Mastopatia, torbiele, gróczolakowłókniaki - łagodne zmiany w piersiach

Konsultant:doc. dr n. med. Tadeusz Pieńkowski
50 komentarze
Autor: Anna Jarosz

Zmiany w piersiach nie zawsze muszą oznaczać raka piersi. Jeżeli dotykając piersi, wyczujesz jakieś zgrubienia, nie wpadaj w panikę. W większości są to niegroźne zmiany.

Ponad 80 proc. zmian wykrywanych w piersiach podczas samobadania to zmiany łagodne. Gdy coś cię zaniepokoi, poproś lekarza o wyjaśnienie wątpliwości. By jednak wiedzieć, że w piersiach zaszły jakieś zmiany, trzeba je znać.
Konsystencja piersi powinna być jednorodna. Ważna jest też otoczka – bywa owalna, okrągła lub nieregularna. Brodawka może być cylindryczna, stożkowa. Powierzchnia brodawki może być gładka, pofałdowana, z drobnymi bruzdkami. Niekiedy widoczne są w niej otworki przewodów gruczołowych. Brodawki, jak piersi, bywają ułożone centralnie, skierowane na zewnątrz  lub niesymetryczne. Większość kobiet ma minimalnie niesymetryczne piersi. Tylko kilka procent pań ma piersi wyraźnie niesymetryczne.

Nie przegap

USG piersi - badanie profilaktyczne wykrywające raka piersi

Jeśli ukończyłaś 30 lat, badanie ultrasonograficzne piersi powinnaś przeprowadzać regularnie. USG piersi jest jednym z elementów profilaktyki raka piersi. Jest to bezbolesne badanie, które pozwala wykryć guzki w piersiach na wczesnym etapie rozwoju.

Zmiany w piersiach: mastopatia

Jeżeli wyczuwasz liczne zgrubienia w piersiach, prawdopodobnie masz tzw. piersi mastopatyczne. Przyczyną są zwykle zaburzenia hormonalne, najczęściej zbyt niski poziom progesteronu w stosunku do estrogenów. Zmiany miewają najczęściej panie między 30. a 40. rokiem życia, po menopauzie stopniowo zanikają. Jednak zawsze powinny być zbadane przez specjalistę, który zleci wykonanie USG, oznaczenie poziomu hormonów we krwi, niekiedy mammografię. Jeżeli nie ma podejrzenia o nowotwór piersi, należy przywrócić równowagę hormonalną. W leczeniu zmian mastopatycznych istotną rolę odgrywa dieta. Im więcej warzyw, owoców i roślin strączkowych, tym mniej dolegliwości. Kawa i tłuszcze zwierzęce mogą natomiast nasilać nieprzyjemne objawy. Po kuracji i wprowadzeniu właściwej diety zmiany ustępują, ale mogą powracać. Dlatego przynajmniej raz w roku należy zgłaszać się na badania kontrolne. To ważne, bo w przerośniętej tkance piersi mogą się tworzyć torbiele.

Zrób to koniecznie

Zrób to koniecznie

Badaj się raz w miesiącu, najlepiej między 6. a 9. dniem cyklu. Ważne, by robić to w pierwszej połowie cyklu, kiedy piersi nie są bolesne i nabrzmiałe. Można wyznaczyć na tę czynność ten sam dzień, np. sobotę. Pod prysznicem, gdy skóra jest namydlona, łatwiej wyczuć wszelkie zmiany.
1. Lewą rękę połóż z tyłu głowy, a prawą na lewej piersi. Lekko naciskając 3 środkowymi palcami, zataczaj drobne kółeczka wokół piersi, z góry na dół i z powrotem.
2. Tak samo skontroluj drugą pierś. Sprawdź, czy nie wyczuwasz zgrubień lub guzków.
Możesz też stanąć przed lustrem:
1. Unieś obie ręce i sprawdź, czy nie widzisz zmian w kształcie piersi, kolorze skóry. Zobacz, czy skóra się nie marszczy, a brodawki nie są wciągnięte.
2. Oprzyj ręce na biodrach i przeprowadź takie same obserwacje.
3. Ściśnij kolejno brodawki i przyjrzyj się, czy nie wycieka z nich jakiś płyn.
Lub dokonać samokontroli po kąpieli:
1. Połóż się na łóżku płasko, bez poduszki. Pod lewy bark wsuń zwinięty w rulon ręcznik, a lewą rękę włóż pod głowę. Trzema środkowymi palcami prawej ręki zbadaj lewą pierś. Wykonuj te same ruchy jak pod prysznicem. Powtórz to samo z drugą piersią.
2. Leżąc, zbadaj lewą ręką prawą pachę, potem prawą ręką lewą pachę. Tak sprawdza się, czy węzły chłonne nie są powiększone i nie ma w ich okolicy jakichś zgrubień.

