Chrapanie: przyczyny i leczenie

5 komentarze
Autor: Joanna Mandes, Monika Majewska

Chrapanie jest przyczyną nie tylko niewyspania, może być też objawem obturacyjnego bezdechu sennego. Bezdech senny prowadzi do niedotlenienia mózgu, rozwoju nadciśnienia tętniczego, a nawet zawału. W związku z osoby zmagające się z chrapaniem powinny jak najszybciej wyleczyć swoją dolegliwość. Sprawdź, na czym polega leczenie chrapania.

Samo chrapanie nie jest chorobą – mówi dr Krzysztof Byśkiniewicz z Centrum Medycznego Dantex-Med w Warszawie. – To odgłos towarzyszący oddychaniu. Jak dochodzi do chrapania? Podczas snu gardło się zwęża, a wiotkie ściany górnych dróg oddechowych drgają wprawiane w ruch przez przepływające powietrze. Chrapiący ma otwarte usta i wydaje często donośne dźwięki. U niektórych chrapiących droga przepływu powietrza może zostać całkowicie zamknięta.Człowiek przestaje wtedy chrapać, ale i oddychać przez kilka sekund (niekiedy cisza trwa i dwie minuty). Tę chwilę nazywamy bezdechem sennym, który prowadzi do przewlekłego niedotlenienia organizmu, co może mieć niebezpieczne konsekwencje zdrowotne.

Chrapanie - przyczyny

U dorosłych główną przyczyną chrapania jest otyłość. Chrapanie może być również wynikiem skrzywienia przegrody nosowej, przerostu nasady języka czy języczka, nadmiernie wiotkiego i wydłużonego podniebienie miękkie, przerostu i obrzęku małżowin nosowych, przerostu migdałków podniebiennych, polipów nosa. Nie bez znaczenia jest także płeć – mężczyzn problem chrapania dotyka częściej, mocniej i wcześniej niż kobiety. Wynika to przede wszystkim z innej budowy anatomicznej obręczy szyi – u mężczyzn znajduje się w niej więcej tkanek, które mogą utrudniać przepływ powietrza.

Niektóre osoby chrapiące mogą cierpieć na bezdechy, czyli chwilowe przerwy w oddychaniu, które prowadzą do przewlekłego niedotlenienia.

Z kolei chrapanie u dzieci najczęściej jest spowodowane przerostem migdałków podniebiennych lub trzeciego migdała. W takim przypadku jedyną metodą leczenia jest ich usunięcie. Przyczyną chrapania u dzieci może być także alergia, niedrożność nosa (która z kolei może być wynikiem różnych infekcji, np. zapalenia zatok), wiotkość krtani (najczęściej dotyczy najmłodszych dzieci - od kilkudniowych noworodków do rocznych niemowląt).

Chrapanie - diagnostyka. Jakie badania wykryją chrapanie

U pacjentów chrapiących w pierwszej kolejności wykonuje się badania, których celem jest wykluczenie bezdechu sennego. Najczęściej jest to skrócone badanie poligraficzne snu. Ponadto lekarz może zlecić np. trójwymiarową tomografię dróg oddechowych czy rynomanometrię (badanie drożności nosa), w celu zlokalizowania miejsca zwężenia dróg oddechowych, a więc przyczyny chrapania.

Chrapanie - leczenie

U osób chrapiących można zastosować aparat na chrapanie. Po założeniu na zęby powoduje on wysunięcie żuchwy w przód i w dół. Dzięki temu język znajduje się bardziej z przodu, umożliwiając odpowiedni wdech powietrza i mniejszą wibrację tkanek.

Innym rozwiązaniem są maski tlenowe na chrapanie, które zakłada się na nos i usta. Maska połączona jest plastikową rurą z pompą, która dostarcza powietrza pod zwiększonym ciśnieniem. Powietrze rozpiera zwężone gardło i nie dopuszcza do bezdechów. Urządzenie jest przenośne, waży zaledwie 800 g, może być wyposażone w podgrzewacz powietrza i nawilżacz, co zapobiega wysuszeniu jamy ustnej i gardła. Działa na prąd i na baterie.

Jednak w niektórych przypadkach lekarz może zdecydować o zabiegowym leczeniu chrapania. Rodzaj zabiegu zależy m.in. od umiejscowienia problemu (nos, język, języczek w gardle, podniebienie czy migdałki).

1. Septoplastyka

 • wskazania - krzywa przegroda nosa
 • na czym polega - septoplastyka to korekcja przegrody nosa. Polega na usunięciu skrzywionych fragmentów, które po odpowiednim wymodelowaniu ponownie umieszcza się w nosie
Przy niewielkich przerostach podniebienia, nasady języka, migdałków czy małżowin nosowych można wykorzystać fale radiowe i niskie temperatury lub implanty podniebienne.

2. Snoreplastyka iniekcyjna

 • wskazania - nieprawidłowości w obrębie podniebienia
 • na czym polega - na wstrzyknięciu w okolicę ́ podniebienia miękkiego 2 ml roztworu sodowego siarczanu tetradecylu. Powoduje on powstanie blizny, która usztywnia wiotkie tkanki i zmniejsza ich podatność na wibracje

3. Termoablacja prądami zmiennej częstotliwości radiowej (inaczej metoda koblacji albo  RFITT lub CELON)

 • wskazania - nieprawidłowości w obrębie nosa, języka, podniebienia lub migdałków
 • na czym polega -  w tej metodzie wykorzystuje się laser diodowy lub elektrodę radiofalową. Elektroda wytwarza temperaturę 60–70 st. C, natomiast laser diodowy - nawet 300 st. C. Pozwalają one usztywnić tkanki oraz zmniejszyć ich objętość, przez co cieśń gardła ulega poszerzeniu. Na  skutek działania wysokich temperatur dochodzi do "odparowania" tkanek. Wytwarza się blizna, która usztywnia i skraca tkanki

Warto wiedzieć

Ważne

Chrapania nie można wyleczyć raz na zawsze

Efekty wymienionych zabiegów utrzymują się tylko przez jakiś czas - maksymalnie do 10 lat (zależy od metody) - ponieważ tkanki odpowiedzialne za chrapanie (podniebienie miękkie, nasada języka, języczka itd.) mają tendencję do wiotczenia, wydłużania się, co prowadzi do chrapania. Jeśli problem powróci, zabieg trzeba powtórzyć.

4. Laser diodowy kontaktowy

 • wskazania - nieprawidłowości w obrębie małżowin nosowych, podniebienia miękkiego, migdałków podniebiennych
 • na czym polega - podczas zabiegu nadmiar tkanek zostaje odparowany za pomocą wiązki lasera
Przy większych przerostach lekarz może zdecydować się na technikę harmoniczną, która umożliwia poszerzenie zakresu zabiegu.

5. Metoda Shaver PK

 • wskazania - nieprawidłowości języka i migdałków podniebiennych
 • na czym polega - na usunięciu tkanki za pomocą noża rotującego Shaver-PK

6. Zabieg Repose MIK

 • wskazania - nieprawidłowości języka
 • na czym polega - na przesunięciu kości gnykowej oraz nasady języka w stronę żuchwy

7. Technika pillar

 • wskazania - nieprawidłowości podniebienia
 • na czym polega - na wprowadzeniu implantów w podniebienie miękkie, które powodują jego usztywnienie
U osób, które mają problemy zdrowotne - cukrzycę, astmę, nadwagę lu otyłość, problemy z krzepliwością krwi, polecana jest najbardziej zaawansowana metoda Airvanc. Sprawdzi się ona także u osób starszych.

8. Technika harmoniczna

 • wskazania - nieprawidłowości podniebienia
 • na czym polega - w tej metodzie wykorzystuje się nóż harmoniczny, który zamienia energię elektryczną w energię mechaniczną. W bezruchu jest on „tępy”, ale gdy zostanie wprawiony w ruch, wytwarza się wokół niego próżnia, przed którą tkanka „ucieka”, dając się łatwo złapać i usunąć

9. Metoda AIRvanc

 • wskazania - nieprawidłowości języka
 • zespolenie językowe metodą AIRVACE AIRvanc polega na przesunięciu nasady języka do przodu oraz usunięcie nadmiaru tkanek, blokujących przepływ powietrza. W tym celu wykonuje się kilkumilimetrowe nacięcie pod językiem, gdzie mocuje się specjalne nici, które po naciągnięciu zmniejszą powierzchnię nasady języka. Metodę tę można wykorzystać u osób ze zmniejszoną drożnością dróg oddechowych w obrębie gardła, u których inne wcześniej stosowane metody mniej inwazyjne nie przyniosły spodziewanego efektu

Ocena: 0
fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: Thinkstockphotos.com

