Mięsak (guz) Ewinga – przyczyny, objawy, leczenie i rokowania

Autor: Monika Majewska

Mięsak (guz) Ewinga to złośliwy nowotwór kości, który najczęściej dotyka dzieci. Pierwsze objawy mięsaka Ewinga to bóle kości, które niekiedy wiązane są z przypadkowym urazem, a co za tym idzie - bagatelizowane. Ma to swoje konsekwencje, ponieważ im później zostanie rozpoznany guz Ewinga, tym gorsze rokowania. Jakie są przyczyny i pozostałe objawy mięsaka Ewinga? Na czym polega leczenie?

Mięsak (guz) Ewinga (błędnie określany jako rak kości), należy do grupy mięsaków kości, który występuje głównie u dzieci i młodzieży. Mięsak Ewinga stanowi 1–3 proc. wszystkich nowotworów u dzieci i jest drugim co do częstości występowania nowotworem kości u najmłodszych (po kostniakomięsaku). Mięsak Ewinga występuje częściej u chłopców niż u dziewczynek. Szczyt zachorowania stwierdza się w przedziale wiekowym 10–14 lat u chłopców i 5–9 lat u dziewczynek.

Mięsak Ewinga należy do nowotworów z rodziny mięsaka Ewinga (ESFT), do których zalicza się także takie nowotwory jak: pozakostna postać mięsaka Ewinga, prymitywny nowotwór neuroektodermalny (PNET), neuroepithelioma, guz Askina.

Mięsak (guz) Ewinga – przyczyny

Przyczyny mięsaka Ewinga nie są znane. Wśród czynników ryzyka rozwoju wymienia się m.in. promieniowanie jonizujące. Nie bez znaczenia jest także występowanie rodzinne. Przypuszcza się, że zwiększenie zachorowalności ludzi młodych może wskazywać na zależność między szybkim procesem wzrastania a rozwojem nowotworu.

Mięsak (guz) Ewinga – objawy

Mięsak Ewinga przez dłuższy czas nie daje żadnych objawów. Dopiero z czasem pojawiają się:

  • ból kości - u większości pacjentów jest to tępy, nawracający ból, który z czasem staje się ostry i ciągły. Mięsak Ewinga najczęściej zlokalizowany jest w kościach długich (w większości przypadków w kości udowej), następnie w kościach płaskich i w tkankach miękkich, a w następnej kolejności w kręgosłupie
Niepokój rodziców powinny wzbudzić dolegliwości bólowe układu ruchu u dziecka, które nie są związane bezpośrednio z urazem.
  • ograniczenie ruchomości w zajętej kości, wynikające z ostrego i ciągłego bólu
  • czasem obrzęk nad zajętą przez nowotwór kością
  • złamanie patologiczne kości, będące wynikiem zniszczenia przez guz kości

W zależności od tego, którą kość zajął nowotwór, mogą się pojawić także inne objawy. Na przykład, mięsak Ewinga w obrębie kręgosłupa może powodować parestezje, po których następuje osłabienie czucia, siły mięśniowej. Objawy te są wynikiem ucisku guza na nerwy.

W około 40 proc. przypadków występuje tzw. maska zapalna (objawy stanu zapalnego, podwyższona temperatura ciała), utrudniająca właściwe rozpoznanie).

Mięsak (guz) Ewinga – badania

Ostateczne rozpoznanie stawia się na podstawie badania obrazowego, najlepiej rezonansu magnetycznego, ponieważ jest najbardziej precyzyjny. MRI umożliwia dokładne określenie rozrostu nowotworu w otaczających tkankach oraz ocenę stosunku masy nowotworowej do nerwów i naczyń krwionośnych.

Mięsak Ewinga szybko rośnie i często daje odległe przerzuty - zwykle do płuc.

Z kolei wykonanie tomografii komputerowej klatki piersiowej  (zwłaszcza tzw. spiralnej) umożliwia wykrycie ognisk przerzutowych do płuc, niewidocznych w badaniu RTG.

Potrzebne mogą być także badania dodatkowe, takie jak morfologia, OB, CRP. Można rozważyć pobranie szpiku kostnego do badania histologicznego, jednak tylko u około 15 proc. chorych szpik zawiera komórki nowotworowe.

Warto wiedzieć, że duże trudności sprawia rozpoznanie mięsaka Ewinga, który jest zlokalizowany w obrębie kręgosłupa. Może on zostać pomylony z dyskopatią, skoliozą, chorobą neurodegeneracyjną, a nawet kamicą nerkową i kolagenozą.

Gdzie szukać pomocy

Gdzie szukać pomocy

Osoby chore ma mięsaki, a także ich rodziny, wsparcia mogą szukać w Stowarzyszeniu Pomocy Chorym na Mięsaki "SARCOMA": www.sarcoma.pl.

