DMSO (dimetylosulfotlenek) - właściwości i skutki uboczne

2020-05-13 12:44

DMSO (dimetylosulfotlenek) jest popularny wśród zwolenników metod alternatywnych, dla których jest lekiem na niemalże wszystkie choroby. Ich zdaniem kuracja DMSO pozwala wyleczyć wszystko od zwichnięć, przez artretyzm, do chorób psychicznych, zespołu Downa. Leczy też podobno oczywiście nowotwory. Jednak badania naukowe nie potwierdzają jednoznacznie jego właściwości. Pewne jest za to to, żemoże powodować liczne skutki uboczne. Sprawdź, co to jest DMSO, jakie ma działanie i gdzie znalazł zastosowanie.

DMSO (dimetylosulfotlenek) - właściwości. Czy wlewy DMSO działają jak lek?
Autor: Getty Images

DMSO (dimetylosulfotlenek, z ang. dimethyl sulfoxide, wzór chemiczny: C2H6OS ), to związek siarki organicznej, którego właściwości zaczęto badać od końca XIX wieku. Inne nazwy DMSO to dimetylu sulfotlenek, dimethyl sulfoxide, metylosulfotlenek, metylosulfinylometan. Obecnie DMSO to substancja, która jest szeroko stosowana jako odczynnik analityczny i rozpuszczalnik chemiczny,¹ między innymi w spektroskopii i chromatografii.¹‚² Znalazł także zastosowanie jako lek przeciwzapalny i przeciwbólowy oraz jako krioprotektant.¹

DMSO (dimetylosulfotlenek) jest produktem ubocznym wytwarzania papieru. Jego działaniem niepożądanym jest silny zapach czosnku, który utrzymuje się do 72 godzin po zastosowaniu (zewnętrznie lub wewnętrznie).

DMSO w Polsce można spotkać w postaci:

  • płynu - jest bezbarwny, można go pić i nacierać nim skórę
  • żelu
  • maści
  • roztwór do podawania dożylnego

Cena preparatów zawierających DMO nie jest wysoka (ok. 30 zł za 500 ml). Dodatkowo można go kupić w aptece lub przez internet.

Spis treści

  1. DMSO (dimetylosulfotlenek) - właściwości i zastosowanie
  2. DMSO (dimetylosulfotlenek) - czy to lek na raka?
  3. DMSO - skutki uboczne i działania niepożądane
  4. DMSO - przeciwwskazania

DMSO (dimetylosulfotlenek) - właściwości i zastosowanie

DMSO (dimetylosulfotlenek) to preparat, który znalazł następujące zastosowanie w medycynie:

  • zapalenia stawów, choroba zwyrodnieniowa stawów

DMSO wykazuje właściwości przeciwzapalne oraz przeciwbólowe¹‚² (stosowany na skórę ma działanie miejscowo znieczulające). W związku z tym stosuje się go przy zapaleniu stawów i w chorobie zwyrodnieniowej stawów.

Nie ma badań, które dostarczyłyby wskazówek dla określenia właściwej dawki DMSO. Żel stosowany w leczeniu choroby zwyrodnieniowej stawów zazwyczaj ma stężenie 25%. Stosuje się go trzy lub cztery razy dziennie. Jednak stężenie DMSO sprzedawanego bez recepty może wynosić od 10% do 90%.4

  • odleżyny, trudno gojące się rany

DMSO penetruje błony komórkowe, łatwo przenika przez skórę, dlatego jest on stosowany jako nośnik do miejscowego stosowania farmaceutyków.¹ DMSO poprawia przenikanie substancji czynnej leków przez skórę, ułatwia ich wchłanianie.

Wykazano, że zastosowanie kremu lub maści DMSO we wczesnych etapach powstawania odleżyn zmniejsza ryzyko dalszego ich rozwoju.³ W badaniach opisywano zmniejszenie rumienia, szybkie gojenie owrzodzeń, obrzęku. Łagodzi także ból.

  • śródmiąższowe zapalenie pęcherza

DMSO (dimetylosulfotlenek) jest zatwierdzonym lekiem na receptę do leczenia śródmiąższowego zapalenia pęcherza (tylko dopęcherzowo, podczas instylacji dopęcherzowej). Podczas zabiegu do pęcherza wprowadza się cewnik, przez który podaje się roztwór leku. Lek utrzymuje się w pęcherzu od kilku sekund do 15 minut. Następnie roztwór wypływa z pęcherza przez cewnik. Leczenie takie stosuje się co jeden lub dwa tygodnie przez 6-8 tygodni. W razie potrzeby leczenie można powtórzyć.

  • chemioterapia

DMSO  stosuje się również wtedy, gdy podczas chemioterapii dojdzie do wynaczynienia leku5 (to przedostaniu się leku cytostatycznego poza naczynie żylne do otaczających tkanek lub bezpośrednie nacieczenie tkanek poprzez błędne podanie preparatu cytostatycznego).

