Nowotwory jajników - objawy, diagnostyka, leczenie raka jajnika

Konsultant: dr Jacek Tulimowski, ginekolog, Centrum Onkologii w Warszawie
75 komentarze
Autor: Beata Prasałek

Nowotwory jajników należą do najbardziej podstępnych. Rozwijając się, rak jajnika długo nie daje objawów. Zmiany w jajnikach można wykryć dzięki ultrasonografii. Za pomocą najnowszych aparatów USG - gdy mają zaledwie kilka milimetrów średnicy. Sprawdź, jakie objawy mogą świadczyć o raku jajnika. Dowiedz się, jak przebiega leczenie.

Nowotwory jajników nie jest łatwo wykryć. W wielu wypadkach rak jajnika rozpoznawany jest przypadkowo, gdy pacjentka zgłasza się do ginekologa z powodu okresowych bólów podbrzusza. Ten nowotwór, dopóki nie zacznie rozrastać się poza jajniki, prawie nie daje objawów lub są one mało charakterystyczne - o chorobie może świadczyć np.:

Dopiero w bardziej zaawansowanym stadium mogą pojawić się:

Natomiast rzadko występują krwawienia z dróg rodnych.

Nie przegap

Profilaktyczne usunięcie jajników może uchronić także przed rakiem piersi

Profilaktyczne usunięcie jajników zimniejsza do minimum ryzyko wystąpienia raka jajników u kobiet, które są do tego predysponowane. Jak jednak wynika z badań, prewencyjna adneksektomia zmniejsza także ryzyko zachorowania na raka piersi i to aż o 70 proc. Sprawdź, co jeszcze trzeba wiedzieć na temat profilaktycznego usunięcia jajników.

Nowotwór jajnika: badania profilaktyczne

Aby wykryć raka jajnika w jak najwcześniejszym stadium, każda kobieta powinna raz w roku poddać się profilaktycznemu badaniu ginekologicznemu. Jeśli lekarz wyczuje, że jajniki są powiększone, zleca wykonanie ultrasonografii (USG). Badanie przez powłoki brzuszne pozwala stwierdzić tylko obecność guza jajnika. Bardziej dokładne jest USG transwaginalne, czyli przezpochwowe (głowica badająca o długości ok. 20 cm jest wprowadzana do pochwy). Lekarz może się wtedy przekonać, czy ma do czynienia ze zmianą łagodną (np. torbiel jajnika), czy raczej powinien podejrzewać nowotwór.

Nowotwór jajnika: badania dodatkowe

Przy zmianach łagodnych zwykle stosuje się farmakoterapię i po 3-6 miesiącach wykonuje się kontrolne USG. W zależności od jego wyniku specjalista podejmuje decyzję o dalszej terapii (u niektórych chorych łagodną zmianę czasem usuwa się operacyjnie). Lekarz badający pacjentkę musi się upewnić, czy wykryty guz nie jest przerzutem z innego narządu, np. piersi, jelita grubego czy trzonu macicy. Dlatego zleca USG piersi lub mammografię, cytologię (mikroskopowa ocena komórek pobranych z szyjki macicy), kolonoskopię (badanie jelita grubego za pomocą specjalnego wziernika). Istotne są także tzw. analizy markerowe. Specjalny test wykrywa w surowicy krwi białko, które produkują komórki raka jajnika. O chorobie świadczy podwyższony poziom dwóch markerów: Ca 125 i Ca 19.9.

Polecamy
Pierwsze objawy raka jajnika. Jak rozpoznać wczesne objawy raka jajnika?

Pierwsze objawy raka jajnika. Jak rozpoznać wczesne objawy raka jajnika?

Wczesne objawy raka jajnika nie są charakterystyczne, dlatego rozpoznanie zwykle następuje w późnym stadium choroby. Jeśli wizyta u gastrologa nic ...

Ważne

Ważne

Rak jajnika atakuje kobiety w różnym wieku, lecz zwykle schorzenie to rozwija się u 50-70-latek. Przyczyny choroby nie są do końca znane, ale naukowcy sądzą, że w dużej mierze nowotwór ten uwarunkowany jest genetycznie. Częściej cierpią kobiety, których krewne chorowały - im bliższe pokrewieństwo (matka, siostra), tym ryzyko jest wyższe. Według ostatnich badań, obniża je nieco... brak owulacji. A więc kobiety, które stosują co najmniej przez 5 lat antykoncepcję hormonalną i te, które rodziły - rzadziej zapadają na to schorzenie. Ponadto z doświadczenia lekarzy wynika, że guzy, które są umiejscowione tylko w jednym jajniku, zwykle mają charakter łagodny, a zmiany w obu jajnikach - złośliwy.

