Skrzywiona przegroda nosowa: ratunkiem jest operacja nosa

104 komentarze
Autor: Anna Jarosz - artykuł pochodzi z miesięcznika "Zdrowie"

Skrzywiona przegroda nosowa utrudnia oddychanie, jest winna za nieustający katar, sprzyja nawracającym infekcjom górnych dróg oddechowych. Ten defekt można usunąć operacyjnie. Operacja przegrody nosa jest zabiegiem, który bardzo poprawia jakość życia.

Skrzywienie przegrody nosowej może być przyczyną poważnych problemów ze zdrowiem, dlatego jeśli lekarz stwierdzi, że konieczna jest operacja, nie należy z nią zwlekać. Marzena od ponad 15 lat miała utrudnione oddychanie i wieczny katar. Kiedy jedna infekcja się kończyła, po kilku dniach zaczynała się kolejna. – Chodziłam do laryngologa, ale leczenie nie dawało znaczącej poprawy. Właściwie to żyłam w przekonaniu, że tak musi być – opowiada. Niedawno zdecydowała się ostatecznie rozprawić z tą dolegliwością. – Poszłam do laryngologa, który po wykonaniu odpowiednich badań stwierdził, że powodem moich problemów z nawracającymi infekcjami i trudności z oddychaniem jest skrzywienie przegrody nosowej. Byłam zaskoczona taką diagnozą, bo nikt wcześniej nawet o tym nie wspomniał – twierdzi Marzena.
Lekarz zaproponował operację nosa poprzez wykonanie korekty przegrody nosowej. – Miałam sporo obaw, ale utrudnione oddychanie, zwłaszcza podczas pływania czy innego wysiłku fizycznego, tak mi dokuczało, że zdecydowałam się na zabieg w ramach ubezpieczenia zdrowotnego w NFZ. Dodatkowym argumentem za jego przeprowadzeniem była informacja, że trudności z oddychaniem powodują niedotlenienie całego organizmu, a to jak wiadomo – negatywnie odbija się na jego kondycji, funkcjonowaniu poszczególnych narządów, czyli także na długości życia – podkreśla.
Przed operacją nosa Marzena zrobiła podstawowe badania, m.in. oznaczenie grupy krwi, EKG, RTG. Zabieg odbył się w pełnej narkozie. Lekarze wyprostowali przegrodę nosową, co wiązało się z usunięciem fragmentu kości. Następnie miękkie części przegrody zostały zszyte rozpuszczalnymi szwami.
– Zabieg prostowania przegrody nosa wcale nie był przykrym przeżyciem, na co byłam przygotowana. W szpitalu spędziłam 3 dni. Przez kilka dni miałam lekko spuchnięty nos, ale nie było to zbyt widoczne – wyjaśnia Marzena. Po operacji była jeszcze na 2 wizytach kontrolnych, w czasie których zdjęto resztę szwów. – Jestem bardzo zadowolona, że zdecydowałam się na zabieg. Polecam go teraz wszystkim, którzy mają problemy z oddychaniem i nieustający katar. Niebawem takiej samej operacji podda się mój 17-letni syn. Teraz oddycham pełną piersią i nie mam już żadnych ograniczeń, aby rozkoszować się pływaniem lub jazdą na rowerze – podkreśla.

Ważne

Ważne

Przegroda, która dzieli nos

Przegroda nosowa jest rusztowaniem dla miękkich tkanek nosa. Dzieli go na pół, sięgając od czubka nosa aż do gardła, i ma ok. 10 cm długości. Początkowy odcinek jest zbudowany z tkanki chrzęstnej, a część położona głębiej – z kostnej. Skrzywienie przegrody może dotyczyć każdego jej fragmentu, zarówno zbudowanego z chrząstki, jak i z kości. Wpływa na drożność nosa, ale również na prawidłowy przepływ powietrza przez struktury odpowiedzialne za funkcjonowanie zatok. Zwykle skrzywienie nie zmienia wyglądu twarzy.

Dlaczego przegroda nosowa bywa krzywa?

Przyczyn skrzywienia przegrody nosowej jest bardzo wiele. Może być to wada wrodzona, ale także wynik porodu. Dziecko, które przecisnęło się podczas porodu przez kanał rodny, ma zazwyczaj mocno spłaszczony nos. U części noworodków dochodzi do samoistnego wyprostowania nosa w ciągu kilku tygodni. U innych natomiast na swoje miejsce wracają tylko niektóre tkanki miękkie przegrody nosowej, inne zaś pozostają skrzywione.
Powodem skrzywienia nosa są urazy, które zdarzają się w czasie zabaw czy uprawiania sportu. Częściej przytrafiają się one chłopcom, bo są zwykle mniej uważni niż dziewczynki.

