Kiedy sauna szkodzi? Kto nie powinien korzystać z sauny? Przeciwwskazania do korzystania z sauny

12 komentarze
Autor: Monika Majewska

Kiedy sauna szkodzi zdrowiu? Na przykład kiedy zmagamy się z przeziębieniem, któremu towarzyszy podwyższona temperatura. W takiej sytuacji inhalacje w saunie nie poprawią stanu naszego zdrowia - wręcz przeciwnie, mogą tylko zaostrzyć stan chorobowy. Jednak na dużą wilgotność powietrza i wysokie temperatury panujące w saunie powinny uważać przede wszystkim osoby zmagające się ze schorzeniami układu krążenia. Sprawdź, kiedy sauna szkodzi zdrowiu i jakie są przeciwwskazania do korzystania z sauny.

Przeciwwskazania do korzystania z sauny dotyczą przede wszystkim osób chorujących na przewlekłe reumatoidalne zapalenie stawów, zapalenie stawów kręgosłupa, a także osób z astmą oskrzelową czy przewlekłą obturacyjną chorobą płuc (nie w stanach zaostrzenia objawów).

Kiedy sauna szkodzi? Kto nie powinien korzystać z sauny?

Sauna a chore serce i żylaki

Wysokie temperatury, jakie panują w saunach (a zwłaszcza w saunie suchej), są szczególnie niebezpieczne dla osób z niewydolnością krążenia. Podczas pobytu w saunie następuje wzmożone wydzielanie potu i szybsze wydychanie powietrza z płuc. U osób chorych może szybko nastąpić zaburzenie gospodarki wodno-elektrolitowej, odwodnienie organizmu i nagły spadek ciśnienia tętniczego. Te niekorzystne dla zdrowia procesy mogą zapoczątkować hiponatremię (niedobór sodu we krwi), hipokaliemię (obniżone stężenie potasu we krwi) czy hipomagnezemię (stan obniżonego poziomu magnezu w organizmie). Dochodzi wtedy do zagęszczenia krwi, co nasila tendencję do tworzenia zakrzepów. Ponadto pod wpływem wysokiej temperatury drobne naczynia krwionośne na skórze rozszerzają się, co przy jednocześnie niskim ciśnieniu prowadzi do niedostatecznego dotlenienia serca. W efekcie układ krążenia osoby chorej zostaje przeciążony, co może objawić się omdleniem, udarem, a nawet zatrzymaniem krążenia.

Sauna a przeziębienie

Niewskazane jest też "leczenie" przeziębienia w saunie, zwłaszcza jeśli dodatkowo zmagamy się z podwyższoną temperaturą. Sauna może niepotrzebnie tylko obciążać organizm, który będzie miał mniej sił do walki z chorobą.

Sauna a miesiączka

Z powodu osłabienia organizmu i dużej podatności na zakażenia, odradza się korzystanie z sauny kobietom, które miesiączkują.

Sauna a ciąża

Z sauny nie powinny korzystać także kobiety w ciąży, szczególnie w pierwszym trymestrze. W tym czasie organizm kobiety musi przyzwyczaić się do zachodzących w nim zmian. W związku z tym nie należy go dodatkowo obciążać. Ponadto zbyt wysoka temperatura zmniejsza ciśnienie krwi, a to negatywnie wpływa na przepływ krwi do dziecka i jest niebezpieczne na każdym etapie ciąży. Lekarze przekonują także, że kąpiel parowa może przyczynić się do powstania wad wrodzonych u płodu.

Ważne

Ważne

Przeciwwskazania do korzystania z sauny

 • choroby skóry (szczególnie o przebiegu ropnym, z owrzodzeniami)
 • cera naczynkowa
 • miesiączka (po konsultacji z lekarzem)
 • ciąża
 • cukrzyca
 • nadczynność tarczycy
 • ostre stany reumatyczne
 • infekcje górnych dróg oddechowych: przeziębienie, grypa, ostry stan astmatyczny
 • gorączka
 • niewydolność układu krążenia, miażdżycowe stwardnienie tętnic, zakrzepowo-zatorowe zapalenie tętnic, nadciśnienie tętnicze i inne choroby związane z układem krążenia (w tym hemofilia i inne skłonności do krwotoków), żylaki
 • ostre stany zapalne
 • czynna choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy
 • kamica nerkowa
 • ogniska zakażenia (np. przy bólu zęba)
 • choroby ośrodkowego układu nerwowego
 • nadużywanie alkoholu i narkotyków
 • pierwszy miesiąc po operacji lub zabiegu
 • osoby posiadające implanty np. endoproteza stawu biodrowego
 • choroby: weneryczne, nowotworowe, epilepsja, jaskra, daltonizm (wskazana jest konsultacja z lekarzem).

Czy można zabrać dziecko do sauny?

Lekarze zalecają, aby nie zabierać do sauny dzieci do trzeciego roku życia, kiedy ich układ odpornościowy nie jest jeszcze w pełni wykształcony. W wilgotnej i ciepłej saunie mogą rozwijać się bakterie lub grzyby, które u małych, nieodpornych dostatecznie dzieci, mogą wywołać infekcje skórne, np. grzybicę. Ponadto wysoka temperatura źle wpływa na układy krążenia i oddechowy dziecka.

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: Photos.com

Aktualizacja: 24.08.2013

Komentarze (1 - 10 z 12)
Tadeusz, 08.05.2017 17.34
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Proszę o komentarz, może ktoś doświadczony i znający się napisze mi czy osoba chora na raka jasnokomórkowego III stopnia może korzystać z sauny i z kriokomory?.
 
