Skrzywiona przegroda nosowa: ratunkiem jest operacja nosa

50 komentarze
Autor: Anna Jarosz - artykuł pochodzi z miesięcznika "Zdrowie"

Skrzywiona przegroda nosowa utrudnia oddychanie, jest winna za nieustający katar, sprzyja nawracającym infekcjom górnych dróg oddechowych. Ten defekt można usunąć operacyjnie. Operacja przegrody nosa jest zabiegiem, który bardzo poprawia jakość życia.

Skrzywienie przegrody nosowej może być przyczyną poważnych problemów ze zdrowiem, dlatego jeśli lekarz stwierdzi, że konieczna jest operacja, nie należy z nią zwlekać. Marzena od ponad 15 lat miała utrudnione oddychanie i wieczny katar. Kiedy jedna infekcja się kończyła, po kilku dniach zaczynała się kolejna. – Chodziłam do laryngologa, ale leczenie nie dawało znaczącej poprawy. Właściwie to żyłam w przekonaniu, że tak musi być – opowiada. Niedawno zdecydowała się ostatecznie rozprawić z tą dolegliwością. – Poszłam do laryngologa, który po wykonaniu odpowiednich badań stwierdził, że powodem moich problemów z nawracającymi infekcjami i trudności z oddychaniem jest skrzywienie przegrody nosowej. Byłam zaskoczona taką diagnozą, bo nikt wcześniej nawet o tym nie wspomniał – twierdzi Marzena.
Lekarz zaproponował operację nosa poprzez wykonanie korekty przegrody nosowej. – Miałam sporo obaw, ale utrudnione oddychanie, zwłaszcza podczas pływania czy innego wysiłku fizycznego, tak mi dokuczało, że zdecydowałam się na zabieg w ramach ubezpieczenia zdrowotnego w NFZ. Dodatkowym argumentem za jego przeprowadzeniem była informacja, że trudności z oddychaniem powodują niedotlenienie całego organizmu, a to jak wiadomo – negatywnie odbija się na jego kondycji, funkcjonowaniu poszczególnych narządów, czyli także na długości życia – podkreśla.
Przed operacją nosa Marzena zrobiła podstawowe badania, m.in. oznaczenie grupy krwi, EKG, RTG. Zabieg odbył się w pełnej narkozie. Lekarze wyprostowali przegrodę nosową, co wiązało się z usunięciem fragmentu kości. Następnie miękkie części przegrody zostały zszyte rozpuszczalnymi szwami.
– Zabieg prostowania przegrody nosa wcale nie był przykrym przeżyciem, na co byłam przygotowana. W szpitalu spędziłam 3 dni. Przez kilka dni miałam lekko spuchnięty nos, ale nie było to zbyt widoczne – wyjaśnia Marzena. Po operacji była jeszcze na 2 wizytach kontrolnych, w czasie których zdjęto resztę szwów. – Jestem bardzo zadowolona, że zdecydowałam się na zabieg. Polecam go teraz wszystkim, którzy mają problemy z oddychaniem i nieustający katar. Niebawem takiej samej operacji podda się mój 17-letni syn. Teraz oddycham pełną piersią i nie mam już żadnych ograniczeń, aby rozkoszować się pływaniem lub jazdą na rowerze – podkreśla.

Nie przegap

Ważne

Ważne

Przegroda, która dzieli nos

Przegroda nosowa jest rusztowaniem dla miękkich tkanek nosa. Dzieli go na pół, sięgając od czubka nosa aż do gardła, i ma ok. 10 cm długości. Początkowy odcinek jest zbudowany z tkanki chrzęstnej, a część położona głębiej – z kostnej. Skrzywienie przegrody może dotyczyć każdego jej fragmentu, zarówno zbudowanego z chrząstki, jak i z kości. Wpływa na drożność nosa, ale również na prawidłowy przepływ powietrza przez struktury odpowiedzialne za funkcjonowanie zatok. Zwykle skrzywienie nie zmienia wyglądu twarzy.

Dlaczego przegroda nosowa bywa krzywa?

