Nowotwory jajników - objawy, diagnostyka, leczenie raka jajnika

Konsultant:dr Jacek Tulimowski, ginekolog, Centrum Onkologii w Warszawie
57 komentarze
Autor: Beata Prasałek

Nowotwory jajników należą do najbardziej podstępnych. Rozwijając się, rak jajnika długo nie daje objawów. Zmiany w jajnikach można wykryć dzięki ultrasonografii. Za pomocą najnowszych aparatów USG - gdy mają zaledwie kilka milimetrów średnicy. Sprawdź, jakie objawy mogą świadczyć o raku jajnika. Dowiedz się, jak przebiega leczenie.

Nowotwory jajników nie jest łatwo wykryć. W wielu wypadkach raka jajnika rozpoznaje się przypadkowo, gdy pacjentka zgłasza się do ginekologa z powodu okresowych bólów podbrzusza. Ten nowotwór, dopóki nie zacznie rozrastać się poza jajniki, prawie nie daje objawów lub są one mało charakterystyczne - o chorobie może świadczyć np.:

 • przedłużająca się niestrawność,
 • wzdęcia
 • brak apetytu.

Dopiero w bardziej zaawansowanym stadium mogą pojawić się:

 • nudności,
 • wymioty,
 • zaparcia,
 • wodobrzusze,
 • parcie na pęcherz,
 • obrzęk nóg.

Natomiast rzadko występują krwawienia z dróg rodnych.

Nie przegap

Nowotwór jajnika: badania profilaktyczne

Aby wykryć raka jajnika w jak najwcześniejszym stadium, każda kobieta powinna raz w roku poddać się profilaktycznemu badaniu ginekologicznemu. Jeśli lekarz wyczuje, że jajniki są powiększone, zleca wykonanie ultrasonografii (USG). Badanie przez powłoki brzuszne pozwala stwierdzić tylko obecność guza jajnika. Bardziej dokładne jest USG transwaginalne, czyli przezpochwowe (głowica badająca o długości ok. 20 cm jest wprowadzana do pochwy). Lekarz może się wtedy przekonać, czy ma do czynienia ze zmianą łagodną (np. torbiel), czy raczej powinien podejrzewać nowotwór.

Nowotwór jajnika: badania dodatkowe

Przy zmianach łagodnych zwykle stosuje się farmakoterapię i po 3-6 miesiącach wykonuje się kontrolne USG. W zależności od jego wyniku specjalista podejmuje decyzję o dalszej terapii (u niektórych chorych łagodną zmianę czasem usuwa się operacyjnie). Lekarz badający pacjentkę musi się upewnić, czy wykryty guz nie jest przerzutem z innego narządu, np. piersi, jelita grubego czy trzonu macicy. Dlatego zleca USG piersi lub mammografię, cytologię (mikroskopowa ocena komórek pobranych z szyjki macicy), kolonoskopię (badanie jelita grubego za pomocą specjalnego wziernika). Istotne są także tzw. analizy markerowe. Specjalny test wykrywa w surowicy krwi białko, które produkują komórki raka jajnika. O chorobie świadczy podwyższony poziom dwóch markerów: Ca 125 i Ca 19.9.

 

Ważne

Ważne

Rak jajnika atakuje kobiety w różnym wieku, lecz zwykle schorzenie to rozwija się u 50-70-latek. Przyczyny choroby nie są do końca znane, ale naukowcy sądzą, że w dużej mierze nowotwór ten uwarunkowany jest genetycznie. Częściej cierpią kobiety, których krewne chorowały - im bliższe pokrewieństwo (matka, siostra), tym ryzyko jest wyższe. Według ostatnich badań, obniża je nieco... brak owulacji. A więc kobiety, które stosują co najmniej przez 5 lat antykoncepcję hormonalną i te, które rodziły - rzadziej zapadają na to schorzenie. Ponadto z doświadczenia lekarzy wynika, że guzy, które są umiejscowione tylko w jednym jajniku, zwykle mają charakter łagodny, a zmiany w obu jajnikach - złośliwy.

Rak jajnika: rola USG w diagnozowaniu

Ultrasonografia nowej generacji USG, wydawałoby się, to badanie bardzo proste, jednak tylko dobry specjalista jest w stanie prawidłowo odczytać obraz powstający na ekranie monitora. Dużo zależy też od tego, jakim dysponuje sprzętem.

