Skrzywiona przegroda nosowa: ratunkiem jest operacja nosa

80 komentarze
Autor: Anna Jarosz - artykuł pochodzi z miesięcznika "Zdrowie"

Skrzywiona przegroda nosowa utrudnia oddychanie, jest winna za nieustający katar, sprzyja nawracającym infekcjom górnych dróg oddechowych. Ten defekt można usunąć operacyjnie. Operacja przegrody nosa jest zabiegiem, który bardzo poprawia jakość życia.

Skrzywienie przegrody nosowej może być przyczyną poważnych problemów ze zdrowiem, dlatego jeśli lekarz stwierdzi, że konieczna jest operacja, nie należy z nią zwlekać. Marzena od ponad 15 lat miała utrudnione oddychanie i wieczny katar. Kiedy jedna infekcja się kończyła, po kilku dniach zaczynała się kolejna. – Chodziłam do laryngologa, ale leczenie nie dawało znaczącej poprawy. Właściwie to żyłam w przekonaniu, że tak musi być – opowiada. Niedawno zdecydowała się ostatecznie rozprawić z tą dolegliwością. – Poszłam do laryngologa, który po wykonaniu odpowiednich badań stwierdził, że powodem moich problemów z nawracającymi infekcjami i trudności z oddychaniem jest skrzywienie przegrody nosowej. Byłam zaskoczona taką diagnozą, bo nikt wcześniej nawet o tym nie wspomniał – twierdzi Marzena.
Lekarz zaproponował operację nosa poprzez wykonanie korekty przegrody nosowej. – Miałam sporo obaw, ale utrudnione oddychanie, zwłaszcza podczas pływania czy innego wysiłku fizycznego, tak mi dokuczało, że zdecydowałam się na zabieg w ramach ubezpieczenia zdrowotnego w NFZ. Dodatkowym argumentem za jego przeprowadzeniem była informacja, że trudności z oddychaniem powodują niedotlenienie całego organizmu, a to jak wiadomo – negatywnie odbija się na jego kondycji, funkcjonowaniu poszczególnych narządów, czyli także na długości życia – podkreśla.
Przed operacją nosa Marzena zrobiła podstawowe badania, m.in. oznaczenie grupy krwi, EKG, RTG. Zabieg odbył się w pełnej narkozie. Lekarze wyprostowali przegrodę nosową, co wiązało się z usunięciem fragmentu kości. Następnie miękkie części przegrody zostały zszyte rozpuszczalnymi szwami.
– Zabieg prostowania przegrody nosa wcale nie był przykrym przeżyciem, na co byłam przygotowana. W szpitalu spędziłam 3 dni. Przez kilka dni miałam lekko spuchnięty nos, ale nie było to zbyt widoczne – wyjaśnia Marzena. Po operacji była jeszcze na 2 wizytach kontrolnych, w czasie których zdjęto resztę szwów. – Jestem bardzo zadowolona, że zdecydowałam się na zabieg. Polecam go teraz wszystkim, którzy mają problemy z oddychaniem i nieustający katar. Niebawem takiej samej operacji podda się mój 17-letni syn. Teraz oddycham pełną piersią i nie mam już żadnych ograniczeń, aby rozkoszować się pływaniem lub jazdą na rowerze – podkreśla.

Nie przegap

Ważne

Ważne

Przegroda, która dzieli nos

Przegroda nosowa jest rusztowaniem dla miękkich tkanek nosa. Dzieli go na pół, sięgając od czubka nosa aż do gardła, i ma ok. 10 cm długości. Początkowy odcinek jest zbudowany z tkanki chrzęstnej, a część położona głębiej – z kostnej. Skrzywienie przegrody może dotyczyć każdego jej fragmentu, zarówno zbudowanego z chrząstki, jak i z kości. Wpływa na drożność nosa, ale również na prawidłowy przepływ powietrza przez struktury odpowiedzialne za funkcjonowanie zatok. Zwykle skrzywienie nie zmienia wyglądu twarzy.

Dlaczego przegroda nosowa bywa krzywa?

Przyczyn skrzywienia przegrody nosowej jest bardzo wiele. Może być to wada wrodzona, ale także wynik porodu. Dziecko, które przecisnęło się podczas porodu przez kanał rodny, ma zazwyczaj mocno spłaszczony nos. U części noworodków dochodzi do samoistnego wyprostowania nosa w ciągu kilku tygodni. U innych natomiast na swoje miejsce wracają tylko niektóre tkanki miękkie przegrody nosowej, inne zaś pozostają skrzywione.
Powodem skrzywienia nosa są urazy, które zdarzają się w czasie zabaw czy uprawiania sportu. Częściej przytrafiają się one chłopcom, bo są zwykle mniej uważni niż dziewczynki.