Przyczyn skrzywienia przegrody nosowej jest bardzo wiele. Może być to wada wrodzona, ale także wynik porodu. Dziecko, które przecisnęło się podczas porodu przez kanał rodny, ma zazwyczaj mocno spłaszczony nos. U części noworodków dochodzi do samoistnego wyprostowania nosa w ciągu kilku tygodni. U innych natomiast na swoje miejsce wracają tylko niektóre tkanki miękkie przegrody nosowej, inne zaś pozostają skrzywione.
Powodem skrzywienia nosa są urazy, które zdarzają się w czasie zabaw czy uprawiania sportu. Częściej przytrafiają się one chłopcom, bo są zwykle mniej uważni niż dziewczynki.

Ostatnio dodane na forum
zobacz wszystkie »
 
 
Nie zarejestrowany, 16.12.2014 22:35
Ile czasu po operacji korekcji przegrody i plastyce małżowi misi minąć zeby nos normalnie funkcjonował? Szczególnie jesli chodzi o prawidłowy przepływ powietrza przez dziurki w nosie?
konstanty, 08.08.2011 17:27
krzywa przegroda nosowa jest bardzo niebezpieczna - może byc przyczyna chrapania i bezdechu. Mój mąż miał problem z przegrodą - po operacji prawie nie chrapie, prawie:)
 

Kiedy nos trzeba operować?

To laryngolog po badaniu rozstrzyga, czy konieczna jest operacja nosa. Przegroda nosowa ostatecznie kształtuje się między 20. a 25. rokiem życia. Część specjalistów uważa, że lepiej poczekać z operacją do tego czasu i przeprowadzić jeden zabieg korygujący. 

»
Zabieg w ramach NFZ wymaga krótkiego pobytu w szpitalu. Wykonywany jest techniką klasyczną. Konieczne jest skierowanie do szpitala, które wystawia laryngolog (do tego specjalisty też potrzebne jest skierowanie od lekarza pierwszego kontaktu). Przez kilka dni należy nosić opatrunki w postaci bandaży lub gumowych palców. Niestety, na zabieg  w ramach ubezpieczenia trzeba się zapisać, kolejka jest długa.

»
Zabieg nowoczesny wykonywany jest w sedacji, czyli po dożylnym podaniu łagodnego środka usypiającego. Jest mało inwazyjny, ale po nim trzeba chronić nos przed urazami, a więc przez kilkanaście dni nie uprawiać sportu, nie chodzić do siłowni ani na basen. Czasem konieczne jest przyjmowanie (w ramach osłony) antybiotyków. Efekt zabiegu jest trwały, pod warunkiem, że nie dojdzie do urazu nosa. Za operację w prywatnej klinice trzeba zapłacić 4–5 tys. zł.

Krzywa przegroda nosowa to nie błahostka

Deformację przegrody nosowej można zauważyć już u noworodka karmionego piersią. Jeżeli dziecko ma skrzywioną przegrodę, często odrywa się od piersi, aby zaczerpnąć ustami powietrza, a także zachłystuje się mlekiem. I dzieci, i dorośli z taką wadą zwykle oddychają przez usta. Najłatwiej zaobserwować to podczas snu.

  • Nos z krzywą przegrodą słabiej się oczyszcza, a zalegająca wydzielina spływa do gardła.

  • To powoduje, że częściej się przełyka i odkasłuje.

  • Zalegająca wydzielina jest przyczyną stanów zapalnych gardła i zatok.

  • Osoby ze skrzywioną przegrodą gorzej słyszą, mają słabszy węch i częściej cierpią z powodu bólu głowy.

  • Mają też kłopoty podczas uprawiania sportów, gdyż brakuje im tchu.

  • Częściej także występują problemy z wyrównywaniem ciśnień podczas lotu samolotem (odczuwają wówczas bóle zatok i uszu).