Ostatnio dodane na forum
zobacz wszystkie »
 
 
Nie zarejestrowany, 30.08.2016 14:38
myślę że to zakleży od stopnia zniekształcenia przegrody- jeśli jest niewielki to przy odpowiedniej higienie( płukanie zatok specjalnym zestawem z solą fizjologiczną) oraz uodpornienie polyvaccinum powinno dać pozytywny efekt
Nie zarejestrowany, 30.08.2016 14:25
też ma problem z krzywą przegrodą i nawracajace zapalenia zatok - przed decyzją o zabiegu lekarz chce u mnie jeszcze wypróbować szczepionkę uodparniającą do nosa polyvaccinum- czy m ktoś jakieś doświadczenia w tym temacie?
 

Kiedy nos trzeba operować?

To laryngolog po badaniu rozstrzyga, czy konieczna jest operacja nosa. Przegroda nosowa ostatecznie kształtuje się między 20. a 25. rokiem życia. Część specjalistów uważa, że lepiej poczekać z operacją do tego czasu i przeprowadzić jeden zabieg korygujący. 

»
Zabieg w ramach NFZ wymaga krótkiego pobytu w szpitalu. Wykonywany jest techniką klasyczną. Konieczne jest skierowanie do szpitala, które wystawia laryngolog (do tego specjalisty też potrzebne jest skierowanie od lekarza pierwszego kontaktu). Przez kilka dni należy nosić opatrunki w postaci bandaży lub gumowych palców. Niestety, na zabieg  w ramach ubezpieczenia trzeba się zapisać, kolejka jest długa.

»
Zabieg nowoczesny wykonywany jest w sedacji, czyli po dożylnym podaniu łagodnego środka usypiającego. Jest mało inwazyjny, ale po nim trzeba chronić nos przed urazami, a więc przez kilkanaście dni nie uprawiać sportu, nie chodzić do siłowni ani na basen. Czasem konieczne jest przyjmowanie (w ramach osłony) antybiotyków. Efekt zabiegu jest trwały, pod warunkiem, że nie dojdzie do urazu nosa. Za operację w prywatnej klinice trzeba zapłacić 4–5 tys. zł.

Krzywa przegroda nosowa to nie błahostka

Deformację przegrody nosowej można zauważyć już u noworodka karmionego piersią. Jeżeli dziecko ma skrzywioną przegrodę, często odrywa się od piersi, aby zaczerpnąć ustami powietrza, a także zachłystuje się mlekiem. I dzieci, i dorośli z taką wadą zwykle oddychają przez usta. Najłatwiej zaobserwować to podczas snu.

  • Nos z krzywą przegrodą słabiej się oczyszcza, a zalegająca wydzielina spływa do gardła.

  • To powoduje, że częściej się przełyka i odkasłuje.

  • Zalegająca wydzielina jest przyczyną stanów zapalnych gardła i zatok.

  • Osoby ze skrzywioną przegrodą gorzej słyszą, mają słabszy węch i częściej cierpią z powodu bólu głowy.

  • Mają też kłopoty podczas uprawiania sportów, gdyż brakuje im tchu.

  • Częściej także występują problemy z wyrównywaniem ciśnień podczas lotu samolotem (odczuwają wówczas bóle zatok i uszu).

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także

Aktualizacja: 04.08.2017

Komentarze (1 - 10 z 104)
Tomasz, 22.08.2017 20.01
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Zabieg miałem w Jeleniej górze i czekałem 2 miesiace :) Dla porównania Świdnica oczekiwanie rok, tak samo Oława
 
Sara, 21.08.2017 21.07
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Długo trzeba czekać na taki zabieg ? Mam skierowanie do szpitala, ale zastanawiam się ile jeszcze będę musiała się męczyć z krzywą przegrodą zanim dostanę się na NFZ
 
prawdziwy, 13.08.2017 20.21
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Wiadomo , Ale pomaga W łagodZeniu i oddychaniu Sam TAK robie raz dziennie ciepła woda trochę pierw , i dużo zimnej szczególnie O tej porze roku , jesień i zima TO ciepła ZAWSZE
 
ddd, 24.06.2017 18.52
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
płukanie nie wyprostuje nosa
 
damianz5, 08.06.2017 22.30
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Zgłoś się do Laryngologa i on zadecyduje czy konieczny jest zabieg.
 
laryngolog matyniak.pl, 06.06.2017 01.05
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
W każdym zabiegu najważniejszy jest lekarz wykonujący zabieg
 
nikki, 03.06.2017 20.29
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
czy płukanie przegrody solą fizjologiczna naprostuje mi przegrode? już nie moge tak żyć wszyscy się na mnie gapią...
 
