Nowotwory jajników - objawy, diagnostyka, leczenie raka jajnika

Konsultant: dr Jacek Tulimowski, ginekolog, Centrum Onkologii w Warszawie
63 komentarze
Autor: Beata Prasałek

Nowotwory jajników należą do najbardziej podstępnych. Rozwijając się, rak jajnika długo nie daje objawów. Zmiany w jajnikach można wykryć dzięki ultrasonografii. Za pomocą najnowszych aparatów USG - gdy mają zaledwie kilka milimetrów średnicy. Sprawdź, jakie objawy mogą świadczyć o raku jajnika. Dowiedz się, jak przebiega leczenie.

Nowotwory jajników nie jest łatwo wykryć. W wielu wypadkach rak jajnika rozpoznawany jest przypadkowo, gdy pacjentka zgłasza się do ginekologa z powodu okresowych bólów podbrzusza. Ten nowotwór, dopóki nie zacznie rozrastać się poza jajniki, prawie nie daje objawów lub są one mało charakterystyczne - o chorobie może świadczyć np.:

 • przedłużająca się niestrawność,
 • wzdęcia
 • brak apetytu.

Dopiero w bardziej zaawansowanym stadium mogą pojawić się:

 • nudności,
 • wymioty,
 • zaparcia,
 • wodobrzusze,
 • parcie na pęcherz,
 • obrzęk nóg.

Natomiast rzadko występują krwawienia z dróg rodnych.

Nie przegap

Profilaktyczne usunięcie jajników może uchronić także przed rakiem piersi

Profilaktyczne usunięcie jajników zimniejsza do minimum ryzyko wystąpienia raka jajników u kobiet, które są do tego predysponowane. Jak jednak wynika z badań, prewencyjna adneksektomia zmniejsza także ryzyko zachorowania na raka piersi i to aż o 70 proc. Sprawdź, co jeszcze trzeba wiedzieć na temat profilaktycznego usunięcia jajników.

Nowotwór jajnika: badania profilaktyczne

Aby wykryć raka jajnika w jak najwcześniejszym stadium, każda kobieta powinna raz w roku poddać się profilaktycznemu badaniu ginekologicznemu. Jeśli lekarz wyczuje, że jajniki są powiększone, zleca wykonanie ultrasonografii (USG). Badanie przez powłoki brzuszne pozwala stwierdzić tylko obecność guza jajnika. Bardziej dokładne jest USG transwaginalne, czyli przezpochwowe (głowica badająca o długości ok. 20 cm jest wprowadzana do pochwy). Lekarz może się wtedy przekonać, czy ma do czynienia ze zmianą łagodną (np. torbiel), czy raczej powinien podejrzewać nowotwór.

Nowotwór jajnika: badania dodatkowe

Przy zmianach łagodnych zwykle stosuje się farmakoterapię i po 3-6 miesiącach wykonuje się kontrolne USG. W zależności od jego wyniku specjalista podejmuje decyzję o dalszej terapii (u niektórych chorych łagodną zmianę czasem usuwa się operacyjnie). Lekarz badający pacjentkę musi się upewnić, czy wykryty guz nie jest przerzutem z innego narządu, np. piersi, jelita grubego czy trzonu macicy. Dlatego zleca USG piersi lub mammografię, cytologię (mikroskopowa ocena komórek pobranych z szyjki macicy), kolonoskopię (badanie jelita grubego za pomocą specjalnego wziernika). Istotne są także tzw. analizy markerowe. Specjalny test wykrywa w surowicy krwi białko, które produkują komórki raka jajnika. O chorobie świadczy podwyższony poziom dwóch markerów: Ca 125 i Ca 19.9.

Ważne

Ważne

Rak jajnika atakuje kobiety w różnym wieku, lecz zwykle schorzenie to rozwija się u 50-70-latek. Przyczyny choroby nie są do końca znane, ale naukowcy sądzą, że w dużej mierze nowotwór ten uwarunkowany jest genetycznie. Częściej cierpią kobiety, których krewne chorowały - im bliższe pokrewieństwo (matka, siostra), tym ryzyko jest wyższe. Według ostatnich badań, obniża je nieco... brak owulacji. A więc kobiety, które stosują co najmniej przez 5 lat antykoncepcję hormonalną i te, które rodziły - rzadziej zapadają na to schorzenie. Ponadto z doświadczenia lekarzy wynika, że guzy, które są umiejscowione tylko w jednym jajniku, zwykle mają charakter łagodny, a zmiany w obu jajnikach - złośliwy.

