Gruczolak przysadki mózgowej: rodzaje i objawy

28 komentarze
Autor: Monika Majewska

Gruczolak przysadki mózgowej to łagodna zmiana nowotworowa i najczęstsza postać guza przysadki mózgowej. Jakie są przyczyny i objawy gruczolaka przysadki mózgowej? Kiedy można zastosować leczenie farmakologiczne, a kiedy konieczna jest operacja? Jakie badania należy wykonać przy podejrzeniu gruczolaka przysadki mózgowej?

Gruczolak przysadki mózgowej to łagodny guz nowotworowy, który znajduje się w środkowym dole czaszki, w zagłębieniu kości klinowej, tzw. siodle tureckim. Jest on zbudowany m.in. z komórek dokrewnych przedniego płata przysadki mózgowej. Jeśli są to komórki wydzielające substancje aktywne hormonalnie, guz również jest czynny hormonalnie. Są to tzw. gruczolaki wydzielające, wśród których najczęściej występują gruczolaki prolaktynowe (ponad 50%), gruczolaki produkujące hormon wzrostu (15-25%) i gruczolaki kortykotropowe (5%). Pozostałe guzy są nieczynne hormonalnie (gruczolaki niewydzielające).

Gruczolak przysadki mózgowej - rodzaje

W terminologii medycznej przyjmuje się następujący podział gruczolaków przysadki mózgowej:

  • gruczolaki przysadki obojętnochłonne - są przyczyną licznych zaburzeń hormonalnych wynikających z niedoczynności przysadki m.in. zespół tłuszczowo-płciowy (zanik czynności płciowych, charakterystyczne tycie, osłabienie, obniżenie ciśnienia krwi)
  • gruczolaki przysadki kwasochłonne - powodują w okresie wzrostu gigantyzm, a po zakończeniu tego okresu akromegalię
  • gruczolaki zasadochłonne, które powodują chorobę Cushinga

Gruczolak przysadki mózgowej: objawy

Objawy gruczolaka przysadki mózgowej różnią się w zależności od tego, czy źródłem gruczolaka jest komórka wydzielająca jeden z hormonów, czy komórka nieaktywna hormonalnie.

Tzw. prolactinoma, czyli guz prolaktynowy, stanowiący ok. 50% wszystkich gruczolaków przysadki, przyczynia się do osłabienia potencji, zaburzeń miesiączkowania oraz niepłodności. Guz ten wydziela bowiem prolaktynę (PRL) - hormon, który wspomaga pracę ciałka żółtego, by mogło produkować progesteron potrzebny dla utrzymania ciąży. Prolaktyna stymuluje też tworzenie się mleka w piersiach matki.

Drugim co do częstotliwości występowania jest guz somatotropinowy, wydzielający hormon wzrostu (GH). Zaburzenia towarzyszące nadprodukcji hormonu wzrostu u dzieci obejmują gigantyzm, natomiast u dorosłych akromegalię, czyli znaczne powiększenie dłoni, stóp, żuchwy i języka. Dodatkowo mogą wystąpić cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, osłabienie mięśni, ból stawów, osteoporoza oraz kardiomiopatia przerostowa.

Guz kortykotropinowy, wydzielający ACTH, czyli hormon kortykotropowy, prowadzi do nadczynności kory nadnerczy, a co za tym idzie - do podwyższenia stężenia kortyzolu we krwi. Jest to przyczyna choroby Cushinga, która objawia się m.in. otyłością, rozstępami na skórze, osteoporoza, cukrzycą, nadciśnieniem tętniczym i trądzikiem.

Z kolei gruczolak przysadki mózgowej wywodzący się z komórek tyreotropowych, które wydzielają hormon TSH, jest rzadką przyczyną nadczynności tarczycy. Hormon tyreotropowy odpowiada za nasilenie produkcji i wydzielania hormonów tarczycy - tyroksyny i trójjodotyroniny.

Guz gonadotropinowy, wydzielający FSH i LH, jest nieczynny hormonalnie. Jak każdy guz niewydzielniczy objawia się zazwyczaj po dłuższym okresie rozrostu, gdy doprowadza poprzez ucisk do uszkodzenia prawidłowo funkcjonujących komórek wydzielniczych.