Ralph, 24.02.2017 13.39
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Dokładnie tyle znalazłem w tym artykule (może jest ich więcej). Po pierwsze astma oskrzelowa. W żadnym wypadku nie stanowi przeciwwskazania, wręcz przeciwnie. Chociażby w Norwegii, gdzie pracowałem kilka lat, sauna jest wręcz polecana przez lekarzy dla chorych na astmę. Po drugie - ciąża. Bez względu na trymestr, kobieta w ciąży może korzystać z sauny, chociaż z pewnymi ograniczeniami. Krócej, trochę niższa temperatura i nie tak często. Zaś jeśli chodzi o dzieci, to do sauny można je zabierać już od 6 miesiąca życia (zresztą już Agata zauważyła to w komentarzu), chociaż sesje nie mogą być długie, temperatura niższa a woda po saunie nie może być lodowata). W krajach skandynawskich czy Rosji, gdzie sauna jest o wiele bardziej rozpowszechniona, niż u nas, nikt nie napisałby takiego artykułu. Świadczy to raczej o braku wiedzy autora.
 
Issa, 20.11.2016 23.16
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Wejść można ale nie zawsze można wyjść.
 
Iza, 03.08.2016 01.48
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Ta część o dzieciach to bzdura. Pracuję jako saunamistrzyni. Dzieci do sauny można zabierać już od 8-ego miesiąca życia. Oczywiście, trzeba bardzo ostrożnie i rozsądnie to robić, i obserwować reakcje pociechy. Takich maluszków nie należy zabierać do saun z temp. powyżej 70 stopni. Pobyt natomiast powinien być bardzo króciutki, bo zaledwie już 1 min. jest wystarczająca. Tak malutkie dziecko, po pobycie w saunie należy oczywiście schłodzić, obmywając je delikatnie w wodzie o temp. ok. 30 stopni. Jeśli dziecko dobrze reaguje na pobyt w saunie, czas można stopniowo wydłużać nawet aż do 4 min. Natomiast dzieci od 10 roku życia mogą korzystać już z saun tak samo jak dorośli. Oczywiście wcześniej i tak najlepiej jest się udać do lekarza, żeby stwierdzić, czy dziecko nie ma przeciwwskazań do korzystania z sauny.
 
marcin, 12.06.2016 02.17
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Czy z wszczepionym rozrusznikiem można wchodzić do sauny?
 
spec, 21.03.2016 19.57
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Nie wiem skąd teoria ,ze pomaga obniżyć ciśnienie...owszem...jednemu obniży , ale drugiemu podwyższy. Skoro już coś sie pisze to się pisze do końca, a nie powtarza gdzieś tam zasłyszaną informacje.
 
agata, 23.02.2016 08.52
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
co za bzdury z tymi dziećmi. dzieci fińskie siedzą w saunie od 6 miesiąca życia, tak samo rosyjskie. żyją i maja się dobrze. tak samo w ciąży: jeśli ciąża jest niezagrożona (a normalna ciąża jest stanem FIZJOLOGICZNYM a nie patologicznym) nie jest przeciwwskazaniem do korzystania z sauny. wujek gugiel nie gryzie.
 
Fizjoterapeutka, 14.01.2016 18.56
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Jak najbardziej można.
 
tokadogieq, 30.12.2015 16.18
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
z sauny powinien ko.ystac ten kto potrafi do niej wejsc tak czesto jak to mozliwe .Opisany powy.ej artyk.l jest niepoprawny nieprawdziwy
 
sercejakdzwon.pl, 28.11.2015 17.57
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Sauna pomaga obniżyć ciśnienie wbrew temu co piszą, natomiast trzeba korzystać z niej rozsądnie
 
następne »
strona 1 z 2
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
LECZNICZA NALEWKA z aronii. Przepis LECZNICZA NALEWKA z aronii. Przepis

Nalewka z aronii to jedna z najchętniej wybieranych przez nas mocnych nalewek. Dlaczego? Owoce...

więcej

166

ŻYWORÓDKA: właściwości lecznicze i pielęgnacyjne ŻYWORÓDKA: właściwości lecznicze i pielęgnacyjne

Żyworódka pierzasta to roślina, która ma szersze zastosowanie lecznicze niż aloes. Dzięki...

więcej

164

Pokrzywa - właściwości lecznicze i prozdrowotne pokrzywy Pokrzywa - właściwości lecznicze i prozdrowotne pokrzywy

Pokrzywa to nie tylko chwast. Na wsi od wieków traktowano ją z szacunkiem ze względu na właściwości...

więcej

154

Ostropest wspiera pracę wątroby. Właściwości lecznicze ostropestu plamistego Ostropest wspiera pracę wątroby. Właściwości lecznicze ostropestu plamistego

Ostropest plamisty to roślina, która chroni wątrobę przed szkodliwym działaniem alkoholu i łagodzi...

więcej

146

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

Leczenie rozstępów jest procesem trudnym, w tej chwili stosuje się trzy główne metody: 1. kosmetyki, 2. peelingi chemiczne, 3. laseroterapię. Preparaty przeciw rozstępom powinny zawierać składniki...

Torbiele jajników u kobiet w okresie prokreacyjnym najczęściej mają charakter czynnościowy, ich wymiar w cyklu może ulegać zmianie, tak że te różnice w wymiarze nie są czymś dziwnym, szczególnie...

Nie sądzę, aby nikt z lekarzy nie wyjaśnił Pani na czym polega Pani problem. Z Pani opisu wynika, że ma Pani wadę rozwojową macicy i pochwy. W takim przypadku postępowanie jest objawowe. Jeśli nie ma...

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.