Mięsak (guz) Ewinga – leczenie

Leczenie mięsaka Ewinga składa się z 3 etapów:

  • I etap - chemioterapia wstępna. Jej celem jest zmniejszenie guza oraz zniszczenie mikroprzerzutów
  • II etap - leczenie chirurgiczne lub radioterapia. Poza kończeniu wstępnej chemioterapii wykonuje się operacyjne usunięcie guza. Jest to możliwe wtedy, gdy mięsak Ewinga jest zlokalizowany w kości, której usunięcie nie spowoduje kalectwa. Jeśli nie można usunąć guza operacyjnie lub gdy nie udało się go usunąć całkowicie podczas operacji, do leczenia włącza się radioterapię w celu zniszczenia ogniska pierwotnego mięsaka
  • III etap - chemioterapia uzupełniająca. Włącza się ją po operacji lub po zakończeniu radioterapii

Mięsak (guz) Ewinga – rokowania

Najlepsze rokowanie mają pacjenci, u których okres od wystąpienia pierwszych objawów do postawienia diagnozy wynosił mniej niż miesiąc. Jednak okres od wystąpienia pierwszych objawów do postawienia rozpoznania wynosi zwykle 3–6 miesięcy.

Obecnie w grupie  chorych z mięsakiem Ewinga uzyskuje się wyleczenie w około 45 proc. przypadków z procesem zlokalizowanym. Z kolei wszyscy chorzy z przerzutami umierają zwykle w ciągu 36 miesięcy.

Warto wiedzieć

Ważne

Mięsak (guz) Ewinga to złośliwy nowotwór kości, ale nie rak kości

Mięsaki to rodzaj nowotworu złośliwego, który powstaje z tkanki mięśniowej, tłuszczowej i chrząstki. Z kolei raki pochodzi z tkanki nabłonkowej - skóry, płuc, piersi, trzustki, wątroby i innych narządów. Terminy „rak kości” jet więc nieprawidłowy, ponieważ w kościach nie ma tkanki nabłonkowej.

Polecamy
Nowotwory kości u dzieci i dorosłych - przyczyny, rodzaje i objawy

Nowotwory kości u dzieci i dorosłych - przyczyny, rodzaje i objawy

Nowotwory kości to grupa nowotworów, która występuje albo u dzieci i młodzieży, albo u dorosłych między 50. a 60. rokiem ...

Bibliografia:

1. Trybek E., Trudności diagnostyczne mięsaka Ewinga u dzieci – opis przypadku, "Problemy Medycyny Rodzinnej" 2009, nr 1

2. Stowarzyszenie Pomocy Chorym na Mięsaki "SARCOMA". Kompendium wiedzy na temat mięsaków i ich wczesnego wykrywania.

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: Thinkstockphotos.com

Aktualizacja: 22.05.2017

DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
Objawy raka przed śmiercią. Jak umiera się na raka? Objawy raka przed śmiercią. Jak umiera się na raka?

Jakie są objawy raka przed śmiercią? Jak umiera się na raka? Jak rozpoznać, że choremu zostało...

więcej

77

RAK TRZUSTKI - objawy i leczenie raka trzustki RAK TRZUSTKI - objawy i leczenie raka trzustki

Rak trzustki jest wyjątkowo trudnym do leczenia nowotworem. Ta odmiana raka długo nie daje żadnych...

więcej

76

Rak płuc - przyczyny, objawy, diagnostyka Rak płuc - przyczyny, objawy, diagnostyka

Rak płuc atakuje bez ostrzeżenia i najpierw rozwija się powoli, nie dając zwykle żadnych objawów....

więcej

72

Objawy guza mózgu. Jakie objawy daje guz mózgu? Objawy guza mózgu. Jakie objawy daje guz mózgu?

Objawy guza mózgu - błędnie określanego jako rak mózgu - pojawiają się po powstaniu tzw. ciasnoty...

więcej

70

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

Nie wymienia się Mozarinu wśród preparatów wpływających na skuteczność hormonalnych tabletek antykoncepcyjnych. Najprawdopodobniej z powodu braku odpowiednich badań. Jednak znając mechanizm działania...

Leczenie rozstępów jest procesem trudnym, w tej chwili stosuje się trzy główne metody: 1. kosmetyki, 2. peelingi chemiczne, 3. laseroterapię. Preparaty przeciw rozstępom powinny zawierać składniki...

Torbiele jajników u kobiet w okresie prokreacyjnym najczęściej mają charakter czynnościowy, ich wymiar w cyklu może ulegać zmianie, tak że te różnice w wymiarze nie są czymś dziwnym, szczególnie...

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.