DAS28: RZS (reumatoidalne zapalenie stawów) pod kontrolą

8 komentarze

Reumatoidalne zapalenie stawów (RZS) jest chorobą przewlekłą, której nie da się całkowicie wyleczyć, ale można złagodzic jej przebieg. W dobraniu najskuteczniejszej terapii pomocne jest obliczenie wartości wskaźnika aktywności choroby - DAS28. Służy do tego bardzo  prosty kalkulator.

Jednym ze sposobów kontrolowania, czy reumatoidalne zapalenie stawów (RZS) postępuje, jest obliczenie wartości wskaźnika aktywności choroby - DAS28. Istotne  jest, aby reumatolog podczas każdej wizyty pacjenta przeprowadzał takie badanie.

Reumatoidalne zapalenie stawów (RZS) jest chorobą przewlekłą, której leczenie ma na celu zahamowanie jej postępu, zmniejszenie dolegliwości i objawów, a w rezultacie doprowadzenie do remisji choroby. W świetle obecnej wiedzy medycznej wiadomo, że nie da się całkowicie wyleczyć tej choroby, ale dzięki wykorzystaniu nowoczesnych terapii można w znaczący sposób poprawić stan zdrowia chorych.

Leczenie RZS musi być kompleksowe: farmakologiczne, rehabilitacyjne, psychologiczne, ortopedyczne. Oprócz stałej opieki reumatologa szczególnie ważna jest regularna ocena aktywności choroby w celu sprawdzenia, czy dotychczas stosowane leczenie jest skuteczne.

Reumatoidalne zapalenie stawów: wskaźnik DAS28

Wskaźnik DAS28 został opracowany w  Holandii w latach osiemdziesiątych. Przez lata był zalecany przez Europejską Ligę ds. Zwalczania Reumatyzmu (EULAR) do oceny aktywności choroby u osób chorych na  reumatoidalne zapalenie stawów. DAS28 pozwala określić aktualny stan chorego i odpowiada na pytanie,  czy  konieczna jest zmiana stosowanego dotąd leczenia.

Ostatnio dodane na forum
zobacz wszystkie »
 
 
Hepatica, 25.04.2017 15:43
Zdrowe i elastyczne stawy pomagają utrzymać suplementy, które zawierają czepotę puszystą, zwaną kocim pazurem lub vilcacorą. Roślina wykazuje właściwości przeciwzapalne, dlatego ekstrakt z niej pomoże łagodzić zapalanie stawów.
Nie zarejestrowany, 14.07.2016 12:51
U mnie bóle bardzo zelżały, odkąd zaczęłam na rowerku stacjonarnym jeździć. O wiele rzadziej teraz mi kolano dokucza, a nawet jak zaczyna, to biorę rozpuszczalną pyralginę i po chwili już jest po bólu
 

Z myślą o chorych na RZS powstała strona internetowa www.das28.pl, aby umożliwić pacjentom samodzielną i regularną kontrolę nad aktywnością choroby.

Najnowsze rekomendacje amerykańskie i europejskie sugerują, by dla określenia aktywności choroby w RZS używać wskaźników CDAI i SDAI. DAS28 oczywiście pozostaje, ale to nie jest w pełni dobry wskaźnik. Jeśli porównać go z innymi wskaźnikami aktywności choroby - wskaźnikami aktywności choroby CDAI i SDAI - zbyt często może wskazać na remisję u pacjenta, choć nie zyskuje ona potwierdzenia w innych wskaźnikach.

Służy do tego umieszczony na stronie specjalny kalkulator. Wystarczy tylko, aby chory w odpowiednie miejsca wpisał następujące dane:

  • liczbę bolesnych i obrzękniętych stawów
  • ocenę samopoczucia za pomocą skali VAS (0-100)
  • wartość OB lub CRP.

Do obliczenia wartości DAS potrzebna jest ocena 28 stawów (14 po lewej i 14 po prawej stronie ciała). Bierze się pod uwagę stawy dłoni, nadgarstków, barkowe, łokciowe i kolanowe.

Po wpisaniu wszystkich danych pojawia się wynik, który wskazuje jaka jest aktywność choroby. Może być ona mała, umiarkowana i duża. W sytuacji, kiedy DAS28 wskazuje na jeden  z dwóch ostatnich wyników,   pojawia się informacja, aby chory jak najszybciej skonsultował wynik z lekarzem reumatologiem. Może to oznaczać, że dotychczasowe leczenie nie jest skuteczne i trzeba jej zmienić.

Ważne

Ważne

Oznaką małej aktywności choroby jest niski wskaźnik DAS28. Przy wartości poniżej 2.6 mówi  się o remisji choroby. Im większy wskaźnik DAS28, tym większa aktywność choroby. Wartość powyżej 5.1 wskazuje na dużą aktywność choroby.

Strona umożliwia także zapisywanie przeprowadzanych obliczeń. Pozwala to osobom chorym na systematyczne monitorowanie reumatoidalnego zapalenia stawów i konsultowanie wyników z lekarzem. Regularne obliczanie wskaźnika DAS28 jest bardzo ważne w kontrolowaniu aktywności choroby, ponieważ nieprawidłowa terapia może doprowadzić do szybko postępującej niepełnosprawności, a nawet do przedwczesnej śmierci.

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: Jupiterimages

Aktualizacja: 06.11.2014

Komentarze (1 - 8 z 8)
monles, 10.02.2016 09.38
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Czy można się dowiedzieć jeszcze jaki to poradnik i lekarz?
 
