Złamania kostek goleni to najczęstsze uszkodzenie kości narządu ruchu

2011-11-14 10:04

Złamania kostek goleni uważane są za najczęstsze uszkodzenia kostne narządu ruchu. Kostki goleni - kość piszczelowa i kość strzałkowa łączą staw kolanowy ze stawem skokowym. Jak dochodzi do złamania kostek goleni i jak przebiega leczenie? Kiedy konieczna jest operacja?

Złamania kostek goleni to najczęstsze uszkodzenie kości narządu ruchu
Autor: thinkstockphotos.com

Spis treści

  1. Złamanie kostek goleni: przyczyny
  2. Złamania kostek goleni – objawy
  3. Złamania kostek goleni – leczenie
  4. Złamania kostek goleni – profilaktyka

Złamanie kostek goleni może obejmować: złamanie jednej kostki najczęściej bocznej, złamanie obu kostek (bocznej i przyśrodkowej), złamania trójkostkowe, gdzie oprócz obu kostek złamanie obejmuje tylny brzeg piszczeli.

Złamanie kostek goleni: przyczyny

Główną przyczyną złamań jest uraz goleni. Może być on wynikiem upadku, uderzenia czy wykręcenia nogi. Inne przyczyny to: podeszły wiek, osteoporoza, guzy na kościach, sport kontaktowy (piłka nożna, siatkówka), uszkodzenia związane z wypadkiem samochodowym czy jazdą na nartach

Złamania kostek goleni – objawy

Podstawowym objawem jest ból w stawie skokowym oraz obrzęk stawu. W miejscu złamania pojawia się zasinienie, występuje też ograniczona ruchomość kolana lub kostki. W takiej sytuacji najlepiej od razu skontaktować się z lekarzem, który dokładnie zbada nogę, a w razie konieczności wykonana badania obrazowe - prześwietlenie lub tomografię komputerową.

Złamania kostek goleni – leczenie

Jeśli doszło do złamania kości, konieczna jest interwencja chirurga, który złoży kość i utrzyma ją we właściwej pozycji. Postępowanie chirurga uzależnione jest od rodzaju złamania. Aby unieruchomić nogę, stosuje się między innymi: opatrunek gipsowy, śruby, a także śruby i metalową płytkę. Złamania kostek z przemieszczeniem wymagają operacji – trzeba odtworzyć anatomiczną powierzchnię stawu i wykonać wewnętrzną stabilizację złamania. Po operacji często konieczna jest rehabilitacja, aby wrócić do pełnej sprawności. Czas rekonwalescencji po złamaniu kostek goleni wynosi kilka tygodni, a nawet miesięcy, jeśli złamanie było otwarte.

Złamania kostek goleni – profilaktyka

Aby nie dopuścić do złamania kostek goleni należy zachować szczególną ostrożność, zwłaszcza kiedy uprawiamy sport (warto pamiętać o specjalnych ochraniaczach na kostki). Dobrze jest by w naszej diecie znalazły się odpowiednie ilości wapnia oraz witaminy D.