Przeszczep komórek macierzystych w celu regeneracji kości żuchwy

2016-07-13 10:25

Lekarze z gdańskiej kliniki zrekonstruowali żuchwę z wykorzystaniem przeszczepu autologicznego komórek macierzystych pochodzenia tłuszczowego. To pierwszy tego typu zabieg w Polsce i daje on nadzieję wielu chorym. Na czym polega rekonstrukcji tkanki kostnej żuchwy z wykorzystaniem tego rodzaju przeszczepu?

Przeszczep komórek macierzystych w celu regeneracji kości żuchwy
Autor: materiały prasowe kliniki Vivadental Przeszczep komórek macierzystych w celu regeneracji kości żuchwy

Spis treści

  1. Przeszczep komórek macierzystych pochodzenia tłuszczowego w celu regeneracji kości - na czym polega?

Lekarze z gdańskiej kliniki zrekonstruowali żuchwę z wykorzystaniem przeszczepu autologicznego komórek macierzystych pochodzenia tłuszczowego. Celem zabiegu było przygotowanie łoża kostnego pod planowany zabieg rekonstrukcji uzębienia za pomocą implantów u 22-letniej pacjentki z wrodzonym brakiem zawiązków zębowych, u której stwierdzono znaczące niedobory tkanki kostnej, co uniemożliwiało zastosowanie leczenia implantologicznego i odbudowę uzębienia na implantach.

Przeszczep komórek macierzystych pochodzenia tłuszczowego w celu regeneracji kości - na czym polega?

Zabieg polegał na pobraniu tkanki tłuszczowej za pomocą liposukcji, z której w technologii Cytori pozyskano komórki macierzyste i regeneracyjne. Następnie przeszczepiono je w miejsca niedoboru kości w żuchwie, przeprowadzając jednocześnie procedurę odbudowy kości z zastosowaniem najnowocześniejszych materiałów rekonstrukcyjnych. Autogenny przeszczep komórek macierzystych zawiera jedynie własne komórki pacjenta, nie ma więc ryzyka odrzucenia go przez organizm pacjenta. Jest zatem jakościowo i czynnościowo nieporównywalnie lepszym rozwiązaniem, dającym znacznie lepsze perspektywy utrzymania efektów rehabilitacyjnych.

Spodziewanym efektem zastosowania komórek macierzystych jest uzyskanie w bardzo szybkim czasie stabilnego łoża kostnego wraz z przywróceniem kształtu geometrycznego oraz funkcji fizjologicznej kości, w tym jej ukrwienia i unaczynienia oraz integracją nowo powstałej kości z całym organizmem.

- Przeszczepy komórek macierzystych to absolutny przełom i technologiczny skok w przyszłość w stomatologii, otwierający zupełnie nowe możliwości terapeutyczne, które są związane z możliwością uzyskania całkowicie naturalnej materii kostnej, ukrwionej i unerwionej, działającej w systemie całego układu kostnego, krwionośnego i nerwowego. Komórki macierzyste w stomatologii mają uzasadnione podstawy i znacznie szersze spektrum, biorąc pod uwagę także autoprzeszczepy w chorobach, w których cechą charakterystyczną są ubytki tkanek miękkich i twardych, wrodzone lub nabyte. Mogą stać się też skutecznym rozwiązaniem w przypadku parodontozy, na którą cierpi około 30% populacji. Tak więc przeszczepy komórek macierzystych to innowacyjna metoda rehabilitacji uzębienia i szansa uzyskania spektakularnych efektów przez wielu pacjentów, dla których droga do uzyskania pięknego uśmiechu była dotąd zamknięta. Jeśli komórki macierzyste przynoszą tak zadowalające rezultaty w innych dziedzinach medycyny, to także stomatologia ma szansę na sukces” - powiedziała dr n. med. Violetta Szycik, Dyrektor Naukowy Instytutu VIVADENTAL.