Objawy towarzyszące gruczolakom przysadki mózgowej, wynikające z obecności masy nowotworowej, to bóle głowy, niedowidzenie połowicze dwuskroniowe wskutek ucisku skrzyżowania wzrokowego.

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: Photos.com

Aktualizacja: 12.07.2017

Komentarze (1 - 10 z 28)
Meg, 05.02.2017 22.28
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witaj, jak się potoczyły Twoje sprawy zdrowotne? Moim zdaniem to jednak nadczynność tarczycy. Ale jaka jej przyczyna? Daj proszę znać. Pozdrawiam
 
j, 23.03.2016 17.23
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Odp. do michal, 23.10.2015 12.37: To rozmiar guza - oznacza jego wielkość w milimetrach zmierzoną na zdjęciu (np. wysokość x szerokość). Takie guzy w tym miejscu mające ponad 10 milimetrów nazywa się makrogruczolakami i trzeba je jakoś usunąć.
 
Kasi861117, 20.02.2016 19.25
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Maaa1, http://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/nowotwory/gruczolak-przysadki-mozgowej-rodzaje-objawy_37988.html Nie myślałaś o nerwicy, bo te są jej objawyy jedne z powyższych
 
Maaa1, 02.12.2015 06.11
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Kilka lat temu chorowałam na nadczynność tarczycy....Dwa lata brałam leki....Zaszłam w ciążę i okazało się że wszystko w normie....Teraz nie badałam się pod tym kątem.ale od bardzo dawna czuję w głowie coraz to silniejszy ucisk....Do tego zawroty głowy,mdłości,kołatania serca (biorę leki od nadciśnienia od 3 mies bo bardzo źle się czułam) no i problemy ze wzrokiem....Ogólnie jestem osłabiona,ospała i ten cholerny ucisk wgłowie....Z rm i tk głowy niby nic nie wyszło....Ale jakaś przyczyna musi być...Wykańcza mnie ta niepewność... Nie jestem w stanie normalnie funkcjonować....
 
michal, 23.10.2015 12.37
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
makrogruczolak przysadki o wymiarach 14 RAZY21 MM co to oznacza
 
Jola, 01.08.2015 10.48
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Czy ktoś korzystał z leczeni metodą gamma knife?
 
luc, 14.07.2015 21.06
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
kolejny głos typu - skończyłem medycynę i ziółkami wyleczę wszystko... nasze dzieci będą za te wymysły płaciły.
 
tilo, 21.06.2015 08.11
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Mam nadzieję,że pożyjesz jeszcze trochę przy takim obciążeniu żołądka tabletkami,a co potem? Wszędzie doszukujemy się obcych ciał,a chemia która zjadamy to nie obce ciało? Wolę usunąć badziewie z siebie,aniżeli wywalać forsę na firmy farmaceutyczne,które wciskają nie wiadomo co... Dzieciom za te pieniądze wykup wakacje...Pozdro.
 