Rak jajnika: rola USG w diagnozowaniu

Ultrasonografia nowej generacji USG, wydawałoby się, to badanie bardzo proste, jednak tylko dobry specjalista jest w stanie prawidłowo odczytać obraz powstający na ekranie monitora. Dużo zależy też od tego, jakim dysponuje sprzętem.

  • Po wprowadzeniu do pochwy głowicy najczęściej używanego aparatu, tzw. USG 2D, można obejrzeć guz jedynie z zewnątrz (widoczny obraz jest płaski). Lekarz nie sprawdzi więc, jaką ma wewnętrzną budowę, a jest to bardzo ważne, tak z punktu widzenia diagnozy, jak i wyboru właściwego sposobu leczenia.
  • W aparacie typu 3D guz widoczny jest jako mniej lub bardziej kształtna bryła, zamknięta w przezroczystym sześcianie. Komputer utrwala obraz guza z każdej strony, i to nie tylko z zewnątrz, ale także wewnątrz. Specjalista już po zakończeniu badania może ten obraz dokładnie zanalizować, przyglądając się powiększonym fragmentom guza, obserwując jego przekroje pod dowolnym kątem. Może też obejrzeć naczynia, które zaopatrują nowotworową zmianę w krew.
  • Dzięki urządzeniu typu 4D lekarz widzi to wszystko już w trakcie badania. Aparat ten pozwala przyjrzeć się zmianom wielkości zaledwie kilku milimetrów. Jeśli widoczny na monitorze guz ma gładką powierzchnię, a w środku jest jednolity - zmiana ma raczej charakter łagodny. Jeżeli jednak specjalista obserwuje na powierzchni guza lub w jego wnętrzu wyrośla brodawkowate (obrazowo mówi się, że guz ma budowę morwowatą) - musi przekonać się, jaki charakter ma zmiana. Ostatecznie można to rozstrzygnąć dopiero po zbadaniu pod mikroskopem wycinka. Pobiera się go albo w trakcie operacji z otwarciem jamy brzusznej (wyniki znane są już po 30 minutach), albo też korzystając z metody laparoskopowej (przez niewielkie nacięcie w okolicy pępka wprowadza się urządzenie optyczne oraz mikronarzędzia do pobrania próbek guza).

80 proc. kobiet z rakiem jajnika dowiaduje się o chorobie w późnym stadium nowotworu

Źródło: lifestyle.newseria.pl

Rak jajnika: guzy hormonalnie czynne

Spośród wielu rodzajów guzów jajnika niektóre mogą wydzielać hormony. Są to m.in.:

  • ziarniszczak – produkuje estrogeny, a ich nadmiar powoduje przerost błony śluzowej macicy (endometrium), zwiększając ryzyko raka endometrium. Gdy ziarniszczak występuje w dzieciństwie, wywołuje przedwczesne dojrzewanie. U kobiet w wieku rozrodczym może powodować nieregularne miesiączki i obfite krwawienia, a u pań po menopauzie plamienia z dróg rodnych.
  • jądrzak – wytwarza androgeny. U dzieci powoduje przedwczesne dojrzewanie, zaś u dorosłych zaburzenia miesiączkowania, a następnie zanik menstruacji oraz wirylizację, czyli występowanie u kobiet cech męskich (m.in. zmiana sylwetki, obniżenie barwy głosu, trądzik, łysienie typu męskiego, hirsutyzm, powiększenie łechtaczki, zmniejszenie piersi).
  • gonadoblastoma – nowotwór mieszany, wydziela estradiol lub testosteron. Powoduje przedwczesne dojrzewanie u dzieci, objawy wirylizacji, a także nieregularne miesiączki.