Ostatnio dodane na forum
zobacz wszystkie »
 
 
Nie zarejestrowany, 16.12.2014 22:35
Ile czasu po operacji korekcji przegrody i plastyce małżowi misi minąć zeby nos normalnie funkcjonował? Szczególnie jesli chodzi o prawidłowy przepływ powietrza przez dziurki w nosie?
konstanty, 08.08.2011 17:27
krzywa przegroda nosowa jest bardzo niebezpieczna - może byc przyczyna chrapania i bezdechu. Mój mąż miał problem z przegrodą - po operacji prawie nie chrapie, prawie:)
 

Kiedy nos trzeba operować?

To laryngolog po badaniu rozstrzyga, czy konieczna jest operacja nosa. Przegroda nosowa ostatecznie kształtuje się między 20. a 25. rokiem życia. Część specjalistów uważa, że lepiej poczekać z operacją do tego czasu i przeprowadzić jeden zabieg korygujący. 

»
Zabieg w ramach NFZ wymaga krótkiego pobytu w szpitalu. Wykonywany jest techniką klasyczną. Konieczne jest skierowanie do szpitala, które wystawia laryngolog (do tego specjalisty też potrzebne jest skierowanie od lekarza pierwszego kontaktu). Przez kilka dni należy nosić opatrunki w postaci bandaży lub gumowych palców. Niestety, na zabieg  w ramach ubezpieczenia trzeba się zapisać, kolejka jest długa.

»
Zabieg nowoczesny wykonywany jest w sedacji, czyli po dożylnym podaniu łagodnego środka usypiającego. Jest mało inwazyjny, ale po nim trzeba chronić nos przed urazami, a więc przez kilkanaście dni nie uprawiać sportu, nie chodzić do siłowni ani na basen. Czasem konieczne jest przyjmowanie (w ramach osłony) antybiotyków. Efekt zabiegu jest trwały, pod warunkiem, że nie dojdzie do urazu nosa. Za operację w prywatnej klinice trzeba zapłacić 4–5 tys. zł.

Krzywa przegroda nosowa to nie błahostka

Deformację przegrody nosowej można zauważyć już u noworodka karmionego piersią. Jeżeli dziecko ma skrzywioną przegrodę, często odrywa się od piersi, aby zaczerpnąć ustami powietrza, a także zachłystuje się mlekiem. I dzieci, i dorośli z taką wadą zwykle oddychają przez usta. Najłatwiej zaobserwować to podczas snu.

  • Nos z krzywą przegrodą słabiej się oczyszcza, a zalegająca wydzielina spływa do gardła.

  • To powoduje, że częściej się przełyka i odkasłuje.

  • Zalegająca wydzielina jest przyczyną stanów zapalnych gardła i zatok.

  • Osoby ze skrzywioną przegrodą gorzej słyszą, mają słabszy węch i częściej cierpią z powodu bólu głowy.

  • Mają też kłopoty podczas uprawiania sportów, gdyż brakuje im tchu.

  • Częściej także występują problemy z wyrównywaniem ciśnień podczas lotu samolotem (odczuwają wówczas bóle zatok i uszu).

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także

Aktualizacja: 18.09.2014

Komentarze (1 - 10 z 80)
Piotrek1973, 20.11.2015 19.56
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witam.Mój problem wygląda następująco. Od sierpnia 2015 roku tułam się z synem po lekarzach z powodu przewlekłych bulow głowy u syna. Rezonans magnetyczny i tomograf wykazały niedrożnośc zatok czołowych , klinowych oraz niedrozną przegrodę nosa.Lekarz laryngolog dał nam skierowanie do szpitala aby z operować tą przegrodę a przy przyjęciu do szpitala lekarz konsultant stwierdził że nie widzi takiej potrzeby i odesłał nas z kwitkiem. Co teraz mamy robić, mi osobiście już opadają recę a ból głowy i ciągły katar jest dla syna już nie do zniesienia.
 
