SZUM w USZACH - metody leczenia

Konsultant: lek. med. Anna Fabijańska, otolaryngolog, specjalista audiolog z Kliniki Szumów Usznych Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu w Warszawie
27 komentarze
Autor: Magdalena Próchnicka

Szum w uszach to uciążliwa dolegliwość, która męczy, psuje humor, powoduje problemy z koncentracją, odpoczynkiem, a także zasypianiem. Przyczyny powstawania szumów usznych mogą być bardzo różne, często trudne do ustalenia.

Niektórym szum w uszach nie przeszkadza, ale u wielu budzi lęk, niepokój, zniecierpliwienie, agresję. To obcy, nieznany dźwięk, pochodzący z wnętrza głowy. Osoby cierpiące na szumy uszne opisują je w rozmaity sposób. Nazywają go szumem, piskiem, gwizdem, szelestem, dzwonieniem. Nie da się go zarejestrować, nawet za pomocą najnowocześniejszej, bardzo czułej aparatury. Nikt inny go nie słyszy, więc chorzy uważani są często za histeryków i hipochondryków. Boją się, że to sygnał ciężkiej choroby, np. guza w mózgu. Im bardziej się boją, tym częściej dolegliwość zaprząta ich uwagę. Pomoże im jedynie lekarz specjalista.

Przyczyny szumu w uszach

Za pojawienie się szumów mogą odpowiadać poważne schorzenia w obrębie narządu słuchu, np. nerwiaki (guzy) nerwu słuchowego, otoskleroza (odkładanie się w uchu środkowym nietypowej tkanki kostnej), niewydolność trąbek słuchowych, a także przewlekłe ropne zapalenie ucha środkowego. Niekiedy szumy są wynikiem chorób, które źle wpływają na stan naczyń krwionośnych, a więc cukrzycy, miażdżycy, nadciśnienia, niewydolności nerek, chorób tarczycy. Najbardziej banalną przyczyną szumu jest zatkanie ucha zewnętrznego woskowiną lub ciałem obcym. Większość, bo prawie 80 procent szumów powstaje w uchu wewnętrznym, a ściślej w jego części odpowiedzialnej za słuch, zwanej ślimakiem. Bywają skutkiem nagłego lub długotrwałego hałasu (np. koncertu rockowego), silnych stresów, nurkowania, gwałtownego oziębienia, stosowania niektórych leków (np. streptomycyny, neomycyny, gentamycyny). Czasem nie znamy ich przyczyny.

Nie przegap

Habituacja - sposób leczenia szumu w uszach

Głośno pracująca lodówka czy zegar wybijający godziny przeszkadzają nam w zasypianiu, ale tylko przez pewien czas na początku. Potem się przyzwyczajamy  i w ogóle ich nie słyszymy. To się nazywa habituacja (z franc. habitude - przyzwyczajenie). Oznacza zanik lub zmniejszanie się reakcji organizmu na wielokrotnie powtarzane bodźce. Typowym przykładem habituacji jest mocny sen osób mieszkających w pobliżu lotnisk, autostrad, torów kolejowych. Nasz mózg jest tak plastyczny, że może w ten sam sposób nauczyć się postępować z szumem usznym. Właśnie to zjawisko wykorzystują lekarze, by pomóc pacjentom. Specjalizuje się w tym Klinika Szumów Usznych przy Instytucie Fizjologii i Patologii Słuchu w Warszawie. Działa od kilku lat, ma fachowy personel, doświadczenia i dobre efekty. Prawie 80 proc. osób leczonych w tej klinice metodą habituacji skutecznie uwolniono od uciążliwych szumów w uszach. Placówka ta przyjmuje pacjentów z całej Polski, a zarówno badania, jak i leczenie są bezpłatne. Potrzebne jest jedynie skierowanie od otolaryngologa. Osoby nieubezpieczone mogą natomiast skorzystać z porady odpłatnie (wizyta kosztuje  około 50 zł, a konieczne badania - ok. 200 zł). Przed zakwalifikowaniem do leczenia tą metodą konieczne jest wykluczenie przyczyn organicznych, np. guzów i chorób ucha środkowego.

Zagłuszanie szumu w uszach

W ciszy szumy stają się głośniejsze. Dlatego specjaliści z kliniki zalecają pacjentom, aby otaczali się łagodnymi dźwiękami, np. wieczorem stawiali przy łóżku cicho grające radio. Często przynosi to zaskakująco dobre rezultaty. A jeśli to nie pomoże, skuteczne okazują się aparaty zwane generatorami szumu szerokopasmowego. Emitują one tzw. szum biały, tak cichy, że nie zagłusza innych dźwięków, a także nie jest słyszany przez otoczenie. Szum biały uczy podkorowe ośrodki słuchu przyzwyczajać się do przeszkadzających dźwięków; wtedy już nie są odbierane świadomie. Chory nosi taki generator co najmniej 8 godzin na dobę za małżowinami usznymi, podobnie jak aparat słuchowy. Generator trzeba odpowiednio nastawić, by wytwarzał dźwięki o właściwym natężeniu.

