Nowoczesne leczenie raka - nadzieja dla chorych na nowotwory

Konsultant: Jacek Zwoliński, onkolog, specjalista w leczeniu nowotworów hematologicznych
12 komentarze
Autor: Anna Jarosz

Postaci raka bardzo się od siebie różnią i nie ma na nie jednego cudownego lekarstwa, ale postęp w medycynie jest ogromny. Z rakiem można coraz dłużej żyć i coraz częściej staje się on po prostu chorobą przewlekłą. Jakie są nowoczesne metody leczenia raka?

Choć wciąż zbyt wiele osób umiera z powodu chorób nowotworowych, mamy coraz więcej przykładów, że z rakiem można wygrać. Nowotwór pokonali Irena Santor, Anna Seniuk, Zofia Kucówna, Agata Buzek, Krystyna Kofta, Robert Gawliński czy Jan Kobuszewski. Krzysztof Kolberger, wybitny aktor i niezwykły człowiek, przeżył z chorobą nowotworową 20 lat. Jego lekarz i przyjaciel, onkolog Cezary Szczylik powiedział, że to nie rak go pokonał. Aktor zmarł w wyniku niespodziewanych powikłań, które mogły się przydarzyć każdemu. Problemy, z jakimi spotykamy się na co dzień, lecząc nawet banalne choroby, nie zawsze pozwalają obiektywnie spojrzeć na zmiany i postęp, jaki dokonał się w onkologii w ciągu ostatnich 20 lat. A zmieniło się bardzo wiele, chociaż lekarze wciąż posługują się trzema podstawowymi metodami walki z nowotworami. Najstarszą metodą leczenia chorób nowotworowych jest chirurgia. Drugą jest radioterapia, a trzecią farmakoterapia. Dwie pierwsze metody ograniczają swoje oddziaływanie do konkretnego obszaru naszego ciała. Leki stosowane w onkologii mają natomiast szansę dotrzeć do każdej komórki organizmu. To stwarza niezwykłe możliwości leczenia chorób nowotworowych, które – jak to bywa w hematologii – nigdy nie występują tylko w jednym miejscu organizmu. Leki, które przenikną do krwi, razem z nią mogą dotrzeć do wszystkich narządów i komórek ciała. Dzięki temu niszczą komórki nowotworowe.

Nie przegap

Rak to już nie wyrok

W ostatnim 20-leciu nauczyliśmy się skutecznie leczyć niektóre typy chorób nowotworowych. Przykładem może być przewlekła białaczka szpikowa, nowotwory przewodu pokarmowego czy rozsiany rak jajnika. Jeszcze niedawno rozpoznanie jednego z tych raków było wyrokiem śmierci. Obecnie, stosując klasyczną lub nowoczesną chemioterapię, można wyleczyć lub leczyć przez wiele lat znaczącą liczbę chorych. Jeszcze kilkanaście lat temu choremu z przerzutami niewiele można było zaproponować. Leczenie koncentrowało się na łagodzeniu dolegliwości, a chorzy umierali w ciągu kilku miesięcy. Dziś są inne możliwości. Tu dobrym przykładem może być rozsiany rak nerki. Chorym nie pomagała klasyczna chemioterapia. Ostatnie 3 lata przyniosły leki, które nawet przy zaawansowanym raku pozwalają wydłużyć życie o kilka lat. Następny przykład to szpiczak mnogi. Kilkanaście lat temu chory zmagał się z licznymi złamaniami, często musiał używać wózka inwalidzkiego, aby ograniczyć proces niszczenia kości. Dziś już w chwili rozpoznania choroby można zastosować leczenie, które cofa całkowicie lub w bardzo znaczny sposób ogranicza niszczenie kości. Kolejnym etapem leczenia szpiczaka były przeszczepy szpiku. Ale teraz u niektórych chorych zamiast przeszczepu można zastosować farmaceutyki – nowoczesne lub też te od dawna stosowane – kolejne badania pozwalają odkryć ich nieznane dotąd działanie. Nawet jeśli nie można jeszcze znacząco wydłużyć życia chorego, to w istotny sposób można wpływać na jakość jego życia. Lekarze znają sposoby, aby przy wczesnym rozpoczęciu terapii skutecznie leczyć chorych na raka prostaty, piersi. Coraz więcej osób żyje dłużej niż 5 lat po zakończeniu leczenia chłoniaków, białaczek, nowotworów tarczycy, jąder, skóry. Ale lista nowotworów, które wciąż wygrywają ze współczesną medycyną, jest długa. Należą do nich rak trzustki, wątroby, żołądka, płuc. Tu postępy leczenia wyglądają skromniej, co nie znaczy, że ich nie ma.

