Skrzywiona przegroda nosowa: ratunkiem jest operacja nosa

86 komentarze
Autor: Anna Jarosz - artykuł pochodzi z miesięcznika "Zdrowie"

Skrzywiona przegroda nosowa utrudnia oddychanie, jest winna za nieustający katar, sprzyja nawracającym infekcjom górnych dróg oddechowych. Ten defekt można usunąć operacyjnie. Operacja przegrody nosa jest zabiegiem, który bardzo poprawia jakość życia.

Skrzywienie przegrody nosowej może być przyczyną poważnych problemów ze zdrowiem, dlatego jeśli lekarz stwierdzi, że konieczna jest operacja, nie należy z nią zwlekać. Marzena od ponad 15 lat miała utrudnione oddychanie i wieczny katar. Kiedy jedna infekcja się kończyła, po kilku dniach zaczynała się kolejna. – Chodziłam do laryngologa, ale leczenie nie dawało znaczącej poprawy. Właściwie to żyłam w przekonaniu, że tak musi być – opowiada. Niedawno zdecydowała się ostatecznie rozprawić z tą dolegliwością. – Poszłam do laryngologa, który po wykonaniu odpowiednich badań stwierdził, że powodem moich problemów z nawracającymi infekcjami i trudności z oddychaniem jest skrzywienie przegrody nosowej. Byłam zaskoczona taką diagnozą, bo nikt wcześniej nawet o tym nie wspomniał – twierdzi Marzena.
Lekarz zaproponował operację nosa poprzez wykonanie korekty przegrody nosowej. – Miałam sporo obaw, ale utrudnione oddychanie, zwłaszcza podczas pływania czy innego wysiłku fizycznego, tak mi dokuczało, że zdecydowałam się na zabieg w ramach ubezpieczenia zdrowotnego w NFZ. Dodatkowym argumentem za jego przeprowadzeniem była informacja, że trudności z oddychaniem powodują niedotlenienie całego organizmu, a to jak wiadomo – negatywnie odbija się na jego kondycji, funkcjonowaniu poszczególnych narządów, czyli także na długości życia – podkreśla.
Przed operacją nosa Marzena zrobiła podstawowe badania, m.in. oznaczenie grupy krwi, EKG, RTG. Zabieg odbył się w pełnej narkozie. Lekarze wyprostowali przegrodę nosową, co wiązało się z usunięciem fragmentu kości. Następnie miękkie części przegrody zostały zszyte rozpuszczalnymi szwami.
– Zabieg prostowania przegrody nosa wcale nie był przykrym przeżyciem, na co byłam przygotowana. W szpitalu spędziłam 3 dni. Przez kilka dni miałam lekko spuchnięty nos, ale nie było to zbyt widoczne – wyjaśnia Marzena. Po operacji była jeszcze na 2 wizytach kontrolnych, w czasie których zdjęto resztę szwów. – Jestem bardzo zadowolona, że zdecydowałam się na zabieg. Polecam go teraz wszystkim, którzy mają problemy z oddychaniem i nieustający katar. Niebawem takiej samej operacji podda się mój 17-letni syn. Teraz oddycham pełną piersią i nie mam już żadnych ograniczeń, aby rozkoszować się pływaniem lub jazdą na rowerze – podkreśla.

Nie przegap

Ważne

Ważne

Przegroda, która dzieli nos

Przegroda nosowa jest rusztowaniem dla miękkich tkanek nosa. Dzieli go na pół, sięgając od czubka nosa aż do gardła, i ma ok. 10 cm długości. Początkowy odcinek jest zbudowany z tkanki chrzęstnej, a część położona głębiej – z kostnej. Skrzywienie przegrody może dotyczyć każdego jej fragmentu, zarówno zbudowanego z chrząstki, jak i z kości. Wpływa na drożność nosa, ale również na prawidłowy przepływ powietrza przez struktury odpowiedzialne za funkcjonowanie zatok. Zwykle skrzywienie nie zmienia wyglądu twarzy.

Dlaczego przegroda nosowa bywa krzywa?

Przyczyn skrzywienia przegrody nosowej jest bardzo wiele. Może być to wada wrodzona, ale także wynik porodu. Dziecko, które przecisnęło się podczas porodu przez kanał rodny, ma zazwyczaj mocno spłaszczony nos. U części noworodków dochodzi do samoistnego wyprostowania nosa w ciągu kilku tygodni. U innych natomiast na swoje miejsce wracają tylko niektóre tkanki miękkie przegrody nosowej, inne zaś pozostają skrzywione.
Powodem skrzywienia nosa są urazy, które zdarzają się w czasie zabaw czy uprawiania sportu. Częściej przytrafiają się one chłopcom, bo są zwykle mniej uważni niż dziewczynki.

Ostatnio dodane na forum
zobacz wszystkie »
 
 
Nie zarejestrowany, 16.12.2014 22:35
Ile czasu po operacji korekcji przegrody i plastyce małżowi misi minąć zeby nos normalnie funkcjonował? Szczególnie jesli chodzi o prawidłowy przepływ powietrza przez dziurki w nosie?
konstanty, 08.08.2011 17:27
krzywa przegroda nosowa jest bardzo niebezpieczna - może byc przyczyna chrapania i bezdechu. Mój mąż miał problem z przegrodą - po operacji prawie nie chrapie, prawie:)
 

Kiedy nos trzeba operować?

To laryngolog po badaniu rozstrzyga, czy konieczna jest operacja nosa. Przegroda nosowa ostatecznie kształtuje się między 20. a 25. rokiem życia. Część specjalistów uważa, że lepiej poczekać z operacją do tego czasu i przeprowadzić jeden zabieg korygujący. 

»
Zabieg w ramach NFZ wymaga krótkiego pobytu w szpitalu. Wykonywany jest techniką klasyczną. Konieczne jest skierowanie do szpitala, które wystawia laryngolog (do tego specjalisty też potrzebne jest skierowanie od lekarza pierwszego kontaktu). Przez kilka dni należy nosić opatrunki w postaci bandaży lub gumowych palców. Niestety, na zabieg  w ramach ubezpieczenia trzeba się zapisać, kolejka jest długa.

»
Zabieg nowoczesny wykonywany jest w sedacji, czyli po dożylnym podaniu łagodnego środka usypiającego. Jest mało inwazyjny, ale po nim trzeba chronić nos przed urazami, a więc przez kilkanaście dni nie uprawiać sportu, nie chodzić do siłowni ani na basen. Czasem konieczne jest przyjmowanie (w ramach osłony) antybiotyków. Efekt zabiegu jest trwały, pod warunkiem, że nie dojdzie do urazu nosa. Za operację w prywatnej klinice trzeba zapłacić 4–5 tys. zł.

Krzywa przegroda nosowa to nie błahostka

Deformację przegrody nosowej można zauważyć już u noworodka karmionego piersią. Jeżeli dziecko ma skrzywioną przegrodę, często odrywa się od piersi, aby zaczerpnąć ustami powietrza, a także zachłystuje się mlekiem. I dzieci, i dorośli z taką wadą zwykle oddychają przez usta. Najłatwiej zaobserwować to podczas snu.

  • Nos z krzywą przegrodą słabiej się oczyszcza, a zalegająca wydzielina spływa do gardła.

  • To powoduje, że częściej się przełyka i odkasłuje.

  • Zalegająca wydzielina jest przyczyną stanów zapalnych gardła i zatok.

  • Osoby ze skrzywioną przegrodą gorzej słyszą, mają słabszy węch i częściej cierpią z powodu bólu głowy.

  • Mają też kłopoty podczas uprawiania sportów, gdyż brakuje im tchu.

  • Częściej także występują problemy z wyrównywaniem ciśnień podczas lotu samolotem (odczuwają wówczas bóle zatok i uszu).

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także

Aktualizacja: 18.09.2014

Komentarze (1 - 10 z 86)
Joanna , 05.02.2016 17.16
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Mnie się wydaje, że o tym musi zdecydować lekarz. Nie wiem gdzie teraz mieszkasz, ale mojemu mężowi pomogli lekarze z Dea Salus w Tychach, na G. Śląsku. To prywatny szpital chirurgii jednego dnia i gabinety specjalistyczne który mieści się przy ul. Fabrycznej2. Jest tam wielu specjalistów i nam pomogli. Tym bardziej, że lekarze ci często wykonują septoplastykę zatem mają duże doświadczenie w tym temacie. Pozdrawiam.
 
xbartekx14, 03.02.2016 08.40
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
czy to boli ??
 
Mateusz, 20.12.2015 16.06
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witam wszystkich i liczę na poradę, rok temu w Grudniu w Nowej Soli miałem robiona przegrodę miałem wiecznie katar laryngolog powiedziała że muszę wyprostować przegrodę to jest przyczyną wiecznego kataru po operacji wyprostowali mi nos i lewy otwór którym w ogóle nie oddychalem zacząłem oddychać ale jak zeszła opuchlizna wiedziałem ze operacja została zje...a z lewej strony nosa taki garb jak by kość wypchali na zewnątrz zamiast ja usunąć i lewy otwór wcześniej w ogóle nie drozny teraz drozny ale otwór o połowę mniejszy niż powinno być niż ten drugi i do dnia dzisiejszego musze codziennie wyciągać strupki bo mi się nos wiecznie zatyka i nadal katar byłem u laryngologa i stwierdziła że operacja została zrypana co radzicie operacje miałem na kasę chorych a po operacji wyprowadziłem się za granicę czy w Polsce zrobi mi ktoś poprawkę i ile to może kosztować pozdro
 
falka1975, 12.12.2015 12.50
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
operację mialam 4 grudnia 2015. przyjęto mnie w czwartek, w piątek opercja, w sobote wyjście. Na NFZ. znieczulenie miejscowe, troszkę bolalo samo znieczulenie . opracja trwala 50 min i chyba trozkę przysnelam. w każdym razie to nic strasznego. potem zapchany nos, oczyszczanie. zwolnienie razem ze szpitalem to 7 dni.
 
