Skrzywiona przegroda nosowa: ratunkiem jest operacja nosa

34 komentarze
Autor: Anna Jarosz

Skrzywiona przegroda nosowa utrudnia oddychanie, jest winna za nieustający katar, sprzyja nawracającym infekcjom górnych dróg oddechowych. Ten defekt można usunąć operacyjnie. Operacja przegrody nosa jest zabiegiem, który bardzo poprawia jakość życia.

Skrzywienie przegrody nosowej może być przyczyną poważnych problemów ze zdrowiem, dlatego jeśli lekarz stwierdzi, że konieczna jest operacja, nie należy z nią zwlekać. Marzena od ponad 15 lat miała utrudnione oddychanie i wieczny katar. Kiedy jedna infekcja się kończyła, po kilku dniach zaczynała się kolejna. – Chodziłam do laryngologa, ale leczenie nie dawało znaczącej poprawy. Właściwie to żyłam w przekonaniu, że tak musi być – opowiada. Niedawno zdecydowała się ostatecznie rozprawić z tą dolegliwością. – Poszłam do laryngologa, który po wykonaniu odpowiednich badań stwierdził, że powodem moich problemów z nawracającymi infekcjami i trudności z oddychaniem jest skrzywienie przegrody nosowej. Byłam zaskoczona taką diagnozą, bo nikt wcześniej nawet o tym nie wspomniał – twierdzi Marzena.
Lekarz zaproponował operację nosa poprzez wykonanie korekty przegrody nosowej. – Miałam sporo obaw, ale utrudnione oddychanie, zwłaszcza podczas pływania czy innego wysiłku fizycznego, tak mi dokuczało, że zdecydowałam się na zabieg w ramach ubezpieczenia zdrowotnego w NFZ. Dodatkowym argumentem za jego przeprowadzeniem była informacja, że trudności z oddychaniem powodują niedotlenienie całego organizmu, a to jak wiadomo – negatywnie odbija się na jego kondycji, funkcjonowaniu poszczególnych narządów, czyli także na długości życia – podkreśla.
Przed operacją nosa Marzena zrobiła podstawowe badania, m.in. oznaczenie grupy krwi, EKG, RTG. Zabieg odbył się w pełnej narkozie. Lekarze wyprostowali przegrodę nosową, co wiązało się z usunięciem fragmentu kości. Następnie miękkie części przegrody zostały zszyte rozpuszczalnymi szwami.
– Zabieg prostowania przegrody nosa wcale nie był przykrym przeżyciem, na co byłam przygotowana. W szpitalu spędziłam 3 dni. Przez kilka dni miałam lekko spuchnięty nos, ale nie było to zbyt widoczne – wyjaśnia Marzena. Po operacji była jeszcze na 2 wizytach kontrolnych, w czasie których zdjęto resztę szwów. – Jestem bardzo zadowolona, że zdecydowałam się na zabieg. Polecam go teraz wszystkim, którzy mają problemy z oddychaniem i nieustający katar. Niebawem takiej samej operacji podda się mój 17-letni syn. Teraz oddycham pełną piersią i nie mam już żadnych ograniczeń, aby rozkoszować się pływaniem lub jazdą na rowerze – podkreśla.

Nie przegap

Ważne

Ważne

Przegroda, która dzieli nos

Przegroda nosowa jest rusztowaniem dla miękkich tkanek nosa. Dzieli go na pół, sięgając od czubka nosa aż do gardła, i ma ok. 10 cm długości. Początkowy odcinek jest zbudowany z tkanki chrzęstnej, a część położona głębiej – z kostnej. Skrzywienie przegrody może dotyczyć każdego jej fragmentu, zarówno zbudowanego z chrząstki, jak i z kości. Wpływa na drożność nosa, ale również na prawidłowy przepływ powietrza przez struktury odpowiedzialne za funkcjonowanie zatok. Zwykle skrzywienie nie zmienia wyglądu twarzy.

Dlaczego przegroda nosowa bywa krzywa?

Przyczyn skrzywienia przegrody nosowej jest bardzo wiele. Może być to wada wrodzona, ale także wynik porodu. Dziecko, które przecisnęło się podczas porodu przez kanał rodny, ma zazwyczaj mocno spłaszczony nos. U części noworodków dochodzi do samoistnego wyprostowania nosa w ciągu kilku tygodni. U innych natomiast na swoje miejsce wracają tylko niektóre tkanki miękkie przegrody nosowej, inne zaś pozostają skrzywione.
Powodem skrzywienia nosa są urazy, które zdarzają się w czasie zabaw czy uprawiania sportu. Częściej przytrafiają się one chłopcom, bo są zwykle mniej uważni niż dziewczynki.

Ostatnio dodane na forum
zobacz wszystkie »
 
 
Nie zarejestrowany, 16.12.2014 22:35
Ile czasu po operacji korekcji przegrody i plastyce małżowi misi minąć zeby nos normalnie funkcjonował? Szczególnie jesli chodzi o prawidłowy przepływ powietrza przez dziurki w nosie?
konstanty, 08.08.2011 17:27
krzywa przegroda nosowa jest bardzo niebezpieczna - może byc przyczyna chrapania i bezdechu. Mój mąż miał problem z przegrodą - po operacji prawie nie chrapie, prawie:)
 

Kiedy nos trzeba operować?

To laryngolog po badaniu rozstrzyga, czy konieczna jest operacja nosa. Przegroda nosowa ostatecznie kształtuje się między 20. a 25. rokiem życia. Część specjalistów uważa, że lepiej poczekać z operacją do tego czasu i przeprowadzić jeden zabieg korygujący. 

»
Zabieg w ramach NFZ wymaga krótkiego pobytu w szpitalu. Wykonywany jest techniką klasyczną. Konieczne jest skierowanie do szpitala, które wystawia laryngolog (do tego specjalisty też potrzebne jest skierowanie od lekarza pierwszego kontaktu). Przez kilka dni należy nosić opatrunki w postaci bandaży lub gumowych palców. Niestety, na zabieg  w ramach ubezpieczenia trzeba się zapisać, kolejka jest długa.

»
Zabieg nowoczesny wykonywany jest w sedacji, czyli po dożylnym podaniu łagodnego środka usypiającego. Jest mało inwazyjny, ale po nim trzeba chronić nos przed urazami, a więc przez kilkanaście dni nie uprawiać sportu, nie chodzić do siłowni ani na basen. Czasem konieczne jest przyjmowanie (w ramach osłony) antybiotyków. Efekt zabiegu jest trwały, pod warunkiem, że nie dojdzie do urazu nosa. Za operację w prywatnej klinice trzeba zapłacić 4–5 tys. zł.

Krzywa przegroda nosowa to nie błahostka

Deformację przegrody nosowej można zauważyć już u noworodka karmionego piersią. Jeżeli dziecko ma skrzywioną przegrodę, często odrywa się od piersi, aby zaczerpnąć ustami powietrza, a także zachłystuje się mlekiem. I dzieci, i dorośli z taką wadą zwykle oddychają przez usta. Najłatwiej zaobserwować to podczas snu.

  • Nos z krzywą przegrodą słabiej się oczyszcza, a zalegająca wydzielina spływa do gardła.

  • To powoduje, że częściej się przełyka i odkasłuje.

  • Zalegająca wydzielina jest przyczyną stanów zapalnych gardła i zatok.

  • Osoby ze skrzywioną przegrodą gorzej słyszą, mają słabszy węch i częściej cierpią z powodu bólu głowy.

  • Mają też kłopoty podczas uprawiania sportów, gdyż brakuje im tchu.

  • Częściej także występują problemy z wyrównywaniem ciśnień podczas lotu samolotem (odczuwają wówczas bóle zatok i uszu).

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także

Aktualizacja: 18.09.2014

Komentarze (1 - 10 z 34)
Danuta, 28.04.2015 10.32
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
22 kwietnia miałam prostowaną przerodę nosową i korekcję małżowin nosowych. Znieczulenie ogólne. Po wybudzeniu z narkozy aż do końca późnej nocy właściwie spałam. Drobną komplikacją były dwukrotne wymioty a następnego dnia plucie z krwią, jednak w trakcie zabiegu trochę się tego wszystkiego nalykałam więc to norma. Noszenie opatrunków nieprzyjemna sprawa, kichanie, łzawienie, nie da się oddychać. W piątek zdjęcie opatrunków i spora ulga :). Płukanie przegród solą fizjologiczną kilka razy dziennie. Trochę opornie mi to idzie ale generalnie jest ok. W środę zdjęcie szwów. Mam nadzieję że wszystko pójdzie dobrze. Choć na początku jest nieprzyjemnie to jednak polecam opornym.
 
agata, 15.04.2015 18.16
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Miałam prostowana przegrodę 2 dni temu. Znieczulenie dostałam i lek przez który troche spałam a trochę słyszałam co sie dzieje :) pierwsza noc nie przespana przez opatrunki w nosie, bolące podniebienie i okropna suchość w ustach. Wbrew temu czego się naczytałam wcześniej w necie wyciągnie opatrunków wcale nie boli tylko jest nieprzyjemne. Operacje miałam w szpitalu sw. Jozefa w Mikołowie, bardzo miła pani doktor i wszystkie pielęgniarki.
 
Karolina, 26.03.2015 11.08
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
23 marca miałam prostowanie przegrody nosowej i zmniejszanie małżowin nosowych dolnych w szpitalu im. Raszei w Poznaniu. Od wczoraj jestem już w domu. Zabieg był w znieczuleniu miejscowym. Po przyjęciu do szpitala dostałam Dormicum (pół tabletki) na uspokojenie i Ketonal w kroplówce. Dodatkowo wsadzono mi do nosa sączki znieczulające. Wszystko poszło bardzo szybko. Zaprowadzono mnie na salę zabiegową i posadzono na fotelu, potem założono mi na głowę chustkę z otworem na nos, częściowo tylko zasłaniającą oczy - widziałam więc wszystko, co pani doktor wsadzała mi do nosa lub z niego wyjmowała. Kilkukrotnie dostałam znieczulenie w różnej miejsca (w środku nosa), przy czym tylko pierwsze ukłucie bolało. Znieczuloną miałam środkową część twarzy, łącznie z górną szczęką - czułam się tak, jakbym miała nie swoje zęby. Pani doktor wzięła się najpierw za korekcję przegrody, czyli wycięcie części chrząstki i wystających fragmentów kości. Potem dokonano elektrokoagulacji małżowin nosowych - czyli zmniejszenie ich poprzez wypalenie. Trochę dymiło mi się z nosa. Na końcu pani doktor przyszyła część wyciętej chrząstki z powrotem. Po zabiegu pokazała mi, co zostało mi usunięte z nosa. Miałam to szczęście, że przez cały czas byłam zupełnie przytomna i świadoma tego, co ze mną robią i byłam w pełnym kontakcie z panią doktor. Gorszą częścią całego procesu była tamponada, którą musiałam nosić przez dwie doby, co powodowało u mnie ból głowy i nie mogłam spać, bo trzeba było oddychać wyłącznie przez usta. Było to jednak do zniesienia. 25 marca wyciągnięto mi tamponadę (piękna chwila) i wypuszczono mnie do domu. Już teraz mogę powiedzieć, że jest duża poprawa, oddycha się o wiele lepiej, niż przed zabiegiem, a jeszcze się wszystko nie zagoiło. W poniedziałek idę na zdjęcie szwów. Ogólnie polecam szpital im. Raszei w Poznaniu. Mają tam fachową opiekę, panie pielęgniarki są miłe i pomocne. Wszystko idzie szybko i sprawnie.
 
mcpaw, 14.03.2015 17.37
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
hej. mnie też czeka taki zabieg. troche się boje ale kiedyś będe musiał iść ,ponieważ często mnie boli głowa oraz móie przez nos jakbym miał stale katar . no i często miewam katar. bojesię iś ze względu na narkoze hehe. ale będe musiał iść wkońcu. mam 35 lat i co pójde do laryngologa to mnie wysyłą na zabieg
 
Kasia, 12.03.2015 11.54
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Ja jestem po prostowaniu przegrody i korekcie małżowin nosowych, wszystko robione w znieczuleniu miejscowym w szpitalu na Przybyszewskiego w Poznaniu. Mnie to nie bolało. Nie wiele pamiętam z samego zabiegu. Po samym zabiegu też nie odczuwałam większych bóli i dyskomfortu. Podawali przeciwbólowe. Ale potem już nie prosiłam o nie. Ze szpitala wyszłam po 4 dniach i to tylko dlatego że zabieg miałam przesunięty o 1 dzień później , bo byłam z odroczenia terminu (miesiąc wcześniej miałam infekcje dróg oddechowych). Wcześniej nasłuchałam się historii na ten temat jaka to trauma ale nie odczułam tego zabiegu tak boleśnie. To też kwestia pewnie indywidualnego odczuwania bólu. Więc każdy może mieć swoje odczucia. Nie odradzam bynajmniej tego zabiegu. Teraz o niebo lepiej. Mniej infekcji lepiej się oddycha.
 
123456, 28.02.2015 10.46
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Mam 14 lat mam krzywą przegrodę, kiedy byłam mniejsza dostałam mocno w nos i myślę że to od tego to skrzywienie. Ale z czasem nos zaczął mi się coraz bardziej przekrzywiać i opadać na dół, myśle że coś nie tak jest z chrząstką. Ostatatnio kiedy byłam u laryngologa ten powiedział mi że jest wszystko dobrze z nosem, ale jak przecież to skrzywienie widać nawet gołym okiem. A czy w moim wieku wgl można mieć operacja przegrody?
 
damian, 23.02.2015 23.57
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Banach, sprawdź zęby. Usuń wszystkie ósemki. Źle zaplombowane zęby stałe również mogą wywołać bóle głowy. Zrób sobie pantomogram u dentysty. Udaj się do jakiejś akademii, usuń koronki, dłutuj stare korzenie. Mi pomogło usunięcie górnych ósemek i źle zrobionej piątki górnej, nad którą powstała torbiel w zatoce szczękowej. Nadal mam skrzywienie przegrody 15 mm, ale już bez migreny. Torbiel powoduje bóle tylko na połowie twarzy, też jest do usunięcia. Codzienny ból głowy trwający 15 lat się skończył. Powodzenia.
 
jaca, 18.02.2015 21.36
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
wita mam pytanie czy prostowanie nosa na znieczuleniu miejscowym boli czy nie chciałbym dowiedzieć się prawdy na ten temat bo się trochę stresuje i wolal bym się nie rozczarować co tez jestem uczulony na taki bul
 
Sylwia , 12.02.2015 18.39
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
ile czekałaś na zabieg
 
niemłoda, 12.02.2015 00.03
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Jestem 10 dni po prostowaniu przegrody i korekcie małżowin nosowych, wszystko robione w ogólnej narkozie, zabieg bardzo ok, ale potem ból głowy/ nawet zębów/ przez 48 godzin, do tego wyciąganie tamponady i odsysanie wydzieliny mało przyjemne. Dwie noce na ketonalu i czymś na sen, po dniach wyszłam ze szpitala. Na szczęście teraz już jest dobrze, w końcu oddycham normalnie.
 
następne »
strona 1 z 4
reklama
reklama
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
Angina lubi upały - przyczyny, objawy i leczenie anginy Angina lubi upały - przyczyny, objawy i leczenie anginy

Angina to choroba, którą każdy przechodził przynajmniej raz – zwykle latem, bo angina upodobała...

więcej

20925

Choroba Meniere'a. Nagły atak zawrotów głowy może być objawem choroby Meniere'a Choroba Meniere'a. Nagły atak zawrotów głowy może być objawem choroby Meniere'a

Choroba Meniere'a daje bardzo nieprzyjemne objawy: nagłe, bardzo gwałtowne ataki zawrotów głowy,...

więcej

29667

Czyszczenie uszu: Jak prawidłowo czyścić uszy? Czyszczenie uszu: Jak prawidłowo czyścić uszy?

Ciągle masz zatkane uszy, mimo że dokładnie czyścisz je z woskowiny? Boisz się, że możesz sobie...

więcej

25105

Wysiękowe zapalenie ucha: przyczyny, objawy, leczenie Wysiękowe zapalenie ucha: przyczyny, objawy, leczenie

Wysiękowe zapalenie ucha środkowego to choroba o podstępnym przebiegu. Objawów wysiękowego...

więcej

10208

Zamów bezpłatny newsletter

zapisz się
Znajdź badanie

Wybierz badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

A B C D E F G H I J
K L Ł M N O P R S Ś
T U W Z Ż
Eksperci

Problem bólowy w odcinku piersiowym to stosunkowo częsta przypadłość. Jest to najczęściej związane z zaburzeniem powięziowym w tej okolicy (a także odcinka szyjnego) oraz z zablokowaniem...

Krwawienie ma najprawdopodobniej związek z przerwaniem stosowania tabletek antykoncepcyjnych. Tabletki takie zawierają hormony, które zaburzają wydzielanie własnych hormonów i mogą powodować różnego...

Należy chronić przed ekspozycją na promieniowanie UV miejsca na skórze, na które aplikowany jest miejscowy retinoid.

Grupy wsparcia
data

Kwiecień 28, 2015

Szukasz miejsca gdzie możesz obejrzeć Ekipe z Warszawy ? Jeśli tak to dobrze trafiłeś! Na poniższej stronie http://www.warsawshore.org/ możesz obejrzeć wszystkie odcinki Warsaw Shore w najwyższej jakości! Ekipa z Warszawy - Sezon 3 Odcinek 5...

data

Kwiecień 28, 2015

Ja szukałam czegoś, co zawiera naturalne składniki i znalazłam Therm Line fast. Zdrowy i bezpieczny suplement to podstawa. Biorę go już 2 miesiąc i widzę efekty. Na wadze minus 6,5 kg. Naprawdę działa :)

data

Kwiecień 28, 2015

Ja stosuje therm line fast i jestem zadowolona. Wcześniej próbowałam różnych diet cud, herbatek, głodówek i nic to nie dało. Waga ani drgneła. Wybrałam therm line bo zawiera same naturalne składniki więc jest bezpieczny dla zdrowia a po drugie jest naprawdę skuteczny - w ciągu 2 miesięcy...

data

Kwiecień 28, 2015

Witam! Czy grillujecie? Czy staracie się by potrawy z grilla były jak najzdrowsze, czy może nie zwracacie na to uwagi? Zapraszam do dyskusji.

reklama
Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.