Drenaż ucha - na czym polega? Powikłania po drenażu ucha

2016-07-27 10:32

Drenaż ucha to zabieg, którego celem jest przywrócenie prawidłowej wentylacji ucha, a co za tym idzie - poprawa słuchu. Drenaż ucha najczęściej jest wykonywany w przypadku przewlekłego wysiękowego zapalenia ucha środkowego u dzieci. Kiedy jeszcze wykonuje się drenaż ucha? Jakie są wskazania do zabiegu? Na czym on polega? Jakie są powikłania po drenażu ucha.

Drenaż ucha - na czym polega? Powikłania po drenażu ucha
Autor: Thinkstockphotos.com Drenaż ucha - na czym polega? Powikłania po drenażu ucha

Spis treści

  1. Drenaż ucha - kiedy się wykonuje? Wskazania do wykonania drenażu ucha
  2. Drenaż ucha - na czym polega? Jak wygląda?
  3. Drenaż ucha - powikłania

Drenaż ucha to zabieg wykonywany w celu wentylacji ucha wewnętrznego. W zdrowym uchu powietrze przechodzi z nosogardła przez trąbkę słuchową do ucha środkowego. Jednak w przebiegu niektórych chorób ucha trąbka słuchowa jest obrzęknięta, a co za tym idzie - powietrze nie może się przedostać do ucha środkowego, co upośledza proces słyszenia. Pogarsza go również gromadząca się w uchu wydzielina, ponieważ stanowi fizyczną barierę dla dźwięków. Drenaż ucha pozwala na odprowadzenie gromadzącej się wydzieliny, a co za tym idzie - na zmniejszenie ciśnienia w uchu środkowym, bólu i przywrócenie normalnego słyszenia.

Drenaż ucha - kiedy się wykonuje? Wskazania do wykonania drenażu ucha

Najczęstszym wskazaniem do założenia drenu (małej, plastikowej rurki) jest przewlekłe (czyli takie, które utrzymuje się ponad 3 miesiące) wysiękowe zapalenie ucha środkowego z obustronnym pogorszeniem słuchu o ponad 20 dB. Jeśli jednak doszło do patologicznych zmian strukturalnych w błonie bębenkowej, istnieje niedosłuch odbiorczy lub doszło do późnienia rozwoju mowy u dziecka, dren można założyć wcześniej.

Drenaż ucha można wykonać także w przypadku nawracającego ostrego zapalenia ucha środkowego - gdy doszło do co najmniej trzech zachorowań w okresie sześciu miesięcy (lub czterech w ciągu roku). Wówczas dren zmniejszy ciśnienie w uchu środkowym, a co za tym idzie - złagodzi ból. Ponadto dren w uchu zapobiega dalszym ostrym zapaleniom ucha środkowego, ponieważ wydzielina, która tworzy się podczas nowych stanów zapalnych, znajduje ujście, a co za tym idzie - wnętrze ucha zostaje suche.

Drenaż ucha można wykonać także w przypadku zapalenia trąbki słuchowej, by usprawnić przemieszczanie się leków do jamy bębenkowej, a pośrednio także od trąbki słuchowej.

Założenie do błony bębenkowej drenu wentylacyjnego może być konieczne także w chorobie Meniere’a - w przypadku uciążliwych nawracających epizodów zawrotów głowy, gdyż zabieg powoduje ustąpienie tych objawów.

Drenaż ucha - na czym polega? Jak wygląda?

Drenaż wentylacyjny to zabieg, który zwykle wykonuje się w znieczuleniu ogólnym. Można zastosować znieczulenie miejscowe, ale tylko u dorosłych.

Lekarz za pomocą specjalnego noża nacina błonę bębenkową. Następnie przez uzyskany otwór wprowadza dren wentylacyjny, czyli małą, plastikową rurkę, zaopatrzoną w dwa kołnierzyki zapobiegające przemieszczeniu się drenu. Zabieg trwa około 30-45 minut. Po wybudzeniu mogą pojawić się zawroty głowy, które ustępują zwykle w ciągu kilku godzin.

Po zabiegu konieczna jest systematyczna kontrola laryngologiczna - badanie słuchu i ocena stanu ucha. Na podstawie wyników tych badań lekarz może ocenić, kiedy można usunąć dren.

Warto wiedzieć

Drenaż ucha - czy można się kąpać?

Po drenażu uchu można się kąpać lub brać prysznic, jednak przez pierwszy tydzień od zabiegu uszy lepiej zabezpieczać przed wodą, np. tzw. stoperami do uszu. Do zakończenia leczenia niewskazane jest nurkowanie, podczas którego mamy do czynienia z większym ciśnieniem wody. Ponadto pacjent nie powinien latać samolotem. Nie można także stosować płynów rozpuszczających woskowinę i czyścić uszu pałeczkami. W przeciwnym razie może dojść do wtórnego zakażenia ucha środkowego lub wypadnięcia drenu w sposób, który uszkadza ucho.

Drenaż ucha - powikłania

Po zabiegu z ucha dziecka może wyciekać wydzielina. Jest to objaw stanu zapalnego toczącego się w uchu. W większości przypadków poza wypływaniem płynu z ucha nie pojawiają się inne objawy. Wówczas należy udać się do lekarza.

Po zabiegu może dojść do przedwczesnego wypadnięcia drenu lub jego niedrożności (zatkanie przez wydzielinę).

Inne powikłania po drenażu ucha to:

  • skaleczenie i stan zapalny przewodu słuchowego zewnętrznego
  • krwiak błony bębenkowej lub w jamie bębenkowej
  • zapalenie ucha środkowego

Jeśli dren nie wypadnie z ucha samoistnie w przewidywanym czasie i nie zostanie wówczas usunięty przez lekarza, może dojść do rozwoju tympanosklerozy, czyli stwardnienia ucha środkowego, przewlekłej perforacji błony bębenkowej lub perlaka.