Skrzywiona przegroda nosowa: ratunkiem jest operacja nosa

21 komentarze
Autor: Anna Jarosz

Skrzywiona przegroda nosowa utrudnia oddychanie, jest winna za nieustający katar, sprzyja nawracającym infekcjom górnych dróg oddechowych. Ten defekt można usunąć operacyjnie. Operacja przegrody nosa jest zabiegiem, który bardzo poprawia jakość życia.

Skrzywienie przegrody nosowej może być przyczyną poważnych problemów ze zdrowiem, dlatego jeśli lekarz stwierdzi, że konieczna jest operacja, nie należy z nią zwlekać. Marzena od ponad 15 lat miała utrudnione oddychanie i wieczny katar. Kiedy jedna infekcja się kończyła, po kilku dniach zaczynała się kolejna. – Chodziłam do laryngologa, ale leczenie nie dawało znaczącej poprawy. Właściwie to żyłam w przekonaniu, że tak musi być – opowiada. Niedawno zdecydowała się ostatecznie rozprawić z tą dolegliwością. – Poszłam do laryngologa, który po wykonaniu odpowiednich badań stwierdził, że powodem moich problemów z nawracającymi infekcjami i trudności z oddychaniem jest skrzywienie przegrody nosowej. Byłam zaskoczona taką diagnozą, bo nikt wcześniej nawet o tym nie wspomniał – twierdzi Marzena.
Lekarz zaproponował operację nosa poprzez wykonanie korekty przegrody nosowej. – Miałam sporo obaw, ale utrudnione oddychanie, zwłaszcza podczas pływania czy innego wysiłku fizycznego, tak mi dokuczało, że zdecydowałam się na zabieg w ramach ubezpieczenia zdrowotnego w NFZ. Dodatkowym argumentem za jego przeprowadzeniem była informacja, że trudności z oddychaniem powodują niedotlenienie całego organizmu, a to jak wiadomo – negatywnie odbija się na jego kondycji, funkcjonowaniu poszczególnych narządów, czyli także na długości życia – podkreśla.
Przed operacją nosa Marzena zrobiła podstawowe badania, m.in. oznaczenie grupy krwi, EKG, RTG. Zabieg odbył się w pełnej narkozie. Lekarze wyprostowali przegrodę nosową, co wiązało się z usunięciem fragmentu kości. Następnie miękkie części przegrody zostały zszyte rozpuszczalnymi szwami.
– Zabieg prostowania przegrody nosa wcale nie był przykrym przeżyciem, na co byłam przygotowana. W szpitalu spędziłam 3 dni. Przez kilka dni miałam lekko spuchnięty nos, ale nie było to zbyt widoczne – wyjaśnia Marzena. Po operacji była jeszcze na 2 wizytach kontrolnych, w czasie których zdjęto resztę szwów. – Jestem bardzo zadowolona, że zdecydowałam się na zabieg. Polecam go teraz wszystkim, którzy mają problemy z oddychaniem i nieustający katar. Niebawem takiej samej operacji podda się mój 17-letni syn. Teraz oddycham pełną piersią i nie mam już żadnych ograniczeń, aby rozkoszować się pływaniem lub jazdą na rowerze – podkreśla.

Nie przegap

Ważne

Ważne

Przegroda, która dzieli nos

Przegroda nosowa jest rusztowaniem dla miękkich tkanek nosa. Dzieli go na pół, sięgając od czubka nosa aż do gardła, i ma ok. 10 cm długości. Początkowy odcinek jest zbudowany z tkanki chrzęstnej, a część położona głębiej – z kostnej. Skrzywienie przegrody może dotyczyć każdego jej fragmentu, zarówno zbudowanego z chrząstki, jak i z kości. Wpływa na drożność nosa, ale również na prawidłowy przepływ powietrza przez struktury odpowiedzialne za funkcjonowanie zatok. Zwykle skrzywienie nie zmienia wyglądu twarzy.

Dlaczego przegroda nosowa bywa krzywa?