Leczenie nowotworu jajnika

Leczenie raka jajnika zależy od zaawansowania choroby. U młodych kobiet, u których rak ograniczony jest do jednego jajnika i ma określone cechy (stwierdza się to podczas badania próbek pod mikroskopem) - można usunąć przydatki (jajnik i jajowód) z jednej strony. Zwykle jednak wycina się oba jajniki, jajowody, macicę oraz okoliczne węzły chłonne. Potem najczęściej zleca się chemioterapię. U młodszych kobiet usunięcie jajników oznacza przyspieszoną menopauzę. Bywa, że jej objawy są bardziej nasilone niż w przypadku naturalnego wygasania funkcji jajników. Wtedy lekarze decydują się w niektórych przypadkach na podanie pacjentce środków hormonalnych, łagodzących nieprzyjemne dolegliwości.

Polecamy
Test ROMA: większa skuteczność w diagnozie raka jajnika

Test ROMA: większa skuteczność w diagnozie raka jajnika

Test ROMA jest nowoczesnym narzędziem określającym stopień ryzyka wystąpienia złośliwego raka jajnika. W jakich przypadkach się go wykonuje i na ...

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: Photos.com

Aktualizacja: 14.07.2016

Komentarze (1 - 10 z 75)
Bea, 15.08.2017 21.26
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Hahaha regularnie są raki rozwijające się w 3 miesiące ginekolog gówno wykryje !
 
Ann, 15.08.2017 21.20
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Zobaczymy czy po kastracji też się tak będziesz cieszyć zwłaszcza jak zobaczysz tempo starzenia mimo htz
 
Anna, 15.08.2017 21.12
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Nie stosowałam nie zdążyłam wejść e fazę menopauzy bo zachorowałam na raka wykastrowano mnie i dostaję estrogen syntetyczny. Jak się czuję jak wrak czyli goównianie!
 
pacjentka, 30.04.2017 00.29
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Lekarz... hm, owszem, pieniążki weźmie, zdiagnozuje albo nie zdiagnozuje, jak wykryje, zaleci końską dawkę chemii i tak będzie męczył, aż człowieka wykończy. Ileż to moich bliskich i znajomych już odeszło na tamten świat za sprawą konowałów. Dlatego ja stosuję całkowicie nowatorską i skuteczną terapię: leczenie przez dotyk, terapia śmiechem i dystans do tego zwariowanego świata...
 
misiunia28, 19.11.2016 15.49
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
W związku z tym, że moja kuzynka zachorowała na raka, zaczęłam szukać informacji i czytać książki związane z tematyką nowotworów. Trafiłam na książkę Ja, Ovosan. Polecam, bo naprawdę warto ją przeczytać.
 
KatJa, 16.11.2016 19.24
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
" Lekarz może się wtedy przekonać, czy ma do czynienia ze zmianą łagodną (np. torbiel jajnika), czy raczej powinien podejrzewać nowotwór. http://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/nowotwory/nowotwory-jajnikow-objawy-diagnostyka-leczenie-raka-jajnika_34027.html" SŁUCHAM? Na podstawie badania usg żaden szanujący się lekarz nie zdiagnozuje czy zmiana ma charakter łagodny czy nie. Bez badania histopatologicznego nie da się sprawdzić, co może kryć się czy to w torbieli, czy w guzku.
 
jaaa, 20.10.2016 23.04
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witam, moja ciekawość co do raka jajników wynika z problemu tego typu w rodzinie. Zastanawia mnie mechanizm powstawania raka. Dla przykładu to co było w mojej rodzinie. Kobieta weszła w okres menopauzalny. Organizm zaczyn wygaszać produkcję estrogenu a kobieta nie chcąc odczuwać skutków tych zmian zaczyna podbijać sobie poziom biorąc estrogen jako lek. Wiadomo że biorąc stała dawkę estrogenu doustnie utrzymuje się jednakowy poziom estrogenu natomiast organizm chciałby produkować go coraz mniej. Można powiedzieć że walczy się z organizmem podbijając mu poziom estrogenu i trzymając jednakową dawkę kiedy ten stopniowo chce ograniczać poziom. Z czasem różnica między dawką doustną a naturalnie spadającym poziomem estrogenu robi się coraz większa. Czy taka walka z organizmem nie jest niebezpieczna dla jajników które weszły w etap wygaszania produkcji? Czy konsekwencją przedłużania "młodości" nie jest później rak jajników i problemy z macicą itp. oraz przerzuty? Czy pomimo wycięcia jajników macicy węzłów chłonnych podawanie estrogenu nie jest paliwem dla raka i występowania przerzutów? Czy po usunięciu organów objętych rakiem nie jest dobrze wygasić całkowicie poziom estrogenu żeby nie dolewać paliwa do raka? Czy ktoś zna przypadki kiedy kobieta nie stosowała hormonalnej terapii menopauzalnej a mimo to miała raka jajników?
 