damianz5, 29.04.2017 13.39
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Miałem przeprowadzony zabieg 10 dni temu. Byłem przygotowany na wiele, ale w moim przypadku wszystko odbyło się bardzo szybko i bezboleśnie. Zostałem przyjęty do szpitala w czwartek i w ten sam dzień został przeprowadzony zabieg. Po wybudzeniu trochę bolało gardło i przez te tampony utrudnione oddychanie i przełykanie, ale ogólnie bez tragedii. Następnego dnia z samego rana zostały wyjęte tampony co jest najgorszym przeżyciem, a zarazem najlepszym, bo chwila bólu i trochę krwi, ale ulga po wyjęciu duża, bo już można złapać trochę powietrza nosem i człowiek pozbywa się tego dyskomfortu. Następnie wypis ze szpitala i informują, aby po tygodniu zgłosić się na ściągnięcie szwów i wyjęcie płytek. Przez cały tydzień lekko kapie z nosa i robią się skrzepy, ale ogólnie bez odczuwania bólu. I ważna informacja na koniec, bo ściąganie płytek wcale nie boli . Bałem się trochę tego, bo różne informacje czytałem na ten temat, ale praktycznie bezbolesne. Sam lekarz przed ich wyjęciem mówił, że się zdziwię, bo powiedziałem Mu, że raczej do najprzyjemniejszych rzeczy to nie należy z tego co słyszałem. Podsumował, że ludzie głupot oczytają się, a potem przychodzą przestraszeni i tu miał rację. Po ich wyjęciu i wyczyszczeniu nosa praktycznie pełna drożność. Wiadomo dużo zależy od organizmu, ale obecnie te zabiegi nie są jakimiś wielkimi przeżyciami, bo na sali dwie inne osoby też miały przeprowadzony ten zabieg w ten sam dzień co ja i odczucia miały podobne.
 
Basko, 25.02.2017 11.08
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witam.Czy wybór lekarza operującego przegrodę jest ważny, czy jest to już standard i każdy będzie umiał to zrobić dobrze ?
 
NJ, 16.01.2017 18.49
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Miałam te same zabiegi i niestety po 5 miesiącach mogę ocenić - żadnej poprawy a nawet mam wrażenie gdy dotykam wnętrza nosa że jest jeszcze mniej drożne i bardziej skrzywione. Może nie w każdym szpitalu robią to dobrze jestem z Gdańska i nie znam osoby która odczułaby poprawę po zabiegu.
 
następne »
strona 1 z 11
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
Sposoby na zatkane uszy. Co robić, gdy uszy są zatkane? Sposoby na zatkane uszy. Co robić, gdy uszy są zatkane?

Sposoby na zatkane uszy można wykorzystać m.in. w czasie lotu samolotem, jazdy windą, a także przy...

więcej

184

Najlepsze domowe sposoby na ból gardła i chrypkę Najlepsze domowe sposoby na ból gardła i chrypkę

Ból gardła i chrypkę można łagodzić na wiele sposobów. Gardło można płukać, ssać tabletki, robić...

więcej

173

Zapalenie zatok przynosowych: przyczyny i objawy. Leczenie zatok przynosowych Zapalenie zatok przynosowych: przyczyny i objawy. Leczenie zatok przynosowych

Jakie są objawy zapalenia zatok? Zwykły katar mija po kilku dniach. Jeśli utrzymuje się dłużej,...

więcej

160

Angina: przyczyny, objawy, leczenie w pytaniach i odpowiedziach Angina: przyczyny, objawy, leczenie w pytaniach i odpowiedziach

Angina to choroba, której w żadnym wypadku nie można bagatelizować, bo jej powikłania mogą być...

więcej

146

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

Wazelina może być zbyt ciężka i zatykająca ujścia gruczołów łojowych. Sugeruję zastosowanie specjalnych kremów ochronnych przeznaczonych na zimę (zawierają kompleksy lipidowe) dostępnych w aptekach.

Nic nie wiadomo, aby mleko miało wpływ na wchłanianie tabletek antykoncepcyjnych. Radzę jednak popijać tabletkę wodą.

Torbiele jajników u kobiet w okresie prokreacyjnym najczęściej mają charakter czynnościowy, ich wymiar w cyklu może ulegać zmianie, tak że te różnice w wymiarze nie są czymś dziwnym, szczególnie...

Forum
data

Sierpień 23, 2017

Dziękuję za polecenie, zainteresuję się tematem, nigdy wcześniej o czymś takim nie słyszałam.

data

Sierpień 17, 2017

A może to zatkane ucho? z powodu dużej ilości woskowiny, ja tak miałem kiedyś. Poczytaj sobie o zatkanym uchu, albo jak odetkać ucho, bo może to faktycznie w tym jest problem. Tu masz dobry tekst o tym https://adamed.expert/zatkane-ucho-sposoby-na-zatkane-uszy/ nie grzeb w uszach na...

data

Sierpień 14, 2017

Od kilku dni miałam zatkane ucho, masakra istna. Już jest dobrze, jak macie kłopoty z zatkanych uchem to radzę poczytać tutaj na ten temat https://adamed.expert/zatkane-ucho-sposoby-na-zatkane-uszy/ mi opisane tutaj sposoby pomogły i już się nie męczę. Powiem wam, ze cały szkopuł tkwił w...

data

Sierpień 09, 2017

Powiem krótko może być to grzybica nosa, zatok; większość chorób się z grzybów bierze a w alergiach są podstawą. Specjaliści wystawiają skierowania NFZ na badania mykologiczne grzybów lub w laboratorium mikrobiologii można samemu skontrolować ich stan.

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.