 • Po wprowadzeniu do pochwy głowicy najczęściej używanego aparatu, tzw. USG 2D, można obejrzeć guz jedynie z zewnątrz (widoczny obraz jest płaski). Lekarz nie sprawdzi więc, jaką ma wewnętrzną budowę, a jest to bardzo ważne, tak z punktu widzenia diagnozy, jak i wyboru właściwego sposobu leczenia.
 • W aparacie typu 3D guz widoczny jest jako mniej lub bardziej kształtna bryła, zamknięta w przezroczystym sześcianie. Komputer utrwala obraz guza z każdej strony, i to nie tylko z zewnątrz, ale także wewnątrz. Specjalista już po zakończeniu badania może ten obraz dokładnie zanalizować, przyglądając się powiększonym fragmentom guza, obserwując jego przekroje pod dowolnym kątem. Może też obejrzeć naczynia, które zaopatrują nowotworową zmianę w krew.
 • Dzięki urządzeniu typu 4D lekarz widzi to wszystko już w trakcie badania. Aparat ten pozwala przyjrzeć się zmianom wielkości zaledwie kilku milimetrów. Jeśli widoczny na monitorze guz ma gładką powierzchnię, a w środku jest jednolity - zmiana ma raczej charakter łagodny. Jeżeli jednak specjalista obserwuje na powierzchni guza lub w jego wnętrzu wyrośla brodawkowate (obrazowo mówi się, że guz ma budowę morwowatą) - musi przekonać się, jaki charakter ma zmiana. Ostatecznie można to rozstrzygnąć dopiero po zbadaniu pod mikroskopem wycinka. Pobiera się go albo w trakcie operacji z otwarciem jamy brzusznej (wyniki znane są już po 30 minutach), albo też korzystając z metody laparoskopowej (przez niewielkie nacięcie w okolicy pępka wprowadza się urządzenie optyczne oraz mikronarzędzia do pobrania próbek guza).
Ostatnio dodane na forum
zobacz wszystkie »
 
 
Nie zarejestrowany, 29.08.2014 13:33
Dzisiaj się dowiedziałam, że moja Mama ma raka jajnika. Jest po operacji usunięcia jajników, macicy, wyrostka robaczkowego i nie wiem czego jeszcze. To złośliwy rak. Jakie ma szanse na wyzdrowienie? Ile lat życia jej zostało? Tak bardzo się boję! Jak ją będą teraz leczyć? Błagam, niech ktoś mi pomoże, jestem sama i nie daję sobie z tym rady. Błagam też was wszystkie - BADAJCIE SIĘ. Mama to zaniedbała, może wcześniej by to wykryli...
Nie zarejestrowany, 16.04.2014 11:09
Po pierwsze - rak jaknika to nie wyrok. Wcześnie wykryty - jest do WYLECZENIA. Dziewczyny po drugie, to WIARA. Po trzecie - znelezienie dobrego lekarza, ja na szczęście znalazłam - http://wwww.lekarze-kolber.pl/gabinet_chirurgiczny.php. Po czwarte - zaufanie mu, Po piąte - przełamanie strachu, choćby nie wiem co się działo - NIE PODDAWAJCIE SIĘ!
 

Leczenie nowotworu jajnika

Leczenie raka jajnika zależy od zaawansowania choroby. U młodych kobiet, u których rak ograniczony jest do jednego jajnika i ma określone cechy (stwierdza się to podczas badania próbek pod mikroskopem) - można usunąć przydatki (jajnik i jajowód) z jednej strony. Zwykle jednak wycina się oba jajniki, jajowody, macicę oraz okoliczne węzły chłonne. Potem najczęściej zleca się chemioterapię. U młodszych kobiet usunięcie jajników oznacza przyspieszoną menopauzę. Bywa, że jej objawy są bardziej nasilone niż w przypadku naturalnego wygasania funkcji jajników. Wtedy lekarze decydują się w niektórych przypadkach na podanie pacjentce środków hormonalnych, łagodzących nieprzyjemne dolegliwości.

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: Photos.com

Aktualizacja: 17.03.2014

Komentarze (1 - 10 z 57)
jlita, 12.07.2014 22.14
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
ja tez mialam raka jajnika nie zlosliwego d27 lekarze bagatelizowali moja bolasne doleglwosci mowiac ze przyczyna jest edomentroza a nie rak i gdybym nie trafila na profesora Andrzeja Malinowskiego z CZMP w Lodzi to dzis bym juz nie zyla
 
Gość, 15.06.2014 12.30
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Idz do innego lekarza, w takich przypadkach trzeba opinnii paru lekarzy, najelpeij takich co sie na tym znaja a nie takich pierwszych lepszych
 
