Przewlekłe perlakowe zapalenie ucha środkowego: przyczyny, objawy i leczenie

Autor: Monika Majewska

Przewlekłe perlakowe zapalenie ucha środkowego to ciężka postać przewlekłego zapalenia ucha środkowego. W przebiegu choroby dochodzi do rozwoju perlaka - guzowatego tworu, który prowadzi do uszkodzenia kosteczek słuchowych, a dalej nawet do całkowitej głuchoty. Jakie są przyczyny i objawy przewlekłego perlakowego zapalenia ucha środkowego? Na czym polega leczenie?

Przewlekłe perlakowe zapalenie ucha środkowego to ciężka postać przewlekłego zapalenia ucha środkowego, w przebiegu której rozwija się perlak - masa złogów naskórka, które ulegają łatwemu zakażeniu (gdyż stanowią bardzo dobre podłoże dla rozwoju bakterii i innych patogenów) i doprowadzają do niszczenia kosteczek słuchowych i otaczających je struktur.

Przewlekłe perlakowe zapalenie ucha środkowego - przyczyny

Perlak może powstać wskutek wrastania naskórka (który normalnie  pokrywa skórę przewodu słuchowego zewnętrznego) do ucha środkowego przez ubytek, który powstał w wyniku przedziurawienia brzegu błony bębenkowej (tzw. brzeżna perforacja błony bębenkowej). Do perforacji może dojść m.in. podczas tzw. złośliwego zapalenia ucha środkowego czy wysiękowego zapalenia ucha.

Do gromadzenia się naskórka z przewodu słuchowego i tworzenia się perlaków może dojść także w tzw. kieszonkach retrakcyjnych. Do ich powstania dochodzi wtedy, gdy ujemne ciśnienie w jamie bębenkowej doprowadzi do "wciągnięcia" błony bębenkowej do jej wnętrza. U dzieci najczęstszą przyczyną tego typu deformacji błony bębenkowej jest przerost migdałka gardłowego, a u dorosłych przewlekłe zapalenie zatok przynosowych lub skrzywienie przegrody nosa.

Rzadko kiedy perlak jest tworem wrodzonym, który rozwija się na podłożu przetrwałej tkanki embrionalnej w części skalistej kości skroniowej.

Przewlekłe perlakowe zapalenie ucha środkowego - objawy

Ważne

Ważne

Perlakowe zapalenie ucha środkowego - groźne powikłania

W przebiegu przewlekłego perlakowego zapalenia ucha środkowego może dojść do rozszerzenia się stanu zapalnego na okoliczne tkanki. Proces ten może doprowadzić do rozwoju:

  • zapalenia błędnika;
  • ostrego zapalenia wyrostka sutkowatego (części czaszki leżącej bezpośrednio za małżowiną uszną);
  • porażenia nerwu twarzowego, a dalej do upośledzenia ruchów mięśni połowy twarzy;

Jednak najgroźniejszymi, bo zagrażającymi życiu, powikłaniami przewlekłego perlakowego zapalenia ucha środkowego są zapalenie zakrzepowe zatoki setowej (może doprowadzić do sepsy) oraz zapalenie opon mózgowych, ropnie mózgu i móżdżku.

Przewlekłe perlakowe zapalenie ucha środkowego - diagnostyka

W przypadku podejrzenia choroby wykonuje się badanie otoskopowe, w przebiegu którego widoczne jest zniszczenie błony bębenkowej, kosteczek słuchowych i niekiedy kości skroniowej. Ponadto ucho jest wilgotne, a podczas jego czyszczenia za pomocą ssaka wraz z wydzieliną odsysa się nagromadzone masy naskórka.

Przewlekłe perlakowe zapalenie ucha środkowego - leczenie

Leczenie przewlekłego perlakowego zapalenia ucha środkowego polega na wycięciu wszystkich chorych tkanek, czyli perlaka, zmienionej zapalnie wyściółki ucha oraz uszkodzonych kosteczek słuchowych i kości.

Podczas tego samego zabiegu otochirurg może wykonać rekonstrukcję układu przewodzącego ucha, tzn. błony bębenkowej i kosteczek słuchowych, by poprawić słuch pacjenta. Jednak tego typu zabieg zwykle wykonuje się po całkowitym wygojeniu ucha, czyli po ok. pół roku.

Przez pierwsze 24 godziny od zabiegu mogą występować zawroty głowy i nudności. Niekiedy uczucie kręcenia się w głowie może się utrzymywać trochę dłużej (nawet przez klika dni od operacji).

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: Thinkstockphotos.com

Aktualizacja: 08.05.2015

DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
Najlepsze domowe sposoby na ból gardła i chrypkę Najlepsze domowe sposoby na ból gardła i chrypkę

Ból gardła i chrypkę można łagodzić na wiele sposobów. Gardło można płukać, ssać tabletki, robić...

więcej

206

Angina: przyczyny, objawy, leczenie w pytaniach i odpowiedziach Angina: przyczyny, objawy, leczenie w pytaniach i odpowiedziach

Angina to choroba, której w żadnym wypadku nie można bagatelizować, bo jej powikłania mogą być...

więcej

195

Zapalenie zatok przynosowych: przyczyny i objawy. Leczenie zatok przynosowych Zapalenie zatok przynosowych: przyczyny i objawy. Leczenie zatok przynosowych

Jakie są objawy zapalenia zatok? Zwykły katar mija po kilku dniach. Jeśli utrzymuje się dłużej,...

więcej

190

Sposoby na zatkane uszy. Co robić, gdy uszy są zatkane? Sposoby na zatkane uszy. Co robić, gdy uszy są zatkane?

Sposoby na zatkane uszy można wykorzystać m.in. w czasie lotu samolotem, jazdy windą, a także przy...

więcej

189

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

Teoretycznie po miesiącu od zakończenia leczenia preparat wypłukuje się z organizmu. Jednakże należy ocenić, na ile skóra wróciła do normy - nie jest przesuszona. Dodatkowo pragnę podkreślić, iż w...

To, czy zrosty w obrębie jamy brzusznej mogą utrudniać zajście w ciążę, można ocenić na podstawie badania USG oraz badania drożności jajowodów.

Nie pisze Pani, czy coś w ostatnim czasie zmieniło się u Pani w życiu, może pojawił się jakiś stres, który może powodować problemy z mową albo np. korygowała sobie Pani uzębienie, co też ma...

Forum
data

Maj 16, 2017

To wskazuje na przewlekłe ostre zapalenie zatok. Polecam udać się do laryngologa. U mnie "zabawa" z zatokami trwa odkąd skończyłam 12 lat (aktualnie mam 23). Przez wiele lat lekarze bagatelizowali mój stan, usłyszałam nawet bez żadnych badań alergologicznych że jestem uczulona na kurz :/...

data

Maj 14, 2017

leki pomagaja plus czosnek codziennie prawidlowo jedzony

data

Maj 05, 2017

Oj klimatyzacja również źle na mnie działa. Rozwijają sie w niej rózne bakterie oraz grzyby i przez to potem można łatwo złapać chorobę. Szczególnie jeśli włacza się klimatyzację po zimie kiedy nic nie jest wyczyszczone.... Mi pomagaja jak na razie jedynie antybiotyki. Samymi inhalacjami...

data

Kwiecień 18, 2017

Witam. Otoz mam problem gdyz moja siostra gdy sie przeje jakims posilkiem zaczyna kichac przynajmniej na 5 min raz za razem. Co to za choroba lub przypadlosc. Szukalem w internecie ale nic nie ma. Nie jest na nic uczulona nos tez w porzadku. Dziekuje za pomoc

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.