Długotrwała terapia

Generator nie spełni swego zadania, jeśli nadal jesteśmy przekonani, że szum jest sygnałem choroby toczącej się podstępnie w naszej głowie. Dlatego leczenie dźwiękiem prowadzi się równolegle z rozmowami, które wyjaśniają pacjentom, że to nie choroba, tylko przykra dolegliwość. Im więcej wiedzą na temat szumu, tym mniej się go obawiają. Wówczas są psychicznie przygotowani do terapii. Lekarze z Kliniki Szumów Usznych poświęcają pacjentom dużo czasu, aby nawiązać z nimi dobrą, pełną zaufania współpracę. Zanim podejmą decyzję o leczeniu, przeprowadzają dokładny wywiad z chorym, a następnie kierują go na badania laryngologiczne i audiologiczne (słuchu i słyszalności). Omawiają z nim wyniki badań, wspólnie zastanawiają się nad przyczyną powstania szumu. Podstawą leczenia jest dobór aparatów słuchowych (przy niedosłuchu) lub ustawienie generatorów szumu. Chory musi nauczyć się je zakładać i regulować poziom białego szumu. Kuracja, tzw. trening dźwiękiem, trwa od półtora roku do dwóch lat. W tym czasie konieczne są wizyty kontrolne u lekarza prowadzącego. Pierwsze efekty bywają odczuwalne po kilku, kilkunastu tygodniach. Ten wielomiesięczny wysiłek lekarzy i pacjentów się opłaca. Tak twierdzą ci, którzy cierpliwie przez to przeszli.

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także

Aktualizacja: 02.04.2015

Komentarze (1 - 10 z 27)
kri, 21.04.2015 00.32
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
wlasnie chcialam kupic te niby cudotworce pastylki dzieki ze mnie uprzedziliscie :-)
 
janusz, 18.04.2015 14.31
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
TA DOLEGLIWOŚĆ DOPADŁA MNIE W NIEMCZECH -NIE SŁYSZĘ NA PRAWE UCHO ,ORAZ PRZYKRE SZUMY,GWIZDY ITD. TRAFIŁEM DO SZPITALA ZROBILI MI WSZYSTKIE MOŻLIWE BADANIA -ŁĄCZNIE Z GŁOWĄ SERCEM ITD. KOMPUTERY ITD.SAMI NIE MOGĄ STWIERDZIĆ PRZYCZYNY. MOGĘ PODAĆ LEK JAKI MI ZAPISANO, MA PODZIAŁAĆ NA BŁĘDNIK NO I TE CO KAŻDEGO MĘCZY SZUMY - DOPIERO BIORĘ LEK 5 DNI ,ALE JAK BĘDZIE POPRAWA TO NAPISZĘ -NIC NIE KUPUJCIE - MAMY DOBRYCH LEKARZY ,TYLKO TRZEBA TRAFIĆ -PODAM NAZWĘ ALE PROSZĘ ZAPYTAĆ LEKARZA !!!! -VASOMOTAL-TABLETKI -ŻYCZĘ POPRAWY ZDROWIA Janusz
 
kolejny frajer, 18.04.2015 14.15
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Dołączyłem do grona frajerów, którzy dali się naciągnąć na zakup Tinnitus Stop. Brałem przez miesiąc, brała też równolegle druga osoba także przez miesiąc i żadnego, ale to żadnego rezultatu !!! JEDNO WIELKIE OSZUSTWO I NACIĄGANIE.
 
Jurek 2, 17.04.2015 22.23
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witam . Nie tylko Ty padlas oszustom, te tabletki to wielkie jedno gowno.Nie dajcie sie nabrac. Ta sprawa powinna zajac sie policja i dzial finansowy.Oni tylko zeruja na nas. Po zamowieniu zaraz zadzwonia i namawiaja na wieksze opakowanie.
 
olek, 17.04.2015 15.58
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
PRZERABIAŁEM TEMAT SZUMU W USZACH NA SOBIE...I JEST ROZWIĄZANIE BANALNE. PRZESTAĆ PIĆ W KAWĘ , PO TYGODNIU ABSTYNENCJI SZUMY USTAŁY , PO KAŻDYM WYPICIU (NIESTETY NAŁÓG KAWY) SZUMY WRACAJĄ).
 
Aga1980, 16.04.2015 13.21
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Ja również próbowałam zamieścić komentarz na kilku już takich stronach z cudownymi specyfikami, ale to jest po prostu niemożliwe. Z automatu komentarz jest usuwany! Dziwię się, że ludzie się jeszcze na to nabierają, tym bardziej, że te komentarze są pisane wg szablonu, tylko tak jak mówisz zmieniony jest nick i data!! Powodzenia w leczeniu, ja już też oszaleję niedługo przez szumy i gwizdy....:(((
 
Andrzej, 16.04.2015 13.21
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Ja tez dalem sie nabrac, zuzylem opakowanie, zadnej poprawy :-(
 
Jurek, 12.04.2015 09.05
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Mało tego, że szum nie ustąpił u mnie po zużyciu całego opakowania, to jeszcze nie publikują żadnych negatywnych opinii... Oszuści, jak wielu innych w necie.
 
