Osteotomia - rewolucyjna metoda leczenia zwyrodnień stawów kolanowych

36 komentarze

Nowatorska operacja zwyrodnienia stawów kolanowych to nadzieja dla wielu chorych. Dzięki niej chorzy cierpiący od lat na problemy z kolanami będą mogli uniknąć ryzykownego zabiegu założenia endoprotez i szybko powrócić do zdrowia i pełnej aktywności fizycznej.

Taka operacja zwyrodnienia stawów kolanowych została po raz pierwszy wykonana w naszym kraju, w stołecznym Centrum Medycyny Sportowej. I od tej chwili Polska stała się jednym z czterech krajów na świecie, gdzie tego typu zabiegi będą przeprowadzane.

Zabieg osteotomii kości piszczelowej to nadzieja dla tysięcy pacjentów

Zabieg (jego oficjalna nazwa medyczna brzmi: osteotomia korekcyjna kości piszczelowej z zastosowaniem innowacyjnej płytki kompatybilnej z tkanką kostną pacjenta), przeprowadzony w nowatorskiej technologii nazwanej System iBalance AKR (Axial Kneee Realignment) to przede wszystkim nadzieja dla tysięcy pacjentów, cierpiących na zwyrodnienia stawów kolanowych. A statystyki pod tym względem są bardzo ponure. Jedne mówią o 10, ale inne o ponad 30 proc. chorych. I będzie ich przybywać. Bo, choć tego typu dolegliwości najczęściej występują u osób w wieku 40 – 70 lat, to chorują coraz młodsi, do czego w znacznym stopniu przyczynia się niezdrowy styl życia.

Endoprotezy staną się przeszłością

Zaczyna się niewinnie – sztywność stawów, najczęściej poranna, potem ból podczas schodzenia po schodach, podczas noszenia cięższych przedmiotów, podnoszenia. Czasami jednym z pierwszych objawów może być trudność i ból przy próbie założenia nogi na nogę. Jeśli do tych objawów dołączą się przykurcze w stawach, noga może ulec skróceniu (co zdarza się dość często) i chodzenie staje się coraz trudniejsze. W jeszcze bardziej zaawansowanych postaciach choroby aktywność chorego jest na tyle ograniczona, że konieczne staje się np. montowanie specjalnych uchwytów w łazience przy wannie czy przy toalecie, podwyższonego sedesu czy wysięgników do zakładania skarpet, aby podstawowe czynności higieniczno-fizjologiczne były w ogóle możliwe. 
W początkowym okresie choroby zwyrodnieniowej kolan leczenie można rozpocząć od miejscowego stosowania leków przeciwbólowych. Jednak zwykle na tym się nie kończy. Jeśli dolegliwości nie ustępują po leczeniu farmakologicznym, chorzy są zazwyczaj kierowani do lekarza ortopedy, który może zasugerować operację. Do tej pory istniała jedyna możliwość interwencji chirurgicznej – założenie endoprotezy. Ta choć łagodzi ból i ułatwia poruszanie się, jednak nie daje możliwości pełnego odzyskania sprawności.

Implant zamiast endoprotezy

Przełomowa technologia System iBalance AKR pozwala na uniknięcie zabiegu wymiany stawu na endoprotezę. Jest to technika pozwalająca na nieosiągalną do tej pory dokładność i bezpieczeństwo dla pacjenta. Innowacyjność polega na tym, że choremu zamiast protezy zakłada się implant, tzw. biopłytkę, kompatybilną z tkanką kostną. Jest ona zbudowana z materiału, przyjaznego kościom i nie wymaga usunięcia po wygojeniu.
Implant wykonany jest z takiego materiału, że nie jest konieczne wprowadzanie dodatkowych elementów, takich jak metalowe płytki czy śruby, stosowane przy zakładaniu endoprotezy. Standardowe endoprotezy, ponieważ są sztywne, nie gwarantują stabilności stawu, co zapewnia w 100 procentach nowatorski implant. Zmodyfikowane zostały także narzędzia stosowane podczas operacji. Zaprojektowano je tak, aby jak najbardziej precyzyjnie przygotować pole operacyjne – najpierw wycina się fragment z kości piszczelowej, potem w jego miejsce zakłada biopłytkę, mocując go tzw. kotwicami.