Rak jajnika: rola USG w diagnozowaniu

Ultrasonografia nowej generacji USG, wydawałoby się, to badanie bardzo proste, jednak tylko dobry specjalista jest w stanie prawidłowo odczytać obraz powstający na ekranie monitora. Dużo zależy też od tego, jakim dysponuje sprzętem.

 • Po wprowadzeniu do pochwy głowicy najczęściej używanego aparatu, tzw. USG 2D, można obejrzeć guz jedynie z zewnątrz (widoczny obraz jest płaski). Lekarz nie sprawdzi więc, jaką ma wewnętrzną budowę, a jest to bardzo ważne, tak z punktu widzenia diagnozy, jak i wyboru właściwego sposobu leczenia.
 • W aparacie typu 3D guz widoczny jest jako mniej lub bardziej kształtna bryła, zamknięta w przezroczystym sześcianie. Komputer utrwala obraz guza z każdej strony, i to nie tylko z zewnątrz, ale także wewnątrz. Specjalista już po zakończeniu badania może ten obraz dokładnie zanalizować, przyglądając się powiększonym fragmentom guza, obserwując jego przekroje pod dowolnym kątem. Może też obejrzeć naczynia, które zaopatrują nowotworową zmianę w krew.
 • Dzięki urządzeniu typu 4D lekarz widzi to wszystko już w trakcie badania. Aparat ten pozwala przyjrzeć się zmianom wielkości zaledwie kilku milimetrów. Jeśli widoczny na monitorze guz ma gładką powierzchnię, a w środku jest jednolity - zmiana ma raczej charakter łagodny. Jeżeli jednak specjalista obserwuje na powierzchni guza lub w jego wnętrzu wyrośla brodawkowate (obrazowo mówi się, że guz ma budowę morwowatą) - musi przekonać się, jaki charakter ma zmiana. Ostatecznie można to rozstrzygnąć dopiero po zbadaniu pod mikroskopem wycinka. Pobiera się go albo w trakcie operacji z otwarciem jamy brzusznej (wyniki znane są już po 30 minutach), albo też korzystając z metody laparoskopowej (przez niewielkie nacięcie w okolicy pępka wprowadza się urządzenie optyczne oraz mikronarzędzia do pobrania próbek guza).
Ostatnio dodane na forum
zobacz wszystkie »
 
 
Nie zarejestrowany, 29.12.2014 18:48
Sensacja! Choroba Parkinsona, ALS, MS, raka trzustki, Miopatia i choroby neurologiczne są leczone w EAML! https://www.youtube.com/watch?v=rwQi2AAssuE Sensacja! Miopatia i choroby neurologiczne są leczone w EAML https://www.youtube.com/watch?v=kCWXC60i0-I Stwardnienie zanikowe boczne (ALS) i stwardnienie rozsiane (MS) można już uleczyć! część 2 https://www.youtube.com/watch?v=wIyA7SnP6tI Sensacja! Choroba Parkinsona jest uleczalna w EAML! https://www.youtube.com/watch?v=mS-vy7unTf8
miriam79, 15.12.2014 23:21
zachęcam do poczytania prawdziwej historii na wiola.cba.pl
 

Leczenie nowotworu jajnika

Leczenie raka jajnika zależy od zaawansowania choroby. U młodych kobiet, u których rak ograniczony jest do jednego jajnika i ma określone cechy (stwierdza się to podczas badania próbek pod mikroskopem) - można usunąć przydatki (jajnik i jajowód) z jednej strony. Zwykle jednak wycina się oba jajniki, jajowody, macicę oraz okoliczne węzły chłonne. Potem najczęściej zleca się chemioterapię. U młodszych kobiet usunięcie jajników oznacza przyspieszoną menopauzę. Bywa, że jej objawy są bardziej nasilone niż w przypadku naturalnego wygasania funkcji jajników. Wtedy lekarze decydują się w niektórych przypadkach na podanie pacjentce środków hormonalnych, łagodzących nieprzyjemne dolegliwości.