  • konserwacja narządów

W kriobiologii DMSO stosowano jako krioprotektant (substancja lub mieszanina substancji chroniąca zamrażane tkanki i inne próbki biologiczne) i nadal jest ważnym składnikiem krioprotekcyjnych mieszanin, stosowanych do konserwacji narządów, tkanek i zawiesin komórkowych.

Jest szczególnie ważny w przypadku zamrażania i długotrwałego przechowywania embrionalnych komórek macierzystych i hematopoetycznych komórek macierzystych, które są często zamrożone w mieszaninie 10% DMSO i 90% płodowej surowicy cielęcej.¹

DMSO (dimetylosulfotlenek) - czy to lek na raka?

DMSO jest uznawany przez zwolenników metod alternatywnych za "cudowny lek". Ich zdaniem ma wykazywać m.in. właściwości przeciwnowotworowe. Rzeczywiście, DMSO wychwytuje wodorotlenek wolnorodnikowy.5 Ma więc właściwości przeciwutleniające.5

Niektóre badania laboratoryjne wykazały, że DMSO może spowolnić postęp raka, jednak nie przeprowadzono badań klinicznych.5 Nie ma więc dowodów na to, że DMSO może leczyć raka u ludzi.5

American Cancer Society podkreśla, że nie ma dowodów na poparcie zastosowania DMSO w leczeniu raka. Używanie go w ten sposób może spowodować poważne opóźnienia w uzyskaniu właściwego i skutecznego leczenia.4

Zwolennicy metod alternatywnych polecają stosowanie DMSO nie tylko w przypadku chorób nowotworowych, lecz także poważnych chorób oczu, takich jak:

Podobno należy wkraplać do oczu po kilka kropli mocno rozcieńczonego DMSO raz lub kilka razy dziennie.

Zalecają go także w przypadku neuropatii cukrzycowej. Wmasowywanie roztworu DMSO w skórę ma zmniejszać uszkodzenia nerwów, do których dochodzi podczas neuropatii.

Inni idą krok dalej i zalecają go w terapii stwardnienia rozsianego. Stwardnienie rozsiane (sclerosis multiplex, SM) jest schorzeniem, w którego przebiegu dochodzi do uszkodzeń struktur układu nerwowego. W tym przypadku DMSO ma działać przeciwzapalnie i wzmacnia układ odpornościowy.

Niektórzy przekonują, że kuracja DMSO działa jak lecznicze kąpiele solankowe w uzdrowiskach. Nic bardziej mylnego. Nie ma pewności co do bezpieczeństwa stosowania doustnego i dożylnego DMSO. Nie należy rezygnować z dotychczasowego leczenia na rzecz stosowania preparatów z DMSO ani stosować ich bez konsultacji z lekarzem.

Nie ma żadnych dowodów naukowych, że DMSO działa w opisanych przypadkach i ostrzega się, aby nie przyjmować tego preparatu w celach terapeutycznych.

Co więcej, w jednej z książek opisujących metody alternatywne zalecane jest stosowanie DMSO w zaburzeniach rozwoju dziecka. Ma on przynosić zadziwiające rezultaty u dzieci z zaburzeniami lub opóźnieniami w rozwoju. Ta teza również nie została udowodniona naukowo. Nie należy podawać dzieciom preparatów z DMSO!

DMSO - skutki uboczne i działania niepożądane

Skutki uboczne DMSO stosowanego na skórę obejmują:4

  • niestrawność
  • podrażnienie skóry
  • skóra wydzielająca silną woń czosnku

Do poważniejszych skutków ubocznych należą:

DMSO może również powodować zgon, gdy jest stosowany w wysokich stężeniach.

Używanie DMSO doustnie może powodować:

DMSO może wzmocnić niektórych leków, co może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Przykłady takich leków obejmują:

Największym problemem związanym z DMSO jako rozpuszczalnikiem jest to, że po rozprowadzeniu na skórze powoduje wchłanianie czegokolwiek na skórze. Dlatego przed użyciem należy dokładnie umyć ręce i skórę.

DMSO - przeciwwskazania

Kobiety w ciąży i karmiące piersią nie powinny stosować DMSO, ponieważ niewiele wiadomo o jego możliwym działaniu na płód lub niemowlę.

Nie należy również stosować DMSO bez konsultacji z lekarzem, jeśli pacjent ma stwierdzoną:

Warto wiedzieć

W styczniu 2019 roku pewna 36-latka trafiła do poznańskiego szpitala prosto z kliniki medycyny integracyjnej. Stwierdzono u niej zatrzymanie krążenia. Kobieta zmarła. Jak podają lekarze ze szpitala im. J. Strusia w Poznaniu, kobiecie najprawdopodobniej podano w klinice dimetylosulfotlenek.

CZYTAJ TEŻ: