Skrzywiona przegroda nosowa: ratunkiem jest operacja nosa

96 komentarze
Autor: Anna Jarosz - artykuł pochodzi z miesięcznika "Zdrowie"

Skrzywiona przegroda nosowa utrudnia oddychanie, jest winna za nieustający katar, sprzyja nawracającym infekcjom górnych dróg oddechowych. Ten defekt można usunąć operacyjnie. Operacja przegrody nosa jest zabiegiem, który bardzo poprawia jakość życia.

Skrzywienie przegrody nosowej może być przyczyną poważnych problemów ze zdrowiem, dlatego jeśli lekarz stwierdzi, że konieczna jest operacja, nie należy z nią zwlekać. Marzena od ponad 15 lat miała utrudnione oddychanie i wieczny katar. Kiedy jedna infekcja się kończyła, po kilku dniach zaczynała się kolejna. – Chodziłam do laryngologa, ale leczenie nie dawało znaczącej poprawy. Właściwie to żyłam w przekonaniu, że tak musi być – opowiada. Niedawno zdecydowała się ostatecznie rozprawić z tą dolegliwością. – Poszłam do laryngologa, który po wykonaniu odpowiednich badań stwierdził, że powodem moich problemów z nawracającymi infekcjami i trudności z oddychaniem jest skrzywienie przegrody nosowej. Byłam zaskoczona taką diagnozą, bo nikt wcześniej nawet o tym nie wspomniał – twierdzi Marzena.
Lekarz zaproponował operację nosa poprzez wykonanie korekty przegrody nosowej. – Miałam sporo obaw, ale utrudnione oddychanie, zwłaszcza podczas pływania czy innego wysiłku fizycznego, tak mi dokuczało, że zdecydowałam się na zabieg w ramach ubezpieczenia zdrowotnego w NFZ. Dodatkowym argumentem za jego przeprowadzeniem była informacja, że trudności z oddychaniem powodują niedotlenienie całego organizmu, a to jak wiadomo – negatywnie odbija się na jego kondycji, funkcjonowaniu poszczególnych narządów, czyli także na długości życia – podkreśla.
Przed operacją nosa Marzena zrobiła podstawowe badania, m.in. oznaczenie grupy krwi, EKG, RTG. Zabieg odbył się w pełnej narkozie. Lekarze wyprostowali przegrodę nosową, co wiązało się z usunięciem fragmentu kości. Następnie miękkie części przegrody zostały zszyte rozpuszczalnymi szwami.
– Zabieg prostowania przegrody nosa wcale nie był przykrym przeżyciem, na co byłam przygotowana. W szpitalu spędziłam 3 dni. Przez kilka dni miałam lekko spuchnięty nos, ale nie było to zbyt widoczne – wyjaśnia Marzena. Po operacji była jeszcze na 2 wizytach kontrolnych, w czasie których zdjęto resztę szwów. – Jestem bardzo zadowolona, że zdecydowałam się na zabieg. Polecam go teraz wszystkim, którzy mają problemy z oddychaniem i nieustający katar. Niebawem takiej samej operacji podda się mój 17-letni syn. Teraz oddycham pełną piersią i nie mam już żadnych ograniczeń, aby rozkoszować się pływaniem lub jazdą na rowerze – podkreśla.

Ważne

Ważne

Przegroda, która dzieli nos

Przegroda nosowa jest rusztowaniem dla miękkich tkanek nosa. Dzieli go na pół, sięgając od czubka nosa aż do gardła, i ma ok. 10 cm długości. Początkowy odcinek jest zbudowany z tkanki chrzęstnej, a część położona głębiej – z kostnej. Skrzywienie przegrody może dotyczyć każdego jej fragmentu, zarówno zbudowanego z chrząstki, jak i z kości. Wpływa na drożność nosa, ale również na prawidłowy przepływ powietrza przez struktury odpowiedzialne za funkcjonowanie zatok. Zwykle skrzywienie nie zmienia wyglądu twarzy.

Dlaczego przegroda nosowa bywa krzywa?

Przyczyn skrzywienia przegrody nosowej jest bardzo wiele. Może być to wada wrodzona, ale także wynik porodu. Dziecko, które przecisnęło się podczas porodu przez kanał rodny, ma zazwyczaj mocno spłaszczony nos. U części noworodków dochodzi do samoistnego wyprostowania nosa w ciągu kilku tygodni. U innych natomiast na swoje miejsce wracają tylko niektóre tkanki miękkie przegrody nosowej, inne zaś pozostają skrzywione.
Powodem skrzywienia nosa są urazy, które zdarzają się w czasie zabaw czy uprawiania sportu. Częściej przytrafiają się one chłopcom, bo są zwykle mniej uważni niż dziewczynki.

Ostatnio dodane na forum
zobacz wszystkie »
 
 
Nie zarejestrowany, 30.08.2016 14:38
myślę że to zakleży od stopnia zniekształcenia przegrody- jeśli jest niewielki to przy odpowiedniej higienie( płukanie zatok specjalnym zestawem z solą fizjologiczną) oraz uodpornienie polyvaccinum powinno dać pozytywny efekt
Nie zarejestrowany, 30.08.2016 14:25
też ma problem z krzywą przegrodą i nawracajace zapalenia zatok - przed decyzją o zabiegu lekarz chce u mnie jeszcze wypróbować szczepionkę uodparniającą do nosa polyvaccinum- czy m ktoś jakieś doświadczenia w tym temacie?
 

Kiedy nos trzeba operować?

To laryngolog po badaniu rozstrzyga, czy konieczna jest operacja nosa. Przegroda nosowa ostatecznie kształtuje się między 20. a 25. rokiem życia. Część specjalistów uważa, że lepiej poczekać z operacją do tego czasu i przeprowadzić jeden zabieg korygujący. 

»
Zabieg w ramach NFZ wymaga krótkiego pobytu w szpitalu. Wykonywany jest techniką klasyczną. Konieczne jest skierowanie do szpitala, które wystawia laryngolog (do tego specjalisty też potrzebne jest skierowanie od lekarza pierwszego kontaktu). Przez kilka dni należy nosić opatrunki w postaci bandaży lub gumowych palców. Niestety, na zabieg  w ramach ubezpieczenia trzeba się zapisać, kolejka jest długa.

»
Zabieg nowoczesny wykonywany jest w sedacji, czyli po dożylnym podaniu łagodnego środka usypiającego. Jest mało inwazyjny, ale po nim trzeba chronić nos przed urazami, a więc przez kilkanaście dni nie uprawiać sportu, nie chodzić do siłowni ani na basen. Czasem konieczne jest przyjmowanie (w ramach osłony) antybiotyków. Efekt zabiegu jest trwały, pod warunkiem, że nie dojdzie do urazu nosa. Za operację w prywatnej klinice trzeba zapłacić 4–5 tys. zł.

Krzywa przegroda nosowa to nie błahostka

Deformację przegrody nosowej można zauważyć już u noworodka karmionego piersią. Jeżeli dziecko ma skrzywioną przegrodę, często odrywa się od piersi, aby zaczerpnąć ustami powietrza, a także zachłystuje się mlekiem. I dzieci, i dorośli z taką wadą zwykle oddychają przez usta. Najłatwiej zaobserwować to podczas snu.

  • Nos z krzywą przegrodą słabiej się oczyszcza, a zalegająca wydzielina spływa do gardła.

  • To powoduje, że częściej się przełyka i odkasłuje.

  • Zalegająca wydzielina jest przyczyną stanów zapalnych gardła i zatok.

  • Osoby ze skrzywioną przegrodą gorzej słyszą, mają słabszy węch i częściej cierpią z powodu bólu głowy.

  • Mają też kłopoty podczas uprawiania sportów, gdyż brakuje im tchu.

  • Częściej także występują problemy z wyrównywaniem ciśnień podczas lotu samolotem (odczuwają wówczas bóle zatok i uszu).

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także

Aktualizacja: 18.09.2014

Komentarze (1 - 10 z 96)
Basko, 25.02.2017 11.08
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witam.Czy wybór lekarza operującego przegrodę jest ważny, czy jest to już standard i każdy będzie umiał to zrobić dobrze ?
 
NJ, 16.01.2017 18.49
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Miałam te same zabiegi i niestety po 5 miesiącach mogę ocenić - żadnej poprawy a nawet mam wrażenie gdy dotykam wnętrza nosa że jest jeszcze mniej drożne i bardziej skrzywione. Może nie w każdym szpitalu robią to dobrze jestem z Gdańska i nie znam osoby która odczułaby poprawę po zabiegu.
 
zofia, 12.01.2017 13.19
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
krz-ywa przegroda= bezdech nocny i b powaz konsekwencje, zaburz w calym ogranizmie z powodu niedotlenienia, ch niedokrwienna serca, zmiany niedokrwienne w mozgu, godp hormonalna, zaburz metabolliczne-cukier i cholesterol, infekcje gor drog oddech, przerozne klopoty z uszami.. Lekarze nie widza tego. Trzeba wiedziec o symptomach i zaburzeniach zeby ich przekonac...
 
anturium, 12.12.2016 15.05
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witam! Za tydzień idę do Szpitala w Dabrowie Górniczej na operację przegrody nosa. Mam pytanie : jak długo dochodzi sie do pełnej sprawności? ile na L4? Po jakim czasie mozna pływać w basenie itd?
 
Olaaa, 22.11.2016 11.17
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witam. Za miesiąc będę miała operacje przegrowy nosowej oraz usunięcie narosli(?) ponieważ po obu stronach jest ona widoczna. Miałam robiona tomografie głowy. Kilka razy w tyg.miewam bóle glowy oraz czasem rano nudności i zawroty oraz senność mimo że spie długo. Po tylniej stronie w gardle spływa mi flegma która musze odkrztuszac bo czuję jakbym miała tam gule. Teraz moje pytanie czy to może być również przyczyną tych nudności i bólu glowy?
 
Przed zabiegiem, 07.11.2016 20.53
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Czy możesz mi powiedzieć który to lekarz też jestem z G. Śląska
 
Andrzej, 07.10.2016 12.28
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witam. Ja będę mia zabieg w 2018r. a po kilku miesiącach usuwanie polipów i czyszczenie zatok. Nie wiem jak to będzie ale jetem zdecydowany. Z zatkanym nosem chodzę już z 20 lat ;
 
ja , 20.08.2016 20.30
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
cewnikują czy nie?
 
Karolina, 02.08.2016 20.14
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Jestem półtora roku po zabiegu prostowania przegrody nosa i zmniejszenia małżowin nosowych (23 marca 2015 zabieg). Dziś wiem, że zrobiłam dobrze decydując się na zabieg. Przed zabiegiem: wieczny katar, kichanie, infekcje dróg oddechowych, tony zużytych chusteczek higienicznych i sporo pieniędzy wydanych na leki. Po zabiegu wszystko przeszło. Przez półtora roku żadnej infekcji - u mnie w pracy wszyscy po kolei przechodzili większe i mniejsze infekcje, chodzili przeziębieni i zakatarzeni, brali zwolnienia, tylko mnie to ominęło, co wcześniej było nie do pomyślenia! Oddycham swobodnie, nie mam infekcji gardła i krtani. Uważam, że warto było przecierpieć zabieg i rekonwalescencję. Zabieg był robiony na NFZ.
 
Dolejlama, 16.05.2016 14.18
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Przede wszystkim bardzo dobry artykuł, bo jako jeden z niewielu mówi o przykrych konsekwencjach (barotraumie, niedotlenieniu, utracie słuchu). Co do operacji - czekałem 8 miesięcy (w IFPS) i jestem zadowolony. Dziwią mnie tylko różnice w szczegółach, a Wasze wpisy raczej świeże, tj. rodzaj znieczulenia (miałem ogólne i wszyscy których znam, co to mieli też) i szwy samorozpuszczalne (nie było czegoś takiego, jak zdjęcie szwów).
 
następne »
strona 1 z 10
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
Zapalenie zatok przynosowych: przyczyny i objawy. Leczenie zatok przynosowych Zapalenie zatok przynosowych: przyczyny i objawy. Leczenie zatok przynosowych

Jakie są objawy zapalenia zatok? Zwykły katar mija po kilku dniach. Jeśli utrzymuje się dłużej,...

więcej

277

Najlepsze domowe sposoby na ból gardła i chrypkę Najlepsze domowe sposoby na ból gardła i chrypkę

Ból gardła i chrypkę można łagodzić na wiele sposobów. Gardło można płukać, ssać tabletki, robić...

więcej

258

Sposoby na zatkane uszy. Co robić, gdy uszy są zatkane? Sposoby na zatkane uszy. Co robić, gdy uszy są zatkane?

Sposoby na zatkane uszy można wykorzystać m.in. w czasie lotu samolotem, jazdy windą, a także przy...

więcej

229

Angina: przyczyny, objawy, leczenie w pytaniach i odpowiedziach Angina: przyczyny, objawy, leczenie w pytaniach i odpowiedziach

Angina to choroba, której w żadnym wypadku nie można bagatelizować, bo jej powikłania mogą być...

więcej

220

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

Radzę zgłosić się do poradni uzależnień i spróbować odzwyczaić się od marihuany. Z cała pewnością zaburzy to prawidłowy rozwój dziecka.

Rzekome schorzenie skórne mające charakteryzować się szpecącymi ranami, obecnością na skórze i pod nią różnokolorowych włókien nieznanego pochodzenia oraz odnoszeniem przez pacjenta wrażenia pełzania...

Forum
data

Kwiecień 25, 2017

Dobrze jest zbudowany inhalator Simple Sanity. Nie jest to duży grat w przeciwieństwie do wielu innych urządzeń które są teraz w sprzedaży, ale raczej taka drobna podręczna konstrukcja. Przez co łatwiej mogę dla niego miejsce w mieszkaniu znaleźć na przykład. Szybka inhalacja, łatwe...

data

Kwiecień 18, 2017

Witam. Otoz mam problem gdyz moja siostra gdy sie przeje jakims posilkiem zaczyna kichac przynajmniej na 5 min raz za razem. Co to za choroba lub przypadlosc. Szukalem w internecie ale nic nie ma. Nie jest na nic uczulona nos tez w porzadku. Dziekuje za pomoc

data

Kwiecień 18, 2017

Cieszę się że mogłem pomóc i się sprawdziło

data

Kwiecień 17, 2017

Kupiliśmy te listki koniec końców, jeszcze się nachodziłam do drugiej apteki bo wykupione, był spray a chciałam koniecznie listki. Pilnowaliśmy się mocno zaleceń, nic nie pił nie jadł po zastosowaniu. I już od pierwszego dnia było słychać ogromną poprawę. Jak weźmie na noc to jest w...

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.