Lunaa, 06.06.2014 16.48
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
idź koniecznie do innego lekarza na konsultacje. Ludzie - nie rozmawiajcie tylko z jednym lekarzem, ale zasięgajcie opinii przynajmniej kilku żeby mieć ogólne rozeznanie w sprawie i kilka niezależnych opinii. Przecież każdy człowiek może się pomylić.
 
papuga, 07.05.2014 12.42
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Jestem 1,5 roku po operacji łagodnego guza jajnika 10x8 cm wraz z przydatkami i wyrostka robaczkowego.Cały czas jestem po kontrolą lekarską co 3 m-ce do kontroli jest ok.Mam 38lat. Jednak zmagam się z zrostami ,które bardzo dokuczają ,już 3 x miałam zapalenie pęcherza zawsze kończy się antybiotykiem, ponadto po tabletkach hormonalnych bardzo włosy ucierpiały,ogółem funkcjonowanie mojego organizmu jest codziennie inne coś zawsze mnie boli, nie wspomne o migrenach.Wynik badań labolatoryjnych są ok . Nie ma dnia gdzie mysle o tym wszystkim.Moje ciało i fizyczność jest jak u babci.
 
Alta, 03.02.2014 12.50
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Moja historia. Mam 32 lata. Rok temu wykryto u mnie guz jajnika prawego- przy badaniu USG. Troszke mnie ten jajnik pobolewał, ale myślałam że przeziębiony, Dostałam skierowanie na laparoskopie. Badało mnie 3 niezależnych lekarzy w tym ordynator oddziału. Każdy stwierdzał to samo -lewy jajnik ok, prawy powiększony. Wyniki markerów były w normie. Poszłam na zabieg laparoskopii wykonywany w całkowitej narkozie. Po wybudzeniu z narkozy ku mojemu zdziwieniu okazało sie że operacja rozpoczęła się laparoskopią a skończyła laparotomią. Moje jajniki były razem ze sobą skręcone i totalnie zaatakowane przez nowotwór, do tego stopnia, że nie było co ratować. Tak więc usunięto mi oba jajniki. Niestety żaden z lekarzy o tym nie wspomniał, nie uprzedził, podpisałam w sumie przed operacją jakieś zgody na usunięcie przydatków w razie potrzeby- ale nikt o takiej potrzebie nie wspominał i nikt nie wytłumaczył z czym sie to wiąże. Długo wracałam do zdrowia, psychicznego i fizycznego (Bogu dzięki że mam już jedno dziecko, ale marzenia o drugim prysły jak bańka mydlana). Zmagam się teraz z niedoborem hormonów który mi bardzo doskwiera mimo przyjmowania HTZ. Niestety nikt z lekarzy nie wspomniał tez o ryzyku prawie 80% wystąpienia zrostów pooperacyjnych. na dzień dzisiejszy (rok po operacji) wiem że mam zrost w miejscu prawego jajnika, boli czasem mocniej czasem mniej, czasem ból budzi w nocy, ale albo będę z tym żyć i nic złego sie nie stanie albo poddam się kolejnej operacji usunięcia zrostów (koło zamknięte). Mam czekać na rozwój wydarzeń. zastanawia mnie tylko jedna rzecz jak 3 niezależne aparaty USG widziały lewy jajnik skoro był skręcony z prawym jajnikiem??? Żaden lekarz mi nie umie odpowiedzieć.
 
ola 20, 19.12.2013 21.15
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
mam pytanie sama nie wiem co mam zrobić trzy razy byłam już u lekarza wykrył mi guza jajnika i przepisuje mi te same lekarstwa i nigdzie nie wysyła nawet nie zrobił mi usg.
 
maja, 08.11.2013 15.50
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Ginekolodzy polecają wykonywanie nowego markera raka jajnika HE4, jest on bardziej czuły w diagnostyce tej choroby niż CA12. Niestety nie jest wykonywany we wszystkich laboratoriach.
 
Basia, 03.10.2013 10.35
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Jak lekarze spokojnie czekają, to rejestrujemy się do poradni onkologicznej, w takich przypadkach jak np. u Marty onkolog zleca tomograf. Mam 27 lat i 3 letnie bliźniaczki, miałam pęcherzyk graffa ok. 3 cm tyle że na chwilę obecną mija już 11 miesięcy. Cystę kontrolowałam co 3 cykle. 2 dni temu na kontroli okazało się, że mam na cyście coś (zamalowanego, tzn. wypełnionego) 44 na 39, za macicą też się coś ukryło, może to będzie mięśniak, niżej jest jeszcze zrost. Za tydzień idę na tomograf to wszystko wykaże. na i CA 125 wcześniej robiłam jak miałam tylko cystę, było 7 na 21 a teraz zobaczymy. Może to tylko potworniak ;) W razie czego będzie sterylizacja, co mnie chyba akurat ucieszy, nie wiem co by było gdybym była przed dziećmi.
 
