Kiedy sauna szkodzi? Kto nie powinien korzystać z sauny? Przeciwwskazania do korzystania z sauny

10 komentarze
Autor: Monika Majewska

Kiedy sauna szkodzi zdrowiu? Na przykład kiedy zmagamy się z przeziębieniem, któremu towarzyszy podwyższona temperatura. W takiej sytuacji inhalacje w saunie nie poprawią stanu naszego zdrowia - wręcz przeciwnie, mogą tylko zaostrzyć stan chorobowy. Jednak na dużą wilgotność powietrza i wysokie temperatury panujące w saunie powinny uważać przede wszystkim osoby zmagające się ze schorzeniami układu krążenia. Sprawdź, kiedy sauna szkodzi zdrowiu i jakie są przeciwwskazania do korzystania z sauny.

Przeciwwskazania do korzystania z sauny dotyczą przede wszystkim osób chorujących na przewlekłe reumatoidalne zapalenie stawów, zapalenie stawów kręgosłupa, a także osób z astmą oskrzelową czy przewlekłą obturacyjną chorobą płuc (nie w stanach zaostrzenia objawów).

Kiedy sauna szkodzi? Kto nie powinien korzystać z sauny?

Sauna a chore serce i żylaki

Wysokie temperatury, jakie panują w saunach (a zwłaszcza w saunie suchej), są szczególnie niebezpieczne dla osób z niewydolnością krążenia. Podczas pobytu w saunie następuje wzmożone wydzielanie potu i szybsze wydychanie powietrza z płuc. U osób chorych może szybko nastąpić zaburzenie gospodarki wodno-elektrolitowej, odwodnienie organizmu i nagły spadek ciśnienia tętniczego. Te niekorzystne dla zdrowia procesy mogą zapoczątkować hiponatremię (niedobór sodu we krwi), hipokaliemię (obniżone stężenie potasu we krwi) czy hipomagnezemię (stan obniżonego poziomu magnezu w organizmie). Dochodzi wtedy do zagęszczenia krwi, co nasila tendencję do tworzenia zakrzepów. Ponadto pod wpływem wysokiej temperatury drobne naczynia krwionośne na skórze rozszerzają się, co przy jednocześnie niskim ciśnieniu prowadzi do niedostatecznego dotlenienia serca. W efekcie układ krążenia osoby chorej zostaje przeciążony, co może objawić się omdleniem, udarem, a nawet zatrzymaniem krążenia.

Sauna a przeziębienie

Niewskazane jest też "leczenie" przeziębienia w saunie, zwłaszcza jeśli dodatkowo zmagamy się z podwyższoną temperaturą. Sauna może niepotrzebnie tylko obciążać organizm, który będzie miał mniej sił do walki z chorobą.

Sauna a miesiączka

Z powodu osłabienia organizmu i dużej podatności na zakażenia, odradza się korzystanie z sauny kobietom, które miesiączkują.

Sauna a ciąża

Z sauny nie powinny korzystać także kobiety w ciąży, szczególnie w pierwszym trymestrze. W tym czasie organizm kobiety musi przyzwyczaić się do zachodzących w nim zmian. W związku z tym nie należy go dodatkowo obciążać. Ponadto zbyt wysoka temperatura zmniejsza ciśnienie krwi, a to negatywnie wpływa na przepływ krwi do dziecka i jest niebezpieczne na każdym etapie ciąży. Lekarze przekonują także, że kąpiel parowa może przyczynić się do powstania wad wrodzonych u płodu.

Ważne

Ważne

Przeciwwskazania do korzystania z sauny

 • choroby skóry (szczególnie o przebiegu ropnym, z owrzodzeniami)
 • cera naczynkowa
 • miesiączka (po konsultacji z lekarzem)
 • ciąża
 • cukrzyca
 • nadczynność tarczycy
 • ostre stany reumatyczne
 • infekcje górnych dróg oddechowych: przeziębienie, grypa, ostry stan astmatyczny
 • gorączka
 • niewydolność układu krążenia, miażdżycowe stwardnienie tętnic, zakrzepowo-zatorowe zapalenie tętnic, nadciśnienie tętnicze i inne choroby związane z układem krążenia (w tym hemofilia i inne skłonności do krwotoków), żylaki
 • ostre stany zapalne
 • czynna choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy
 • kamica nerkowa
 • ogniska zakażenia (np. przy bólu zęba)
 • choroby ośrodkowego układu nerwowego
 • nadużywanie alkoholu i narkotyków
 • pierwszy miesiąc po operacji lub zabiegu
 • osoby posiadające implanty np. endoproteza stawu biodrowego
 • choroby: weneryczne, nowotworowe, epilepsja, jaskra, daltonizm (wskazana jest konsultacja z lekarzem).

Czy można zabrać dziecko do sauny?

Lekarze zalecają, aby nie zabierać do sauny dzieci do trzeciego roku życia, kiedy ich układ odpornościowy nie jest jeszcze w pełni wykształcony. W wilgotnej i ciepłej saunie mogą rozwijać się bakterie lub grzyby, które u małych, nieodpornych dostatecznie dzieci, mogą wywołać infekcje skórne, np. grzybicę. Ponadto wysoka temperatura źle wpływa na układy krążenia i oddechowy dziecka.

