Skrzywiona przegroda nosowa: ratunkiem jest operacja nosa

42 komentarze
Autor: Anna Jarosz

Skrzywiona przegroda nosowa utrudnia oddychanie, jest winna za nieustający katar, sprzyja nawracającym infekcjom górnych dróg oddechowych. Ten defekt można usunąć operacyjnie. Operacja przegrody nosa jest zabiegiem, który bardzo poprawia jakość życia.

Skrzywienie przegrody nosowej może być przyczyną poważnych problemów ze zdrowiem, dlatego jeśli lekarz stwierdzi, że konieczna jest operacja, nie należy z nią zwlekać. Marzena od ponad 15 lat miała utrudnione oddychanie i wieczny katar. Kiedy jedna infekcja się kończyła, po kilku dniach zaczynała się kolejna. – Chodziłam do laryngologa, ale leczenie nie dawało znaczącej poprawy. Właściwie to żyłam w przekonaniu, że tak musi być – opowiada. Niedawno zdecydowała się ostatecznie rozprawić z tą dolegliwością. – Poszłam do laryngologa, który po wykonaniu odpowiednich badań stwierdził, że powodem moich problemów z nawracającymi infekcjami i trudności z oddychaniem jest skrzywienie przegrody nosowej. Byłam zaskoczona taką diagnozą, bo nikt wcześniej nawet o tym nie wspomniał – twierdzi Marzena.
Lekarz zaproponował operację nosa poprzez wykonanie korekty przegrody nosowej. – Miałam sporo obaw, ale utrudnione oddychanie, zwłaszcza podczas pływania czy innego wysiłku fizycznego, tak mi dokuczało, że zdecydowałam się na zabieg w ramach ubezpieczenia zdrowotnego w NFZ. Dodatkowym argumentem za jego przeprowadzeniem była informacja, że trudności z oddychaniem powodują niedotlenienie całego organizmu, a to jak wiadomo – negatywnie odbija się na jego kondycji, funkcjonowaniu poszczególnych narządów, czyli także na długości życia – podkreśla.
Przed operacją nosa Marzena zrobiła podstawowe badania, m.in. oznaczenie grupy krwi, EKG, RTG. Zabieg odbył się w pełnej narkozie. Lekarze wyprostowali przegrodę nosową, co wiązało się z usunięciem fragmentu kości. Następnie miękkie części przegrody zostały zszyte rozpuszczalnymi szwami.
– Zabieg prostowania przegrody nosa wcale nie był przykrym przeżyciem, na co byłam przygotowana. W szpitalu spędziłam 3 dni. Przez kilka dni miałam lekko spuchnięty nos, ale nie było to zbyt widoczne – wyjaśnia Marzena. Po operacji była jeszcze na 2 wizytach kontrolnych, w czasie których zdjęto resztę szwów. – Jestem bardzo zadowolona, że zdecydowałam się na zabieg. Polecam go teraz wszystkim, którzy mają problemy z oddychaniem i nieustający katar. Niebawem takiej samej operacji podda się mój 17-letni syn. Teraz oddycham pełną piersią i nie mam już żadnych ograniczeń, aby rozkoszować się pływaniem lub jazdą na rowerze – podkreśla.

Nie przegap

Ważne

Ważne

Przegroda, która dzieli nos

Przegroda nosowa jest rusztowaniem dla miękkich tkanek nosa. Dzieli go na pół, sięgając od czubka nosa aż do gardła, i ma ok. 10 cm długości. Początkowy odcinek jest zbudowany z tkanki chrzęstnej, a część położona głębiej – z kostnej. Skrzywienie przegrody może dotyczyć każdego jej fragmentu, zarówno zbudowanego z chrząstki, jak i z kości. Wpływa na drożność nosa, ale również na prawidłowy przepływ powietrza przez struktury odpowiedzialne za funkcjonowanie zatok. Zwykle skrzywienie nie zmienia wyglądu twarzy.

Dlaczego przegroda nosowa bywa krzywa?

Przyczyn skrzywienia przegrody nosowej jest bardzo wiele. Może być to wada wrodzona, ale także wynik porodu. Dziecko, które przecisnęło się podczas porodu przez kanał rodny, ma zazwyczaj mocno spłaszczony nos. U części noworodków dochodzi do samoistnego wyprostowania nosa w ciągu kilku tygodni. U innych natomiast na swoje miejsce wracają tylko niektóre tkanki miękkie przegrody nosowej, inne zaś pozostają skrzywione.
Powodem skrzywienia nosa są urazy, które zdarzają się w czasie zabaw czy uprawiania sportu. Częściej przytrafiają się one chłopcom, bo są zwykle mniej uważni niż dziewczynki.

Ostatnio dodane na forum
zobacz wszystkie »
 
 
Nie zarejestrowany, 16.12.2014 22:35
Ile czasu po operacji korekcji przegrody i plastyce małżowi misi minąć zeby nos normalnie funkcjonował? Szczególnie jesli chodzi o prawidłowy przepływ powietrza przez dziurki w nosie?
konstanty, 08.08.2011 17:27
krzywa przegroda nosowa jest bardzo niebezpieczna - może byc przyczyna chrapania i bezdechu. Mój mąż miał problem z przegrodą - po operacji prawie nie chrapie, prawie:)
 

Kiedy nos trzeba operować?

To laryngolog po badaniu rozstrzyga, czy konieczna jest operacja nosa. Przegroda nosowa ostatecznie kształtuje się między 20. a 25. rokiem życia. Część specjalistów uważa, że lepiej poczekać z operacją do tego czasu i przeprowadzić jeden zabieg korygujący. 

»
Zabieg w ramach NFZ wymaga krótkiego pobytu w szpitalu. Wykonywany jest techniką klasyczną. Konieczne jest skierowanie do szpitala, które wystawia laryngolog (do tego specjalisty też potrzebne jest skierowanie od lekarza pierwszego kontaktu). Przez kilka dni należy nosić opatrunki w postaci bandaży lub gumowych palców. Niestety, na zabieg  w ramach ubezpieczenia trzeba się zapisać, kolejka jest długa.

»
Zabieg nowoczesny wykonywany jest w sedacji, czyli po dożylnym podaniu łagodnego środka usypiającego. Jest mało inwazyjny, ale po nim trzeba chronić nos przed urazami, a więc przez kilkanaście dni nie uprawiać sportu, nie chodzić do siłowni ani na basen. Czasem konieczne jest przyjmowanie (w ramach osłony) antybiotyków. Efekt zabiegu jest trwały, pod warunkiem, że nie dojdzie do urazu nosa. Za operację w prywatnej klinice trzeba zapłacić 4–5 tys. zł.

Krzywa przegroda nosowa to nie błahostka

Deformację przegrody nosowej można zauważyć już u noworodka karmionego piersią. Jeżeli dziecko ma skrzywioną przegrodę, często odrywa się od piersi, aby zaczerpnąć ustami powietrza, a także zachłystuje się mlekiem. I dzieci, i dorośli z taką wadą zwykle oddychają przez usta. Najłatwiej zaobserwować to podczas snu.

  • Nos z krzywą przegrodą słabiej się oczyszcza, a zalegająca wydzielina spływa do gardła.

  • To powoduje, że częściej się przełyka i odkasłuje.

  • Zalegająca wydzielina jest przyczyną stanów zapalnych gardła i zatok.

  • Osoby ze skrzywioną przegrodą gorzej słyszą, mają słabszy węch i częściej cierpią z powodu bólu głowy.

  • Mają też kłopoty podczas uprawiania sportów, gdyż brakuje im tchu.

  • Częściej także występują problemy z wyrównywaniem ciśnień podczas lotu samolotem (odczuwają wówczas bóle zatok i uszu).

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także

Aktualizacja: 18.09.2014

Komentarze (1 - 10 z 42)
Karolina, 10.05.2015 15.23
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Danuta, mi lekarz przez dwa tygodnie zakazał jakiekolwiek wysiłku fizycznego. Dźwiganie w tym czasie jest ryzykowne. Ogólnie gojenie się tego wszystkiego zajmuje 1-2 miesiące, więc lepiej być ostrożnym z podnoszeniem ciężarów przez ten czas, żeby nie doszło np. do perforacji przegrody. Najlepiej zapytać o to laryngologa (nie wiem, którą część przegrody miałaś korygowaną), on powinien Ci powiedzieć, jakie czynności w czasie gojenia możesz robić.
 
Krystian, 07.05.2015 06.12
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
...info dla tych, którym nic nie pomaga.
 
Krystian, 07.05.2015 06.05
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Cierpialem na powracające bóle twarzy, zatok, zębów, strzykanie w uszach...Do puty nie przeszedłem operacji, w nagłych sytuacjach pomagała mi tylko maryska. Tabletki mogły się schować. Palcie z lufki bez tytoniu(im mniej dymu tym lepiej), nie mieszajcie z alkoholem. pierwsze 2 ,,sesje'' nie zadziałały, od 3 razu rewelacja. To wyglądało tak że zaciągnąłem się 2-3 razy i wierzcie lub nie a ból przechodził zanim zdarzyłem policzyć do 5. Cudowny specyfik. Pamiętajcie tylko że to pomóc doraźna.
 
