Przeciążony kręgosłup – przyczyna zawrotów głowy, bólu serca i drętwienia nóg

Konsultant: doc. dr hab. n. med. Krystyna Księżopolska-Orłowska, ortopeda, specjalista rehabilitacji, Instytut Reumatologii w Warszawie
51 komentarze
Autor: Magdalena Moraszczyk - artykuł pochodzi z miesięcznika "Zdrowie"

Kręgosłup utrzymuje nas w pionie, dźwiga głowę, umożliwia wykonywanie codziennych czynności. Jeśli długo pracujesz przy komputerze z pochyloną głową, boli cię szyja, kark, to twój kręgosłup może być przeciążony. To właśnie z tego powodu masz zawroty głowy, boli cię serce lub drętwieją nogi.

Chyba nie ma osoby, która nie wiedziałaby, jak męczący może być ból pleców. U co trzeciej pojawia się kilka razy w miesiącu, a co czwarta zmaga się z nim niemal codziennie. Coraz częściej na bóle szyi czy krzyża skarżą się nastolatki, a nawet dzieci.

Ale ból to nie jedyny sygnał ostrzegawczy, jaki wysyła nam kręgosłup, kiedy woła o pomoc. Migrena i zawroty głowy, pogorszenie widzenia, mrowienie lub drętwienie palców u rąk albo nóg, bóle brzucha, serca czy nerek – wszystko to może świadczyć o tym, że z kręgosłupem dzieje się coś niedobrego.

Najczęstsze dolegliwości spowodowane przeciążeniem kręgosłupa

Lista dolegliwości spowodowanych problemami z kręgosłupem jest bardzo długa. Na dodatek nie zawsze są one dla nas czytelne. Sprawdźmy, co może nam dolegać.

Często są to bóle szyi, karku, krzyża albo powtarzające się przez długi czas bóle innej, odległej od kręgosłupa części ciała. Pojawiają się tylko w określonych sytuacjach, np. gdy długo pracujemy w ogródku z pochyloną głową, podczas siedzenia przy komputerze albo stania przy desce do prasowania. Zwykle są związane z nadmiernym napięciem pewnych grup mięśni. Czasem dolegliwościom bólowym towarzyszą dodatkowe objawy, np. drętwienie dłoni czy przeczulica skóry na plecach albo na głowie. Innym razem nic nas nie boli, ale za to np. przed oczami od czasu do czasu pojawiają się ciemne mroczki albo bez wyraźnego powodu kręci nam się w głowie.
Rodzaj i nasilenie objawów zależą od tego, jaka część kręgosłupa jest przeciążona.

Przeciążony kręgosłup szyjny – objawy: zawroty głowy

Nie dość, że głowa opiera się i porusza na delikatnych kręgach, a to szybko prowadzi do zwyrodnień, dodatkowo ten odcinek kręgosłupa jest szczególnie często nieprawidłowo obciążany lub przeciążany na skutek np. pochylania głowy nad książką czy spania w złej pozycji. Dlatego pierwsze sygnały ostrzegawcze może wysyłać już w młodym wieku. Zwykle zaczyna się od niewinnego bólu szyi, ramion czy karku, spowodowanego zbytnim napięciem mięśni z powodu stresu lub zmęczenia.

Wiele osób skarży się na ból głowy przypominający migrenę, który obejmuje kark i promieniuje do czoła. Mogą towarzyszyć mu nudności, światłowstręt, wymioty czy mroczki. Występuje głównie rano oraz w określonych pozycjach i przy pewnych ruchach głowy (np. pochylenie do przodu czy nagły skręt w bok). Bóle oczu, pogorszenie wzroku, słuchu czy smaku, szumy i dzwonienie w uszach, zawroty głowy, trudności w przełykaniu, drętwienie karku i mrowienie w palcach, nawet chwilowa utrata przytomności – mogą zwiastować problemy z kręgosłupem. Dolegliwości są wynikiem podrażnienia korzeni nerwowych w otworach międzykręgowych, a także zaburzenia ukrwienia na skutek ucisku na tętnice kręgowe (czasem nawet dochodzi do zamknięcia tętnicy).

