Ropowica przestrzeni przygardłowej: przyczyny, objawy, leczenie

Autor: Agnieszka Paculanka

Ropowica przestrzeni przygardłowej (Phlegmonae spatii parapharyngealis) to stan zapalny pojawiający się zwykle jako powikłanie infekcji bakteryjnych w obrębie gardła i jamy ustnej. Ropowica ta występuje bardzo rzadko, ale jest stanem bezpośrednio zagrażającym życiu. Jakie są przyczyny i objawy ropowicy przestrzeni przygardłowej? Jak przebiega leczenie?

Ropowica przestrzeni przygardłowej pojawia się jako powikłanie stanów zapalnych rozwijających się w okolicach przestrzeni przygardłowej, takich jak: ropień okołomigdałkowy, angina, ropne zapalenie ślinianki przyusznej, zmiany zapalne korzeni ostatnich zębów trzonowych szczęki, zapalenie szczytu piramidy kości skroniowej, które jest usznopochodnym powikłaniem wewnątrzczaszkowym.

Ropowica przestrzeni przygardłowej powstaje w wyniku namnażania się przede wszystkim Streptoccocus ß-hemolitycus, Staphylococcus aureus i Bacteroides.

Ropowica przestrzeni przygardłowej czasem występuje w postaci ograniczonej, jako ropień przestrzeni przygardłowej. Niekiedy rozprzestrzenia się w kierunku podstawy czaszki i do jamy czaszki. Czasami kieruje się w dół, do śródpiersia tylnego. Może objąć też dół podskroniowy, dół skrzydłowo-podniebienny, dno jamy ustnej, dół zażuchwowy i tkanki miękkich szyi.

Ropowica przestrzeni przygardłowej: objawy

Warto wiedzieć

Ważne

Przestrzeń przygardłowa (łac. spatium parapharyngeum) to obszar anatomiczny w kształcie odwróconej piramidy, której podstawę stanowi podstawa czaszki, a wierzchołek róg większy kości gnykowej.

Ropowica przestrzeni przygardłowej: diagnostyka

Podstawowym badaniem w diagnostyce ropowicy przestrzeni przygardłowej jest badanie tomograficzne. Wskazaniem do szybkiej interwencji chirurgicznej i drenażu jest stwierdzenie treści ropnej w przestrzeni przygardłowej (wydzieliny ropnej będącej w bliskim kontakcie z naczyniami). Poza tym niezbędne jest wykonanie posiewu z pobranej treści ropnej, by określić, który drobnoustrój odpowiada za infekcję i na jakie antybiotyki jest wrażliwy.

Ropowica przestrzeni przygardłowej: leczenie

Ropowica przestrzeni przygardłowej wymaga leczenia w szpitalnym oddziale otolaryngologicznym. Leczenie ropowicy polega na nacięciu zbiorników ropy i opróżnieniu ich w znieczuleniu, usuwa się także fragmenty martwiczo zmienionych tkanek i po wykonaniu przeciwnacięć przewleka się przez nie dreny, by umożliwić stały odpływ treści ropnej. Niekiedy zabieg ten trzeba powtarzać kilkukrotnie.

W trakcie zabiegu pobiera się ropę na posiew, by zidentyfikować drobnoustrój, który wywołał ropowicę, oraz wykonuje się antybiogram. Dopiero po pobraniu materiału na posiew wdraża się dożylną antybiotykoterapię. Niekiedy konieczne jest założenie sondy przełykowej, by umożliwić pacjentowi przyjmowanie pokarmów.

Ropowica przestrzeni przygardłowej: powikłania

Ropowica przestrzeni przygardłowej grozi licznymi powikłaniami, takimi jak zakrzepica żyły szyjnej wewnętrznej, zapalenie śródpiersia, krwotok tętniczy a nawet sepsa.

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Angina i jej powikłania. Jakie mogą być powikłania nieleczonej anginy

Angina i jej powikłania. Jakie mogą być powikłania nieleczonej anginy

Ropień okołomigdałkowy: przyczyny, objawy, leczenie

Ropień okołomigdałkowy: przyczyny, objawy, leczenie

Antystreptolizyna (ASO) - badanie, które tropi paciorkowce i chorobę reumatyczną

Antystreptolizyna (ASO) - badanie, które tropi paciorkowce i chorobę reumatyczną

Angina u dzieci: przyczyny, objawy, leczenie anginy u dzieci

Angina u dzieci: przyczyny, objawy, leczenie anginy u dzieci

Angina: przyczyny, objawy, leczenie w pytaniach i odpowiedziach

Angina: przyczyny, objawy, leczenie w pytaniach i odpowiedziach

Zdjęcia: thinkstockphotos.com

Aktualizacja: 23.03.2017

DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
Sposoby na zatkane uszy. Co robić, gdy uszy są zatkane? Sposoby na zatkane uszy. Co robić, gdy uszy są zatkane?

Sposoby na zatkane uszy można wykorzystać m.in. w czasie lotu samolotem, jazdy windą, a także przy...

więcej

120

Najlepsze domowe sposoby na ból gardła i chrypkę Najlepsze domowe sposoby na ból gardła i chrypkę

Ból gardła i chrypkę można łagodzić na wiele sposobów. Gardło można płukać, ssać tabletki, robić...

więcej

110

Zapalenie zatok przynosowych: przyczyny i objawy. Leczenie zatok przynosowych Zapalenie zatok przynosowych: przyczyny i objawy. Leczenie zatok przynosowych

Jakie są objawy zapalenia zatok? Zwykły katar mija po kilku dniach. Jeśli utrzymuje się dłużej,...

więcej

98

Zapalenie oskrzeli: przyczyny i objawy. Leczenie zapalenia oskrzeli Zapalenie oskrzeli: przyczyny i objawy. Leczenie zapalenia oskrzeli

Zapalenie oskrzeli, zwłaszcza w fazie początkowej, łatwo pomylić z przeziębieniem. Zdarza się też,...

więcej

89

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

Tak, jednym z powikłań przyjmowania doustnie tabletek antykoncepcyjnych są bóle żołądka. Radzę powiedzieć o tym lekarzowi prowadzącemu i zastanowić się nad zamianą drogi podania hormonów.

W zależności od zaawansowania zmian oraz stanu pacjenta można rozważyć w tej chorobie terapię ogólną, między innymi: sterydami, chlorochiną, sulfonami lub fototerapią. Leczenie zawsze dobierane jest...

Forum
data

Czerwiec 26, 2017

Używa systematycznie i działa, ciężko powiedzieć, pewnie jakby odstawił znowu by powróciło

data

Czerwiec 26, 2017

Dokładnie też mam zawsze ten Nosodren pod ręką katar przechodzi momentalnie po nim i też bardzo długo nie powraca. Nawet moja mama ostatnio też chciała żebym jej ten lek kupiła bo tylko to jej pomaga

data

Czerwiec 19, 2017

Dlatego są specjalne osuszające spraye jak np Dolphiner, które stosuje się zapobiegawczo, po kąpielach i mają dodatkowo działanie antybakteryjne, może warto coś takiego rozważyć?

data

Maj 16, 2017

To wskazuje na przewlekłe ostre zapalenie zatok. Polecam udać się do laryngologa. U mnie "zabawa" z zatokami trwa odkąd skończyłam 12 lat (aktualnie mam 23). Przez wiele lat lekarze bagatelizowali mój stan, usłyszałam nawet bez żadnych badań alergologicznych że jestem uczulona na kurz :/...

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.