Zmiany w piersiach: torbiele

Nazywane też cystami, najczęściej niepokoją kobiety między 30. a 50. rokiem życia. Zawsze są wyczuwane jako twarde guzki. Torbiele to pęcherzyki wypełnione płynem. Przy dotyku są gładkie i można je swobodnie przesuwać między palcami. Aby rozpoznać torbiel, lekarz zleca USG lub mammografię. Kolejnym etapem diagnozowania może być wykonanie biopsji cienkoigłowej. W większości przypadków ma ona też znaczenie  lecznicze. Duża torbiel często wywołuje bóle promieniujące do pachy. Ściągnięcie strzykawką płynu przynosi natychmiastową ulgę. Poza tym guzek się zmniejsza, a z czasem zupełnie zanika.

Zmiany w piersiach: gruczolakowłókniaki

W dotyku są gładkie i twarde. W jednej piersi może powstać ich nawet kilka. Mają różne rozmiary: od wielkości ziarnka grochu do małej cytryny. Najczęściej występują w pobliżu brodawki. Pojawiają się przeważnie u młodych kobiet przed 30. rokiem życia, także u nastolatek. Powstają na skutek nadmiernego rozwoju tkanki gruczołowej i włóknistej w piersi. Można je rozpoznać podczas badania palcami. Jednak dla uzyskania pewności przeprowadza się USG. Jeżeli wynik nie jest jednoznaczny, robi się biopsję, by zbadać tkanki pod mikroskopem pod kątem obecności komórek nowotworowych. U kobiet poniżej 25. roku życia z powodu gruczolakowłókniaków rzadko rozwija się rak i dlatego pozostawia się je do obserwacji. Ale na życzenie kobiety mogą być także usunięte. Jeśli ten typ guzków mają kobiety w średnim wieku i starsze, trzeba je usunąć i sprawdzić, czy nie zawierają komórek nowotworowych. U starszych pań istnieje znacznie wyższe ryzyko rozwoju nowotworu złośliwego.

Ostatnio dodane na forum
zobacz wszystkie »
 
 
aeb456, 17.07.2012 15:52
Torbiele zdarzają się bardzo często i naprawdę nie ma co panikować. Torbiel jest w końcu nieszkodliwy - często można go "rozpędzić" lekami. Wszystko będzie dobrze.
słodka-gruszka, 02.03.2012 18:08
Też sama co jakiś czas badam swoje piersi, ale nigdy do końca nie wiem czy wszytsko jest w porządku...
 

Zmiany w piersiach: brodawczaki

To przypadłość pań 40- i 50-letnich (przed menopauzą). Przy ucisku z piersi lub brodawki wydobywa się surowiczy lub mleczny wyciek. Wydzielina może być zabarwiona krwią, gdy uszypułkowany brodawczak (na nóżce) zablokuje przewód mleczny.
Brodawczaki tworzą się w przewodach mlecznych, gdy końcowe odcinki znacznie się rozszerzą i nagromadzi się w nich wydzielina. Jeśli nie może się wydostać na zewnątrz (ujście zaczopowane zgęstniałą wydzieliną) - rozwija się stan zapalny lub powstaje bolesny ropień. To wymaga leczenia. Niekiedy chore miejsce oczyszcza się chirurgicznie.