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: Photos.com

Aktualizacja: 15.05.2015

Komentarze (1 - 10 z 63)
poradnia.onkologiczna.KZ, 08.04.2015 15.48
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Obecnie czas oczekiwania na wizytę u onkologa jest stanowczo za długi… Na szczęście, niedawno ruszył nowatorski projekt PGU – pierwsza Uzdrowiskowa Poradnia Onkologiczna w Kudowie-Zdroju (www.zuk-sa.pl ). Tu czas oczekiwania na wizytę wynosi tylko około 2 tygodni! Zapisów można dokonać dzwoniąc pod numer tel. 74 86 80 439
 
edka, 19.03.2015 17.21
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
hej, ja tez mam torbile 6cm na 5 i jest dwukomorowa 4cm na 4cm mam miec lapro i sie boje, dopiero za 3 mies
 
ania, 24.02.2015 22.15
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
mam 20 lat pytanie sama nie wiem co mam zrobić trzy razy byłam już u lekarza wykrył mi guza jajnika i przepisuje mi te same lekarstwa i nigdzie nie wysyła nawet nie zrobił mi usg. http://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/nowotwory/nowotwory-jajnikow-objawy-diagnostyka-leczenie-raka-jajnika_34027.html
 
miriam, 15.12.2014 22.58
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
czytam prawdziwą historię na wiola.cba.pl, warto zachęcam
 
Marian, 19.09.2014 23.10
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witam! Opowiem historie mojej mamy. Rok temu miała zabieg związany z torbielami na jajnikach. Wykonana wcześnie cytologia wzorowa. Po roku mama skarżyła się na bóle, USG wykazało mięśniak macicy. Mama uparła się, żeby go zoperować, ponieważ lekarze byli obojętni. Wycinki trzonu macicy przekazane do badania histopatologicznego. Okazało się 3 tygodnie po operacji , że na trzonie macicy był nowotwór. Lekarz powiedział, że jest wycięty i nie ma się co martwić, jednak konsultacja z innym profesorem i dalsze badania wykazały, że to nieprawda, nowotwór był też na szyjce macicy, co więcej po usunięciu wszystkiego okazało się, że nowotwór umiejscowiony był również na jednym z jajników. A teraz najlepsze. Nowotwór można było wykryć już rok temu, gdyby przed operacją zostało wykonane łyżeczkowanie. Zarówno wtedy jak i w tym roku to badanie celowo pominięto, ponieważ jest to nieopłacalne. Do tego lekarz kłamał, że nowotwór jest usunięty, chociaż z opisu badania histopatologicznego wynikało coś innego. Najlepiej skonsultować się z kilkoma niezależnymi lekarzami i poniżej profesora nie warto wogóle rozmawiać.
 
aa z Lublina, 31.08.2014 20.59
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Ja nie wierzę w żadne cytologię i badania ginekologa.Wszystko było ok i przy mr kręgosłupa wyszedł guz jajnika.Nigdy nie wierzę konowałam i tak bardzo mnie to nie zaskoczyło.Ginekolog macnie ,pacnie i ma byc dobrze.Widziałam pacjentki ,ktorym roz nowotwory,a cytologie były dobre,systematycznie badane przez lekarza.Takich lekarzy powinno się pozbawiać prawa wykonywania zawodu.Co wisi nie utonie.Niczego się nie boję śmierci też.
 
jlita, 12.07.2014 22.14
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
ja tez mialam raka jajnika nie zlosliwego d27 lekarze bagatelizowali moja bolasne doleglwosci mowiac ze przyczyna jest edomentroza a nie rak i gdybym nie trafila na profesora Andrzeja Malinowskiego z CZMP w Lodzi to dzis bym juz nie zyla
 
Gość, 15.06.2014 12.30
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Idz do innego lekarza, w takich przypadkach trzeba opinnii paru lekarzy, najelpeij takich co sie na tym znaja a nie takich pierwszych lepszych
 
Lunaa, 06.06.2014 16.48
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
idź koniecznie do innego lekarza na konsultacje. Ludzie - nie rozmawiajcie tylko z jednym lekarzem, ale zasięgajcie opinii przynajmniej kilku żeby mieć ogólne rozeznanie w sprawie i kilka niezależnych opinii. Przecież każdy człowiek może się pomylić.
 