Leczenie raka już nie powoduje tylu dolegliwości

Leczenie onkologiczne jest obciążone wieloma powikłaniami. Wypadanie włosów, nudności, wymioty, zmiany skórne, niedokrwistość – to tylko nieliczne z nich. Współczesna medycyna z większością z nich dobrze sobie radzi. Podając w czasie chemioterapii odpowiednie leki, można powstrzymać lub znacznie ograniczyć wymioty. Doceniono także rolę psychoterapii w leczeniu onkologicznym. Nikogo już nie dziwi, że pacjent przekonany do kuracji, rozumiejący jej trudy, ale i efekty, ma mniej przykrych objawów. Za postęp trzeba uznać, że coraz więcej leków onkologicznych ma postać tabletek, które można przyjmować w domu, bez konieczności częstych wizyt w szpitalu i bez ryzyka uszkodzenia żył z powodu kroplówek.

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: Jupiterimages

Aktualizacja: 17.03.2014

Komentarze (1 - 10 z 12)
Karolina, 10.02.2015 14.50
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Polecam terapie dr.med.Theurera/niemieckiego lekarza. Jest to terapia bez skutków ubocznych,polega na podaniu odpowiednich organów w formie zastrzyków celem powstrzymania choroby jako takiej,powstrzymanie przerzutów oraz zmobilizowania systemu immunologicznego/Immunoterapia.O ile chcecie zdobyć informacje w tym temacie,to kliknijcie na;*Organoterapia,komentarze".Jestem 4 lata po chorobie raka i 4 lata po zastosowaniu w/w terapii,no i dzisiaj jestem zaliczona do WYLECZONYCH .
 
husq, 26.01.2015 17.51
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
niestety w polsce nie da sie wykryć wcześnie raka ! długie kolejki do specjalistów a nastepnie dlugo czekamy na badanie ,potem znowu wizyta u specjalisty i skierowanie do innego speca i znowu od początku a choroba sie rozwija , niestety dla większości jest już za pózno na leczenie. jedyna nadzieja to sporo kasy i prywata , tam można wszystko szybko pozałatwiać ale niestety polska ludność nie jest bogata i często styka od wypłaty do wypłaty a takich ludzi sie nie leczy bo po co? Życzę wam dużo zdrowia i pamiętajcie nie zajmujcie miejsca w kolejkach naprawdę potrzebującym chorym ludziom bo dla nich czas to ŻYCIE
 
Bożena, 31.12.2014 22.20
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
jak toś zainteresowany to proszę napisać.
 
Lili, 30.12.2014 10.59
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Polecam zajrzeć na monogen life i poczytać o profilaktyce nowotworowej. Ciekawe informacje jak świadomie podejść do tego, co nam zagraża. Moja babcia miała raka piersi i mi podrzuciła wadliwy gen. Ale teraz robię regularne badania, jestem pod stałą opieką lekarzy i żyje mi się naprawdę spokojniej.
 
annna, 14.12.2014 20.37
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Do PEPE: podawaj swojej mamie napar z suszonych liści PAPAI, 3 razy dziennie po filiżance /1 łyżkę stołową zalać niecałą szkl. wrzącej wody, przykryć, parzyć 16 min. i pić powoli/... Mnie pomogło, życzę żeby twojej mamie też...
 
pepe, 01.09.2014 15.43
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Szukam nadziei dla mojej mamy chorej na raka, czytałam o hipertermii, czy wiesz może coś więcej na ten temat, czy mogę prosić o kontakt kudi555@tlen.pl?
 
paweł, 19.03.2014 12.34
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Dlaczego w Polsce uważają raka za wyrok, bo w Polsce leczy się standardowymi mało skutecznymi metodami: chemioterapią i radioterapią. W krajach Europy Zachodniej, głównie Niemczech, Stanach Zjednoczonych powszechne jest leczenie nowotworów terapią hipertermii ogólnoustrojowej. Należy szukać nowych metod leczenia, pisać o ich zaletach wskazaniach, dawać chorym szansę i wiedzę na temat leczenia.
 
da, 12.06.2013 13.56
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
http://www.youtube.com/watch?v=Waj_2J2tK1Q Jestes chory na raka? Warto obejrzec
 
anna, 14.04.2011 20.17
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
prawda jest taka że więcej osób żyje z raka niż na niego umiera. Z leczenia raka firmy farmaceutyczne mają ogromne kokosy. Początki tzw. "leczniczej chemii" sięgają Oświęcimia. Polecam książkę "świat bez raka" którą każdy człowiek powinien przeczytać. Wynika z niej, że rak jest chorobą metaboliczną bardzo łatwą i prostą do wyleczenia, ale otoczka strachu wytworzona wokół niej przez wielką farmację tworzy z niej straszną chorobę którą można niby leczyć świństwem pt. chemia która zabija szybciej niż sama choroba. Motto na przyszłość "człowieku lecz się sam i nie ufaj konowałom wykształconym zgodnie z prikazem wielkiej farmacji"
 