Przeciążony kręgosłup piersiowy – objawy: ból serca

Wiele sygnałów wskazuje na choroby internistyczne. Ból może być umiejscowiony w okolicy mostka. Często też pojawia się między łopatkami i przez nerwy międzyżebrowe promieniuje półkoliście wokół klatki piersiowej (mamy wrażenie, że bolą nas żebra). Jest symetryczny albo występuje po jednej stronie ciała. Gdy boli po lewej, myślimy, że to serce, gdy po prawej, że wątroba. „Ból serca” nasila się przy wdechu. Może towarzyszyć mu duszność, kurcze oskrzeli (przypominają astmę), zaburzenie krążenia z wysokim lub za niskim ciśnieniem. Takie bóle przytrafiają się aktywnym zawodowo 35–45-latkom, przemęczonym, żyjącym w ciągłym stresie. Potrafią zwieść nawet doświadczonego lekarza. Wtedy chorzy lądują w szpitalu z podejrzeniem choroby wieńcowej, a nawet zawału.

Przeciążony kręgosłup lędźwiowy – objawy: drętwienie nóg

Obok karku jest najbardziej obciążony. Wprawdzie kręgi lędźwiowe są mocne, ale to nie chroni przed dolegliwościami. Dlatego aż 2/3 wszystkich schorzeń kręgosłupa dotyczy tego odcinka. Objawiają się przewlekłym lub ostrym bólem w okolicy krzyża lub w pasie. Ból może promieniować do jednej lub obu nóg albo do jednego lub obu pośladków. Czasem wydaje się, że boli brzuch czy nerka. Nierzadko do złudzenia przypomina ból towarzyszący miesiączce lub problemom ginekologicznym. Często jedynym sygnałem, że coś dzieje się z kręgosłupem, jest mrowienie i drętwienie jednej lub obu nóg. Wszystkie tego typu dolegliwości pojawiają się w wyniku przeciążeń i/lub zmian zwyrodnieniowych.

Ważne

Ważne

Obciążenia kręgosłupa

Na kręgi jest wywierany stały nacisk. U człowieka, który waży ok. 70 kg, nawet w czasie leżenia na plecach wynosi on ok. 25 kg, a przy leżeniu na boku zwiększa się do 75 kg. Gdy stoimy w pozycji wyprostowanej, wzrasta do 100 kg, a gdy pochylimy się lub siedzimy wyprostowani – do 140 kg. Nacisk podczas siedzenia w pochylonej pozycji może wynosić nawet 175 kg.

Silne mięśnie to stabilny kręgosłup

Kręgosłup można porównać do masztu, który poprzez system napiętych lin (mięśnie) jest stabilnie przymocowany do podłoża (miednica). Jeżeli system lin znajduje się w stanie równowagi, wtedy maszt utrzymuje się w pionie. Aby mógł dobrze pełnić swoją funkcję, wszystkie zespolone z nim więzadła oraz mięśnie muszą być mocne i sprawne. Na przykład mięśnie grzbietu umożliwiają utrzymanie wyprostowanej postawy ciała oraz wykonywanie niektórych ruchów tułowia, m.in. zrobienie skłonu w bok, a mięśnie brzucha – zginanie się do przodu.

Jeśli mięśnie po obu stronach kręgosłupa nie pracują jednakowo, są osłabione, nadmiernie naciągnięte lub napięte, kręgosłup przestaje być stabilny, postawa pogarsza się, kręgi oraz dyski szybciej się zużywają.

Prawidłowe funkcjonowanie kręgosłupa umożliwiają również naturalne wygięcia, które wzajemnie się równoważą i sprawiają, że jest on elastyczny oraz działa tak jak sprężyna. Dzięki krzywiznom mięśnie i więzadła są w stanie łagodzić siły ciążenia oraz wstrząsy powstałe podczas chodzenia i wykonywania codziennych czynności.

Ostatnio dodane na forum
zobacz wszystkie »
 