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: Archiwum

Aktualizacja: 17.03.2014

Komentarze (1 - 10 z 50)
ewitka, 10.11.2014 07.35
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Iwa, czy możesz podać namiary na tego lekarza w ZG? Będę wdzięczna
 
iwa, 14.06.2014 16.34
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Miałam zmiany w piersi, które kwalifikowały sie do natychmiastowego usuniecia. Nie zgodziłam sie na biopsię cienkoigłową bo czytałam kiedyś artykuł na temat skutków nieporządanych w tym pojawanie sie procesów nowotworowych po biopsii. Długo szukałam lekarza, który podejmie sie leczenia zmian w piersi. W Zielonej Górze znalazłam lekarza hoemeopatę, który leczy również lekami antropozoficznymi. Leczenie trwało ponad 7 miesiecy ( trzy wizyty) Po ostatniej zrobiłam usg piersi. Zadnych zmian patologicznych usg nie wykazało. Proponuję Tobie poszukac dobrego lekarza homeopatę na swoim terenie i podjać leczenie.
 
Justus, 23.05.2014 09.38
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witam,jestem po operacji usunięcia guzka,teraz mam mieć usuniętą całą pierś.Lekarz zaproponował od razu implant.Nie wiem co robić,bo niektórzy sądzą,że powinnam odczekać aż sie rana zagoi.Możecie mi pomóc?
 
Marta, 17.01.2014 15.16
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Błagam. Chyba nei wiesz, co to jest ból i czego można komuś nie życzyć. Ból to poród, kolka żółciowa, nieprzyjemności to gastroskopia, kolonoskopia. Biopsja to pikuś. Chyba pobranie krwi bardziej MOŻE boleć. Zależy kto pobiera.
 
Aneta, 13.07.2012 20.26
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Ja też miałam biopsję, samo wkłucie igły do piersi nic nie boli, gdy lekarz szuka igłą guza odczuwa się lekki dyskomfort, za to kiedy się już w guza wkuł, poczułam straszny ból, nie życzę nikomu biopsji.
 
justyna, 23.06.2012 15.37
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
ja wyczułam sowie guzka w lewej piersi niedaleko sutka jakieś 2 miesiące temu miałam najpierw robione USG a dwa dni temu biopsje-niestety nerwy mnie nie opuszczają od wieczoru gdy to wyczułam- za ok 5 dni będę wiedziała co to jest za guzek-TRZYMAJCIE ZA MNIE KCIUKI:) Ps. mnie przy biopsji nie bolało prawie nic, jest trochę nie przyjemnie-wiadomo igła ale ja specjalnie nawet na igłę nie spojrzałam bo widok na pewno by mnie tylko jeszcze bardziej zdenerwował i bym się bardziej spięła a znowu myślę że gdy kobieta się przy biopsji spina boli na pewno bardziej-więc laski nie patrzeć na igłę!
 
joanna, 18.05.2012 15.20
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
to może być włókniak
 
asia, 18.05.2012 15.19
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
prawdopodobnie jeżeli przy dotyku cię boli i się przesuwa tzn.ucieka ci przy dotyka to jest to torbiel albo włókniak.Nic groznego ,nie martw się,ja też mam torbirla i lekarz mi nie kazał nic z tym robić na razie,a włókniaka miałam usuwanego 5 lat temu i teraz mi znowu się pojawił ide niedługo na biopsję bardzo się boję igły,mam nadzieję że jakoś przeżyję i że wyniki będą dobre.
 
ewka, 16.05.2012 23.10
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
bardzo prosze idz do lekarza nie można tak myśleć ,że nie chcę nic wiedzieć TO DOPIERO JEST NIEBEZPIECZNE a poza tym bolące guzki nie są grożne BĄDZ MĄDRA IDZ DO LEKARZA wszystko będzie dobrze
 
