- Dermatolog (6386 odpowiedzi)
- Stomatolog (2894 odpowiedzi)
- Okulista (1427 odpowiedzi)
- Logopeda - pedagog (174 odpowiedzi)
- Fizjolog żywienia (1716 odpowiedzi)
- Stylistka paznokci (160 odpowiedzi)
- Leczenie łysienia (12 odpowiedzi)
- Psycholog (2624 odpowiedzi)
- Ginekolog (3748 odpowiedzi)
- Dietetyk (2255 odpowiedzi)
- Chirurg plastyczny (338 odpowiedzi)
- Kardiolog (68 odpowiedzi)
- Anestezjolog (26 odpowiedzi)
- Pedagog (455 odpowiedzi)
poradnikzdrowie.pl
›Zdrowie
›Kręgosłup - ćwiczenia na ból karku - ból karku, ćwiczenia, gimnastyka, kręgosłup, mięśnie
Kręgosłup - ćwiczenia na ból karku
Powodem kłopotów z kręgosłupem jest tryb życia, zwłaszcza brak ruchu, siedzenie w złej pozycji. Najczęstszym objawem takiego niezdrowego stylu życia jest uciążliwy ból karku. Jedynym remedium na bolący kręgosłup będzie codzienna gimnastyka rozluźniająca i wzmacniająca mięśnie.
Na ból karku polecamy ćwiczenia izometryczne. Jednakowo obciążają prawą i lewą stroną ciała, likwidując napięcia, które prowadzą do zwyrodnień stawów. Polegają na „siłowaniu się” ze sobą, np. naciskamy głowę rękami, a głowa stawia opór (siła nacisku i opór muszą być zrównoważone, czyli głowa nie robi najmniejszego ruchu).
Wykonuje się je w pozycji leżącej, siedzącej lub opierając się np. o ścianę, po to, by nie obciążać stawów. Nie wymagają żadnych przyrządów, ale są męczące – podnoszą ciśnienie i tętno – wykonuj je seriami z krótkimi przerwami na kilka głębokich oddechów. Aby przyniosły efekt, ćwicz codziennie, chociaż 2 razy po 5 minut.
Gdy ból utrzymuje się ponad 14 dni, może świadczyć o chorobie zwyrodnieniowej. Wtedy ortopeda zaleca leczenie, np. specjalne ćwiczenia.
Gimnastyka napinająca, rozciągająca i rozluźniająca mięśnie kręgosłupa
Oto 8 prostych ćwiczeń, które powtórz 3-4 razy, unikając szybkich i gwałtownych ruchów.
- Usiądź na krześle, wyprostuj się, opierając plecy o oparcie. Obie dłonie spleć z tyłu głowy, łokcie odchyl, tak żeby ich nie widzieć (powinny znajdować się w jednej płaszczyźnie). Delikatnie naciskaj rękami na tył głowy, jednocześnie stawiając głową opór. Policz do 5.
- Usiądź na krześle w pozycji wyprostowanej, plecy podparte. Prawą dłoń połóż na prawym policzku, nadgarstek powinien znajdować się na wysokości żuchwy. Delikatnie naciskaj dłonią na twarz, jednocześnie oporując głową. Wytrzymaj 5 sekund. Wykonaj ćwiczenie na lewą stronę.
- Siedząc prosto, patrz przed siebie. Splecione dłonie ułóż na czole. Delikatnie naciskaj dłońmi na czoło, jednocześnie dając głową opór. Wytrzymaj 5 sekund.
- Stań tyłem do ściany, głowę trzymaj prosto, patrz przed siebie. Lekko naciskaj głową o ścianę. Zwróć uwagę, czy mięśnie po obu stronach szyi napinają się z jednakową siłą. Policz w myślach do 5.
- Połóż się na materacu lub równym łóżku (podłoga jest zbyt twarda). Delikatnie wciskaj głowę w podłoże. Wytrzymaj 5 sekund.
- Siedząc na krześle w pozycji wyprostowanej, przesuń głowę do tyłu, delikatnie przyciągając brodę do szyi. Ważne, żeby cały czas patrzeć przed siebie i nie opuszczać głowy. Wytrzymaj 5 sekund.
- Usiądź prosto na krześle, odchyl głowę do tyłu tak daleko, jak możesz, i powoli „przetocz” ją po plecach w prawo, potem w lewo. Powróć do pozycji wyjściowej. Ćwiczenie przyniesie ulgę „zmęczonej” szyi (np. na skutek długiej pracy przy komputerze), nie należy go jednak wykonywać przy silnym bólu karku.
- Usiądź po turecku przy ścianie, wyprostuj plecy, lekko wciągnij brzuch. Naciskaj barkami w dół, a głowę wyciągaj jak najwyżej. Wyobraź sobie, że ciągnie ona kręgosłup do sufi tu. Staraj się utrzymać idealnie pionową pozycję. Wytrzymaj 5 sekund.
witam...w odchudzaniu wazne jest wsparcie zapraszam: schudnijmyrazem.bnx.pl zapraszam
Witam czy ktoś z was ma jeszcze tą metodę APE?? oraz czy mógłbym prosić o podesłanie na maila paulus128@o2.pl z góry wielkie dzięki. pozdro
Gier jest cala masa, ja osobiscie lubie gry z Adamigo
akurat mielismy okazje nosic w tym nosidle i szczerze polecam, bardzo dobrze wykonane






więcej