 
Nie zarejestrowany, 21.04.2017 12:34
Chyba z takim problemem to najlepiej zgłosić się do specjalisty takiego jak Pan Piotr Szymanowicz, który prowadzi rehapro w Krakowie. Odkładanie wizyty na później moze tylko pogorszyć nasz stan.
ziom999, 03.11.2015 12:01
Moja żona ma problemy z kręgosłupem szyjnym miała robionye badanie MR .Opis -Badanie MR odcinka kręgosłupa szyjnego w obrazach T1-T2 zaleznych .Zniesuenie fizjologicznej lordozy kręgosłupa szyjnego.Obniżenie wysokości przestrzeni międzykręgowych C4/C%,C5/C^,C6/C7 oraz Th5/Th6.Tylne uwypuklenie tarczy międzykręgowych C3/C4 z modelowaniem worka oponowego i ze zniesieniem rezerwy płynowej na przedniej powierzchni rdzenia. Tylno - prawoboczna pjm na poziomie C4/C5 z modelowaniem worka oponowego i ze zniesieniem rezerwy płynowej na przestrzeni powierzchni rdzenia.Uogulnione uwypuklenia tarcz międzykręgowych C5/C6i C6/C7 z tylnymi pjm z modelowaniem worka oponowego ,ze znacznym zmniejszeniem a na poziomie C5/C6 ze zniesieniem rezerwy płynowej na przedniej powierzchni rdzenia i obu stronnym zwężeniem kanałów nerwów rdzeniowych-większym po stronie lewej.Zmiany zwyrodnieniowe na tylnych krawędziach trzonów C3-C& modelują nieco dodatkowo worek oponowy i zwężają otwory miedzykręgowe w odcinku C3-C7-najsilniej na poziomach C5/C6 i C6/C7 .Niewielka tylna pjm na poziomie C7/Th1 z modelowaniem worka oponowego i ze zmniejszeniem rezerwy płynowej na przestrzeni powierzchni rdzenia.Niewielkie tylno -prawoboczne uwypuklenie tarcz międzykręgowych Th1-Th3 z nieznacznym jedynie modelowaniem worka oponowego i ze zwężeniem otworów międzykręgowych po stronie prawej Uogólnione uwypuklenie tarcz międzykręgowych Th5/Th6 i Th6/Th7 z modelowaniem worka oponowego i ze zmniejszeniem rezerwy płynowej na przedniej powierzchni rdzenia .Poza tym zarysy kanału kregowego sa w badanym odcinku gładkie .Sygnał rdzenia kręgowego i trzonów kręgów niezmieniony.Żona była u neurologa podobno neurochirurdzy nie chcą się zajmować za bardzo takimi przypadkami.Mam pytanie czy jest aż tak żle ,i co robić ? .Proszę o w miarę piloną odpowiedz
 

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: Jupiterimages

Aktualizacja: 20.10.2015

Komentarze (1 - 10 z 51)
qwerty123, 29.06.2017 11.07
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Mam 21 lat i od kilku tygodni strasznie boli mi górna część pleców wraz z karkiem. A od tygodnia, gdy się budzę mam zdrętwiałe ręcę i czuję się nie wyspana. Dodam też, że od kilku miesięcy mam powiększony węzeł chłonny pod szyją z lewej strony. Od roku pracuję na produkcji na 3 zmiany. Genetycznie mam zafundowane problemy z kośćmi. Do jakiego lekarza powinnam się zgłosić? Jakie badania wykonac?
 
kasia, 07.06.2017 21.28
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
To smutne, że nie zwracamy uwagi na rzeczy naprawdę dla nas ważne i dotyczące nas bezpośrednio, jak budowanie właściwej postawy ciała i dbanie o nią przez systematyczne ćwiczenia wzmacniające mięśnie kręgosłupa.. tylko pogoń za pieniędzmi by kupić tanie jedzenie, które nas zabija.
 
doktor Jakimiec, 14.02.2017 12.31
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Często drętwienie jest spowodowany przez napiecie mięśni w szyjnym odcinku. Szyje jest krótka , a są tam 6 par mięśni. Długa praca przy kompóterze, stresy w pracy, przeciągi, niewłaściwie dobrana poduszka podczas snu powoduja napięcie ich. Dalej mieśni zaciskają naszynia krwionosne, co utrudnia krążenie krwi w kończynach górnych i powoduje uczucie drętwienie w rękach. W przypadku patologii szyjnego odcinku kręgosłupa przyczyną moze być dyskopatia albo przepuklina krążka międzykręgowego, a zwłaszcza wtedy, gdy proces chorobowy zlokalizowanyj w dolnych segmentach szyji(C5-C7). Nerwy wychodzące z różnych poziomów kręgosłupa odpowiadają za unerwienie rąk i nóg. Jeśli dojdzie do zmian zwyrodnieniowych kręgów, a w konsekwencji do niewłaściwego przewodnictwo nerwowego, może pojawić się drętwienie kończyn. Zmiany w obrębie kręgów szyjnych wywołują drętwienie rąk. Tak więc, w zależności od tego jaki nerw jest uciskany, drętwienie mogą być lokalizowane: wewnętrzna powierzchnia ramiona do końcówki 4 i 5 palców (C7); na tylnej stronie ramienia i przedramienia, tylnej powierzchni palców 2 i 3 (C6); na boku strony z kciukiem i palcem wskazującym (C5). Polecam akupunkture, terapia manualna. Nie warto leczyć tego odcinka kręgosłupa za pomocą leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych, gdyż długotrwałe ich stosowanie może powodować wystąpienie skutków ubocznych.
 