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
OCZYSZCZANIE czyli porządki w organizmie

OCZYSZCZANIE czyli porządki w organizmie

Sauna po treningu - zdrowa czy nie?

Sauna po treningu - zdrowa czy nie?

Zdjęcia: Photos.com

Aktualizacja: 24.08.2013

Komentarze (1 - 10 z 10)
Issa, 20.11.2016 23.16
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Wejść można ale nie zawsze można wyjść.
 
Iza, 03.08.2016 01.48
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Ta część o dzieciach to bzdura. Pracuję jako saunamistrzyni. Dzieci do sauny można zabierać już od 8-ego miesiąca życia. Oczywiście, trzeba bardzo ostrożnie i rozsądnie to robić, i obserwować reakcje pociechy. Takich maluszków nie należy zabierać do saun z temp. powyżej 70 stopni. Pobyt natomiast powinien być bardzo króciutki, bo zaledwie już 1 min. jest wystarczająca. Tak malutkie dziecko, po pobycie w saunie należy oczywiście schłodzić, obmywając je delikatnie w wodzie o temp. ok. 30 stopni. Jeśli dziecko dobrze reaguje na pobyt w saunie, czas można stopniowo wydłużać nawet aż do 4 min. Natomiast dzieci od 10 roku życia mogą korzystać już z saun tak samo jak dorośli. Oczywiście wcześniej i tak najlepiej jest się udać do lekarza, żeby stwierdzić, czy dziecko nie ma przeciwwskazań do korzystania z sauny.
 
marcin, 12.06.2016 02.17
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Czy z wszczepionym rozrusznikiem można wchodzić do sauny?
 
spec, 21.03.2016 19.57
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Nie wiem skąd teoria ,ze pomaga obniżyć ciśnienie...owszem...jednemu obniży , ale drugiemu podwyższy. Skoro już coś sie pisze to się pisze do końca, a nie powtarza gdzieś tam zasłyszaną informacje.
 
agata, 23.02.2016 08.52
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
co za bzdury z tymi dziećmi. dzieci fińskie siedzą w saunie od 6 miesiąca życia, tak samo rosyjskie. żyją i maja się dobrze. tak samo w ciąży: jeśli ciąża jest niezagrożona (a normalna ciąża jest stanem FIZJOLOGICZNYM a nie patologicznym) nie jest przeciwwskazaniem do korzystania z sauny. wujek gugiel nie gryzie.
 
Fizjoterapeutka, 14.01.2016 18.56
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Jak najbardziej można.
 
tokadogieq, 30.12.2015 16.18
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
z sauny powinien ko.ystac ten kto potrafi do niej wejsc tak czesto jak to mozliwe .Opisany powy.ej artyk.l jest niepoprawny nieprawdziwy
 
sercejakdzwon.pl, 28.11.2015 17.57
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Sauna pomaga obniżyć ciśnienie wbrew temu co piszą, natomiast trzeba korzystać z niej rozsądnie
 
Piotr, 04.07.2015 22.16
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Czy z płytą lcp synthes tytanową na kości ramieniowej można korzystać z sauny
 
Baron, 01.07.2015 12.04
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Tylko jaką saunę wybrać? Na stronie http://sauna.net.pl/sauny.html widziałem, że są dostępne fińskie, parowe i na podczerwień. Czym one wszystkie się różnią i która ma najkorzystniejszy wpływ na zdrowie?
 
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
CZYSTEK (zioło) - prawdziwe WŁAŚCIWOŚCI ZDROWOTNE czystka CZYSTEK (zioło) - prawdziwe WŁAŚCIWOŚCI ZDROWOTNE czystka

Czystek (Cistus) to zioło, któremu są przypisywane wyjątkowe właściwości lecznicze. W internecie...

więcej

2212

STAWIANIE BANIEK - jak to zrobić i na co pomaga STAWIANIE BANIEK - jak to zrobić i na co pomaga

Stawianie baniek to stara, sprawdzona metoda leczenia. Bańki pomogą na przeziębienie, zlikwidują...

więcej

1876

Ostropest wspiera pracę wątroby. Właściwości lecznicze ostropestu plamistego Ostropest wspiera pracę wątroby. Właściwości lecznicze ostropestu plamistego

Ostropest plamisty to roślina, która chroni wątrobę przed szkodliwym działaniem alkoholu i łagodzi...

więcej

1786

JAGODY GOJI – działanie i właściwości odżywcze JAGODY GOJI – działanie i właściwości odżywcze

Jagody goji to owoce, których działanie i właściwości lecznicze są wykorzystywane w medycynie...

więcej

1634

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

Czy robiła Pani chociaż raz posiew moczu? Albo chociaż jego ogóle badanie? Od tego trzeba zacząć. Jeśli toczy się u Pani jakiś przewlekły stan zapalny, to jednorazowe i doraźne branie leków nic nie...

Szansa na ciążę zależna jest od jakości i przeżywalności plemników partnera oraz od tego, czy i kiedy wystąpi u Pani owulacja.

Opisywane zmiany mogą być objawem między innymi włączonej terapii lub zaburzeń hormonalnych. W leczeniu tej odmiany trądziku stosuje się standardową terapię - czyli leki przeciwłojotokowe i...

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.