Przyczyn skrzywienia przegrody nosowej jest bardzo wiele. Może być to wada wrodzona, ale także wynik porodu. Dziecko, które przecisnęło się podczas porodu przez kanał rodny, ma zazwyczaj mocno spłaszczony nos. U części noworodków dochodzi do samoistnego wyprostowania nosa w ciągu kilku tygodni. U innych natomiast na swoje miejsce wracają tylko niektóre tkanki miękkie przegrody nosowej, inne zaś pozostają skrzywione.
Powodem skrzywienia nosa są urazy, które zdarzają się w czasie zabaw czy uprawiania sportu. Częściej przytrafiają się one chłopcom, bo są zwykle mniej uważni niż dziewczynki.

Ostatnio dodane na forum
zobacz wszystkie »
 
 
Nie zarejestrowany, 16.12.2014 22:35
Ile czasu po operacji korekcji przegrody i plastyce małżowi misi minąć zeby nos normalnie funkcjonował? Szczególnie jesli chodzi o prawidłowy przepływ powietrza przez dziurki w nosie?
konstanty, 08.08.2011 17:27
krzywa przegroda nosowa jest bardzo niebezpieczna - może byc przyczyna chrapania i bezdechu. Mój mąż miał problem z przegrodą - po operacji prawie nie chrapie, prawie:)
 

Kiedy nos trzeba operować?

To laryngolog po badaniu rozstrzyga, czy konieczna jest operacja nosa. Przegroda nosowa ostatecznie kształtuje się między 20. a 25. rokiem życia. Część specjalistów uważa, że lepiej poczekać z operacją do tego czasu i przeprowadzić jeden zabieg korygujący. 

»
Zabieg w ramach NFZ wymaga krótkiego pobytu w szpitalu. Wykonywany jest techniką klasyczną. Konieczne jest skierowanie do szpitala, które wystawia laryngolog (do tego specjalisty też potrzebne jest skierowanie od lekarza pierwszego kontaktu). Przez kilka dni należy nosić opatrunki w postaci bandaży lub gumowych palców. Niestety, na zabieg  w ramach ubezpieczenia trzeba się zapisać, kolejka jest długa.

»
Zabieg nowoczesny wykonywany jest w sedacji, czyli po dożylnym podaniu łagodnego środka usypiającego. Jest mało inwazyjny, ale po nim trzeba chronić nos przed urazami, a więc przez kilkanaście dni nie uprawiać sportu, nie chodzić do siłowni ani na basen. Czasem konieczne jest przyjmowanie (w ramach osłony) antybiotyków. Efekt zabiegu jest trwały, pod warunkiem, że nie dojdzie do urazu nosa. Za operację w prywatnej klinice trzeba zapłacić 4–5 tys. zł.

Krzywa przegroda nosowa to nie błahostka

Deformację przegrody nosowej można zauważyć już u noworodka karmionego piersią. Jeżeli dziecko ma skrzywioną przegrodę, często odrywa się od piersi, aby zaczerpnąć ustami powietrza, a także zachłystuje się mlekiem. I dzieci, i dorośli z taką wadą zwykle oddychają przez usta. Najłatwiej zaobserwować to podczas snu.

  • Nos z krzywą przegrodą słabiej się oczyszcza, a zalegająca wydzielina spływa do gardła.

  • To powoduje, że częściej się przełyka i odkasłuje.

  • Zalegająca wydzielina jest przyczyną stanów zapalnych gardła i zatok.

  • Osoby ze skrzywioną przegrodą gorzej słyszą, mają słabszy węch i częściej cierpią z powodu bólu głowy.

  • Mają też kłopoty podczas uprawiania sportów, gdyż brakuje im tchu.

  • Częściej także występują problemy z wyrównywaniem ciśnień podczas lotu samolotem (odczuwają wówczas bóle zatok i uszu).