ANNA, 19.08.2013 15.31
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
WITAM. MAM 28 LAT I STWIERDZONO U MNIE RAKA JAJNIKÓW. CZEKA MNIE OPERACJA - USUNIĘCIE JAJOWODÓW, JAJNIKÓW I MACICY, PONIEWAŻ SĄ NA NIEJ JAKIEŚ NIEPOKOJĄCE PLAMKI. CO JA MAM ROBIĆ????? NIE MAM DZIECI, STARAŁAM SIĘ 2 LATA O DZIDZIUSIA, A TU WYSZŁO CO STANOWI PROBLEM... BOJĘ SIĘ, MOJE MARZENIA LEGŁY W MOMENCIE I NIE WIEM CO DALEJ. POZOSTAJE MI TYLKO ADOPCJA. DLACZEGO TO SIĘ TAK DZIEJE? SZUKAM POMOCY, POMÓŻCIE
 
iwona, 19.07.2013 14.41
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
A ja się dowiedziałam, że nagle pojawił się guz wielkości dwóch pięści na prawym jajniku i duży mięśniak na macicy, i skąd się pytam, przecież chodziłam do ginekologa i zawsze mówił, że wszystko jest dobrze, a teraz co - czeka mnie usunięcie wszystkiego (krótko mówiąc wykastrowanie)? Jestem przerażona, mam dopiero 32 lata.
 
następne »
strona 1 z 6
reklama
Najpopularniejsze artykuły
Chłoniak: nowotwór układu chłonnego często mylony jest z grypą Chłoniak: nowotwór układu chłonnego często mylony jest z grypą

Chłoniak to 5. najczęściej diagnozowany nowotwór na świecie. Tymczasem nadal 74 proc. ludzi nie...

więcej

5795

Wczesne objawy nowotworów przewodu pokarmowego: raka trzustki, żołądka, przełyku, jelit Wczesne objawy nowotworów przewodu pokarmowego: raka trzustki, żołądka, przełyku, jelit

Nowotwory przewodu pokarmowego to nowotwory przełyku, żołądka, jelit oraz trzustki i dróg...

więcej

10578

Mastopatia, torbiele, gróczolakowłókniaki - łagodne zmiany w piersiach Mastopatia, torbiele, gróczolakowłókniaki - łagodne zmiany w piersiach

Zmiany w piersiach nie zawsze muszą oznaczać raka piersi. Jeżeli dotykając piersi, wyczujesz...

więcej

11131

Rak jelita grubego – profilaktyka, objawy, leczenie Rak jelita grubego – profilaktyka, objawy, leczenie

Rak jelita grubego objawia się krwią w kale, zaparciami, krwawieniami z odbytu, a także bólem w...

więcej

20285

Zamów bezpłatny newsletter

zapisz się
Autodiagnoza

Wybierz badanie

albo

Alfabetyczny indeks badań

A B C D E F G H I J
K L Ł M N O P R S Ś
T U W Z Ż
Eksperci

Obecność skrzepów krwi we krwi miesiączkowej jest objawem bardzo obfitych krwawień miesiączkowych, zwykle towarzyszą im bóle brzucha. Obfite krwawienia miesiączkowe, zwłaszcza jeśli występują od...

W przypadku przesuszenia skóry rąk proponuję zastosowanie (wielokrotnie w ciągu dnia) preparatów intensywnie natłuszczających dostępnych w aptekach, takich jak Diprobaza, Nanobaza, Dermobaza, maść...

Korony porcelanowe nie mają określonej na stałe żywotności. Wszystko zależy od użytkowania ich przez pacjenta. Są korony, które przetrwały 20 lat, ale zdarzają się również takie, które pękają po...

Grupy wsparcia
data

Sierpień 29, 2014

szkoda. ja liczyłem na tą dietę 3d chili ;/

data

Sierpień 29, 2014

buahahahahahahaha szkoda że nie 100 kg :)

data

Sierpień 28, 2014

nie mozna wejsc na tę strone

data

Sierpień 29, 2014

Można schudnąć na samej diecie bez ćwiczeń.Oczywiście lepiej do tego ćwiczyć ale nie kazdy ma czas. Ja przy wnukach nie mam czasu na wygibasy.Udało mi sie schudnąc przed wakacjami 20kg w 2 miesiace na pewnej diecie,ktora dostałam od znajomej z Austrii. Nie bylam na tej diecie głodna...

reklama
Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody MURATOR S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody MURATOR S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.