Aniulka , 29.09.2016 00.25
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Są różne leki, które pomagają w nabraniu apetytu. Idź do lekarza, powinien ci coś doradzić, w aptece bez recepty też coś znajdziesz. Nie łam się! Bądź przy żonie i ja wspieraj. Podawaj jej jedzenie w postaci płynnej. Prędzej człowiek coś wypije niż zje. Trzymam kciuki!
 
krzysiek, 30.05.2016 06.02
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
zona od dwoch dni nie moze jesc inawet pic jest na kroplowce co robic pomozcie
 
jeannette_93, 12.08.2015 22.36
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Cześć dziewczyny. Trafiłam na tą stronę przypadkiem... Ale może zacznę od początku. W ciągu ostatnich 6 tygodni, miałam 3 razy miesiączkę, mam 22 lata, a jak byłam młodsza to miałam zaburzenia miesiączkowania, kilka razy byłam w szpitalu na zapalenie przydatków, miałam też zapalenie miednicy mniejszej, bolesne obfite miesiączki, ale w końcu wszystko się unormowało- no właśnie do teraz... nie dawno zaczęłam nową pracę i tłumaczyłam sobie, że te krwawienia to ze stresu, ze zmiany środowiska itd. No ale podczas ostatnich dni ostatniego krwawienia pojawił się ból przydatków. Ból który, raz przypomina skurcz, po chwili przechodzi w ból przeszywający... Obustronny, nasila się wieczorami i w nocy. w dodatku całkowicie straciłam odporność. Od 19.06 jestem już drugi raz na L4. W połowie lipca miałam jelitówkę, wymioty i biegunka. Leki nie przynosiły wielkiej ulgi, a teraz mam zapalenie oskrzeli... nie stać mnie na wizytę prywatną u ginekologa a na nfz mam czekać do 1 września. czuję się coraz gorzej, bóle przydatków są coraz silniejsze. Obawiam się tego najgorszego. Mojej mamie usuneli jajnik jak miałam 9 lat, każda z sióstr mojej mamy również miała jakieś problemy ginekologiczne. Jedna choruje na endriometrioze, leczyła się na bezpłodność, drugiej po urodzeniu drugiego dziecka usuneli przydatki... Pomóżcie, bo nie mam pojęcia co robić!
 
następne »
strona 1 z 8
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
Objawy raka przed śmiercią. Jak umiera się na raka? Objawy raka przed śmiercią. Jak umiera się na raka?

Jakie są objawy raka przed śmiercią? Jak umiera się na raka? Jak rozpoznać, że choremu zostało...

więcej

42

Rak płuc - przyczyny, objawy, diagnostyka Rak płuc - przyczyny, objawy, diagnostyka

Rak płuc atakuje bez ostrzeżenia i najpierw rozwija się powoli, nie dając zwykle żadnych objawów....

więcej

41

RAK SKÓRY - objawy i rodzaje [ZDJĘCIA] RAK SKÓRY - objawy i rodzaje [ZDJĘCIA]

Rak skóry to nie tylko czerniak. Różne mogą być nie tylko rodzaje, lecz także objawy raka skóry....

więcej

37

RAK TRZUSTKI - objawy i leczenie raka trzustki RAK TRZUSTKI - objawy i leczenie raka trzustki

Rak trzustki jest wyjątkowo trudnym do leczenia nowotworem. Ta odmiana raka długo nie daje żadnych...

więcej

36

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

Torbiele jajników u kobiet w okresie prokreacyjnym najczęściej mają charakter czynnościowy, ich wymiar w cyklu może ulegać zmianie, tak że te różnice w wymiarze nie są czymś dziwnym, szczególnie...

Nie wymienia się Mozarinu wśród preparatów wpływających na skuteczność hormonalnych tabletek antykoncepcyjnych. Najprawdopodobniej z powodu braku odpowiednich badań. Jednak znając mechanizm działania...

Leczenie rozstępów jest procesem trudnym, w tej chwili stosuje się trzy główne metody: 1. kosmetyki, 2. peelingi chemiczne, 3. laseroterapię. Preparaty przeciw rozstępom powinny zawierać składniki...

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.