agrafka013, 06.11.2015 14.49
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witam, w dniu dzisiejszym wyszłam ze szpitala po zabiegu prostowania przegrody nosowej. Teraz oddycham pełna piersią. Do szpitala miałam skierowanie na 4.11.2015r. W szpitalu miałam być już o 7:30. Sam zabieg był o 12:30 i trwał 20min. Odbył się w znieczuleniu miejscowym. W trakcie zabiegu brało udział dwóch lekarzy. To nie był łatwy zabieg. W trakcie wykonywania operacji druga lekarka wstrzyknęła mi do welfronu jakieś "coś" i poczułam się po tym bardzo źle. Byłam tak mokra z potu, jakby ktoś co 2 min wylewał mi na głowę wiadro z wodą. na koniec lekarka włożyła mi do obydwu dziurek coś w rodzaju tamponów i przykleiła plaster z opatrunkiem pod nosem. Był on zmieniany co kilka godzin. W łóżku miałam podłączona kroplówkę i co dwie godziny ketonal w kroplówce oraz antybiotyk. Cały czas do 05.11 do g. 12 musiałam oddychać ustami, ale przykrywałam je ligniną, to wtedy mniej mi wysychało w ustach. Pierwszy posiłek zjadłam w dniu zabiegu wieczorem ok. 17 (kolacja). W dniu 05.11 lekarka wyciągnęła mi o 8:00 rano do pół tego co miałam włożone w nosie, a resztę o 12.00. To była kolejna nieprzyjemna rzecz. Z oczu same leciały mi łzy i było to bardzo nieprzyjemne, bo razem z tym tamponem poleciały skrzepy krwi z nosa. Po całkowitym usunięciu tych tamponów lekarz włożył do nosa specjalna maść, którą do 6.11 miałam aplikowana kilka razy dziennie. Do domu wypisano mnie w dniu 06.11. Usunięto welfron i otrzymałam L4 na 10 dni. W dniu 12.11 mam się zgłosić na usunięcie szwów i czyszczenie nosa. Po powrocie do domu mam sama aplikować sobie tą maść Alantan Plus dwa razy dziennie. Czuję się trochę osłabiona tymi kroplówkami, przez te dni wolne mam sie nie przeciążać i nie uprawiać sportów. Podsumowując, to jest to zabieg nieprzyjemny, ale da się wytrzymać. Teraz bardziej wyraziście czuję to co jem i lepiej słyszę. Pozdrawiam
 
Kasia, 30.10.2015 19.03
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Postanowiłam opisać swoje własne wrażenia z tego zabiegu :) wpadnij może Ci się przyda: http://zyjzdrowokolorowo.pl/zabieg-prostowania-przegrody-nosa-opowiesci-a-rzeczywistosc/#more-1015
 
zyjzdrowokolorowo, 30.10.2015 13.17
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witam, Właśnie jestem 4 dzień po zabiegu prostowania przegrody nosa. mówię po zabiegu ponieważ miałam tylko znieczulenie miejscowe. Strasznie się bałam ale zaryzykowałam i dziś się z tego cieszę. Mogłam to zrobić w znieczuleniu ogólnym ale musiałabym czekać 2-3 lata, a tak czekałam tylko 3 miesiące. Zabieg odbył się tego samego dnia co przyjęcie do szpitala. Nic za niego nie płaciłam. Sam zabieg nie jest bolesny uczucie takie jak u dentysty trwał ok 20-30 minut. Po zabiegu 2 dni tampony w nosie i tabletki przeciwbólowe. Na 3 dzień do domu. Czułam że mam zatkany nos. Dziś jestem 4 dzień po zabiegu i czuję się naprawdę dobrze...nie biorę żadnych leków. Nos się jeszcze oczyszcza ale myślę że będzie ok za 6 dni idę na zdjęcie szwów... ;) Nie bójcie się to nic strasznego....a już oddycha mi się dużo lepiej.
 
Dawid, 19.10.2015 20.59
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Ile po operacji zaczeliscie oddychac przez dwie dziurki ? jestem po miesiacu i poki co oddycham tylko przez jedna :( . Jedyne to co sie poprawilo to jak wydycham powietrze przez nos to leci przez dwie dziurki (przed operacja praktycznie tylko przez jedna mi wylatywalo powietrze).
 