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także

Aktualizacja: 18.09.2014

Komentarze (1 - 10 z 21)
Przemysław, 19.12.2014 17.07
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witam, mam pytanie , czy ktoś robił taki zabieg w Gdańsku/ Trójmieście? Obojętnie prywatnie czy z nfz oraz czy możecie polecić, szpital/doktor?
 
kasia, 16.12.2014 23.33
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
do Matki Polki Mnóstwo osób polecało mi szpital Żeromskiego i tam też miałam zabieg, nawet nie odczułam, że byłam w szpitalu. Dużo dzieci widziałam na wizytach w przychodni i czekających na sam zabieg. Ja byłam operowana przez dr Wosia, ponoć wszyscy pozostali lekarze są bardzo dobrzy w swoim fachu, a szpital cieszy się dobrą opinią. Natomiast nie polecano mi i nie polecam sama szpitala Wojskowego na Wrocławskiej.
 
Pacjentka, 02.12.2014 23.10
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
DO MATKI POLKI Dziś wróciłam od laryngologa w Krakowie. Polecił mi 5 Wojskowy Szpital w Krakowie. I żebym przy zapisywaniu wspomniała o ordynatorze tego oddziału. Lekarz wydawał się kompetentny i zorientowany, jutro idę zapytać o terminy
 
MatkaPolka, 02.12.2014 09.16
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Kasiu, a możesz polecić mi szpital i lekarza w Krakowie? Mojego syna czeka to samo i chciałabym mu wybrać jak najlepiej
 
Banach30, 01.12.2014 20.24
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witam ja mam pytanie bo jestem po operacji przegrody i lekarz powiedział ze mialem mocna skrzywiona i nawet po jakims urazie.A zyłem z ta przegroda 30 lat i tam była slaby przepływ powietrza,bo cały czas mnie boli głowa w róznych czesciach i rozsadza twarz i do tego jeszcze to piszczenie w uszach i rozpychanie bebenków od srodka i nigdy w zyciu nie miałem robionych tk zatok i nawet przed operacja nie zrobili,mam cały czas katar ale nie mam wydzieliny ropnej,dodam ze zadne tabletki nie pomagaja.Moje pytanie jest takie czy od tej skrzywionej przegrody przez 30 lat mógł mi sie zrobic stan zapalny w zatokach?Czy od tego tez moze rozsadzac głowe,oklice twarzy i piszczec w uszach?Prosze o odpowiedz
 
ola, 26.11.2014 18.54
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Przyjedz do Rzeszowa do doktora Łukasika,to jest profesjonalista.Lekarz z wiedzą i podejściem do pacjęta bez zastrzeżeń.
 
Banach30, 26.11.2014 15.14
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Ja poszedłaem na ten zabieg ze wzgledu na bóle głowy rozpierajace i twarzy i okazało sie ze to jednak nie od tego i zmarnowałem tylko czas bo nic wcale nie jest lepiej po tym zabiegu i jak dla mnie nie warto było go robic a mialem mocno skrzywiona przegrode,nie wiem co mam dalej robic bo na ten ból głowy nie pomagaja zadne tabletki przeciwbólowe i lezalem na neurologi miesiac i nie wiedzieli co jest mecze juz sie tak rok i z dnia na dzien jest coraz gorzej ,ja nie polecam zabiegu nic przyjemnego.
 
EDYTA, 26.11.2014 11.10
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Jestem świeżo-3 dzień po zabiegu prostowaniaprzegrody w nosie i muszę wszystkim którzy mają problem z krzywą przegrodą nosową powiedzieć żeby nie bali się zabiegu,ja się bałam ponieważ nasłuchałam się horrorów jak to boli i wogóle.... NIE JEST TO STRASZNY BÓL A USÓWANIE TAMPONÓW TRWA 3 SEKUNDY,WIĘC PROSZĘ SIĘ NICZEGO NIE OBAWIAĆ,Ja za kilka dni ide usunąć płytki.Dodam jeszcze że ja ze strachu 6 lat odkładałam zabieg a teraz żałuję bo już mam skutki uboczne krzywej przegrody.Ja miałam robione w Rzeszowie u dok.Łukasika,którego całym sercem polecam-profesjonalista.
 