papuga, 07.05.2014 12.42
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Jestem 1,5 roku po operacji łagodnego guza jajnika 10x8 cm wraz z przydatkami i wyrostka robaczkowego.Cały czas jestem po kontrolą lekarską co 3 m-ce do kontroli jest ok.Mam 38lat. Jednak zmagam się z zrostami ,które bardzo dokuczają ,już 3 x miałam zapalenie pęcherza zawsze kończy się antybiotykiem, ponadto po tabletkach hormonalnych bardzo włosy ucierpiały,ogółem funkcjonowanie mojego organizmu jest codziennie inne coś zawsze mnie boli, nie wspomne o migrenach.Wynik badań labolatoryjnych są ok . Nie ma dnia gdzie mysle o tym wszystkim.Moje ciało i fizyczność jest jak u babci.
 
następne »
strona 1 z 7
reklama
reklama
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
Rak gardła: objawy. Jak rozpoznać raka gardła? Rak gardła: objawy. Jak rozpoznać raka gardła?

Objawy raka gardła przypominają symptomy infekcji górnych dróg oddechowych i z tego powodu...

więcej

25627

Objawy raka przed śmiercią. Jak umiera się na raka? Objawy raka przed śmiercią. Jak umiera się na raka?

Jakie są objawy raka przed śmiercią? Jak umiera się na raka? Jak rozpoznać, że choremu zostało...

więcej

33287

Rak trzonu macicy. Jakie są objawy raka macicy? Rak trzonu macicy. Jakie są objawy raka macicy?

Objawy raka macicy są wyraźne. Wystarczy ich nie zlekceważyć, by wykryć chorobę na bardzo wczesnym...

więcej

21702

Markery nowotworowe (wskaźniki nowotworowe) - wykrywacze raka Markery nowotworowe (wskaźniki nowotworowe) - wykrywacze raka

Większość z nas podświadomie boi się raka. Strach jest większy, jeśli ktoś w najbliższej rodzinie...

więcej

37847

Zamów bezpłatny newsletter

zapisz się
Znajdź badanie

Wybierz badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

Takie wypełnienia mają działanie profilaktyczne, ale nie stymulujące. Poza tym mają wysoki współczynnik ścieralności.

Tabletki antykoncepcyjne mogą dawać takie objawy, jak pani napisała. Nie ma innego sposobu, aby przekonać się, czy obniżony nastrój jest wynikiem stosowania tabletek, jak odstawić je na jakiś czas.

Jeśli nauczyciel otrzyma termin wyjazdu do sanatorium uzdrowiskowego w innym terminie niż okres wakacji, może skorzystać z urlopu bezpłatnego lub wykorzystać na wyjazd urlop dla podratowania zdrowia...

Grupy wsparcia
data

Maj 24, 2015

Witam nie nabierajcie się na te tabletki wita slim i reklamy to wszystko to wielka bzdura zamówiłam 2 opakowania bo tyle kazala mi konsultantka i mówiła ze do 10 kg zgubie i że taka kuracja mi wystarczy a tu co nic zero efektu nic nie schudłam tylko nalykalam sie tego świństwa dalam sie...

data

Maj 24, 2015

Do odchudzania potrzebna jest silna wola i naprawdę DYSCYPLINA. Bez tego ani rusz. Można owszem pomóc sobie suplementem. Ja zmieniłam troche swoje nawyki żywieniowe i zażywałam therm line fast. W ciągu 2 miesięcy schudłam prawie 5kg. Uważam, że wynik niezły.

data

Maj 23, 2015

"Oglądam" w ppv na kompie sd 360p , pierwszy i ostatni raz wydałem 40pln na tego typu gónwo , co kilka minut ścinka , buforowanie, (nie mam problemu z łączem, sprawdzałem) inni użytkownicy zgłaszają takie same problemy w mini zakładce ksw girls oglądamy puste krzesła. Nie przychylne...

data

Maj 24, 2015

Ja wspomagałam się Therm Line Fast w walce z nadprogramowymi kilogramami. Wg mnie działa ok bo nie stosowałam żadnej diety a waga leciała w dół. Mogę polecić.

reklama
Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.