Ostatnio dodane na forum
zobacz wszystkie »
 
 
Nie zarejestrowany, 13.03.2017 11:03
Witam. Czy jest ktoś po osteotomi wysokopiszczelowej ibalance.proszę o odpowiedz, gdzie to było robione i jakie są efekty .Bardzo to mnie interesuje,bo też borykam sie z chorobą kolan a mam54 lata Witam serdecznie, szukam i nie moge znaleźć nikogo, kto podzieli sie doświadczeniem po tym zabiegu. Bardzo prosze o kontakt- jolamar@vp.pl . Pozdrawiam wszystkich"kolanowców" . Jola z z Poznania
Dorota999, 03.08.2016 16:02
najlepiej jak zawsze udać się do lekarza po fachową pomoc...znam placówkę medyczną która ma szeroki zakres usług, świetnych specjalistów z ludzkim podejsciem. https://enel.pl/centrum-medyczne/uslugi-medyczne/rehabilitacja/ Zawsze służą radą, są ciepli i wyrozumiali...Prowadzą rehabilitację w schorzeniach narządu ruchu zarówno o charakterze przewlekłym i przeciążeniowym, jak i w stanach pooperacyjnych i pourazowych. Specjalizują się w terapii po operacjach kręgosłupa, stawu kolanowego, biodrowego, skokowego, barku i ścięgna Achillesa. Leczą pacjentów po złamaniach, skręceniach, urazach mięśni, w dyskopatiach oraz chorobie zwyrodnieniowej kręgosłupa i stawów obwodowych. Pomagają też w schorzeniach nerwów obwodowych np. porażeniu nerwu twarzowego. Warto sobie poczytać, zadzwonić, umówić sie. Placówki mają na terenie całego kraju, musiałabyś sprawdzić gdzie najblizej, warto im szybciej tym lepiej dla Ciebie, nie zatsanawiaj się tylko umów na wizytę do specjalisty, powodzenia:)
 

Wysokie koszty operacji osteotomii korekcyjnej kości piszczelowej

Szczęśliwą pacjentką, która jako jedna z pierwszych przeszła operację zwyrodnienia stawów kolanowych, była pani Jolanta Krupa (70 l.) z Warszawy. Od lat cierpiała bóle. - Byłam zrozpaczona – mówi. - Leki nie pomagały, a dwie operacje, jakie przeszłam, zamiast pomóc, jeszcze pogorszyły sytuację. Na szczęście w odpowiednim momencie trafiłam pod opiekę lekarzy z Centrum Medycyny Sportowej w Warszawie. I właśnie tam pewnego dnia spytano mnie, czy nie chciałabym poddać się nowatorskiemu zabiegowi wszczepienia implantu. Bałam się, ale zaryzykowałam, bo już chodziło mi się coraz gorzej. Dowiedziałam się, że będzie mnie operował znakomity ortopeda, dr Konrad Słynarski, a na tę pierwszą polską operację przyjedzie specjalnie ze Stanów twórca tej metody Kelly Ammann i amerykański ortopeda, dr Tim Egan. No, to jak można było nie wykorzystać takiej okazji?! Operacja trwała półtorej godzina i zakończyła się powodzeniem. Teraz panią Jolantę czeka tylko kilka tygodni rehabilitacji. Niestety na razie operacje korekcyjne kości piszczelowej z zastosowaniem innowacyjnej płytki nie są refundowane. Koszt zabiegu, wraz z implantem, wynosi ok. 8 – 10 tys. zł. Biorąc jednak pod uwagę koszta leczenia i rehabilitacji w przypadku standardowego zabiegu, urzędnicy z NFZ powinni dostrzec plusy tej metody i wyciągnąć wnioski, przy opracowywaniu kolejnych list refundacyjnych.

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: Jupiterimages

Aktualizacja: 11.03.2014

Komentarze (1 - 10 z 36)
dero92, 30.05.2017 21.36
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Dr. Bojanowski, przyjmuje w Zielonce, ordynator w Wołominie, specjalizuje się w osteotomiach, jako jedyny poprawnie mnie zdiagnozował, jego diagnoza i propozycja leczenia pokrywa się ze słynarskim. Dla mnie nie ma lepszego lekarza :).
 
agnieszka, 05.04.2017 09.55
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witam, piszę tutaj aby prosić o radę. Byłam wczoraj u Doktora Konrada Słynarskiego na konsultacji, po przebadaniu stwierdził, że kolano kwalifikuje się do operacji, tylko zaproponował mi osteotomię z implantem. Koszt takiego zabiegu to 30 tysięcy, co przerasta moje możliwości. Moje pytanie: czy ktoś miał coś podobnego i mógłby odpowiedzieć mi jak się funkcjonuje po? Gdzie może zostać wykonany jeszcze taki zabieg? I tak nic innego mi nie pomoże, a ból jest nie do zniesienia. Więc wręcz błagam o jakąkolwiek wskazówkę. Z góry dziękuję .
 