beata, 07.02.2017 19.23
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Wiatm ,zwracam sie do panstwa ktorzy korzystali z cwieczen pilates indywidualnych wyczytalam tu ze pomogly ,prosze mi powiedziec co to byly za cwieczenia
 
mi-pomoglo, 31.10.2016 09.30
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Zdrowy kręgosłup jest wtedy kiedy utrzymują go mięśnie. Wszystko mi przeszło po kilku zajęciach pilates - indywidualnie, na odpowiednim sprzęcie. Ale to musi być specjalista pilates a nie panienka z fitness, która prowadzi grupę 30-osobową. Chodzę drugi rok i zapomniałam co to bóle, zawroty głowy, szum w uszach, zaburzenia wzroku, drętwienia, mrowienia itp.
 
Kokosek, 06.10.2016 09.36
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Mi rezonans pokazał przepuklinę w dolnej części kręgosłupa, odczuwalna za każdym razem kiedy się pochylałam lub coś dźwigałam. Operacja jednak nie była wskazana, po szczerej rozmowie z ordynatorem w szpitalu w Tarnowie powiedział jakie skutki mogą wystąpić po operacji u tak młodej osoby jak ja nie zdecydowałabym się na to. Zapisałam się na serie zabiegów leczniczych prądy i basen. Tam fizjoterapeuta polecił mi noszenie wełnianej koszulki z merynosów na tylnej części pleców.
 
Gość, 02.09.2016 17.31
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
mam dokładnie tak samo i dużo bym dał zeby być zdrowym. byłem już u wszystkich mozliwych lekarzy. po masażach szyi jest mała ulga
 
Aneta, 06.04.2016 14.30
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
http://m.youtube.com/watch?v=62VFcQrwxIo mnie dwa lata meczylybole takie jak pani opisuje dopiero te cwiczenia mi pomogly
 
corneille, 18.02.2016 09.49
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
mam bóle kręgosłupa w odcinku piersiowym i nudności od ponad roku oraz mam mrowienie w lewej stopie i łomotanie serca co to może być
 
Robek, 03.09.2015 11.44
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Ćwiczenia moim zdaniem fajna sprawa. Masaże też pomagają i rehabilitacja dużo daje. Miałem okazję na przykład na masaż na takim specjalnym łóżku hot stone, ze gorące kamienie się przesuwają po całym ciele a ty sobie leżysz. Człowiek jak nowo narodzony
 
następne »
strona 1 z 6
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
Stawy - jak zatrzymać degradację stawów? Stawy - jak zatrzymać degradację stawów?

Z powodu stawów cierpią młodzi, starsi, wysportowani i „kanapowcy”. O tym, jak chorują...

więcej

126

Ostroga piętowa - przewlekły stan zapalny powodujący ból pięty Ostroga piętowa - przewlekły stan zapalny powodujący ból pięty

Ostroga piętowa może naprawdę obrzydzić życie. Najpierw dotkliwy ból pięty czujesz tylko przy...

więcej

125

Dna moczanowa (podagra, artretyzm): przyczyny, objawy, leczenia Dna moczanowa (podagra, artretyzm): przyczyny, objawy, leczenia

Dna moczanowa, podagra i artretyzm to nazwy jednej choroby. Dna moczanowa, nazywana kiedyś "chorobą...

więcej

92

RWA KULSZOWA. Jak sobie radzić z atakiem rwy kulszowej? RWA KULSZOWA. Jak sobie radzić z atakiem rwy kulszowej?

By pojawiła się rwa kulszowa wystarczy jeden nagły ruch: dźwignięcie, pochylenie się, potknięcie...

więcej

89

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

Torbiele jajników u kobiet w okresie prokreacyjnym najczęściej mają charakter czynnościowy, ich wymiar w cyklu może ulegać zmianie, tak że te różnice w wymiarze nie są czymś dziwnym, szczególnie...

Nie wymienia się Mozarinu wśród preparatów wpływających na skuteczność hormonalnych tabletek antykoncepcyjnych. Najprawdopodobniej z powodu braku odpowiednich badań. Jednak znając mechanizm działania...

Leczenie rozstępów jest procesem trudnym, w tej chwili stosuje się trzy główne metody: 1. kosmetyki, 2. peelingi chemiczne, 3. laseroterapię. Preparaty przeciw rozstępom powinny zawierać składniki...

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.