fizban, 05.12.2015 20.30
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Garb zostaje na NFZ robiona jest tylko plastyka przegrody wewnątrz nosa. Jak chcesz mieć usunięty garb musisz iść prywatnie i liczyć się z kosztem ok 6 tyś zł.
 
blue, 03.12.2015 15.34
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Mój laryngolog zalecił mi takie zabieg na wyprostowanie przegrody nosowej, ale to na razie była tylko taka sugestia bo na chwile obecną przepisał mi leki a później zobaczymy. Wszystko fajnie i pewnie się na to zdecyduję ale ja też patrzę na tą stronę estetyczną bo jak ktoś ma i krzywą przegrodę i ogromny garb na nosie to wtedy tylko prostują mi przegrodę a ten garb zostaje?? ktos cos wie na ten temat? Myślę, że tu czegoś się dowiem.
 
Joanna , 02.12.2015 22.22
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Nam udało się zrobić zabieg szybko, chociaż mąż długo odkładał tę decyzję. Mieszkamy na Śląsku i placówek jest dużo. Poszliśmy u nas w Tychach, prywatnie na konsultacje do Dea Salus i mąż niechętnie, ale skapitulował i zgodził się na operację. Nie kipiał entuzjazmem, trochę go bolało po zabiegu, ale teraz przynajmniej nie chrapie, rzadziej ma katar. On tego nie powie, ale jest lepiej. Dlatego każdemu polecamy zabieg. Szkoda tylko, ze nie udało nam się na NFZ. Pozdrawiamy Asia i Marek.
 
Piotrek1973, 20.11.2015 19.56
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witam.Mój problem wygląda następująco. Od sierpnia 2015 roku tułam się z synem po lekarzach z powodu przewlekłych bulow głowy u syna. Rezonans magnetyczny i tomograf wykazały niedrożnośc zatok czołowych , klinowych oraz niedrozną przegrodę nosa.Lekarz laryngolog dał nam skierowanie do szpitala aby z operować tą przegrodę a przy przyjęciu do szpitala lekarz konsultant stwierdził że nie widzi takiej potrzeby i odesłał nas z kwitkiem. Co teraz mamy robić, mi osobiście już opadają recę a ból głowy i ciągły katar jest dla syna już nie do zniesienia.
 
agrafka013, 06.11.2015 14.49
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witam, w dniu dzisiejszym wyszłam ze szpitala po zabiegu prostowania przegrody nosowej. Teraz oddycham pełna piersią. Do szpitala miałam skierowanie na 4.11.2015r. W szpitalu miałam być już o 7:30. Sam zabieg był o 12:30 i trwał 20min. Odbył się w znieczuleniu miejscowym. W trakcie zabiegu brało udział dwóch lekarzy. To nie był łatwy zabieg. W trakcie wykonywania operacji druga lekarka wstrzyknęła mi do welfronu jakieś "coś" i poczułam się po tym bardzo źle. Byłam tak mokra z potu, jakby ktoś co 2 min wylewał mi na głowę wiadro z wodą. na koniec lekarka włożyła mi do obydwu dziurek coś w rodzaju tamponów i przykleiła plaster z opatrunkiem pod nosem. Był on zmieniany co kilka godzin. W łóżku miałam podłączona kroplówkę i co dwie godziny ketonal w kroplówce oraz antybiotyk. Cały czas do 05.11 do g. 12 musiałam oddychać ustami, ale przykrywałam je ligniną, to wtedy mniej mi wysychało w ustach. Pierwszy posiłek zjadłam w dniu zabiegu wieczorem ok. 17 (kolacja). W dniu 05.11 lekarka wyciągnęła mi o 8:00 rano do pół tego co miałam włożone w nosie, a resztę o 12.00. To była kolejna nieprzyjemna rzecz. Z oczu same leciały mi łzy i było to bardzo nieprzyjemne, bo razem z tym tamponem poleciały skrzepy krwi z nosa. Po całkowitym usunięciu tych tamponów lekarz włożył do nosa specjalna maść, którą do 6.11 miałam aplikowana kilka razy dziennie. Do domu wypisano mnie w dniu 06.11. Usunięto welfron i otrzymałam L4 na 10 dni. W dniu 12.11 mam się zgłosić na usunięcie szwów i czyszczenie nosa. Po powrocie do domu mam sama aplikować sobie tą maść Alantan Plus dwa razy dziennie. Czuję się trochę osłabiona tymi kroplówkami, przez te dni wolne mam sie nie przeciążać i nie uprawiać sportów. Podsumowując, to jest to zabieg nieprzyjemny, ale da się wytrzymać. Teraz bardziej wyraziście czuję to co jem i lepiej słyszę. Pozdrawiam
 
