KIFOZA (okrągłe plecy) - przyczyny, objawy, leczenie i ćwiczenia

3 komentarze
Autor: Monika Majewska

Kifoza pogłębiona (inaczej plecy okrągłe) to choroba kręgosłupa, której cechą charakterystyczną jest nadmierne wygięcie kręgosłupa ku tyłowi w odcinku piersiowym i krzyżowym. Nieleczona kifoza może nie tylko się pogłębić i doprowadzić do powstania garbu, lecz także dać poważne powikłania, np. problemy z oddychaniem. Jakie są przyczyny i objawy kifozy? Na czym polega leczenie? Jakie ćwiczenia należy wykonywać, by zmniejszyć kifozę i zapobiec utworzenia się garbu?

Kifoza pogłębiona (inaczej plecy okrągłe, hiperkifoza) to choroba kręgosłupa polegająca na postępującym stopniowo, nadmiernym, patologicznym wygięciu kręgosłupa ku tyłowi w odcinku piersiowym i krzyżowym.

Kręgosłup w sposób naturalny wygina się lekko w odcinku piersiowym. W ten sposób absorbuje wstrząsy i utrzymuje ciężar głowy. Jeśli jednak to naturalne łukowate wygięcie jest pogłębione, mowa o kifozie patologicznej, pogłębionej - hiperkifozie. Warto wiedzieć, że kifoza dotyczy nie tylko kości, lecz także w równym stopniu mięśni i więzadeł.

Kifoza - przyczyny

Najczęstszą przyczyną kifozy jest utrzymywanie nieprawidłowej postawy ciała - długotrwałe przebywanie pochylonej pozycji. Do kifozy może się przyczynić także inna wada kręgosłupa - skolioza, czyli boczne skrzywienie kręgosłupa.

Ponadto kifoza może być skutkiem urazu kręgosłupa, wypadnięcia dysku, infekcji kręgosłupa, wad wrodzonych, takich jak rozszczep kręgosłupa, a nawet guzów. Do tej wady kręgosłupa mogą się przyczynić także osteoporoza, artretyzm lub inne zwyrodnieniowe choroby kości, a także dystrofia mięśniowa. Inne możliwe przyczyny to choroby układu hormonalnego, choroby tkanki łącznej, polio czy choroba Pageta.

Z kolei przyczyną kifozy u dzieci przed okresem pokwitania może być choroba Scheuermanna (kifoza młodzieńcza lub jałowa martwica kręgosłupa), której istotą jest martwica i obumieranie kości bez udziału wirusów, grzybów i bakterii.

W końcu kifoza może być wynikiem starzenia się organizmu (szczególnie przy niewłaściwej postawie ciała).

Kifoza - objawy

Najbardziej charakterystycznym objawem kifozy są okrągłe plecy, a w zaawansowanym stadium choroby tzw. garb, czyli wybrzuszenie na górnej części pleców. Ponadto:

  • głowa jest nadmiernie wysunięta do przodu (broda nie rzutuje na mostek);
  • barki są wysunięte do przodu, a ramiona widocznie zaokrąglone;
  • widoczne jest spłaszczenie i zapadnięcie klatki piersiowej;
  • zauważalne jest rozsunięcie i odstawanie łopatek od klatki  piersiowej;

Ponadto w górnej części pleców mogą się pojawiać dolegliwości bóle, ponieważ pogłębiona kifoza może powodować nadmierny nacisk na kręgosłup. Hiperkifoza może się przyczynić także do problemów z oddychaniem w wyniku nacisku wywieranego na płuca.

Kifoza - diagnoza

Lekarz wykonuje badanie palpacyjne kręgosłupa. Ponadto prosi pacjenta, aby wykonał konkretne ruchy. W ten sposób określa w jakim stopniu może wykonywać ruchy zgięcia i rotacji kręgosłupa.

Lekarz zleca RTG kręgosłupa, które jest wykonywane na całej długości kręgosłupa (przód/tył/góra/dół). Podczas wykonywania zdjęcia rentgenowskiego stoi się z wyciągniętymi do przodu rękoma i utrzymuje głowę prosto. Zdjęcie może być wykonane także w pozycji leżącej.

Kifoza - leczenie

U pacjentów z łagodniejszą jej postacią czasami nie stosuje się żadnego specjalistycznego leczenia. W takim przypadku konieczne jest jedynie wykonywanie zaleconych ćwiczeń i spanie na niezbyt miękkim materacu.