Danuta, 05.05.2015 16.50
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Szymon idź do Laryngologa. Jeśli faktycznie jest wskazanie do zabiego to lekarz Ci je wystawi i wytłumaczy co powinieneś zrobić. Nie wiem jak w Twoim mieście z terminami ale ja na zabieg w Siedlcach czekałam niecałe 2 miesiące więc niewiele. Mam natomiast pytanie odnośnie dźwigania po tym zabiegu. Jak wcześniej wspominałam miałam go już 2 tygodnie temu a że nigdy raczej nie miałam problemów ze zdrowiem oprócz różnych niedogodności związanych z zatkanym właściwie nosem (małżowina praktycznie całkowicie ,,zatkała" oddychanie tak że wcale właściwie nie oddychałam). W związku z tym jaka jest szansa że nie będzie żdanych poważniejszych powikłań? Dodam że dziennie muszę dźwigać nawet 40 kg dziennie a jednorazowo nawet 10 kg. Z góry dziękuję za odpowiedź
 
SZYMON, 05.05.2015 13.08
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witam Mam do was jeszcze jedno pytanie czy zabieg robiliscie prywatnie czy przez NFZ dziś dzwoniłem do kliniki i pani powiedziała mi iż koszty zabiegu zaczynają się od 5.500 zł.Jak było w waszym przypadku?nieukrywam iż jest to spora sumka,trochę też jestem zaskoczony ponieważ przy pierwszej wizycie usłyszałem 3tys wiec różnica jest spora,pewnie też warta zachodu ale chciałbym poznać wasze koszty jeśli to nie problem . pozdrawiam
 
Łukasz, 04.05.2015 18.03
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Operowano mnie w klinice w Zabrzu 20 kwietnia2015. Trochę się bałem, gdyż zdecydowano się przeprowadzić zabieg jedynie na znieczuleniu miejscowym. Operacja trwała może ze 20 minut i kompletnie nic nie bolało - co mnie mocno zdziwiło. Może dlatego, bo usunięto mi jedynie zbędną listwę chrzęstną?! W każdym razie poczułem coś dopiero gdy zaczęto mi upychać tampony po wykonaniu operacji. To było dość nieprzyjemne, a poza tym odczułem lekki chwilowy promieniujący ból górnej szczęki zębów. I to był cały zabieg! Nawet kilka godzin po operacji nic nie bolało i odmówiłem środków przeciwbólowych. Mimo wszystko trzeba przyznać, że noszenie tamponady przez 2 dni jest uciążliwe, a poza tym trudno z tym usnąć. Potem wyjmowanie tej tamponady trochę boli, ale głównie jest nieprzyjemne. Po wyjęciu tamponów odesłano mnie do domu. Za tydzień zglosilem sie do kontroli i wtedy było bardzo nieprzyjemnie i boleśnie. Przetykała mi głęboko w nosie zaschnięte strupy i udrażniała wszystko. Poszedlem sobie na lajcie i trochę się nacierpiałem. Gdybym wiedział to bym sobie zażył coś przeciwbólowego. Dziś na zdjęcie szwów i opatrunku zapobiegającego zrostom poszedłem zażywając godzinę przed wizytą 2 ibupromy (z przezorności) Ale to było chyba zbędne, bo prawie nic nie czułem. Podsumowując: w moim przypadku operacja bez bólu, potem uciążliwa tamponada i tyle. Nie ma się nad czym zastanawiać. Jak trzeba i ma pomóc to operować! Czasem plombowanie zęba bardziej boli, o leczeniu kanałowym nie wspominając...
 
SZYMON, 03.05.2015 20.46
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witam!również przygotowuję sie do zabiegu, narazie psychicznie bo mam stracha.Czy może ktoś z was robił zabieg w Gorzowie?chciałbym znieczulenie ogólne ale to pewnie doktor zadecyduje.EDYTA dziękuję za Twoje słowa mam nadzieje ze jest naprawdę jak piszesz . pozdrawiam
 
AGA, 30.04.2015 13.28
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Też już jestem po zabiegu...poszło ok.za trzy tygodnie mam się zgłosić na wyjęcie wkładek silkonoych i szwów...mam pytanie: czy ktokolwiek z Was,ma\miał problemy ze skrą twarzy??? w miejscu po tamponadzie,nos i policzki mam okropnie suchą i masakrycznie twardą skórę która schodzi płatami! Jeszcze nie bardzo mogr sobie pozwolić na pillingi czy coś takiego go w nosie jeszcze szwy i wkładki...kremy nie pomagają...co robić?????
 