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także

Aktualizacja: 18.09.2014

Komentarze (1 - 10 z 50)
sylwia, 16.07.2015 11.48
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Słuchajcie jestem bo zabiegu przegrody na Fundusz Zdrowia w Szpitalu na Szopena w Rzeszowie to tak w niedziele 12 lipca przyjeta na oddział o 17 i do 22 mogłam jesc i pic a potem już nic, zrobili mi badania krew i ekg i później nudyy, nocka jakos mineła a rano w poniedzialek 13 lipca nic nie mozna jesc ani pic zabieg o 13;30 znieczulenie ogólne najgorszy stres przed kiedy po Ciebie przyjdą.. a potem lajcik dostałam maseczkę na twarz miałam oddychać i wstrzyknięto mi coś w motylka i totalny odlot budzenie po przesunięcie na swoje łózko szpitalne i pytanaia jak sie czuję i ok od razu kroplówka leki dożylnie i ok nic mi nie było rozbudziłam się jak już byłam na sali jak po normalnym śnie nic nie bolało ciężko się tylko przez usta oddycha ale idzie wytrzymać po godz usnęłam 3 godz snu i wieczorem w końcu jakiś grysiczek mogłam zjeść i napić się wody na noc dalej leki dożylnie z 4 strzykawki i tabletka na sen noc ok o 3 rano pobudka bo coś zabolało wezwałam pielęgniarkę dała leki przeciwbólowe i spokój o 6 mierzą temp i leki cd. o 8 wizyta i po niej wyjecie setonów spoko dwa szarpnięcia troszkę długie i dużo krwi trochę zabolało ale swobodniej bo nosem można oddychać( da się pzrezyć) i wypis do domu 2 tyg chorobowe a w piątek wyjecie płytek i szwów także jeszcze chwila i nosek będzie wolny :D Polecam nie ma co się bać każdy inaczej to znosi każdy organizm jest inny ja jestem szczęśliwa bo nie mam L na nosie jest prosty :D
 
krakowiak, 20.06.2015 14.00
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Dzis właśnie jestem po wizycie u laryngologa. Problemów z oddychaniem szukałem tez u alergologa ale jednak to nie bylo to, z testów wyszło iz alergikiem nie jestem, warto wykonać tez badanie cytologiczne śluzówki nosa, raczej jest bezpłatne a szczegółowo wskazuje jaki jest stan śluzówki itd. Ja mam pytanie do forumowiczów czy jest możliwe aby w ramach NFZ wykonać korektę przegrody wraz z operacja plastyczna nosa?
 
pablo, 11.06.2015 16.35
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Nie wierzcie w mity o ciężkich bólach podczas zabiegu. Ja jestem 4 dni po zabiegu i jest ok. Podczas zabiegu ( znieczulenie miejscowe) totalny luz pogaduchy z lekarzem i panią pielęgniarką. Za tydzień mam się zgłosić na wyciąganie szwów i wrócę do szpitala z uśmiechem na twarzy. Zaznaczę że zabieg robiłem na NFZ gdyż wydać 4 tysie nie było mnie stać. Ale fakt w tych wszystkich wpisach które czytam jest jeden nie ważne ile zapłacisz tylko jaki lekarz to robi. ja robiłem w szpitalu w Dąbrowie Górniczej u dr. Oleksiaka . Jest to fachowiec w każdym calu i podchodzi do każdego pacjenta indywidualnie. A tak na koniec to nie bójcie się. a oddychanie nosem po tym zabiegu bezcenne (męczyłem się tak kilka lat). A wspomnę że do zabiegu namówił mnie sam pan dr.Oleksiak po zeszłorocznym wycinaniu migdałków. Wielkie dzięki Panie Doktorze. pozdrawiam.
 
Alicja, 09.06.2015 21.35
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Operację miałam 22 kwietnia...nic z niej nie pamiętam...a bałam się niesamowicie. Wystarczyło szczerze powiedzieć lekarzowi,że się boję. Jemu też zależało na tym, aby zabieg przeprowadzić szybko i sprawnie. Tamponada faktycznie mało przyjemna,ale jeśli ktoś latami miał problem z oddychaniem przez nos spokojnie wytrzyma. Trochę długo rozpuszczają się nici. Jeszcze je mam. Najbardziej niepokoją mnie coś w rodzaju zawrotów głowy. To jest straszne. Mam lęki przed otwartymi przestrzeniami,bo wtedy mnie to łapie. Chyba znowu muszę udać się na kontrolę przed planowaną w sierpniu. Słyszałam,że to może być uszkodzony błędnik.
 