XXXL, 07.04.2015 14.10
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
dzięki serdeczne za tę informację,bardzo dla mnie cenną jako że chciałem się na to nabrać,choć miałem wątpliwości,ale teraz to już wiem ca się za tym kryje.DZIĘKUJĘ BARDZO.
 
Krzysiek, 03.04.2015 10.50
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
UWAGA NA OSZUSTÓW. Pojawiają się reklamy cudownych tabletek Tinnitus Stop, które w ciągu 2 tyg. mają zmniejszyć lub zlikwidować szumy. Brałem przez miesiąc i żadna poprawa nie nastąpiła. Firma ta żeruje na chorych ludziach, którzy skuszeni poprawą wydają duże pieniądze na nic niewarte tabletki. Codziennie pojawia się reklama, że tylko dzisiaj wielka promocja i tak w kółko. Chciałem zamieścić komentarz na stronie reklamującej tabletki, ale nie było takiej możliwości, natomiast ''opinie'' o wspaniałośi tabletek ciągle są te same, tylko zmienia się data ich wystawienia, tak aby była aktualna.
 
następne »
strona 1 z 3
reklama
reklama
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
Jakie są choroby błędnika? Diagnostyka i leczenie chorób błędnika Jakie są choroby błędnika? Diagnostyka i leczenie chorób błędnika

Jakie są choroby błędnika? Do grupy chorób, które są przyczyną zaburzenia równowagi, należy m.in....

więcej

15167

BÓL GARDŁA: przyczyny, choroby, leczenie

Ból gardła jest bardzo męczący. Gdy wirusy atakują gardło, z trudem mówisz, nie możesz przełknąć...

więcej

26723

Angina lubi upały - przyczyny, objawy i leczenie anginy Angina lubi upały - przyczyny, objawy i leczenie anginy

Angina to choroba, którą każdy przechodził przynajmniej raz – zwykle latem, bo angina upodobała...

więcej

20925

Zapalenie oskrzeli: przyczyny i objawy. Leczenie zapalenia oskrzeli Zapalenie oskrzeli: przyczyny i objawy. Leczenie zapalenia oskrzeli

Zapalenie oskrzeli, zwłaszcza w fazie początkowej, łatwo pomylić z przeziębieniem. Zdarza się też,...

więcej

44666

Zamów bezpłatny newsletter

zapisz się
Autodiagnoza

Wybierz badanie

albo

Alfabetyczny indeks badań

A B C D E F G H I J
K L Ł M N O P R S Ś
T U W Z Ż
Eksperci

Na ten temat pojawiło się już bardzo wiele interpretacji. Nie wszystkie poglądy są ze sobą spójne. Z uwagi na ten fakt byłoby właściwym wysłać to zapytanie do oddziału NFZ właściwego ze względu na...

Może pani tak zrobić, ale lepiej jest skończyć cykl (3 plastry). Jeśli pani nie zakończy cyklu, to zaczną się krwawienia i zaburzy się pani własny cykl hormonalny.

Nakładki kompozytowe (z plomb) nie wymagają szlifowania zębów. Nakłada się je od przodu jak tipsy na paznokcie. Tą metodą można korygować kształt zębów i jest ona dość trwała. Pod porcelanowe licówki...

Grupy wsparcia
data

Kwiecień 20, 2015

Przed sznapsnięciem warto zjeść coś sycącego, lepiej nie pić na pusty żołądek.

data

Kwiecień 20, 2015

Novoslim jest wg mnie najlepszy, ja próbowałam wielu rzeczy nawet swego czasu zalixy bo byłam tak zdesperowana ale tylko na Novoslimie schudłam tyle ile chciałam i w ogóle nie czułam że biorę te tabletki żadnych skutków ubocznych a mój żołądek zawsze wrażliwy na takie nowości

data

Kwiecień 17, 2015

Od dwóch miesięcy stosuje Lipocut i obecnie zrzuciłam około 9 kg. Nie jest to może jakiś spektakularny wynik ale jeżeli mam do zrzucenia z 98 kg na 89 to jest bardzo duża różnica. Mam zamiar korzystać do uzyskania rezultatu 60 kg byłoby pięknie. Pozdraiwam ciepło

data

Kwiecień 20, 2015

Uwaga-podwójne oszustwo.1-nie działa nawet przy cwiczeniach.2-nie zwracaja kasy.wysylaja tylko opakowanie vita bez dodatkow ale czasami puste i przy zamowieniu wiecej niz jednej sztuki czesto przychodzi jedna.telefon do działu reklamacji platny okolo 8zl/min."super" to wymyslili-pewnie...

reklama
Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.