Danuta, 28.04.2015 10.32
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
22 kwietnia miałam prostowaną przerodę nosową i korekcję małżowin nosowych. Znieczulenie ogólne. Po wybudzeniu z narkozy aż do końca późnej nocy właściwie spałam. Drobną komplikacją były dwukrotne wymioty a następnego dnia plucie z krwią, jednak w trakcie zabiegu trochę się tego wszystkiego nalykałam więc to norma. Noszenie opatrunków nieprzyjemna sprawa, kichanie, łzawienie, nie da się oddychać. W piątek zdjęcie opatrunków i spora ulga :). Płukanie przegród solą fizjologiczną kilka razy dziennie. Trochę opornie mi to idzie ale generalnie jest ok. W środę zdjęcie szwów. Mam nadzieję że wszystko pójdzie dobrze. Choć na początku jest nieprzyjemnie to jednak polecam opornym.
 
agata, 15.04.2015 18.16
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Miałam prostowana przegrodę 2 dni temu. Znieczulenie dostałam i lek przez który troche spałam a trochę słyszałam co sie dzieje :) pierwsza noc nie przespana przez opatrunki w nosie, bolące podniebienie i okropna suchość w ustach. Wbrew temu czego się naczytałam wcześniej w necie wyciągnie opatrunków wcale nie boli tylko jest nieprzyjemne. Operacje miałam w szpitalu sw. Jozefa w Mikołowie, bardzo miła pani doktor i wszystkie pielęgniarki.
 
następne »
strona 1 z 5
reklama
reklama
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
Przewlekłe perlakowe zapalenie ucha środkowego: przyczyny, objawy i leczenie Przewlekłe perlakowe zapalenie ucha środkowego: przyczyny, objawy i leczenie

Przewlekłe perlakowe zapalenie ucha środkowego to ciężka postać przewlekłego zapalenia ucha...

więcej

10045

Choroby krtani - objawy i leczenie Choroby krtani - objawy i leczenie

Choroby krtani często rozpoznawane są późno, bo ich objawy początkowo przypominają przeziębienie i...

więcej

51499

Gdy KASZEL męczy - rodzaje kaszlu i sposoby jego łagodzenia Gdy KASZEL męczy - rodzaje kaszlu i sposoby jego łagodzenia

Kaszel to naturalny odruch obronny organizmu – pozwala oczyścić drogi oddechowe i dlatego nie wolno...

więcej

25820

Sposoby na ból gardła Sposoby na ból gardła

Ból gardła zwiastuje zazwyczaj drobną niedyspozycję. Zwykle spowodowany jest infekcją wywołaną...

więcej

14054

Zamów bezpłatny newsletter

zapisz się
Znajdź badanie

Wybierz badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

Nie ma granic stosowania terapii hormonalnej i nie przerywa się jej "na jakiś czas", chyba że są przeciwwskazania lub cofają się wskazania do jej stosowania. Granice czasowe są z powodu zwiększonego...

Jeśli nauczyciel otrzyma termin wyjazdu do sanatorium uzdrowiskowego w innym terminie niż okres wakacji, może skorzystać z urlopu bezpłatnego lub wykorzystać na wyjazd urlop dla podratowania zdrowia...

Tabletki antykoncepcyjne mogą dawać takie objawy, jak pani napisała. Nie ma innego sposobu, aby przekonać się, czy obniżony nastrój jest wynikiem stosowania tabletek, jak odstawić je na jakiś czas.

Grupy wsparcia
data

Maj 22, 2015

Nie polecam szybkiego odchudzania - bo szybko wraca sie do poprzedniej wagi. W moim przypadku rewelacyjnie sprawdziła się dieta 1800 kalorii plus błonnik witalny hamujący łaknienie. Polecam, wszystkim którzy chcą schudnąć a potem trzymać wagę.

data

Maj 22, 2015

Myslę że jak moja koleżanka która zawsze miała problem z nadwagą i schudła na figurenie to chyba każdemu może ona pomóc.

data

Maj 21, 2015

kiedyś też tak myślałam, że afirmacje siedzą w głowie, a żeby schudnąć trzeba działać, okazało się, że to był właśnie mój problem, dostałam w prezencie wizytę u psychodietetyka i powiedziałam nigdy w życiu, ale szkoda było mi kasy, bo to był prezent, więc poszłam, choć bez wielkich...

data

Maj 22, 2015

W głosowaniu internautów na rtno.pl zielona kawa znalazła się na 3 miejscu pod względem skuteczności odchudzania. Sprawdźcie, jakie suplementy zajęły pierwsze miejsca

reklama
Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.