Specjalistyczne leczenie obejmuje cięższe przypadki kifozy. Wówczas można zastosować leki przeciwbólowe, gimnastykę korekcyjną, fizykoterapię oraz szelki ortopedyczne. W niektórych przypadkach (na przykład gdy kifoza jest powiązana z infekcją lub guzem) konieczne może być leczenie operacyjne.

Pomocne mogą się okazać także joga, masaże, a także chiropraktyka (rodzaj terapii manualnej).

Ważne

Ważne

Kifoza - jakich pozycji unikać?

Przy kifozie nie wolno pływać na plecach, jeździć na rowerze, dźwigać ciężarów i gimnastykować się na przyrządach.

Kifoza - przykładowe ćwiczenia

Ćwiczenie nr 1

Stań w lekkim rozkroku i rozłóż ręce na boki. Wykonaj wdech i odchyl ręce w tył. Następnie wykonaj wydech i wykonaj rękoma ruch, jakbyś chciał kogoś uściskać.

Ćwiczenie nr 2

Klęknij na macie - kolana powinny się znajdować na szerokość bioder. Następnie wyciągnij boki ciała do góry, odpowiednio układając ciało i wygnij się do tyłu tak, aby opuścić dłonie na pięty.

Ćwiczenie nr 3

Połóż się na brzuchu. Wyprostuj ramiona na boki. Czoło oprzyj na podłodze lub na zwiniętym ręczniku. Unoś ramiona w górę, zbliżając łopatki do kręgosłupa. Wykonaj 15 powtórzeń.

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: thinkstockphotos.com

Aktualizacja: 30.11.2015

Komentarze (1 - 3 z 3)
joey, 08.03.2017 16.50
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
bez przesady. zajmuje to trochę czasu (miesięcy, lat) ale da się to korygować. ja byłam niesamowitym połamańcem, a przez 5 lat tańca klasycznego, gdzie ganiali mnie cały czas o nieściągnięte łopatki, niewciągnięty brzuch bądź o opuszczoną głowę - są niesamowite postępy a mam 28 lat teraz. Oczywiście nie jest idealnie, ale nie wiem jakbym teraz wyglądała gdyby nie to.
 
krzywus, 07.12.2016 01.31
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
niestety jest nieodwracalne skrzywienie w momencie kiedy mija ok ~~ 17 lat bo wtedy kregoslup jest na tyle sztywny ze nie da sie odgiac tylko operacyjnie redukcja nawet do 35%
 
Ireneusz, 14.09.2016 00.29
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Mam tylko jedno pytanie i proszę o odpowiedź TAK, lub NIE; - Czy powstałe w wyniku choroby Scheuermanna tzw. "plecy okrągłe" można całkowicie wyleczyć? Dziękuję i pozdrawiam
 
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
RWA KULSZOWA. Jak sobie radzić z atakiem rwy kulszowej? RWA KULSZOWA. Jak sobie radzić z atakiem rwy kulszowej?

By pojawiła się rwa kulszowa wystarczy jeden nagły ruch: dźwignięcie, pochylenie się, potknięcie...

więcej

15

Ostroga piętowa - przewlekły stan zapalny powodujący ból pięty Ostroga piętowa - przewlekły stan zapalny powodujący ból pięty

Najpierw dotkliwy ból pięty czujesz tylko przy chodzeniu. Potem nie opuszcza cię nawet wtedy, gdy...

więcej

14

Zespół cieśni nadgarstka: objawy, leczenie i rehabilitacja Zespół cieśni nadgarstka: objawy, leczenie i rehabilitacja

Zespół cieśni nadgarstka objawia się początkowo sporadycznym drętwieniem i bólem palców. Potem...

więcej

12

FIBROMIALGIA - choroba objawiająca się bólem mięśni i kości FIBROMIALGIA - choroba objawiająca się bólem mięśni i kości

Fibromialgia (FMS) to przewlekła choroba reumatyczna tkanek miękkich. Objawia się uczuciem...

więcej

12

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

Niestety, bez pomocy logopedy nie wyćwiczy Pani sama prawidłowej głoski r. Logopeda musi zdiagnozować rodzaj wady (głoska r może mieć różne formy), dobrać odpowiednie ćwiczenia, które będzie Pani...

Odradzam wykonywanie na taki paznokieć manikiuru, ze względu na ryzyko dodatkowego uszkodzenia go oraz braku kontroli nad rozwojem zmiany (przykrycie jej lakierem).

1. Są bardzo małe szansa na zmianę położenia z główkowego na miednicowe po 36. tygodniu ciąży. 2. Do oceny położenia płodu nie potrzebne jest badanie USG. Położenie rozpoznaje się w badaniu...

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.