Aktualizacja: 06.11.2017

Komentarze (1 - 5 z 5)
Eljustin, 30.12.2015 12.48
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Moja dziewczyna była bliska zerwania ze mną przez moje chrapanie. W sumie się nie dziwię, bo raz mnie nagrała i zbyt ciekawy materiał to nie był. Trochę schudłem,przestałem palić i kupiłem te tabletki. Zadziałało ;)
 
Krystynka, 02.12.2015 16.31
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Miałam spory problem z chrapaniem męża, próbowaliśmy już wszystkich cudownych środków
 
dwocipny, 23.11.2015 13.26
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witam Wszystko zależy od maski. W masce Jokera będziesz chrapał ale z uśmiechem na twarzy. W masce batmana chrapnie też nikomu nie będzie przeszkadzać - skutecznie wystraszysz współspacza. :-)
 
Adam, 13.06.2015 18.40
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Jak to jest z tym spaniem w masce. W artykule jest napisane, że jest to bardzo skuteczna metoda, a ja słyszałem że to w cale nie jest takie skuteczne i co gorsza niebezpieczne, bo można się udusić.
 
marcin, 23.09.2010 17.21
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Znajomy podesłał mi link do konkursu w ktorym mozna raz na zawsze pozbyc sie chrapania. Aby wziac udzial w konkursie jedyne co trzeba zrobic to podeslac nagranie z wlasnym chrapaniem. www.symfoniachrapania.pl . Przeczytalem tam, ze kazdy kto wysle nagranie bedzie mial darmowe badanie nawet jezeli nie wygra.
 
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
Angina: przyczyny, objawy, leczenie w pytaniach i odpowiedziach Angina: przyczyny, objawy, leczenie w pytaniach i odpowiedziach

Angina to choroba, której w żadnym wypadku nie można bagatelizować, bo jej powikłania mogą być...

więcej

176

Najlepsze domowe sposoby na ból gardła i chrypkę Najlepsze domowe sposoby na ból gardła i chrypkę

Ból gardła i chrypkę można łagodzić na wiele sposobów. Gardło można płukać, ssać tabletki, robić...

więcej

141

Trójkąt śmierci - wyciskanie wyprysków może mieć groźne konsekwencje Trójkąt śmierci - wyciskanie wyprysków może mieć groźne konsekwencje

Trójkąt śmierci (łac. triangulum mortis) - to określenie nie jest popularnym terminem, mimo że...

więcej

136

Sposoby na zatkane uszy. Co robić, gdy uszy są zatkane? Sposoby na zatkane uszy. Co robić, gdy uszy są zatkane?

Sposoby na zatkane uszy można wykorzystać m.in. w czasie lotu samolotem, jazdy windą, a także przy...

więcej

127

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

Mogę jedynie Pani napisać, że kobiety karmiące piersią nie powinny przyjmować Dalacinu. Radziłabym powtórnie skonsultować się ze stomatologiem i poprosić, aby zalecił Pani antybiotyk, który może być...

Forum
data

Czerwiec 17, 2018

Ja trafiłam z polecenia do solidnego lekarza rodzinnego w Luboniu, pana dr J. Banasiuka z 6 letnim dzieckiem. Problem stanowiła powracająca angina. Zapisywane antybiotyki pomagały na krótko, no i po czasie znowu choroba. Po wizycie u pana dr Banasiuka i za sugestią zdecydowanie trzeba...

data

Czerwiec 15, 2018

To nie koniecznie przegroda, a po prostu chorujesz, proponuje kupić w aptece butelkę do płukania zatok i rozpocząć leczenie, jeśli standardowa płukanka nie pomaga to należy dodać kilka kropel wody utlenionej, a jak i to nie pomoże to należy dodać wodny płyn lugola, również kilka kropel, w...

data

Czerwiec 11, 2018

Witam. Mam problem. Otóż rok temu miałam katar więc kupiłam krople "Vicks" katar minął po 2tyg ale uzależnilam się od tych kropli .. Co 3,4 h muszę psiknąć do nosa bo po tym czasie zatyka nos i nie umie normalnie oddychać nosem wyłącznie ustami ale w nocy jest tragedia ... Dodam że...

data

Czerwiec 06, 2018

Spróbuj wziąć ecomer, może to po prostu spadek odporności. Powinno przejść. W przeciwnym wypadku trzeba iść do lekarza.

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.