ponieważ lekarze byli obojętni. Wycinki trzonu macicy przekazane do badania histopatologicznego. Okazało się 3 tygodnie po operacji , że na trzonie macicy był nowotwór. Lekarz powiedział, że jest wycięty i nie ma się co martwić, jednak konsultacja z innym profesorem i dalsze badania wykazały, że to nieprawda, nowotwór był też na szyjce macicy, co więcej po usunięciu wszystkiego okazało się, że nowotwór umiejscowiony był również na jednym z jajników. A teraz najlepsze. Nowotwór można było wykryć już rok temu, gdyby przed operacją zostało wykonane łyżeczkowanie. Zarówno wtedy jak i w tym roku to badanie celowo pominięto, ponieważ jest to nieopłacalne. Do tego lekarz kłamał, że nowotwór jest usunięty, chociaż z opisu badania histopatologicznego wynikało coś innego. Najlepiej skonsultować się z kilkoma niezależnymi lekarzami i poniżej profesora nie warto wogóle rozmawiać.
 
aa z Lublina, 31.08.2014 20.59
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Ja nie wierzę w żadne cytologię i badania ginekologa.Wszystko było ok i przy mr kręgosłupa wyszedł guz jajnika.Nigdy nie wierzę konowałam i tak bardzo mnie to nie zaskoczyło.Ginekolog macnie ,pacnie i ma byc dobrze.Widziałam pacjentki ,ktorym roz nowotwory,a cytologie były dobre,systematycznie badane przez lekarza.Takich lekarzy powinno się pozbawiać prawa wykonywania zawodu.Co wisi nie utonie.Niczego się nie boję śmierci też.
 
następne »
strona 1 z 7
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
RAK TRZUSTKI - objawy i leczenie raka trzustki RAK TRZUSTKI - objawy i leczenie raka trzustki

Rak trzustki jest wyjątkowo trudnym do leczenia nowotworem. Ta odmiana raka długo nie daje żadnych...

więcej

23283

Rak płuc - przyczyny, objawy, diagnostyka Rak płuc - przyczyny, objawy, diagnostyka

Rak płuc atakuje bez ostrzeżenia i najpierw rozwija się powoli, nie dając zwykle żadnych objawów....

więcej

20322

Markery nowotworowe (wskaźniki nowotworowe)  - wykrywacze raka Markery nowotworowe (wskaźniki nowotworowe) - wykrywacze raka

Większość z nas podświadomie boi się raka. Strach jest większy, jeśli ktoś w najbliższej rodzinie...

więcej

20209

Rak jelita grubego – profilaktyka, objawy, leczenie

Rak jelita grubego objawia się krwią w kale, zaparciami, krwawieniami z odbytu, a także bólem w...

więcej

18237

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

Opisane przez Panią objawy mogą świadczyć o wielu zaburzeniach, od zwykłej nieuwagi po uszkodzenie jakiegoś obszaru mózgu. W takiej sytuacji każdy przypadek należy zbadać indywidualnie. Polecałabym...

Zaleca się, aby stosować tabletki antykoncepcyjne w sposób ciągły przez 3-4 cykle. Stałe przyjmowanie może bardzo zahamować wydzielanie hormonów na poziomie podwzgórzowo-przysadkowym i spowodować...

Same te mutacje są jedynie czynnikiem ryzyka powikłań położniczych, stąd prowadzący ginekolog powinien rozważyć stosowanie leczenia przeciwzakrzepowego (co jest zależne od wywiadu rodzinnego oraz...

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.