Skrzywiona przegroda nosowa: ratunkiem jest operacja nosa

87 komentarze
Autor: Anna Jarosz - artykuł pochodzi z miesięcznika "Zdrowie"

Skrzywiona przegroda nosowa utrudnia oddychanie, jest winna za nieustający katar, sprzyja nawracającym infekcjom górnych dróg oddechowych. Ten defekt można usunąć operacyjnie. Operacja przegrody nosa jest zabiegiem, który bardzo poprawia jakość życia.

Skrzywienie przegrody nosowej może być przyczyną poważnych problemów ze zdrowiem, dlatego jeśli lekarz stwierdzi, że konieczna jest operacja, nie należy z nią zwlekać. Marzena od ponad 15 lat miała utrudnione oddychanie i wieczny katar. Kiedy jedna infekcja się kończyła, po kilku dniach zaczynała się kolejna. – Chodziłam do laryngologa, ale leczenie nie dawało znaczącej poprawy. Właściwie to żyłam w przekonaniu, że tak musi być – opowiada. Niedawno zdecydowała się ostatecznie rozprawić z tą dolegliwością. – Poszłam do laryngologa, który po wykonaniu odpowiednich badań stwierdził, że powodem moich problemów z nawracającymi infekcjami i trudności z oddychaniem jest skrzywienie przegrody nosowej. Byłam zaskoczona taką diagnozą, bo nikt wcześniej nawet o tym nie wspomniał – twierdzi Marzena.
Lekarz zaproponował operację nosa poprzez wykonanie korekty przegrody nosowej. – Miałam sporo obaw, ale utrudnione oddychanie, zwłaszcza podczas pływania czy innego wysiłku fizycznego, tak mi dokuczało, że zdecydowałam się na zabieg w ramach ubezpieczenia zdrowotnego w NFZ. Dodatkowym argumentem za jego przeprowadzeniem była informacja, że trudności z oddychaniem powodują niedotlenienie całego organizmu, a to jak wiadomo – negatywnie odbija się na jego kondycji, funkcjonowaniu poszczególnych narządów, czyli także na długości życia – podkreśla.
Przed operacją nosa Marzena zrobiła podstawowe badania, m.in. oznaczenie grupy krwi, EKG, RTG. Zabieg odbył się w pełnej narkozie. Lekarze wyprostowali przegrodę nosową, co wiązało się z usunięciem fragmentu kości. Następnie miękkie części przegrody zostały zszyte rozpuszczalnymi szwami.
– Zabieg prostowania przegrody nosa wcale nie był przykrym przeżyciem, na co byłam przygotowana. W szpitalu spędziłam 3 dni. Przez kilka dni miałam lekko spuchnięty nos, ale nie było to zbyt widoczne – wyjaśnia Marzena. Po operacji była jeszcze na 2 wizytach kontrolnych, w czasie których zdjęto resztę szwów. – Jestem bardzo zadowolona, że zdecydowałam się na zabieg. Polecam go teraz wszystkim, którzy mają problemy z oddychaniem i nieustający katar. Niebawem takiej samej operacji podda się mój 17-letni syn. Teraz oddycham pełną piersią i nie mam już żadnych ograniczeń, aby rozkoszować się pływaniem lub jazdą na rowerze – podkreśla.

Nie przegap

Ważne

Ważne

Przegroda, która dzieli nos

Przegroda nosowa jest rusztowaniem dla miękkich tkanek nosa. Dzieli go na pół, sięgając od czubka nosa aż do gardła, i ma ok. 10 cm długości. Początkowy odcinek jest zbudowany z tkanki chrzęstnej, a część położona głębiej – z kostnej. Skrzywienie przegrody może dotyczyć każdego jej fragmentu, zarówno zbudowanego z chrząstki, jak i z kości. Wpływa na drożność nosa, ale również na prawidłowy przepływ powietrza przez struktury odpowiedzialne za funkcjonowanie zatok. Zwykle skrzywienie nie zmienia wyglądu twarzy.

Dlaczego przegroda nosowa bywa krzywa?

Przyczyn skrzywienia przegrody nosowej jest bardzo wiele. Może być to wada wrodzona, ale także wynik porodu. Dziecko, które przecisnęło się podczas porodu przez kanał rodny, ma zazwyczaj mocno spłaszczony nos. U części noworodków dochodzi do samoistnego wyprostowania nosa w ciągu kilku tygodni. U innych natomiast na swoje miejsce wracają tylko niektóre tkanki miękkie przegrody nosowej, inne zaś pozostają skrzywione.
Powodem skrzywienia nosa są urazy, które zdarzają się w czasie zabaw czy uprawiania sportu. Częściej przytrafiają się one chłopcom, bo są zwykle mniej uważni niż dziewczynki.