B., 07.04.2011 20.33
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
cyt.,,Leki stosowane w onkologii mają natomiast szansę dotrzeć do każdej komórki organizmu." Prawda!. Chemioterapia zabija komórki nowotworowe ale RÓWNIEŻ - niestety- komórki zdrowe. Właśnie widzę, jak następna , znajoma mi osoba traktowana tymi ,,cudownymi" specyfikami jest już bliska końca. I nie wciskajcie ludziom ciemnoty, że jest tak cudownie, bo można brać tabletki w domu, że jest taki wspaniały postęp w leczeniu raka. A nawet w jakimkolwiek leczeniu chorób przewlekłych! Żadna nie została wyeliminowana od stu lat przez medycynę chemiczną! Ale o naturalnych metodach-cisza- choć są naprawdę skuteczne!
 
następne »
strona 1 z 2
reklama
reklama
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
BIAŁACZKA - jak rozpoznać objawy białaczki u dzieci i dorosłych?

Objawy białaczki nie są charakterystyczne, dlatego jej rozpoznanie nie zawsze jest łatwe. Istnieją...

więcej

26012

Mastopatia, torbiele, gróczolakowłókniaki - łagodne zmiany w piersiach Mastopatia, torbiele, gróczolakowłókniaki - łagodne zmiany w piersiach

Zmiany w piersiach nie zawsze muszą oznaczać raka piersi. Jeżeli dotykając piersi, wyczujesz...

więcej

25320

PRZEWLEKŁE ZAPALENIE ŻOŁĄDKA: przyczyny, objawy, leczenie

Przewlekłe zapalenie żołądka może być wywołane zarówno przez bakterie jak i przez leki. Może też...

więcej

24916

Rak żołądka: objawy, leczenie, rokowania Rak żołądka: objawy, leczenie, rokowania

Rak żołądka zdarza się w Polsce coraz rzadziej. Jednak co roku rejestrowanych jest ponad 5 tys....

więcej

27872

Zamów bezpłatny newsletter

zapisz się
Autodiagnoza

Wybierz badanie

albo

Alfabetyczny indeks badań

A B C D E F G H I J
K L Ł M N O P R S Ś
T U W Z Ż
Eksperci

Wkładka wewnątrzmaciczna nie wypadnie pod wpływem nawet intensywnych ćwiczeń fizycznych.

Komponent czasu jest tutaj dość płynny - oczywiście są określone ramy czasowe (ok. 3-6 miesięcy), ale u każdego pacjenta proces usprawniania i powrotu przebiega nieco w inny sposób (u jednych...

Chirurg miał rację. Proces resekcji wymaga, by kanał zęba był prawidłowo opracowany i wypełniony. Jedyną kwestią jest logistyka, tzn. czy odstęp między wypełnieniem kanału, a resekcją będzie trwał 5...

Grupy wsparcia
data

Marzec 04, 2015

W przypadku tych tabletek raczej nie masz się czego bać, dlatego że ostatnio mega zyskały na popularności. Jeszcze 3 lata temu w starym opakowaniu bratowa przysyłała mi jest z USA. Kupowałam jest ze względu na wyoskie stężenie CGA i chrom, wtedy jeszcze o cga w polsce nie słyszało się,...

data

Marzec 04, 2015

Odchudzanie rozpocząłem w maju 2014. Na pierwszej wizycie(10 maj 2014) w Centrum Leczenia Otyłości ważyłem 158,5 kg. Dziś(04-03-2015) ważę 107 kg. Na początku ubywało mnie 8 kg/miesiąc, 5 kg/ miesiąc a teraz 1,5 - 2 kg/miesiąc. Dostałem dietę i w sumie do dnia dzisiejszego prawie nic się...

data

Marzec 04, 2015

Jestem kobietą zdrowiejącą z kompulsywnego objadania się zgodnie z zasadami Anonimowych Żarłoków. Moim problemem jest to, że wciąż martwię się, że jem za dużo. Proszę, aby ktoś spojrzał na mój jadłospis obiektywnie i doradził czy powinnam coś zmienić. Mam 23 lata, ważę ok. 80 kg przy...

data

Marzec 04, 2015

Ja czekam na podatek od oddychania Kopacz do wszystkiego jest zdolna lawirantka!

reklama
Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.