Też Asia, 04.05.2014 01.22
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Asiu, o jakim poradniku piszesz? O jakim doktorze? "Pojechałam do doktora przez prawie całą Polskę i naprawdę była to najlepsza podróż w moim życiu. Na drugi dzień po powrocie było już lepiej (...)" Czekam z niecierpliwością na Twoją odpowiedź. Pozdrawiam serdecznie.
 
andrzej , 12.01.2014 18.37
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Proszę o nazwisko i adres ww polecanego reumatologa
 
Joanna , 21.04.2013 16.46
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
super poradnik. Gdy pierwszy raz wzięłam ten poradnik do ręki to myślałam, że będzie taki jak wszystkie inne. Dużo różnych porad i człowiek nadal jest chory jak był. Nie wiem kiedy go skończyłam. Po raz pierwszy w życiu przeczytałam książkę bez żadnych przerw. Powinna być na niej informacja, że nie można oderwać się od czytania. Na drugi dzień musiałam przeczytać jeszcze raz. Nie mogłam uwierzyć w to, że moja choroba jest wyleczalna. Wszyscy reumatolodzy, do których chodziłam, nie dawali mi szansy na wyzdrowienie. Teraz wiem, że byli w błędzie. Pojechałam do doktora przez prawie całą Polskę i naprawdę była to najlepsza podróż w moim życiu. Na drugi dzień po powrocie było już lepiej, a po 2 miesiącach brania nowego leku choroba chyba się na mnie obraziła i przestała się mną zajmować. Wstaję rano i nic. Nie ma bólu ani sztywności wszystkich stawów. Nie muszę brać tych cholernych sterydów. Czasem tylko Ibuprofen jeszcze wezmę ale już coraz rzadziej. Co miesiąc jest lepiej. Chętnie bym dała taki poradnik pani reumatolog, która mnie leczyła przez ostatnie 2 lata ale pewnie by się obraziła. Trochę szkoda, że lekarze w Polsce się nie uczą, tylko cały czas gonią za kasą. Polecam poradnik każdemu kto ma zapalenie stawów. No a jak czyta to ktoś, kto może kupić go znajomemu reumatologowi w prezencie to na pewno pomoże tym samym setkom cierpiących chorych.
 
Jarek, 26.06.2012 19.05
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Uwzględnia się stawy nadgarstków, dłoni, łokciowe... to fragment z tej strony dla nawiedzonych co chcą sami oznaczyć DAS28 NIE MA STAWÓW DŁONI. Nie ma także wyjaśnienia jak chory ma stwierdzić, że ma obrzęk łokcia czy barku. Jeszcze obrzęk stawów rąk można czasem samemu zobaczyć ale to też nie jest to samo co bada lekarz specjalista. ODRADZAM ZABAWĘ W GŁUPA !!!
 
Zenon, 26.06.2012 19.00
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Samodzielne obliczanie DAS28 to jest idiotyzm czystej wody. Już lepiej zajmijcie się tytanową brzozą pod Smoleńskiem. Ciekawe jak chory sam określi które stawy mają obrzęk. Uczucie obrzęku, a stwierdzenie tego przez lekarza specjalistę to są dwie różne rzeczy.
 
fizjoterapeuta, 22.04.2012 19.01
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
RZS nie da się zapobiec unikaniem obciążenia stawów. Jest to choroba o nieznanej etiologii, więc jedynie kontrola może pozwolić na szybkie wykrycie choroby i rozpoczęcie leczenia. Stawo-vit i inne preparaty też raczej nie uchronią Cię przed rzsem. Unikanie obciążania stawów może chronić przed powstaniem zmian zwyrodnieniowych, ale rzs to nie to samo.
 
agusia, 23.12.2010 13.32
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Według mnie lepiej nie kontrolować się zbyt nadmiernie tylko leczyć. Ja wolę też zapobiegać, już teraz staram się nie obciążać stawów, borę Stawo-vit i generalnie jadam to co zawiera wapń i naturalny kolagen
 
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
FIBROMIALGIA - choroba objawiająca się bólem mięśni i kości FIBROMIALGIA - choroba objawiająca się bólem mięśni i kości

Fibromialgia (FMS) to przewlekła choroba reumatyczna tkanek miękkich. Objawia się uczuciem...

więcej

414

Dna moczanowa (podagra, artretyzm): przyczyny, objawy, leczenia Dna moczanowa (podagra, artretyzm): przyczyny, objawy, leczenia

Dna moczanowa, podagra i artretyzm to nazwy jednej choroby. Dna moczanowa, nazywana kiedyś "chorobą...

więcej

347

Ostroga piętowa - przewlekły stan zapalny powodujący ból pięty Ostroga piętowa - przewlekły stan zapalny powodujący ból pięty

Ostroga piętowa może naprawdę obrzydzić życie. Najpierw dotkliwy ból pięty czujesz tylko przy...

więcej

345

RWA KULSZOWA. Jak sobie radzić z atakiem rwy kulszowej? RWA KULSZOWA. Jak sobie radzić z atakiem rwy kulszowej?

By pojawiła się rwa kulszowa wystarczy jeden nagły ruch: dźwignięcie, pochylenie się, potknięcie...

więcej

310

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

W przypadku przetłuszczających się włosów warto stosować szampony zawierające miedzy innymi: kwas salicylowy, cynk, selen, ketokonazol.

Niestety, bez pomocy logopedy nie wyćwiczy Pani sama prawidłowej głoski r. Logopeda musi zdiagnozować rodzaj wady (głoska r może mieć różne formy), dobrać odpowiednie ćwiczenia, które będzie Pani...

EllaOne działa tylko w tym cyklu, w którym został przyjęty. W następnym cyklu skuteczność antykoncepcyjna będzie zależała wyłącznie od skuteczność stosowanych tabletek. EllaOne zawiera inhibitor...

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.