Ostatnio dodane na forum
zobacz wszystkie »
 
 
Nie zarejestrowany, 16.12.2014 22:35
Ile czasu po operacji korekcji przegrody i plastyce małżowi misi minąć zeby nos normalnie funkcjonował? Szczególnie jesli chodzi o prawidłowy przepływ powietrza przez dziurki w nosie?
konstanty, 08.08.2011 17:27
krzywa przegroda nosowa jest bardzo niebezpieczna - może byc przyczyna chrapania i bezdechu. Mój mąż miał problem z przegrodą - po operacji prawie nie chrapie, prawie:)
 

Kiedy nos trzeba operować?

To laryngolog po badaniu rozstrzyga, czy konieczna jest operacja nosa. Przegroda nosowa ostatecznie kształtuje się między 20. a 25. rokiem życia. Część specjalistów uważa, że lepiej poczekać z operacją do tego czasu i przeprowadzić jeden zabieg korygujący. 

»
Zabieg w ramach NFZ wymaga krótkiego pobytu w szpitalu. Wykonywany jest techniką klasyczną. Konieczne jest skierowanie do szpitala, które wystawia laryngolog (do tego specjalisty też potrzebne jest skierowanie od lekarza pierwszego kontaktu). Przez kilka dni należy nosić opatrunki w postaci bandaży lub gumowych palców. Niestety, na zabieg  w ramach ubezpieczenia trzeba się zapisać, kolejka jest długa.

»
Zabieg nowoczesny wykonywany jest w sedacji, czyli po dożylnym podaniu łagodnego środka usypiającego. Jest mało inwazyjny, ale po nim trzeba chronić nos przed urazami, a więc przez kilkanaście dni nie uprawiać sportu, nie chodzić do siłowni ani na basen. Czasem konieczne jest przyjmowanie (w ramach osłony) antybiotyków. Efekt zabiegu jest trwały, pod warunkiem, że nie dojdzie do urazu nosa. Za operację w prywatnej klinice trzeba zapłacić 4–5 tys. zł.

Krzywa przegroda nosowa to nie błahostka

Deformację przegrody nosowej można zauważyć już u noworodka karmionego piersią. Jeżeli dziecko ma skrzywioną przegrodę, często odrywa się od piersi, aby zaczerpnąć ustami powietrza, a także zachłystuje się mlekiem. I dzieci, i dorośli z taką wadą zwykle oddychają przez usta. Najłatwiej zaobserwować to podczas snu.

  • Nos z krzywą przegrodą słabiej się oczyszcza, a zalegająca wydzielina spływa do gardła.

  • To powoduje, że częściej się przełyka i odkasłuje.

  • Zalegająca wydzielina jest przyczyną stanów zapalnych gardła i zatok.

  • Osoby ze skrzywioną przegrodą gorzej słyszą, mają słabszy węch i częściej cierpią z powodu bólu głowy.

  • Mają też kłopoty podczas uprawiania sportów, gdyż brakuje im tchu.

  • Częściej także występują problemy z wyrównywaniem ciśnień podczas lotu samolotem (odczuwają wówczas bóle zatok i uszu).

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
KOREKCJA NOSA - gdy chcesz zmienić kształt lub wielkość nosa

KOREKCJA NOSA - gdy chcesz zmienić kształt lub wielkość nosa

"Sala operacyjna": sezon 2, odcinek 14 - chcę znowu żyć

"Sala operacyjna": sezon 2, odcinek 14 - chcę znowu żyć

Aktualizacja: 18.09.2014

Komentarze (1 - 10 z 87)
Dolejlama, 16.05.2016 14.18
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Przede wszystkim bardzo dobry artykuł, bo jako jeden z niewielu mówi o przykrych konsekwencjach (barotraumie, niedotlenieniu, utracie słuchu). Co do operacji - czekałem 8 miesięcy (w IFPS) i jestem zadowolony. Dziwią mnie tylko różnice w szczegółach, a Wasze wpisy raczej świeże, tj. rodzaj znieczulenia (miałem ogólne i wszyscy których znam, co to mieli też) i szwy samorozpuszczalne (nie było czegoś takiego, jak zdjęcie szwów).
 
Edek, 07.03.2016 22.31
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Jestem kilka dni po zabiegu w szpitalu i jedno mogę powiedzieć nic nie bolało ani nie boli
 
Joanna , 05.02.2016 17.16
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Mnie się wydaje, że o tym musi zdecydować lekarz. Nie wiem gdzie teraz mieszkasz, ale mojemu mężowi pomogli lekarze na G. Śląsku.
 
xbartekx14, 03.02.2016 08.40
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
czy to boli ??
 
Mateusz, 20.12.2015 16.06
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witam wszystkich i liczę na poradę, rok temu w Grudniu w Nowej Soli miałem robiona przegrodę miałem wiecznie katar laryngolog powiedziała że muszę wyprostować przegrodę to jest przyczyną wiecznego kataru po operacji wyprostowali mi nos i lewy otwór którym w ogóle nie oddychalem zacząłem oddychać ale jak zeszła opuchlizna wiedziałem ze operacja została zje...a z lewej strony nosa taki garb jak by kość wypchali na zewnątrz zamiast ja usunąć i lewy otwór wcześniej w ogóle nie drozny teraz drozny ale otwór o połowę mniejszy niż powinno być niż ten drugi i do dnia dzisiejszego musze codziennie wyciągać strupki bo mi się nos wiecznie zatyka i nadal katar byłem u laryngologa i stwierdziła że operacja została zrypana co radzicie operacje miałem na kasę chorych a po operacji wyprowadziłem się za granicę czy w Polsce zrobi mi ktoś poprawkę i ile to może kosztować pozdro
 
falka1975, 12.12.2015 12.50
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
operację mialam 4 grudnia 2015. przyjęto mnie w czwartek, w piątek opercja, w sobote wyjście. Na NFZ. znieczulenie miejscowe, troszkę bolalo samo znieczulenie . opracja trwala 50 min i chyba trozkę przysnelam. w każdym razie to nic strasznego. potem zapchany nos, oczyszczanie. zwolnienie razem ze szpitalem to 7 dni.
 
fizban, 05.12.2015 20.30
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Garb zostaje na NFZ robiona jest tylko plastyka przegrody wewnątrz nosa. Jak chcesz mieć usunięty garb musisz iść prywatnie i liczyć się z kosztem ok 6 tyś zł.
 
blue, 03.12.2015 15.34
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Mój laryngolog zalecił mi takie zabieg na wyprostowanie przegrody nosowej, ale to na razie była tylko taka sugestia bo na chwile obecną przepisał mi leki a później zobaczymy. Wszystko fajnie i pewnie się na to zdecyduję ale ja też patrzę na tą stronę estetyczną bo jak ktoś ma i krzywą przegrodę i ogromny garb na nosie to wtedy tylko prostują mi przegrodę a ten garb zostaje?? ktos cos wie na ten temat? Myślę, że tu czegoś się dowiem.
 
Piotrek1973, 20.11.2015 19.56
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witam.Mój problem wygląda następująco. Od sierpnia 2015 roku tułam się z synem po lekarzach z powodu przewlekłych bulow głowy u syna. Rezonans magnetyczny i tomograf wykazały niedrożnośc zatok czołowych , klinowych oraz niedrozną przegrodę nosa.Lekarz laryngolog dał nam skierowanie do szpitala aby z operować tą przegrodę a przy przyjęciu do szpitala lekarz konsultant stwierdził że nie widzi takiej potrzeby i odesłał nas z kwitkiem. Co teraz mamy robić, mi osobiście już opadają recę a ból głowy i ciągły katar jest dla syna już nie do zniesienia.
 
agrafka013, 06.11.2015 14.49
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witam, w dniu dzisiejszym wyszłam ze szpitala po zabiegu prostowania przegrody nosowej. Teraz oddycham pełna piersią. Do szpitala miałam skierowanie na 4.11.2015r. W szpitalu miałam być już o 7:30. Sam zabieg był o 12:30 i trwał 20min. Odbył się w znieczuleniu miejscowym. W trakcie zabiegu brało udział dwóch lekarzy. To nie był łatwy zabieg. W trakcie wykonywania operacji druga lekarka wstrzyknęła mi do welfronu jakieś "coś" i poczułam się po tym bardzo źle. Byłam tak mokra z potu, jakby ktoś co 2 min wylewał mi na głowę wiadro z wodą. na koniec lekarka włożyła mi do obydwu dziurek coś w rodzaju tamponów i przykleiła plaster z opatrunkiem pod nosem. Był on zmieniany co kilka godzin. W łóżku miałam podłączona kroplówkę i co dwie godziny ketonal w kroplówce oraz antybiotyk. Cały czas do 05.11 do g. 12 musiałam oddychać ustami, ale przykrywałam je ligniną, to wtedy mniej mi wysychało w ustach. Pierwszy posiłek zjadłam w dniu zabiegu wieczorem ok. 17 (kolacja). W dniu 05.11 lekarka wyciągnęła mi o 8:00 rano do pół tego co miałam włożone w nosie, a resztę o 12.00. To była kolejna nieprzyjemna rzecz. Z oczu same leciały mi łzy i było to bardzo nieprzyjemne, bo razem z tym tamponem poleciały skrzepy krwi z nosa. Po całkowitym usunięciu tych tamponów lekarz włożył do nosa specjalna maść, którą do 6.11 miałam aplikowana kilka razy dziennie. Do domu wypisano mnie w dniu 06.11. Usunięto welfron i otrzymałam L4 na 10 dni. W dniu 12.11 mam się zgłosić na usunięcie szwów i czyszczenie nosa. Po powrocie do domu mam sama aplikować sobie tą maść Alantan Plus dwa razy dziennie. Czuję się trochę osłabiona tymi kroplówkami, przez te dni wolne mam sie nie przeciążać i nie uprawiać sportów. Podsumowując, to jest to zabieg nieprzyjemny, ale da się wytrzymać. Teraz bardziej wyraziście czuję to co jem i lepiej słyszę. Pozdrawiam
 