Zieja, 09.06.2015 13.03
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Ból i niedogodności i rodzaj znieczulenia zależy od zakresu zabiegu. Ja ponad tydzień temu miałem zabieg ,a le sporo było robione , przegroda, słupek, małżowiny i lekarka otworzyła mi lewa zatokę, bo coś tam się zawijało. Najgorsze dla mnie było wybudzenie ( pełne znieczulenie z respiratorem) i pierwsza noc z Tamponadami. Na drugi dzień wyjęto mi tamponady (część) a w następny wyjęto mi druga cześć i odessano mi nos. Ból był na początku, teraz tylko czasem boli mnie głowa i wystarczy paracetamol. Lekarka zaleciła mi nakrapianie parafiny płynnej (jeżeli nie ma drożności) i leżenie z nią 15 min, i jak jest już drożność to Alantan (napakować trochę do strzykawki i rozgrzać na kaloryferze albo w ciepłej wodzie) i taki płyny po trochy do każdej dziurki co 3 godz. Generalnie natłuszczać natłuszczać i natłuszczać . Na wysuszone gardło (bo oddycha się ustami) dostałem Larimax T (bez niego chyba by, nie wyrobił :) a do nosa, jak nie ma czasu na Alantan to nozoil w atomizerze. Jak narazie się goi, dziś IDE na wyjecie płytek , więc może odzyskam smak i węch no i odessą mi to co tam jeszcze siedzi . Generalnie miałem stracha, lae tak naprawde nie ma sie czego bać :)
 
ja, 03.06.2015 23.17
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
ja też miałam po zabiegu, przez prawie 2 tygodnie, skórę na twarzy jak suchą i chropowatą skorupę, policzki,nos i trochę czoło, łuszczyło się okropnie, najpierw smarowałam nivea a potem, nawet, jak bałam się dotknąć nosa to robiłam peeling bo tylko to pomogło na pozbycie się tego świństwa na twarzy. Wydaje mi się, że niektórzy jak my, mogą mieć negatywne skutki narkozy podawanej przez wdech albo środków odkażających itp.
 
KASIA, 31.05.2015 09.23
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Miałam zabieg 2dni temu Wczoraj wyjeto mi tampon i wypisano do domu Miałam znieczulenie miejscowe wiec uczucie okropne gdy młotkiem i dłutem kruszono mi kawałki kosci Nie bolało ale.......Obecnie mam tylko obrzek w środku nosa Na zew nie widac. Za tydz usuniecie szwów ale juz cos tam wydłubałam płuczac nos woda fizjologiczną.Jesli ktos musi to polecam U mnie było małe skrzywienie wiec ......długo sie zastanawialam Nie zaluje
 
Danuta, 24.05.2015 13.46
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Karolina a czy wiesz co robić gdy już dojdzie do przeciążenia a właściwie wykonałam dość silne obroty (2 psy mnie zaatakowały i nie chciały zbytnio odpuścić dlatego musiałam się obracać w dwóch kierunkach) przez co później czułam się bardzo źle, miałam zawroty głowy i ból promieniujący aż powyżej czoła i musiałam wziąć lek przeciwzapalny a na drugi dzień wprawdzie nie było krwotoku, niemniej dość sporo jej było i cały czas czuję że krew mi spływa choć wcale jej nie ma a dodatkowo zauważyłam że na brzegu nosa chyba jest trochę opuchnięty a w środku wyczuwam spory strup (ok. 0,8 cm na 0,6 cm) . W aptece nie chcieli nic sprzedać tylko iść na nocny dyżur. Czy faktycznie mam panikować i iść do lekarza czy wystarczy w domu odpoczywać? Dodam że od operacji minął już miesiąc.
 