Julo, 24.11.2014 11.53
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Marcus napisz wrażenia po operacyjne ? Jest jakaś poprawa ? Przeszkadza to w funkcjonowaniu ? Ile dostałeś wolnego od pracy ?
 
Andrzej , 17.11.2014 08.13
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witam serdecznie , mam na imię Andrzej i mam 48 lat , jestem z okolic Szczecina i cały czas mam wielki problem z oddychaniem przez nos , miałem już kilka zabiegów na przegrodę nosową ale niestety bez rezultatu , dalej jest tak jak i przed tymi operacjami , cały czas myślę czy jest jeszcze jakiś dobry lekarz który by się podjął jeszcze raz takiej operacji , czy ktoś zna jakąś dobrą klinikę gdzie miałbym jakieś szanse żeby móc jeszcze normalnie oddychać przez nos ? Jeżeli mógłby ktoś coś mi doradzić to bardzo proszę o jakąś odpowiedź , mój e-meil antkow@poczta.onet.pl
 
następne »
strona 1 z 3
reklama
reklama
DlaPacjentow24.pl
Pigułki antykoncepcyjne:
co osłabia ich skuteczność?
Pigułki antykoncepcyjne: co osłabia ich skuteczność?
Najpopularniejsze artykuły
Od kataru do zapalenia zatok [WYWIAD] Od kataru do zapalenia zatok [WYWIAD]

Bóle głowy, ucisk w okolicach nosa i przewlekły katar mogą być związane z chorobą zatok. Jeśli ból...

więcej

7943

Skrzywiona przegroda nosowa: ratunkiem jest operacja nosa

Skrzywiona przegroda nosowa utrudnia oddychanie, jest winna za nieustający katar, sprzyja...

więcej

17934

Zatkane ucho: przyczyny Zatkane ucho: przyczyny

Zauważyłaś, że twój słuch pogorszył się? Czujesz, że masz zatkane ucho? Być może powodem twoich...

więcej

17341

Przewlekłe perlakowe zapalenie ucha środkowego: przyczyny, objawy i leczenie Przewlekłe perlakowe zapalenie ucha środkowego: przyczyny, objawy i leczenie

Przewlekłe perlakowe zapalenie ucha środkowego to ciężka postać przewlekłego zapalenia ucha...

więcej

8320

Zamów bezpłatny newsletter

zapisz się
Autodiagnoza

Wybierz badanie

albo

Alfabetyczny indeks badań

A B C D E F G H I J
K L Ł M N O P R S Ś
T U W Z Ż
Eksperci

Jajniki są ruchome, mogą zmieniać swoje położenia. Wynik badania USG nalezy interpretować łącznie z badaniem klinicznym.

Jajniki są ruchome, mogą zmieniać swoje położenia. Wynik badania USG nalezy interpretować łącznie z badaniem klinicznym.

Przez okres przyjmowania Desmoxanu, a to znaczy, że jeszcze przez około 3 tygodnie, nie powinna pani zachodzić w ciążę. Desmoxan (jak nikotyna), jest szybko eliminowany z organizmu i po jego...

Grupy wsparcia
data

Grudzień 21, 2014

to naprawdę działa. pije się w małych ilościach, a kilogramy powoli ubywają. jestem pozytywnie zaskoczona.

data

Grudzień 21, 2014

Chyba też zaczynam wątpić w działanie wszelkich suplementów. Może jedynie dają efekt placebo...

data

Grudzień 21, 2014

Dieta w święta to u mnie rzecz niemożliwa :D

data

Grudzień 21, 2014

Oprócz odchudzania warto zaczęć zdrowo się odżywiać, a nie tylko na czas diety wprowadzić sałatki i warzywa, a potem czipsy i całe śmieciowe jedzenie to efekt dobrego wyglądu będzie na zawsze i do tego będziemy zdrowi. Sałatki z olejami z pierwszego zielonynurt.pl tłoczenia są...

reklama
Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.