Dariaa, 25.04.2012 20.38
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Jak to biopsja nie boli? Nie chce nikogo stresować ale mnie bolała strasznie przy jej badaniu prawie zemdlałam , być może to dlatego że bardzo boję się zastrzyków ale to gdy wprowadził igłę i szukał tego guza , gdyż nie mógł trafić było masakryczne, wyszłam z tamtąd blada i oblana potem. Ale to może dlatego ,ze byłam nastawiona na to ,ze nie będę miała tej biopsji. Mam dopiero 17 lat , lekarze mówią że guz który pojawił mi się na prawej piersi tuż przy brodawce jest nie groźny , ale jednak biopsje zrobili . Masakra już prawie 3 tyg. czekam na wyniki i strasznie się boję je odebrać. Tym bardziej ,że wiem ,ze jeżeli okaże sie to ,że jest źle to nie będę tego leczyć, za bardzo się tego boję.
 
następne »
strona 1 z 5
reklama
reklama
DlaPacjentow24.pl
Pigułki antykoncepcyjne:
co osłabia ich skuteczność?
Pigułki antykoncepcyjne: co osłabia ich skuteczność?
Najpopularniejsze artykuły
Chłoniak: nowotwór układu chłonnego często mylony jest z grypą Chłoniak: nowotwór układu chłonnego często mylony jest z grypą

Chłoniak to 5. najczęściej diagnozowany nowotwór na świecie. Tymczasem nadal 74 proc. ludzi nie...

więcej

19314

RAK TRZUSTKI - objawy i leczenie raka trzustki RAK TRZUSTKI - objawy i leczenie raka trzustki

Rak trzustki jest wyjątkowo trudnym do leczenia nowotworem. Ta odmiana raka długo nie daje żadnych...

więcej

40654

Wczesne objawy nowotworów przewodu pokarmowego: raka trzustki, żołądka, przełyku, jelit Wczesne objawy nowotworów przewodu pokarmowego: raka trzustki, żołądka, przełyku, jelit

Nowotwory przewodu pokarmowego to nowotwory przełyku, żołądka, jelit oraz trzustki i dróg...

więcej

23878

Rak gardła: objawy. Jak rozpoznać raka gardła? Rak gardła: objawy. Jak rozpoznać raka gardła?

Objawy raka gardła przypominają symptomy infekcji górnych dróg oddechowych i z tego powodu...

więcej

19250

Zamów bezpłatny newsletter

zapisz się
Autodiagnoza

Wybierz badanie

albo

Alfabetyczny indeks badań

A B C D E F G H I J
K L Ł M N O P R S Ś
T U W Z Ż
Eksperci

Cytologia jest badaniem wykrywającym stany przednowotworowe i raka szyjki macicy. Skoro ma taki cel, to wymaz powinien być pobrany z tarczy i kanału szyjki macicy, a nie z przedsionka pochwy. U...

Jajniki są ruchome, mogą zmieniać swoje położenia. Wynik badania USG nalezy interpretować łącznie z badaniem klinicznym.

Wymieniony preparat nie może być stosowany przewlekle. Niestety, w celu ustalenia właściwego postępowania, konieczne jest wykonanie badania lekarskiego i jednoznacznego rozpoznania. Z opisu zmian i...

Grupy wsparcia
data

Grudzień 19, 2014

wszyscy polecali mi błonnik bo moim głownym problemem była bardzo powolna przemiana materii ale działał on intensywnie i co parę dni także nie czułam się z tym dobrze, za to Novoslim wpływa na pracę jelit regularie przez co czujesz się lepiej jak dla mnie to numer 1

data

Grudzień 18, 2014

no niezła sprawa.. nie wiedziałem o tym

data

Grudzień 17, 2014

''Boisz się, że święta Bożego Narodzenia i dieta odchudzająca będą trudne do pogodzenia? Masz rację! Tradycyjna wieczerza wigilijna, choć postna, jest potężną bombą kaloryczną. Zdarza się, że pochłaniamy nawet 5000-6000 kcal, a więc kilkakrotnie więcej niż wynosi dobowe zapotrzebowanie...

data

Grudzień 17, 2014

''Nadchodzi Boże Narodzenie, a ty jesteś w ciąży. Jak uniknąć przedświątecznej gorączki - sprzątania, gotowania, kupowania prezentów? Co zrobić, by święta w ciąży spędzić względnie spokojnie?'' Link do artykułu: Święta - 6 rad jak w ciąży przetrwać świąteczną gorączkę

reklama
Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.