zyjzdrowokolorowo, 30.10.2015 13.17
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witam, Właśnie jestem 4 dzień po zabiegu prostowania przegrody nosa. mówię po zabiegu ponieważ miałam tylko znieczulenie miejscowe. Strasznie się bałam ale zaryzykowałam i dziś się z tego cieszę. Mogłam to zrobić w znieczuleniu ogólnym ale musiałabym czekać 2-3 lata, a tak czekałam tylko 3 miesiące. Zabieg odbył się tego samego dnia co przyjęcie do szpitala. Nic za niego nie płaciłam. Sam zabieg nie jest bolesny uczucie takie jak u dentysty trwał ok 20-30 minut. Po zabiegu 2 dni tampony w nosie i tabletki przeciwbólowe. Na 3 dzień do domu. Czułam że mam zatkany nos. Dziś jestem 4 dzień po zabiegu i czuję się naprawdę dobrze...nie biorę żadnych leków. Nos się jeszcze oczyszcza ale myślę że będzie ok za 6 dni idę na zdjęcie szwów... ;) Nie bójcie się to nic strasznego....a już oddycha mi się dużo lepiej.
 
następne »
strona 1 z 9
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
SZUM w USZACH - metody leczenia SZUM w USZACH - metody leczenia

Szum w uszach to uciążliwa dolegliwość, która męczy, psuje humor, powoduje problemy z koncentracją,...

więcej

36582

Choroby krtani - objawy i leczenie Choroby krtani - objawy i leczenie

Choroby krtani często rozpoznawane są późno, bo ich objawy początkowo przypominają przeziębienie i...

więcej

51499

Angina: przyczyny, objawy, leczenie w pytaniach i odpowiedziach Angina: przyczyny, objawy, leczenie w pytaniach i odpowiedziach

Angina to choroba, której w żadnym wypadku nie można bagatelizować, bo jej powikłania mogą być...

więcej

53460

Zapalenie zatok szczękowych - przyczyny i objawy. Leczenie zatok szczękowych

Zapalenie zatok szczękowych to stan zapalny części zatok, która znajduje się w bezpośrednim...

więcej

12331

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

Wyniki badań są charakterystyczne dla menopauzy. Na podstawie podanych przez panią objawów nie można rozpoznać owulacji. Wyniki badań może pani powtórzyć. Jeśli będą podobne, szansa na ciążę jest...

W przypadku trądziku zwykłego nie ma takiej konieczności. Zalecenia te dotyczą trądziku różowatego. Czynnik te sprzyjają nasileniu rumienia naczynioruchowego, który jest jednym z objawów trądziku...

Radzę wykonać najpierw zdjęcie RTG i ustalić, czy ząb jest żywy. Odbudowa zęba kompozytem to cena ok. 230 zł, za pomocą licówki to koszt 1500 zł. Takie rozwiązanie można zastosować w przypadku zęba...

Forum
data

Luty 04, 2016

Witam! Mam problem. Jestem kierowca zawodowym i byłym płaczem. Nie pale od 2 miesięcy i czasami ( niekiedy przez cały tydzień niekiedy co 2 dni ) mam uczucie przeważnie po jedzeniu jakby zostawala mi w gardle reszta pokarmu. Od czasu do czasu (kie kiedy raz dziennie niekiedy raz na...

data

Luty 04, 2016

ja mam aparat ze sluch net i śmiga bardzo sprawnie a drogi nie był

data

Luty 01, 2016

Jakie są objawy zapalenia zatoki klinowej i jak powinno wyglądać leczenie? Zapalenie tej zatoki rozpoznano u mnie w maju 2014 roku podczas w wyniku tomografii komputerowej głowy. Takie samo rozpoznanie dał rezonans magnetyczny głowy, który robiłem w maju 2015 roku. Leczę się u...

data

Styczeń 27, 2016

polecony przez stuardesse, nie wiem czy tak się pisze ten wyraz, krople do nosa, może być sól morska. gwarancja od pierwsze sekundy. ale można wziąć tuż przed lotem i ewentualnie przed lądowaniem. ja miałam zatykanie , razem ze strasznym bólem uszu i póżniej głowy. pomogło

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.