Jeanne, 30.05.2015 21.43
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witam, mogę wypowiedzieć się trochę w tym temacie. Już od dawna podejrzewałam, że jest coś ze mną nie tak- brak miesiączki lub sporadycznie występujące krwawienia. W zeszłym roku trafiłam do lekarza z kompletem badań krwi, wykluczającymi choroby tarczycowe ale prolaktynę miałam ponad 3 razy za wysoką. Ginekolog zrobił usg przezpochwowe, nic nie mówił, żeby działo się coś z jajnikami, więc zespół policystycznych jajników również wykluczyłam. brałam bromergon, ale po nim nie mogłam normalnie funkcjonować, źle się czułam. Przerzuciłam się na Dostinex, polecam, wygodnie się go bierze, żadnych skutków ubocznych. Choć oczywiście cena odstraszająca, ale można spytać w aptece o tańszą wersję (sprowadzaną z innego kraju). Faktycznie czułam się inaczej, miałam więcej energii, a i libido mi się zwiększyło ku uciesze męża ;) Niestety w ciążę nie udało się zajść... Dostałam skierowanie na rezonans magnetyczny i obecnie czekam na wyniki, miałam mieć wczoraj ale mają jakieś opóźnienie i mam dowiadywać się w poniedziałek. Przyznam, że niepokoję się, choć już może lepszy mikrogruczolak niż dalsze szukanie i eksperymentowanie :( Trochę się zagubiłam. Samo badanie rezonansem nie było dla mnie straszne, może trochę te dziwne dźwięki, które wydaje urządzenie mogą odstraszać. Po kontraście nie czułam żadnej różnicy, następnego dnia bolała mnie trochę głowa ale pojechałam do pracy, bo w domu bym chyba zgłupiała z nerwów. Wszystkim osobom, które mają jakiekolwiek objawy hiperprolaktynemii, doradzam jak najszybsze zgłoszenie się do lekarza, im wcześniej tym lepiej. Obecnie żałuję, że tak zlekceważyłam sygnały, które wysyłał mój organizm. Życzę dużo zdrowia. :)
 
Acro_Kasia, 22.05.2015 21.38
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
I ja choruję na akromegalię. W przypadku guza przysadki moim zdaniem operacja jest koniecznością. Co ważne, przeprowadzona przez doświadczonego chirurga, obarczona jest bardzo małym ryzykiem. Przed operacją czułam się jak staruszka. M. in. bolały stawy i głowa, przy każdym gwałtowniejszym pochyleniu robiło mi się ciemno przed oczami, miałam zlewne poty i bezdech nocny, problemy z uszami i widzeniem. Nie miałam miesiączki i do tego wyglądałam okropnie: wielkie dłonie, wielkie stopy, grube rysy twarzy i kartoflowaty nos. Operował mnie profesor Grzegorz Zieliński z Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie na ul. Szaserów. Moim zdaniem najlepszy lekarz w Polsce od guzów przysadki. Po operacji czułam się jak nowo narodzona. Zawdzięczam mu życie. Dobre życie z "tlącą się" tylko akromegalią. Jemu i Bogu będę za to dozgonnie wdzięczna. Jeżeli więc macie w perspektywie operację to z serca polecam wam profesora i warszawski WIM.
 
następne »
strona 1 z 3
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
RAK TRZUSTKI - objawy i leczenie raka trzustki RAK TRZUSTKI - objawy i leczenie raka trzustki

Rak trzustki jest wyjątkowo trudnym do leczenia nowotworem. Ta odmiana raka długo nie daje żadnych...

więcej

174

Objawy raka przed śmiercią. Jak umiera się na raka? Objawy raka przed śmiercią. Jak umiera się na raka?

Jakie są objawy raka przed śmiercią? Jak umiera się na raka? Jak rozpoznać, że choremu zostało...

więcej

157

Rak płuc - przyczyny, objawy, diagnostyka Rak płuc - przyczyny, objawy, diagnostyka

Rak płuc atakuje bez ostrzeżenia i najpierw rozwija się powoli, nie dając zwykle żadnych objawów....

więcej

151

Markery nowotworowe (wskaźniki nowotworowe)  - wykrywacze raka Markery nowotworowe (wskaźniki nowotworowe) - wykrywacze raka

Większość z nas podświadomie boi się raka. Strach jest większy, jeśli ktoś w najbliższej rodzinie...

więcej

150

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

Niestety, bez pomocy logopedy nie wyćwiczy Pani sama prawidłowej głoski r. Logopeda musi zdiagnozować rodzaj wady (głoska r może mieć różne formy), dobrać odpowiednie ćwiczenia, które będzie Pani...

W przypadku przetłuszczających się włosów warto stosować szampony zawierające miedzy innymi: kwas salicylowy, cynk, selen, ketokonazol.

Plamienia i krwawienia są najczęstszym powikłaniem wszystkich tabletek antykoncepcyjnych. Nie ma sposobu, aby ich uniknąć, ani badań, których wyniki pozwoliłyby wybrać taki preparat, przy którym...

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.