Karolina, 10.05.2015 15.23
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Danuta, mi lekarz przez dwa tygodnie zakazał jakiekolwiek wysiłku fizycznego. Dźwiganie w tym czasie jest ryzykowne. Ogólnie gojenie się tego wszystkiego zajmuje 1-2 miesiące, więc lepiej być ostrożnym z podnoszeniem ciężarów przez ten czas, żeby nie doszło np. do perforacji przegrody. Najlepiej zapytać o to laryngologa (nie wiem, którą część przegrody miałaś korygowaną), on powinien Ci powiedzieć, jakie czynności w czasie gojenia możesz robić.
 
Krystian, 07.05.2015 06.12
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
...info dla tych, którym nic nie pomaga.
 
następne »
strona 1 z 5
reklama
reklama
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
Polipy w nosie i w krtani. Dlaczego powstają i jak się ich pozbyć? Polipy w nosie i w krtani. Dlaczego powstają i jak się ich pozbyć?

Polipy w nosie są mniej groźne niż polipy w krtani. Mogą jedynie trwale zmienić barwę głosu,...

więcej

10072

Zapalenie oskrzeli: przyczyny i objawy. Leczenie zapalenia oskrzeli Zapalenie oskrzeli: przyczyny i objawy. Leczenie zapalenia oskrzeli

Zapalenie oskrzeli, zwłaszcza w fazie początkowej, łatwo pomylić z przeziębieniem. Zdarza się też,...

więcej

44666

Zapalenie krtani objawia się kłopotami z oddychaniem i połykaniem Zapalenie krtani objawia się kłopotami z oddychaniem i połykaniem

Zapalenie krtani wywołują wirusy. Często także zapalenie krtani jest powikłaniem niedoleczonego...

więcej

10525

Angina i jej powikłania. Jakie mogą być powikłania nieleczonej anginy Angina i jej powikłania. Jakie mogą być powikłania nieleczonej anginy

Angina to choroba, której nie można zlekceważyć. Powikłania nieleczonej anginy są poważne, mogą być...

więcej

15709

Znajdź badanie

Wybierz badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

W przypadku wymienionych leków należy bezwzględnie unikać ekspozycji na słońce. Proszę skontaktować się z lekarzem prowadzącym w celu modyfikacji terapii. Nie jest medycznie uzasadnione łączenie w...

Z opisu rezonansu nie wynika nic niepokojącego... Kwestią jest to, jakie masz ewentualne objawy bólowe kolana. Przypuszczam, że w przypadku pracy fizycznej problem jest natury bardziej...

Tabletki z 17. i 21. dnia mają ten sam skład i jest bez znaczenia, w jakiej kolejności je pani przyjęła.

Forum
data

Lipiec 22, 2015

Od dawna miałam problemy z bólami głowy. Wybrałam się do neurologa, miałam porobione różne badania. Kurację na migreny zakończyłam, lecz nadal towarzyszą mi bóle głowy. Po odebraniu wyniku rezonansu pokazał się niepokojący widok. Co to może...

data

Lipiec 12, 2015

w miejscu tym znajduje sie wezel chlonny, mozliwe, ze sie powiekszyl. mialem ten wlasnie wezel powiekszony przy okazji zapalenia ucha, warto zglosic sie do lekarza rodzinnego lub laryngologa, ale generalnie raczej nie ma powodow do obaw

data

Lipiec 09, 2015

Witaj, Czy nadal masz te pęcherze? Czym się okazały? Mam poodbne i zastanawiam się co to jest....

data

Lipiec 04, 2015

Najlepiej iść do laryngologa, lub zrobić to samemu. Wystarczy zakupić specjalną strzykawkę, następnie naciągnąć do strzykawki letniej wody i wcisnąć do ucha. Najlepiej mieć jakąś miseczkę, ponieważ woda którą wcisnąłeś/łaś musi się wydostać. To nie jest bolesne i nieprzyjemne, może...

reklama
Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.