JOLANTA, 13.03.2017 09.33
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
witam serdecznie, -prosze kazdego ,kto poddał sie osteotomii wysokopiszczelowej iBALANCE. cORUJE OD 25 LAT NA ZWYRODNIENIE OBU KOLAN, PRZESZLAM KILKA ARTROSKOPII. NIESTETY OBECNIE Z BRAKU CHRZASTKI W 1 KOLANIE PO STRONIE PRZYŚRODKOWEJ ból jest nie do zniesienia. Oczywiscie w Poznaniu wyrok -ENDOPROTEZA. w kwietniu mam wizyte u Dr Słynarskiego w Warszawie. Wiele sobie obiecuję, ale bardzo chciałabym skonsultować sie z kimś ,kto już to miał, - serdecznie pozdrawiam z nadzieja na kontakt- jolamar@vp.pl
 
jola, 15.06.2016 09.54
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
witam serdecznie Pania Jolantę, która miała wykonany ten zabieg dwukrotnie, - bardzo interesuja mnie szczegóły, gdyz mam wskazanie do endoprotozy, ogromny bół, a chciałabym tego uniknąc. Prosze o kontakt na adres jolamar@vp.pl . dziekuje, pozdrawiam , życze zdrowia Jolanta M. z Poznania
 
Romaneska, 15.04.2016 14.56
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Ja też popieram leczenie PRP. Póki nie trzeba jeszcze korzystać z inwazyjnych metod leczenia - warto spróbować. Brat miał zabiegi z podaniem PRP w przypadku problemów zwyrodnieniowych. Bardzo sprawnie zabieg ten wykonano w klinice Dea Salus w Tychach. Owszem to placówka prywatna, ale warto było poświęcić pieniądze i czas. Dzisiaj jest dużo lepiej. Przynajmniej nie bolą stawy. Pozdrawiamy.
 
zizi05, 10.04.2016 14.55
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Jeżeli ból i niestabilności kolana uniemożliwiają normalne funkcjonowanie to warto pomyśleć o endoprotezie. Ja miałam zakładaną endoprotezę całkowitą z przeszczepami kości w wieku 32 lat była to 15 operacja tak więc nie wiem dlaczego lekarze mówią że jest Pani za młoda O_o i ta kolejka na zabieg masakra…
 
Jolanta, 25.02.2016 23.15
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Jestem po osteotomi dwukrotnej .
 
Jolanta, 25.02.2016 23.11
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witam tych którzy pytaja o osteotomię Jestem po tej operacji Miałam ja dwukrotnie Pierwsze podejscid to było załozenie mi w staw kolanowy i kośc piszczelową urzadzenia które miało mi prostować skrzywienie 7 stopni Drugie operacja była na przecięciu kośvi pod kolanem Nie ukrywam ze sa dni gdzie odcxówam ból Zwyrodnienia nie ma co ukrywać nie da się wyleczyc Jestem po kilku zabiegach juź na obie nogi I sa dni czasami tragiczne w chodzeniu .
 
Kobieta , 17.09.2015 20.47
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witam. Mam 54 lata i problem z kolanami może jesteś po osteotomi ibalance.
 
WŁODEK , 08.04.2015 13.58
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
PROSZĘ ZADZWONIĆ DO SZPITALA W OSTROWIEC ŚWIĘTOKRZYSKI TAM NIE MA KOLEJEK ..
 
następne »
strona 1 z 4
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
Ostroga piętowa - przewlekły stan zapalny powodujący ból pięty Ostroga piętowa - przewlekły stan zapalny powodujący ból pięty

Ostroga piętowa może naprawdę obrzydzić życie. Najpierw dotkliwy ból pięty czujesz tylko przy...

więcej

77

Stawy - jak zatrzymać degradację stawów? Stawy - jak zatrzymać degradację stawów?

Z powodu stawów cierpią młodzi, starsi, wysportowani i „kanapowcy”. O tym, jak chorują...

więcej

61

Skręcona kostka: objawy i leczenie skręcenia stawu skokowego Skręcona kostka: objawy i leczenie skręcenia stawu skokowego

Skręcenie kostki, czyli stawu skokowego, to częsty uraz. Może zmusić do rezygnacji z uprawiania...

więcej

48

Dna moczanowa (podagra, artretyzm): przyczyny, objawy, leczenia Dna moczanowa (podagra, artretyzm): przyczyny, objawy, leczenia

Dna moczanowa, podagra i artretyzm to nazwy jednej choroby. Dna moczanowa, nazywana kiedyś "chorobą...

więcej

48

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

Leczenie rozstępów jest procesem trudnym, w tej chwili stosuje się trzy główne metody: 1. kosmetyki, 2. peelingi chemiczne, 3. laseroterapię. Preparaty przeciw rozstępom powinny zawierać składniki...

Nie wymienia się Mozarinu wśród preparatów wpływających na skuteczność hormonalnych tabletek antykoncepcyjnych. Najprawdopodobniej z powodu braku odpowiednich badań. Jednak znając mechanizm działania...

Torbiele jajników u kobiet w okresie prokreacyjnym najczęściej mają charakter czynnościowy, ich wymiar w cyklu może ulegać zmianie, tak że te różnice w wymiarze nie są czymś dziwnym, szczególnie...

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.