Wiola, 19.10.2015 09.58
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Komentarz p Marcina bardzo mi pomógl, ludzie powinni tylko takie pelne informacje zamieszczac.
 
b, 18.10.2015 20.57
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Mam planową op przegrody nosa na 24 11 jestem otyłą osobą bez chorób współistniejących czy jest sens tej operacji
 
M, 12.10.2015 00.16
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Opieka fatalna ale pomoc uzyskałam. Żyje się wygodniej :-) Zachęcam do podjęcia decyzji i nie czekania. Teraz jak wiem jak to wygląda nie wiem czy bym się zdecydowała, ale jak się nie wie człowiek idzie na niewiadoma i da się przeżyć bo żyje dalej :-D
 
M, 12.10.2015 00.05
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Jestem dwa miesiące po operacji oddycha się bardzo dobrze. Nie mam kataru, zapomniałam co to chusteczki higieniczne :-) Strach ma wielkie oczy, czas goi rany, a o bólu z czasem się zapomina :-)
 
kaska, 24.09.2015 14.12
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
ja byłam u Łukasika z Rzeszowa i nie wymagał żadnych badań wypisał skierowanie do szpitala za 3 miesiące od wizyty, pytałam o szczepienia na żółtaczkę też nie wymagają tego więc chyba tyle co w szpitalu robią badania, też jestem przed operacją, zapewne zależy gdzie się wybierasz do szpitala.
 
następne »
strona 1 z 8
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
Skrzywiona przegroda nosowa: ratunkiem jest operacja nosa

Skrzywiona przegroda nosowa utrudnia oddychanie, jest winna za nieustający katar, sprzyja...

więcej

24042

Polipy w nosie i w krtani. Dlaczego powstają i jak się ich pozbyć? Polipy w nosie i w krtani. Dlaczego powstają i jak się ich pozbyć?

Polipy w nosie są mniej groźne niż polipy w krtani. Mogą jedynie trwale zmienić barwę głosu,...

więcej

10072

Choroba Meniere'a. Nagły atak zawrotów głowy może być objawem choroby Meniere'a Choroba Meniere'a. Nagły atak zawrotów głowy może być objawem choroby Meniere'a

Choroba Meniere'a daje bardzo nieprzyjemne objawy: nagłe, bardzo gwałtowne ataki zawrotów głowy,...

więcej

29667

Angina i jej powikłania. Jakie mogą być powikłania nieleczonej anginy Angina i jej powikłania. Jakie mogą być powikłania nieleczonej anginy

Angina to choroba, której nie można zlekceważyć. Powikłania nieleczonej anginy są poważne, mogą być...

więcej

15709

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

Niestety ten typ skóry wymaga stałej pielęgnacji. W pierwszej kolejności preparaty zwierające kwas salicylowy i mocznik, następnie w celu podtrzymania poprawy - emolienty. Keratosis hypertrophic...

Przebieg zakażenia wirusami HPV jest nie do przewidzenia. Czasami wirus ulega samoistnej eliminacji, a czasami przez lata pozostaje w formie latentnej i daje objawy po wielu latach. W sprawie...

Najlepszym rozwiązaniem protetycznym są implanty. W pani przypadku minimum dwa. To będzie podstawa do pracy protetycznej na implantach. Takie rozwiązanie jest rozwiązaniem komfortowym, zęby są...

Forum
data

Listopad 29, 2015

Witam, Od ponad 3 tygodni dokuczają mi bóle głowy , które przez neurologa zostały uznane za napięciowe bóle głowy , ale diagnoza nie została do końca postawiona ponieważ zostałam skierowana na rezonans magnetyczny głowy w celu wykluczenia innych nieprawidłowości. Wynik przedstawia...

data

Listopad 27, 2015

Witam! ;) Jak poradzić sobie z zakrzepem po operacji przegrody nosowej, który utrudnia oddychanie? Czy płukanie solą fizjologiczną jakoś pomoże? Pozdrawiam, oraz dziękuję za pomocne odpowiedzi :) lekarz laryngolog powinien omówić postepowanie pooperacyjne. Mnie pomagało płukanie...

data

Listopad 12, 2015

Sprawdź, czy nie masz ukrytego refluksu albo po prostu alergii na roztocza. Jedno i drugie ma takie objawy. Ja takie miałam i to było spowodowane właśnie alergią na roztocza. Z kolei laryngolog sugerował jeszcze to pierwsze. Pzdr.

data

Listopad 09, 2015

jeśli chodzi o nasodren to moja mama go kiedyś stosowała i szybko wyzdrowiała. problem tylko, że jest to dość drogi aerozol i kiedyś go nie bardzo można było dostać ale z powrotem jest w sprzedazy to warto zainwestować w ten lek

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.