ZESPÓŁ FELTY'ego towarzyszy reumatoidalnemu zapaleniu stawów (RZS)

2012-02-23 10:56

Zespół Felty'ego objawia się powiększeniem śledziony, często również węzłów chłonnych i wątroby oraz leukopenią - obniżeniem liczby leukocytów we krwi obwodowej a w szczególności granulocytopenią (czyli zmniejszeniem poniżej normy liczby granulocytów we krwi obwodowej).

ZESPÓŁ FELTY'ego towarzyszy reumatoidalnemu zapaleniu stawów (RZS)
Autor: thinkstockphotos.com U większości chorych na zespół Felty'ego stwierdza się guzki reumatoidalne, przebarwienia skóry, objawy zapalenia naczyń (owrzodzenia na podudziach i w okolicy wałów paznokciowych z neuropatią obwodową włącznie).

U większości chorych na zespół Felty'ego stwierdza się guzki reumatoidalne, przebarwienia skóry, objawy zapalenia naczyń (owrzodzenia na podudziach i w okolicy wałów paznokciowych z neuropatią obwodową włącznie). W surowicy chorych oprócz stale obecnego czynnika reumatoidalnego można również stwierdzić kompleksy immunologiczne, przeciwciała przeciwjądrowe i przeciwleukocytowe.

Przyczyna granulocytopenii jest bardziej złożona. Uważa się, że przeciwciała przeciwleukocytowe i krążące kompleksy immunologiczne uszkadzają granulocyty. Krążące kompleksy immunologiczne mogą różnić się wielkością i właściwościami biochemicznymi. Niektóre z nich uszkadzają komórki fagocytujące (fagocytoza polega na pochłanianiu intruza przez odpowiednią komórkę, a następnie - na jego strawieniu w jej wnętrzu). Zarówno naładowane tymi kompleksami granulocyty jak i uszkodzone przez przeciwciała przeciwleukocytowe są eliminowane w śledzionie i w układzie chłonnym. Szpik wykazuje zazwyczaj żywą zdolność do odnowy, ale liczba dojrzałych granulocytów jest zmniejszona.

W leczeniu zespołu Felty'ego

stosuje się glikokortysteroidy. Niemniej terapia ta ma swój skutek uboczny - nasila i tak już dużą podatność chorych na zakażenia. Leczenie solami złota może wpływać korzystnie zarówno na objawy stawowe, jak i przeciwdziałać granulocytopenii. Przypuszcza się też, że sole złota hamują fagocytozę. Jeśli takie leczenie nie pomaga, a granulocytoza uporczywie się utrzymuje, dokonuje się wycięcia śledziony. Zabieg ten nie ma jednak wpływu na przebieg rzs (czyli reumatoidalnego zapalenia stawów), nie poprawia też upośledzonej odporności - jedynie przeciwdziała granulocytopenii. Uzyskany wynik bywa często przejściowy. W niektórych przypadkach obserwowano zwiększenie liczby granulocytów we krwi obwodowej po leczeniu związkami litu.