następne »
strona 1 z 9
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
Najlepsze domowe sposoby na ból gardła i chrypkę Najlepsze domowe sposoby na ból gardła i chrypkę

Ból gardła i chrypkę można łagodzić na wiele sposobów. Gardło można płukać, ssać tabletki, robić...

więcej

30204

Zapalenie zatok przynosowych: przyczyny i objawy. Leczenie zatok przynosowych Zapalenie zatok przynosowych: przyczyny i objawy. Leczenie zatok przynosowych

Jakie są objawy zapalenia zatok? Zwykły katar mija po kilku dniach. Jeśli utrzymuje się dłużej,...

więcej

28388

Zapalenie oskrzeli: przyczyny i objawy. Leczenie zapalenia oskrzeli Zapalenie oskrzeli: przyczyny i objawy. Leczenie zapalenia oskrzeli

Zapalenie oskrzeli, zwłaszcza w fazie początkowej, łatwo pomylić z przeziębieniem. Zdarza się też,...

więcej

25858

Angina: przyczyny, objawy, leczenie w pytaniach i odpowiedziach Angina: przyczyny, objawy, leczenie w pytaniach i odpowiedziach

Angina to choroba, której w żadnym wypadku nie można bagatelizować, bo jej powikłania mogą być...

więcej

25014

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

Obecność pokarmu w piersiach jest fizjologiczna w ciąży. Nie należy ściskać brodawek ani ściągać pokarmu, ponieważ to może indukować czynność skurczową macicy.

Opisane przez Panią objawy mogą świadczyć o wielu zaburzeniach, od zwykłej nieuwagi po uszkodzenie jakiegoś obszaru mózgu. W takiej sytuacji każdy przypadek należy zbadać indywidualnie. Polecałabym...

Jeśli korzeń zęba jest zdrowy, to można za pomocą wkładu koronowo-korzeniowego osadzić koronę. Jeśli nie ma takiej możliwości, bo korzeń jest pęknięty, radzę zabieg wszczepienia implantu.

Forum
data

Maj 21, 2016

potwierdzam w 100% aparat ze sluchnet to bardzo porządny sprzęt a do reszty dostępnych na rynku nieporównywalnie tańszy, co więcej znajoma miała taki za kilka tysięcy i narzekała a za moją namową na sluchnet się przerzuciła i mówi że wielka różnica jakościowa

data

Maj 21, 2016

Zdziwiła mnie kwota 20 tys. podana za aparat w jednym z postów bo ja swój ze sluchnet mam za 700 zł i nie mam z nim żadnych powodów do narzekań, nic nie szumi, nie piszczy a jakość dźwięku bardzo dobra i się nie stresuję już że nie dosłyszę chociażby w przychodni czegoś czy gdziekolwiek

data

Maj 21, 2016

a ja z kolei tych dousznych nie lubię nie wiem ale zauszny mi wgl nie przeszkadza i czuję się w nim bardziej komfortowo, swój mam ze sluchnet, kosztował do 400 zł a sprawdza się o wiele lepiej od modelu dużo droższego który dobrali mi kiedyś w stacjonarnym salonie w Krakowie

data

Kwiecień 29, 2016

mojemu synowi podczas stosowania polyvaccinum laryngolog tez zalecił płukanie zatok , ale solą pod ciśnieniem - taka kombinacja działa cuda- pozbyliśmy się problemu

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.